Malé spotřebiče do kuchyně,

Výrobníky ledu: Recenze 8 nejlepších

Výrobník ledu najde uplatnění, jak v gastro zařízeních jako jsou bary nebo restaurace, tak v domácnostech, kancelářích nebo na různých akcích (oslavy a podobně). Kostky ledu z ledovače můžete využít při přípravě různých nápojů, tak i při vaření, jelikož umožní udržení teploty konkrétních potravin, stejně jako zajistí možnost rychlého ochlazení připravovaného jídla.

V tomto článku se věnujeme především domácím výrobníkům ledu, které nabídnou kompaktní rozměry a také jednoduchý a v podstatě zcela automatický provoz. Ten není založený na ničem jiném než na rychlé přípravě kostek ledu. Princip výroby je zhruba takový, že voda je čerpadlem přesunuta do chladící vložky a tam zmrazena. Následně je led teplým vzduchem uvolněn do zásobníku.

Zohlednit byste měli nejen objem nádoby na vodu, kapacitu zásobníku na led, příkon, ale i specifické vlastnosti. Například velikost kostek, zda je s připojením na vodu nebo se zásobníkem, případně jestli je chlazený vodou nebo vzduchem. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší výrobníky ledu a jejich recenze.

Nejlepší výrobníky ledu – TOP 8

V tabulce je výběr 8 nejlepších výrobníků ledu z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Guzzanti GZ 120Clatronic EWB 3526Guzzanti GZ 123Camry CR8073Guzzanti GZ 122Gorenje IMC1200BGuzzanti GZ 121Profi Cook PC-EWB 1079
Příkon120 W150 W120 W-100 W-120 W150 W
Velikost kostek21312111
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 8 výrobníků ledu

Guzzanti GZ 120

Guzzanti GZ 120 recenze a test

Výrobník ledu Guzzanti GZ 120 zaujme svými kompaktními rozměry, stejně jako svým celkem jednoduchým, a přitom povedeným designem. Potěší také svými parametry, jelikož dokáže během 24 hodin vyrobit až 12 kilogramů ledových kostek. To znamená, že během jedné hodiny jich dokáže vyrobit až 500 gramů.

Jeho nádoba určená na led má kapacitu 600 gramů a v případě odebírání je nepřetržitě doplňována. Led se přitom tvoří z vody, který se vlévá do příslušné nádrže. Její kapacita je dostačující a činí 2,1 litru. Nastavení umožní vybrat si ze 2 typů velikosti kostek.

Nechybí praktické indikátory, které upozorní jak na situaci, kdy došla voda, tak i na situaci, kdy je plná nádoba na led. Součástí příslušenství je také praktická lopatka, umožňující snadné odebírání ledu. Hmotnost tohoto produktu je 10,7 kilogramů.

Výběr ze 2 velikostí kostek ledu, indikátory plnosti
Nic zásadního

Clatronic EWB 3526

Clatronic EWB 3526 recenze a test

Ledovač Clatronic EWB 3526 zaujme jak kompaktními rozměry, tak i snadným použitím. V podstatě stačí jenom stisknout tlačítko a led se začne vytvářet. Unikátem je rychlost, jelikož už za prvních 10 minut dokáže tento přístroj vyrobit 9 kostek ledu. Hodí se tedy i v případě požadavku na jeho nárazové použití.

Při nepřetržitém použití dokáže za 1 den svého provozu vyrobit dokonce 10 – 15 kilogramů ledu, díky čemuž se může hodit i do firem nebo menších barů. Výroba ledu probíhá automaticky z vody, která je v nádrži. Tam se vejde celkem 2,2 litrů tekutiny. Na prázdnou nádrž upozorní nejenom signál, ale i LED indikátor. Zaujme i funkcí automatického vypnutí.

Díky 3 kontrolkám lze snadno sledovat, co výrobník aktuálně dělá nebo zda nemá problém. Příkon tohoto modelu je 150 W. Praktické je sklo umístěné ve víku, díky kterému lze snadno kontrolovat přípravu i množství aktuálně vytvořeného ledu.

