Malé spotřebiče do kuchyně,

Mlýnky na kávu: test, recenze | Nejlepší elektrické a ruční

Kávomlýnek je nezbytným pomocníkem především u většiny pákových kávovarů, které zabudovaným mlýnkem nedisponují. Kromě toho že usnadní proces mletí a umožní vám vychutnat si čerstvou aromatickou kávu, nabídne též řadu funkcí. Stát se může i designovým doplňkem každé kuchyně, což dokládá výběr nadčasových, ale i klasických dřevěných modelů.

Mlýnky na kafe mají dvě hlavní rozdělení. Zvolit můžete buď klasický ruční nebo elektrický mlýnek na kávu. V krátkosti lze říct, že elektrický kávomlýnek využijete při častější přípravě většího množství kávy, zatím co ruční kávomlýnek vyniká nižší pořizovací cenou. Větší roli hraje princip mletí. Zde je na výběr mlýnek na kávu s mlecími kameny a s tříštivými noži, přičemž u prvně jmenovaného jde ještě o ocelové a keramické mlecí kameny. Rozdíly jsou opět v ceně a kvalitě namletí, více jsou popsány v rádci pod recenzemi.

Zohlednit byste měli nejen kapacitu zásobníku, typ mlecího mechanismu a v případě mlecích kamenů, zda jsou ploché nebo kónické, ale i specifické vlastnosti. Například nastavitelnost hrubosti mletí nebo množství kávy. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší mlýnky na kávu a jejich recenze.

Nejlepší mlýnky na kávu – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších mlýnků na kávu z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelTyp mlýnkuMlecí mechanismusObsah zásobníku 
Krups GVX242 recenze a testKrups GVX242ElektrickýMlecí kameny225 g
Tescoma Handy recenze a testTescoma HandyRučníMlecí kameny4 šálky
GRAEF CM702 recenze a testGRAEF CM702ElektrickýMlecí kameny250 g
Bosch MKM6003 recenze a testBosch MKM6003ElektrickýTříštivé nože75 g
DeLonghi KG89 recenze a testDeLonghi KG89ElektrickýMlecí kameny120 g
Severin KM 3873 recenze a testSeverin KM 3873ElektrickýMlecí kameny150 g
ETA 0067 90100 recenze a testETA 0067 90100ElektrickýMlecí kameny100 g
DeLonghi KG521M recenze a testDeLonghi KG521MElektrickýMlecí kameny350 g
GRAEF CM 800 recenze a testGRAEF CM 800ElektrickýMlecí kameny350 g
SAGE BCG820 recenze a testSAGE BCG820ElektrickýMlecí kameny480 g

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Krups GVX242Tescoma HandyGRAEF CM702Bosch MKM6003DeLonghi KG89Severin KM 3873ETA 0067 90100DeLonghi KG521MGRAEF CM 800SAGE BCG820
Příkon110 W-128 W180 W110 W150 W110 W150 W128 W165 W
Nastavení jemnosti mletíAnoAnoAnoNeAnoAnoAnoAnoAnoAno
Hmotnost1,3 kg0,3 kg1,8 kg0,6 kg1,7 kg1,8 kg1,1 kg1 kg2,6 kg2,9 kg
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 kávomlýnků

Krups GVX242

Krups GVX242 recenze a test

Elektrický mlýnek na kávu Krups GVX242 využívá mechanismu mlecích kamenů, díky kterým je možné nastavit hrubost, a tedy i výslednou intenzitu samotné kávy. K dispozici je celkem 17 jednotlivých stupňů nastavení požadované jemnosti. Jeho příkon je 110 W a dokáže bez problémů namlít až 225 gramů kávových zrn.

Samozřejmostí je volba množství mletí, a to od 2 šálků kávy, až po množství, které vystačí na celkem 12 jednotlivých šálků. Mlýnek má nádobu s těsnícím víčkem, který eliminuje ztrátu vůně. Má také mechanismus, který eliminuje přepalování zrn, a tedy ztrátu kvality kávy.

Zaujme také design, který kombinuje nerez s elegantní černou. Obsluha je velmi jednoduchá. To se dá říci i o čištění, díky odnímatelné části. Součástí balení je také speciální kartáček, který právě snadnou údržbu výrazně podporuje.

Elegantní provedení, na 12 šálků, nastavení jemnosti mletí
Vyšší hlučnost a částečně zbytečně velké otáčky

Tescoma Handy

Tescoma Handy recenze a test

Ruční mlýnek na kávu Tescoma Handy využívá keramických mlecích kamenů. Díky materiálu je zajištěno i to, že si káva ponechá po mletí všechny antioxidanty a další prospěšné látky. Tělo mlýnku je vyrobené z kombinace kovu a odolného plastu v bílé barvě.

