Elektronika,

WiFi routery: Test a recenze 8 nejlepších

WiFi router se postará o bezdrátové pokrytí internetem v bytě, rodinném domě nebo třeba firemním objektu. Jednoduše řečeno přijímá signál a zároveň ho vysílá k dostupným zařízením. Do sítě můžete připojit různá zařízení, od notebooků, přes televize, až po telefony nebo tablety. Důležitá je i jeho role v moderních domácnostech, kde můžete dálkově ovládat různé spotřebiče.

Na úvod je třeba říct, že samotný router nestačí. Provoz internetového připojení zajišťuje modem a Wi-Fi router ho dále rozvádí. Proto má vstup WAN, kam laicky řečeno, zapojíte síťový kabel od internetu. S tím se pojí pracovní režimy, které rozšiřují funkce routeru, kdy může fungovat jako repeater (opakovač/zesilovač), AP, Client apod. Kvalitní WiFi router s USB portem navíc může zajistit přístup k datům nebo tiskárně v rámci sítě.

Zohlednit byste měli nejen rychlost připojení, rozsah pokrytí (počet antén a zisk), frekvence nebo zabezpečení, ale i specifické vlastnosti. Například jaké pracovní režimy nabízí, nebo jaké má možnosti nastavení. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší WiFi routery a jejich recenze.

Nejlepší WiFi routery – TOP 8

V tabulce je výběr 8 nejlepších WiFi routerů z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelInfoCena od 
TP-LINK Archer AX23 recenze a testTP-LINK Archer AX23Nejlepší WiFi6 router podle CNET1500 Kč
Synology RT2600ac recenze a testSynology RT2600acSilný wifi router s velkým dosahem5500 Kč
TP-Link Archer C24 recenze a testTP-Link Archer C24Nejlepší router do 1000 kč pro rodinný dům457 Kč
Asus RT-AX86U recenze a testAsus RT-AX86UVýkonný a rychlý herní router7000 Kč
TP-Link Deco X60 recenze a testTP-Link Deco X60Top mesh wifi router s velkým pokrytím6900 Kč
MikroTik RBD53iG-5HacD2HnD recenze a testMikroTik RBD53iG-5HacD2HnDPro pokročilé s možností velké konfigurace2500 Kč
Xiaomi Mi Router 4A recenze a testXiaomi Mi Router 4ANejlevnější kvalitní WiFi router367 Kč
Asus RT-AX56U recenze a testAsus RT-AX56UDobrý router s WiFi6 a USB porty2400 Kč

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 TP-LINK Archer AX23Synology RT2600acTP-Link Archer C24Asus RT-AX86UTP-Link Deco X60MikroTik RBD53iG-5HacD2HnDXiaomi Mi Router 4AAsus RT-AX56U
WiFi třída802.11 a/b/g/n/ac/ax802.11 a/b/g/n/ac802.11 a/b/g/n/a802.11 a/b/g/n/ac/ax802.11 a/b/g/n/ac/ax802.11 a/b/g/n/ac802.11 ac/a/b/g/n802.11 a/b/g/n/ac/ax
Frekvenční pásma2.4, 5 GHz2.4, 5 GHz2.4, 5 GHz2.4, 5 GHz2.4, 5 GHz2.4, 5 GHz2.4, 5 GHz2.4, 5 GHz
Přenosová rychlost1201 + 574 Mb/s800 + 1733 Mb/s300 + 433 Mb/s5700 Mbps2402 + 574 Mb/s300 + 867 Mb/s300 + 867 Mb/s1201 + 574 Mb/s
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 8 WiFi routerů

TP-LINK Archer AX23

TP-LINK Archer AX23 recenze a test

V CNET testu vyšel TP-Link Archer AX21 jako nejlepší WiFi 6 router do malých až středních domů (na Americké poměry) v poměru cena/hodnota, a i my ho doporučujeme jako ideální domácí router. Silný router zajistí například plynulé streamování a stahování v rozlišení 4K, navíc s podporou vylepšeného šifrování WPA 3, nebo možnosti nastavovat časový limit pro užívání/připojení vybraných zařízení (třeba dětí).

