Recenze,

Náramek Xiaomi Mi Band 3 – Recenze

Naše hodnocení

Výrobce Xiaomi patří celosvětově mezi největší výrobce wearables, tedy nositelné elektroniky a tento chytrý fitness náramek je již jeho třetí generací. Oproti Mi Band 2 se zvětšil display a získal odolnost proti prachu a vodě. Oproti konkurenci dokázal výrobce udržet příjemně nízkou cenu, která je jasnou výhodou k čemukoliv konkurujícímu. Chytrý náramek Xiaomi Mi Band 3 na ruce není téměř cítit a to díky hmotnosti pouze 20 gramů. Monitorovat chůzi a fyzické aktivity dokáže na jedno nabití až tři týdny, pokud jej však budete aktivně využívat pro notifikace z připojeného mobilního zařízení pomocí bluetooth, výdrž lehce klesne. Snad jedinými nevýhodami je absence GPS modulu a hůře čitelný display na přímém slunci. Jsou to však věci, které se při této ceně a dalšímu výčtu funkcí nechají odpustit.

  • Mnoho funkcí
  • Odolnost IP68
  • Dlouhá výdrž na jedno nabití
  • Dobré zpracování
  • Podpora NFC
  • Absence GPS modulu
  • Horší čitelnost na přímém slunci
  • Oficiálně bez podpory českého jazyka

Parametry

Hmotnost 20 g
Rozměry 46,9 x 17,9 x 12 mm
Odolnost IP68
Display 0,78″ POLED dotykový
Rozlišení displeje 128 x 80 px
Baterie 110 mAh
Výdrž Až 20 dní
NFC Ano
GPS Ne
Akcelerometr Ano
Senzor srdečního tepu Ano
Bluetooth Ano, 4.2
Notifikace z mobilního telefonu Ano
Vibrace Ano
Upozornění na nečinnost Ano
Kompatibilita Android, iOS
Pásek Výměnný, gumový

Měření aktivity

Fitness náramek Xiaomi Mi Band 3 je jako stvořený pro monitorování každodenní aktivity. Základ tvoří počítání kroků, které je odladěné velice dobře a kroky počítá jen s minimální odchylkou. Dražší zařízení využívají k měření přesnější metodu se zabudovanou GPS – ta zde chybí, ale nevěste hlavu. Tak zásadní prvek to není a značně se jím vybíjí baterie. Kdo upřednostňuje dlouhou výdrž (v tomto případě až 20 dní), pro toho je náramek Xiaomi Mi Band 3 jako dělaný. Spárovaná aplikace ve vašem telefonu ukazuje detailně všechna zaznamenána data. Konkrétně je počet kroků rozdělen do jednotlivých dní s pěknou statistikou, kterou ocení všichni hračičkové. Od počtu kroků se odvíjí také nachozená vzdálenost, které má rovněž podařené statistiky s grafem napříč dny.

Tyto data se také mohou anonymně synchronizovat a vy tak máte v aplikaci porovnání, jak si napříč Xioami komunitou vedete. Na spodní straně těla zařízení je měřič tepu, který, pokud je jeho funkce aktivována, může každých deset minut měřit váš tep. Ten následně v aplikaci opět vidíte s pěknou statistikou a grafem.

Další měřitelnou aktivitu, kterou vykonáváme všichni, je spánek. Xiaomi Mi Band měřil spánek již od své první generace a v této poslední třetí je funkce samozřejmě přítomna a vylepšena. V aplikaci mobilního telefonu zjistíte, kdy jste usnuli, kdy jste vstali, jak dlouho spánek trval a jak byl kvalitní. Ze záznamu se také dozvíte, v jaký moment jste spali tvrdě, kdy jste měli lehký spánek, nebo kdy jste si odskočili na záchod. Data jsou opět hezky porovnatelná z předchozích nocí.

Pásek, display a odolnost

Pakliže se podíváme čistě na šasi náramku, zaujme na první pohled líbivý minimalistický design se zaoblenými křivkami. V předchozích generacích docházelo k vypadávání těla z gumového pásku, výrobce se na tento neduh v této třetí verzi zaměřil a stávat by se tak již nemělo. Pásky jsou gumové a zapínají se kovovým cvočkem. Základ tvoří černý pásek, který dokonale splyne s černým tělem strojku. Nabídka náramků je velice široká a tak si dle vlastního vkusu můžete dokoupit pásek ve vaší oblíbené barvě, nebo alternativně i z jiných materiálů, než je guma. Ze zkušeností je jasně patrné, že v minulých generacích docházelo k lámání gumového náramku v nejtenčím místě u těla zařízení. Jak na tom bude Xiaomi Mi Band 3 zatím není jasné, ale i kdyby trpěly stejným neduhem, investice do nového náhradního náramku není nijak velká (z Číny se nechá bez poštovného objednat za několik desetikorun).

