Dílna,

Vrtací kladiva: Test, recenze nejlepších + Jak vybrat

Vrtací kladivo svým provedením vychází z klasických příklepových vrtaček, avšak nabídne mnohem větší sílu a výkon pro vrtání do tvrdých stavebních materiálů, včetně železobetonu, kde by si obyčejná vrtačka jen těžko poradila. Můžete s ním dělat otvory o velkých průměrech, míchat stavební hmoty a barvy nebo jej využít v panelových domech. Na trhu se objevují varianty pro hobby použití, vhodné do všech domácích dílen, stejně jako pro profesionální použití, vhodné do oblasti stavebnictví.

Na výběr je také kombinované kladivo, které kromě vrtání může rovněž sekat a posloužit k odstranění starých omítek nebo obkladaček. Jde tak o variantu spojující pneumatická vrtací a bourací kladiva, díky čemuž je v podstatě nejoblíbenějším typem. Dále se rozlišuje elektrické a aku vrtací kladivo nebo také mechanismus upínání (nejběžnější je SDS-Plus).

Zohlednit byste měli nejen příkon, počet otáček, sílu příklepu, hmotnost, typ upínacího mechanismu, ale i specifické vlastnosti. Například možnosti nastavení otáček a počtu příklepů, přítomnost rychloupínacího systému, nebo indikátoru uhlíků. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší vrtací kladiva a jejich recenze.

Nejlepší vrtací kladiva – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších vrtacích kladiv z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Makita HR2470Bosch PBH 2100 RE CompactMetabo KHE 2444Makita HR2470TBosch GBH 5-40 DCENarex EKK 26 EEXTOL CRAFT 401232Einhell Red RT-RH 32Bosch GBH 2-26 DREEinhell BRH 1500/1 Bavaria Black
UpínáníSDS PlusSDS PlusSDS PlusSDS PlusSDS MaxSDS PlusSDS PlusSDS PlusSDS PlusSDS Plus
KufrAnoAnoAnoAnoAnoAnoNeAnoAnoAno
Typ příklepuPneumatickýPneumatickýPneumatickýPneumatickýPneumatickýPneumatickýPneumatickýPneumatickýPneumatickýPneumatický
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 vrtacích kladiv

Makita HR2470

Makita HR2470 recenze a test

Pneumatické vrtací kladivo Makita HR2470 má několik předností, kam je možné zařadit například unikátní systémem upínání s označení SDS-Plus, který umí zaujmout svou prachotěsností. Dále je kladem praktický transportní kufr, který usnadňuje jakékoliv přenášení.

Kladivo má hodnotu příkonu ve výši 780 W. Díky cik-cak povrstvení motoru je zajištěna jeho ochrana proti prachu. Kromě funkce vrtání s příklepem, kde nechybí omezovač momentu, lze využít i funkci vrtání, stejně jako praktickou funkci sekání. Jde tedy o kombinovaný typ, se kterým zvládnete více činností.

Otáčky na prázdno mohou být až na hodnotě 1 100 za minutu. Dobrá je také hodnota úderů naprázdno, která je 4 500. Síla jednotlivého úderu je spojena s hodnotou 2,4 J a hmotnost daného modelu činí 2,9 kilogramů.

Cena/výkon, tichý chod a nízké vibrace
Madlo rukojeti se nedá plynule otáčet podle potřeby

Bosch PBH 2100 RE Compact

Bosch PBH 2100 RE Compact recenze a test

Vrtací kladivo Bosch PBH 2100 RE Compact využívá systému rychlého upínání SDS-Plus. Jmenovitý příkon této varanty kladiva má 550 W, čímž se řadí ke slabším v tomto srovnání a pro těžší práce rozhodně nebude. Nechybí však řada praktických vlastností, jako je Slimline design, která přináší kompaktní rozměry, nebo také možná aretace trvalého chodu při potřebě delší práce.

