Zahrada,

Zahradní houpačky: dřevěné, rozkládací aj. | Recenze

Zahradní houpačka je často součástí zahrad u rodinných domů, kde plní roli jak estetickou, tak i tu funkční. Houpačka na zahradu může být zhotovena jak z kovových materiálů, tak ze dřeva. Každá zahrada má svou určitou atmosféru, provedení, a proto se na každou hodí jiný typ. Kovová zahradní houpačka patří zpravidla mezi levnější a působí modernějším dojmem. Je proto často kupována k novostavbám, nebo se umisťuje vedle bazénu, či do zimní zahrady.

Dřevěná zahradní houpačka má typičtější klasické provedení a lépe se doplňuje s přírodou. Často se umisťuje do zákoutí zahrad s keři, stromy, nebo se skalkou. Jsou často dražší, ale také bytelnější. Její životnost máte z velké části ve vlastních rukou, proto pokud budete pravidelně dřevo ošetřovat nátěrem, vydrží vám bezproblémově sloužit dlouhé roky.

Vhodná je jak pro relax a odpočinek, tak pro rodinné sešlosti nebo oslavy, a to jako netradiční možnost k sezení. Zpestřuje exteriér a často je jeho hlavním bodem. Venkovní houpačku je možné mít na trávě, na dlažbě, nebo u bazénu na tvarovkách. Dobře se kombinuje i s dětskou houpačkou, kdy si rodiče na zahradě dopřávají zasloužený odpočinek, zatímco jejich ratolest dovádí o kousek vedle.

Kromě pořizovací ceny je dobré zohlednit materiál, ze kterého je zhotovena, stříšku, sedák, polstrování a to nejdůležitější – nosnost a pro kolik osob je určena. Právě nosnost je parametrem, který se odvíjí značně podle ceny a o houpačce říká, nakolik je robustní. Mezi nejlevnější a nejdražší může být rozdíl v nosnosti i přes 150 kilogramů, proto tento parametr bedlivě sledujte. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší zahradní houpačky a jejich recenze.

Nejlepší zahradní houpačky – TOP 9

V tabulce je výběr 9 nejlepších zahradních houpaček z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Happy Green STRIPY IIV-Garden VeGASDřevěná houpačka EdenGarland MajaV-Garden BARCELONAHappy Green CAPRIRojaplast Houpačka HOLLYWOODDoppler YelmoV-Garden Meranti Lux Black
Hmotnost35 kg38 kg38 kg40 kg40 kg30 kg37 kg35 kg60 kg
Šířka175 cm170 cm192 cm200 cm208 cm193 cm196 cm220 cm232 cm
Výška150 cm152 cm170 cm162 cm167 cm173 cm179 cm151 cm177 cm
RozkládacíNeNeNeNeAnoNeNeNeAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 9 zahradních houpaček

Happy Green STRIPY II

Happy Green STRIPY II recenze a test

Zahradní houpačka Happy Green STRIPY II je svým poměrem cena/výkon ideální volbou pro ty, kteří nechtějí utrácet tisíce korun za tento typ zahradního nábytku. Konstrukce je dostatečně bytelná a sedák je zhotoven z látkového potahu. Její celková nosnost je 220 kilogramů a dimenzovaná je až pro tři dospělé osoby.

Hmotnost činí dobrých 35 kilogramů, díky tomu se s ní dobře manipuluje, nicméně dobře s ní manipuluje i vítr, a proto je dobré ji ukotvit a předejít tak tomu, že vám ji silný vítr převrátí. Součástí konstrukce je samozřejmě také stínící stříška. Produkt se díky své atraktivní ceně řadí k nejprodávanějším houpačkám na trhu.

Sedák je vysoký 6 centimetru a široký 116 cm. Na hloubku má poté centimetrů 45 a výška opěradla je 48 cm. Celá konstrukce je poté široká 175 centimetrů a vysoká 150 cm. Na konstrukci, která má širokou bytelnou základu, je použita kvalitní prášková barva, která má dlouhou životnost a ochrání tak kov bezpečně po dlouhé roky.

