Zahrada,

Vertikutátory: test, recenze | Nejlepší provzdušňovače trávníku

Snad každý, kdo má větší, či menší trávník, by jej chtěl mít naprosto dokonalý. Anglický trávník, tak jak jej známe z fotek, nebo filmů, může mít doma každý a není to zdaleka tak nedosažitelné. Je k tomu zapotřebí trávník pravidelně sekat sekačkou s ostrým nožem, pravidelně trávník zalévat, čas od času přihnojit a minimálně dvakrát za rok provést vertikutaci, neboli provzdušnění trávníku. K tomu slouží stroj, který se jmenuje vertikutátor a je mu věnován tento článek.

Provzdušňovač trávníku je nezbytný pomocník pro dosažení krásného travního koberce. Při sečení trávy se usazují u kořínků drobné části trávy, které spolu s dalším biologickým materiálem, například mechem, vytváří nepropustnou vrstvu, která trávníku vůbec neprospívá. Vertikutátor tuto vrstvu naruší a odstraní ji – trávník poté nic neomezuje v růstu, závlaha, hnojiva a další živiny se dostanou až ke kořínkům.

Vertikutace se provádí minimálně dvakrát do roka a to na jaře a na podzim. V případě silně zanešeného a poničeného trávníku je vhodné vertikutaci dělat častěji. Zahradní vertikutátor odstraňuje travní plsť, mech a mělce kořenící plevel. Tato uvolněná stařina je buďto zachycena v koši na odpad, nebo se shrabe hráběmi a kompostuje se, případně vyhodí do biologického odpadu.

Elektrický vertikutátor

Zcela na začátku byly hrábě, které se v dnešní době transformovaly do ručních vertikutátorů. Jedná se jednoduchý pracovní nástroj, který je však určen jen pro velmi malá místa a domácí použití. Pro cokoliv většího je tu elektrický vertikutátor, se kterým se nechají, podle jeho výkonu, obhospodařovat plochy zeleně až do přibližně 1000 m2. Jeho zásadní omezení je v podobě prodlužovacího kabelu, jinak je méně hlučný, téměř nenáročný na údržbu a dokáže mít i dostatek síly.

Benzínový vertikutátor

Travní vertikutátor se spalovacím motorem je vhodný pro plochy převyšující 1000 m2 anebo tam, kde není k dispozici elektrická rozvodná síť. Mívá mnohonásobně větší hmotnost, ale také výkon. Údržba je u něj náročnější a rovněž je hlučnější, než jeho elektrické provedení. Benzínový vertikutátor však bývá označován za profesionální vertikutátor, a to díky více nožům a velkému akčnímu rádiusu.

Pro snazší rozhodování jsme na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností připravili výběr, zahrnující nejlepší vertikutátory a jejich recenze. V druhé části článku je k dispozici rovněž pomocník pro výběr provzdušňovače.

Nejlepší vertikutátory (provzdušňovače) – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších vertikutátorů z testů a hodnocení pro rok 2023.

VzhledModelPohonVýkonŠíře záběru 
Riwall REV 3213 recenze a testRiwall REV 3213Elektrický1300 W32 cm
Güde GV 1700 E recenze a testGüde GV 1700 EElektrický1700 W36 cm
AL-KO Comfort 38 E Combi Care recenze a testAL-KO Comfort 38 E Combi CareElektrický1300 W38 cm
Bosch AVR 1100 recenze a testBosch AVR 1100Elektrický1100 W32 cm
Gardena 3395-20 recenze a testGardena 3395-20Ruční-32 cm
Riwall REV 3815 recenze a testRiwall REV 3815Elektrický1500 W38 cm
AL-KO Comfort 38 P Combi Care recenze a testAL-KO Comfort 38 P Combi CareBenzinový1300 W38 cm
Einhell GC-SC 2240 recenze a testEinhell GC-SC 2240Benzinový2200 W40 cm
Einhell GE-SC 35 Li Solo Expert Plus recenze a testEinhell GE-SC 35 Li Solo Expert PlusAkumulátorový2 x 18 V35 cm
Fiskars QuikFit Quikfit recenze a testFiskars QuikFit QuikfitRuční-20 cm

