Sport,

Jak vybrat žebřiny (ribstole): do bytu, pro děti aj. | Recenze

Žebřiny patří mezi jednu z velmi efektivních fitness pomůcek a cviky na nich mají blahodárný vliv na naše zdraví. Můžete na nich trénovat jak fyzickou kondici, tak se pokusit zpevnit svaly celého těla. Žebřinám se jinak říká také ribstole, přičemž klasický ribstol má svůj původ ve Švédsku.

Žebřiny mohou být vybaveny také třeba hrazdou nebo bradly, díky kterým je dosaženo vyšší variability možných cviků. Hrazda může být buď pevnou součástí žebřin, nebo může být odnímatelná. Zpravidla se pak jedná o závěsnou hrazdu na žebřiny.

Na trhu existují také posilovací stroje, kde jsou ribstole jejich součástí. Jedná se typicky o univerzální cvičební trenažér známý jako posilovací věž. Klasické ribstole pak můžete koupit zpravidla buď kovové nebo dřevěné, případně z levnější překližky.

Při jejich výběru byste měli kromě materiálu zohledňovat také jejich nosnost, nikdy nepodceňujte jejich maximální zatížení, vždy se snažte, aby byla nosnost naddimenzovaná. Modely se mezi sebou také vzájemně liší svou výškou, šířkou a případně počtem příček.

Zpravidla se ribstole montují přímo do zdi, jsou však i taková provedení, která se kotví navíc mezi podlahu a strop. V takovém případě si ověřte výšku stropu v prostoru, kam se žebřiny chystáte umístit. Poměrně oblíbené jsou dále žebřiny pro děti, které mohou nabídnout širokou škálu aktivit, počínají provazovým žebříkem a konče houpačkou. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší žebřiny a jejich recenze.

Nejlepší žebřiny – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších žebřin z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelMateriálVýška / ŠířkaNosnost 
Benchmark Kraft recenze a testBenchmark KraftDřevo, kov240 / 75 cm120 kg
inSPORTline Basicline recenze a testinSPORTline BasiclineDřevo185 / 65 cm130 kg
Benchmark Champion recenze a testBenchmark ChampionKov240 - 278 / 66 cm120 kg
inSPORTline Dremar recenze a testinSPORTline DremarDřevo215 / 80 cm130 kg
Benchmark Energy recenze a testBenchmark EnergyKov240 - 278 / 66 cm120 kg
inSPORTline Kombi 3 recenze a testinSPORTline Kombi 3Dřevo220 / 80 cm120 kg
inSPORTline Teenager 2 recenze a testinSPORTline Teenager 2Dřevo220 / 55 cm80 kg
inSPORTline Foolde recenze a testinSPORTline FooldeDřevo220 / 86 cm100 kg
Benchmark Fusion Combo recenze a testBenchmark Fusion ComboDřevo, kov225 / 76,5 cm120 kg
Benchmark Winner recenze a testBenchmark WinnerKov242 / 66 cm150 kg

Zobrazit celou nabídku

Recenze 10 žebřin

Benchmark Kraft

Benchmark Kraft recenze a test

Žebřiny Benchmark Kraft jsou kvalitní žebřiny pěkného designu za odpovídající vyšší cenu. Konstrukce kombinuje kov a dřevo, což vypadá velmi zajímavě. Dřevěné jsou zde příčky, které tak jsou příjemné na dotek a nosná konstrukce pak je kovová, včetně úchytů do stěny, což pomáhá stabilitě a trvanlivosti konstrukce.

Jejich součástí je také hrazda na žebřiny, která je vyrobena z kovu a výrazně tak rozšiřuje možnost cviků, které lze na tomto modelu provádět. Doplňky jsou uchyceny šrouby a jsou tedy odnímatelné. Celkové rozměry žebřin jsou 240 cm na výšku a 75 cm na šířku. Pro uchycení do stěny je potřeba zakoupit montážní prvky zvlášť, nejsou součástí balení. Připevnění probíhá pouze do zdi a ribstole vám budou doručeny v rozloženém stavu. Jako průměrnou lze hodnotit nosnost, která činí 120 kilogramů.

inSPORTline Basicline

inSPORTline Basicline recenze a test

Dřevěné žebřiny inSPORTline Basicline jsou základní žebřiny, co se nosné konstrukce týče a vyrobené jsou z borového dřeva. Na příčky je pak použito dřevo bukové. Celkové provedení výrobku a opracování je velmi kvalitní, povrch je lakovaný odolným bezbarvým lakem, který nevydává žádný zápach. Údržba je poté velmi snadná, vše je pevné a odolné.