Display je oproti předchozí verzi znatelně větší a má také vyšší rozlišení. V číslech je velikost displeje 0,78″ a rozlišení 120 x 80 pixelů. Jemnost displeje s těmito parametry je 193 PPI a nově je také display dotykový. Display se aktivuje naklopením ruky a reaguje na tahy po displeji nahuru, dolu a do stran. Ve spodní části je ovládací důlek, kterým se dostanete na výchozí obrazovku. Základní obrazovky tvoří zobrazení času a data (v různých nastavitelných podobách), zobrazení tepové frekvence, notifikací a času. Všechna témata se nechají ještě scrollovat do stran pro další nabídku, například u počasí takhle lze vidět předpověď na pár následujících dní.

Co se týče odolnosti, ta byla vždy i u předchozích modelů Xiaomi náramku velice dobrá. Nově je však přítomna ochrana IP68, tedy zvýšená odolnost vůči prachu a vodě. Výrobce sám uvádí voděodolnost až do hloubky 50 metrů. Běžné činnosti jako mytí rukou, sprchování, nebo plavání tedy bez obav zvládne.

Notifikace

Někteří uživatelé si pořizují tento náramek ne pro to, aby si počítali nachozené kroky, nebo porovnávali, jak dlouho spali. Pořizují si jej pro notifikace, které mu náramek propojený přes bluetooth s telefonem poskytne. Náramek dokáže vibrovat, takže vám žádná nastavená notifikace neunikne. Bude vás informovat o příchozích SMS i telefonátech, které můžete přímo z náramku vzít, či odmítnout. Náramek vás může také budit a to opět nastavenou notifikací a vibracemi. Upozorňovat se pak můžete nechat na cokoliv, co si v aplikaci nastavíte. Můžou to být události z vašeho kalendáře, poznámky, zprávy ze sociálních sítí a podobně. Zprávy si nově můžete na displeji rovnou i přečíst a display vám také samozřejmě ukáže i jméno volajícího.

Výdrž baterie, jazyk a NFC

Baterie od minulé generace posílila, nově má kapacitu 110 mAh. S novými funkcemi však zůstává maximální výdrž stejná jako u předchůdce Xiami Mi Band 2 – 20 dní. Výdrž dvacet dní však fitness náramek dokáže pouze, pokud jej používáte v omezeném základním režimu. Jestliže budete stále propojeni s mobilním telefonem skrze bluetooth, budete mít zapnutý měřič tepové frekvence a mít aktivované NFC, výdrž spadne přibližně na polovinu, tedy přibližně na deset dní. I to je však podle nás skvělý výsledek, zejména pokud přihlédnete ke konkurenci.

Oficiálně v zařízení a v aplikaci český jazyk nenajdete, vše se vede v angličtině. Existuje však několik cest, jak si zařízení na ruce i aplikaci počeštit a není to vůbec náročné, zvládne to každý zdatnější jedinec anebo někdo ve vašem okolí.

NFC technologie je ve třetí generaci chytrého náramku také novinkou a situace, ve kterých NFC můžete využít, není v běžném životě zatím mnoho. Některé banky u nás však již dnes nabízí NFC platby, k placení pak stačí přiložit k terminálu jen tento náramek. Také si můžete pořídit zámky, které jsou odemykatelné NFC technologií. Tak či onak je dobré do budoucna tuto technologii v náramku mít.

Zkušenosti uživatelů

Mi Band 3 byl již za několik dní dodán milionům zákazníkům, což mluví samo za sebe. Lidé nejčastěji chválí hezký design, možnost výměny náramku za preferovanou barvu a materiál, nebo nízkou hmotnost, díky které není sportovní náramek na ruce téměř cítit. Ve třetí generaci fitness náramku Xiaomi dále lidé chválí větší displej s jemnějším podáním zobrazení a dotykové ovládání, na které se rychle zvyká. Často také zaznívají klady směrem k voděodolnosti.

Naopak negativa jsou skloňována nejvíce ve vztahu ke špatné čitelnosti displeje na přímém slunci. Náramek Xioami Mi Band 3 se od poslední generace v tomto ohledu příliš neposunul a tak je s tímto neduhem potřeba počítat. V desítkách hodnocení a v recenzích se také objevuje kritika na nepočeštěné prostředí, které se ovšem nechá svépomocí během několika minut zařídit a jak náramek, tak aplikace s vámi poté komunikuje česky. Některým uživatelům vadí absence GPS modulu, ti si však pravděpodobně spletli produkt. Mi Band 3 je konstruován pro masy lidí, pro které je finančně dostupný a nabízí jim skvělé funkce, služby a nadprůměrnou délku na jedno nabití – toho by momentálně s GPS modulem nebyl schopen.

Podívejte se i na další fitness náramky.

Produkt: Xiaomi Mi Band 3
Hodnocení: 90 %

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.