Malé spotřebiče do kuchyně,

Nejlepší pákové kávovary – Recenze presovačů 2024

Hledáte-li kvalitní presovač pro domácnost nebo do kavárny, budete se rozhodovat, zda vzít automatický nebo pákový kávovar. Oba typy mají své plusy a mínusy. Pákový presovač vyžaduje více zručnosti, zkušeností a pozitivní vztah k celému procesu přípravy kávy.

Kvalitních pákových kávovarů je dnes k dostání spousta a k výběru toho správného do vaší kuchyně, je potřeba zohlednit několik parametrů a vlastností. Vybrali jsme proto na základě hodnocení a testů ty nejlepší pákové kávovary a připravili jejich recenze, aby byl váš výběr snazší.

Do domácnosti se většinou hodí malý a lehký přístroj, který nezabere příliš místa na kuchyňské lince. Přesně to je jedna z výhod pákového kávovaru. K odlišnostem oproti automatickému typu patří použitelný typ kávy. Až na výjimky si pákové espresso poradí pouze s mletou kávou, případně E.S.E. pody, které jsou alternativou pro rychlejší a čistší přípravu.

Nejlepší pákové kávovary – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších pákových kávovarů pro rok 2024. Některé podstoupily test kávovarů a mohou se pyšnit titulem vítěz nebo finalista. Rozdíl mezi modely je zejména v objemu zásobníku na vodu, funkcích a výbavě, které jsme dále popsali v jednotlivých recenzích.

VzhledModelTyp kávyObjem zásobníku vodyNahřívání šálků 
DeLonghi DEDICA EC 685 recenze a testDeLonghi DEDICA EC 685Mletá / E.S.E. Pody1,2lAno
DeLonghi EC850 recenze a testDeLonghi EC850Mletá / E.S.E. Pody1lAno
DeLonghi EC 9155 MB recenze a testDeLonghi EC 9155 MBZrnková / Mletá1,5lAno
Sencor SES 1710 recenze a testSencor SES 1710Mletá1,5lAno
DeLonghi EC820 recenze a testDeLonghi EC820Mletá / E.S.E. Pody1lAno
DeLonghi Scultura ECZ351 recenze a testDeLonghi Scultura ECZ351Mletá / E.S.E. Pody1,4lAno
Electrolux Easypresso EEA111 recenze a testElectrolux Easypresso EEA111Mletá / E.S.E. Pody1,25lAno
Gaggia New Classic recenze a testGaggia New ClassicMletá / E.S.E. Pody2,1lAno
Ariete Vintage ART 1389/13 recenze a testAriete Vintage ART 1389/13Mletá / E.S.E. Pody0,9lNe
SAGE BES 875 BSS recenze a testSAGE BES 875 BSSZrnková / Mletá2lAno

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 DeLonghi DEDICA EC 685DeLonghi EC850DeLonghi EC 9155 MBSencor SES 1710DeLonghi EC820DeLonghi Scultura ECZ351Electrolux Easypresso EEA111Gaggia New ClassicAriete Vintage ART 1389/13SAGE BES 875 BSS
Výkon čerpadla15 barů15 barů15 barů15 barů15 barů15 barů15 barů15 barů15 barů17 barů
Příkon1450 W1450 W1300 W1140 W1450 W1100 W1470 W1050 W900 W1560 W
Tryska na páruAnoNeAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Hmotnost4,2 kg7 kg10 kg3,5 kg4,9 kg8,9 kg4,2 kg7 kg3,7 kg9,7 kg
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 pákových kávovarů

DeLonghi DEDICA EC 685

DeLonghi DEDICA EC 685 recenze a test

Jedná se o bestseller mezi domácími pákovými kávovary za dlouhá léta. Pákový kávovar DeLonghi DEDICA EC 685 vyniká minimalistickým designem, kvalitním zpracování a materiály a samozřejmě skvělou technikou pro přípravu výtečného espressa. Díky své šířce pouhé 14,9cm se vejde do jakékoliv kuchyně a snadné ovládání pomocí několika tlačítek zvládne každý.