Montážní prvky na stěnu jsou součástí produktu, a tak pro uchycení do běžné stěny nebude potřeba nic dokupovat. Tento produkt rozhodně zaujme ty z vás, kteří máte menší byt. Celková výška žebřin je totiž pouze 185 cm a šířka je také menších 65 cm. Výrobce uvádí maximální nosnost na jednu příčku 130 kilogramů, což je dobrá hodnota. Celkem je k dispozici příček osm, jejich montáž z rozloženého stavu je jednoduchá, rychlá a potěší i možnost připevnění doplňků.

Benchmark Champion

Benchmark Champion recenze a test

Žebřiny do bytu Benchmark Champion mají kovový rám, ve kterém jsou i kovové příčky. Samotné kovové příčky však mají plastový potah, který neklouže a na dotek je příjemnější, než holý kov. Kromě toho najdete na těchto žebřinách řadu dalších prvků, mezi kterými nechybí hrazda na ribstole ani bradla na žebřiny. Tyto dva běžné prvky dále doplňují gymnastické kruhy, lano a šikmá lavice.

Jejich výbava je tak nadstandardně bohatá a spolehlivě na nich procvičíte a posílíte celé tělo. Žebřiny se montují do stěny a do stropu. Výška stropu pro jejich instalaci musí být v rozmezí 2,4 až 2,78 m. Horní příčka je ve výšce 217 cm a šířka žebřin je pak 66 centimetrů, takže nezaberou ani tolik místa. Poměrně zajímavou vychytávkou je možnost využití bradel jako držáku na vzpěračskou tyč, čímž se jejich univerzálnost ještě zvyšuje.

inSPORTline Dremar

inSPORTline Dremar recenze a test

Ripstole inSPORTline Dremar jsou vyrobeny z masivního bukového dřeva a povrch je dvakrát lakovaný, což by mělo zajistit jejich vysokou odolnost. Součástí dodávky jsou také montážní prvky jak k sestavení žebřin, tak k montáži pro uchycení do stěny. Kvitujeme velmi jednoduchou montáž.

Zajímavostí je dvojice horních příček, které jsou určeny k uchycení doplňků, mezi které může patřit gumový pás, inverzní boty, multitrainer nebo můžete využít i závěsné hrazdy. Žebřiny jsou vysoké 215 cm a jejich šířka je 80 cm. Zpracování výrobku je na vysoké úrovni, což dokládá i jejich dobrá nosnost, která činí 130 kilogramů.

Benchmark Energy

Benchmark Energy recenze a test

Žebřiny Benchmark Energy mají standardní nosnost 120 kilogramů, rám a příčky jsou vyrobeny z kovu, přičemž na příčkách je neoprenový potah, který zvyšuje uživatelský komfort. Součástí tohoto produktu je dokonce také lavice s držákem pro vzpěračskou tyč, který může sloužit zároveň i jako bradla. Potěší také přítomnost horní hrazdy, která má zahnuté konce a nabízí tak řadu úchopů pro procvičení mnoha partií.

Jedná se o cvičební náčiní s poměrně širokým záběrem a v tomto ohledu musíte počítat i s vyšší cenovkou. Instalace se provádí do stěny a stropu zároveň, takže je nutné dbát na výšku vašeho stropu, která musí být mezi 240 a 278 centimetry. Šířka žebřin je poté menších 66 centimetrů, takže nezaberou ani mnoho místa. Žebřiny splňují bezpečnostní normy PN-EN 12346:2001 a PN-EN 913:2008 pro gymnastické konstrukce, jsou dodávány v rozloženém stavu a montážní materiál není jejich součástí.

inSPORTline Kombi 3

inSPORTline Kombi 3 recenze a test

Ribstole inSPORTline Kombi 3 nabízí závěsnou hrazdu, což může být pro mnoho z vás zajímavá varianta. Dále je zde lanový žebřík, lano nebo gymnastické kruhy a součástí příslušenství je rovněž dětská skluzavka. Využití tedy na nich najde celá rodina, jedná se o univerzální model, který potěší i příznivou pořizovací cenou. Příslušenství je odnímatelné a žebřiny jsou vyrobeny z borového a bukového dřeva.

