Malé spotřebiče do kuchyně,

Chlebník: Recenze 10 nejlepších

Chlebník je neocenitelným pomocníkem v každé kuchyni, a to z toho důvodu, že umožní správné skladování různých druhů pečiva, chlebem a houskami počínaje a sladkými koblihami či koláči konče. Obzvláště pro dražší kousky obsahující slunečnicová semínka nebo cereální kostky je prodloužení trvanlivosti pomocí chlebovky výhodné.

Lišit se může jak svou velikostí, tak i svým provedením a materiálem. Obvykle se vyskytují dva rozměry na délku kolem 30 a 40 centimetrů. Do těch větších se mohou vejít i některé bagety. Z hlediska materiálu je nejoblíbenější nerezový a dřevěný chlebník, v závěsu pak plastový či kombinace s úložným boxem. Z hlediska barvy pak přírodní, bílá nebo typická nerez úprava.

Zohlednit byste měli nejen rozměry, materiál a provedení, ale i specifické vlastnosti. Například zda lze využít víko jako prkénko na krájení, z jakého je konkrétně dřeva nebo jestli je vakuový či s ventilací. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší chlebníky a jejich recenze.

Nejlepší chlebníky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších chlebníků z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelMateriálRozměryPrkénko 
Tescoma 4FOOD recenze a testTescoma 4FOODPlast42 cmNe
Curver recenze a testCurverPlast16 x 39 x 25,5 cmNe
Banquet BRILLANTE recenze a testBanquet BRILLANTEDřevo40 x 27 x 16 cmNe
Roll Top Brabantia recenze a testRoll Top BrabantiaNerez17 x 44,5 x 27 cmNe
Tescoma Online recenze a testTescoma OnlinePlast, dřevo42 x 24 cmAno
Banquet AKCENT recenze a testBanquet AKCENTNerez36 x 24 x 15 cmNe
Banquet CADDY recenze a testBanquet CADDYNerez, sklo39,5 x 23,5 x 21 cmNe
Banquet GRANDE recenze a testBanquet GRANDENerez, plast, dřevo39 x 28,5 x 15 cmNe
Kesper recenze a testKesperPlast, dřevo13,9 x 34 x 18 cmAno
Kesper Landhaus recenze a testKesper LandhausKov32,5 x 21 x 15 cmAno

Zobrazit celou nabídku

Recenze 10 chlebníků

Tescoma 4FOOD

Tescoma 4FOOD recenze a test

Plastový chlebník Tescoma 4FOOD má kvalitní profilované dno, díky kterému je bráněno nežádoucímu vlhnutí. Kladem je i jeho protiskluzová úprava. Jako materiál je vyžitý lehký a také odolný plast. Díky tomu je zaručena i snadná údržba.

Jistotou je i snadné použití odklopným víkem, stejně jako kvalita, kterou potvrzuje záruka 3 roky. Tuto chlebovku je možné najít jak v menší velikosti 32 cm, tak větší 42 cm. Kromě chleba je možné uložení i dalšího pečiva, bez ohledu na to, zda se jedná o variantu sladkou, nebo slanou.

Curver

Curver recenze a test

Levný chlebník Curver je základním a typickým chlebníkem, který každý zná. Vyroben je kompletně z plastu a díky tomu má nízkou hmotnost. Nabízí se pouze v tomto univerzálním barevném provedení, které dobře splyne s každou kuchyňskou linkou.

Oproti jiným má tento chlebník na pečivo průhlednou přední stranu, skrze kterou je dobře vidět, jaké pečivo se uvnitř něj nachází. Recenze a zkušenosti s ním jsou většinou pozitivní, někteří pouze připomínají tenčí plastové provedení, které jde pochopitelně na vrub nízké pořizovací ceně.

Banquet BRILLANTE

Banquet BRILLANTE recenze a test

Dřevěný chlebník Banquet BRILLANTE zaujme svým designem vyžívají právě tento v kuchyni oblíbený přírodní materiál, konkrétně bambusové dřevo. Kromě dostatečné délky 40 cm pro celý bochník chleba je navíc i širší, a tak více prostorný.

