Úklid,

Vysavače na popel: Test a recenze 8 nejlepších

Vysavač na popel a saze se hodí každému majiteli klasického krbu, krbových kamen i zahradního grilu. Je jedno, zda se topí dřevem nebo briketami, jelikož popel vznikne vždy. Jeho vymetání není snadnou ani příjemnou záležitostí. Vysavač popela zajistí rychlé, efektivní, a hlavně čisté odstranění tohoto odpadu.

Krbový vysavač existuje na trhu v různých provedeních. Může si poradit s jemným popelem i suchými nečistotami, studeným i horkým popelem, včetně teplých uhlíků. Některé, typicky průmyslové vysavače popela, lze použít rovněž na odstranění nečistot v dílně nebo garáži.

Během výběru byste měli věnovat pozornost výkonu vysavače, objemu nádoby, zda je samostatný nebo vyžaduje připojení na klasický vysavač, jaký filtr používá (HEPA, omyvatelný apod.) a jakou teplotu popela zvládne bezpečně vysát. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší vysavače na popel a jejich recenze.

Nejlepší vysavače na popel – TOP 8

V tabulce je výběr 8 nejlepších vysavačů popela z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Kärcher AD 4 PremiumFieldmann FDU 2002-EEinhell TC-AV 1200 ClassicGardetech VAC1200KFieldmann FDU-201001-EAsist AE7AFP100Fieldmann FDU 200601-EEinhell AFF 18 L
Funkce foukáníAnoNeNeNeNeNeNeNe
Hmotnost6,9 kg7 kg4,6 kg4,8 kg2,4 kg3 kg3 kg3,3 kg
HEPA filtrNeAnoNeAnoNeAnoAnoNe
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 8 vysavačů popela

Kärcher AD 4 Premium

Kärcher AD 4 Premium recenze a test

Vysavač na popel Kärcher AD 4 Premium zaujme svou všestranností. Poradí si nejenom s tím, na co je určený, ale zvládne i mnohé další nečistoty v domácnostech. Jeho předností je hlavně ohnivzdorný filtrační systém, která kombinuje hned dva druhy filtrů. Jedná se také o vysavač na popel s oklepem, jelikož tento systém je dostupný manuálně.

K dispozici jsou 2 kovové sací trubky, každá o délce 0,5 metrů. Dále nechybí pozinkovaná sací hadice o délce 1,7 metrů, která zaujme pogumovaným povrchem. Samotné nečistoty a popel jsou zachytávány v kovové nádobě, která disponuje celkovým objemem o velikosti 17 litrů.

Práci usnadní jak přídavná kolečka, tak i délka kabelu 4 metry, což zajistí dobrý akční rádius. Kladem je i přijatelná hmotnost o hodnotě 6,9 kilogramů. O dobré nasátí popela a nečistot se stará motor o výkonu 600 W, který nabídne i funkci foukání. Během provozu je třeba počítat s hlučností 80 dB.

Funkce oklepu, dostatečná nádoba, dva filtry
Vyšší váha

Fieldmann FDU 2002-E

Fieldmann FDU 2002-E recenze a test

Vysavač popela Fieldmann FDU 2002-E není nutné používat jenom na zcela studený popel. Vzhledem ke své konstrukci zvládne i nečistoty o teplotě do 40 stupňů Celsia. Ten následně končí v chromové nádobě, jejíž objem je pro domácnost plně dostačujících 20 litrů.

Díky výkonu 1 200 W je zajištěné perfektní sání větších i menších kousků popela. Nádoba s kolečky zajistí snadnou manipulaci a škála příslušenství umožnit odstranit nečistoty i z hůře dostupných míst. Hlučnost je přijatelná a je jí hodnota je 80 dB.

Díky kovové hadici o délce 1 metru a také díky kabelu o délce 4,3 je zajištěn dobrý akční rádius. Tento elektrický vysavač na popel se pyšní také HEPA filtrem, díky čemuž do interiéru vrací jenom dokonale vyčištěný vzduch. Varianta nenabízí možnost oklepu, ani využití funkce standardního foukání.