9 kostek za 10 minut, jednoduchý provoz, nízká hlučnost
Méně srozumitelný návod

Guzzanti GZ 123

Guzzanti GZ 123 recenze a test

Domácí výrobník ledu Guzzanti GZ 123 nemusí být využitý jenom ve vaší kuchyni, ale může najít místo třeba v kancelářích, nebo jinde, kde je potřeba led. A to proto, že svým výkonem dokáže nabídnou možnost vyrobit za 24 hodin až 13 kilogramů ledových kostek. Navíc disponuje časovačem, který umožní nastavit dobu jeho automatického vypnutí.

Dále nechybí ani funkce odloženého startu, díky čemuž lze šetřit energii. Nastavit je možné čas o délce až 19,5 hodiny. Kladem je možnost nastavení velikosti kostek. Možné je zvolit jednu z celkem 3 jednotlivých variant, což tento ledovač ve srovnání s jinými modely odlišuje.

Čím vyniká je kapacita nádoby na vodu, která má velmi dobrý objem o velikosti 3,2 litrů. Nijak nezklame ani nádoba na led, která má kapacitu rovný 1 kilogram. Kladem je praktický LCD displej, na kterém je možné sledovat aktuální stav, nebo různá upozornění. K dispozici je i lopatka na led.

Objem nádoby na vodu, 3 velikosti kostek, odložený start
Velmi malý displej

Camry CR8073

Camry CR8073 recenze a test

Domácí ledovač Camry CR8073 okouzlí jak kompaktností svých rozměrů, tak i tím, že dokáže pracovat velmi tiše. Dále zaujme i kvalitou ledových kostech. Jelikož je voda v pohybu, tak nevznikají vzduchové bubliny a kostky jsou na první pohled dokonale čisté a čiré. Samotný cyklus tvorby ledu probíhá automaticky a nepřetržitě.

Během 24 hodin je možné vyrobit až 12 kilogramů kostek ledu. V případě nutnosti je možné počítat s tím, že za 30 minut bude vyrobeno zhruba 500 gramů kostek, které budou připraveny na použití v izolované nádobě. Sem padají zcela automaticky.

Nádoba na vodu má kapacitu o objemu 2,2 litrů, která je v souvislosti s použitím a velikostí plně dostačující. Model se hodí jak pro domácnosti, tak třeba i do kanceláří, nebo do různých domácích barů s menším počtem návštěv a hostů.

Tichý provoz, 500 gramů ledu za 30 minut, průzračnost kostek
Absence průzoru ve víku

Guzzanti GZ 122

Guzzanti GZ 122 recenze a test

Výrobník ledu Guzzanti GZ 122 upoutá při prvním pohledu hlavně průzorem ve víku. Díky kombinaci přiměřené kapacity a kompaktních rozměrů ho lze používat jak v domácnostech, tak třeba i v řadě kanceláří, nebo v menších polo-profesionálních provozech.

Při svém nepřetržitém provozu je schopný během 24 hodin vyrobit až 12 kilogramů ledu. Ty končí automaticky v izolované nádobě, odkud se berou a používají. Kladem nádoby je to, že je možné ji v případě potřeby vyjmout. Nechybí ani indikátory, které upozorní na plnou nádobu, nebo na nutnost dolití vody do ledovače.

Objem vody, která se do zásobníku vejde, je 2,2 litrů a lze ji navíc snadno dolévat. Kapacita nádoby na led, kam kostky míří, je 0,7 kilogramů. Velikost kostek je možné ovlivnit a nastavit, a to v rámci 2 velikostních rozměrů. Kladem je průhledné víko pro vizuální kontrolu.

Průhledné víko, 2 velikosti kostek
Nižší příkon

Gorenje IMC1200B

Gorenje IMC1200B recenze a test

Výrobník ledu Gorenje IMC1200B má elegantní černé provedení, které se bude skvěle vyjímat i v moderních domácnostech. Zaujme také svou jednoduchostí přípravy, a to hlavně díky unikátní vyjímatelné nádobě, kterou disponuje. Kladem je i rychlost přípravy ledu. Po zapnutí stačí přístroji jenom 9 minut na to, aby byly první kostky hotové.