Toto pákové espresso nepostrádá žádnou technickou vlastnost, která by přístroj omezovala v přípravě nejlepší kávy. Tlak jednotky je 15 barů a součástí kávovaru jsou tři druhy filtrů pro malou porci kávy, dvojitou porci kávy a filtrem na E.S.E. pody. Nepostrádá prostor pro nahřívání šálků a objem zásobníku na vodu je příjemných 1,2 litru vody.

Výhodou oproti konkurentům je také veliký prostor mezi odkapávacím táckem a pákou kávovaru, díky kterému lze pro přípravu použít hrnečky a sklenice o výšce až 12 centimetrů. Nepřijdete ani o možnost si připravit mléčné kávové speciality a to díky nastavitelné trysce pro našlehání mléka. Není problém udělat cappuccino nebo latte macchiato.

Malá šířka zařízení, tři sítka pro různé přípravy káv
Průměrný objem zásobníku na vodu

DeLonghi EC850

DeLonghi EC850 recenze a test

Chcete si jedním stiskem připravit cappuccino či caffe latte a neochudit se o vlastnosti pákového presovače? Pak je pro vás DeLonghi EC850 s patentovaným Automatic cappuccino systémem jasnou volbou. Šesticí podsvícených intuitivních tlačítek si připravíte zmíněné kávové speciality opravdu snadno a rychle.

Tento model disponuje nádobou na mléko, kterou po připojení k zařízení připravíte rychle bohatou mléčnou pěnu. Napěňovací systém nahrazuje trysku na páru, kterou najdete u většiny ostatních přístrojů. Samotný pákový systém nezaostává za standardem pro přípravu kvalitního espressa, lze tedy použít jak mletou kávu, tak kávové pody. Výhodou je také možnost připravit dvě espressa najednou či funkce nahřívání šálků.

Po technické stránce nabízí příkon 1450 W a vyjímatelný zásobník na vodu má kapacitu přesně 1 litr. Potěší také nerezové tělo přístroje a stand-by režim, díky kterému spadá tento kávovar do úsporné energetické třídy A.

Integrovaný pěnič mléka, nádoba na mléko
Nevejdou se standardní caffe latte sklenice

DeLonghi EC 9155 MB

DeLonghi EC 9155 MB recenze a test

Pákový kávovar s mlýnkem DeLonghi EC 9155 MB je určený pro náročné spotřebitele, kteří ocení široké možnosti nastavení, kvalitní zpracování a profesionální funkce. Čerpadlo má standardní tlak 15 barů a příkon zařízení je 1300 W. Pokud byste po udělání kávy zapomněli kávovar vypnout, vypne se sám.

Největší devizou tohoto modelu je integrovaný mlýnek na kávová zrna, každá káva připravená na tomto stroji bude z čerstvě namleté kávy, a to je u kvalitního espressa to nejdůležitější. Má kapacitu na 180 gramů zrn a dá se nastavit i hrubost mletí v 8 pozicích. Nadprůměrná je i nádoba na vodu se 2 litry, kde potěší přítomnost senzoru na nedostatek vody.

Z funkcí zaujme režim MY, pod který si lze uložit přizpůsobené kávové recepty. Nabízí také 3 přednastavené recepty, trysku na napěňování mléka, nebo sadu na precizní pěchování. Jednoduše se ovládá, čistí i odvápňuje, slouží k tomu několik tlačítek a otočné ovladače na přední straně kávovaru. Recenze a hodnocení bývá velmi pozitivní, kromě výše zmíněného oceňuje většina krásný design a kvalitní provedení.

Integrovaný mlýnek na zrnkovou kávu, profesionální funkce, tři přednastavené recepty
Adekvátně vyšší cena

Sencor SES 1710

Sencor SES 1710 recenze a test

Malý domácí pákový kávovar Sencor SES 1710 je ideální pro nenáročné spotřebitele, kteří si však stále potrpí na kvalitně připravenou kávu. Kávovar je malý a s minimem ovládacích prvků, které však zastanou vše potřebné. Díky integrované parní trysce proto ani s tímto kávovarem není problém připravit lahodné cappuccino anebo latte.

