Recenze,

Xiaomi Redmi 6 – Recenze

Naše hodnocení

Chytrý mobilní telefon Xiaomi Redmi 6 je dalším nástupcem legendární řady Redmi, která si za dobu své existence našla po celém světě miliony stálých zákazníků. Smartphone je hrdým zástupcem nižší třídy, kde se v poslední době nenachází tolik konkurentů, jako tomu bylo dříve. Redmi 6 má velice dobré hardwarové parametry, kterým dominuje nový osmijádrový procesor MediaTek Helio P22, 3 nebo 4 GB RAM a 32/64 GB vnitřní paměť. Xioami tento model prodává ve dvou lehce odlišných verzích, u kterých je jiná pouze velikost RAM a vnitřní paměť. Ve výbavě je dále duální fotoaparát, čtečka otisků prstů nebo pěkný 5,45 palců velký display. Kde tedy Xiaomi šetřil, že se dostal na takto nízkou cenu? Předně na materiálech šasi, které je kompletně celoplastové. Neviděli bychom v tom však zásadní problém, plasty jsou kvalitní a skvěle lícují. Zadní fotoaparát mohl splývat s tělem zad telefonu, vyčnívající čočka je náchylnější k poškrábání. Také umístění reproduktoru mohlo být lepší a ne na zadní straně mobilu.

  • Na poměr kategorie velice výkonný HW
  • Skvělý poměr cena/výkon
  • Duální fotoaparát
  • Senzor otisků prstů
  • Funkce rozpoznání obličeje
  • 2 SIM včetně paměťové karty
  • Vystupující čočky zadního fotoaparátu
  • Celoplastové provedení
  • Absence automatické regulace jasu
  • Reproduktor umístěný na zádech

Parametry

Display 5,45″ TFT IPS
Rozlišení displeje 1440 x 720 px (HD+)
Procesor MediaTek helio P22, 8 jader
RAM 3/4 GB
Interní paměť 32/64 GB
Přední fotoaparát 5 Mpx
Zadní fotoaparát Duální, 12 Mpx + 5 Mpx
Video Full HD, 30 FPS
Bluetooth Ano, 4.2
Dvě SIM karty Ano
Podpora LTE Ano
Wi-Fi Ano
NFC Ne
GPS Ano
Konektor microUSB
Verze OS Android 8.1
Baterie 3000 mAh
Paměťová karta Ano, microSDXC
Rozměry 147,5 × 71,5 × 8,3 mm
Hmotnost 146 g

Display a konstrukce

5,45″ velký IPS panel zaujímá skoro celou plochu přední strany. Nabízí průměrné rozlišení HD+ s 1440 x 720 obrazovými body v poměru 18:9. Ač se výrobce chlubí tenkými rámečky, skutečnost je taková, že kolem displeje zkrátka rámečky jsou a mobil se neřadí k dražším verzím, které mají rámečky o poznání užší. Pokud nejste na přímém slunci, display vás potěší slušným barevným podáním i dobrými pozorovacími úhly. Jakmile však display vystavíte přímému slunci, jas není dostatečný a čtení displeje je problém. S tím je také spojena absence automatické regulace jasu, což je veliká škoda.

Display nemá 2D zaoblené rohy a je tedy kompletně rovný. Díky tomu na display pasují výborně ochranná tvrzená skla, která se dají z Číny pořídit za pár desetikorun. Konstrukce telefonu je celá plastová, nicméně telefon i přes to nepůsobí lacině. Plasty jsou kvalitní, odolné a díly na sebe skvěle sedí. Negativně hodnotíme umístění reproduktoru, který je na zadní straně telefonu. Reproduktor si tak buďto budete často tlumit dlaní při držení, nebo bude tlumen při každém položení na stůl, na sedačku a tak dále, zkrátka nešťastné provedení. Přítomný je ovšem standardní 3.5 jack na připojení sluchátek. Nabíjení, nebo připojení k počítači probíhá ještě přes starší microUSB konektor, který je umístěn standardně na spodní straně.

