Domácnost,

Zvlhčovače vzduchu: Test a recenze 10 nejlepších

V dnešní době dokonale zateplených bytových panelových domů a novostaveb, se můžeme setkat s problémem přesušeného vzduchu. Suchý vzduch vzniká při nízké vlhkosti vzduchu a tento jev se nejčastěji vyskytuje právě v bytech, které jsou vytápěny ústředním topením. Zdaleka se však nevyhýbá ani jiným prostorům. Proti příznakům suchého vzduchu pomůže například zvlhčovač vzduchu, o kterých je tato recenze.

V letních měsících je ideální relativní vlhkost v rozmezí 40 až 55 procent a v zimních 30 až 50 procent. Rozdíl je způsoben tím, jak se tělo a pokožka vyrovnává se změnou klimatu v různém období. Vyrovnat tento stav do rovnováhy je hlavním cílem zvlhčovačů vzduchu, a že svůj význam v domácnostech určitě mají, poznáte nejlépe na sobě. Ač se to nemusí na první pohled zdát, během zimních měsíců nízká vlhkost způsobuje pocitově větší zimu. Pokud tedy udržíte pomocí zvlhčovače vzduchu vlhkost v ideálním rozmezí, ušetříte sekundárně také na vytápění.

Dehydratovaní pokožka, suchá svědící kůže, zhoršené dýchání, rozpraskané rty, suchý kašel nebo stále unavené, podrážděné a svědící oči. To jsou hlavní zdravotní komplikace, které suchý vzduch způsobuje. Zvláště nápomocný může být astmatikům, kterým v přesušeném prostředí zvedá komfort. Někde se můžete milně setkat i s názorem, že zvlhčovač vzduchu pomáhá s dýcháním i alergikům – to není úplně pravda, neboť vlhčí vzduch více šíří mikroorganismy, které alergie způsobují. Nemějte ovšem strach, netrpíte-li akutní alergií, zvlhčovač rozhodně neublíží.

Své nezastupitelné místo má spotřebič v klimatizovaných prostorách, kde rovněž vzniká suché prostředí a s ním spojené zdravotní potíže. Pokud spojíte celodenní práci na PC s klimatizovanou kanceláří, přímo si říkáte o unavené a podrážděné oči.

Velká část modelů kloubí funkci zvlhčení vzduchu s ionizátorem. Ten nabíjí molekuly vzduchu záporným nábojem – ionizuje jej a výsledek je opět kvalitnější vzduch, který přispívá ke zkvalitnění prostředí. Pokud byste se rozhodovali mezi dvěma podobnými modely, rozhodně vyberte zvlhčovač vzduchu s ionizátorem. V tomto článku jsme pro vás připravili nejlepší zvlhčovače vzduchu, podle parametrů, recenzí a testů samotných uživatelů. Pokud nechcete při výběru nic podcenit, rozhodně si přečtěte nákupního rádce na konci článku.

Nejlepší zvlhčovače vzduchu – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších zvlhčovačů vzduchu z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelTyp odparuSpotřeba vodyDoporučený prostor 
Hyundai HUM 770 recenze a testHyundai HUM 770Ultrazvuk0,3 L / hod62,5 m3
Guzzanti GZ 987 recenze a testGuzzanti GZ 987Ultrazvuk0,2 L / hod120 m3
Ionic-CARE Ocean-CARE H4 recenze a testIonic-CARE Ocean-CARE H4Ultrazvuk / teplý0,18 L / hod52 m3
Steba LB 5 recenze a testSteba LB 5Ultrazvuk0,4 L / hod98 m3
Dyson AM10 recenze a testDyson AM10Studený--
Hyundai HUM 282 recenze a testHyundai HUM 282Ultrazvuk0,3 L / hod38 m3
Nature7 ALADDIN DF12AL recenze a testNature7 ALADDIN DF12ALUltrazvuk0,01 L / hod50 m3
Boneco 2055D recenze a testBoneco 2055DStudený0,3 L / hod125 m3
Steba LB7 recenze a testSteba LB7Ultrazvuk0,4 L / hod60 m3
Bionaire BU7500 recenze a testBionaire BU7500Ultrazvuk0,22 L / hod70 m3

