Elektronika,

WiFi zesilovače (repeater, extender): Recenze 9 nejlepších

Zesilovač WiFi signálu je zařízení, které dokáže zlepšit dosah pokrytí bezdrátovým připojením v domě, bytě, ale i v jiném objektu nebo prostranství (například venkovní část zahrady). WiFi opakovač se využívá k posílení domácí nebo firemní sítě při řešení hluchých míst, kde samostatný směrovač přenáší jen slabý, nebo dokonce žádný signál, a využití dalšího směrovače nedává praktický nebo estetický smysl.

WiFi extender funguje na jednoduchém principu, kdy přijímá bezdrátový signál, který následně posílá dále. Je tedy důležité, aby byl umístěn v dosahu původních Wi-Fi vln. Pokud to možné není, budete muset využít WiFi router propojený síťovým kabelem. Nespornou výhodou je provedení, kdy lze zapojit WiFi repeater do zásuvky bez její blokace, tedy kdy je průchozí. Při výběru si také pohlídejte podporu pásma a standardu s propojovaným zařízením, nebo podporu dalších funkcí (například AP).

Zohlednit byste měli nejen frekvence pásma, rychlost připojení, rozsah pokrytí (zisk a počet antén), ale i specifické vlastnosti. Například zda nabízí i jiný pracovní režim než opakovač, jestli má LAN konektor, nebo jestli podporuje rychlou konfiguraci přes WPS. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší WiFi extendery a jejich recenze.

Nejlepší WiFi extendery – TOP 9

V tabulce je výběr 9 nejlepších WiFi zesilovačů z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelInfoCena od 
TP-Link TL-WA850RE recenze a testTP-Link TL-WA850RENejlepší levný WiFi zesilovač se základními funkcemi399 Kč
TP-Link Deco E4 recenze a testTP-Link Deco E4Top mesh systém za skvělou cenu1 600 Kč
TP-Link RE305 recenze a testTP-Link RE305Kvalitní v poměru cena/dosah s absencí výpadků750 Kč
TP-Link RE200 AC750 recenze a testTP-Link RE200 AC750Nejprodávanější levný repeater s WiFi 6633 Kč
TP-Link Deco X60 recenze a testTP-Link Deco X60Top wifi zesilovač pro zahradu a vícepatrový dům6 942 Kč
D-Link EaglePro AI recenze a testD-Link EaglePro AIDobrý poměr výkon/cena1300 Kč
Asus RP-AX56 recenze a testAsus RP-AX56Skvělý v rychlosti podle testů2 500 Kč
TP-Link RE605X recenze a testTP-Link RE605XNejlepší podle magazínu CNET2 300 Kč
Xiaomi Mi WiFi Repeater Pro recenze a testXiaomi Mi WiFi Repeater ProNejlevnější spolehlivý WiFi booster288 Kč

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 TP-Link TL-WA850RETP-Link Deco E4TP-Link RE305TP-Link RE200 AC750TP-Link Deco X60D-Link EaglePro AIAsus RP-AX56TP-Link RE605XXiaomi Mi WiFi Repeater Pro
Počet LAN portů12112111-
Datová propustnost300 Mb/s1167 Mb/s1,2 Gbit/s750 Mb/s2,9 Gbit/s1,5 Gbit/s1,7 Gbit/s1,7 Gbit/s300 Mbit/s
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 9 WiFi repeaterů

TP-Link TL-WA850RE

TP-Link TL-WA850RE recenze a test

WiFi repeater TP-Link TL-WA850RE zaujme jednoduchostí svého použití, kdy ho stačí pouze zapojit do klasické elektrické zásuvky. Disponuje funkcí Plug and Play, kdy může být zprovozněn do 2 minut, a to pouze díky stisku tlačítka Range Extender. Díky němu se zkopíruje současné nastavení sítě, včetně potřebného hesla.

Disponuje 5 kontrolkami, pomocí kterých lze snadno zjistit sílu signálu a určit vhodné umístění. Samozřejmá je kompatibilita se zařízeními 802.11 b/g/n a také s různými operačními systémy. Podporuje 22 jazyků, a to včetně češtiny.

