Úklid,

Nejlepší prací prostředky: prášky, gely a kapsle | Recenze, test

Prací prášky jsou nedílnou součástí všech domácností. Při praní bílých látek toužíme po tom, aby zůstaly jasně bílé, u barevných naopak po zachování barvy. To vše a mnohem víc slibují mnohé moderní prací prostředky. Reklamy na prací prášky se na nás valí ze všech stran, ale jak opravdu vybrat ten pravý?

Prací prášek na bílé prádlo se hodí pro praní na 40 a více stupňů a používá se výhradně pro světlé látky. Dále jsou k dispozici prací prostředky na barevné prádlo, které podporují zachování barvy. Prostředky na černé prádlo se naopak hodí pro zachování černé a nezanechávají na prádle světlé šmouhy. Dětské prášky na praní jsou šetrné k dětské pokožce a nevyvolávají alergické reakce, tentýž efekt má prací prášek pro alergiky.

K dostání jsou prášky na praní, které je nutné kombinovat s aviváží, multifunkční prací gely nebo kapsle na praní, které mají výhodu v jednoduchém a snadném použití. U velmi zašpiněného prádla je možné praní v prášku kombinovat s odmočením, předpírkou nebo odstraňovačem skvrn. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší prášky a přípravky na praní a jejich recenze.

Nejlepší prací prášky a gely – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších pracích prášků a gelů z testů a hodnocení pro rok 2023.

VzhledModelTypObjem baleníTyp prádla 
ARIEL Touch of Lenor Fresh All in 1 recenze a testARIEL Touch of Lenor Fresh All in 1Kapsle na praní56 kapslíBarevné
Lanza Color Fresh & Clean recenze a testLanza Color Fresh & CleanPrací prášek6,3 kgBarevné
Jelen mýdlový prací prášek recenze a testJelen mýdlový prací prášekEkologický prací prášek3 kgBílé i barevné
Lovela Color recenze a testLovela ColorPrací gel4,7 lBarevné
Persil Sensitive gel recenze a testPersil Sensitive gelPrací gel5 lBílé i barevné
Waschkönig Universal recenze a testWaschkönig UniversalPrací prášek7,5 kgBílé i barevné
Chicco Dětský prací prostředek recenze a testChicco Dětský prací prostředekPrací gel1,5 lBílé i barevné
Lovela Bílá recenze a testLovela BíláPrací prášek5 kgBílé
Lenor Spring Awakening recenze a testLenor Spring AwakeningKapsle na praní47 kapslíBílé
Woolite Extra Color Protection recenze a testWoolite Extra Color ProtectionTekutý prací prášek4,5 lBarevné

Zobrazit celou nabídku

Recenze 10 pracích prášků

ARIEL Touch of Lenor Fresh All in 1

Prací kapsle ARIEL Touch of Lenor Fresh All in 1 nejen perou, ale zároveň odstraňují skvrny a prádlo rozjasňují. Kapsle udržují oddělené jednotlivé složky do té doby, než se namočí do vody. Mají příjemnou svěží vůni a díky balení v kapsli se snadno dávkují. Jsou vhodné již pro praní při 30 °C a každá oddělená složka v inovativním obalu má na starosti svou úlohu pro vždy perfektní výsledky. Nespornou výhodou je jejich skladnost, díky které se dobře převáží, takže se hodí i na cestování.

Lanza Color Fresh & Clean

Prášek na praní Lanza Color Fresh & Clean je ideální pro praní barevného prádla a má velmi dobrý poměr ceny a kvality. Prádlo zanechává svěží a podporuje zachování zářivých barev látky. Je vhodný pro praní prádla již při teplotě 30 °C, i při nízké teplotě se tedy dobře rozpouští. Zanechává prádlo čisté a svěží díky příjemné vůni, kterou prášek má. Účinně odstraňuje skvrny a díky složení prášku vydrží oblečení dlouhou dobu jako nové. Prací prášek značky Lanza oblečení nepoškozuje a podporuje jeho životnost.