Samotná dřevěná dvířka jsou opatřena držákem ze stejného materiálu, který zajišťuje otevírací mechanismus. Vkládání a vyndávání pečiva je tak snadné i rychlé.

Roll Top Brabantia

Roll Top Brabantia recenze a test

Nerezový chlebník Roll Top Brabantia zaujme svým provedením, jelikož je vyrobený z nerezové antikorozní oceli a v mandlovém designu. Zaujme také svou kvalitou, která je potvrzena zárukou v délce 10 let, kterou dává výrobce.

Jeho rozměry jsou 17 x 44,5 x 27 cm a tak nabídne mnoho prostoru jak na chléb, tak i na jakékoliv jiné pečivo. Má také gumové stopky tlumicí hluk, nebo vroubkované dno, které zajišťuje lepší ventilaci.

Tescoma Online

Tescoma Online recenze a test

Moderní chlebník Tescoma Online je nejpokročilejší chlebovkou tohoto výrobce, kterou v současnosti nabízí. Mnozí by ani neřekli, kolika vychytávkami může tato věc disponovat a které se zde nachází. Velice praktický je zásobník na nůž, který je díky tomu v bezpečí a zároveň stále po ruce.

Box na chleba má na straně nastavitelné ventilační otvory, které slouží pro úpravu mikroklima uvnitř chlebníku. Díky tomu lze dosáhnout čerstvosti a křupavosti déle a to jak u teplého, tak i vychladlého pečiva. Poslední vychytávkou je dřevěný poklop z bambusu, který se dá ihned využít jako servírovací a krájecí prkénko.

Banquet AKCENT

Banquet AKCENT recenze a test

Chlebovka Banquet AKCENT je vyrobená z nerezu, což je spojeno jak s jeho kvalitou, tak i velmi povedeným lesklým designem. Na něm zaujme také fakt, že je zajištěna velmi rychlá a také velmi jednoduchá údržba, na kterou postačí běžná utěrka.

Jeho rozměry jsou 36 x 24 x 15 cm. Umožní ukládat jak bochník chleba, tak i jiné pečivo. Je vybaven doplňkovým otvorem, který umožní snadnou kontrolu pečiva bez nutnosti otevírání chlebníku.

Banquet CADDY

Banquet CADDY recenze a test

Vintage chlebník Banquet CADDY má velmi originální a stylový design, který připomíná retro chlebníky. Vyroben je celý z kvalitní nerezové oceli a disponuje i prosklenou částí, která je vyrobena skutečně ze skla.

Oproti celoplastovým chlebníkům má sice vyšší hmotnost 2 kilogramy, za to má však lepší stabilitu a na kuchyňské lince bude nepřehlédnutelný. Dle výrobce je ideální na slané, sladké, bílé i tmavé pečivo a svými rozměry patří mezi větší boxy na chleba.

Banquet GRANDE

Banquet GRANDE recenze a test

Chlebník Banquet GRANDE zajme svou kombinací materiálů. Otevírací část je plastová v bílém mléčném nádechu. Spodní část je zase vyrobena ze dřeva, konkrétně přírodního gumovníku a na zadní část byl zase použitý kvalitní nerez.

Otevírání je velmi snadné, a to díky výklopnému systému, která kopíruje zadní část. Samozřejmostí je dostatečný prostor na chléb i další pečivo. Průhledné provedení umožní snadnou kontrolu pečiva.

Kesper

Kesper recenze a test

Černý chlebník Kesper se v tomto provedení nabízí i v odlišných barvách a v jiném designovém provedení. Zakoupit můžete tedy i bílý chlebník a další, vždy ve stejně kvalitním provedení. Nádoba na chleba je vyrobena z kvalitního plastu a může mít také matné provedení, jako je tomu u této černé verze.

Velkou devizou této chlebovky je víko, které je tvořeno dřevem. Jedná se konkrétně o 100% FSC® certifikovaný bambus, který není nijak závadný. Prkénko lze navíc používat z obou stran, což zvyšuje jeho praktičnost. Jeho rozměry odpovídají prostornějšímu provedení.