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Hyundai HUM 770Guzzanti GZ 987Ionic-CARE Ocean-CARE H4Steba LB 5Dyson AM10Hyundai HUM 282Nature7 ALADDIN DF12ALBoneco 2055DSteba LB7Bionaire BU7500
Příkon32 W35 W80 W140 W55 W35 W12 W20 W130 W27 W
Objem na vodu5,2 L2 L3,5 L6 L3 L2,2 L0,08 L4,5 L6 L2,7 L
Hlučnost35 dB32 dB35 dB--35 dB-25 dB-38 dB
ČasovačAnoNeAnoAnoAnoNeNeNeAnoAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 zvlhčovačů vzduchu

Hyundai HUM 770

Hyundai HUM 770 recenze a test

Pokud hledáte zvlhčovač vzduchu, který má desítky pozitivních recenzí, splňuje všechny základní funkce na výbornou a je cenově dostupný, může být pro Vás Hyundai HUM 770 dobrou volbou. Tento ultrazvukový zvlhčovač vzduchu s ionizátorem zvládne nepřetržitý provoz až 52 hodin bez nutnosti doplnění vody, pomáhá mu k tomu velký zásobník vody, který pojme až 5,2 litru vody.

Model je vybaven zmíněnou funkcí Ionizace, díky které je vzduch obohacen zápornými ionty a je tak daleko kvalitnější. V moderním atraktivním designu je zasazen velký LCD display, na kterém je vše přehledně viditelné. Display bohužel dost ostře svítí a může tak působit rušivě. Okolo něj jsou umístěny tlačítka pro ovládání spotřebiče.

Hyundai HUM 770 umí tři stupně proudění studené páry a doporučený prostor od výrobce má 62,5 m3. Spotřebuje 0,3 litrů vody za hodinu a hladina hluku činí příjemných 35 dB, což je hodnota, při které můžete nerušeně spát. Časovačem můžete nastavit odložený start, nebo navolit čas, po kterém se zvlhčovač sám vypne. Užitečná je také funkce automatického udržování nastavené vlhkosti.

Dobrý poměr cena výkon, velký zásobník vody
Příliš svítivý display

Guzzanti GZ 987

Guzzanti GZ 987 recenze a test

Parametrově a cenově zajímavým je také zástupce firmy Guzzanti a to konkrétně s modelem GZ 987. Jedná se o ultrazvukový zvlhčovač vzduchu, který má zásobník na 2 litry a dokáže za hodinu vytvořit páru až z 0,2 litru vody. Příkon je standardních 35 W, což je u ultrazvukového systému standard a příjemná je nízká hladina hlučnosti – pouze 32 dB.

Výrobce udává doporučený prostor až 120 m3, nicméně berte tento údaj silně s rezervou. Spolehlivě zvládne relativní vlhkost vzduchu obstarat na přibližně polovičním prostoru. Nastavení probíhá pomocí šestice tlačítek a kontrolu zajišťuje LCD display. Z funkcí tohoto modelu můžeme vyzdvihnout automatickou regulaci vlhkosti.

Konstrukce nabízí noční barevné LED osvětlení, což je velice praktické řešení a v praxi ho jedině oceníte. Pomocí skládací hubice můžete směrovat výpusť páry v rozsahu 360 stupňů, co u jiných modelů nebývá k dispozici.

Mírné LED osvětlení pro noční provoz
Kratší napájecí kabel (60 – 70 cm)

Ionic-CARE Ocean-CARE H4

Ionic-CARE Ocean-CARE H4 recenze a test

Hledáte-li kombinaci ultrazvukové technologie a teplé páry v jednom zařízení, zpozorněte v případě zvlhčovače Ionic-CARE Ocean-CARE H4. Tento model je na trhu již několik let a stále se díky své velké oblibě úspěšně nabízí. Je vhodný do prostorů o velikosti až 52 m3, zásobník na vodu má kapacitu 3,5 litru a výkonnost je 0,18 litru za jednu hodinu provozu.

