Úklid,

Průmyslové vysavače: Test a recenze 10 nejlepších

Úklid se netýká jen domácností, ale i prostor s náročnějšími podmínkami a znečištěním. Přesně do takového prostředí je určen víceúčelový nebo také průmyslový vysavač, který si poradí na stavbě, v halách, garáži, ale využití najde i v úklidu auta nebo domu. I přes výraznou podobnost k běžným podlahovým vysavačům se stavebnímu vysavači do dílny mohou jen stěží vyrovnat.

Průmyslový vysavač zvládne odstranit hrubý i jemný prach, kapalinu, stavební suť nebo třeba piliny. Jednotlivé modely jsou schopny zajistit různou úroveň využití. Klasické suché vysávání umožní úklid koberců, již zmíněné stavební sutě, případně kovových pilin. Mokré vysávání zajistí bezpečné odstranění vody a jiné kapaliny bez poškození vysavače. Specifikem některých průmyslových vysavačů je schopnost vysávání chemikálií, které byste jinak z podlahy dostávali velmi obtížně.

Najít vhodný víceúčelový vysavač, který splní požadavky náročného provozu, může být obtížné. Vybrali jsme proto na základě hodnocení a testů ty nejlepší průmyslové vysavače a připravili jejich recenze, aby byl váš výběr snazší. Kromě dosahu vysavače, objemu na nečistoty nebo příkonu, je vhodné směřovat pozornost také k průtoku vzduchu, který napoví jak hrubé a těžké nečistoty dokáže vysavač vysát.

Nejlepší průmyslové vysavače – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších průmyslových vysavačů z testů a hodnocení pro rok 2022.

VzhledModelTyp filtraceObjem sběrné nádobyPříkon 
Kärcher WD6 P (MV6 P) Premium recenze a testKärcher WD6 P (MV6 P) PremiumBezsáčkový30 l2000 W
Einhell TH-VC 1930 SA Home recenze a testEinhell TH-VC 1930 SA HomeBezsáčkový30 l1500 W
Narex VYS 25-21 recenze a testNarex VYS 25-21Sáčkový, bezsáčkový25 l1500 W
Kärcher WD3 (MV3) recenze a testKärcher WD3 (MV3)Sáčkový, bezsáčkový17 l1000 W
Metabo ASR 25 L SC recenze a testMetabo ASR 25 L SCSáčkový, bezsáčkový25 l1400 W
Kärcher WD4 (MV4) recenze a testKärcher WD4 (MV4)Bezsáčkový20 l1000 W
Metabo ASA 30 L PC Inox recenze a testMetabo ASA 30 L PC InoxSáčkový, bezsáčkový30 l1250 W
Fieldmann FDU 201450-E recenze a testFieldmann FDU 201450-EBezsáčkový50 l1400 W
Narex VYS 33-71 L recenze a testNarex VYS 33-71 LSáčkový, bezsáčkový30 l1250 W
Bosch GAS 20 L SFC recenze a testBosch GAS 20 L SFCSáčkový, bezsáčkový15 l1200 W

Porovnání parametrů

 Kärcher WD6 P (MV6 P) PremiumEinhell TH-VC 1930 SA HomeNarex VYS 25-21Kärcher WD3 (MV3)Metabo ASR 25 L SCKärcher WD4 (MV4)Metabo ASA 30 L PC InoxFieldmann FDU 201450-ENarex VYS 33-71 LBosch GAS 20 L SFC
Akční rádius8,5 m5 mNeuvedeno6,5 m11,5 m7,5 m13 m7,3 m13 mNeuvedeno
Typ čištěníSuché i mokréSuché i mokréSuché i mokréSuché i mokréSuché i mokréSuché i mokréSuché i mokréSuché i mokréSuché i mokréSuché i mokré
Hmotnost12,1 kg6,8 kg9 kg7,4 kg17 kg7 kg9,6 kg15,1 kg12 kg6 kg
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 průmyslových vysavačů

Kärcher WD6 P (MV6 P) Premium

Kärcher WD6 P (MV6 P) Premium recenze a test

Průmyslový vysavač Kärcher WD6 P Premium lze použít na řadu typů podlah jak ve vaší domácnosti, tak v dílně či garáži. Nabízí technologii mokrého i suchého vysávání a jeho předností je i to, že je vhodný na úklid venkovních prostor. Též ho lze využít i při vysávání auta.