Trochu problematičtější by mohla být kompletace produktu, neboť některé součásti nemusejí dle uživatelských recenzí ideálně lícovat. Je ale možné, že se jedná o vady konkrétního kusu. Výška žebřin je 220 cm a šířka 80 cm, maximální nosnost poté výrobce uvádí 120 kilogramů. Díky dodávanému příslušenství na nich posílíte břišní svaly, záda, dolní končetiny i další svalové partie.

inSPORTline Teenager 2

inSPORTline Teenager 2 recenze a test

Žebřiny pro děti inSPORTline Teenager 2 poslouží dětem nejen ke cvičení, ale také k zábavě. Ostatně zábava formou pohybu je jedna z nejlepších možností, jak mohou trávit volný čas. Jedná se o dětskou domácí sestavu na cvičení, která kromě žebřin obsahuje také provazový žebřík, gymnastické kruhy, lano a houpačku. Díky tomu si v pohodlí bytu užijí stejnou legraci, jako na venkovním hřišti, jak podotýká sám výrobce.

Výrobek se montuje do zdi a jeho nosné části a příčky žebřin tvoří borové a bukové dřevo. Vzhledem k určení pro děti počítejte s nižší nosností, která je 80 kilogramů. Výška sestavy je 220 cm a její šířka pak 55 centimetrů. Nezabere proto ani mnoho prostoru a vaše děti získají možnost pravidelně cvičit a bavit se nevšedním vybavením, alespoň na chvíli tak opustí virtuální prostředí mobilních telefonů a tabletů. Jejich provedení je kvalitní a potěší i použití veselých barev, které se více než hodí do dětského pokoje.

inSPORTline Foolde

inSPORTline Foolde recenze a test

Žebřiny inSPORTline Foolde mají v horní části umístěnou velmi robustní hrazdu, která přímo vybízí k přichycení dalšího příslušenství. Bočnice žebřin jsou z borového dřeva, příčky pak ze dřeva bukového. Provedení je pevné a odolné, dodávané jsou v rozloženém stavu a montážní věci k přichycení ke zdi bohužel nejsou součástí výrobku.

Někteří uživatelé v recenzích hovoří o horší kvalitě lakování, nicméně může jít o záležitost konkrétního kusu. Celkové rozměry žebřin pak jsou 220 cm na výšku a 86 cm na šířku. Právě šířka 86 centimetrů je poměrně nadprůměrná, a proto pokud chce někdo dostatečně prostorné žebřiny, tento model je ideální. Pravděpodobně v závislosti na tom mají ale také menší nosnost 100 kg, proto na to při nákupu pamatujte.

Benchmark Fusion Combo

Benchmark Fusion Combo recenze a test

Ribstole do bytu Benchmark Fusion Combo jsou sice za vyšší cenu, ale zase nabízejí kromě klasických ribstolů rovněž závěsnou dřevěnou hrazdu, dřevěná bradla a dřevěnou cvičební lavici. Celkově je kostra produktu v kombinaci kovu a dřeva, kde rám je kovový a příčky žebřin dřevěné. Zpracování je na vysoké úrovni a na žebřinách je to patrné hned na první pohled.

Výrobek je potřeba uchytit do stěny, nicméně montážní prvky v balení nenajdete, což je vzhledem k vyšší ceně trochu škoda. Celkové rozměry jsou u tohoto modelu 225 cm na výšku a 76,5 cm na šířku. Maximální přípustné zatížení poté výrobce stanovuje na 120 kilogramů. V důsledku poměrně bohatého dalšího vybavení se jedná o univerzální cvičební sestavu, na které si můžete dopřát jak kvalitní strečink, tak posílení všech svalových skupin.

Benchmark Winner

Benchmark Winner recenze a test

Ribstole Benchmark Winner jsou velice bytelným kovovým modelem, který minimálně v našem přehledu nemá konkurenci. Jde v podstatě o cvičební sestavu, která kombinuje ribstole s příčkami s plastovým potahem, hrazdu, bradla, lavici a uchycení na vzpěračskou tyč, kterou lze zatížit činkou až do váhy 90 kg. Jak již bylo nastíněno, žebřiny jsou vyrobeny kompletně z kovu, což se pozitivně podepisuje na jejich kvalitě.