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Riwall REV 3213Güde GV 1700 EAL-KO Comfort 38 E Combi CareBosch AVR 1100Gardena 3395-20Riwall REV 3815AL-KO Comfort 38 P Combi CareEinhell GC-SC 2240Einhell GE-SC 35 Li Solo Expert PlusFiskars QuikFit Quikfit
Výměnné válceAnoNeAnoNeNeAnoAnoNeNeNe
Objem koše35 l50 l55 l50 l-50 l55 l45 l--
Hmotnost9,6 Kg22 Kg14 Kg10,4 Kg1,9 Kg16 Kg20 Kg30,7 Kg10 Kg0,5 Kg
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 vertikutátorů

Riwall REV 3213

Riwall REV 3213 recenze a test

Jedním z nejoblíbenějších vertikutátorů, který je vhodný zejména na menší travnaté plochy kolem domu, nebo na menší zahradu, je Riwall REV 3213. Tento domácí vertikutátor boduje především velmi přijatelnou pořizovací cenou a dále vyměnitelný frézovací válec za provzdušňovací válec s ocelovými dráty. Hlavní válec je vybaven osmnácti ocelovými noži.

Jedná se o elektrický vertikutátor s výkonem elektromotoru 1300 W, což je tedy méně výkonná jednotka, která dle slov výrobce je dostačující pro plochy až do 600 m2. Otáčky válce dosahují 2500 za minutu a celková hmotnost nedosahuje ani deseti kilogramů. Je tedy lehký a proto s ním je manipulace obzvláště snadná a zvládne ji bez potíží i žena.

Šíře záběru patří mezi menší, má hodnotu 32 centimetrů. Stejně tak objem koše by mohl být větší, 35 litrů pro odpad se poměrně rychle zaplní a vy tak musíte buďto koš často vysýpat, nebo používat provzdušňovač bez něj. Nastavení výšky nožů i drátků lze až v pěti polohách a v rozmezí čtrnácti milimetrů.

Nízká hmotnost a pořizovací cena
Méně objemný sběrný koš

Güde GV 1700 E

Güde GV 1700 E recenze a test

I výrobce nástrojů a zahradní techniky Güde má svého zástupce, a to v podobě modelu GV 1700 E. Ten na první pohled zaujme vysokým výkonem elektromotoru, ten má výkon 1700 W a bez potíží dokáže pohánět válec s noži se záběrem 36 centimetrů. Vzhledem k slušnému výkonu jsou doporučené plochy výrobcem až o rozloze 1200 m2, což je na elektrický provzdušňovač velmi slušná hodnota.

Nastavení výšky kultivace probíhá snadno pomocí páček umístěných na pojezdových kolečkách. Rozsah tohoto nastavení je od -8 mm do +12 mm, což je také dobrý rozsah pro přesnou kultivaci. Sběrný látkový koš je součástí balení a má objem až na 50 litrů mechu a travní plstě, vyprazdňovat jej tak není potřeba příliš často.

Svou daň za velmi dobré zpracování, kvalitní materiály a silný elektromotor si elektrický provzdušňovač Güde GV 1700 E odnáší v podobě vyšší hmotnosti, která dosahuje 22 kilogramů. Také zamrzí jednostrannost použití, neboť válec s noži se nenechá vyměnit za válec s dráty na jemnější vertikutaci.

Velmi silný elektromotor 1700 W
Bez možnosti výměny válce

AL-KO Comfort 38 E Combi Care

AL-KO Comfort 38 E Combi Care recenze a test

Tento malý vertikutátor patří rovněž mezi oblíbence zákazníků ve své kategorii, a to hlavně díky kompaktním rozměrům a slušnému výkonu, se kterým není problém obhospodařovat běžné zahrady kolem rodinných domů.