Volnoběžné otáčky mají hodnotu až 2 300 otáček za minutu a maximální počet příklepů, které lze během 1 minuty vyvinout, je 5 800. Síla jednotlivého úderu má hodnotu lehce nižší, a to 1,7 J. Využití je možné pro vrtání do oceli, dřeva, ale také v případě potřeby i betonu.

Nechybí možnost nastavení pravého nebo levého chodu. Praktickou vlastností je i nízká váha o hodnotě jenom 2,2 kilogramu. Kladem je dále systém nesoucí název Vario-lock. Co však zamrzí je, že produkt výrobce dodává samostatně, bez přenosného kufříku.

Nízká cena a váha, ergonomie
Slabší příklep

Metabo KHE 2444

Metabo KHE 2444 recenze a test

Kombinované vrtací kladivo Metabo KHE 2444 nabídne v celku standardní příkon použitého motoru, u kterého mluvíme o hodnotě 800 W a rovněž obvyklý systém upínání SDS-Plus. Potěšující je kompaktní provedení, nebo praktická pogumovaná rukojeť vhodná pro delší práci.

Přepínač zaujme velikostí, a tedy i snadnou ovladatelností. Součástí je elektronika Variospeed pro snadnou změnu otáček, stejně jako přepínač směru otáčení. Maximální počet otáček má hodnotu 1 230 otáček za minutu. Hodnota úderů za minutu je maximálně 5 400.

Intenzita úderu má dostatečnou hodnotu 2,3 J. Zaujme velmi nízká váha činící jenom 2,4 kilogramů, které je dosaženo i díky využití plastu. Ochranu zajišťuje bezpečnostní spojka s označením S-automatic. Využití je možné na klasické vrtání, vrtání s příklepem i sekání.

Bezpečnostní spojka, silný příklep, zpracování
Bez příslušenství (nutno dokoupit)

Makita HR2470T

Makita HR2470T recenze a test

Elektrické vrtací kladivo Makita HR2470T má motor se slušným příkonem o hodnotě 780 W, ale také snadnou výměnou vrtáků díky systému SDS-Plus. Součástí příslušenství je také transportní kufr a praktický hloubkový doraz, který zajistí možnost přesného vrtání. Moment je stejný při pravém i levém chodu.

Kladivo lze využít na vrtání s příklepem nebo bez něj, stejně jako na sekání. Maximální hodnota otáček je 1 100 za minutu. Dobrou hodnotu má i počet úderů naprázdno, a to 4 500 za minutu. Na skvělé výsledky má vliv síla jednotlivého úderu, která má hodnotu 2,4 J.

Hmotnost tohoto kladiva je přesně 3 kilogramy. Svým provedení se hodí na vrtání dřeva, oceli i betonu. Cik-cak povrstvení vinutí rotoru chrání proti prachu, čemuž napomáhá také praktické povrstvení statoru.

Robustní konstrukce, dlouhý kabel, dobrá regulace otáček
Aretace otáček je možná pouze při maximálním výkonu

Bosch GBH 5-40 DCE

Bosch GBH 5-40 DCE recenze a test

Kombinované kladivo Bosch GBH 5-40 DCE zaujme i profesionály. Tomu plně odpovídají přednosti, mezi které se řadí hlavně příkon motoru o hodnotě 1 150 W. Stejně tak splní očekávání kvalitní příklepový mechanismus. Intenzita úderu má hodnotu dobrých 8,8 J. Během jedné minuty dokáže tento model vytvořit až 3 050 úderů.

Hmotnost tohoto kladiva plně odpovídá kvalitě a konstrukci a nabídne hodnotu o celkové výši 6,8 kilogramů. Nechybí praktická funkce Turbo Power určená pro maximální využití parametrů. U dlouhodobé práce přijde vhod možnost automatické aretace spínače. Jistotou je ochrana proti přetížení při zatížení.

Vlastnost Vibration Control dokáže dokonale tlumit jakékoliv nepříjemné vibrace. Nechybí ani praktický systém upínání SDS-Max, který zaujme jednoduchostí a také rychlostí výměny nástroje. Díky předvolbě otáček s ohledem na materiál lze dosahovat ideálních výsledků.

