Zahrada,

Nejlepší zahradní traktory: Recenze Riwall, MTD aj.

Všude tam, kde by práce s klasickou zahradní sekačkou byla zdlouhavá a úmorná, typicky u větších pozemků a ploch, je zahradní traktor skvělým pomocníkem k sekání trávy. Sekací traktůrek, jinak také travní traktor nebo traktorová sekačka, se uplatní jak na komerčních pozemcích typu fotbalových hřišť, tak na soukromých zahradách, loukách a dalších místech, kde je nutné udržování porostu.

Zahradní traktor nebo rider?

Sortiment se dělí do dvou kategorií. Je to buď zahradní traktor, který je obvykle propracovaným modelem, který nabídne možnost využití nejenom v létě pro sekání trávy, ale i v zimě připojením hrabla k odklízení sněhu. Druhou kategorií je zahradní rider, který je spíše jednoduchým řešením, určením hlavně na sekání trávy.

Při výběru rozhoduje řada parametrů, a to velikost pozemku, celkový výkon, ale i možnosti využití. Mezi další požadavky spojené s výběrem traktoru patří jednoduchost sběru a typ výhodu, typ převodovky, nebo celková šíře záběru. Vybrali jsme na základě hodnocení a testů nejlepší zahradní traktory a připravili jejich recenze, aby byl váš výběr snazší.

Nejlepší zahradní traktory – TOP 7

V tabulce je výběr 7 nejlepších zahradních traktorů z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelMaximální velikost pozemkuObjem sběrného košeZáběr 
MTD DL 96H recenze a testMTD DL 96H2 500 m2Bez koše96 cm
Riwall RLT 92 H recenze a testRiwall RLT 92 H5 000 m2240 l92 cm
MTD LE 180/92 H recenze a testMTD LE 180/92 H2 500 m2240 l92 cm
MTD MINIRIDER 60 RDHE recenze a testMTD MINIRIDER 60 RDHE1 500 m2150 l60 cm
AGAMA BT 84 HCB recenze a testAGAMA BT 84 HCB2 500 m2174 l84 cm
MTD LN 200 H RTG recenze a testMTD LN 200 H RTG5 000 m2240 l105 cm
MTD SMART RE 125 recenze a testMTD SMART RE 1252 500 m2240 l92 cm

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 MTD DL 96HRiwall RLT 92 HMTD LE 180/92 HMTD MINIRIDER 60 RDHEAGAMA BT 84 HCBMTD LN 200 H RTGMTD SMART RE 125
PřevodovkaHydrostatickáHydrostatickáHydrostatickáHydrostatickáHydrostatickáHydrostatickáManuální
Pracovní výkon10,6 HP10,6 HP14,5 HP5 HP12,5 HP20 HP - maximální8,4 HP
Výška sečení30-95 mm30-95 mm30-95 mm38-95 mm25-80 mm30-95 mm30-95 mm
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 7 zahradních traktorů

MTD DL 96H

MTD DL 96H recenze a test

Zahradní traktor MTD DL 96H nabídne šíři záběru, která činí přesně 96 centimetrů, což zajistí jistotu toho, že i větší plochy lze zvládnout posekat v kratším časovém horizontu. Určený je primárně pro pozemky, které nepřekračují velikost 2 500 čtverečných metrů. Během sekání je využíváno bočního výhozu, jelikož tento model traktoru nemá sběrný koš.

Kromě klasického sekání však je možné ve formě příslušenství přikoupit o doplněk na mulčování a tím zefektivnit péči o půdu. To ale není jediná přednost. Zaujme také spolehlivý motor MTD o objemu 420 centimetrů krychlových, který dokáže nabídnout maximální výkon 12,5 HP. Též nadchne i snadná manipulace s traktůrkem, jelikož jeho poloměr otáčení je pouze 46 centimetrů.

Jistotou je i pohodlná sedačka pro řidiče, která obsahuje drážky pro odvod vody, které se hodí při sekání v nepříznivém počasí. Předností je též plovoucí žací ústrojí, které má antiskalpovací kolečka, která usnadní práci v jakémkoliv nerovném terénu.

