Malé spotřebiče do kuchyně,

Zavařovací hrnce: Test a recenze 9 nejlepších

Když se řekne zavařovací hrnec, pravděpodobně si představíte klasický hrnec větších rozměrů, který se umístí na sporák a přikryje velkou puklicí s vyčuhujícím teploměrem. Tuhle variantu nahrazuje elektrický zavařovací hrnec, který pracuje samostatně, proces zjednodušuje a lze jej využít i pro jinou přípravu, než je zavařování kompotů, zeleniny nebo masa.

Moderní hrnec na zavařování pohlídá provedení správného technologického postupu, pokud jde o dobu zavařování, nebo o dodržení přesné teploty. S využitím chytré automatiky (časovač) stačí hrnec nastavit a o vše se postará. Praktická je rovněž více účelnost, kdy neslouží čistě jen ke konzervaci potravin, ale lze v něm připravit guláš nebo jej využít jako automat na svařené víno.

Zohlednit byste měli nejen objem a počet sklenic, které do něj lze umístit, příkon hrnce, dostupné příslušenství (například zda je s odšťavňovačem), ale i specifické vlastnosti. Například umístění výpustného ventilu, nebo bezpečnostní pojistky jako je ochrana proti vyvaření vody či zapnutí na sucho. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší zavařovací hrnce a jejich recenze.

Nejlepší zavařovací hrnce – TOP 9

V tabulce je výběr 9 nejlepších zavařovacích hrnců z testů a hodnocení pro rok 2023.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Hyundai PC 200Professor ZVH271Domo DO42325PCHyundai PC 200 SSRommelsbacher KA 1804Guzzanti GZ 183Concept ZH-0030Vigan ZH27DGBSteba ER1
Rozsah teplot50-100 °C30-100 °Caž 100 °C50-100 °Caž 100 °C30-100 °C50-100 °C30-100 °C30-100 °C
Rozsah časovače20-120 min0-120 minaž 120 min20-120 min20-120 min20-120 min20-120 min0-120 min20-120 min
Hmotnost6 kg5,7 kg5,5 kg4,1 kg6,1 kg6,1 kg7 kg5,8 kg4,5 kg
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 9 zavařovacích hrnců

Hyundai PC 200

Hyundai PC 200 recenze a test

Zavařovací hrnec Hyundai PC 200 má sice jednoduché bílé provedení, ale svými parametry nezklame. To v první řadě pro svůj celkový objem, který činí velmi dobrých 27 litrů. Vnitřní prostor disponuje i dostatečně velkým roštem, který má průměr 32,5 litrů. To znamená celkovou kapacitu na až 14 standardních sklenic s běžným objemem 1 litr.

Samozřejmá je i možnost plynulého nastavení teploty samotného zavařování. Tou nejnižší teplotou je 50 stupňů Celsia, zatímco nejvyšší je klasický bod varu a tedy hodnota 100 stupňů Celsia. Kromě nepřetržitého chodu je možné dobu přípravy naplánovat.

Časovač nabídne nastavitelné rozmezí od 20, až po 120 minut. Nastavení probíhá jednoduše mechanicky, pomocí otáčivého knoflíku. Tento model disponuje i ochranou proti přehřátí, stejně jako disponuje i ochranou proti případnému chodu naprázdno. Mimo zavařování lze hrnec používat i na běžný ohřev čehokoliv.

Dobrý objem, časovač, všestranné využití
Bez ukazatele teploty

Professor ZVH271

Professor ZVH271 recenze a test

Elektrický zavařovací hrnec Professor ZVH271 nenabízí jenom svou klasickou funkci. Lze ho využít i na běžné vaření, standardní ohřev, nebo na ohřev v takzvané vodní lázni. Jeho příkon má hodnotu 1 800 W, což se podepisuje i na dobré efektivitě během použití.

Celkový objem hrnce je 27 litrů. To znamená, že dokáže bez problémů pojmout buď 20 sklenic o objemu 1 litr, nebo dokáže pojmout až 22 sklenic o menším objemu 0,75 litrů. Má také praktický kohout vhodný pro vypouštění vody, ale i ohřívaných nápojů.

Zvolit správnou teplotu je snadné, jelikož termostat nabídne nastavení v rozsahu od 30 stupňů Celsia, až do hodnoty 100 stupňů. Zavařování a jiné použití je možné buď nepřetržitě, nebo je možné využít praktický časovač. Ten lze nastavit až na 2 hodiny, tedy na dobu 120 minut.