Díky své ojedinělé kombinaci dvou technologií má vyšší příkon a tím pádem i spotřebu – 35 W. Hlučnost se drží na příjemných 35 dB a nechybí základní funkce, jako je časovač, otočná parní tryska o 360 stupňů, nebo tři režimy provozu – automatický, noční a volně nastavitelný. Díky kombinaci a možnosti předehřevu vody dojde ke zničení choroboplodných zárodků a bakterií, čímž získává Ionic-CARE další plusové body.

K provozu není potřeba speciálně připravené vody, jelikož je přítomný demineralizační filtr. Ten má životnost 180 dní při automatickém režimu a chodu šesti hodin denně. Ovládání jednotky probíhá přes intuitivní kulatý panel, nad kterým je umístěn přehledný display.

Kombinace ultrazvuku a teplé páry
Složitější manipulace při plnění vody

Steba LB 5

Steba LB 5 recenze a test

Steba LB 5 na první pohled zaujme velikou nádobou na vodu, která má objem 6 litrů. Také spotřeba vody je relativně vysoká – 0,4 litru za hodinu. Jedná se tedy o velmi výkonný ultrazvukový zvlhčovač vzduchu.

Speciální funkce Nanosilver omezuje množství a množení bakterií v zásobníku vody. Do zařízení lze bez obav dát vodu z kohoutku, neboť pomocí vodního a antibakteriální filtru zachytí minerální látky a zabrání tak dalšímu rozptýlení těchto částic ve vzduchu. Vysoký výkon je vybrán vyšším příkonem – 140 Wattů, nicméně v režimu ECO pracuje pouze s příkonem 40W. Často nevídaný je také keramický filtr, který vodu změkčuje a odstraňuje z ní případný zápach.

Z funkcí zmíníme Ionizaci, díky které se vzduch nasytí zápornými ionty a ten je následně mnohem dýchatelnější, navodí pocit svěžesti, který známe například po bouřce. Na velkém LED displeji je k zobrazení například aktuální teplota, vlhkost, či indikace prázdné nádoby. Můžete využít také funkci předehřevu, která pomůže odstranit bakterie a viry.

Velmi velká 6 ti litrová nádoba na vodu, výkonný
Vyšší hlučnost (výrobce ji neuvádí)

Dyson AM10

Dyson AM10 recenze a test

Nepřehlédnutelný a elegantní zvlhčovač vzduchu Dyson AM10 je technologickým králem všech zvlhčovačů, které jsou v současné době na trhu. Má unikátní technologii tvorby páry a to ultrasonický generátor (piezoelektrický převodník), který je bezkonkurenčně tichý a výkonný. Příkon má Dyson 55 W a kapacita zásobníku na vodu je 3 litry.

Kromě unikátního systému tvorby studené páry má zvlhčovač další jedinečné prvky, které na běžných přístrojích nenajdete. Je jím například Ultraviolet Cleanse technologie, která pomocí UV-C zlikviduje 99,9% bakterií. Systém Air Multiplier, který zajišťuje bezvrtulový, silný a rovnoměrný proud vlhkého vzduchu bez poryvů. Komfort dolaďuje dálkový ovladač s magnetickým úchytem, který slouží k nastavení teploty, vlhkosti a intenzity proudu vzduchu.

Model dokáže bez dolévání vody pracovat až 18 hodin. Pyšní se také jako celosvětově první zvlhčovač, který získal potvrzení o šetrnosti k pokožce od dermatologické aliance. Další ocenění mu udělila asociace Allergy Standards za jeho jedinečné pozitivní působení jak na astmatiky, tak alergiky. Pokud chcete to nejlepší, co můžete v této kategorii získat, právě jste to našli.

Tichý, výkonný, UV-C flitr, ultrasonický generátor
Vyšší cena

Hyundai HUM 282

Hyundai HUM 282 recenze a test

Jeden z naprosto základních modelů je ultrazvukový zvlhčovač Hyundai HUM 282, který zvyšuje relativní vlhkost vzduchu v prostoru až o velikosti 38 m3. Jeho výhodou může být pro velkou část zákazníků snadná obsluha, bez zbytečných tlačítek navíc. Vše obstará jeden otočný knoflík, který postrádá jakýkoliv display.