Antivibrační systém, kovová převodovka, upínání SDS-Max
Žádný vrták ani sekáč ve výbavě

Narex EKK 26 E

Narex EKK 26 E recenze a test

Pneumatické vrtací kladivo Narex EKK 26 E je všestranným pomocníkem na celou řadu prací. K dispozici jsou hned 3 pracovní režimy, a to možnost vrtání bez příklepu, vrtání s příklepem, nebo klasické šroubování.

Příkon tohoto kladiva má hodnotu 800 W, což je u vrtacích kladiv v podstatě průměr kategorie. Na něj navazuje hodnota otáček ve výši 1 000 za minutu, nebo hodnota úderů, které činí za minutu až 4 900. Dále nechybí dostatečně velká síla úderu, jehož hodnota je 3,2 J.

Upínací systém SDS-Plus eliminuje vniknutí prachu, stejně jako zajistí rychlou a snadnou výměnu. Přídavné držadlo SoftGrip usadňuje držení a také delší práci. Díky dorazové tyči je možné vrtat přesně, s ohledem na požadovanou hloubku. Model využívá kluznou spojku, která je bezpečnostním prvkem.

Režim šroubování, přídavné držadlo SoftGrip, nízká hmotnost
Otáčky se dají regulovat pouze přítlakem prstu na zapínací tlačítko

EXTOL CRAFT 401232

EXTOL CRAFT 401232 recenze a test

Kombinované vrtací kladivo EXTOL CRAFT 401232 zaujme svou všestranností. Je možné ho použít na vrtání do zdi i betonu, na sekání do zdiva, stejně jako lehčí osekávání. Že práci bez problémů zvládne podporuje hodnota příkonu, která činí 1 050 W, což se pozitivně podepisuje na dalších parametrech. Hodnota otáček je 400 za minutu a počet příklepů během jedné minuty dobré 4 000.

Velmi dobrá je i síla úderu, která má hodnotu 5 J a tvoří tak určitý přechod mezi běžným vrtacím kladivem a těžkým kombinovaným. Nechybí ani jistota snadné výměny nástrojů. Upínací systém s označením SDS Plus zaujme rychlostí a jednoduchostí.

Součástí příslušenství jsou hned 3 vrtáky, stejně jako 2 sekáče, které podporují tvrzení o flexibilním využití. Hmotnost daného kladiva je 4,6 kilogramů. Součástí balení není transportní kufr, což může komplikovat přenosy.

Nízká cena, vyšší příkon, příslušenství
Nemá aretaci, bez kufru

Einhell Red RT-RH 32

Einhell Red RT-RH 32 recenze a test

Vrtací kladivo Einhell Red RT-RH 32 má velmi propracovanou konstrukci. Rukojeť je ergonomická a dokáže velmi dobře tlumit jakékoliv vibrace. Dále nechybí ani dorazová tyč, určená k přesnému vrtání s ohledem na hloubku. Zaujmou i bezpečnostní prvky, jako unikátní spojka, která v případě kolize a zaseknutí vrták rychle a také automaticky uvolní. Problémem není vrtání i do tvrdého betonu.

Upínací systém SDS-Plus zaujme jednoduchostí a rychlostí výměny nástrojů. Díky přídavné rukojeti je zajištěn bezproblémový úchop. Kovová převodová hlava se rovněž podepisuje na celkové kvalitě. Nechybí ani jistota velmi dobrého příkonu o hodnotě 1 250 W.

Hmotnost kladiva je 6,1 kilogramů. Za jednu minutu není problémem zvládnout až 4 300 příklepů. Jejich síla je udávána hodnotou 3,5 J. Praktický je také kufřík na přenášení, nebo příslušenství obsahující 3 vrtáky a dále ještě 2 praktická dláta na odsekávání.