Časovač na 2 hodiny, výtokový kohout, rozsah teploty
Krátký přívodní kabel

Domo DO42325PC

Domo DO42325PC recenze a test

Hrnec na zavařování Domo DO42325PC zaujme svou celkovou všestranností, i pokud jde o vaření, nebo ohřívání čehokoliv. Praktickým prvkem je vypouštěcí ventil, který v hrnci nechá případný sediment. Díky příkonu 2 000 W je zajištěno, že teplota bude dosažena v co nejkratší možné době.

Samozřejmá je i možnost nastavení teploty, a to až do hodnoty 100 stupňů Celsia, na což upozorní akustický signál. Nastavit je možné i časovač, a to na dobu 120 minut. Kladem je také praktický LCD displej, na kterém je možné snadno kontrolovat aktuální nastavení. Ten je dostatečně velký, s praktickým modrým podsvícením.

Celkový objem tohoto hrnce je 27 litrů. Díky tomu je možné umístit do něho zhruba 14 – 18 zavařovacích sklenic, s ohledem na jejich velikost. Poklud by došlo k vyvaření vody, zaznamená to praktická bezpečnostní pojistka, která ho automaticky vypne.

Bezpečnostní pojistka, LCD displej, dobrý příkon
Plastový vypouštěcí ventil

Hyundai PC 200 SS SS

Hyundai PC 200 SS recenze a test

Zavařovací hrnec Hyundai PC 200 SS zaujme svým kvalitním nerezovým provedením, které mu přidává na designu, ale i odolnosti. Nechybí ani jistota dobrých parametrů. Celkový objem je 27 litrů a velikost vnitřního roštu činí 32,5 centimetrů. To znamená kapacitu, v rámci které tento model dokáže pojmout až 14 klasických litrových zavařovacích sklenic.

Kromě zavařování je možné hrnec využít i na ohřev nápojů, nebo vaření. Zde přijde vhod jak vypouštěcí ventil, tak možnost nastavení teploty v rozsahu, která začíná na hodnotě 50 stupňů Celsia a končí na hodnotě bodu varu, tedy 100 stupňů.

O jednoduchost přípravy a jistou automatizaci se stará také časovač, který lze nastavit v rozmezí 20 – 120 minut. Díky příkonu o hodnotě 2 000 W je zajištěno velmi rychlé dosažení potřebné teploty. Díky tepelně izolovaný rukojetím není problém transport i s teplou tekutinou.

Nerezové provedení, skryté topné těleso
Nemá displej

Rommelsbacher KA 1804

Rommelsbacher KA 1804 recenze a test

Hrnec na zavařování Rommelsbacher KA 1804 už svým názvem napovídá, že byl vyrobený v Německu. Kromě zavařování ho lze využít i jako ohřívač na různé nápoje, k čemuž směřuje i možnost použití vypouštěcího ventilu. Ten je umístěn tak, aby na dně nechal případný kal.

Unikátem je možnost dokoupit odšťavovací nástavec EA 1803, díky kterému lze v hrnci připravit i chutné šťávy. Zaujme i jeho dostatečně velký vnitřní objem, jehož hodnota je 29 litrů. Ta by měla plně stačit k zavařování až 14 klasických sklenic o objemu 1 litr.

Nechybí automatický časový spínač, který začne běžet až po dosažení cílové teploty. Čas přípravy lze nastavit v rozmezí 20 – 120 minut. Samozřejmá je i volba teplotního rozsahu až do hodnoty 100 stupňů. Příkon 1 800 W nijak výrazně oproti srovnávaným modelům nevybočuje.

Možnost odšťavňovače, objem 29 litrů, inteligentní časovač
Odšťavovací nástavec je nutno dokoupit

Guzzanti GZ 183

Guzzanti GZ 183 recenze a test

Elektrický zavařovací hrnec Guzzanti GZ 183 zaujme tím, že může fungovat zcela automaticky. A to díky využití praktického časovače, který lze nastavit v rozsahu od 20 až po dobu 120 minut. Poté se hrnec automaticky vypne. Problémem však není ani nepřetržitá příprava bez časovače.

