Úklid,

Průmyslové vysavače: Test a recenze 10 nejlepších

Úklid se netýká jen domácností, ale i prostor s náročnějšími podmínkami a znečištěním. Přesně do takového prostředí je určen víceúčelový nebo také průmyslový vysavač, který si poradí na stavbě, v halách, garáži, ale využití najde i v úklidu auta nebo domu. I přes výraznou podobnost k běžným podlahovým vysavačům se stavebnímu vysavači do dílny mohou jen stěží vyrovnat.

Průmyslový vysavač zvládne odstranit hrubý i jemný prach, kapalinu, stavební suť nebo třeba piliny. Jednotlivé modely jsou schopny zajistit různou úroveň využití. Klasické suché vysávání umožní úklid koberců, již zmíněné stavební sutě, případně kovových pilin. Mokré vysávání zajistí bezpečné odstranění vody a jiné kapaliny bez poškození vysavače. Specifikem některých průmyslových vysavačů je schopnost vysávání chemikálií, které byste jinak z podlahy dostávali velmi obtížně.

Najít vhodný víceúčelový vysavač, který splní požadavky náročného provozu, může být obtížné. Vybrali jsme proto na základě hodnocení a testů ty nejlepší průmyslové vysavače a připravili jejich recenze, aby byl váš výběr snazší. Kromě dosahu vysavače, objemu na nečistoty nebo příkonu, je vhodné směřovat pozornost také k průtoku vzduchu, který napoví jak hrubé a těžké nečistoty dokáže vysavač vysát.

Nejlepší průmyslové vysavače – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších průmyslových vysavačů z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelTyp filtraceObjem sběrné nádobyPříkon 
Kärcher WD 6 P S recenze a testKärcher WD 6 P SSáčkový, bezsáčkový30 l1300 W
Festool CT 15 E recenze a testFestool CT 15 ESáčkový, bezsáčkový15 l1200 W
Narex VYS 25-21 recenze a testNarex VYS 25-21Sáčkový, bezsáčkový25 l1500 W
Kärcher AD 4 Premium recenze a testKärcher AD 4 PremiumBezsáčkový17 l600 W
Metabo ASR 25 L SC recenze a testMetabo ASR 25 L SCSáčkový, bezsáčkový25 l1400 W
Kärcher WD 3 recenze a testKärcher WD 3Sáčkový, bezsáčkový17 l1000 W
Metabo ASA 30 L PC Inox recenze a testMetabo ASA 30 L PC InoxSáčkový, bezsáčkový30 l1250 W
Bosch GAS 12-25 PL recenze a testBosch GAS 12-25 PLSáčkový, bezsáčkový21 l1350 W
Narex VYS 33-71 L recenze a testNarex VYS 33-71 LSáčkový, bezsáčkový30 l1250 W
Makita VC 2512 L recenze a testMakita VC 2512 LSáčkový, bezsáčkový25 l1000 W

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Kärcher WD 6 P SFestool CT 15 ENarex VYS 25-21Kärcher AD 4 PremiumMetabo ASR 25 L SCKärcher WD 3Metabo ASA 30 L PC InoxBosch GAS 12-25 PLNarex VYS 33-71 LMakita VC 2512 L
Akční rádius6 m5,5 mNeuvedeno4 m11,5 m4 m13 mNeuvedeno13 mNeuvedeno
Typ čištěníSuché i mokréSuché i mokréSuché i mokréSuchéSuché i mokréSuché i mokréSuché i mokréSuché i mokréSuché i mokréSuché i mokré
Hmotnost9,3 kg11,2 kg9 kg6,9 kg17 kg4,5 kg9,6 kg9 kg12 kg8 kg
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 průmyslových vysavačů

Kärcher WD 6 P S

Kärcher WD 6 P S recenze a test

Průmyslový vysavač Kärcher WD 6 P S je moderně vybavený a výkonný dílenský vysavač, který je určen jak na suché i mokré vysávání. Jeho příkon 1300 W je zárukou vysokého výkonu a potěší i obrácená funkce vysavače, tedy fukaru.

Disponuje tlačítkem pro čištění prachového filtru, které je díky němu snadné, rychlé a pohodlné. Samotný filtr se dá také snadno vyjmout patentovaným způsobem, aniž byste museli rozebírat celý vysavač. Lze jej využít i při vysávání s připojeným elektrickým zařízením, jehož příkon však musí být mezi 100 W a 2100 W.