Jelen mýdlový prací prášek

Ekologický prací prášek Jelen je založen na mýdlovém základu a hodí se pro praní bílého i barevného prádla. Tento prášek na praní obsahuje pouze ekologické a v přírodě snadno odbouratelné látky, proto je šetrný k přírodě, životnímu prostředí i lidské pokožce. Jelen je vhodný prací prostředek i pro osoby s citlivou pletí, obsahuje bělící činidla na bázi kyslíku a přírodní parfemaci. Díky tomu odstraní skvrny, bílé látky vybělí a u barevných prodlouží jejich životnost. Látku zanechává svěží, nadýchanou, příjemnou na dotek a s příjemnou vůní.

Lovela Color

Gel na praní Lovela Color se hodí pro praní barevného prádla při teplotách od 30 °C až po 90 °C. Složení bylo navrženo tak, aby vyhovovalo a nedráždilo osoby s citlivou pokožkou a děti. Prací gel má příjemnou neutrální vůni, dobře se při pracím procesu a ždímání vyplachuje. Odstraní skvrny, prádlo vypere a zanechá svěží a voňavé. Přestože neobsahuje žádné enzymy, umělá barviva ani optické zjasňovače, výsledek je vždy perfektní, což potvrzují i spotřebitelské recenze. Látku neničí a barvy chrání, mimo to je tento prací gel Lovela vhodný i pro děti ihned po narození.

Persil Sensitive gel

Prací gel Persil Sensitive gel je šetrný k lidské pokožce a je vhodný pro alergiky. Má příjemnou vůní přírodního mýdla a mandlového mléka. Neobsahuje žádná barviva a vůči pranému prádlu je šetrný. Prodlužuje jeho životnost a podporuje zachování barvy nebo bělosti. Tento prací gel je možné používat samostatně, nebo v kombinaci s aviváží, která ještě více podpoří nadýchanost a svěžest vypraného prádla. Podle ohlasů však občas hůře odstraňuje některé odolné skvrny, v takovém případě je třeba přidat odstraňovač skvrn. Persil Sensitive gel je vhodný pro praní prádla i pro malé děti, což rodiče jistě ocení.

Waschkönig Universal

Prací prášek Waschkönig je univerzální prostředek na bílé i barevné prádlo a je vhodný pro praní při teplotách od 30 °C do 95 °C. Balení o velikosti 7,5 kg vystačí až na 92 vyprání, skvěle se hodí pro všechny druhy prádla, podporuje zachování barev a pečuje o strukturu vláken látky. Ve vodě se dobře rozpouští a nezanechává na prádle bílé šmouhy ani nerozpuštěné části prášku. Ve složení je odstraňovač skvrn a látky pro odstranění vodního kamene. Díky tomu není nutné používat odstraňovač vodního kamene ani čistič skvrn zvlášť. Tento prací prášek neobsahuje fosfáty a zeolity, je tím tedy docíleno nízkého rizika vzniku alergické reakce.

Chicco Dětský prací prostředek

Prací gel pro miminka Chicco je šetrný k pokožce, byl dermatologicky testován na citlivou pokožku a je hypoalergenní. Hodí se tak pro praní dětského prádla ihned od narození. Odstraňuje nepříjemné pachy i skvrny, oblečení udrží čisté a jemně vonící. Součástí složení je aloe vera, které odstranění zápachu a skvrn podporuje. Tento prací gel je vhodný jak pro praní v pračce, tak pro ruční praní. Hodí se pro praní při nízkých i vysokých teplotách, a to už od 30 °C. Prodává se v balení o objemu 1,5 litru, což stačí až na 27 vyprání.

Lovela Bílá

Dětský prací prášek Lovela Bílá má speciálně navržené hypoalergenní složení pro citlivou a dětskou pokožku, proto je často používán i jako prací prášek pro novorozence. Hodí se jak pro praní prádla pro miminka, tak i pro osoby, které trpí alergiemi a podrážděním pokožky. Tento prací prášek pro miminka odstraňuje skvrny a nečistoty již při teplotách od 30 °C. Neobsahuje žádné enzymy, umělá barviva, optické zjasňovače ani jiné alergenní látky. Je jemně parfemovaný, má neutrální vůni a dobře se z prádla vyplachuje během procesu ždímání. Je vhodný zejména pro praní bílého prádla, které zanechává svěží, jasně bílé a zabraňuje jeho zaprání. Dle recenzí je mezi rodiči tento dětský prášek na praní velmi oblíben.