Díky vnitřnímu objemu 27 litrů je možné zavařovat 14 – 18 sklenic, podle jejich velikosti. Objem přijde vhod i při ohřevu nápojů, které lze stáčet praktickým ventilem. Samozřejmý je důraz na bezpečnost, kterou zajišťuje ochrana proti přehřívání. Dále ho lze využívat i na možné tavení vosku, přípravu polévek nebo jako automat na svařené víno.

Dvouvrstvý smaltovaný plášť se dobře čistí a izolované rukojeti usnadní transport. A to i s horkou tekutinou uvnitř. Příkon 1 800 W se podepisuje na krátké době nahřátí. Nastavení teploty v rozsahu 30 – 100 stupňů zajistí možnost všestranného využití. Celková váhy hrnce je 6,1 kilogramů.

Automatický spínač, smaltovaný dvouvrstvý plášť
Trochu nepraktická stupnice u nastavení teploty

Concept ZH-0030

Concept ZH-0030 recenze a test

Hrnec na zavařování Concept ZH-0030 nabídne všestranné použití. Kromě zaváření ho lze využít i na ohřev nápojů, vaření, ale třeba i rozpouštění medu, či sterilizaci moštu. Na všestrannosti se podepisuje možnost rozsáhlého nastavení teploty. A to od hodnoty 50 až 100 stupňů Celsia.

Kladem je jeho dostatečná velikost objemu, která činí 27 litrů. S tím je spojena kapacita, která nabídne možnost pojmout až 11 sklenic o objemu 720 ml, popřípadě 34 sklenic o objemu 370 mililitrů. V případě ohřevu nápojů přijde vhod boční kohout, kterým lze tekutinu snadno vypustit.

O rychlé dosažení teploty se stará příkon o hodnotě 2 000 W. Provoz může být nepřetržitý, nebo spojený s časovačem, který nabídne rozmezí od 20 až do 120 minut. V případě odpaření tekutiny hrnec automaticky vypne teplotní pojistka.

Nerezové provedení, teplotní pojistka, na 34 menších sklenic
Hůře zpracovaný návod

Vigan ZH27DGB

Vigan ZH27DGB recenze a test

Zavařovací hrnec Vigan ZH27DGB zaujme svou všestranností. Lze v něm zavařovat, ohřívat nápoje i jídlo, nebo i klasicky vařit. Zaujme také jeho nerezová a kvalitní konstrukce, nebo existence modře podsvětleného displeje, který zobrazuje aktuální nastavení.

Možnost nastavení teploty disponuje rozsahem od 30 až do 100 stupňů Celsia. Zaujme také časovač, který lze nastavit v rozsahu 0 – 120 stupňů a nechat hrnec automaticky vypnout. Jinak je možné využít i nepřetržité vaření nebo ohřev.

Celkový objem 27 litrů zaručí, že lze do tohoto modelu umístit buď 14 litrových zavařovacích sklenic, nebo až 22 sklenic o objemu 0,7 litrů. Má hygienický smaltovaný plášť, který se snadno čistí, stejně jako kvalitní teplotní pojistku eliminující přehřátí.

Rozsah nastavení teploty, displej
Délka kabelu

Steba ER1

Steba ER1 recenze a test

Elektrický zavařovací hrnec Steba ER1 lze použít jak na danou klasickou metodu uchování potravin, tak i na ohřev jídel, stejně jako nápojů. Ty lze vypouštět pomocí praktického ventilu. Samozřejmá je možnost nastavení potřebné teploty. Nejnižší hodnota je 30 stupňů a tou nejvyšší 100 stupňů, tedy bod varu. O její rychlé dosažení se postará příkon o hodnotě 1 800 W.

Hrnec nezklame ani svou kapacitou, která je 27 litrů. To znamená dostatečný objem jak na zavařovací sklenice, tak i případné nápoje. Kromě nepřetržitého provozu nechybí ani možnost nastavení automatického vypnutí. Časovač lze navolit v rozmezí od 20 – 120 minut.

Funkce časovače je inteligentní a spustí se až po dosažení potřebné teploty. Dále tento model disponuje i ochranou proti přehřátí. Kvalitu provedení jenom podtrhuje dvojitý smaltovaný povrch, který zaujme také velmi jednoduchou a rychlou údržbou.