Příkon vysavače je 1300 W a funguje na technologii bezsáčkové filtrace. Jeho akční rádius je příjemných 8,5 metrů, díky čemuž lze snadno dosáhnout i na vzdálenější plochy. Během práce dokáže pojmout velké množství nečistot, a to díky nádobě, která má objem celých 30 litrů.

Zajímavou funkcí je takzvaný fukar, který pomůže odstranit nečistoty i z velmi špatně přístupných míst. Nechybí možnost zajištění v takzvané parkovací pozici, nebo konstrukce, která umožní umístění hadice tak, aby měl celý vysavač kompaktní rozměry.

Dobrý akční rádius, doplňkový fukar, velká nádoba na nečistoty
Vyšší hmotnost

Einhell TH-VC 1930 SA Home

Einhell TH-VC 1930 SA Home recenze a test

Už název napovídá, že Einhell TH-VC 1930 SA Home není jen klasický dílenský vysavač, ale i pomocník do domácnosti. Jde o všestranný průmyslový vysavač na koberce, stejně jako celou řadu různých hladkých povrchů. Lze ho využít doma, v dílně nebo garáži. Samozřejmostí je využití technologie mokrého nebo suchého čištění.

Vysavač nabídne i dostatečný výkon, stejně jako nádobu z nerezové oceli, která má objem celých 30 litrů. Jeho součástí je foukací adaptér umožňující dostat nečistoty z hůře přístupných míst. Kratší rádius je vynahrazený funkčnímu kolečky, které zajistí naprosto bezproblémovou manipulaci na jakémkoliv povrchu.

Díky široké škále příslušenství lze vysávat a čistit nejenom podlahové krytiny, ale i další místa. Snadnou údržbu zajistí praktický vypouštěcí ventil a o bezproblémový přenos na požadované místo ergonomické madlo.

Madlo a přídavná kolečka, vypouštěcí ventil, foukací adaptér
Kratší rádius

Narex VYS 25-21

Narex VYS 25-21 recenze a test

Klady oplývající technický vysavač Narex VYS 25-21, který najde uplatnění všude tam, kde je třeba odstranit jakoukoliv nečistotu. Jde o průmyslový vysavač na prach vznikající v rámci stavby, na nečistoty v kovo i dřevo dílnách, stejně jako si poradí i s běžnými nečistotami v rámci domácnosti. To vše jak díky svému výkonu, tak díky jedinečné filtrační patroně Press&Clean, kterou lze jedním stiskem snadno vyčistit i během provozu.

Nádoba o objemu 25 litrů pojme obrovské množství nečistot, a to jak v rámci suchého vysávání, tak mokrého čištění. Má i velmi dobrý výkon, přičemž si dokáže zachovávat jenom devítikilogramovou hmotnost. To zajistí jeho naprosto bezproblémovou mobilitu. Díky 3,5 metru dlouhé hadici lze snadno dosáhnout i do vzdálenějších míst, bez nutnosti s vysavačem hýbat.

Díky své konstrukci se hodí i tam, kde je rizikem hrubší zacházení. Tomu bez problémů odolá jak díky kvalitním materiálům, tak i díky své oblé konstrukci, které jeho manipulaci ve ztížených podmínkách zjednodušují. Díky provedení ho lze také snadno uložit, nebo převážet.

Odolná konstrukce, automatické čištění, dostatečná nádoba na nečistoty
Absence fukaru

Kärcher WD3 (MV3)

Kärcher WD3 (MV3) recenze a test

Vysavač do dílny Kärcher WD3 (MV3) je pomocníkem pro každého domácího kutila i do klasické výroby. Jde o malý průmyslový vysavač na stavbu, do běžných interiérů, ale i na venkovní plochy.