Magazín CNET testoval TP-Link Archer AX21 v domácích podmínkách a různých místech v domě. Reálná rychlost se přitom velmi blížila té maximální. Při testování na 300 Mbps optickém internetu dosáhl v jinak mrtvé zóně domu průměrné rychlosti stahování 299 Mbps. U gigabitové rychlosti už sice jen 441 Mbps, ale i tak s konzistentní rychlostí. V porovnání výkonu dokázal porazit podobné modely od Asus, D-Link či Netgear.

Kvalitní je také aplikace Tether pro Android a iOS, se kterou rychle nastavíte síť a neotravují vás při tom reklamy. Za tuto cenu jde opravdu o skvělý router.

Cena/výkon, v češtině, velký dosah a rychlost, WPA 3
Nic zásadního

Synology RT2600ac

Synology RT2600ac recenze a test

Wifi router Synology RT2600ac v sobě spojuje výkon, bezpečnost a flexibilitu. Jde sice jen o WiFi 5 router, ale v domácnosti či malé kanceláři poskytne silný výkon a skvělé pokrytí pro rychlé připojení. Výhodou je také technologie Mesh Wi-Fi. Stačí si pořídit další směrovač, konkrétně Synology MR2200ac, a dosah signálu rozšíříte stabilněji než s běžným zesilovačem.

Nyní pár slov k routeru ze zkušeností při používání. Nastavení je velmi jednoduché, navíc rezervace IP adres si uděláte v prohlížeči a můžete vše zadávat před připojením zařízení. Prostředí je přehledné, byť u mobilní aplikace je škoda, že řeší spíše jen základy. Aktualizace chodí pravidelně, takže plus pro výrobce. Pokud máte děti, tak určitě využijete rodičovskou kontrolu přes SafeAccess, kde lze nastavit, jak moc a často můžou děti na internet.

Zbystřit byste měli také tehdy, pokud máte veřejnou IP adresu. ThreatPrevention zde pomáhá s ochranou před pokusy o průnik, typicky boti zkoušející známé chyby.

WPA 3, app pro VPN a vlastní DNS, podpora Mesh sítě
Klonování MAC adresy je dost schované

TP-Link Archer C24

TP-Link Archer C24 recenze a test

TP-Link Archer C24 je nejlepší levný router do domácnosti, který bychom doporučili méně náročným uživatelům pro použití v rámci bytu či domu, ovšem ne s dosahem na zahradu. Ze zkušeností uživatelů má například 5GHz frekvence problém projít zaizolovanou stěnou domu (2,4GHz je ok).

Zajímavostí routeru jsou malé rozměry, takže jej můžete použít i jako nenápadný zesilovač wifi signálu. Použít lze rovněž v módu přístupového bodu (AP). I přes nízkou cenu nabízí vlastnosti, které najdete u dražších routerů, například rodičovskou kontrolu, síť pro hosty, či možnost alokovat zařízení různým frekvencím pro optimální výkon.

Dvoupásmový Wi-Fi router lze jako obvykle u TP-Link ovládat skrze aplikaci Tether, přičemž instalace je velice jednoduchá, mimo jiné je tu přítomnost WPS tlačítka pro rychlé nastavení. Celkově jde o kvalitní router do 1000 Kč, který ve své cenové kategorii nezklame.

Nízká cena, dobrý dosah, malá velikost
Výkon 5GHz frekvence

Asus RT-AX86U

Asus RT-AX86U recenze a test

Asus je jedním z předních jmen v kategorii herních routerů a může se pochlubit řadou rychlých, okázalých routerů, které slibují elitní výkon, nízkou latenci a pokročilé ovládání připojení. Asus RT-AX86U sice nemá příliš okázalý design, ale stále je to jeden z nejlepších herních routerů s WiFi 6, který si můžete koupit.

Asus RT-AX86U je opravdu výkonný, dokonce až nejrychlejší router do domácnosti (4 jádra a 2 GB RAM, s rychlostí až 5700 Mbps). Podle magazínu CNET, který jej testoval, měl latenci lepší než jakýkoliv jiný router, co měli možnost vyzkoušet. Podle uživatelských ohlasů má výbornou sílu WiFi signálu i rychlost. Zmínit lze také podporu externích HDD s rychlým čtením i zápisem. Z nevýhod lze vypíchnout prakticky nefunkční zálohování TimeMachine.