Mechanismus nevyžaduje nijak výrazné použití velké síly. Vzhledem ke kapacitě odměrky je možné najednou namlít kávu od 1 až po celkem 4 šálky. Z nádoby ji lze hned přesypat do kávovaru, do šálku, nebo také do konvice.

Samozřejmostí je možnost nastavení jemnosti mletí, podle potřeby a preferencí. Kvalitu potvrzuje záruka výrobce v délce 3 roky. Praktické je otočné víčko zásobníku na kávu, díky kterému je zajištěno snadné doplnění bez rozebírání konstrukce.

Doplnění kávy, mletí bez síly, nastavení hrubosti
Nedostatečně jasné nastavení hrubosti mletí

GRAEF CM702

GRAEF CM702 recenze a test

GRAEF CM702 je mlýnek na kávu s mlecími kameny, který umožní nastavit jemnost podle jeho preferencí. K tomu slouží stupnice s hodnotami 1 až 24. Mletí probíhá zcela bez práce, jelikož jde o elektrický model. Má stylovou černou barvu a je vyrobený z kvalitního plastu.

Velký zásobník na zrna má těsnící víčko, které eliminuje únik vůně. Těsní také zásobník na namletou kávu. Ten má i praktickou odměrku pro určení potřebného množství kávy. Jeho kapacita je 250 gramů kávy, což zajistí možnost vytvoření dostatečných zásob.

Unikátem konstrukce je možnost mletí přímo do filtru. Kompatibilní jsou ty o průměru 6 a 7 centimetrů. Nechybí praktická násypka, která pojme až 95 gramů mleté kávy. Celkový příkon tohoto mlýnku je 128 W. Součástí balení je praktický kartáček na čištění.

Možnost mletí do filtrů, až 24 nastavení hrubosti, těsnící víčka
Nemusel by mít plastovou konstrukci

Bosch MKM6003

Bosch MKM6003 recenze a test

Mlýnek na kávu s tříštivými noži Bosch MKM6003 zaujme už svými kompaktními rozměry. To podporuje možnost jeho bezproblémového uložení kamkoliv. O mletí zrn se stará kvalitní nůž z nerezové ušlechtilé oceli, který nabídne rychlé mletí a dlouhou životnost.

Kapacita zásobníku plně odpovídá celkově kompaktní velikosti daného mlýnku a činí 75 gramů kávových zrn. Možné je také nastavení hrubosti, od hrubší varianty kávy, až po jemnou. Hrubost se nastavuje výhradně délkou samotného mletí.

Dobrý je i bezpečnostní systém, který eliminuje možnost spuštění bez nasazeného víka. Model má velmi dobrý příkon, a to o hodnotě 180 W. Použitý nůž je 2 křídlý a díky svému provedení zajišťuje rovnoměrnost mletí. Hmotnost je minimální a činí pouhých 0,62 kilogramu.

Kompaktní rozměry, příkon, nízká cena
Neodnímatelný nůž (horší údržba)

DeLonghi KG89

DeLonghi KG89 recenze a test

Mlýnek na kávu DeLonghi KG89 je unikátní tím, že využívá 1 kámen, který je nepohyblivý a 1 kámen, který se otáčí. Díky tomu jsou kávová zrna efektivně mleta s využitím stlačování. To zajistí jak kvalitní, tak i konzistentní mletí. Kameny jsou vyrobené z kvalitní nerezové oceli. Možné je upravit potřebnou jemnost nebo hrubost mletí, a to podle konkrétních potřeb.

Pokud je třeba namlít větší množství kávy, není to žádný problém, jelikož tento model zvládne umlít až 12 šálků na jeden zátah. Určený je až na 120 gramů kávových zrn. Zaujme také svou bezpečností. Má 2 systémy, kam patří bezpečnostní pojistky, které dokážou mlecí kameny okamžitě a rychle zastavit.

Příkon tohoto modelu je 110 W a díky průhledným zásobníkům je možné snadno sletovat, jak je to se stavem zrn i množstvím kávy. Zaujme povedený design, který kombinuje černý plast spolu se zajímavě vypadajícími nerezovými prvky.