Elektrický vertikutátor AL-KO Comfort 38 E Combi Care má pouze průměrný příkon elektromotoru 1300 W, avšak i s ním dokáže provzdušňovat trávník až v šířce 38 centimetrů. Je také možné velmi jednoduchým zásahem vyměnit frézovací válec za válec s ocelovými pružinami. Válec má na sobě 14 nožů a pružin je přítomno 24.

Pracovní výška se poměrně dobře nastavuje otočným knoflíkem na horní straně zařízení a má 5 poloh pracovní hloubky. Dodávaný koš s objemem 55 litrů patří mezi velké koše, které se standardně dodávají avšak s celkovou hmotností stroje 14 Kg a kompaktním rozměrům dochází často k převážení na stranu sběrného koše, který následně často vypadne z fixačních otvorů. To je v zásadě jediná vada tohoto vertikutátoru.

Široký záběr 38 cm, velice kompaktní rozměry
Průměrný výkon motoru, převažuje se na sběrný koš

Bosch AVR 1100

Bosch AVR 1100 recenze a test

Výrobce Bosch je proslavený svými kvalitně sestavenými a propracovanými výrobky a nejinak je tomu u vertikutátoru Bosch AVR 1100, zařízení, které je nezbytné pro dokonale hustý, zelený a zdravý trávník. Srdcem zařízení je elektromotor Powerdrive s výkonem 1100 W a sekunduje mu systém Jet-Collect, který se stará o rychlou a efektivní vertikutaci.

Vertikutace opravdu efektivní je, nejenže válec s noži dokonale trávník provzdušní, ale také sběr travní plsti. Mechu a stařiny do sběrného koše nemá obdoby. Řada spotřebitelů si tento model pořídila právě díky této schopnosti. Sběrný koš má objem 50 litrů a při silně poškozeném trávníku dokáže být rychle zaplněn, jako je tomu tedy i u ostatních vertikutátorů.

Válcový systém není vyměnitelný za drátový válec, Bosch AVR 1100 tedy pracuje pouze s napevno umístěným válcem, který má na sobě 14 rotujících nožů z ušlechtilé oceli. Přestavování pracovní výšky je možné ve čtyřech polohách a probíhá pákami přímo na kolech. Celková hmotnost činí 10,4 Kg, řadí se tedy mezi nejméně těžké provzdušňovače, které jsou na trhu.

Výborné sbírání do koše, nízká hmotnost
Nenabízí možnost výměny za pružinový válec

Gardena 3395-20

Gardena 3395-20 recenze a test

Mechanický vertikutátor Gardena 3395-20 je ideální volbou všude tam, kde se vzhledem k malé rozloze nevyplatí pořizovat vertikutátor elektrický, natož benzínový. Gardena tento produkt zkonstruovala natolik dobře, že je ochotna na něj nabízet záruku 25 let, což nemá obdoby. Kypřič trávníku je nasaditelný na všechny násady z řady Gardena Combisystem, čímž se zajistí naprosto pevné, nekývavé spojení.

Travní provzdušňovač má velmi jednoduchou a robustní konstrukci. Na krajích jsou umístěna pojezdová kolečka a mezi nimi jsou umístěny nože – speciálně tvarované hroty z vysoce jakostní nerezové pružinové oceli. Ty tahem pronikají několik milimetrů do trávníku a vyčesávají z něj mech, travní plsť a mělce kořenící plevel.

Následnou stařinu posléze shrábneme klasickými hráběmi, nebo se může vysát travní sekačkou, které nastavíme vyšší polohu. Provedení je odolné proti korozi, samozřejmě včetně všech 11 ti nožů. Pracovní záběr je s 32 cm srovnatelný s elektrickými vertikutátory, což je tedy výborná hodnota.