Pokud jde o nepřetržitou přípravu, dokáže se za 24 hodin připravit až 12 kilogramů ledu. Nejde navíc o žádné malé kostky, ale takové, které mají označení XL. Nechybí praktičnost ovládání, které využívá elektroniku. S tou je spojený i indikátor hladiny vody, který upozorní na nutnost doplnění.

Nádoba s vodou má kapacitu 2,2 litru a spolehnout se lze na možnost snadného dolití. Zjistit lze také to, na kolik ledu ještě hodnota vody zbývá. Nechybí také praktický indikátor úrovně hladiny ledu. Celková hmotnost prázdného modelu je 9,7 kilogramů.

Led už za 9 minut, elektronické ovládání, indikátor vody i ledu
Pouze XL kostky

Guzzanti GZ 121

Guzzanti GZ 121 recenze a test

Guzzanti GZ 121 je malý výrobník ledu, i tak ale nabídne široké možnosti uplatnění. Všude tam, kde jsou potřeba kompaktní rozměry, ale i dobrý výkon. To proto, že dokáže během 24 hodin bez problémů vyrobit až 10 kilogramů ledu. Ten lze navíc snadno nabírat pomocí lopatky, která je dodávána jako příslušenství.

Led je samozřejmě tvořený z vody, která je dolévána do příslušené nádoby. Ta má objem 1,1 litrů. Pokud v ní voda dojde, je o tom majitel informován pomocí světelného indikátoru. Ten upozorňuje i na situaci, když je plná nádoba na led a další se tak nemůže tvořit.

Nádoba na led je menšího provedení a pojme zhruba 0,3 kilogramy ledu. Do ní led padá po vytvoření zcela automaticky a je zde připravený k použití. Kromě povedeného designu zaujme toto provedení i tím, že ho lze snadno udržovat a čistit.

Kompaktní design, snadno přenosný, lopatka na led
Nic zásadního

Profi Cook PC-EWB 1079

Profi Cook PC-EWB 1079 recenze a test

Domácí výrobník ledu Profi Cook PC-EWB 1079 zaujme svým jednoduchým použitím. Tvorba ledu totiž probíhá zcela automaticky, díky čemuž k ovládání stačí jenom 1 jediné tlačítko. To se stará o to, aby byl tvořen led, kterého může být vyrobeno zhruba 10 – 15 kilogramů během 24 hodin. Proto lze výrobník používat například také v kancelářích, nebo jinde.

Nechybí praktické LED indikátory, kombinované s akustickým signálem. Obojí upozorní na jednu ze 2 věcí. A těmi je buď plná nádoba na led, kterou je třeba vyprázdnit, nebo se jedná o stav, kdy v zásobníku došla voda a je nutné její doplnění.

Samotný zásobník vody je spíše menší a pojme celkem 1,7 litrů tekutiny. Pokud je ukončený program přípravy ledu, tak se výrobník sám vypne, čímž dokáže šetřit energii. Kladem je i průhledný průzor ve víku, kterým lze kontrolovat jak množství, tak i samotnou výrobu ledu.

Snadné ovládání, až 15 kg ledu za den, LED i akustický indikátor
Menší nádoba na vodu

Jak vybrat výrobník ledu

První krok při výběru výrobníku ledu je nutnost zvážit, na jaké technologii chlazení bude fungovat. Výrobník ledu chlazený vzduchem je aktuálně nejběžnější variantou, především pro domácí použití. Jak pro cenu, tak i jednoduchost této technologie. Jeho součástí bývá ventilátor, který vytváří podmínky pro samotné chladicí médium a následnou tvorbu ledu. Negativem je nutnost umístit jej do prostoru, kde bude mít ventilátor přísun vzduchu.

