Zahrada,

Plotostřihy: nejlepší nůžky na živý plot | Recenze, test

Nůžky na živý plot jsou dnes brány jako nezbytný pomocník pro každého zahrádkáře. Pomohou udržovat různé druhy zeleně, a to jak v případě keřů, tak i živých plotů. Pomocí správných nůžek se nejenom podpoří jejich růst, ale také lze docílit požadovaného vzhledu.

Aku, benzínové a elektrické nůžky na živý plot

Plotostřihy se primárně dělí podle typu pohonu. Akumulátorové nůžky na živé ploty poskytují mobilitu srovnatelnou s variantou spalovacího motoru, ovšem se stejnou či nižší váhou než u elektrického plotostřihu. Motorové či benzinové nůžky na živý plot jsou vhodné na úpravu velkých a silných dřevin, přičemž elektrické nůžky jsou jejich opakem. Využití najdou především na zahradě kolem domu s dostupným zdrojem elektrické energie.

Ruční nůžky na živý plot

Pro menší zahrady mohou plně stačit i ruční nůžky na živý plot. Není třeba ani benzín, ani zdroj elektrické energie. Jenom ruční síla, která je prostřednictvím pákového mechanismu převedena na čepele. Mechanické nůžky se uplatní u malých a měkkých keřů, které vyžadují jen drobné úpravy.

Teleskopické plotové nůžky

Teleskopické nůžky na živý plot lze prodloužit, což usnadní jak vzdálenější vodorovný sestřih živého plotu, tak práci ve vyšších polohách bez žebříku. Plotostřihy teleskopického typu patří do speciální kategorie a využívají různý druh pohonu.

Výběr se odvíjí hlavně od účelu použití s přihlédnutím na pravidelnost střihu a množství keřů. K důležitým parametrům patří výkon motoru, délka lišty nebo rozestup nožů. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší nůžky na živý plot a jejich recenze.

Nejlepší plotostřihy – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších plotostřihů z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Black-Decker GT6060Bosch AHS 45-16Fieldmann FZN 2001-EMakita UH4570Extol Premium 8895600Bosch UniversalHedgePole 18VeGA VE 362Riwall RPH 2660 RHFiskars SmartFitGardena Comfort 700 T
Průměr střihu25 mm16 mm16 mm21 mm15 mm16 mm24 mm24 mm15 mm8 mm
Hmotnost3 kg2,6 kg2,8 kg3,6 kg4,8 kg3,6 kg5,7 kg5,8 kg0,3 kg0,7 kg
Příkon / Výkon600 W420 W500 W550 W--1,1 HP1 HP--
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 plotových nůžek

Black-Decker GT6060

Black-Decker GT6060 recenze a test

Elektrické nůžky na živý plot Black-Decker GT6060 zaujmou svou robustní konstrukcí a celkový provedením. Mezi přednosti patří pohon, o který se stará elektromotor, který dokáže nabídnout výkon velmi dobrých 600 W. Samozřejmé je i ergonomické provedení a možnost jejich úchopu hned oběma rukama.

Základem je dostatečně dlouhá lišta, která má 60 centimetrů, což usnadní práci i na velkých plochách. Kladem je možnost střihu větších větviček, jelikož maximální průměr, který nůžky na plot zvládnou, je 25 milimetrů. Na tom se podepisuje i efektivní technologie, která nese název E-Drive Technology a přináší vyšší hodnotu momentu.

Mezi kladnou vlastnost je třeba zařadit i nízkou hmotnost, která činí jenom 3 kilogramy. Dlouhou životnost zajišťují nože z kvalitního kovu a měkká tlumicí vložka rukojeti je základem pro dlouhodobou práci bez jakéhokoliv zbytečného přerušování činnosti.

Nízká hmotnost, E-drive Technology, záběr 60 cm
Nutnost kabelu

Bosch AHS 45-16

Bosch AHS 45-16 recenze a test

Motorové nůžky na živý plot Bosch AHS 45-16 jsou vybaveny kvalitním elektromotorem, který je schopen dosáhnout výkonu o hodnotě 420 W. Tím přednosti těchto hobby nůžek nekončí, jelikož umí zaujmout i svou nízkou hmotností, která je 2,5 kilogramů.

Jsou určeny spíše pro hobby použití, a tak je třeba počítat s tím, že délka čepele je přesně 45 centimetrů, a pokud jde o rozestup nožů, tak ten činí 16 centimetrů. Díky dobrému vyvážení není problém pracovat v jakékoliv poloze. Samozřejmostí je i kvalitní ergonomické provedení.

Bez problémů si poradí s různými druhy porostu a v případě problémů nechybí bezpečnostní prvky, které ochrání jak nože, tak osobu, která s nůžkami manipuluje. Kladem je i možnost snadného držení, a to i oběma rukama.