Celková nosnost je nadstandardních 150 kg a mírně nadstandardní je také cena, vzhledem k výše popsanému je však zcela akceptovatelná. Veškeré příslušenství je odnímatelné a produkt má celkové rozměry 242 cm na výšku a 66 cm na šířku. Montáž se provádí pouze do stěny a potěší i možnost použití expandérů a dalších posilovacích závěsných systémů, kterými si ještě více můžete rozšířit již tak velmi bohaté možnosti cvičení.

Jak vybrat ribstole

Již v úvodu našeho přehledu produktů jsme zmínili, že žebřiny můžeme znát také pod názvem ribstole. Něco málo jsme si také nastínili o jejich použití. Pojďme se nyní na vše podívat podrobněji a prozkoumat jednotlivá hlavní kritéria výběru těch správných žebřin pro vaše cvičení. Nezapomeneme si také říci něco o tom, jaké jsou nejpopulárnější cviky, které lze na tomto všestranném cvičebním nástroji provozovat.

Materiál a zpracování

S ohledem na nákup žebřin byste se měli nejprve rozhodnout, zda jste spíše pro klasickou dřevěnou, nebo kovovou konstrukci. Dřevo je obecně materiál příjemnější na dotek, nicméně u dřevěných žebřin je naprosto zásadní kvalita opracování a povrchového laku. Jejich opotřebení používáním totiž může být výraznější než u žebřin kovových. Také si dejte pozor, abyste kupovali pokud možno ribstole z masivu, neboť existují také levnější z překližky, které samozřejmě nejsou tak kvalitní. Na druhou stranu jsou zase levnější, takže ve výsledku záleží, jak často je hodláte používat.

Pokud se rozhodnete pro kovové žebřiny, tak sice dostanete nejbytelnější možnou konstrukci, ale počítejte s tím, že kov přirozeně studí. Také proto některé modely výrobci opatřují neoprenovými nebo plastovými potahy, které zároveň mohou zlepšit úchop. V některých případech můžete narazit také na modely, které kombinují kovový rám a dřevěné příčky.

Rozměry a uchycení

Před koupí si dobře rozmyslete, kde vlastně máte v plánu ribstole namontovat. Zejména je důležité počítat s dostatečnou výškou stropu a není to pouze o tom, aby se vám tam ribstole vešly, ale aby na nich bylo možno také pohodlně pod stropem cvičit. Neopomeňte také nosnost, která se mezi modely může výrazně lišit. Vždy je lepší mít ribstole předimenzované na váhu cvičence než naopak.

Některé žebřiny se montují pouze do stěny, jiné vyžadují uchycení také do stropu. Zde pak je potřeba vědět, jaký rozsah výšky stropu je pro instalaci možný. Dejte si pozor také na skutečnost, že ne všechny produkty mají montážní materiál v balení. Ten je poté nutné si opatřit zvlášť.

Doplňky k žebřinám

Vybavenější modely žebřin mají různé příslušenství, které zvyšuje jejich využitelnost. Často se jedná o hrazdu a bradla, ale mohou to být třeba také gymnastické kruhy, lavice a další. Na mnoho žebřin je možno uchytit také vlastní příslušenství, třeba závěsnou hrazdu. Pokud to máte v plánu, opět na to myslete při nákupu, aby pro to měly žebřiny vhodné rozměry, jak šířku, tak výšku.

Žebřiny pro děti

Speciální kategorií jsou dětské žebřiny, na kterých při dodržení váhového limitu můžete samozřejmě cvičit také, nicméně jejich primární využití je dětmi. Jedná se o velmi oblíbený prvek pro děti, který může mít mnoho podob a nabízet velmi řadu možností k zábavě a dovádění. Nejčastěji jsou zhotoveny v pestrých barvách a jejich součástí je provazový žebřík, gymnastické kruhy, lano, nebo houpačka či skluzavka.

Cviky na žebřinách

Mezi nejtypičtější cviky, pro které jsou ribstole ideálním nástrojem, patří vis na hrazdě, přitahování nohou nebo vis vzhůru nohama. Vis na hrazdě je dobrým cvikem třeba na bolavá záda nebo oblast krční páteře. Přitahování nohou zase posiluje stehenní svaly a šikmé břišní svaly.

Vis vzhůru nohama pak podporuje krevní oběh a jedná se hlavně o relaxační cvik. Cvičit toho na žebřinách ale samozřejmě můžete mnohem více a zaměstnat tak všechny partie vašeho těla. Skvělé je, že u ribstolů můžete volit cviky s různou obtížností. Jsou tak vhodné pro začátečníky i pokročilé.

4.6/5 - (23 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.