Výborný poměr cena/výkon, lehká konstrukce
Méně přesné provedení podepisující se na složitější montáži

V-Garden VeGAS

V-Garden VeGAS recenze a test

Houpačka na zahradu V-Garden VeGAS se řadí rovněž mezi nejprodávanější produkty své kategorie. Skvěle zapadne do většiny exteriérů a díky dobrému provedení je odolná i při vyšší zátěži a něco vydrží. Konstrukce má trubky o průměru 38 milimetrů a sedák je vyroben z proplétaného ratanu, který má dlouhou životnost.

Zahradní třímístná houpací lavice má podle výrobce nosnost 200 kilogramů, se kterou se v rámci konkurence řadí ke spodní hranici. Povrch konstrukce je proveden komaxitovou barvou včetně sedáku, který je zavěšen na kvalitních vinutých pružinách.

Její hmotnost je stále dobrých 38 kilogramů, takže případná manipulace nečiní žádný problém. Dle údajů výrobce není vhodná do vlhkého prostředí, měla by být umístěna pouze do krytých ploch. Svou velikostí 170x110x152 cm se řadí k průměru v této kategorii a ničím nevyčnívá. 100 milimetrů silné čalounění není součástí produktu a je jej možné kdykoliv dokoupit.

Bytelné a dobře stabilní provedení, atraktivní pořizovací cena
Přes polstrování je cítit konstrukce lavice

Dřevěná houpačka Eden

Dřevěná houpačka Eden recenze a test

Dřevěná zahradní houpačka Eden je vyrobena z kvalitního tvrdého borovicového dřeva, které je ošetřeno olejovou ochranou. I přes to je však dobré, jako jakýkoliv jiný dřevěný nábytek ji pravidelně každý rok natírat. Houpačka je dimenzována pro tři dospělé osoby a má celkovou nosnost 250 kilogramů, čímž se řadí nad průměr běžně dostupných produktů.

Sedák je 150 centimetrů dlouhý, hluboký 44 centimetrů a má opěrku zad vysokou 47 cm. Možné je dokoupit také polstrování, které není součástí balení. Stříška má také dřevěnou konstrukci, je pevná a potažená nepromokavou stínící látkou. Dřevěné spoje, kterých je v konstrukci velmi málo, jsou vyrobeny z nerezové oceli a nestane se vám tak, jako u levnějších, že začnou po čase reznout.

Má velice dobrou stabilitu a bytelné provedení. Celková hmotnost je 38 kilogramů, takže přenášení nečiní žádný problém. Je 192 centimetrů široká a vysoká 170 cm, to umožní pohodlné nasedání o vyšším osobám. Díky použití dřeva má velmi dlouhou životnost, nutností je však se o dřevo pečlivě starat.

Kvalitní dřevo, stabilní a bytelné provedení
Méně přehledný návod k sestavení

Garland Maja

Garland Maja recenze a test

Houpačka pro dva Garland Maja je klasická zahradní houpačka vyrobena z kvalitního dřeva. Použita je severská borovice, která roste pomaleji a tím vytváří husté letokruhy, které jsou na pohled velmi pěkné. Dřevo je ošetřeno unikátní technologií, je mořeno ve třech vrstvách, díky čemuž lak vydrží déle, aniž byste jej museli obnovovat.

Kvalitní kování, které je použito na spoje je rovněž prvotřídní kvality, stejně jako speciální šrouby, které je možné, tak jak dřevo pracuje, čas od času dotahovat. Sedák je široký 150 centimetrů a celkové rozměry houpačky jsou 200 cm na šířku, 162 cm na výšku a 133 centimetrů do hloubky.

