Úklid,

Tyčové vysavače: test, recenze nejlepších | Aku, 2v1, s mopem

Při výběru domácího vysavače můžete řešit otázku, zda pořídit klasický podlahový nebo tyčový vysavač. I přes to, že je oblíbenost tyčových vysavačů nižší, mají své výhody, pro které stojí za to je pořídit. Ať už je to skladnost, díky které nezabere zbytečně moc místa, nebo mobilita při které nemusíte zápasit s trubicí a u některých modelů ani s napájecím kabelem (bezdrátové aku modely).

Najít vhodný tyčový vysavač, který splní požadavky vaší domácnosti, může být obtížné. Vybrali jsme proto na základě hodnocení a testů ty nejlepší tyčové vysavače a připravili jejich recenze, aby byl váš výběr snazší. Kromě běžných modelů jsme zařadili také tyčový vysavač 2v1, který je doplněn o menší ruční vysavač pro příležitostný úklid nečistot a tyčový vysavač s mopem 3v1, který zvládá vysávání a vytírání v jednom.

Účinnost tyčového vysavače je obecně nižší než u podlahového vysavače, i když se mu některé modely vyrovnají. Vysávání na tvrdé podlaze zvládne většina modelů srovnatelně s běžným vysavačem, vysávání koberců už tak jednoznačné není. Ke zvážení jsou i další vlastnosti, jako například objem sáčku (nádoby), případně filtrace vysavače. Obzvláště domácnosti s alergiky by měly této oblasti věnovat zvýšenou pozornost (bez ohledu na typ vysavače) a zvolit například ty, opatřené HEPA filtrem. Filtraci mimo jiné řeší výborně vodní vysavač, nebo i bezsáčkový vysavač, který dokáže zachytit i ty nejjemnější částečky prachu.

Nejlepší tyčové vysavače – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších tyčových vysavačů pro rok 2024. Ke zvážení je více parametrů, než jsme uvedli v hlavní porovnávací tabulce, jako například příkon u síťových typů, třidy účinnosti vysávání dle typu povrchu, třída prachových emisí nebo hlučnost a regulace sání. Hlubší informace jsou rozepsány u jednotlivých recenzí.

VzhledModelTyp filtraceObjem sáčku/nádobkyZdroj energie 
Dyson V10 Absolute recenze a testDyson V10 AbsoluteCyklónový, bezsáčkový0,76 lAku (Li-ion)
Bosch BBH3ZOO25 recenze a testBosch BBH3ZOO25Bezsáčkový0,4 lAku (Li-ion)
Electrolux Ergorapido EER73IGM recenze a testElectrolux Ergorapido EER73IGMBezsáčkový0,5 lAku (Li-ion)
ETA Rotelo AquaPlus 5448 recenze a testETA Rotelo AquaPlus 5448Cyklónový, bezsáčkový0,5 lAku (Li-ion)
Sencor SVC 7614 TQ recenze a testSencor SVC 7614 TQBezsáčkový0,5 lAku (Ni-Mh)
Xiaomi Mi G10 recenze a testXiaomi Mi G10Bezsáčkový0,6 lAku (Li-ion)
Philips FC6904/01 recenze a testPhilips FC6904/01Cyklónový, bezsáčkový0,6 lAku (Li-ion)
Rowenta RH 6751 WO recenze a testRowenta RH 6751 WOCyklónový0,6 lAku (Li-ion)
Leifheit Regulus PowerVac 11926 recenze a testLeifheit Regulus PowerVac 11926Bezsáčkový0,45 lAku (Li-ion)
ETA Moneto 0449 90000 recenze a testETA Moneto 0449 90000Bezsáčkový0,5 lAku (Ni-Mh)

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Dyson V10 AbsoluteBosch BBH3ZOO25Electrolux Ergorapido EER73IGMETA Rotelo AquaPlus 5448Sencor SVC 7614 TQXiaomi Mi G10Philips FC6904/01Rowenta RH 6751 WOLeifheit Regulus PowerVac 11926ETA Moneto 0449 90000
Akční rádiusMobilníMobilníMobilníMobilníMobilníMobilníMobilníMobilníMobilníMobilní
2v1AnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Doba chodu60 minut55 minut30 minutAž 70 minut20 minutAž 65 minut75 minut45 minut40 minut20 minut
Hmotnost2,67 kg3 kg3.2 kg3 kg2.8 kg3.7 kg4.2 kg2.6 kg2.8 kg3 kg
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 tyčových vysavačů

Dyson V10 Absolute

Dyson V10 Absolute recenze a test

Tyčový vysavač Dyson V10 Absolute patří nejen podle parametrů, ale i podle uživatelských zkušeností k těm nejlepším tyčovým vysavačům, které si dnes můžete koupit. Má obrovský sací výkon s hodnotou 151 aW, cyklonovou technologii s HEPA filtrem a bohaté příslušenství s několika nástavci v ceně.