Nízká hmotnost, jednoduchá obsluha a výborná účinnost
Hodí se zejména pro malé travní porosty

Riwall REV 3815

Riwall REV 3815 recenze a test

Elektrický vertikutátor Riwall REV 3815 patří mezi další oblíbené zahradní provzdušňovače a to zejména pro svůj skvělý poměr cena/výkon. Silný elektromotor má výkon 1500 W a v kombinaci s válcem se záběrem 38 centimetrů je tak vhodný i pro větší travnaté plochy o výměře až 1000 m2. Samozřejmostí je možnost výměny válce s noži za drátový válec, který se hodí pro jemnější provzdušňování trávníku po čas celého roku.

Nastavení pracovní hloubky nožů se provádí velmi snadno jedním velkým otočným ovladačem umístěným na vrchu zařízení. Řídítka jsou lehce složitelná pro pohodlný transport, nebo co nejvyšší skladnost. K provzdušňovači je dodán také textilní sběrný koš na travní odpad, který pojme až 50 litrů.

Otáčky motoru dosahují až 3800 ot/min což s válcem s ocelovými noži, který jich má 18, znamená velmi efektivní vertikutaci. Velkému výkonu a dobrému zpracování musí odpovídat i vyšší hmotnost, která má hodnotu v tomto případě 16 Kg.

Dobrý poměr cena/výkon, pro pozemky velké až 1000 m2
Vyšší hmotnost 16 Kg

AL-KO Comfort 38 P Combi Care

AL-KO Comfort 38 P Combi Care recenze a test

Nechcete být, nebo kvůli rozloze nemůžete být, prostorově omezeni? Pak je pro vás jasnou volbou pořídit si benzínový provzdušňovač, kterým může být například tento model. Benzínový vertikutátor AL-KO Comfort 38 P Combi Care má výkon 1300 W a jeho srdcem je motor s objemem 53 ccm, který dokáže pracovat v otáčkách až 6100 otáček za minutu.

Šířka záběru je 38 centimetrů a hlavní frézovací válec je osazen 14 ti noži. V balení dostanete i válec opatřen ocelovými pružinami, kterých je na něm umístěných 24. Při konstrukci bylo myšleno na usazování nečistot v prostoru rotujících válců a tak bylo přesunuté žebrování, které pomáhá menšímu zanášení.

Vertikutátor je také vybaven zadními kolečky, které zabraňují tvoření hromádek vyfrézovaného odpadu. Sběrný koš je standardně dodáván a má kapacitu na 55 litrů biologického odpadu. Pracovní hloubka je nastavitelná v pěti polohách a díky výkonnému spalovacímu motoru je tento provzdušňovač vhodný na travní plochy o velikosti až 1200 m2.

Spalovací motor s výkonem 1300 W a otáčkami 6100 ot/min
Vyšší hmotnost 20 Kg, sběrný koš se rychle zaplní

Einhell GC-SC 2240

Einhell GC-SC 2240 recenze a test

Profesionální vertikutátor Einhell GC-SC 2240, poháněný spalovacím motorem o objemu 118 kubických centimetrů je tím pravým pomocníkem pro velmi rozlehlé travní prostory, parky, nádvoří a velké zahrady. Výrobcem doporučená rozloha travní plochy činí 1200 m2, nicméně zvládne i plochy větší.

Provzdušňovač Einhell GC-SC 2240 je vybaven sběrným vakem o objemu 45 litrů, při velkých plochách však budete muset koš často vysýpat a proto je dobré provádět vertikutaci bez něj a vyfrézovanou travní plsť posléze shrabat hrabičkami. Na rozdíl od jiných zařízení je zde při výrobě šasi použit kov a nikoliv plast, který se může časem poničit.

Zařízení nepodporuje vyměnitelné válce, je určeno pouze k frézování pomocí nožů a těch má na rotujícím válci umístěných 18. Čepele jsou vyrobeny z kvalitní oceli a je možné je upravovat v osmi polohách, a to centrální pákou, která je velmi dobře dostupná na boku zařízení. Skvělý výkon 2200 W doplňuje rovněž výborný záběr o velikosti 40 cm, což jak bylo psáno výše, odpovídá profesionálnímu vertikutátoru pro náročné a každodenní použití.