Má rovněž sadu nástrojů pro optimalizaci připojení během hraní, včetně adaptibilního enginu a Open NAT databáze pravidel přesměrování portů specifických pro hru a platformu. K dispozici je dokonce režim Mobile Game Mode navržený tak, aby okamžitě upřednostnil provoz na vašem telefonu.

Rychlý a výkonný router, 2Gbit port, módy pro hraní her
Zálohování TimeMachine

TP-Link Deco X60

TP-Link Deco X60 recenze a test

TP-Link Deco X60 je Wi-Fi 6 Mesh systém, který pokryje signálem rodinný dům přes několik pater s dosahem signálu i na zahradu. Nejde o klasický router, ale o systém fungující jako jeden celek (síť), s mnohem větší stabilitou. Pokud chcete router, který nabídne nejrychlejší wifi při velkém dosahu, je TP-Link Deco X60 ta pravá volba.

Plynulý chod zajišťuje čtyřjádrový procesor Qualcomm a každá rozšiřující jednotka je vybavena dvěma LAN konektory. Satelity mají velmi elegantní design a tak skvěle splynou se všemi moderními domácnostmi, kde nejvíce využijete potřebu velkého pokrytí se silným signálem. Navíc podle zkušeností funguje bez výpadků a restartu.

Kromě chytré domácnosti se hodí i do firem, technologie OFDMA a MU-MIMO zvyšují až čtyřnásobně kapacitu přenosu a umožňují i rychlý přenos dat k více zařízením současně. Zařízení má velmi nízkou latenci a jeho uvedení do provozu je velmi jednoduché. Jedinou nevýhodou je vyšší cena, která je ovšem v rámci mesh systémů velice přijatelná.

Velice stabilní, rychlé a kvalitní pokrytí velkých prostorů, WiFi 6
Vyšší cena

MikroTik RBD53iG-5HacD2HnD

MikroTik RBD53iG-5HacD2HnD recenze a test

Wifi router MikroTik RBD53iG-5HacD2HnD je určen spíše pokročilým uživatelům, kteří dokážou ocenit množství konfigurace, jako třeba operační systém RouterOS, který se neustále vyvíjí. Prvotní nastavení ale není tak složité, jen je vše v angličtině. Otázka však je, zda při využití nastavení přes QuickSet při rychlé instalaci, zbytečně nenecháte nevyužitý potenciál, který RouterOS nabízí.

Po stránce praktického výkonu jde o velice solidní model. Z ohlasů uživatelů vyplývá, že má dobrý dosah a pokrytí signálu. Pokud by to nestačilo, lze jej doplnit dalšími Mesh AccessPointy, nebo CAPsMAN. Celkově jde o solidní dual band, pracující na obou frekvencích 2.4 a 5 GHz.

Na routeru najdete také 5 Gigabitových ethernetů, či standardní USB port pro možnost rozšíření úložiště. Připevnit jej lze navíc jak horizontálně, tak vertikálně.

Možnosti konfigurace, podpora POE, dosah signálu
Složitější nastavení a práce v RouterOS

Xiaomi Mi Router 4A

Xiaomi Mi Router 4A recenze a test

Wifi router Xiaomi Mi Router 4A je oblíbený model jak kvůli své atraktivní ceně, tak také pro své schopnosti a vybavení. Potěší rovněž jeho moderní čistý design v bílé barvě, který zapadne do každého interiéru. V důsledku jeho velkých přenosových rychlostí se jedná o gigabit router s WiFi AC1200, jeho maximální přenosová rychlost může být až 1167Mbps.

Hardwarové vybavení čítá dvoujádrový čtyřvláknový procesor, 128 MB paměť, nebo integrovaný zesilovač signálu. Pro výborné pokrytí prostoru signálem je osazen čtyřmi anténami a zamrzí, že jsou k dispozici pouze 2 LAN porty. Stejně tak někoho nemusí potěšit absence USB, za to však umí pracovat jak na 2,4 GHz frekvenci, tak na 5 GHz frekvenci.