Vysoce kvalitní filtrace zachytí nečistoty až do velikost PM 0,3, takže zvládne pročistit až 99 % vzduchu. Že je tento údaj pravdivý dokládá certifikát nezávadnosti pro astmatiky a alergiky od organizace allergystandards.com. Dalšími profi hodnotami je doba provozu 60 minut, nabíjení pouze 3,5 hodiny a jeho celková hmotnost jen 2,67 kg.

S vysavačem se dá pracovat v jakékoliv pozici a jelikož se jedná o tyčový vysavač 2v1, umožňuje jedním kliknutím změnu na ruční. Pohon zajišťuje průkopnický digitální motor s rychlostí otáček 125 tisíc ot./min. a kvalitní Li-Ion baterie. Má tři pracovní režimy s ohledem na jeho výkon a systém jednoduchého vysypávání sběrné nádobky.

Vysoký výkon a dlouhá výdrž, bohaté příslušenství, certifikace pro astmatiky a alergiky
Nic zásadního

Bosch BBH3ZOO25

Bosch BBH3ZOO25 recenze a test

Aku tyčový vysavač 2v1 Bosch Flexxo ProAnimal BBH3ZOO25 je velmi účinný pro vysávání zvířecích chlupů a uživatelské recenze to jen potvrzují. Poradí si dobře jak se psími chlupy, tak s kočičími. Vysavač této dovednosti vděčí technologii RobustAir, která je synonymem pro vysoký výkon, a to i při zaplněné nádobě.

Má kvalitní baterii, na kterou zvládne vysávat 55 minut a následně se nabíjí 4 až 5 hodin, což správně uživatelé upozorňují, že je delší doba než u konkurenčních produktů. Také velikostí sběrné nádoby neoslní, je menší s objemem 0,4 l. Také díky tomu má však příjemnou hmotnost 3 kg a subtilní konstrukci, což usnadňuje jeho používání i staršími osobami.

Nabízí dvě rychlosti vysávání a zvládá vysávat všechny povrchy. Potěší omyvatelný filtr a systém pro snadné čištění Easy Clean. V příslušenství najdeme navíc praktický kartáč na nábytek a čalounění, nebo ohebnou výsuvnou hubici na štěrbiny.

Účinně vysává zvířecí srst, subtilní provedení, velmi dobrá ovladatelnost
Menší nádoba na smetí

Electrolux Ergorapido EER73IGM

Electrolux Ergorapido EER73IGM recenze a test

Aku vysavač Electrolux Ergorapido s bezsáčkovou filtrací a 2v1 pro ruční vysávání obtížně přístupných prostor, je vhodný především na tvrdé podlahy a menší prostory (disponuje nádobou o objemu 0,5 l). Váha 3,2 kg řadí vysavač k průměru.

Co dělá tento model speciálním je systém EasySteer, díky kterému lze manévrovat s přístrojem o 180 stupňů. To spolu s velkými zadními kolečky zajišťuje potřebnou flexibilitu při vysávání. Podle povrchu lze nastavit dva stupně výkonu. Lithiovou baterii nabijete zhruba za 3 hodiny a slibuje délku provozu 30 minut na nízký výkon až normální výkon. Jakmile bude potřeba přístroj nabít, informuje vás signalizační kontrolka.

Praktická funkce samostatného stání a turbokartáč zpříjemní průběh úklidu. Naopak chybějící štěrbinový nástavec a nejspíš i HEPA filtr, větší zážitek z úklidu nenabídnou.