Příkon je příjemných 35 W, zásobník na vodu má kapacitu 2,2 litru a spotřeba se pohybuje kolem 0,2 litru vody za hodinu. Také hlučnost je s 35 dB velmi přijatelná. Zvlhčovač bez doplňování dokáže pracovat až 22 hodin a svým výkonem a rozměry se skvěle hodí do malé domácnosti.

Svým zcela základním provedením postrádá většinu funkcí a doplňků, které mají dospělejší zvlhčovače. Chybí tedy Ionizace a chybí také časovač. Navzdory těmto nedostatkům doslova překypuje snadnou obsluhou a dobrým pracovním výkonem, díky kterému je vhodný pro všechny, kteří si chtějí zvlhčovač vzduchu vyzkoušet a nechtějí utrácet tisíce.

Nízká cena, snadné ovládání
Komplikovanější dolévání vody

Nature7 ALADDIN DF12AL

Nature7 ALADDIN DF12AL recenze a test

Nature7 ALADDIN DF12AL je trochu odlišný ultrazvukový zvlhčovač vzduchu, u kterého není primární jeho výkon, ale celkový pocit, který dokáže navodit. Do zásobníku na vodu, který má objem 0,08 litru, se ve většině případů dávají esenciální oleje, které pří odpařování provoní prostor a navodí oázu klidu. Místo esenciálních olejů můžete použít obyčejnou vodu a následně je ze zařízení běžný zvlhčovač, který má ovšem výkon pouze 0,01 litru vody za hodinu.

O výkonu ovšem tento výrobek není. Má jiné přednosti a jiný smysl použití. Uplatnění najde v moderním interiéru, masážním salonu či wellness centru. Provonět dokáže prostor až o velikosti 50 m3 a má funkci automatického vypnutí.

Zvlhčovač má tvar Aladinovy lampy a při tvorbě páry dochází k efektu, který s Aladinovou lampu máme spojený. Relaxačnímu efektu pomáhá také podsvícení dvanácti barevnými LED diodami, které mění svou barvu a lze je zastavit v takové barvě, na kterou máte zrovna náladu. Tento elegantní interiérový doplněk sluší každému modernímu domovu a je rovněž velmi vhodný jako dárek.

Elegantní a malé provedení
Nízký výkon

Boneco 2055D

Boneco 2055D recenze a test

Boneco 2055D díky technologii dvou disků slouží skvěle jako zvlhčovač, čistič a pračka vzduchu. Díky nejnovější koncepci je zvlhčovač velice tichý – hladina hluku se pohybuje do 25 dB a také dostatečně výkonný, dokáže spotřebovat 0,3 litru vody za hodinu.

Příkon 20 W patří jednoznačně mezi nejmenší, které můžete najít. Díky tomu jsou s tímto modelem mimořádně nízké provozní náklady. Moderní a elegantní design můžete podpořit použitím parfemace, pak bude zážitek z provozování opravdovou lahůdkou.

Ve výbavě chybí časovač, nechybí však funkce ionizace. Kapacita zásobníku na vodu je 4,5 litru a díky tvorbě studené páry přijdete o typický parní efekt – na druhou stranu je tato technologie daleko kvalitnější, neboť se do vzduchu dostane jen takové množství vody, které je schopné prostředí přirozeně pojmout. Na těle je dále umístěn přehledný display a tlačítka pro volbu základních parametrů, jako je denní/noční režim a snížení a zvýšení žádané vlhkosti.

Diskový zvlhčovač, studená pára, nízká hlučnost
Vyšší cena (vykoupena pokročilou technologií)

Steba LB7

Steba LB7 recenze a test

Dalším zástupcem kvalitního ultrazvukového zvlhčovače vzduchu od výrobce Steba je model LB7. Jedná se o pokročilejší model, který je zhotoven z kvalitních platů a má skvělý pracovní výkon. S vyšším příkonem 130 W dokáže spotřebovat až 0,4 litru vody za jednu hodinu. Kapacita nádrže činí velkorysých 6 litrů a dle výrobce je zařízení vhodné až do prostorů o velikosti 60 m3. V ekonomickém režimu dokáže Steba pracovat jen s příkonem 30 W, takže se nebojte, že udělá díru do peněženky.