Dvojitý smaltovaný povrch, inteligentní časovač
Bez displeje

Jak vybrat zavařovací hrnec

Pokud jde o první kritérium výběru, hraje roli materiál. Dnes se používají hlavně dvě možnosti. První jsou smaltové hrnce, které zaujmou hlavně nízkou cenou. Druhou variantou jsou nerezové, které zase výrazně dominují hlavně v kvalitativních parametrech. U konstrukce je dobré zohlednit i materiál samotné poklice, nebo robustnost rukojetí a hlavně to, zda jsou izolované a umožní přenášení i s horkou tekutinou. Neméně důležité je i vhodné umístění vypouštěcího ventilu.

Klasický nebo elektrický zavařovací hrnec?

Zavařovací hrnec může být i klasický, určený na sporák, ale nutno říci, že toto řešení už je spíše minulostí. V dnešní době dominuje primárně elektrický zavařovací hrnec, který je spojený s řadou pozitiv hlavně s ohledem na jednoduchost použití. K provozu nepotřebujete sporák, teplotu hlídá termostat a samotný proces zavařování nepotřebuje takový bedlivý dohled (například riziko prasknutí sklenic u klasického typu).

Příkon

Jedná se o velmi důležitou hodnotu, která přímo ovlivňuje to, s jakou rychlostí je dosaženo požadované teploty. Platí, že čím vyšší příkon, tím rychleji je tekutina na požadovanou teplotu ohřátá. Roli hraje i poměr k tomu, jaký má zavařovací hrnec objem. Pokud jde o příkon aktuálně nejpoužívanějších variant, drží se v rozmezí 1 800 W – 2 000 W. To jsou optimální hodnoty. Určitě nedoporučujeme klesat pod 1 500 W.

Objem a kapacita

Další požadavek, který je spojený s výběrem, se týká objemu. Ten je třeba vybírat podle hlavních potřeb toho, jak často se zavařuje a v jakém množství. Obvykle se na trhu prodávají hrnce v objemu mezi 27 – 29 litry. To znamená kapacitu zhruba 14 litrových zavařovacích sklenic, nebo dokonce až 22 sklenic o objemu 0,7 litrů. Ta by měla pro domácí použití plně dostačovat. Samozřejmě se lze setkat i s modely menšími, okolo 15 litrů. Ty jsou spíše na méně časté použití a zavařování v menším objemu.

Nastavení teploty a času

Elektrický zavařovací hrnec je unikátní v tom, že ho lze nechat pracovat zcela samostatně, a to díky možnosti nastavení široké teplotní škály. Některé modely disponují rozsahem 50 – 100 stupňů, zatímco ty lepší i 30 – 100 stupňů. To je rozptyl, kdy bude zavařovací hrnec plně vyhovovat jak původnímu účelu, tak i mnohým dalším.

Kromě nepřetržitého provozu se nabízí i možnost toho s automatickým vypnutím. K tomu je určený časovač. Jednodušší modely nabídnou rozsah 20 – 120 minut. Pokud jde o pokročilejší modely, je daný rozsah obvykle 0 – 120 minut. Navíc mohou disponovat takzvaným inteligentním časovačem, který zajistí start odpočtu až ve chvíli, kdy je dosaženo požadované teploty.

Možnosti využití

Že je zavařovací hrnec možno použít na zavařování kompotů, džemů, zeleniny, hub nebo třeba masa, to je jasné. Moderní možnosti nabídnou i spektrum dalších využití. Je to třeba ohřev, ale i vaření jak polévek, tak gulášů. Dále je možné využití třeba na ohřev různých teplých nápojů. Nechybí možnost tavení medu, nebo koupě speciálního příslušenství, a zhotovení zavařovacího hrnce s odšťavňovačem.

Bezpečnostní vlastnosti

Elektrický zavařovací hrnec by měl být vybaven různými prvky ochrany. Základem bývá dostatečná izolace, kdy nevadí případné lehké pocákání nebo polití tekutinou. Další bezpečnostní funkcí je teplotní pojistka, která eliminuje možné přehřátí. Také by neměla chybět pojistka proti chodu na prázdno. Ta ohřívání vypne ve chvíli, kdy je hrnec prázdný, nebo se veškerá tekutina vypaří.

Doplňkové funkce a vlastnosti

Může se jednat o praktický odložený start, který podporuje celkový automatický provoz. Kladem je také existence LCD displeje, který umožní zobrazovat aktuální nastavení teploty, či případný odpočet času, který zbývá do samotného konce programu.

4.3/5 - (37 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.