Objem nádoby, řada příslušenství
Bez oklepu

Einhell TC-AV 1200 Classic

Einhell TC-AV 1200 Classic recenze a test

Krbový vysavač Einhell TC-AV 1200 Classic je možné využít i jinde, jako jsou třeba sporáky na dřevo, ale mohou to být také různé grily. Umí však pomoci i v domácnosti, na běžné nečistoty. Všestrannost zajistí vlastní elektromotor o výkonu 1 200 W, který se postará o vysátí prachových, ale i větších nečistot. Ty mohou být pouze chladné a končí v kovové nádobě, jejíž objem je 18 litrů.

Díky kabelu o délce 2 metry a dále sací hadici o délce 1 metrů lze využít celkem dobrý akční rádius. Mezi přednosti konstrukce patří také naviják kabelu, hadice vyrobená z hliníku zpevněná kovem, nebo praktická rukojeť na uzavření.

Filtrační kartuš se při provozu stará o dobrou čistotu vzduchu, ať už je vysáván klasický popel, nebo například saze. Hmotnost vysavače je jenom 4,6 kilogramů a díky sací hadici o průměru 36 milimetrů není problémem dostat se i o užších, hůře přístupných míst.

Kompaktní provedení, dobrý výkon
Jenom na studený popel

Gardetech VAC1200K

Gardetech VAC1200K recenze a test

Vysavač popela s motorem Gardetech VAC1200K je kompaktní, a přitom dostatečně výkonné řešení pro domácnost. A to díky motoru o výkonu 1 200 W. Zaujme také chromové provedení, které celkově přispívá k odolnosti a vyšší životnosti. O pohodlný transport se starají kolečka, praktické madlo, ale i dobrá hmotnost činící 4,8 kg.

Popel, který může mít maximální teplot 40 stupňů Celsia je nasáván do nádoby s objemem 18 litrů. Vzduch se do interiéru vrací přes kvalitní HEPA filtr, čímž je zajištěno jeho dokonalé vyčištění od všech drobných částeček.

Kabel o délce 1,5 metrů se zapojí do klasické zásuvky. Po zapnutí je hlučnost vysavače 78 dB. Určený je výhradně na popel a jiné suché nečistoty. Vzhledem ke svému kompaktnímu provedení jde o variantu bez oklepu a také bez funkce foukání.

Chromové provedení, nízká váha, dobrý výkon
Krátký kabel

Fieldmann FDU-201001-E

Fieldmann FDU-201001-E recenze a test

Vysavač na studený popel Fieldmann FDU-201001-E je určený na nečistoty, které nemají teplotu vyšší, než je 40 stupňů Celsia. Jeho motorizace má výkon 1 000 W, což zajistí celkem dobrou sací sílu u domácích krbů, ale třeba i při použití v dílně nebo garáži, kde je třeba odstranit běžné a samozřejmě hlavně suché nečistoty.

Veškeré nasáté nečistoty míří do nádoby o objemu 20 litrů. Díky tomu, že je k dispozici kabel o délce 3 metrů a dále kovová hadice o délce 1 metr je zajištěn dostatečně dlouhý akční rádius. Samotnou manipulaci usnadní také jednoduché madlo, pomocí kterého lze vysavač přenést.

Nezaujme jenom kompaktním rozměry, ale také tím, že má velmi nízkou hmotnost. Pouze 2,4 kilogramy. Během provozu je úroveň hluku 80 dB, což je hodnota, kterou lze označit jako běžnou. Samozřejmostí konstrukce je i kvalitní filtr.