Rychlé nabití, regulace výkonu, manipulace
Bez příslušenství

ETA Rotelo AquaPlus 5448

ETA Rotelo AquaPlus 5448 recenze a test

Tyčový vysavač 3v1 ETA Rotelo AquaPlus 5448 je velmi povedený a praktický vysavač s dobrým poměrem cena/výkon. Kombinuje vysávání s rotačním turbo kartáčem a funkci mopování, celý úklid tak zvládnete pohodlně jedním tahem. Využít také můžete malý ruční vysavač, ke kterému přidává výrobce štěrbinovou hubici a kartáček na čištění.

Dokáže být také prostorově úsporný, a to díky flexibilnímu kloubu, kterým lze sklopit rukojeť. Vyšší efektivitě při vysávání pomáhají také postranní kartáčky a praktické LED osvětlení vysávané plochy před vysavačem. Na jedno nabití zvládne pracovat až 70 minut a nabíjí se 4 hodiny, jedná se tedy o model s akumulátorem.

Má vysokou čistotu vycházejícího vzduchu díky přítomnosti HEPA filtru a objem prachové nádobky 0,5 l, kterou se řadí spíše mezi menší. Uživatelské zkušenosti jsou s tímto vysavačem většinou pozitivní a objektivně zmiňují pouze vyšší hlučnost, která je 80 dB.

Tyčový vysavač s vytíráním, dobrý sací výkon, rotační turbokartáč s přímým pohonem
Mírně vyšší hlučnost

Sencor SVC 7614 TQ

Sencor SVC 7614 TQ recenze a test

Tyčový vysavač Sencor SVC 7614 TQ boduje svou moderní technikou a příznivou pořizovací cenou. Jedná se o provedení 2v1, buďto je tedy vysavač zasazen do tyčového rámu, nebo je možné jej vyjmout a mít v okamžiku ruční vysavač. Tyčový vysavač je bezsáčkový a má akumulátorové napájení. Součástí balení je praktická nabíjecí základna, kam se vysavač pohodlně usadí a nabíjí se.

Doba nabíjení 6 hodin je poměrně delší, na plné nabití pak zvládá tyčový vysavač Sencor vysávat 20 minut. V otočné hlavě, které je otočná v rozsahu 180°, je zabudované LED osvětlení a sací výkon je elektronicky regulovatelný. Vysavač je vhodný pro každodenní rychlý úklid a potěší poměrně nízká hlučnost, která je 75 dB.

Výkonný vysavač je doplněn o rotační kartáč, který zefektivňuje vysávání na tvrdém povrchu. Potěší také dodané příslušenství, které obsahuje nástavec na čalounění a kartáčový nástavec. Rukojeť je ergonomická a o stavu nabití informuje LED notifikační dioda. Sací výkon výrobce udává 80 W a hmotnost dosahuje 2,8 kilogramů.

Dobrý poměr cena/výkon, elektrický rotační kartáč, nástavec na čalounění
Nabíjení 6 hodin

Xiaomi Mi G10

Xiaomi Mi G10 recenze a test

Tyčový vysavač s mopem Xiaomi Mi G10 má velmi dobrý poměr cena/výkon, uživatelské recenze dále zmiňují velmi dobrý sací výkon, možnost výměny baterie a pohodlnou obsluhu, které dominuje barevný LED display. Na tom lze přepínat režimy výkonu, sledovat stav akumulátoru nebo aktivovat nepřetržité vysávání.

Baterie má kapacitu 3000 mAh a vydrží vysavač pohánět v Eco režimu až 65 minut. Ve strandardním režimu je výdrž 30 minut a na maximální výkon 150 W deset minut. Velkou výhodou je také rotační kartáč, který má vlastní elektrický motor a velmi účinně si poradí se všemi zvířecími chlupy nebo i roztoči.

Disponuje cyklónovou technologií 12, hlučnost je udávána 79 dB a podle popisu výrobce dokáže vysát až 99,97 % jemného prachu. O čistý vzduch se stará celkem 5 stupňů filtrace, včetně HEPA filtru nebo filtrů turbínových. Samozřejmostí je také možnost vysavač používat jako ruční a využít k tomu jeden z několika nástavců, které jsou součástí balení.