Příkon 1100 W je u této velikosti kávovaru zcela dostatečný, stejně tak jako nádoba na vodu s objemem 1,5 litru. Na horní straně kávovaru se nachází místo pro nahřívání šálků, které však podle recenzí a testů uživatelů příliš šálky neohřívá. Dá se to v této kategorii kávovarů brát jako jediná menší nevýhoda.

Oproti jiným však disponuje funkcí předspaření kávy, má indikátor hladiny vody a dva kávové filtry, které slouží na přípravu buďto jednoho espressa, nebo dvou káv najednou. Hlavní vypínač má světelnou kontrolku a kávovar má protiskluzové nohy, které zvyšují stabilitu a bezpečnost. Parní tryska může sloužit také k dodávání horké vody, například na rychlé zalití čaje.

Kvalitní a levný pákový kávovar, funkce předspaření, velmi jednoduchá obsluha
Slabší vyhřívání šálků

DeLonghi EC820

DeLonghi EC820 recenze a test

Osvědčený výrobce kávovarů v tomto případě v kombinaci nerezu, chromu a lesklém plastu, to je model DeLonghi EC820. Díky své základně 26,8 x 31 cm a váze bezmála 5 kg se jedná o velice stabilní ruční presovač, který se při provozu ani nehne a jeho provoz je velice tichý.

Masivní páka na přípravu espressa nabídne vyměnitelné filtry, s pomocí kterých připravíte espresso, dvojité espresso, dva šálky espressa nebo kávu z E.S.E. podů. Espresso Delonghi má automatický systém AntiDrip které zabraňuje odkapávání. Součástí stroje je samozřejmě tryska na šlehání mléka, případně na horkou vodu, kterou si lze kávu naředit, zalít s ní čaj, nebo rychle nahřát hrnečky. Na vrchu zařízení je také pasivní nahřívač šálků.

Objem zásobníku na vodu má kapacitu jednoho litru což vám plně postačí pro přípravu několika nápojů. Samozřejmostí tohoto modelu je také vodní filtr či technologie elektronicky hlídané teploty vody při přípravě espressa.

Stabilní nerezonující šasi, tichý chod
Nerezová odkapávací plocha se snadno odírá

DeLonghi Scultura ECZ351

DeLonghi Scultura ECZ351 recenze a test

Nadčasový design, který rozzáří každou kuchyni nebo prostor, kam tento pákový kávovar umístíte, ztělesňuje model Scultura ECZ351 osvědčené značky DeLonghi. Stylové šasi kloubí profesionální techniku domácích kávovarů pro dokonalou přípravu espressa.

Přístroj má velice snadnou obsluhu pomocí několika málo tlačítek a otočného knoflíku na regulaci páry což znamená, že presovač je schopný našlehat také mléko pro přípravu cappuccina, nebo caffe latte. Tlak 15 barů je naprosto dostatečný pro dokonalou extrakci kávy a příkon 1100 W připraví rychle kávovar do funkčního stavu.

Připravíte kávu pro sebe a hosty a bez povšimnutí si usedáte? Nejen pro tyto případy je Scultura ECZ351 opatřena funkcí automatického vypnutí po 20 minutách nečinnosti. Na vrchu zařízení najdete kromě otočného knoflíku prostor pro nahřívání šálků. Příjemná je také možnost použít ve filtrech na mletou kávu také E.S.E. pody, díky kterým si v kuchyni udržíte pořádek od namleté kávy a práce s nimi je velice snadná.

Nadčasový design
Vyšší hlučnost, vibrace při chodu

Electrolux Easypresso EEA111

Electrolux Easypresso EEA111 recenze a test

Skvělé espresso si také připravíte s pákovým kávovarem značky Electrolux, konkrétně modelem Easypresso EEA111. Jedná se o jednoduchý základní model, který vás výsledkem nezklame.