Podporuje přenos rychlostí až 300 Mbit/s, což umožní všestranné využití. Díky konektoru 10/100M Ethernet Port je k němu možné připojit další zařízení pomocí klasického kabelu. Pracuje na frekvenci 2,4 GHz a samozřejmé jsou bezpečnostní standardy šifrování 64/128/152-bit WEP / WPA-PSK / WPA2-PSK.

Rychlé uvedení do provozu, správa přes mobil, lze nastavit interval pro vypínání LED kontrolky
Bez automatické aktualizace

TP-Link Deco E4

TP-Link Deco E4 recenze a test

TP-Link Deco E4 patří mezi nejlepší wifi zesilovače na trhu. Nejde o klasický booster do zásuvky, ale o mesh systém fungující jako jeden celek (síť), s mnohem větší stabilitou. Mesh systémy jsou obvykle dražší, a proto TP-Link Deco E4 vyčnívá, jelikož je dostupný a celkově jde o skvělý poměr ceny a kvality. Wifi třídu podporuje až po 802.11 ac a pásma 2,4 a 5 GHz.

Instalace a nastavení jsou snadné, přičemž balení se 2 jednotkami pokryje až 260 m2 plochy. Jednou z výhod mesh systému je automatické připojení k nejrychlejší jednotce, bez nutnosti řešit přepojování zařízení při přechodu v domě. Bezdrátové připojení přitom zvládne až pro 100 zařízení, navíc s kompatibilitou pro Amazon Alexa a IFTTT, takže ideální do chytré domácnosti.

Uživatelské zkušenosti potvrzují kvalitní zesílení wifi signálu v domě, vzdálenou správu či skvělý dosah. Někteří měli problém s vyladěním polohy obou satelitů, aby mesh fungoval. Výhodou je určitě aplikace od Deco v češtině, nebo věci kolem správy uživatelů (rodičovská kontrola, seskupení do skupin, síť pro hosty).

Vhodný do chytré domácnosti, vysoká rychlost a stabilita WiFi extenderu, kompatibilita s wifi třídami
Absence WPA3 šifrování, trochu větší rozměry

TP-Link RE305

TP-Link RE305 recenze a test

Wifi repeater TP-Link RE305 je dvoupásmový zesilovač wifi do zásuvky v nižší až střední cenové relaci, a řadí se k nejprodávanějším na trhu s dobrým uživatelským hodnocením. Extender nabízí na svou cenu zajímavé vlastnosti, například je možné využití jako access point (AP), kompatibilní je i s routery jiných značek. Resetovat jej lze i na dálku pomocí mobilní aplikace Tether, se kterou můžete provádět i další nastavení sítě.

Pro kvalitní rozšíření domácí wifi sítě lze využít jak pásmo 2,4 GHz, vhodné pro prohlížení internetu a méně náročnou práci, tak 5 GHz s rychlostí až 867 Mb/s, ideální pro hraní her, hovory a jiné odesílání dat ve velkém. Praktická je rovněž kontrolka síly signálu, se kterou lze najít vhodné nejlepší místo, kam zesilovač zapojit. Co kazí dojem na tomto modelu, je absence nového šifrování WPA3.

Určitě jej doporučujeme s ohledem na vyvážený poměr výkonu a ceny. Podle uživatelských recenzí funguje spolehlivě a bez výpadků signálu, na venkovní ploše rozšíří wifi o desítky metrů. Také pozor, že u prodloužené sítě nelze nastavit jiné heslo než u původní zdrojové sítě.

Spolehlivý a stabilní wifi booster, využití jako access point
Absence WPA3 šifrování

TP-Link RE200 AC750

TP-Link RE200 AC750 recenze a test

TP-Link RE200 AC750 je nejlepší levný zesilovač WiFi signálu do zásuvky s podporou WiFi 6. Nejspíš i proto patří mezi nejprodávanější na trhu. Využívá technologii 802.11 b/g/n a navíc také moderní 802.11ac. Díky 2 pásmům dokáže nabídnout datovou propustnost o velikosti až 750 Mbit za sekundu. Zmáčknutím tlačítka Range Extender lze provést potřebnou konfiguraci přibližně během dvou minut.

