Malé spotřebiče do kuchyně,

Chlebník: Recenze 10 nejlepších

Chlebník je neocenitelným pomocníkem v každé kuchyni, a to z toho důvodu, že umožní správné skladování různých druhů pečiva, chlebem a houskami počínaje a sladkými koblihami či koláči konče. Obzvláště pro dražší kousky obsahující slunečnicová semínka nebo cereální kostky je prodloužení trvanlivosti pomocí chlebovky výhodné.

Lišit se může jak svou velikostí, tak i svým provedením a materiálem. Obvykle se vyskytují dva rozměry na délku kolem 30 a 40 centimetrů. Do těch větších se mohou vejít i některé bagety. Z hlediska materiálu je nejoblíbenější nerezový a dřevěný chlebník, v závěsu pak plastový či kombinace s úložným boxem. Z hlediska barvy pak přírodní, bílá nebo typická nerez úprava.

Zohlednit byste měli nejen rozměry, materiál a provedení, ale i specifické vlastnosti. Například zda lze využít víko jako prkénko na krájení, z jakého je konkrétně dřeva nebo jestli je vakuový či s ventilací. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší chlebníky a jejich recenze.

Nejlepší chlebníky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších chlebníků z testů a hodnocení pro rok 2022.

VzhledModelMateriálRozměryPrkénko 
Tescoma 4FOOD recenze a testTescoma 4FOODPlast42 cmNe
Zeller soft touch recenze a testZeller soft touchKov42,5 x 23 x 16,5 cmNe
Banquet BRILLANTE recenze a testBanquet BRILLANTEDřevo40 x 27 x 16 cmNe
Roll Top Brabantia recenze a testRoll Top BrabantiaNerez17 x 44,5 x 27 cmNe
Continenta recenze a testContinentaDřevo40 x 26 x 18,5 cmAno
Banquet AKCENT recenze a testBanquet AKCENTNerez36 x 24 x 15 cmNe
Klarstein Focaccia Rossa recenze a testKlarstein Focaccia RossaKov42,5 x 23 x 16,5 cmNe
Banquet GRANDE recenze a testBanquet GRANDENerez, plast, dřevo39 x 28,5 x 15 cmNe
Kela DE LUXE recenze a testKela DE LUXENerez, dřevo39 x 28 x 17 cmNe
Kesper Landhaus recenze a testKesper LandhausKov32,5 x 21 x 15 cmAno

Recenze 10 chlebníků

Tescoma 4FOOD

Tescoma 4FOOD recenze a test

Plastový chlebník Tescoma 4FOOD má kvalitní profilované dno, díky kterému je bráněno nežádoucímu vlhnutí. Kladem je i jeho protiskluzová úprava. Jako materiál je vyžitý lehký a také odolný plast. Díky tomu je zaručena i snadná údržba.

Jistotou je i snadné použití odklopným víkem, stejně jako kvalita, kterou potvrzuje záruka 3 roky. Tuto chlebovku je možné najít jak v menší velikosti 32 cm, tak větší 42 cm. Kromě chleba je možné uložení i dalšího pečiva, bez ohledu na to, zda se jedná o variantu sladkou, nebo slanou.

Zeller soft touch

Zeller soft touch recenze a test

Retro chlebník Zeller soft touch zaujme svým kvalitním provedením s příjemným vzhledem. Má odklápěcí víko, které přispívá k jeho praktičnosti. Stejně tak zaujme i praktické držadlo. Vzadu má větrací otvory, pro vytvoření správného prostředí pro pečivo.

Jeho rozměry jsou 42,5 x 23 x 16,5 cm, díky čemuž bez problémů pojme i celý bochník chleba. Má zajímavý matný design se soft touch efektem. Díky bílé barvě je velmi povedeným doplňkem do každé domácnosti.