Záběr 96 cm, možnost připojení příslušenství, malý poloměr otáčení
Absence sběrného koše

Riwall RLT 92 H

Riwall RLT 92 H recenze a test

Zahradní traktůrek Riwall RLT 92 H je rozměrově spíše menším pomocníkem, což rozhodně neznamená, že by dokonale nesplnil svou práci. Jeho záběr je velmi dobrých 92 centimetrů, což se pozitivně podepíše na celkové době sekání. A to i velkých ploch, jelikož je určený na pozemky do zhruba 5 000 čtverečných metrů.

Unikátem je také motorizace MTD Evo 1 o objemu 420 cm3, která dokáže nabídnout výkon 14,5 HP. Motor doplňuje hydrostatická převodovka Hydro-Gear, díky které nemusíte řadit a jenom přidáváte plyn. Bezproblémovou jízdu podpoří i kola o velikosti 15 palců umístěná vpředu a 18 palců umístěná vzadu.

Tento traktor na sekání trávy zaujme i pevnou konstrukcí, která využívá ocelového rámu i karoserie ze stejného materiálu. Samozřejmým doplňkem je koš o velikosti 240 litrů, určený pro sběr trávy. Efektivitu sekání okolo keřů a stromů podporuje i malý poloměr otáčení o velikosti jenom 46 centimetrů.

Automatická převodovka, pro velké plochy, dobrý výkon
Jednoválcový motor

MTD LE 180/92 H

MTD LE 180/92 H recenze a test

Sekací traktor MTD LE 180/92 H zaujme svou kvalitní motorizací B and S Intek, která využívá dvouválcový motor, který umí nabídnou maximální výkon 18 HP. Zaujme i dalšími přednostmi, jako jsou 2 sekací nože, díky čemuž je možné naplno využít záběr o velikosti 92 centimetrů. To zajistí možnost využití i na plochách dosahujících hranice 2 500 čtverečných metrů.

Součástí zahradního traktoru je také dostatečně objemný koš o velikosti 240 litrů, který pojme dostatek posekané trávy. Samozřejmá je možnost nastavení výšky sekání, a to od 30 milimetrů, až po hranici 95 milimetrů. Samozřejmostí je i snadné sekání okolo keřů či stromků, což zajistí poloměr otáčení, který činí 46 centimetrů.

Díky automatické převodovce je jízda bezproblémová a plynulá, a to i v případě nerovností, nebo sklonu plochy. Kromě klasické práce je možné na tomto traktoru využít také deflektor, nebo příslušenství určené pro mulčování půdy.

Dvouválcový motor, škála příslušenství, nastavení výšky sekání
Vyšší hmotnost

MTD MINIRIDER 60 RDHE

MTD MINIRIDER 60 RDHE recenze a test

Zahradní rider MTD MINIRIDER 60 RDHE nabídne záběr 60 centimetrů, stejně jako možnost využití na sekání se sběrem, s výhozem, nebo s využitím mulčování. Zaujme také elektrickým startováním a kompaktním designem. Součástí je motorizace BandS 1000 serie o objemu 223 ccm, která nabídne výkon 3,7 HP.

Shift-on-the-go převodovka Transmatic zajistí bezproblémovou a pohodlnou, stejně jako plynulou jízdu. Díky poloměru otáčení 46 centimetrů není problém sekat i plochy s řadou překážek. Díky dostatečně velkým kolům a kvalitní konstrukci si tento zahradní traktor poradí i se členitou zahradou.

Jistotou je možnost nastavitelné výšky sečení, a to v rozmezí 38 až 95 milimetrů. Také je jistotou sběr trávy do koše, který je součástí rideru a disponuje objemem 150 litrů. Vše doplňují praktické vlastnosti, jako je snadné elektronické startování, nebo pohodlná odpružená sedačka.

Kompaktní rozměry, zvládnutí komplikovaného terénu, poloměr otáčení 46 cm
Menší záběr a koš

AGAMA BT 84 HCB

AGAMA BT 84 HCB recenze a test

Sekací traktůrek AGAMA BT 84 HCB zaujme jak svou ovladatelností, tak i svou motorizací. O pohon se stará kvalitní motor Briggs and Stratton o objemu 344 cm3 a výkonu velmi dobrých 12,5 HP. To dělá z traktoru neocenitelného pomocníka na zahrady až do plochy 2 500 čtverečných metrů.