Nosnost je poměrně dobrých 250 kilogramů a přijatelná je rovněž celková hmotnost, která činí rovných 40 kilogramů. Díky dřevěnému zpracování skvěle ladí se zahradou, keři, stromy a dalším porostem. Součástí balení je kvalitní textilní střecha, která je umístěna rovněž na dřevěném rámu.

Praktické nastavení výšky lavice zavěšené na řetízkách, nosnost 250 kilogramů
Náročnější sestavení houpačky

V-Garden BARCELONA

V-Garden BARCELONA recenze a test

Rozkládací zahradní houpačka V-Garden BARCELONA je unikátní svým provedením, které má sklopitelnou opěru zad. Lůžková úprava je u zahradních houpaček poměrně unikátním řešením, které přináší další rozměr použití. Nepředpokládá se, že by na ní sice osoby nocovali, nicméně pro lenošení v teplém období je to velice příjemné rozšíření.

Konstrukce je velmi kvalitní a také stabilní. Použité trubky mají průměr 50 milimetrů, čímž se řadí mezi prémiovější provedení. Její povrch je ošetřen komaxitovou barvou, která má dlouhou životnost, potěší také velká nosnost 300 kilogramů při zachování stále rozumné hmotnosti, která je jen 40 kilogramů.

Potěší dodané polstrování, které má výšky 60 milimetrů a je čalouněné. Čalouněný podsedák však nemá potah sundavatelný a pratelný, což se objevilo jako jedno z mála negativ se spotřebitelském hodnocení. Dimenzována je pro tři dospělé osoby a podle popisu výrobce je vhodná pro zahradní kryté plochy.

Rozkládací konstrukce, lavici lze snadno rozložit na lehátko, výborná nosnost 300 kg
Čalouněný podsedák nemá pratelný potah

Happy Green CAPRI

Happy Green CAPRI recenze a test

Venkovní houpačka Happy Green CAPRI je skvěle funkční a hlavně i zajímavě zpracovaná. Její konstrukce je velice elegantní a hodí se tak do designově vyvedeného zákoutí vaší terasy, zahrady, nebo jako praktický doplněk k bazénu. Povrch lavice je totiž vyroben z umělého ratanu, který dobře snese vodu. Na lavici je tak možné se pohodlně posadit i v mokrých plavkách a relaxovat.

Spotřebitelé oproti jiným modelům pozitivně hodní vyšší posez, který je příjemnější při zvedání se. Sám výrobce, na rozdíl od jiných zmiňuje, že je houpačka vhodná pro venkovní umístění, měla by být tedy ve srovnání i odolnější a vydržet tak déle. To potvrzuje i bytelná konstrukce, která je ošetřena práškovým lakováním.

Polstr pro sedací část lavice je součástí balení, což dozajista potěší. Polyesterová stříška má elegantní půlkulatý design, nicméně má mouchy, které se projeví, jakmile přijde do kontaktu s deštěm. Lakování koresponduje s ratanem a je hnědé, nosnost je dobrých 260 kilogramů při výborné váze, která je jen 30 kg. Určena je pro tři dospělé osoby, na délku má 193 centimetrů a vysoká je 173 cm.

Oproti jiným vyšší posez, elegantní design, ratanové provedení lavice
Hůře odolná stříška vůči dešti

Rojaplast Houpačka HOLLYWOOD

Rojaplast Houpačka HOLLYWOOD recenze a test

Kovová zahradní houpačka Rojaplast HOLLYWOOD je houpačka s moderním vzhledem, která má řadu praktických věcí. Zmínit lze anatomicky tvarovanou lavici, která je pro většinu osob příjemná a díky tvaru netlačí do stehen, jako se děje u levnějších provedení s rovnou plochou. Také potah je poměrně praktický, nabízí dobrou odolnost a je sundavací.