Jeho hmotnost je nízkých 240 gramů a rozměry 20,1 × 17,4 × 12,2 cm. Zvládne připojení až 128 zařízení najednou a pomocí inteligentního algoritmu opravuje chyby přenosu a zlepšuje slabý signál. Delší dobu životnosti zajišťuje výkonné chlazení s chladičem ze slitiny hliníku a hořčíku, praktická je také schopnost nastavovat dobu připojení sítě, či spravovat rozsah povolených URL adres, například pro chránění vašich dětí před nevhodným obsahem.

Moderní design, jednoduché nastavení, rychlost a pokrytí
Jen dva síťové konektory

Asus RT-AX56U

Asus RT-AX56U recenze a test

Bezdrátový wifi router Asus RT-AX56U se pyšní nejnovějším standardem WiFi 6, což z něj dělá výborné zařízení do všech moderních domácností i komerčních prostorů. Dokáže pracovat jak na frekvenci 2.4GHz, tak i na modernější frekvenci 5 Ghz a potěší i jeho velká přenosová rychlost, která ve srovnání s přechozími standardy nemá konkurenci.

Díky podpoře OFDMA a MU-MIMO zvládá efektivně komunikovat s více zařízeními současně a dodávat jim dostatek signálu, aby práce a zábava na přijímacích zařízeních byla naprosto plynulá i při velkém datovém toku. Tomu v tomto případě pomáhá i dvojice antén a čtyřjádrový procesor s taktem 1,5 GHz.

Pro uživatele je k dispozici celkem 5 síťových portů RJ-45, konektor USB 2.0 i konektor USB 3.0. Podporuje IPv6 a mnoho nejmodernějších technologií, které se vám v současné době v těchto zařízeních mohou dostat. Oproti jiným modelům může překvapit snad jen vyšší cena, která je však zcela obhajitelná.

Moderní router WiFi 6 s podporou 802.11ax
Adekvátně vyšší cena

Jak vybrat WiFi router

WiFi routery lze z hlediska rychlosti rozdělit do několika tříd podle generací, a to od generace první, až po generaci šestou. Nejrychlejší současnou technologií je ta s označením IEEE 802.11ax. Následuje WiFi 5 označována 802.11ac, která má teoretickou přenosovou rychlost až 6,9 Gb/s. Výjimečně se ještě můžete setkat s WiFi 4 (802.11n), u které je možné dosáhnout teoretické rychlosti až 600Mb/s.

Už poměrně pomalé a v podstatě historické jsou standardy 802.11 g/a, 802.11b a dále 802.11a. Nutno však říci, že v případě potřeby jsou moderní produkty zpětně kompatibilní. Laicky řečeno, čím vyšší požadavky na datový tok (sledování filmů ve vysokém rozlišení, hraní náročných her), tím vyšší třídu volte.

WiFi 6

V několika bodech zmíníme nejnovější wifi standard, který v parametrech routerů najdete jako wifi třídu 802.11ax. Jedná se o nejnovější standard, který bude v platnosti minimálně několik příštích let a setkat se můžete také s označením AX WiFi. Oproti předešlé verzi obsahuje nové technologie, vyšší přenosovou rychlost až 9,6 Gb/s a je mnohem efektivnější v distribuci signálu mezi zařízeními. WiFi 6 je vhodná všude tam, kde se připojuje naráz velké množství lidí, nebo zařízení – chytré domácnosti, veřejná místa, restaurace, nebo hotely.

Nově má modulační schéma OFDMA, díky kterému zvládne komunikovat s více zařízeními současně, technologii MU-MIMO a mnoho dalších vylepšení, například zabezpečovací protokol WPA3, které posouvají funkčnost WiFi sítí na novou úroveň. K využití WiFi 6 samozřejmě nestačí pouze vlastnit nejnovější wifi router s touto technologií, ale také mobilní telefon, notebook, či další inteligentní zařízení s podporou tohoto standardu.