Tento model patří mezi jeden z kompaktních vysavačů, což je jistota jak snadné manipulace, tak i uložení. Zaujme i jeho nízká hmotnost, kterou je necelých 7,5 kilogramu. Snadnou práci podpoří hlavně velký akční rádius, který je celých 6,5 metru. Vysavač pracuje jak v bezsáčkovém režimu, tak i v tom sáčkovém, což usnadní samotné vyjmutí a následné vyhození nečistot.

I když je malý, nabídne dostatečně velký výkon, doplňkové funkce v podobě fukaru, inovativní systém zavírání Pull & Push, či celkovou odolnost v případě nárazu, neopatrné manipulace, nebo v případě převozu.

Malé rozměry, funkce fukaru
Objem nádoby jenom 17 litrů

Metabo ASR 25 L SC

Metabo ASR 25 L SC recenze a test

Průmyslový vysavač s oklepem Metabo ASR 25 L SC je řešením, pokud hledáte jak pomocníka na suché vysávání, tak praktický průmyslový vysavač na vodu, který zajistí i možnost mokrého čištění. Doplněn je navíc řadou bezpečnostních funkcí, které zajistí přívod proudu ve chvíli, kdy hladina tekutiny v nádrži dosáhne maximálního limitu.

Vysavač disponuje objemem nádoby celých 25 litrů, což zajistí možnost delší práce bez přerušení. Díky akčnímu rádiusu o délce 11,5 metrů není nutné s plným vysavačem manipulovat, jelikož lze dosáhnout i do vzdálenějších koutů. V případě potřeby manipulace nechybí vestavěná odolná kolečka, která zajistí jeho přesunutí na požadované místo.

Kladem tohoto vysavače je také schopnost tlumení hluku, díky čemuž tímto způsobem nijak výrazně neomezuje. Nabídne i schopnost elektromagnetického čištění filtru, popřípadě jeho rychlou také velmi snadnou výměnu. Součástí konstrukce je také integrovaná zásuvka, která je vybavena automatickým zapínáním v případě připojení dalšího spotřebiče.

Integrovaná zásuvka, vysávání tekutin, nízká hlučnost
Vyšší hmotnost

Kärcher WD4 (MV4)

Kärcher WD4 (MV4) recenze a test

Špičkový bezsáčkový průmyslový vysavač Kärcher WD4 (MV4) je spojený s řadou předností. Nabídne nejenom technologii suchého vysávání, ale jde i o průmyslový vysavač s vodní filtrací, který si hravě poradí s požadavkem mokrého čištění.

Akční rádius 7,5 metru je jistotou dobrého dosahu bez nutnosti manipulace s vysavačem. Nádobka s objemem dvacet litrů zase zajistí, že není problém vysávat ani delší dobu v kuse, bez nutnosti jejího vyprázdnění. To je díky bezsáčkovému provozu a inovativní konstrukci velmi jednoduché. Snadné je též případné odjímání filtru, které je postaveno na nové patentované technologii, fungující na principu vyklopení.

Přednostmi oplývá i nově vytvořená podlahová hubice, která pojme více nečistot, parkovací pozice umožňující zastavit vysavač na místě, stejně jako nechybí odnímatelná rukojeť, která umožní i snadnou přepravu.

Snadné odjímání filtru, dobrý akční rádius, objem nádoby 20 l
Vyšší hmotnost

Metabo ASA 30 L PC Inox

Metabo ASA 30 L PC Inox recenze a test

Kvalitní, a přitom malý průmyslový vysavač je model Metabo ASA 30 L PC Inox. Navíc není jenom malý, s velmi dobrou mobilitou. Nabídne i dobré tlumení hluku, a tak ho můžeme řadit mezi tiché vysavače.

I přes malé rozměry toho umí nabídnout celkem dost. Dostatečný výkon, ale i integrovanou funkci foukání využitelnou jak nečistoty, tak k sušení a odvodu odpadního vzduchu. Splňuje také evropskou normu prašnosti s označením L. Kromě pevných částic umí vysávat i tekutiny, přičemž bezpečnostní funkce práci zastaví ve chvíli, kdy je nádoba plná.