Lenor Spring Awakening

Gelové kapsle na praní Lenor Spring Awakening mají vůni jarních květin, přírodních tónů pačule a bílého cedru. Mají ALL in 1 složení, díky tomu není třeba přidávat žádné další příměsi jako je odstraňovač skvrn nebo aviváž. Kapsle jsou navržené tak, aby praly důkladně a dokonale, prádlo zanechávají čisté, jasné a zářivé. Chrání barvu prádla, zabraňují jeho zašednutí a mají technologii vůně aktivované pohybem. Díky tomu slibují a zajišťují svěží vůni i dlouho po vyprání.

Woolite Extra Color Protection

Gel na praní Woolite Extra Color Protection má speciální složení, které oživuje barvy a chrání před vzájemným obarvení, vyblednutím barev nebo před poškozením tvaru oblečení. Neobsahuje bělidla ani fosfáty, které často způsobují alergické reakce a podráždění pokožky. Před vyblednutím barev chrání díky obsahu složky Color Fixator a před obarvením jinou barvou díky obsahu složky, která neutralizuje uvolněné barvivo z jiných kusů oblečení. Je vhodný pro praní barevného prádla při nízkých teplotách od 30 °C a při praní je možné jej dávkovat do přihrádky nebo rovnou do bubnu pračky. Není třeba jej doplňovat o další látky jako je například aviváž.

Nejprodávanější prací prášky

Nejprodávanější prací prášky na trhu jsou ty od značek: Jelen, Lanza, Ariel, Persil, Waschkönig.

Jak vybrat prací prostředek

Prací prostředky jsou nepostradatelnou součástí našich životů. Používáme je i několikrát týdně, a proto je správná volba pracího prášku velmi důležitá. Dvojnásob to platí, pokud máte doma malé dítě, nebo například někoho s velmi citlivou pokožkou. Vybírat lze dle mnoha kritérií, která zohledňujeme a uvádíme níže.

Typ pracího prostředku

Sypký prací prášek se hodí k odstranění odolných skvrn, jako jsou například skvrny od jídla, nápojů, trávy, barev a dalšího. Nevýhodou této formy prostředků na praní je fakt, že při nižších teplotách se mohou hůře rozpouštět a zanechají tak na prádle nerozpuštěné kousky nebo nevzhledné bílé skvrny. Naopak jejich výhodou je nízká pořizovací cena. Sypké prací prášky jsou pravděpodobně nejlevnější a nejvýhodnější variantou.

Gelové kapsle jsou nejpohodlnější a zároveň obvykle nejdražší variantou. Jde o malé kapsle, které se snadno dávkují, dobře se rozpouští ve vodě a nenechávají na oblečení žádné šmouhy. Tekutý prací prostředek v nich obsažený je obvykle koncentrovaný, proto ho stačí tak malé množství. Výhoda je, že jsou skladné a snadno se převáží, díky tomu se hodí i na cesty. Mnoho kapslí se vyrábí ve variantě Allin1, takže v sobě již obsahují odstraňovač skvrn a aviváž.

Tekutý prací prášek nebo gel je univerzální, hodí se na většinu látek a k sehnání je ve variantě pro praní bílého, černého i barevného oblečení. Zpravidla neobsahuje bělidla, takže nehrozí ztráta barev látky. Velká výhoda je snadná rozpustnost ve vodě a fakt, že po sobě tekutý gel nezanechává šmouhy na oblečení. Nevýhodou je nižší účinnost při praní velmi odolných skvrn, na velmi špinavé prádlo se tak více hodí klasický sypký prášek na praní.

Barva a druh oblečení

Vhodný prášek na praní je třeba vybrat i s ohledem na barvu látky. Nejčastěji používaný je prací prášek na barevné prádlo, který je univerzální, a je možné jej použít i na látky bílé nebo černé barvy. Prášek na barevné prádlo má takové složení, které zabraňuje zacházení barev a jejich míchání při praní a uvolňování v bubnu pračky. Prášek na bílé prádlo většinou obsahuje bělidla, aby podporoval zachování zářivě bílé barvy a nedocházelo k jejímu zašednutí. Naopak prací prášek na černé oblečení má takové složení, aby nedošlo k zašednutí prádla. Zpravidla neobsahuje bělidla, která by černou látku poškozovala.