Skvělý výkon 2200 W, záběr 40 cm
Vyšší hmotnost 30,7 Kg

Einhell GE-SC 35 Li Solo Expert Plus

Einhell GE-SC 35 Li Solo Expert Plus recenze a test

Jestliže chcete kompromis mezi lehkým elektrickým a těžším benzínovým vertikutátorem, mohl by vás oslovit provzdušňovač na akumulátor a tím je Einhell GE-SC 35 Li Solo Expert Plus. Travní provzdušňovač je napájen dvěma 18 V bateriemi, které mohou mít různě velikou kapacitu. Podle toho se následně odvíjí čas, po který je zařízení schopno vertikutovat.

Šíře záběru se 35 cm nijak neoslní, ale rovněž ani neurazí, a jelikož se jedná o menší lehké zařízení, se kterým se bude dobře pracovat i ženám, je to dobrý frézovací záběr. Frézovací válec je osazen 16 ti vysoce kvalitními noži, který je osazen v kuličkových ložiscích. Bohužel není možné tento válec s noži vyměnit za válec s dráty.

Výrobcem doporučené plochy pro upravování mají rozměr 500 m2. Celková hmotnost provzdušňovače činí 10 Kg, což rozhodně není mnoho a proto má skvělé manévrovací schopnosti. V balení bohužel není dodáván sběrný koš, je možné ho však dokoupit. Hloubka frézovacích nožů je nastavitelná ve třech pozicích a je zde přítomna také jedna pozice navíc, tzv. parkovací.

Provoz na aku baterie, nízká hmotnost 10 Kg
Sběrný koš není součástí balení

Fiskars QuikFit Quikfit

Fiskars QuikFit Quikfit recenze a test

Alternativou pro méně náročné zahrádkáře a zejména takové, kteří obhospodařují pouze předzahrádky, nebo skalky, je vhodný ruční vertikutátor, kterým je například model Fiskars QuikFit Quikfit. Na otočné hřídeli jsou umístěny hvězdicová kola, která dokáží trávník dokonale prokypřit a provzdušnit – pro to, se až ke kořínkům dostalo dostatečné množství vláhy a živin potřebných pro dokonale zelený a hustý trávník.

Šíře záběru má hodnotu 20 centimetrů, což odpovídá použití tohoto zahradního vertikutátoru. Velková délka včetně rukojeti měří pak 31 cm a nechá se nastavit násadou, čímž se používání více usnadní. S násadou QuikFit může být kompatibilní také další zahradní náčiní, které si od tohoto výrobce pořídíte.

S hmotností nemá tento provzdušňovač konkurenci – váží pouze půl kilogramu. Samozřejmě nemůže být řeč o sběrném koši, vyměnitelných válcích a podobně. To jsou vše parametry, které jsou jen a pouze u plnohodnotných vertikutátorů. Ovšem i tak na to, že se jedná o velice malého pomocníka, dokáže s vašim trávníkem velké věci.

Nízká hmotnost pouze 0,5 Kg, vhodný na těsné a malé plochy
Šíře záběru pouze 20 cm

Nejprodávanější vertikutátory

Nejprodávanější vertikutátory na trhu jsou ty od značek: Fieldmann, Gardena, Hecht, VeGa, AL-KO. Vyhledávaný je rovněž vertikutátor Parkside (Lidl) a Mountfield. Levný vertikutátor trávníku pořídíte už za cenu od 1500 Kč.

Jak vybrat vertikutátor

Při výběru vertikutátoru byste měli zohledňovat především, jak velké plochy trávníku budete se svým novým strojem upravovat. Máte jen malinkou předzahrádku? Poté postačí ruční vertikutátor. Máte rodinný dům se zahradou? Pak je pro vás vhodný elektrický vertikutátor. Budete vertikutovat jak kolem vašeho domu, tak třeba na zahradě, která je rozlehlá, nebo vůbec nedisponuje elektrickou přípojkou? V tomto případě jsou pro vás vhodné vertikutátory benzínové. Dalším parametrem je výkon elektromotoru/motoru a šíře záběru. Ostatní parametry jsou již víceméně sekundární.