Nádrž na vodu nebo nečistoty je vyrobena z kvalitního nerezu a má nadstandardní objem 30 litrů. Z ušlechtilé oceli je vyrobena také sací trubka, která se skládá ze dvou kusů. Z dalších praktických funkcí zaujme například parkovací pozice, odnímatelná rukojeť, vypouštěcí šroub na spodu nádrže nebo místo pro uložení hadice.

Snadné čištění filtru, elektrická zásuvka s automatikou, praktická funkce fukaru
Nic zásadního

Festool CT 15 E

Festool CT 15 E recenze a test

Profesionální průmyslový vysavač Festool CT 15 E je velice kvalitní a do detailu promyšlený průmyslový vysavač se zásuvkou, jejíž maximální zatížení je možné 2200 W. Je ideální k častému přenášení a transportu, disponuje dvěma většími a dvěma menšími kolečky a má stále ještě kompaktní rozměry i hmotnost vhodnou pro přenášení.

Dle popisu výrobce je ideální pro čištění kanceláří, dílen, garáží, staveb i automobilů. Jeho antistatická funkce zabraňuje nabíjení nářadí statickou elektřinou, má regulovatelný výkon a integrovaný bajonetový uzávěr Cleantec, který slouží pro spojování vysavače a nářadí.

Samozřejmostí je možnost vysávání vody a to do sběrné nádoby o objemu 15 litrů, která se dá na rozdíl od jiných vysavačů do dílny využít celá. Ovládání vysavače probíhá dotykově na speciálním panelu, má rovnou odkládací plochu například pro pracovní materiál a dodané příslušenství má své místo přímo na těle vysavače. Výhodou je i možnost jej doplnit o velké množství dalšího příslušenství, které výrobce nabízí.

Kvalitní pracovní vysavač, mnoho promyšlených prvků, snadný transport i manipulace
Vyšší pořizovací cena

Narex VYS 25-21

Narex VYS 25-21 recenze a test

Klady oplývající technický vysavač Narex VYS 25-21, který najde uplatnění všude tam, kde je třeba odstranit jakoukoliv nečistotu. Jde o průmyslový vysavač na prach vznikající v rámci stavby, na nečistoty v kovo i dřevo dílnách, stejně jako si poradí i s běžnými nečistotami v rámci domácnosti. To vše jak díky svému výkonu, tak díky jedinečné filtrační patroně Press&Clean, kterou lze jedním stiskem snadno vyčistit i během provozu.

Nádoba o objemu 25 litrů pojme obrovské množství nečistot, a to jak v rámci suchého vysávání, tak mokrého čištění. Má i velmi dobrý výkon, přičemž si dokáže zachovávat jenom devítikilogramovou hmotnost. To zajistí jeho naprosto bezproblémovou mobilitu. Díky 3,5 metru dlouhé hadici lze snadno dosáhnout i do vzdálenějších míst, bez nutnosti s vysavačem hýbat.

Díky své konstrukci se hodí i tam, kde je rizikem hrubší zacházení. Tomu bez problémů odolá jak díky kvalitním materiálům, tak i díky své oblé konstrukci, které jeho manipulaci ve ztížených podmínkách zjednodušují. Díky provedení ho lze také snadno uložit, nebo převážet.

Odolná konstrukce, automatické čištění, dostatečná nádoba na nečistoty
Absence fukaru

Kärcher AD 4 Premium

Kärcher AD 4 Premium recenze a test

Vysavač do dílny Kärcher AD 4 Premium je víceúčelový vysavač, kromě běžných nečistot v dílně nebo na stavbě je konstruován i na vysávání popela, díky čemuž má robustní konstrukci a kvalitně zhotovené i další příslušenství. Filtr na hrubé nečistoty je z kovu a kovová s povrchovou úpravou je i sací hubice.

Není určen na vysávání žhavého popela, nicméně díky kvalitnímu zpracování zvládne i velmi hrubé nečistoty. Jemný prach dále zachytává plochý skládaný filtr, který disponuje také funkcí oklepu – stejný, jako mají TOP třídy vysavačů Kärcher WD.