Dále existují prášky na jemné tkaniny, které se hodí na funkční materiál, vlnu, pletené svetry nebo hedvábí. Tyto materiály je nutné prát šetrně na velmi nízkou teplotu, aby nedošlo k jejich poškození.

Speciální prací prostředky

Takovým může být prášek s dezinfekcí, který obsahuje dezinfekční složky. Je vhodný pro praní kapesníků, spodního prádla nebo například prádla ložního. Dalším speciálním druhem je prášek pro citlivou pokožku, který by neměl obsahovat bělidla a fosfáty. Je navržen tak, aby nedocházelo k alergickým reakcím, a hodí se tak i pro nejmenší miminka.

Ekologický prací prášek obsahuje složky šetrné k přírodě. Složení tohoto prášku je navržené tak, aby byly jednotlivé látky rozložitelné v přírodě a nedocházelo k zanechávání stop v okolí a negativnímu dopadu na životní prostředí. Část lidí, kteří chtějí prát v ekologickém prostředku, si vyrábí domácí prací prášek, v němž hraje zpravidla hlavní roli prací soda. Ta se využívá i pro výrobu domácího pracího gelu. Samotná prací soda se hodí také ke změkčení vody, nebo k namočení špinavého, mastného a zapáchajícího prádla před samotným praním.

Nezbytné je v problematice pracích prostředků zmínit také aviváž, která sama o sobě není pracím prostředkem, ale přidává se k prášku na praní. Pomáhá změkčovat prádlo a oživovat barvy. Při použití aviváže se prádlo lépe žehlí, více voní a na výběr máte z více různých vůní. Nevýhodou aviváže je, že je nevhodná pro osoby s citlivou pokožkou. Mnoho lidí je na aviváž alergických, může způsobovat svědění a zarudnutí kůže. Aviváž také v případě sušení prádla v sušičce zanáší filtr a je tedy nutné filtr sušičky na prádlo častěji čistit.

Cena za jednu prací dávku

Při výběru pracího prostředku s ohledem na cenu je nutné věnovat pozornost nejen velikosti balení, ale také množství, které je potřebné na jedno praní. Ideální poměr dávkování vůči množství prádla uvádí výrobce na obalu. Nejvýhodnější jsou balení, která obsahují množství na 70 a více pracích dávek. Průměrně je cena gelových kapslí o polovinu vyšší, než v případě nejlevnějšího pracího přípravku, tedy pracího prášku. Tekuté prací prášky jsou svou cenou na jednu prací dávku mezi sypkými prášky a kapslemi. Mnoho spotřebitelů také vyhledává prací prášky v akci, čímž se logicky dostanou na nižší cenu jedné prací dávky. Je ovšem nutné být dvakrát tak obezřetný ke kvalitě takového pracího prostředku a potřebnému množství na jednu dávku.

Jak prát šetrněji vůči životnímu prostředí?

Vůči životnímu prostředí je šetrný ekologický prací prášek, ale vliv na přírodu můžete ovlivnit také správným a šetrným použitím. Pokud je prádlo hodně špinavé, místo předpírky můžete prádlo dopředu namočit do vody a přidat malé množství prací, případně i jedlé sody.

Vždy se snažte naplnit kapacitu pračky a neprat zbytečně malé množství prádla. Přidejte správné množství prášku podle doporučeného dávkování. Není třeba dávat větší množství prášku, než uvádí výrobce. Větší množství pracího prostředku nevypere prádlo lépe. Pro ekologické praní používejte co nejnižší teplotu. U většiny oblečení stačí vyprat na 30°C až 60°C, většinou není třeba prádlo vyvařovat.

Jak zachovat dlouho prádlo jasné a stále barevné?

Aby bylo praní šetrné vůči oblečení, je nutné dodržovat maximální doporučené teploty pro dané látky. Prádlo vždy roztřiďte podle barev a použijte příslušný typ pracího prostředku. Oblečení s potiskem perte naruby, čímž prodloužíte životnost potisku.

Pokud má oblečení výrazné skvrny, které nejdou odstranit běžným praním, lze na postižené místo použít odstraňovač skvrn. Prací prášek nasypte či nalijte vždy do příslušné přihrádky v pračce, jinak se prádlo nemusí vyprat dokonale. Kapsle a některé prací gely je však možné nalít nebo vložit i přímo do bubnu pračky.

4.5/5 - (24 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.