Hardware a Software

Použité hardwarové komponenty patří k tomu lepšímu, co tento telefon nabízí. V obou verzích je stejný procesor MediaTek helio P22 s osmi výpočetními jádry, které mají slušný takt 2 GHz. V závislosti na zakoupené verzi dostanete buďto 3 GB RAM, nebo 4 GB RAM. Stejně tak se liší interní uložiště, které má velikost buďto 32 GB, nebo 64 GB. Těmito dvěma parametry však rozdíly mezi verzemi končí a zbytek komponentů a výbavy je shodný. Baterie má kapacitu 3000 mAh a díky odladěnému systému, displeji s nižším rozlišením a modernímu procesoru nabídne slušnou výdrž, která v praxi udrží telefon na živu až dva dny.

Operační systém je použit Android Oreo ve verzi 8.1 s nadstavbou MIUI 10, která základní Android do velké míry modifikuje. Prostředí je však odladěné dobře, přepínání aplikací ani procházení telefonu se neseká, vše se načítá svižně.

Fotoaparát

Fotoaparát odpovídá svou kvalitou třídě, do které Xiaomi Redmi 6 patří. Za dobrých světelných podmínek ve dne s ním dokážete pořídit kvalitní snímky, které ničím neurazí. Jakmile se však zatáhne, zešeří se, nebo padne noc, kvalita fotek úměrně klesá. Fotoaparát má však dobrou světelnost F/2.2 a jen málokdy fotografie přesvítí. Nečekejte žádný velký dynamický rozsah, ani barevnou hloubku pořízených snímků.

Zadní fotoaparát má dvě čočky, hlavní slouží k pořizování fotografií a má rozlišení 12 Mpx. Sekundární čočka na zadní straně telefonu má rozlišení 5 Mpx a slouží pouze k dokreslení fotografie, konkrétně rozmazává pozadí. Přední čočka má rozlišení také 5 mexapixelů a pro pořizování Selfie naprosto stačí. Přisvětlovací LED dioda, která v případě fotoaparátu slouží jako blesk, je pouze u zadního fotoaparátu. Jak zadní fotoaparát, tak přední snímač, dokáží natáčet Full HD video se 30 FPS. Předinstalovaná aplikace na focení funguje dobře, nabízí množnost HDR fotografií, nebo Panorama režim a spoustu dalších vychytávek.

Konektivita

V tomto ohledu musíme jednoznačně vyzdvihnout možnost použití dvou nano SIM karet a souběžně i paměťové karty. Většina konkurentů v této cenové hladině, ale i telefony z vyšší třídy, mají hybridní sloty, kde není souběh dvou SIM a paměťové karty možný. Samozřejmostí je již podpora české vysokorychlostní sítě LTE, Wi-Fi, GPS, nebo Bluetooth. Některým by mohl chybět IRDA port, na který mohli být u minulých generací modelu zvyklí. Výrobce rovněž nezabudoval NFC rozhraní, které v současnosti využijete především při bezkontaktním placení – jeho absence vás tedy nemusí mrzet.

Zkušenosti uživatelů

Lidé, kteří si chytrý mobilní telefon Xiaomi Redmi 6 zakoupili, nejčastěji kvitují nízkou cenu a slušné zpracování s dobrou výbavou a velkým displejem. Poměr cena/výkon je opravdu dobrý a je to důvod, proč je řada Redmi tak oblíbená. Z dalších recenzí vyplívá jako jasné plus možnost mít v telefonu dvě SIM karty a zároveň i rozšiřující paměťovou kartu – to opravdu mnoho telefonů nenabídne. Kompaktní rozměry, relativně nízká hmotnost a výběr z několika barevných variant jsou dalšími klady, které uživatelé často zmiňují.

Naopak kritika jasně směřuje k reproduktoru umístěnému na zadní straně telefonu. Také mnoha recenzentům vadí špatná čitelnost na slunci a absence automatické regulace jasu, nebo vystoupnutá čočka fotoaparátu na zádech mobilu. Další negativní ohlasy jsou již spíše subjektivní, nebo z našeho pohledu neopodstatněné. Směřují k celoplastovému provedení, které však zcela adekvátně odpovídá nízké pořizovací ceně.

Produkt: Xiaomi Redmi 6
Hodnocení: 80 %

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.