Vysávání a vytírání v jednom, dobrý sací výkon, kartáč s elektrickým motorem
Kratší výdrž baterie

Philips FC6904/01

Philips FC6904/01 recenze a test

Tyčový vysavač 3v1 Philips FC6904/01 SpeedPro Max Aqua je unikátním a velice praktickým pomocníkem na rychlý a pohodlný úklid celého domu. Hravě si poradí s každým typem podlah, ať se již jedná o koberce, nebo tvrdé podlahy. Podlahová hubice nabízí snadno připojitelný mopový systém, který má objem na vodu 0,28 litru, a pohodlně s ním vytřete.

Při jeho odpojení si poradí s koberci a potěší také jeho třetí pracovní režim, kdy se dokáže proměnit v ruční vysavač. O jeho slušný výkon s průtokem vzduchu 1000 litrů za minutu se stará technologie PowerCyclone 8, která pracuje na cyklónovém principu a je tedy bezsáčková. Na efektivitě přidá rotační turbo kartáč a praktické je také jeho LED osvětlení vysávané plochy.

Jedná se o akumulátorový tyčový vysavač, který díky Li-Ion baterii 25,2V dokáže na jedno nabití vysávat až 75 minut, což je velmi dobrá hodnota. Objem zásobníku na prach je také velmi dobrých 0,6 litru a potěší sací hlavice, která dokáže sbírat nečistoty po obvodu celé její plochy. Někomu by mohla vadit jen jeho vyšší hmotnost, která dosahuje 4,2 kilogramů.

Provedení 3v1, 360° sací tryska, funkce mopu, vysoký výkon a dlouhý provoz 75 minut
Vyšší cena a hmotnost

Rowenta RH 6751 WO

Rowenta RH 6751 WO recenze a test

Tyčový vysavač Rowenta RH 6751 WO zaujme zajímavým poměrem cena/výkon, kdy nabízí plnohodnotný výkonný vysavač i ruční jednotku pro vysávání stísněných míst, nebo auta. Má poměrně nízkou hmotnost 2,6 kilogramů a praktickou dovednost parkování, kdy sám, bez stojanu, stojí ve vzpřímené poloze.

Slušný výkon a dlouhou dobu vysávání na jedno nabití umožňuje Li-ion akumulátor s 21,6 V. Pracovat na plné nabití zvládne až 45 minut a dobíjecí cyklus trvá 5 hodin. Má bezsáčkové provedení a cyklónovou technologii, která má vysokou účinnost, výbornou filtraci a je tak vhodná i pro hloubkový úklid domácnosti. Pro ještě efektivnější skladování je rukojeť skládací.

Kartáč je motorizovaný, což zajišťuje perfektní úklid na všech typech podlah. Je na něm navíc zakomponované LED osvětlení, které přijde vhod ve špatně osvětlených místech, například pod nábytkem. Nádoba na prach má menší objem 0,6 litru a dále nepotěší absence příslušenství k ručnímu vysavači, které by v mnoha situacích přišlo vhod.

Výkonný 21,6 V lithium-iontový akumulátor, cyklónová technologie, nízká hmotnost 2,6kg
Ruční vysavač bez příslušenství

Leifheit Regulus PowerVac 11926

Leifheit Regulus PowerVac 11926 recenze a test

Tyčový vysavač Leifheit Regulus PowerVac 11926 je výkonným tyčovým vysavačem 2v1 s dobou provozu až 40 minut při plně nabitém akumulátoru. Doba do plného nabití je přitom relativně krátká, pouze 3,5h. Potěší kompaktní rozměry a možnost sklopení rukojeti pro skladování i v malých prostorách.

Tyčový vysavač je vhodný na všechny druhy tvrdých podlah a na koberce s krátkým vlasem. Výrobce přikládá v balení celkem tři různé nástavce – nástavec pro ruční vysavač, kloubový stropní kartáč a kartáč na nábytek. Rotující elektronický kartáč je vybaven technologií Duo-Bristle, která si dobře poradí i s hrubou špínou, nebo jemným prachem, či chlupy.

Na hlavní podlahové hlavici je umístěno 6 LED diod, které pomohu při vysávání v tmavých místech. Součástí tyčového vysavače je také nabíjecí stanice. Leifheit Regulus PowerVac 11926 je možné provozovat v ekologickém, nebo turbo provozu. Celková hmotnost činí dobrých 2,8 kilogramů a hmotnost ručního vysavače je přibližně 1,3 kg.