Dalším klíčovým poznatkem z různých testů je, že Wi-Fi 6 přináší některé ze svých nejpozoruhodnějších zvýšení rychlosti na straně nahrávání. Pokud chcete uskutečňovat spoustu videohovorů, nahrávat velké množství souborů na web nebo cokoli jiného, co vyžaduje solidní nahrávací výkon, pak by upgrade na hardware Wi-Fi 6 měl být vysoko na vašem seznamu priorit.

Pokrytí a antény

Pro běžné malé byty by měly plně postačit i jednodušší routery, pokud jsou umístěny na centrálních místech. U větších objektů, jako jsou rodinné domy či velké byty je třeba myslet na množství překážek v podobě zdí. Bezdrátový WiFi router by tak měl umožnit dobré pokrytí. To je spojeno především s počtem antén, které mohou být jak interní, tak externí. Jednodušší mají obvykle 2 antény. Ty lepší 4 a více.

U antén je také třeba přihlédnout k takzvanému zisku, který je obvykle okolo 5 dBi. Určuje vzdálenost, ve které bude možné signál zachytit. Problém s vysokým ziskem antény je ten, že má horší pokrytí v prostoru (vertikálně), protože se při rychlostí šíření od routeru nestíhá dostatečně ohýbat.

U porytí hraje vliv i typ antény. Mohou být použity takzvané všesměrové antény, které jsou velmi populární proto, že mohou šířit signál v šíři 360 stupňů. Druhou možností jsou směrové antény, které se vyznačují tím, že umí šířit signál na velkou vzdálenost. Třetí možností jsou takzvané sektorové antény, které se hodí při zamíření signálu v určitém rozsahu stupňů.

Frekvenční pásma

Další parametr výběru Wi-Fi routeru je spojený s frekvencí, v jaké je signál šířený. Zcela jasný standardem u každého routeru je pásmo 2,4 GHz. V tom je signál vysílán hlavně u levnějších routerů. Dané pásmo je již celkem vytížené. Kvalitní Wi-Fi routery dokážou navíc nabídnout ještě pásmo 5 GHz, které disponuje více kanály, je méně zatížené, a tedy takzvaně čistší. Umožňuje tak dosáhnout vyšší přenosové rychlosti, avšak vyšší frekvence se promítá v horším signálu, respektive průchodnosti skrze překážky. Pokud vyloženě nevyužijete přednosti Dual Band routeru, bude praktičtější běžné pásmo 2,4 GHz.

Zabezpečení a šifrovací protokoly

I v domácím provedení by se mělo jednat o něco zcela samozřejmého a nezbytného. Základem, který by měl nabídnout každý WiFi router, je WEP zabezpečení, které však má celkem snadnou prolomitelnost. Proto je lepší přihlédnout k pokročilejším možnostem zabezpečení, jako je WPA a z něho vycházející WPA2, nebo nejnovější WPA3.

Dále se v kombinaci s těmito standardy objevují šifrovací protokoly s označením AES a CCMP. Za nejbezpečnější lze označit kombinaci WPA2-AES, nebo ještě lépe WPA3 v kombinaci s šifrováním AES s CCMP. Kromě toho WiFi routery nabízí i různé možnosti filtrování zařízení, která se mohou připojit k síti. Možné je rovněž oddělení pro domácí členy a hosty.

Typy portů a jejich počet

Naprostou samozřejmostí jsou porty RJ-45. Dělí se na dvě skupiny. A to na WAN, což je port, do kterého vede kabel přímo od samotného poskytovatele připojení. Dále disponují porty LAN, které jsou určené v případě zájmu o kabelový rozvod, který poskytne stabilnější a někdy i rychlejší přenos. Ty jsou obvykle 3 až 4.

Oblíbený je též WiFi router s USB. Ty obyčejnější mohou nabízet standard s označením USB 2.0. U těch lepších je to naopak USB 3 a výhled nadcházejících let směřuje k USB 4 s konektorem USB-C a vysokými rychlostmi přenosu dat a výkonu. Některé modely nemusí mít jenom jeden port, ale i 2. Výhoda tohoto portu je v možnosti připojení externího disku, případně tiskárny a jejich dostupnosti v síti.

4.3/5 - (26 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.