Nízká váha, dobré vyvážení, délka lišty 45 centimetrů
Existence kabelu

Fieldmann FZN 2001-E

Fieldmann FZN 2001-E recenze a test

Elektrický plotostřih Fieldmann FZN 2001-E je skvělou volbou hlavně pro hobby použití. Odpovídá tomu i jeho váha, která činí pouze 2,8 kilogramů. Přesto nabídne dobré parametry. Je to například motor o výkonu 500 W, který na běžné zahradní použití a stříhání keřů a živých plotů plně dostačuje.

Samotná délka lišty činí 46 centimetrů a pokud jde o průměr střihu, nůžky si snadno poradí s jakýmikoliv větvičkami až do hodnoty 16 milimetrů. Samozřejmé jsou i prvky bezpečnostní, jako je třeba automatické brzda. Stejně tak nechybí dvojité bezpečnostní spínače, které eliminují situaci spojenou s tím, že by se motor samovolně omylem sepnul.

Pro snadnou práci je možné využít také jednoduše nastavitelnou rukojeť, stejně jako zaujme i takzvaný Soft grip, který zajistí pohodlný úchop a tlumení vibrací. Vzhledem k celkovým parametrům jde o model pro menší zahrady jako stvořený.

Nastavitelná rukojeť, bezpečnostní spínač, nízká váha
Menší lišta

Makita UH4570

Makita UH4570 recenze a test

Nůžky na živý plot Makita UH4570 poháněné elektrickým motorem, zaujmou už svým provedením. Jak je u značky zvykem, je samozřejmá nejenom vysoká kvalita, ale také ergonomický design. Vše doplňuje praktická protiskluzová rukojeť, která usnadní držení a dlouhodobou práci.

Dbáno je i na funkce bezpečnostní. Zde je prioritou použití hned tří vypínačů, které se o tyto vlastnosti starají. Nůžky navíc pracují jenom ve chvíli, kdy je stisknuta dvojice z nich. Dále nechybí ani systém eliminující zpětný ráz, což zajišťují nože opatřené chráničem.

Z hlediska parametrů zaujme určitě elektromotor s výkonem 550 W, který se stará o kvalitní střih, u kterého může být průměr o hodnotě 21 milimetrů. Samotná délka lišty plně odpovídá zařazení nůžek a činí 45 centimetrů. Vzhledem ke kvalitní konstrukci je hmotnost 3,6 kilogramů.

Bezpečnostní prvky, ergonomický design, průměr řezu
Vyšší hmotnost

Extol Premium 8895600

Extol Premium 8895600 recenze a test

Aku nůžky na živý plot EXTOL Premium zaujmou primárně kvalitou baterie. Jde o typ Li-Ion s napětím 18 V, která má kapacitu 1,5 Ah. To zajistí nejenom dobrý výkon, ale rovněž je to spojeno s dobrou výdrží. Na dlouhodobou práci má vliv i provedení, které zaujme dobrým vyvážením, stejně jako pogumovanou rukojetí.

Hmotnost nůžek je i přes umístěnou baterii 4,8 kilogramů, což usnadní veškerou manipulaci. Doba nabíjení baterie je okolo 4 hodin. I když jde o variantu určenou spíše pro hobby použití, tak nadchne délka samotné lišty, která činí 56 centimetrů. Součástí konstrukce je kryt, který chrání před odlétávajícími odřezky.

Součástí je také bezpečnostní pojistka, která nůžky zastaví, pokud vyklouznou z rukou. Ostří jako takové je zase chráněno hliníkovou lištou. Díky ukazateli stavu baterie lze snadno odhadnout možnou délku práce a dobu potřeby samotného dobití.

Aku provedení, lišta 56 centimetrů, dobrá doba nabíjení
Vyšší hmotnost s baterií

Bosch UniversalHedgePole 18

Bosch UniversalHedgePole 18 recenze a test

Teleskopické nůžky Bosch UniversalHedgePole 18 jsou řešením, jak realizovat zástřih doslova kdekoliv. Základem je jejich otočná hlava, která umožní střih i ve větších výškách, bez nutnosti použít žebřík.

Kvalitní, vyvážené provedení zajistí nepřetržité stříhání bez jakéhokoliv záseku a bezproblémovou práci i ve větší výšce. Nechybí také jedinečný Syneon Chip, zajištující inteligentní kontrolu energie v rámci každé práce. Přesně spočítá, zda Li-Ion akumulátor danou práci bez problémů zvládne. Na jedno nabití lze vykonat práci až na 200 m2.

Zaujme rychlé nabíjení akumulátoru, které trvá jednu hodinu. Kladem je také dobrá délka čepele o hodnotě 43 milimetrů. Výškové nastavení je možné realizovat od 210 do 260 centimetrů. Teleskopický plotostřih váží 3,6 kilogramů, což je vzhledem k existující baterii ucházející hodnota.