Recenze spotřebitelů potvrzují výborné schopnosti při vysávání popela, ale i dalších nečistot a kvitují rovněž funkční systém oklepu filtru. Filtrační systém je poskládán do jednoho dílu, takže jeho údržba není náročná, stejně tak jako vysípání nečistot ze 17 ti litrové sběrné nádoby. Potěší i praktické detaily, jako je možnost uložení příslušenství na těle vysavače, transportní kolečka nebo parkovací pozice.

Vysavač na suť i popel, filtr a sací hubice z kovu, kvalitní a robustní konstrukce
Pouze na suché nečistoty

Metabo ASR 25 L SC

Metabo ASR 25 L SC recenze a test

Průmyslový vysavač s oklepem Metabo ASR 25 L SC je řešením, pokud hledáte jak pomocníka na suché vysávání, tak praktický průmyslový vysavač na vodu, který zajistí i možnost mokrého čištění. Doplněn je navíc řadou bezpečnostních funkcí, které zajistí přívod proudu ve chvíli, kdy hladina tekutiny v nádrži dosáhne maximálního limitu.

Vysavač disponuje objemem nádoby celých 25 litrů, což zajistí možnost delší práce bez přerušení. Díky akčnímu rádiusu o délce 11,5 metrů není nutné s plným vysavačem manipulovat, jelikož lze dosáhnout i do vzdálenějších koutů. V případě potřeby manipulace nechybí vestavěná odolná kolečka, která zajistí jeho přesunutí na požadované místo.

Kladem tohoto vysavače je také schopnost tlumení hluku, díky čemuž tímto způsobem nijak výrazně neomezuje. Nabídne i schopnost elektromagnetického čištění filtru, popřípadě jeho rychlou také velmi snadnou výměnu. Součástí konstrukce je také integrovaná zásuvka, která je vybavena automatickým zapínáním v případě připojení dalšího spotřebiče.

Integrovaná zásuvka, vysávání tekutin, nízká hlučnost
Vyšší hmotnost

Kärcher WD 3

Kärcher WD 3 recenze a test

Průmyslový vysavač na vodu i suché nečistoty Kärcher WD 3 získal díky svému dílenskému zpracování Ocenění iF product design award 2022 a v mnohých státech se jedná o nejprodávanější průmyslový vysavač pro hobby použití. Zvládnete s ním úklid v dílně, autě, na stavbě i v domácnosti při montážních pracích a podobně.

Má kompaktní rozměry a nízkou hmotnost pouze 4,5 kg. Standardně je dodáván se sací hubicí, spárovou hubicí a nástavcem pro vysávání mokrých nečistot. Další příslušenství je možné dokoupit. Nádoba na vodu a odpad má objem 17 litrů, je vyrobena z odolného plastu a disponuje systémem Pull & Push, kterým se snadno odděluje horní část od sběrné nádoby.

Výrobce vyřešil velmi prakticky také odkládací místa pro sací hubice a příslušenství, které má své místo na zadní části vysavače. Nachází se zde i hák pro smotání napájecího kabelu, jehož délka činí pouze 4 metry a dá se tak považovat za jedinou slabinu tohoto produktu. Potěší naopak funkcí fukaru, parkovací polohou a transportními kolečky.

Ocenění iF Design Award 2022, suché i mokré vysávání, praktický systém Pull & Push
Kratší napájecí kabel

Metabo ASA 30 L PC Inox

Metabo ASA 30 L PC Inox recenze a test

Kvalitní, a přitom malý průmyslový vysavač je model Metabo ASA 30 L PC Inox. Navíc není jenom malý, s velmi dobrou mobilitou. Nabídne i dobré tlumení hluku, a tak ho můžeme řadit mezi tiché vysavače.

I přes malé rozměry toho umí nabídnout celkem dost. Dostatečný výkon, ale i integrovanou funkci foukání využitelnou jak nečistoty, tak k sušení a odvodu odpadního vzduchu. Splňuje také evropskou normu prašnosti s označením L. Kromě pevných částic umí vysávat i tekutiny, přičemž bezpečnostní funkce práci zastaví ve chvíli, kdy je nádoba plná.

Funguje na principu sáčkovém i bezsáčkovém, přičemž nádoba na nečistoty má objem celých 32 litrů. Díky dostatečně dlouhé hadici, která má délku celých 3,5 metru není problémem odstraňovat nečistoty v dostatečně velkém rádiusu od vysavače.