Design a cena, nastavení množství k umletí
Z ohlasů vyplívá postupné opotřebení kamene a zvýšení hrubosti mletí

Severin KM 3873

Severin KM 3873 recenze a test

Kávomlýnek Severin KM 3873 zaujme svými vlastnostmi i designem. Je určený pro všechny milovníky filtrované kávy a espressa, kterou dokáže umlít podle potřeby. Má elektronický časovač, který lze nastavit v rozsahu 1 – 10. Podle toho lze nastavit celkovou jemnost nebo také hrubost samotného mletí a tedy i konkrétní výsledek.

Zrn pojme do svého zásobníku lehce pod průměr srovnávaných modelů, a to celkem 150 gramů. Má samozřejmě i adekvátně velký zásobník na kávu umletou. Ten má kapacitu 100 gramů a je pro snadnější použití pochopitelně odnímatelný. Následně lze mletou kávu nasypat do kávovaru, hrnku či speciální konvice.

Mletí probíhá v kónickém nerezovém mechanismu, který zajistí mimo jiné rychlou přípravy. Využito je přitom speciálních mlecích kamenů. Nezklame ani hodnota příkonu, která má 150 W. Díky gumovým nožičkám je také při mletí zajištěna potřebná stabilita.

Kvalitní broušené ocelové kameny, cena/výkon
Snad jen ta plastová konstrukce

ETA 0067 90100

ETA 0067 90100 recenze a test

Mlýnek na kafe ETA 0067 90100 využívá systému keramických mlecích kamenů. Samozřejmá je také možnost nastavit si konkrétní hodnotu intenzity mletí. To lze regulovat v rámci 6 stupňů, a to podle preferencí každého milovníka kávy.

Příkon tohoto modelu je 110 W. Samozřejmostí je dostatečný objem násypky na jednotlivá zrna, který činí dobrých 100 gramů. Kladem je i celkově tichý chod, hlavně v rámci porovnání s jinými modely. Nechybí také praktická bezpečnostní tepelná pojistka.

Kvalitu provedení podporuje záruka výrobce, která na mlýnek nabídne 3 roky, a to ve spojení s motorem. Zrna lze uchovávat v násypce bez ztráty vůně, nebo chuti. Díky protiskluzovým nohám mlýnek i při práci dokonale stojí na svém místě.

Prodloužená záruka na motor, tichý chod
Při vyndávání namleté kávy se občas trochu vysype

DeLonghi DEDICA KG521M

DeLonghi KG521M recenze a test

Mlýnek na kávu DeLonghi DEDICA KG521M využívá ke své práci velmi kvalitních ocelových kamenů, které zvyšují efektivitu a také přesnost mletí. To se podepisuje i na tom, že během něho není káva nijak výrazně zahřívána. Zaujme také existence velkého LCD displeje s modrým podsvícením, pomocí kterého lze samotný proces mletí jednoduše nastavit. Příkon je 150 W.

Díky kónické konstrukci je zajištěna efektivita mletí. Unikátní je i velikost zásobníku na zrna, který jich pojme až 350 gramů. Nastavit lze také množství mleté kávy. Té může být pro 1 šálek, nebo až celkem pro 14 šálků.

Nechybí nastavení hrubosti, které má celkem 18 stupňů, dle potřeb připravovaného kávového nápoje. Mletá káva míří do praktické transparentní nádoby, které pojme až 170 gramů mletých zrn. Díky odnímatelné horní části je zajištěna snadná údržba, které napomáhá také štěteček určený ke snadnému vyčištění.

Velké nádoby, možnost mletí přímo do páky kávovaru, LCD displej
Vyšší pořizovací cena

GRAEF CM 800

GRAEF CM 800 recenze a test

Elektrický mlýnek na kávu GRAEF CM 800 má povedené nerezové provedení se zajímavými černými prvky. Díky leštěnému provedení se bude skvěle vyjímat v každé kuchyni. Konstrukce využívá nízkootáčkového motoru, který zajistí, že mletá káva bude mít jak dokonalou chuť, tak i dokonalé aroma.

Jemnost mletí je možné nastavit, a to v široké škále. Ta se volí od hodnoty 1 až po úroveň 40. Zásobník na kávu chrání její aroma a je dostatečně velký, jelikož pojme až 280 gramů kávových zrn. Rychloupínání proběhne pootočením o 90 stupňů.

K dispozici jsou 2 úchyty držáků filtrů, a to o průměrech 6 a dále 7 centimetrů. Mezi kvalitní vlastnosti paří rovněž unikátní antistatický systém. Dostatečný zásobník navíc umožní namlít si kávu i do zásoby.