Teleskopický plotostřih, aku napájení, krátké nabíjení
Vyšší hmotnost

VeGA VE 362

VeGA VE 362 recenze a test

Benzinové nůžky na živý plot VeGA VE 362 se pyšní motorem o výkonu 1,1 HP, což je vzhledem k účelu použití hodnota velmi dobrá. Nejde ale o jediný klad, jelikož opomenout nelze ani otočnou rukojeť, a to o 180 stupňů. Díky tomu je zajištěna maximální všestrannost spojená se samotnou prací.

Pohodlnou a také rychlou práci dokáže zajistit dobrá délka lišty, která činí celých 60 centimetrů. Dále je kladem i dostatečný průměr střihu, který u těchto nůžek činí 24 milimetrů. To vše zvládne dvoutaktní motor, jehož obsah je 26 ccm, který dodává výkon na protiběžné stříhací lišty.

Dbáno je i na bezpečnost. Nechybí plastové pouzdro chránící lištu před ztupením, nebo přední kryt rukojeti. Kladem je i ergonomické držadlo, díky kterému lze bez problémů pracovat delší dobu. A to s profi nástrojem, který váží 5,7 kilogramů.

Výkonný motor, otočná rukojeť, dlouhá lišta
Vyšší hmotnost

Riwall RPH 2660 RH

Riwall RPH 2660 RH recenze a test

Benzinový plotostřih Riwall RPH 2660 RH je řešením pro toho, kdo potřebuje pracovat jak v hustém, tak i starším porostu. V tom se bude hodit dostatečný výkon, který tento nástroj rozhodně má. A to díky 2 taktnímu motoru, který má výkon 0,7 HP a mezi jeho další parametry patří i objem o hodnotě 26 ccm.

O rychlost práce se postará nejenom výkon motoru, ale i délka lišty, která je 60 centimetrů. Ostří si poradí i s většími větvičkami, jelikož šíře střihu může být celých 24 milimetrů. Dále nechybí ani antivibrační prvky, které usnadňují úchop a podepisují se na možnosti delší doby práce.

Pro pohodlnou práci v různých polohách nechybí možnost otáčení rukojeti, a to celkem až o 180 stupňů. Dále je součástí celé konstrukce, která váží 5,8 kilogramů, také velký bezpečnostní spínač, který usnadní zapnutí i celkově pohodlnou obsluhu.

Výkonný motor, otočná rukojeť, antivibrační provedení
Vyšší hmotnost

Fiskars SmartFit

Fiskars SmartFit recenze a test

Teleskopické ruční nůžky na živý plot Fiskars SmartFit jenom potvrzují kvalitu této značky. Ta zaujme jak svým odolným a kvalitním provedením, tak velmi kvalitním ostřím. Díky němu a provedení nůžek není problém poradit si i s větvemi, které mají velikost až 15 milimetrů. Ideální na střih jakýchkoliv křovin a keřů.

Díky nastavitelné rukojeti samotných držadel je možná pohodlná práce jak ve výškách, tak i ze země. A to bez nutnosti ohýbání, nebo bez nutnosti používání štaflí nebo žebříků, u kterých může hrozit i riziko pádu.

Díky velmi malé hmotnosti, která činí jenom 0,3 kilogramů, se s nimi nejenom snadno pracuje, ale ruce ani nijak výrazně nezatěžují. Dále nelze opomíjet jednoduchý pákový mechanismu, který v kombinaci s kvalitním ostřím zajistí, že i při menší síle je možné realizovat bezproblémový střih silné větvě.

Lehké provedení, průměr střihu 15 mm, teleskopická konstrukce
Mechanický typ pro malé plochy

Gardena Comfort 700 T

Gardena Comfort 700 T recenze a test

Ruční plotové nůžky Gardena Comfort 700 T mají jedinečnou teleskopickou konstrukci, která zajistí práci v různých výškách. Vysouvací rukojeti umožní pracovat ve větší výšce bez použití žebříku, nebo v menší výšce, bez nutnosti se zbytečně ohýbat. Tím zajistí jednodušší prostřihy různých keřů a živých plotů. Vysunout se mohou až o 20 centimetrů.

Konstrukce zaujme i tím, že samotné čepele jsou dlouhé 25 centimetrů a pro jednodušší práci jsou vyrobeny z nepřilnavého materiálu, který zvyšuje efektivitu práce. Poradí si jak s menšími větvičkami, tak i s těmi většími, jelikož maximální průměr větví může být 8 milimetrů.