Funguje na principu sáčkovém i bezsáčkovém, přičemž nádoba na nečistoty má objem celých 32 litrů. Díky dostatečně dlouhé hadici, která má délku celých 3,5 metru není problémem odstraňovat nečistoty v dostatečně velkém rádiusu od vysavače.

Kompaktní rozměry, nízká hlučnost, dlouhá hadice
Vyšší hmotnost

Fieldmann FDU 201450-E

Fieldmann FDU 201450-E recenze a test

Průmyslový vysavač Fieldmann FDU 201450-E nabízí kombinaci dobrého výkonu nabízející vysokou sací sílu, stejně jako špičkovou filtraci vzduchu. Díky filtru z pevných bavlněných vláken zachytí i velmi jemné nečistoty. Samozřejmostí je jeho použití jak při suchém, tak i při mokrém úklidu. Filtr lze navíc jednoduše vyjmout a vyměnit.

Dobrý dosah vysavače zajistí třímetrová hadice, která se díky své ohebnosti hodí pro čištění hůře dostupných míst, stejně jako se hodí třeba i na čištění vašeho vozu. Problémem není ani čištění výrazně znečištěných míst. Chromovaná nádoba na nečistoty dokáže pojmout až padesát litrů. A to nečistot z interiéru, tak i exteriéru, kde je možné tento průmyslový vysavač také použít.

Předností vysavače je i odolná konstrukce, stejně jako praktické madlo, které usnadní jeho přesun. A to i díky praktickým kolečkům. Díky tomu není problém transport i s téměř plnou padesátilitrovou nádobou na nečistoty.

Padesátilitrová nádoba na nečistoty, dlouhá hadice, bavlněný filtr
Větší velikost

Narex VYS 33-71 L

Narex VYS 33-71 L recenze a test

Další průmyslový vysavač Narex VYS 33-71 L je ukázkou, jak prověřené a známé značky dokážou splnit očekávání i náročných zákazníků. Konstrukce zaujme kompaktními rozměry, i odolnými materiály. Nechybí ani jistota dobré mobility, díky přídavným předním menším a také zadním větším kolečkům.

Že je tento vysavač dokonalým pomocníkem při úklidu potvrzuje jak jeho výkonnost, tak i třicetilitrová nádoba, kam se vejde nečistot více než dost. A to jak při suchém, tak i při mokrém vysávání. Díky sací hadici o délce 3,5 metru a dalším 7,5 metru délky kabelu je zajištěno, že od zásuvky dosáhnete v podstatě kamkoliv. Navíc oceníte jednu zásuvku, která je součástí vysavače, kam lze v případě potřeby zapojit další elektrické zařízení.

Kladem je také sáček na suché nečistoty, čím je usnadněna jejich likvidace. O kvalitní a trvalý výkon se stará automatický systém čištění Auto Clean, která je prováděný v třicetiminutových intervalech. Toto se postará i o dokonalý výsledek při čištění jakýchkoliv povrchů.

Systém Auto Clean, dobrá mobilita, dlouhý kabel a hadice
Vyšší hmotnost

Bosch GAS 20 L SFC

Bosch GAS 20 L SFC recenze a test

Kompaktní průmyslový vysavač Bosch GAS 20 L SFC nabízející mnoho kladů. Pokud jde o jistotu maximální čistoty, zaujme hlavně poloautomatickým čištěním filtru, což se podepisuje i na efektivitě při mokrém i suchém sání. Dále nelze opomenout fakt, že má certifikaci EU spojenou s označením L, která se týká kvality filtrace, a tedy i množství vyfukovaného prachu.

Dále vysavač zaujme i celkem malými rozměry. Ty usnadní jeho uložení, transport, ale i přesun na potřebné místo. Tím se může stát i adekvátním pomocníkem v domácnostech. Neztratí se ale ani v dílnách nebo garážích. A to i pro své doplňkové funkce, kam můžeme zařadit například praktický odfuk. Ten je využitelný k sušení, i k odstranění nečistot z nepřístupných míst.

I přes kompaktní rozměry se na něm našlo místo pro zásuvku pro připojení například nářadí. Ve své spodní části jsou k dispozici kolečka pro snadnější manipulaci. Ta je díky šestikilové hmotnosti naprostou hračkou.