Láká možnost připojení ve dvou pásmech, a to 2,4GHz a 5GHz. Dále nechybí také ethernetový port, umožňující i kabelové připojení. Po prvotní konfiguraci je možné repeater umístit na jiné místo, bez nutnosti změny hodnot. Standardy zabezpečení jsou 64/128/152-bit WEP WPA-PSK / WPA2-PSK.

Zaujmou kompaktní rozměry a také velmi nízká hmotnost. Spotřeba zařízení je okolo 6,5W. Dodáváno je s instalačním CD, díky kterému je možné provádět nastavení jednoduše v rámci rozhraní počítače.

Podporuje 2,4GHz a 5GHz, podle ohlasů dobré pokrytí, datová propustnost
Komplikace při nastavování bez WPS

TP-Link Deco X60

TP-Link Deco X60 recenze a test

WiFi extender TP-Link Deco X60 je Wi-Fi Mesh systém, kterým pokryjete velice spolehlivě vícepatrový rodinný dům a rozšíří WiFi i na zahradu. Jedná se o velmi moderní řešení, což dokládá i přítomnost nejnovějšího WiFi standardu IEEE 802.11ax (samozřejmostí zůstává kompatibilita se zařízeními pracujícími na starším WiFi standardu).

Pracuje tedy jak na frekvenci 2,4 GHz, tak na modernější 5 GHz frekvenci. Plynulý chod zajišťuje čtyřjádrový procesor Qualcomm a každá rozšiřující jednotka je vybavena dvěma LAN konektory. WiFi zesilovače mají velmi elegantní design a tak skvěle splynou se všemi moderními domácnostmi, kde výhody WiFi 6 nejvíce využijete.

Kromě chytré domácnosti se hodí i do komerčních provozů, technologie OFDMA a MU-MIMO zvyšují až čtyřnásobně kapacitu přenosu a umožňují i rychlý přenos dat k více zařízením současně. Zařízení má velmi nízkou latenci a jeho uvedení do provozu je velmi jednoduché. Jedinou nevýhodou je vyšší cena, která odpovídá tomu nejlepšímu, co je momentálně na trhu k dostání.

Velice stabilní, rychlé a kvalitní pokrytí velkých prostorů, WiFi 6
Vyšší cena

D-Link EaglePro AI

D-Link EaglePro AI recenze a test

Zesilovač WiFi D-Link EaglePro AI má vyvážený poměr výkonu a ceny. Kromě podpory WiFi 6, třídy ax, a nastavitelných antén dále nabízí automatickou synchronizaci s routerem k vytvoření jednotné sítě hned při instalaci. Zajímavostí je asistence umělé inteligence pro optimalizaci sítě. AI například rozhoduje k jakému wifi kanálu se připojit podle aktuální činnosti.

Magazín CNET testoval D-Link EaglePro AI v jejich 540 m2 chytré domácnosti. Booster je navržený pro nižší rozlohu, ale i tak si nevedl špatně, především pokud jde o práci s Wi-Fi 6 zařízeními. Dokázal dosáhnout průměrných rychlostí stahování 114 Mbps (wifi 6) a 112 Mbps (wifi 5) v každé místnosti u vícepodlažního domu se 150 Mbps optickým internetem. Nahrávání bylo horší, především u Wi-Fi 5.

Za tuto cenu jde o poměrně dobrý WiFi zesilovač, který stojí na hraně nižší střední třídy a dražších boosterů. Potěšující je například podpora šifrování WPA 3. Horší je to s aplikací, která má docela kritická hodnocení.

Podpora Mesh sítě, WPA 3, AI asistent
Horší aplikace

Asus RP-AX56

Asus RP-AX56 recenze a test

WiFi extender Asus RP-AX56 je vhodný pro rozšíření firemní či domácí sítě, především s ohledem na rychlost přenosu v praxi. V testu od CNET měl mezi vybranými zesilovači nejrychlejší průměrné stahování, a to jak u Wi-Fi 6, tak 5, měřeno v nejvíc mrtvé zóně (ložnice pro hosty v suterénu).