Kompaktní rozměry, velký objem nádoby
Bez oklepu

Asist AE7AFP100

Asist AE7AFP100 recenze a test

Vysavač na saze Asist AE7AFP100 lze využít také na popel a jiné běžné suché nečistoty. Díky výkonu 1 000 W si poradí s jakýmikoliv pevnými částicemi. Nejedná se o vysavač na horký popel, a tak je třeba vysávat výhradně jenom ten studený.

Má nejenom dobrý výkon, ale také kovovou trubici v plastovém obalu, která má délku 1 metr. S tou se lze dostat i na hůře přístupná místa a vysát suché nečistoty. Ty končí v nádobě o objemu 20 litrů, s jistotou snadného vysypání.

Předností je kvalitní HEPA filtr zajišťující dokonalou čistotu vzduchu, stejně jako možnost využití menší hliníkové trubice o délce 23 cm. Na snadnou mobilitu má vliv kabel o délce 2 metrů, stejně jako váha 3 kilogramy, která v porovnání s konkurencí rozhodně patří k těm menším.

Nízká váha, HEPA filtr
Absence foukání

Fieldmann FDU 200601-E

Fieldmann FDU 200601-E recenze a test

Malý vysavač na popel Fieldmann FDU 200601-E rozhodně nelze označit za průmyslový, ale naopak za pomocníka do běžné domácnosti. Ukazuje to nejenom výkon, který je 600 W, ale jasně to potvrzuje i kovová nádoba na nečistoty, která má objem jenom 11 litrů, což je v porovnání s konkurencí málo.

Jde o variantu určenou na studený popel, ale i jiné pevné nečistoty třeba v garáži nebo dílně. Díky malým rozměrům je velkým kladem nízká váha, která je pouze 3 kilogramy. Konstrukce je však celkem zajímavá, hlavně díky použití kovu na nádobě, ale i na samotné hlavní hadici.

Velkým kladem je existence HEPA filtru, který se stará o dokonale čistý vzduch. Dále zaujme délka kabelu 3 metry, který spolu s hadicí o délce 1 zajistí dobrý akční rádius. Hlučnost vysavače nijak výrazně nevybočuje, jelikož činí 80 dB.

HEPA filtr, kovová konstrukce, dostatečně dlouhý kabel
Malý objem nádoby

Einhell AFF 18 L

Einhell AFF 18 L recenze a test

Vysavač popela bez motoru Einhell AFF 18 L je unikátní tím, že je určený k připojení k běžnému vysavači. Nasávaný popel a další nečistoty potom končí v nádobě o objemu 18 litrů, která má kovové provedení. Nejedná se o vysavač horkého popela, a tak je třeba vysávat jenom popel chladný.

Konstrukce se pyšní hadicí o délce 1 metru, která má průměr 36 mm, čímž se lze dostat i na hůře přístupná místa. Díky nízké hmotnosti, která je jenom 3,3 kilogramů, je samozřejmá také celkově snadná mobilita spojená s přenosem na potřebné místo.

Zaujme filtrace, kde disponuje omyvatelným filtrem, který zachytí i jemný popel. Konstrukce rovněž zajistí, že popel i saze zůstanou v nádobě a nedostanou se do běžného vysavače.

Nízká váha, omyvatelný filtr, velká nádoba
Jenom na připojení k vysavači

Jak vybrat vysavač na popel

Vysavač na popel je dobrým pomocníkem ve chvíli, kdy je třeba jednoduše, a hlavně čistě odstranit popel z krbu, krbových kamen, grilů, stejně jako nečistoty z dílny nebo garáže. Toto by mělo být první kritérium výběru. Ona celková všestrannost použití. Kvalitní modely zvládnou nejenom popel, ale také prach, pevné nečistoty větších rozměrů, saze a řadu dalších věcí.

Teplota popela

Existují dvě varianty. Je to v první řadě vysavač na studený popel, který je variantou běžnou a nejvíce dostupnou. S ním je možné pracovat teprve ve chvíli, kdy popel v krbu nebo na jiném místě vystydne. Obvykle je hraniční teplotou 40 stupňů Celsia.