Součástí je stříška vyvedená ve stejné barvě, jako je potah. Má nastavitelný úhel clonění a tak nabízí dobrou ochranu před sluncem po celý den. Konstrukce rámu je kov, stříška je z polyesteru a sedák je textilní. Použitá šedá barva na rám nepatří mezi nejkvalitnější a snadno se podle spotřebitelů oprýská, což má v konečném důsledku za následek v těchto místech reznutí.

Zahradní houpačka má celkovou nosnost 240 kilogramů, se kterými se řadí mezi průměr. Celková hmotnost je 37 kilogramů, se kterými rovněž nevyčnívá. Lavice visí na páru vinutých pružin a na délku má sestavená houpačka 196 centimetrů a na výšku 179 cm. Sedák je od země vzdálený 37 cm, je hluboký 46 cm a vejdou se na něj pohodlně tři dospělé osoby.

Odolné snímatelné polstrování a ergonomicky tvarovaná lavice
Méně kvalitní lakování

Doppler Yelmo

Doppler Yelmo recenze a test

Zahradní houpačka Doppler Yelmo se řadí ke dražším modelům v této kategorii, také ovšem k těm nejkvalitnějším. Pokud nechcete při pořízení tohoto zahradního nábytku šetřit a rádi si připlatíte za kvalitu, je pro vás tento model vhodný.

Je nenáročná na údržbu a nabízí testovanou nosnost až 365 kilogramů, kterou se řadí na nejvyšší příčky mezi dalšími modely. Její celková šířka dosahuje 220 centimetrů a na výšku má jen 151 cm, což může být pro vyšší osoby omezující při usedání a zvedání. Nabídne tři místa k sezení pro dospělé osoby, které se vedle sebe pohodlně vejdou, aniž by se vzájemně omezovaly.

Konstrukce je velice stabilní a ošetřena kvalitním nátěrem v antracitové barvě. Výplň lavice je v barvě káro a je odolná vůči povětrnostním vlivům. Samozřejmostí je také stínící stříška, které dobře chrání proti slunci a potěší také rozumná hmotnost, která je jen 35 kilogramů.

Kvalitní zahradní houpačka, textilie odolná povětrnostním vlivům, nosnost 365 kg
Vyšší pořizovací cena

V-Garden Meranti Lux Black

V-Garden Meranti Lux Black recenze a test

Rozkládací zahradní houpačka V-Garden Meranti Lux Black patří mezi dražší modely, na které můžete ve velké nabídce zahradních houpaček narazit. Její předností je bytelné dřevěné zpracování a dobrá stabilita. Slovo v názvu odkazuje k použitému dřevu Meranti, které pochází z tropického lesa. Má velice slušnou nosnost 300 kilogramů a velice líbivý vzhled, který působí prémiově a odpovídá ceně.

Se svou hmotností se řadí mezi těžší modely, její váha je 60 kilogramů. Velice příjemná je také možnost složení opěradla do lůžkové úpravy. Poté je ovšem potřeba dbát zvýšené opatrnosti, neboť po přestavění do lůžkové úpravy houpačka ztrácí své výborné vlastnosti a stává se méně stabilní, jak zaznívá z řad spotřebitelů.

Potěší masivní podsedák v elegantní barvě, jenž je součástí balení. Je vhodná do exteriérů a pergol, před používáním ve vlhkém prostředí doporučuje výrobce ošetření vhodnou impregnací. Na délku má konstrukce 232 centimetrů, do hloubky 126 centimetrů a vysoká je houpačka 177 cm. Z recenzí také zaznívají výtky ke složitější montáži, při které jsou občas nutné úpravy jednotlivých částí.

Lůžková úprava, nosnost až 300 kilogramů, bytelné provedení
Složitější montáž a dílenské nedostatky

Jak vybrat houpačku na zahradu

Výběr zahradní houpačky je dobré konzultovat se všemi členy rodiny, případně lidmi, kteří ji budou nejčastěji používat a každodenně se na ni dívat. Na základně průniku všech představ a požadavků je pak možné uskutečnit výběr, který je díky velké nabídce modelů snadný. Existují luxusní zahradní houpačky, stejně jako houpačky decentní, vyrobené buďto z kovu, nebo dřeva. Důležitým parametrem je poté nosnost, nebo polstrování, které může být a také nemusí, součástí balení.