O kvalitní sekání se stará dvojice nožů v žací hlavě, a také jistota záběru, který činí 84 centimetrů. Samozřejmostí je i možnost nastavit si požadovanou výšku sečení, a to v rámci několika poloh, kterých je dohromady 7. Posekanou trávu je možné nechávat na místě díky zadnímu výhozu, nebo ji sbírat do koše s objemem 200 litrů.

Snadnou jízdu po ploše pozemku zajistí hydrostatická převodovka, umožňující plynulou změnu rychlosti, jak dopředu, tak i dozadu. O tom, že si zahradní traktor poradí i s horším terénem, svědčí dvojice kol. Přední mají 13 palců a ty zadní dokonce 18 palců.

Šířka sečení, dobrý výkon, objem koše 200 litrů
Vyšší hmotnost

MTD LN 200 H RTG

MTD LN 200 H RTG recenze a test

Traktorová sekačka MTD LN 200 H RTG patří do skupiny těch, které zaujmou i náročného zákazníka. Předností je jak silný motor Briggs&Stratton, který má výkon 20 HP a také 2 válce. Zaujme i antivibrační systém AVS, stejně jako i plovoucí žací ústrojí, které zvládne práci i v jakémkoliv nerovném terénu.

S provozem souvisí i nástavec pro připojení hadice, který zajistí snadné čištění žacího ústrojí. Během práce zaujme velmi dobrá šíře záběru činící 105 centimetrů, stejně jako zaujme i velký objem koše. Ten pojme celých 240 litrů trávy. I díky tomu si může sekačka poradit s pozemky do velikosti 2 500 metrů čtverečných, pro které je určená.

Malý poloměr otáčení o velikosti 46 cm zajistí i snadnou práci mezi stromy a keři. Výška sečení v rozmezí 30 až 95 centimetrů umožní nastavit optimální výšku trávy. Nechybí ale ani doplňková světla, nebo hladké řemeny žacího ústrojí, které zajistí jeho ochranu v případě najetí na překážku.

Záběr 105 centimetrů, velký koš na trávu, ochrana žacího ústrojí
Velké rozměry

MTD SMART RE 125

MTD SMART RE 125 recenze a test

Travní traktor MTD SMART RE 125 zaujme už svou motorizací – spolehlivým motorem MTD, který nabídne výkon 11,6 HP. Zaujme ale i kvalitní mechanickou převodovkou, nebo plovoucím žacím ústrojím, které si poradí s nerovností na plochách do 2 500 metrů čtverečných, na které je tento zahradní traktůrek primárně určený.

Práci usnadní a zrychlí dostatečný záběr, který činí celých 92 centimetrů. Samozřejmostí je dostatečně velký objem koše, který pojme až 240 litrů posekané trávy. Tu lze posekat na různou délku, kdy tou nejkratší je výška 30 milimetrů, a naopak tou nejdelší je výška 95 milimetrů.

Traktor má celkem 6 rychlostí, což zajistí jistotu pomalejší jízdy i rychlého přesunu tam, kam je potřeba. O skvělý výsledek se starají 2 nože, umístěné v žacím ústrojí. V případě nevyužití travního koše je možné použít zadní výhoz.

Špičkový motor, objem koše 240 litrů, 6 rychlostí
Manuální převodovka

Jak vybrat zahradní traktor

Zahradní traktor se stává velmi dobrým pomocníkem pro sekání, ale i jiné úpravy větších zatravněných plot. Parametrů, podle kterých vybrat ten pravý, je celá řada. Základem by mělo být určení plochy, pro kterou je vhodný, čemuž odpovídá i řada dalších parametrů.

Motor a převodovka

Základem u traktorů je jejich výkon. Na rozdíl od automobilů se zde používají jednoválcové a dvouválcové motory. První případ je spojený s výkonem okolo 10 koní, což je na daný motor optimální. Takové řešení se hodí spíše na klasické rovné a upravené zahrady u rodinného domu. Dvouválcové motory mohou nabídnout i výkony dvojnásobné, tedy třeba i více než 20 HP. Takové už jsou vhodné do náročného terénu, s vyšším sklonem.