Druhým řešením může být vysavač na horký popel. Pomocí něho už není problém vysát popel ihned po skončení hoření. A to včetně různých pevných nečistot v podobě uhlíků. Tato varianta má odpovídající konstrukci, která dokáže zajistit, že celý systém včetně filtrů nebude nijak poškozený.

Filtr vysavače

Další kritérium výběru je spojené s filtrem. Ten je samozřejmou součástí, ať už je vybrán v podstatě jakýkoliv vysavač popela. Typy filtrů se však liší. Nejlepším řešením, pokud jde o doslova dokonalou filtraci zastavující jakékoliv drobné částečky, je HEPA filtr. Ten by kvalitní modely měly mít. Najít lze na trhu i takové, které mají filtr omyvatelný, což je spojeno s možností snadné a také cenově nenáročné údržby.

Mezi nejlepší modely lze zařadit vysavač na popel s oklepem. Variantu, kterou lze nechat filtr ručně nebo automaticky oklepávat, a tak zajistit stále dobrou čistotu a dobrý průchod vzduchu. Vše se navíc děje v těle vysavače, kdy nedojde přímému kontaktu s filtrem a tedy ušpiněním.

Výkon vysavače

Obecně platí, že čím je větší, tím je pochopitelně vyšší i hodnota toho, kolik objemu vzduchu dokáže za určitou časovou jednotku daný vysavač popela odsát. U jednotlivých modelů jsou využívány hlavně elektromotory s hodnotou okolo 700 W, přičemž u těch kvalitnějších jde již o 1 000 W a více.

Existuje i vysavač popela bez motoru. Jde o řešení, které se připojuje ke klasickému domácímu vysavači. U této varianty je tedy nutné přihlížet k tomu, že výkon vysavače na popel je dán výkonem klasického domácího vysavače. Tím ho lze jednoduše ovlivnit.

Objem nádoby na nečistoty

Vliv má především to, na jak časté použití je daný vysavač popela určený. Od toho by se mělo odvíjet to, s jak velkou nádobu počítat. Čím bude větší, tím více nečistot se do ní vejde a tím méně časté bude její vyprazdňování. Pokud jde o malé, kompaktní varianty do domácnosti nebo na malou chalupu, lze mluvit o objemu nádoby okolo 10 litrů. Klasikou jsou varianty s objemem nádoby okolo 15 až 17 litrů, která na standardní použití plně dostačuje. Najít však lze i řešení mající nádobu o velikosti 20 litrů.

Mobilita využití

Poklud nepůjde jenom o použití u krbu, ale i na jiných místech, je dobré přihlédnout k celkové mobilitě a všestrannosti. Základem by měla být dostatečně dlouhá hadice, která by měla být alespoň o délce 1 metr. Dále je třeba přihlédnout k možnosti využít výměnné nástavce. Na akční rádius vysavače má vliv také délka kabelu. Optimální jsou alespoň 2 metry, nejlépe pak mezi 3 až 4 metry.

Pro lepší transport se mohou hodit řešení, které využívají přídavných koleček, případně praktické a ergonomicky tvarované madlo. Dále je možné přihlédnout i k hmotnosti. Kompaktní a malá řešení mohou mít váhu i lehce přesahující 3 kilogramy. U větších, výkonnějších a všestrannějších modelů už jde spíše o váhu okolo 5 – 7 kg.

Kvalita konstrukce

Dominovat by měly různé druhy kovů, které se podepisují na celkové odolnosti a dlouhé životnosti. Může se jednat o konstrukce které využívají ocel, hliník, chrom, ale i další materiály. Základem by mělo být použití kvalitního, odolného a zároveň lehkého materiálu. Kovová konstrukce je využívána nejenom v případě samotné odpadní nádoby, ale i na konstrukci vnitřní části hadice, kterou nečistoty v podobě popela a sazí následně proudí.

4.5/5 - (16 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.