Kesper Landhaus

Kesper Landhaus recenze a test

Vakuový chlebník Kesper Landhaus je založený na principu hermetického uzavření pečiva přímo v nádobě. Zaujme zajímavým selským designem, který kombinuje hladké bílé lakování s dřevěným víkem z bambusového dřeva.

Tloušťka víka je 1 centimetr, a i díky tomu ho lze používat také jako prkénko na krájení (vnitřní stranou nahoru). Celkové rozměry chlebníku jsou 32,5 x 21 x 15 centimetrů. Jde tedy o kompaktnější variantu.

Jak vybrat chlebník

Chlebník je pomocníkem k optimálnímu uchování pečiva. Většinou nabídne chlebovka konstrukci, která je založena na tom, že vzduch dokáže cirkulovat, a tak je vytvářeno optimální prostředí a také vlhkost. Jsou ale i varianty, které vnitřní prostor dokonale utěsní, například vakuový chlebník nebo rovnou vakuová dóza. Jak pečivo skladovat a podle čeho chlebovku vybrat?

Skladování pečiva

Skladování pečiva vyžaduje ideální podmínky. Prostor by neměl být příliš vlhký, ani suchý, ve velkém teple, ani velkém chladu. Samotné pečivo by mělo být vychladnuté. V opačném případě ho nechejte nejdřív zchladnout, jinak se vlivem uvolňující páry vytvoří vlhkost a podpoří růst plísní.

Domů si pečivo nejčastěji přinesete v mikrotenovém sáčku, případně plastovém obalu. Pečivo byste měli co nejdříve po příchodu z igelitu vyndat a přemístit, jelikož právě tam má nejlepší podmínky pro rychlé plesnivění. Využít můžete několik variant, například zabalení do látkové či lněné utěrky pro krátkodobé uskladnění, umístění do dózy a té pak do lednice, nebo vložení do mrazáku pro dlouhodobé uskladnění (cca 4-6 měsíců).

Pro běžné prodloužení trvanlivosti chleba a jiného pečiva je pak ideální chlebník, který čerstvost pečiva o nějaký čas prodlouží. I přesto, že pořídíte kvalitní chlebník, je vhodné pečivo ještě uložit do utěrky, která pojme přebytečnou vlhkost. Zapomínat byste neměli ani na pravidelnou údržbu omytím octovou vodou a pořádným vysušením pro prevenci vzniku plísní.

Materiál

Možností existuje celá řada. Klasikou je dřevěný chlebník, který je tradičním, kvalitním a trvanlivým materiálem. Předností je dobré těsnění a nepropouštění vlhkosti, ale také určitá víceúčelovost. Některé chlebovky totiž mají odnímatelné víko, které lze využít jako prkénko.

Do moderní kuchyně je oblíbený nerezový chlebník, který svým materiálem a stylem provedení dokonale zapadne. Menší nevýhodou je častá viditelnost otisků prstů na povrchu. Pokud hledáte retro chlebník, pak bude nejspíš vyroben ze smaltové oceli. Tyto chlebovky mají nejčastěji posuvné víko a různé barevné verze.

Levnější provedení, byť to nemusí být pravidlo, představuje plastový chlebník a jiné uzavíratelné boxy. Častěji jde o vakuové varianty nepropouštěcí vlhkost a s dostatečným prostorem. Kromě kuchyně je lze využít i na zahradě a při kempování. Plusem je také větší praktičnost, například možnost mytí v myčce, nízká váha i odolnost proti rozbití.

Velikost

U velikosti záleží jak na počtu členů domácnosti, množství nakupovaného pečiva do zásoby, tak i jeho samotné délce. Kvalitní chlebník by měl být natolik veliký, aby dokázal pojmout celý bochník chleba. Dále je vhodné, když se do něho vejdou i další druhy pečiva, jako rohlíky, housky nebo třeba bageta.

4.5/5 - (47 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.