Banquet BRILLANTE

Banquet BRILLANTE recenze a test

Dřevěný chlebník Banquet BRILLANTE zaujme svým designem vyžívají právě tento v kuchyni oblíbený přírodní materiál, konkrétně bambusové dřevo. Kromě dostatečné délky 40 cm pro celý bochník chleba je navíc i širší, a tak více prostorný.

Samotná dřevěná dvířka jsou opatřena držákem ze stejného materiálu, který zajišťuje otevírací mechanismus. Vkládání a vyndávání pečiva je tak snadné i rychlé.

Roll Top Brabantia

Roll Top Brabantia recenze a test

Nerezový chlebník Roll Top Brabantia zaujme svým provedením, jelikož je vyrobený z nerezové antikorozní oceli a v mandlovém designu. Zaujme také svou kvalitou, která je potvrzena zárukou v délce 10 let, kterou dává výrobce.

Jeho rozměry jsou 17 x 44,5 x 27 cm a tak nabídne mnoho prostoru jak na chléb, tak i na jakékoliv jiné pečivo. Má také gumové stopky tlumicí hluk, nebo vroubkované dno, které zajišťuje lepší ventilaci.

Continenta

Continenta recenze a test

Dřevěný chlebník Continenta je vyrobený z kvalitního tvrdého dřeva a přírodního materiálu (gumovníku). Je doplněný jak velkou horní plochou pro odkládání, tak krájecím prkénkem. Jeho celkové rozměry činí 40 cm x 26 cm x 18,5 cm.

Zaujme dobrým větráním, a tak i udržením ideálního prostředí pro chleba a pečivo. Díky lakování je zajištěna i snadné údržba vlhkým hadříkem. Chlebník je možné ošetřovat i přírodními produkty.

Banquet AKCENT

Banquet AKCENT recenze a test

Chlebovka Banquet AKCENT je vyrobená z nerezu, což je spojeno jak s jeho kvalitou, tak i velmi povedeným lesklým designem. Na něm zaujme také fakt, že je zajištěna velmi rychlá a také velmi jednoduchá údržba, na kterou postačí běžná utěrka.

Jeho rozměry jsou 36 x 24 x 15 cm. Umožní ukládat jak bochník chleba, tak i jiné pečivo. Je vybaven doplňkovým otvorem, který umožní snadnou kontrolu pečiva bez nutnosti otevírání chlebníku.

Klarstein Focaccia Rossa

Klarstein Focaccia Rossa recenze a test

Retro chlebník Klarstein Focaccia Rossa zaujme svým designem jak pro výraznou červenou barvu, tak i díky svému stylovému tvaru. Ten je nejenom povedený, ale také praktický díky prostornému krytu.

Vejde se do něho jak chléb, tak koláče a další pečivo. Snadno se otvírá i jednoduše udržuje, a to především díky svému hladkému povrchu.

Banquet GRANDE

Banquet GRANDE recenze a test

Chlebník Banquet GRANDE zajme svou kombinací materiálů. Otevírací část je plastová v bílém mléčném nádechu. Spodní část je zase vyrobena ze dřeva, konkrétně přírodního gumovníku a na zadní část byl zase použitý kvalitní nerez.

Otevírání je velmi snadné, a to díky výklopnému systému, která kopíruje zadní část. Samozřejmostí je dostatečný prostor na chléb i další pečivo. Průhledné provedení umožní snadnou kontrolu pečiva.

Kela DE LUXE

Kela DE LUXE recenze a test

Nerezový chlebník Kela DE LUXE má rozměry víka 39 x 28 x 2 cm a celkový vnitřní prostor je o velikosti 37 x 26 x 14 cm. Opět jde o kombinaci materiálů se základnou z pravého dřeva, přičemž zadní část je perforovaná pro dostatečné odvětrávání.

Zaujme lehká konstrukce, stejně jako kvalitní provedení. Vyklápěcí mechanismus je velmi praktický při obsluze chlebníku. Údržbu stačí provádět pomocí vlhkého hadříku.