O dokonalou extrakci kávy se stará tlak 15 ti barů a mléko našleháte pomocí trysky na páru, která dokáže dávkovat také horkou vodu pro čaj, nebo rychlé nahřátí šálků před přípravou. Zásobník na vodu má kapacitu 1,25l a neobsahuje filtr.

Na horní části zařízení je vyhřívaná deska na předehřev hrnečků. Pokud zapomenete po přípravě kávy presovač zapnutý, sám se po 30 minutách nečinnosti vypne. Pro nenáročné uživatele je také vhodně přizpůsobené ovládání tohoto modelu, které zvládnete jedním otočným knoflíkem. Pro vaši domácnost je tedy Electrolux Easypresso EEA111 rovnocenným konkurentem dalším modelům jiných výrobců.

Snadná příprava espressa
Pouze jeden filtr, nízký prostor pro hrnečky

Gaggia New Classic

Gaggia New Classic recenze a test

Retro pákový kávovar Gaggia New Classic je stylový kávovar v moderním pojetí, který navazuje na velice úspěšný kávovar Gaggia Classic, který se stal takřka legendou. Je vybaven tradičním bojlerem na ohřev vody Gaggia Classic, který si uživatelé v recenzích velmi chválí.

Podle testů a zkušeností s tímto kávovarem je většina jeho majitelů nadšená a někteří hovoří o nejlepším pákovém kávovaru v této cenové kategorii. Disponuje mnoha stejnými prvky, jako mají profesionální kávovary, které posouvají kvalitu připraveného nápoje na takřka profi úroveň. Zmínit lze například třícestný ventil, přetlakový ventil, nerezové tělo kávovaru nebo profesionální páku, do které se pěchuje mletá káva.

Na rozdíl od mnoha jiných má funkční nahřívací plochu pro šálky, které dokáže nejen nahřát, ale jejich teplotu i udržet. Od zmíněného legendárního předchůdce má nový ovládací panel, novou odpadní nádobu a další věci. Snad jedinou nevýhodou je vyšší pořizovací cena, která je však pro kávové nadšence přijatelná, neboť za své peníze dostanou velice kvalitní kávovar na profesionální úrovni.

Velice kvalitní pákový kávovar, funkční nahřívání šálků, účinné napěňování mléka
Vyšší pořizovací cena

Ariete Vintage ART 1389/13

Ariete Vintage ART 1389/13 recenze a test

Ariete Vintage ART 1389/13 je stylovka každým detailem. Tento pákový kávovar italského výrobce v žádném interiéru nepřehlédnete a co víc, připravíte s ním i skvělou kávu. Tlak presovače pracuje na hodnotě až 15 ti barů a filtr je zpracován i pro přípravu dvou šálků espressa naráz.

Styl se kloubí s praktičností a tak má tento domácí presovač odnímatelnou jak nádobu na vodu, tak odkapávací mřížku, což oceníte při údržbě a čištění zařízení. Nepřehlédnutelný je analogový ciferník uprostřed zařízení, který ukazuje aktuální teplotu vody v bojleru. Snadno a originálně tak zjistíte, kdy bude připraven extrahovat kávu.

Lehce podprůměrný je objem zásobníku na vodu s 0,9 litry vody stejně jako nižší příkon presovače – 900 W. Pro plnohodnotný domácí stroj na kávu to ovšem s přehledem stačí.

Stylový design, analogový teploměr
Menší zásobník vody, nižší příkon

SAGE BES 875 BSS

SAGE BES 875 BSS recenze a test

Pákový kávovar SAGE BES 875 BSS je ideální volbou pro všechny vyznavače té nejkvalitnější možné přípravy kávy, neboť se jedná o kompaktní stroj profesionálního ražení. Z pohledu přípravy nejlepší kávy mu nic nechybí, a tak si v pohodlí svého domova můžete připravit espresso jako od baristy. Stejně tak dobře poslouží v menších komerčních prostorách, nebo například ve větší kanceláři.