Technicky nabízí Asus RP-AX56 solidní vlastnosti. Jde například o MU-MIMO technologii, WPA3 bezpečnostní protokol, či hned několik režimů zařízení - AP / Extender / Media Bridge / Mesh systém. Horší je to se základy zabezpečení, kde se nelze spolehnout na přednastavené řešení. Po spárování se totiž vytvoří samostatná síť bez hesla, ale změnit to můžete jen přes prohlížeč, ne aplikaci.

Jakmile to uděláte, můžete změnit SSID a heslo tak, aby odpovídalo vašemu routeru, v tomto okamžiku bude extender bezproblémově fungovat ve vaší stávající síti. Přesto je to docela nízká úroveň výchozího zabezpečení pro zařízení typu plug-and-play, se kterým většina lidí nebude chtít vůbec nic dalšího dělat. Budoucí aktualizace by ovšem mohla i tento nešvar vyřešit.

Několik režimů, skvělá rychlost v praxi
Tragické výchozí nastavení

TP-Link RE605X

TP-Link RE605X recenze a test

TP-Link RE605X je nejlepší zesilovač wifi signálu podle magazínu CNET a testování v jejich chytrém domě, proto nesmí chybět ani v našem výběru. Nabízí plnou podporu nejnovějších rychlostí a funkcí WiFi 6, dvě nastavitelné externí antény a aplikace pro Android i iOS mají silné recenze.

Zajímavý je především dosah. V technických parametrech se uvádí 1500 m2 a praktický test od CNET ukázal skutečně solidní schopnost rozšířit signál. Z horního patra až do suterénu tak, že z testovaných extenderů měl nejvyšší rychlosti nahrávání (což byl jinak často problém), či nejrychlejší průměrné rychlosti stahování do zařízení Wi-Fi 6.

Doporučit jej lze i s ohledem na praktickou instalaci. V základu totiž Wifi repeater zvolí při spárování s routerem vlastní separovanou síť, která bude používat stejné heslo jako původní síť, se stejným SSID a přídavkem -EXT. V aplikaci přídavek můžete smazat čímž se automaticky synchronizuje s původní sítí a zneviditelní.

Velké rozšíření WiFi signálu, skvělé nastavení sítě
Bez WPA3

Xiaomi Mi WiFi Repeater Pro

Xiaomi Mi WiFi Repeater Pro recenze a test

Nejlevnější spolehlivý WiFi booster, tak lze popsat Xiaomi Mi WiFi Repeater Pro. Jde o jednoduchý a snadno nastavitelný prodlužovač signálu s podporou 802.11 b/g/n technologií. Pracuje tedy pouze na frekvenčním pásmu 2,4 GHz, nicméně na nepokrytá místa v prostoru může zcela stačit.

Zesilovač připojíte do zásuvky, pomocí mobilní aplikace Mi Home spárujete s routerem a po rozsvícení modrého světla jej umístíte na požadované místo k posílení WiFi signálu. Výhodou jsou také dvě externí antény.

Podle uživatelských recenzí je problematický jazyk aplikace, kde nejdůležitější informace jsou anglicky, což může být pro některé problém. Pokud jde o pokrytí, neměl by mít problém pokrýt celý byt, ovšem pro dům a větší překážky bychom doporučovali spíše silnější WiFi zesilovač.

Nejlevnější zesílení WiFi, aplikace
Jazyk aplikace

Jak vybrat zesilovač WiFi signálu

WiFi repeater nebo extender je zařízení, které dokáže zlepšit pokrytí domácnosti nebo firemního objektu bezdrátovým signálem. Typicky jde o místa, kam současný router nedosáhne, nebo je v nich kvalita signálu špatná. Na co se při výběru zaměřit?

Frekvenční pásma

První kritérium, podle kterých vybrat WiFi zesilovač, jsou frekvenční pásma. Klasikou je 2,4 GHz pásmo, které je dnes už celkem přesycené, ale na druhou stranu je s ním kompatibilní většina zařízení. Druhé je 5 GHz pásmo, které je čistší a nabídne vyšší rychlosti přenosu. Ne každé zařízení s ním může být kompatibilní. Ideální je proto kombinace obou dvou.