Kompaktní rozměry, nízká hlučnost, dlouhá hadice
Vyšší hmotnost

Bosch GAS 12-25 PL

Bosch GAS 12-25 PL recenze a test

Průmyslový vysavač s oklepem Bosch GAS 12-25 PL má jako jeden z mála na trhu samočistící technologii, díky které je úklid výrazně efektivnější a vysávání je po dlouhou dobu výkonné a plynulé. Kromě toho je vybaven systémem Click and Clean, který přispívá k vyšší přesnosti a efektivitě vysávání.

Díky svému výkonu a zmíněným věcem je ideální jako vysavač na stavbu, do dílny nebo pro úklid automobilu. Samozřejmostí je přítomnost elektrické zásuvky, o jejím maximálním zatížení dalším nářadí však bohužel výrobce neinformuje. Příkon samotného vysavače je pak dobrých 1250 W, podtlak až 200 mb a maximální průtok vzduchu 65 litrů za vteřinu.

Výjimečný je také přítomností HEPA filtru třídy H13, který je schopen zachytit až 99,95 % jemných prachových částic menších jak 0,3 mikronu. Úctyhodná je také velikost filtrační plochy 2300 cm2 a potěší funkce předfiltru, která zvyšuje životnost filtru hlavnímu. Je členem třídy Heavy Duty, která odkazuje ke kvalitním a výkonným zařízením, na které je spolehnutí.

Průmyslový vysavač s automatickým oklepem, HEPA filtr H13, velkoplošný předfiltr
Bez informace o zatížení zásuvky

Narex VYS 33-71 L

Narex VYS 33-71 L recenze a test

Další průmyslový vysavač Narex VYS 33-71 L je ukázkou, jak prověřené a známé značky dokážou splnit očekávání i náročných zákazníků. Konstrukce zaujme kompaktními rozměry, i odolnými materiály. Nechybí ani jistota dobré mobility, díky přídavným předním menším a také zadním větším kolečkům.

Že je tento vysavač dokonalým pomocníkem při úklidu potvrzuje jak jeho výkonnost, tak i třicetilitrová nádoba, kam se vejde nečistot více než dost. A to jak při suchém, tak i při mokrém vysávání. Díky sací hadici o délce 3,5 metru a dalším 7,5 metru délky kabelu je zajištěno, že od zásuvky dosáhnete v podstatě kamkoliv. Navíc oceníte jednu zásuvku, která je součástí vysavače, kam lze v případě potřeby zapojit další elektrické zařízení.

Kladem je také sáček na suché nečistoty, čím je usnadněna jejich likvidace. O kvalitní a trvalý výkon se stará automatický systém čištění Auto Clean, která je prováděný v třicetiminutových intervalech. Toto se postará i o dokonalý výsledek při čištění jakýchkoliv povrchů.

Systém Auto Clean, dobrá mobilita, dlouhý kabel a hadice
Vyšší hmotnost

Makita VC 2512 L

Makita VC 2512 L recenze a test

Technický vysavač Makita VC 2512 L nabízí dobrý poměr cena/výkon a má desítky pozitivních recenzí od zákazníků. Ti nejčastěji chválí dlouhou a poddajnou sací hubici, nebo vetší množství příslušenství, než se nachází u podobných vysavačů. Konkrétně je jeho součástí adaptér s regulací průtoku vzduchu, podlahová a úzká hubice nebo adaptér na polštáře.

Svým příkonem 1000 W patři k průměru, vyniká však elektrickou zásuvkou, na kterou mohou být připojeny stroje a nástroje do příkonu až 2600 W. Nádoba na odpad má spíše nadprůměrný objem 25 litrů a mohou v ní být zachycovány pevné nečistoty, ale i voda. Filtr se u tohoto modelu čistí manuálně a třída prašnosti L odpovídá evropské normě.

Uživatelé u tohoto průmyslového vysavače dle svých zkušeností a testů postrádají pouze kartáčový nástavec na vysávání koberců, který však u tohoto typu vysavače běžně nenabízí ani konkurenční výrobci. Bohužel se z parametrů také nedozvíme délku napájecího kabelu a tím pádem ani akční rádius.