Výdrž až 40 minut, doba nabíjení jen 3,5 hodiny, 3 nástavce
Menší zásobník na prach s objemem 0,45l

ETA Moneto 0449 90000

ETA Moneto 0449 90000 recenze a test

Tyčový vysavač ETA Moneto 0449 90000 je ideální volbou do bytů – má nízkou hlučnost 80 dB a celý byt za dobu provozu 20 minut zvládne vysát naprosto s přehledem. Tyčový vysavač je bezsáčkový a akumulátorový, nabije se zhruba za 5 hodin a k nabíjení slouží praktický stojánek, který zabírá velice málo místa. Potěší také LED přisvětlení, které se nachází na podlahové hlavici.

K efektivnějšímu vysávání na hladké podlaze asistuje rotační kartáč a potěší také další dodávané příslušenství. ETA Moneto je v provedení 2v1, kdy se nechá část vysavače vyndat do podoby ručního vysavače. Ovládání je velice jednoduché a k dispozici jsou dva výkonnostní stupně.

S hmotností 3 kilogramy a objemem na prach 0,5 litru se řadí po bok dalších kvalitních tyčových vysavačů. Vyniká však rozšířenou 3 letou zárukou na motor a také dobrou pořizovací cenou. Moderní design, ergonomické provedení a kvalitní cyklonový filtrační systém jen doplňují ostatní dobré technické parametry.

Prodloužená záruka na motor 3 roky, LED osvětlení a rotační kartáč
Lehce vyšší hmotnost 3 Kg

Nejprodávanější tyčové vysavače

Nejprodávanější tyčové vysavače na trhu jsou ty od značek: Sencor, Eta, Leifheit, Philips, Electrolux. Oblíbené a kvalitní vysavače jsou také Rowenta, Hoover a Concept, případně Kärcher, Bissell a Dyson, které určitě najdete v odborných testech tyčových vysavačů (například dTest). Vyhledávaný je rovněž levný tyčový vysavač Lidl pod značkou Silvercrest.

Jak vybrat tyčový vysavač

Tyčové vysavače stejně jako robotické vysavače nejsou plnohodnotnou alternativou ke klasickým podlahovým vysavačům. Typ vysávaného povrchu a požadovaný sací výkon, spolu s předpokládanou plochou budou hlavní vodítka k tomu, zda je pro vás tyčový vysavač vhodnou volbou. Nejlepší využití najde v domácnosti s menší plochou a tvrdou podlahou. V takových podmínkách si poradí většina modelů bez větších problémů.

Aku nebo síťový?

Většina modelů, a můžete to vidět i v našem výběru, je bezdrátových a napájení zajišťují lithiové baterie (v lepším případě). Tato skutečnost má nemalý dopad na sací výkon vysavače a provozní dobu. Ta se může pohybovat od 20 minut až po 60 minut, v závislosti na více faktorech (typ povrchu, nastavený stupeň výkonu). Síťové modely vás neomezují časem, ale dosahem. Napájecí kabel je v průměru dlouhý asi 6 až 7 metrů, s akčním rádiem 8 až 9 metrů. Pokud se chystáte na větší plochy, může vás to omezovat.

Sáčkový nebo bezsáčkový?

Při výběr se budete rozhodovat, zda zvolit sáčkový nebo bezsáčkový vysavač. Většina aktuálně oblíbených modelů je ve variantě bezsáčkové. V obou případech jde o kompromis. Sáčkové vysavače vyžadují dokupování sáčků, na druhou stranu lépe zachycují nečistoty. Bezsáčkové vysavače naopak horší filtrací znečišťují filtr, který je nutno častěji čistit. Ovšem ušetříte za dokupování sáčků a při vyklepávání nečistot je proces s větší hygienou.

Filtrace

Filtrace je v celku různorodá mezi jednotlivými modely, a proto je jedním z hlavních faktorů při zvažování ideálního modelu. Základ obvykle tvoří textilní a pěnové filtry, s různou účinností. Pokud jste citlivější na prach nebo alergici, požadované minimum by měl být vysavač s HEPA filtrem, který je schopný zachytávat mikročástice a zvyšovat účinnost udržení nečistot ve vysavači. Pro maximální komfort se hodí vícestupňové, vodní filtrace, které filtrují i samotný pach vzduchu.

4/5 - (18 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.