Ovládání probíhá pomocí šesti tlačítek a mezi nimi je velký, dobře čitelný LCD displej, kde jsou zobrazeny všechny potřebné parametry. Ovládání je možné také pomocí dálkového ovladače. Přítomná je funkce časovač s automatickým vypnutím, nastavitelným v rozmezí jedné až dvanácti hodin.

Steba LB7 je vybaven keramickým filtrem, který změkčuje vodu a odstraňuje její případný zápach. Samozřejmostí je také antibakteriální filtrace, pro zachycení bakterií a dalších nepříjemných částic. Funkce předehřev také ničí případné bakterie ve vodě a zároveň zvyšuje zvlhčovací výkon přístroje. Navzdory nedohledatelné hlučnosti zvlhčovače si lidé, kteří si již model zakoupili, velice chválí je nízkou hladinu hlučnosti.

Výkonný, tichý, objemná nádrž na vodu
Výrobce neuvádí hlučnost

Bionaire BU7500

Bionaire BU7500 recenze a test

Zvlhčovač vzduchu Bionaire BU7500 umí jak studenou páru, tak teplou páru – prvně zmíněnou tvoří pomocí ultrazvukové jednotky a teplou pomocí topného tělesa. Je tedy jen na vašem rozhodnutí, které technologii dáte přednost. Objem zásobníku na vodu činí 2,7 litru a spotřeba vody je 0,22 litru za hodinu.

S hladinou akustického hluku 38 dB patři mezi průměrně hlučné jednotky a výrobcem doporučený maximální prostor je 70 m3. Bionaire má automatickou regulaci vlhkosti, nebo ji lze manuálně nastavit a to od 35% po 65% s krokem 5%. Digitální display zobrazuje všechny potřebné hodnoty, od aktuální vlhkosti, po nastavení výkonu a podobně.

Zvlhčovači bohužel chybí Ionizace proudícího vzduchu, časovač s nastavením v rámci dvanácti hodin však přítomný je. Výkon lze škálovat třemi kroky a užitečná je také možnost nestavitelného směru výstupu páry. Součástí zvlhčovače je jeden demineralizační filtr, který je potřeba čas od času vyměnit za nový. S jeho používáním však odpadá potřeba vodu před vlitím do nádržky speciálně filtrovat a čistit.

Jednoduchý kubistický design, dotyková tlačítka
Chybí ionizace vzduchu

Jak vybrat zvlhčovač vzduchu

Nabídka zvlhčovačů vzduchu je velice bohatá, na výběr máte různé velikosti, konstrukce a provedení. Zvlhčovač by vás neměl při běhu rušit, proto dbejte, aby hladina akustického hluku byla v mezích. Pro různě veliké prostory a pro odlišně náročné uživatele existují rozdíly v typu odparu, velikosti objemu na vodu, výkonu odpaření, nebo příkonu – zatímco jeden model může mít spotřebu jen několik desítek Wattů, druhý si vezme klidně pětkrát tolik. Rozdíly jsou dále také ve výbavě, zaměřte se na časovač, ionizátor a další stupně výbavy.

Typ odparu

Podle toho, jak samotný zvlhčovač vzduchu pracuje, je rozdělujeme na tři typy. Každé provedení má své specifické vlastnosti a hodí se do určitého prostředí a určitým spotřebitelům. Existují také zvlhčovače, které kombinují například dva typy odparu, což může být velice praktické.

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu

Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu patří u spotřebitelů mezi nejoblíbenější provedení, jelikož mají nízkou hlučnost, nízkou spotřebu elektrické energie a jsou zároveň nejvýkonnější. Pomocí vysokofrekvenčního ultrazvukového oscilátoru rozvibrují vodu a vytvoří z ní mikrokapičky, které se následně šíří do vzduchu. Mlžina je při vypouštění z přístroje jasně viditelná, jemná a rovnoměrná.