Příkon zařízení na zásuvce až 2600 W, množství příslušenství, poměr cena/výkon
Neuvedena délka napájecího kabelu

Nejprodávanější průmyslové vysavače

Nejprodávanější průmyslové vysavače na trhu jsou ty od značek: Kärcher, Narex, Metabo, Makita, Bosch. Oblíbené a profi stavební vysavače jsou také DeWalt a Festool. Vyhledávaný je rovněž průmyslový vysavač Lidl, který je vhodný maximálně do dílny.

Jak vybrat průmyslový vysavač

Průmyslové vysavače jsou dobrým pomocníkem nejenom v dílnách, ale také v běžných domácnostech, stejně jako jsou skvělou volbou v případě venkovního úklidu. Kromě výkonu je dobré zaměřit se na řadu dalších parametrů, které jsou při výběru důležité. O jaké se jedná?

Varianty použití

První kritérium v tom, jak vybrat průmyslový vysavač, je založeno na tom, na jaké formě funguje. Jasnou klasikou je suché vysávání. Modernějším řešením je také mokré vysávání, díky kterému je možné bez rizika poškození vysáti kapalinu. Ty nejlepší nabídnou kombinaci obou funkcí, nebo i inovativní vlastnosti založené na možnosti vysávání chemikálií – v tekutém i pevném skupenství.

Velikost, váha a možnosti manipulace

Průmyslový vysavač je obvykle větší a těžší než ten určený pro domácí použití. Najdou se však i varianty které mají kompaktní rozměry a nízkou hmotnost. Při výběru je třeba zohlednit, nakolik s ním budete manipulovat, nebo ho přenášet a převážet. Vše může usnadnit třeba existence doplňkových koleček, nebo ergonomická madla.

Sáčkové nebo bezsáčkové provedení

Celková kapacita odpadní nádoby určuje, kolik toho pojme. Čím je větší, tím pochopitelně lépe. U vysavačů na mokré čištění je samozřejmostí bezsáčková varianta, kdy jsou tekutiny a nečistoty zachytávány v nádobě, kterou lze vylít či vypustit. Tyto varianty mohou být doplněny i sáčkovým provedením, na suché nečistoty. Tato možnost usnadní manipulaci s daným odpadem, jelikož stačí plný sáček vyhodit a umístit nový.

Délka kabelu a hadice

Obojí určuje vzdálenost, na kterou je možné s vysavačem pracovat (akční rádius). Délka kabelu rozhoduje o tom, zda bude nutné vysavač přepojovat, nebo nikoliv, což je dobré brát v potaz při práci v halách a obecně velkých prostorech. Délka hadice zase určuje možnost vysávání ve vzdálenějších místech bez nutnosti manipulace s vysavačem. To může být u těch těžších či plných vysavačů celkem obtížné. Delší hadice tak práci výrazně usnadní.

Filtrace a provedení s oklepem

Filtrace u průmyslových vysavačů obecně není tak dobrá, jako je tomu u vysavačů interiérových. S postupem času se však rozdíl stírá, a pokud chcete přeci jen kvalitnější filtraci, zaměřte se u vybíraného modelu na přítomnost HEPA filtru.

Velice oblíbený je však dlouhodobě průmyslový vysavač s oklepem, který výrazně zvyšuje komfort vysávání a potažmo i životnost spotřebiče. Tato funkce nárazy vzduchu oklepává filtr a tím jej čistí bez nutnosti filtr často vyndávat a čistit ho manuálně. Najdeme jej u dražších modelů a v současnosti je režim oklepu automatický, případně poloautomatický – s manuálním provedením se již takřka nesetkáte.

Průmyslový vysavač může být jak bezsáčkový s oklepem, tak i sáčkový. Od tohoto provedení se odvíjí, jestli bude moc vysavač s touto funkcí vysávat i tekutiny, nebo ne. Obecně se hodí do velmi prašných prostředí, kde jsou nároky na průmyslový vysavač nejvyšší.

Doplňkové funkce

Mezi klíčové funkce patří třeba automatické bezpečností vypnutí v případě plné nádoby, možnost regulace výkonu podle nečistot, které jsou vysávány, nebo funkce spojené s filtrací. Hodí se také funkce v podobě fukaru, různých indikátorů spojených s provozem, doplňkové zásuvky, nebo praktické osvětlení konkrétního místa, kde je vysáváno.

4.4/5 - (15 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.