Pohon a výkon

Pohon mohou obstarávat buď vaše paže, stejným pohybem jako při používání hrábí nebo spíše motor elektrický, nebo spalovací. Rozhodujte se vždy subjektivně podle velikosti a členitosti terénu, kde budete zařízení používat. Obecná poučka říká, že do 1000m2 zahrady stačí výkonné elektrické vertikutátory. Nad tuto rozlohu už je lepší volit silné benzínové stroje.

Elektrický vertikutátor může dosahovat výkonu až 1700 W, běžně se však setkáte a dostačuje stroj s výkonem 1300 – 1500 W. Dle výkonosti elektromotoru se odvíjí rovněž šíře záběru, nebo počet nožů, kterými je vertikutátor osazen. V poslední době se také začínají objevovat vertikutátory na baterii, tento aku vertikutátor nemá žádné prostorové omezení, jen je potřeba hlídat stav nabití akumulátoru.

Šíře záběru a počet nožů

Šíře záběru při vertikutaci je stěžejní parametr, který říká jak rychle vertikutace bude probíhat. Přirozeně vyšší záběr mají vertikutátory výkonné, ať už se jedná o stroj poháněný elektřinou, nebo benzínem. Rozmezí, ve kterém se záběr pohybuje, je od 30 centimetrů po zhruba 40 centimetrů. Šířka válce s noži však není jediný parametr, který se s ním pojí. Dále můžeme vidět různý počet nožů, kterými je osazen a ty jsou tedy buďto blíže k sobě, nebo mají mezi sebou větší mezery. S vertikutátorem, který má nožů více, často stačí provést pouze podélnou úpravu a vynechat vertikutování příčné, jako je zvykem.

Výměnné válce a sběrný koš

Standardně je provzdušňovač vybaven válcem s pevně umístěnými noži. Pokud hodláte vertikutátor aktivně používat, dříve, nebo později, se vás bude týkat výměna nožů – která je buďto možná výměnou pouze samotných nožů anebo celého válce. Pro vás je to otázka vyšších, nebo menších nákladů, proto je dobré o této věci vědět.

Velká část výrobců ke svým vertikutátorům dodává také druhý válec opatřený tzv. hrabičkami. Jedná se o drátěná pérka, která slouží k šetrnějšímu ošetření trávníku. Může být použit průběžně během celého roku k neinvazivnímu provzdušňování, nebo ke sběru listí, či uvolněné stařiny z předchozího plnohodnotného vertikutování noži.

Sběrný koš, pokud je k němu provzdušňovač uzpůsoben, je zpravidla dodáván jakou součást balení spolu se samotným vertikutátorem. Nicméně není to pravidlo a proto nespoléhejte na ilustrační fotografie a pečlivě se před nákupem seznamte s obsahem balení. Dále rozlišujeme jeho kapacitu, která čím je větší, tím samozřejmě lepší. Kapacita sběrných košů se pohybuje v rozmezí 35 až 60 litry odpadu.

Hmotnost, hlučnost, konstrukce

Váha je důležitý parametr, neboť většina vertikutátorů není vybavena pojezdem, jako je tomu u travních sekaček. Veškerá manipulace tedy bude jen čistě o vašich fyzických zdatnostech. Elektrické vertikutátory jsou vhodné i pro ženy, neboť jejich váha je nejčastěji mezi 10 až 15 kilogramy – v závislosti na výkonu elektromotoru. U benzínových vertikutátorů hmotnost roste a není problém u nich vidět váhu 20 až 30 kilogramů.

Konstrukce je ve většině případů obdobná, jednotka s motorem má pojezdová kola a více či méně robustní řídítka sloužící pro obsluhu zařízení. Značné rozdíly lze najít u nastavení výšky vertikutačních nožů. Levnější provedení se nastavují přímým zvyšováním, nebo snižováním kol, u pokročilejších modelů probíhá nastavení například jen jedním otočným šroubem.

4.5/5 - (15 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.