Poloautomatické čištění filtru, zásuvka na vysavači
Objem sběrné nádoby

Jak vybrat průmyslový vysavač

Průmyslové vysavače jsou dobrým pomocníkem nejenom v dílnách, ale také v běžných domácnostech, stejně jako jsou skvělou volbou v případě venkovního úklidu. Kromě výkonu je dobré zaměřit se na řadu dalších parametrů, které jsou při výběru důležité. O jaké se jedná?

Varianty použití

První kritérium v tom, jak vybrat průmyslový vysavač, je založeno na tom, na jaké formě funguje. Jasnou klasikou je suché vysávání. Modernějším řešením je také mokré vysávání, díky kterému je možné bez rizika poškození vysáti kapalinu. Ty nejlepší nabídnou kombinaci obou funkcí, nebo i inovativní vlastnosti založené na možnosti vysávání chemikálií – v tekutém i pevném skupenství.

Velikost, váha a možnosti manipulace

Průmyslový vysavač je obvykle větší a těžší než ten určený pro domácí použití. Najdou se však i varianty které mají kompaktní rozměry a nízkou hmotnost. Při výběru je třeba zohlednit, nakolik s ním budete manipulovat, nebo ho přenášet a převážet. Vše může usnadnit třeba existence doplňkových koleček, nebo ergonomická madla.

Sáčkové nebo bezsáčkové provedení

Celková kapacita odpadní nádoby určuje, kolik toho pojme. Čím je větší, tím pochopitelně lépe. U vysavačů na mokré čištění je samozřejmostí bezsáčková varianta, kdy jsou tekutiny a nečistoty zachytávány v nádobě, kterou lze vylít či vypustit. Tyto varianty mohou být doplněny i sáčkovým provedením, na suché nečistoty. Tato možnost usnadní manipulaci s daným odpadem, jelikož stačí plný sáček vyhodit a umístit nový.

Délka kabelu a hadice

Obojí určuje vzdálenost, na kterou je možné s vysavačem pracovat (akční rádius). Délka kabelu rozhoduje o tom, zda bude nutné vysavač přepojovat, nebo nikoliv, což je dobré brát v potaz při práci v halách a obecně velkých prostorech. Délka hadice zase určuje možnost vysávání ve vzdálenějších místech bez nutnosti manipulace s vysavačem. To může být u těch těžších či plných vysavačů celkem obtížné. Delší hadice tak práci výrazně usnadní.

Filtrace a provedení s oklepem

Filtrace u průmyslových vysavačů obecně není tak dobrá, jako je tomu u vysavačů interiérových. S postupem času se však rozdíl stírá, a pokud chcete přeci jen kvalitnější filtraci, zaměřte se u vybíraného modelu na přítomnost HEPA filtru.

Velice oblíbený je však dlouhodobě průmyslový vysavač s oklepem, který výrazně zvyšuje komfort vysávání a potažmo i životnost spotřebiče. Tato funkce nárazy vzduchu oklepává filtr a tím jej čistí bez nutnosti filtr často vyndávat a čistit ho manuálně. Najdeme jej u dražších modelů a v současnosti je režim oklepu automatický, případně poloautomatický – s manuálním provedením se již takřka nesetkáte.

Průmyslový vysavač může být jak bezsáčkový s oklepem, tak i sáčkový. Od tohoto provedení se odvíjí, jestli bude moc vysavač s touto funkcí vysávat i tekutiny, nebo ne. Obecně se hodí do velmi prašných prostředí, kde jsou nároky na průmyslový vysavač nejvyšší.

Doplňkové funkce

Mezi klíčové funkce patří třeba automatické bezpečností vypnutí v případě plné nádoby, možnost regulace výkonu podle nečistot, které jsou vysávány, nebo funkce spojené s filtrací. Hodí se také funkce v podobě fukaru, různých indikátorů spojených s provozem, doplňkové zásuvky, nebo praktické osvětlení konkrétního místa, kde je vysáváno.

4.4/5 - (15 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.