Kesper Landhaus

Kesper Landhaus recenze a test

Vakuový chlebník Kesper Landhaus je založený na principu hermetického uzavření pečiva přímo v nádobě. Zaujme zajímavým selským designem, který kombinuje hladké bílé lakování s dřevěným víkem z bambusového dřeva.

Tloušťka víka je 1 centimetr, a i díky tomu ho lze používat také jako prkénko na krájení (vnitřní stranou nahoru). Celkové rozměry chlebníku jsou 32,5 x 21 x 15 centimetrů. Jde tedy o kompaktnější variantu.

Jak vybrat chlebník

Chlebník je pomocníkem k optimálnímu uchování pečiva. Většinou nabídne chlebovka konstrukci, která je založena na tom, že vzduch dokáže cirkulovat, a tak je vytvářeno optimální prostředí a také vlhkost. Jsou ale i varianty, které vnitřní prostor dokonale utěsní, například vakuový chlebník nebo rovnou vakuová dóza. Jak pečivo skladovat a podle čeho chlebovku vybrat?

Skladování pečiva

Skladování pečiva vyžaduje ideální podmínky. Prostor by neměl být příliš vlhký, ani suchý, ve velkém teple, ani velkém chladu. Samotné pečivo by mělo být vychladnuté. V opačném případě ho nechejte nejdřív zchladnout, jinak se vlivem uvolňující páry vytvoří vlhkost a podpoří růst plísní.

Domů si pečivo nejčastěji přinesete v mikrotenovém sáčku, případně plastovém obalu. Pečivo byste měli co nejdříve po příchodu z igelitu vyndat a přemístit, jelikož právě tam má nejlepší podmínky pro rychlé plesnivění. Využít můžete několik variant, například zabalení do látkové či lněné utěrky pro krátkodobé uskladnění, umístění do dózy a té pak do lednice, nebo vložení do mrazáku pro dlouhodobé uskladnění (cca 4-6 měsíců).

Pro běžné prodloužení trvanlivosti chleba a jiného pečiva je pak ideální chlebník, který čerstvost pečiva o nějaký čas prodlouží. I přesto, že pořídíte kvalitní chlebník, je vhodné pečivo ještě uložit do utěrky, která pojme přebytečnou vlhkost. Zapomínat byste neměli ani na pravidelnou údržbu omytím octovou vodou a pořádným vysušením pro prevenci vzniku plísní.

Materiál

Možností existuje celá řada. Klasikou je dřevěný chlebník, který je tradičním, kvalitním a trvanlivým materiálem. Předností je dobré těsnění a nepropouštění vlhkosti, ale také určitá víceúčelovost. Některé chlebovky totiž mají odnímatelné víko, které lze využít jako prkénko.

Do moderní kuchyně je oblíbený nerezový chlebník, který svým materiálem a stylem provedení dokonale zapadne. Menší nevýhodou je častá viditelnost otisků prstů na povrchu. Pokud hledáte retro chlebník, pak bude nejspíš vyroben ze smaltové oceli. Tyto chlebovky mají nejčastěji posuvné víko a různé barevné verze.

Levnější provedení, byť to nemusí být pravidlo, představuje plastový chlebník a jiné uzavíratelné boxy. Častěji jde o vakuové varianty nepropouštěcí vlhkost a s dostatečným prostorem. Kromě kuchyně je lze využít i na zahradě a při kempování. Plusem je také větší praktičnost, například možnost mytí v myčce, nízká váha i odolnost proti rozbití.

Velikost

U velikosti záleží jak na počtu členů domácnosti, množství nakupovaného pečiva do zásoby, tak i jeho samotné délce. Kvalitní chlebník by měl být natolik veliký, aby dokázal pojmout celý bochník chleba. Dále je vhodné, když se do něho vejdou i další druhy pečiva, jako rohlíky, housky nebo třeba bageta.

4.5/5 - (47 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.