Má na první pohled patrný zásobník na zrnkovou kávu, uvnitř presovače je tedy integrovaný mlýnek na kávu, který nabídne 18 nastavení hrubosti mletí a jedná se o kónický mlýnek s poctivými mlecími kameny. Zmíněný zásobník na kávová zrna má kapacitu na 250 g kávy a objem nádoby na vodu činí 2 litry, což tedy odpovídá nastíněnému možnému využití pro větší počet osob.

Nabízí velké množství nastavení, od hrubosti mletí po nastavení teploty vody. Právě díky tomu s ním dosáhnete perfektní přípravy kávy a je vhodný pro ty, kteří si s kávou dokáží vyhrát. Tlak čerpadla činí 17 barů a příkon je 1560 W, potěší otočná tryska na páru, funkce předspaření, nebo možnost automatického i manuálního dávkování vody.

Integrovaný mlýnek, vysoký tlak 17 barů, elektronická kontrola teploty, profesionální provedení
Náročnější na obsluhu, vyšší cena

Nejprodávanější pákové kávovary

Nejprodávanější pákové kávovary na trhu jsou ty od značek: Delonghi, Sage, Gaggia, Sencor, ECG. Vyhledávané jsou také italské pákové kávovary pod značkami La Pavoni, Lelit, 969.Coffee a Ariete.

Jak vybrat pákový kávovar

Je pro mne pákový kávovar správná volba?

Pro přípravu dobré kávy v pákovém kávovaru je potřeba mít povědomí o základním postupu a ten s přibývající připravenými šálky zdokonalovat. Pákové kávovary jsou tedy vhodné zejména do domácností a malých kanceláří. Výsledná kvalita espressa záleží na přípravě a správném postupu, proto si pákové kávovary pořizují také profesionální baristé a hračičkové. Zabudovaný mlýnek na kávu, nebo dva bojlery na horkou vodu vám při přípravě mohou ušetřit čas, což oceníte zejména při přípravě většího počtu šálků.

Jaké parametry nepřehlédnout?

Po technické stránce jsou si nejlepší pákové kávovary dost podobné, ale i přes to byste měli mít o parametrech přehled. Základem je tlak čerpadla, který by měl být optimálně 15 barů. To je dostatečná hodnota při přípravě kvalitního espressa. Zejména malé a levné presovače mohou mít málo výkonné jednotky, které vám místo espressa udělají řekněme překapanou kávu.

Pokud má stroj dostatečný tlak, příkon zařízení již není tak důležitým faktorem pro přípravu dobré kávy. Řekne vám, za jak dlouho bude váš presovač připraven k použití. Platí pravidlo čím vyšší příkon, tím rychleji.

Dalším důležitým parametrem je velikost zásobníku na vodu. V závislosti na tom, kde a jak budete kávovar používat, myslete na vhodnou kapacitu. Do domácího prostředí vám hravě vystačí objem kolem 1 litru vody, kdežto do míst s větším zatížením je to objem vcelku malý. Běžné presovače mají objem až do 2,5 litru vody.

Funkce a vlastnosti pro usnadnění přípravy

Děláte-li si kávu často ve dvou s partnerem, nebo s kolegou, oceníte možnost přípravy dvou šálků najednou. Tomu musí být presovač uzpůsoben a menší stroje tuto možnost mít nemusí. Stejně tak je vhodné mít ke kávovaru tzv. dvě sítka pro přípravu jedné kávy a dvou káv, rozdíl je v množství kávy, která se bude extrahovat.

Dalšími pomocníky, které mohou rozhodovat při koupi je funkce předehřívání šálků, tryska na páru, nebo horkou vodu, zásobník na mléko pro snadnou přípravu cappuccina či mlýnek na kávu integrovaný v zařízení.

Ve vyšších modelových řadách se můžete setkat s automatickým čisticím a odvápňovacím programem, či nastavením teploty vody, nebo dávky vody při extrakci.

4.6/5 - (12 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.