Robustní konstrukce, nízkootáčkový motor, držák na filtry
Je potřeba vychytat hrubost mletí

SAGE BCG820

SAGE BCG820 recenze a test

Mlýnek na kávu SAGE BCG820 sice není s keramickými kameny, jelikož používá nerezové. Je však automatickým mlýnkem, který se neztratí doma, ani v profesionálních provozech. Zaujme modře podsvícený LCD displej, díky kterému je možné snadno nastavit konkrétní režim. Ten zahrnuje i možnost volby intenzity mletí. Zde je k dispozici až 60 různých variant.

Nezklame ani příkon, který má vliv na efektivitu. Zde je jeho hodnota 165 W. Kladem je samozřejmě i velikost zásobníku na kávová zrna, který má kapacitu o hodnotě 450 gramů. Disponuje i víčkem, stejně jako unikátním systémem jeho otevírání a také zavírání.

Kromě tepelné pojistky nechybí ani systém eliminující spouštění na prázdno. Tento model také šetří energii, jelikož po 5 minutách nečinnosti se sám přepne do pohotovostního režimu. Díky tlačítku Shots/Cups lze nastavit to, kolik kávy má být umleto, s ohledem na počet jednotlivých šálků.

Kapacita, nástavce na páku kávovaru, 60 nastavení hrubosti
Vyšší cena

Jak vybrat mlýnek na kávu

Kávomlýnek se s ohledem na své provedení liší dvěma hlavními variantami. Ty jsou spojeny s tím, jakým způsobem je poháněný. K tomu může být využita lidská síla, nebo naopak elektrická energie.

Elektrické mlýnky na kávu

Ty jsou spojeny s maximálním komfortem přípravy. Stačí stisknout tlačítko a elektrický mlýnek na kávu se postará o umletí kávy o potřebné intenzitě. Ty nejlepší umožní i přesně zvolit, kolik šálků kávy bude připravováno. Mají však i negativa. Levnější modely mohou kávu během mletí zbytečně výrazně pálit. Obecně jsou i dražší.

Ruční mlýnky na kávu

Hlavním kladem je možnost umlít si kávu kdekoliv a kdykoliv. Použitelné jsou na zahradě, doma i na cestách. Navíc samotné mletí mnozí považují i za určitý druh rituálu. Kladem je také to, že se při ručním mletí káva nebude pálit. Častá je i možnost regulace hrubosti, kterou může ruční mlýnek na kávu nabídnout. Hlavní nevýhodou je jejich menší kapacita, a tak jsou určené pouze pro pár šálků kafe.

Mlecí mechanismus

První variantou je mlýnek na kávu s tříštivými noži. Zde se využívá nerezových nožů, které jednotlivá zrna doslova sekají. Kladem je u nich hlavně rychlost namletí, snadná údržba nebo nižší cena, zatímco negativem může být riziko zvýšené teploty během přípravy a přepálení kávy. Také zde nenastavíte hrubost mletí a vůbec velikost nasekaných zrn bude pravděpodobně nerovnoměrná.

Druhou možností je mlýnek na kávu s mlecími kameny. Zrnka kávy jsou mezi nimi, čímž se postupně melou. Doba přípravy může být delší, ale zase je eliminováno nadměrné zahřívání. Daného principu je využíváno u mlýnků ručních i elektrických. K dispozici mohou být kameny ploché nebo konické, stejně jako ocelové nebo keramické.

Kapacita mlýnku

Kávomlýnek by měl mít i dostatečně velkou nádobu na kávová zrna. Ta je obvykle udávána v gramech. Menší pojmou okolo 100 gramů, zatímco největší i 350 gramů. Dále je třeba přihlédnout i ke kapacitě nádoby na namletou kávu. Udává se hlavně počtem šálků, kterých může být i 15.

Nastavení hrubosti mletí

Kvalitní mlýnek na kafe by měl nabídnout možnost nastavení. Modernější řešení nabídnou stupnici, která může mít rozsah 1 – 40 a ta určuje, nakolik intenzivně bude káva namleta. U jednodušších řešení je stupeň umletí redukován výhradně časem. Tak, že mlýnek mele delší, nebo kratší dobu. U jemnější kávy tak dochází k vyššímu zahřívání.

Další vlastnosti

Kritériem výběru mohou být i další dodatečné vlastnosti mlýnku. Může jít o možnost snadného čištění, bezpečnostní pojistky, nebo také o využití místo klasické nádoby pákové filtry na kávu, o různých průměrech. Káva tak může zamířit přímo do kávovaru.

4.2/5 - (16 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.