Provedení konstrukce

V tomto ohledu se venkovní houpačka dělí na dvě kategorie, kovová a dřevěná. Kovové provedení bývá doménou levnějších modelů, častou jsou zhotoveny v moderním designu, který může být i elegantní. Je třeba brát na zřetel průměr trubek, který by měl být dohledatelný u všech kvalitních modelů. Často průměr trubek koresponduje s pořizovací cenou a s vyšší cenou se zvětšuje, čímž dává houpačce vyšší míru bezpečí, stabilitu a delší životnost.

Dřevěná zahradní houpačka působí klasičtějším dojmem a s exteriérem zahrady se často lépe doplňuje. Bývá robustnější, bytelnější a může mít i vyšší hmotnost. Pokud je houpačka celoročně vystavena povětrnostním vlivům, je dobré se o dřevo poctivě starat a alespoň jednou za rok jej ošetřit adekvátním lakem. Kvalita laku, nebo impregnace se model od modelu liší a je dobré se podívat do recenzí spotřebitelů, jestli v tomto směru není s houpačkou problém.

Stínící stříška bývá součástí všech modelů a může mít nastavitelné sklopení, které slouží jako ochrana před sluncem, nebo lehkým deštěm. Lavice může být zavěšena buďto na pevných částech konstrukce, nebo na řetízkách. Druhé řešení je praktičtější tím, že se nechají při troše zručnosti řetízky zkrátit a tím tak nastavit výšku lavice od země přesně podle vašich představ.

Rozkládací zahradní houpačka

Určitým specifikem některých provedení je lůžková úprava. U těchto modelu se sklopením zádové opěrky stane z lavice jedna velká zavěšená houpající se plocha, která je pro relaxování a odpočinek jako dělaná. Lůžkovou úpravu nabízí jak houpačky kovové, tak dřevěné. Po rozložení lavice do lůžkové úpravy je třeba brát v potaz jiné rozložení hmotnosti, tím pádem vyšší nestabilitu a chovat se více opatrně.

Nosnost a počet osob

Nosnost se může výrazně lišit, zatímco levná provedení ji mohou mít pouze 200 kilogramů, u bytelných houpaček s vyšší cenovkou lze najít i takové, které nabízí bezpečné zatížení i 350 kg a více. Nikdo pravděpodobně nebude před usednutím hostů na lavici houpačky převažovat, a proto je dobré pořídit takový model, který nabízí dostatečnou rezervu pro tři průměrné dospělé osoby. Pro takový počet jsou houpačky v drtivé většině koncipovány. Setkat se lze i s modely houpaček pro dva, ty jsou však v nabídce spíše výjimkou.

Rozměry, hmotnost

V parametrech modelů se vždy dozvíte rozměry celé konstrukce, pakliže jsou však pro vás důležité i údaje o velikosti sedáku, buďto máte štěstí a v popisu jsou, nebo se obraťte s žádostí na prodejce. Rozměry se pohybují průměrně kolem dvou metrů na délku a od 150 cm do 2 metrů na výšku. Čím vyšší houpačka je, tím lépe se na ni nasedá, případně vysedá.

Hmotnost levnějších modelů se pohybuje kolem 30 kilogramů a jen o něco málo kilogramů vyšší mají hmotnost i kvalitnější kovové zahradní houpačky, není to tedy příliš rozhodný parametr. Dřevěná konstrukce je však o poznání těžší, zde se váha pohybuje kolem 40 ti kilogramů a výjimkou nemusí být ani hmotnost 50 kilogramů i více. Je dobré nezapomínat, že s těžšími modely je také náročnější manipulace a obráceně.

4.4/5 - (40 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.