Druhou možností je výrobník ledu chlazený vodou. Toto řešení je sice dražší, ale lze ho umístit i do uzavřeného prostoru, nebo do míst s vysokou teplotou. Zaujme také tichým chodem. Na trhu se však v segmentu domácího použití téměř nevyskytují a jsou tak doménou hlavně profesionálního použití v gastro provozech.

Příkon

Stejně jako u jiných elektrických spotřebičů, tak i zde platí jasná přímá úměra. Čím je příkon vyšší, tím rychleji bude dosaženo výsledku, tedy potřebné kostky ledu vyrobí rychleji. V kategorii modelů pro domácí využití je běžným standardem, že se příkon pohybuje v rozmezí 100 – 150 W, což plně odpovídá velikosti, ale i kapacitě.

Velikost nádoby na vodu

Nádoba na vodu je nedílnou součástí každého ledovače. Právě ze zde nalité vody se vytvářejí kostky ledu. Čím je objem nádoby větší, tím více kostek lze vytvořit, a to bez nutnosti dolévání. Škála možností je celkem rozsáhlá. Malý výrobník ledu může nabídnout objem nádoby okolo 1 litru. Většina modelů se na trhu pohybuje okolo hodnoty 2 litrů, což je pro domácí použití dostačující. Najdou se i větší modely, kde lze dosáhnout hodnot okolo 3,5 litrů.

Kapacita nádoby na led

Dalším důležitým parametrem je kapacita nádoby na led. Čím je větší, tím více ledu samozřejmě pojme, bez nutnosti ji vyprázdnit. Obecně lze říci, že nádoby jsou většinou menší. Jejich velikost je standardně udávána v kilogramech, nikoliv litrech. Opravdu kompaktní výrobník ledu může nabídnout nádoby okolo 0,3 kg. Standardem bývají hodnoty v rozmezí 0,6 – 0,7 kilogramů. Pokud má nádoba kapacitu okolo 1 kg, jde o opravdu velkou hodnotu.

Rychlost výroby ledu

Neměří se ve vyrobených kostkách, ale v kilogramech. Roli v tom, kolik zvládne ledovač vyrobit množství, má hlavně hodnota příkonu. Vzhledem k celkově velké podobnosti jednotlivých modelů je možné říci, že se rozmezí rychlosti výroby ledu pohybuje v hodnotách mezi 10 – 15 kilogramy, a to v přepočtu na 24 hodin.

U některých modelů není problém mít první kostky připravené již za 10 minut a prvních 500 gramů ledu už za 1 hodinu. Jde však jenom o přepočet samotné rychlosti výroby. Ta probíhá nepřetržitě a průběžně. Pokud je cílem nechat led vyrobit opravdu rychle během krátké doby, stále rozhoduje hodnota založená na tom, kolik ledu je vyrobeno za 24 hodin.

Velikost kostek

Jde o parametr, který u některých modelů lze, zatímco u jiných nelze ovlivnit. Výrobník ledu většinou vyrábí kostky klasické, nebo XL. Pokročilejší modely jsou spojeny s možností velikost ovlivnit. Některé nabídnou 2, ty nejlepší dokonce i 3 velikosti. Volba záleží na konkrétním uživateli a na preferencích, nebo možnosti využití.

Další funkce a vlastnosti

Pokud jde o ovládání, je většinou realizováno jedním tlačítkem a výroba ledu proběhne zcela automaticky. Praktickou funkcí může být i možnost využití automatického vypnutí, které je realizováno po ukončení konkrétního procesu výroby. Některé modely jsou zase spojeny s funkcí odloženého startu.

Nechybí ani indikátory, a to jak ty světelné, tak i ty akustické, které dokážou snadno upozornit na to, že je buď plný zásobník na led, nebo je naopak prázdná nádoba na vodu a tu je nutné doplnit další tekutinou.

Praktickými funkcemi jsou i ty, které usnadňují vyjmutí ledu – třeba pomocí praktické lopatky. Zapomínat nelze ani na funkce, jako je možnost vyjmutí zásobníku ledu, což se zase podepisuje na tom, že je zajištěna jednoduchá a snadná údržba.

4.4/5 - (33 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.