Roli hraje také typ převodovky. Ta mechanická je sice levnější a na údržbu jednodušší, ale vyžaduje klasické ruční řazení. To může nejenom obtěžovat, ale i výrazně komplikovat plynulost jízdy, či zatěžovat motor. Pro zajištění komfortu se častěji volí hydrostatická převodovka. Jde o formu automatu, kdy stačí jenom šlapat na plyn a o vše ostatní se postará zahradní traktor. Řadí ve správných intervalech, s ohledem na požadovanou rychlost.

Velikost a výška záběru

Velmi důležitá hodnota, od které se jasně odvíjí to, jak dlouho budete sekat určitou plochu. Platí jasná přímá úměra toho, že čím větší plocha, tím je vhodnější volit větší šíři záběru. Nejmenší zahradní ridery mají záběr okolo 60 centimetrů a hodí se tak pro plochy do 500 čtverečných metrů.

Zahradní traktory s šíří záběru mezi 70 – 107 centimetry jsou dnes nejpopulárnější a umožní sekat plochy od 2 000 do 2 500 čtverečných metrů. U pozemků větších, začínajících na hodnotách od 3 000 metrů čtverečných je vhodné sáhnout po záběru od 107 centimetrů. Ty mohou dosahovat až velikosti okolo 122 centimetrů, které budou vhodné na pozemky nad 5 000 čtverečných metrů.

Správné je vybrat i takové řešení, které nabídne možnost nastavení výšky posekané trávy. Ta by se měla pohybovat od několika desítek milimetrů, což jsou v přepočtu jednotky centimetrů. Řada modelů nabídne v případě potřeby ponechání vysoké trávy i takovou výšku sečení, která atakuje 100 milimetrů neboli 10 centimetrů.

Využití trávy

Osvědčenou volbou je sběr do koše, který by měl mít pro tento účel optimální objem. Ten jde ruku v ruce s šířkou záběru dané sekačky. Obvykle výrobci myslí na to, že čím je záběr vyšší, tím větší koš nabízejí. Čím je jeho velikost větší, tím lepší je kontinuálnost práce, bez nutnosti zajíždět trávu vysypávat.

Kromě možnosti využití koše je možné trávu nechávat na pozemku, což se hodí třeba v případě požadavku na sušení sena. Zde je vhodné zohlednit hlavně to, zda traktor disponuje zadním výhozem, tedy nechává trávu za sebou, nebo bočním výhozem, kdy ji odhazuje do strany. Třetí variantou je takzvané mulčování neboli drcení trávy na malé kousíčky, které poslouží jako hnojivo. Tuto funkci může zahradní traktor nabízet již v základu, nebo lze doplněk nakoupit jako volitelné příslušenství.

Možnosti rozšířeného využití

Nejprve odkažme například k výše zmíněnému mulčování. Stejně tak je možné rozšířit zahradní traktor třeba o rekultivátor neboli provzdušňovač. Též je možné využít i různé válce, které se hodí při využití v rámci setí. Důležité je hledět jak na existenci příslušenství, tak i možnost jeho snadného zapojení.

Traktor je možné využít i jinde než na zatravněném pozemku. Proto mezi příslušenství mohou patřit i zametací kartáče, které uklidí příjezdové cesty a chodníky. Hodí se ale i různé přívěsné vozíky, umožňující odvoz nepotřebných věcí a zahradního odpadu. V zimě mohou přijít vhod i sněhové radlice, kterými se zajistí průjezdnost cesta a průchodnost chodníků.

Doplňkové funkce

Mezi doplňkové funkce můžeme zařadit třeba pohon 4×4, který usnadní práci v mokrém a nerovném terénu s vyšším sklonem. Doplňkovou funkcí může být také tempomat, který zajistí plynulou jízdu bez nutnosti držet nohu na plynovém pedálu.

Ceny traktorů

Ty nejlevnější je možné pořídit už za cenu pod 50 000 Kč. Je však nutné počítat s tím, že půjde spíše o jednodušší řešení, z kategorie takzvaných riderů. Budou mít omezenější možnosti rozšíření, stejně jako menší záběr. Optimální, kvalitní a všestranné řešení lze pořídit za ceny, které startují nad touto hranicí a končí na sumě okolo 150 000 Kč. Na trhu jsou i stroje dražší, které už jsou využitelné spíše při každodenním použití, hlavně u firem, které se úpravou zeleně pravidelně zabývají.

4.5/5 - (17 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.