WiFi standardy

S nimi lehce souvisí jak samotné frekvenční pásmo, tak i rychlost přenosu. Pokud se podíváme na standardy základní, jde o varianty 802.11b nebo 802.11g s rychlostmi 11 a 54 Mbit/s. Dále nelze zapomínat na standard 802.11a také s rychlostí 54 Mbit/s. Mezi modernější, které už dokážou využívat obě frekvenční pásma, patří standardy 802.11n nebo 802.11ac, které nabízejí teoretické rychlosti až 600 Mbit/s nebo 1000 Mbit/s. Laicky řečeno, čím vyšší požadavky na datový tok (sledování filmů ve vysokém rozlišení, hraní náročných her), tím vyšší třídu volte.

WiFi 6 – standard 802.11ax

Nejnovějším WiFi standardem je 802.11ax, kterému se také říká WiFi 6, nebo AX WiFi. Tento standard se začal v zařízeních objevovat v roce 2019 a pravděpodobně s námi minimálně několik let zůstane. Jeho předností je oproti předešlému standardu samozřejmě vyšší přenosová rychlost až 9,6 Gb/s, vylepšená bezpečnost a zejména pak použité nové technologie (OFDMA, MU-MIMO) které dokáží mnohem lépe pracovat s rozdělením signálu na větší počet připojených zařízení. WiFi 6 je vhodná do moderních domácností a na veřejná místa, kde se připojuje v jeden moment velký počet lidí, nebo zařízení.

Dalším klíčovým poznatkem z různých testů je, že Wi-Fi 6 přináší některé ze svých nejpozoruhodnějších zvýšení rychlosti na straně nahrávání. Pokud chcete uskutečňovat spoustu videohovorů, nahrávat velké množství souborů na web nebo cokoli jiného, co vyžaduje solidní nahrávací výkon, pak by upgrade na hardware Wi-Fi 6 měl být vysoko na vašem seznamu priorit.

Způsob napájení

Nejběžnější řešení je WiFi repeater do zásuvky, který má kompaktní rozměry a nepotřebuje zbytečné kabely navíc. Aby nebyla zabraná, nabízejí některé opakovače možnost připojit do zásuvky jakýkoliv spotřebič skrz tento repeater a tak nemít zásuvku plně obsazenou.

Specifikem může být WiFi zesilovač s konektorem USB. Ten může být napájen z počítačů i notebooků, stejně jako ho lze zapojit třeba také do powerbanky, nebo třeba do nabíječky telefonu. Jeho výhodou je použití na více místech.

Antény

Antény mohou být jak interní, kdy nejsou vidět a jsou schované v těle přístroje, tak externí. Ty lze ještě dělit na varianty pevné, nebo směrové, kdy je lze nastavit podle potřeby. U kvalitnějších zesilovačů WiFi signálu dnes najdete antény využívající technologie MIMO, která pomáhá zlepšit výkon sítě tím, že vytváří prostřednictvím rozšířené soustavy antén více datových toků současně. Parametrem ovlivňující dosah signálu je takzvaný zisk antény. Zjednodušeně řečeno větší zisk antény (dBi) slibuje i delší vzdálenost ve které bude možné signál zachytit.

LAN konektor

Wifi zesilovače mohou disponovat také LAN, tedy klasickým RJ-45 konektorem, který je využívaný v souvislosti s kabelovým připojením. To se může hodit tam, kde je potřeba připojit k internetu zařízení, které ještě nedisponuje bezdrátovým modulem, nebo je možné LAN port použít i opačně, kdy se extender použije na vytvoření Wi-Fi přístupového bodu. Praktické využití tak bude například v situaci, kdy jste již daleko od původního zdroje a dosahu signálu od modelu či routeru.

Další funkce a vlastnosti

Jedná se především o různé LED indikátory, které pomohou najít podle síly signálu optimální místo pro umístění. Nechybí také praktické funkce spojné s automatickým nebo také s intuitivním nastavením. Mezi pokročilejší funkce může patřit třeba rodičovská kontrola. Zapomínat nelze také na možnost určení konkrétních MAC adres, nebo takzvané směrování portů. Řada modelů může disponovat ekologickým režimem, kdy v době nečinnosti část svých funkcí vypíná, nebo je tlumí.

4.4/5 - (41 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.