Před každým zapnutím je dobré do zvlhčovače dát čerstvou, ideálně přefiltrovanou vodu. Voda zbavená minerálů a dalších látek je minimálně zdravotně závadná, a tedy i následně zvlhčený vzduch netrpí žádnými zdravotně nevhodnými prvky. Pokud by se voda neměnila, nebo byla mineralizovaná, případně obsahovala velké množství vodního kamene, nejenže snížíte životnost spotřebiče, ale minerály, případně zárodky bakterií a plísní, se vám dostanou do vzduchu, který dýcháte, nebo se usadí v blízkosti zvlhčovače.

Zvlhčovač vzduchu se studenou párou

U tohoto typu se voda odpařuje pomaleji, a tudíž zůstává v zásobníku déle. Na první pohled poznáte zvlhčovač se studeným odparem tak, že z něj nestoupá viditelná pára. Ta se vytváří pomaleji uvnitř zařízení a opouští jej již rozptýlená ve vzduchu. Funguje pomocí filtračních kazet, nebo disků, kde se zachytává voda a ta je pomocí ventilátoru rozháněna do ovzduší. Jedná se o nejpřirozenější způsob odpařování, neboť nedochází k přesycení prostoru vodní párou a do vzduchu se dostane pouze takové množství, které je schopen vzduch pojmout.

Zvlhčovač vzduchu s teplou párou

Tato technologie je ve velkém nahrazována zvlhčovači ultrazvukovými, neboť provoz parního zvlhčovače vzduchu není rozhodně nejlevnější. Princip je založen na odpaření vody z nádržky pomocí topného tělíska, následně se mísí se vzduchem a plynule se rozptyluje v prostoru. Výhoda tohoto principu je v převaření vody, díky kterému se většina choroboplodných látek zneškodní ještě dříve, než dojde k přeměně vody na páru.

Objem zásobníku a spotřeba vody

Jasně dohledatelné parametry, podle kterých budete vybírat buďto méně výkonný zvlhčovač, nebo více výkonnější model. Kapacita zásobníku bývá od 2 litrů až po 6 litrů vody a spotřeba vody, tedy množství, jaké je zařízení schopno vpravit do éteru, se pohybuje od 0,2 litrů za hodinu, až po 0,4 litrů za hodinu.

Příkon a doporučený prostor

Příkon rovná se spotřeba elektrické energie. Nejúspornější jsou ultrazvukové zvlhčovače vzduchu a naopak nejnáročnější na spotřebu elektrické energie jsou zvlhčovače s teplým odparem a to až pětinásobně. Příkon průměrně osciluje kolem 50 W za hodinu a jde většinou ruku v ruce s celkovým výkonem zvlhčovače. Doporučený prostor výrobce většinou uvádí a zajímejte se o něj zejména v případě, plánujete-li využívat zařízení ve větších prostorách.

Funkce zvyšující komfort

Bezesporu nejčastějším doplňkem zvlhčovačů je ionizátor, který obohacuje vzduch anionty. Docílíte tak stejně kvalitního vzduchu, jako v lese, nebo u moře. Právě na těchto místech je vzduch zápornými ionty přirozeně nasycen nejvíce a jistě si vzpomenete, jak se na těchto místech krásně dýchá. Se zvlhčovačem vzduchu obsahující ionizátor tedy docílíte srovnatelně kvalitního vzduchu.

Pomocí časovače můžete nastavit odložený start, nebo naopak dobu, po které se zvlhčovač automaticky vypne. Můžete tak mít připravené ideální prostředí kdykoliv, kdy se budete do svého bytu vracet.

Žádnému zvlhčovači by také nemělo chybět nastavení síly tvorby páry. Někde se setkáte s nastavením čistě manuální, na jiných modelech za vás čidla pohlídají hladinu relativní vlhkosti samy a podle toho řídí intenzitu odparu.

4.2/5 - (8 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.