Díky využití hliníku zaujme rovněž nízká hmotnost, která činí jen 0,7 kilogramů. Předností je také záruka v délce 25 let, kterou výrobce jasně potvrzuje kvalitu tohoto produktu. Díky dobrému provedení rukojetí se také dobře drží, a tak nehrozí jejich vyklouznutí.

Možnost vysunutí, nízká hmotnost, nepřilnavé čepele
Ruční práce

Jak vybrat nůžky na živý plot

Nůžky na živý plot by měly být v první řadě vybrány podle účelu použití, od čehož se odvíjí hlavně druh pohonu. Pro malé zahrady, kde je třeba čas od času ostřihnout pár keřů, se mohou hodit jednoduché mechanické nůžky. Pokud se jedná o použití na větších zahradách, už se více hodí elektrické plotové nůžky, kde není třeba žádné námahy. V případě profesionálního použití je dobré přihlédnout k možnosti pořídit si benzinové nůžky na živé ploty.

Typy plotostřihů

Akumulátorové plotostřihy

Akumulátorový plotostřih čerpá energii z Li-Ion baterie, což na jedné straně přináší výhodu v absenci napájecího kabelu, na druhou stranu je limitována doba provozu kapacitou akumulátoru. Ta je navíc proměnlivá nejen stářím baterie, ale i okolními podmínkami. Očekávaná provozní výdrž se bude pohybovat od 20 minut do 1 hodiny. Výkonnost plotostřihu je v tomto případě dána velikostí napětí, kdy více znamená lépe.

Elektrické plotostřihy

Elektrický plotostřih svým napájecím kabelem omezuje manipulaci, a proto je využíván hlavně kolem domu. Díky nízké hmotnosti a variabilitě modelů jde jasně o nejoblíbenější nůžky na živý plot. Také pořizovací cena vzhledem k výkonu je optimální, přičemž plotostřihy s vyšším příkonem nebudou mít problém ani se silnějšími větvičkami upravovaných dřevin.

Benzínové plotostřihy

Benzínový plotostřih poháněný spalovacím motorem přináší své plusy i mínusy. Lze s ním pracovat na velkých plochách, bez dosahu elektrické energie a zvládne i silné větvě živého plotu. Pořizovací cena, jež je vyšší než u elektrického typu, nebo také častá údržba, už patří k těm stinným stránkám.

Délka lišty

Parametrem, podle kterého vybrat plotové nůžky, je rozhodně délka stříhací lišty. Pokud jde o hobby použití, je možné se setkat s délkou okolo 40 cm, což pro klasické zahrady plně dostačuje. Pokud bude s nůžkami stříhána již větší plocha, je třeba tomu přizpůsobit délku samotné lišty nůžek. U kvalitnějších modelů dosahuje délky 50 cm, přičemž u těch nejlepších lze najít i lišty kolem 70 cm.

Průměr střihu

Nůžky je třeba vybírat i podle toho, na jakou konkrétní zeleň a na jaké konkrétní dřeviny budou použity. Roli hraje hlavně průměr větví a větviček. U nůžek se mluví o takzvaném rozestupu nožů, který udává právě průměr, o jakém mohou být největší kusy větví. U hobby použití na menších zahradách s pár keři může plně vyhovovat i menší varianta, kde mluvíme okolo 15 mm. Pro náročnější použití není vhodné tento parametr podceňovat a je ideální, když bude průměr střihu přesahovat 20 mm, v ideálním případě se blížit hodnotě okolo 30 mm.

Hmotnost

Nejméně pochopitelně váží ruční nůžky na živý plot, jelikož konstrukce je často maximálně jednoduchá, a tak se zde bavíme o váze i pod 0,5 kg. Obvykle nejlehčí z klasických variant jsou potom elektrické nůžky, kde se často pohybuje hmotnost okolo 3 kg. O něco těžší mohou být aku plotostřihy, jelikož kromě elektromotoru je třeba počítat také s váhou akumulátoru. Nejtěžším, řešením jsou benzinové nůžky. Ty už spadají spíše do kategorie profesionálních variant, což se podepisuje i na váze, kde nemusí být výjimkou ani hodnota okolo 5 kilogramů.

Funkce a vlastnosti

Základem by měly být funkce bezpečnostní, spojené třeba s automatickou aktivací brzdy, nebo se zastavením, pokud nástroj vyklouzne z rukou. Obojí by mělo být prioritou u všech motorově poháněných variant.

Pokud mluvíme o vlastnostech, jsou zajímavým řešením teleskopická provedení. Jsou to jak ty poháněné motorem, tak i mechanické. Díky tomu lze prodloužit rukojeť a tím snadno dosáhnout i na vzdálenější místa. Další doplňkovou vlastností, která má vliv na správný výběr je také otáčivá rukojeť, která je rovněž spojena s jednodušší prací na méně dostupných místech.

4.5/5 - (17 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.