Kufřík a příslušenství, příkon, zátěžová spojka u pohonu vrtáku
Vyšší hmotnost

Bosch GBH 2-26 DRE

Bosch GBH 2-26 DRE recenze a test

Vrtací kladivo Bosch GBH 2-26 DRE je ideální volbou pro hobby použití. Hodnota příkonu kladiva je 800 W a celkový počet úderů za minutu nabídne dobré 4 000. Pokud jde o energii příklepu, je hodnota uváděna o velikosti 2,7 J. Otáčky lze regulovat, a tak je jejich rozmezí od 0 až po 900 otáček za minutu.

Zaujme velmi nízká hmotnost, která je jenom 2,8 kilogramů. Obsahuje praktický a jednoduchý systém upínání s označením SDS-Plus. Otočná destička s uhlíky zajistí stejné výkonnostní parametry jak při pravém, tak i při levém chodu. Nechybí možnost využití plynulé regulace.

Praktický je hloubkový doraz o maximální hodnotě 210 mm, nebo přídavná rukojeť, která zjednodušuje úchop i delší práci. Součástí produktu je také kufřík na přenášení a uložení. Využití je možné na vrtání do dřeva, oceli, ale i zdiva.

Nízká váha, plynulá regulace, hloubkový doraz
Chybí výbava

Einhell BRH 1500/1 Bavaria Black

Einhell BRH 1500/1 Bavaria Black recenze a test

Einhell BRH 1500/1 Bavaria Black je elektrické vrtací kladivo s neobvykle vysokou hodnotou příkonu, který je 1 500 W. Kladem je i praktická kompaktní konstrukce. Její předností je například ergonomická rukojeť s dobrý úchopem, stejně jako hloubkový doraz. Určitou nevýhodou je tak velký výkon v tak malém těle. Vlivem toho se často přehřívá a je tak nutné dělat přestávky v práci. Na druhou stranu jde o jedno z nejlevnějších vrtacích kladiv, které si můžete pořídit.

Počet příklepů za minutu může být až 3 600. V případě potřeby disponuje kladivo funkcí jeho vypnutí. Při jeho využití je možné počítat se silou 3,8 J. i díky tomu si poradí s pevným betonem, kde nabídne vrtací výkon o hodnotě 32 mm.

Praktické je kvalitní a rychloupínací SDS-Plus sklíčidlo, nebo přídavná rukojeť s žebrováním, které eliminuje kroucení. Robustní kryt z hliníku podporuje celkovou odolnost a kvalitu. Váha tohoto kladiva je pak 5,8 kilogramů.

Příkon motoru, přídavná rukojeť, doraz
Zahřívá se (v návodu jsou zmíněny přestávky v práci)

Jak vybrat vrtací kladivo

Pneumatické vrtací kladivo je vhodné v případě, kdy klasická vrtačka nesplňuje očekávané požadavky. Například při vrtání do tvrdého betonu, nebo jiných materiálů. V první řadě je tedy třeba zohlednit napájení. Klasikou je elektrické vrtací kladivo napájené ze zásuvky. Výhodou je nižší hmotnost, nepřerušování práce a stabilní, silný výkon.

Aku vrtací kladivo je v podstatě aku vrtačka s mnohem větším výkonem. Oproti té napájené ze sítě se hodí spíše pro lehčí práce, a to vzhledem k typicky vyšší hmotnosti (vlivem akumulátoru), kolísavému a přerušovanému výkonu kvůli nabíjení akumulátoru.

Příkon

Zjednodušeně řečeno vyšší hodnota znamená kvalitnější, a hlavně výkonnější motor. Optimální hodnota příkonu vrtacího kladiva, by neměla klesnout pod 600 W. Ideální je jít cestou, která bude okolo 1 000 W, což už je hodnota, která rozhodně dokáže splnit různě potřebná očekávání. S nejvýkonnějšími lze vrtat do železobetonu, případně také mramoru. Je rovněž potřeba myslet na to, aby pro danou činnost byla hodnota příkonu o něco vyšší a kladivo se zbytečně nepřehřívalo.

Síla příklepu a jejich počet

Vrtací kladivo kromě vrtání využívá také pneumatického příklepu, který napomáhá rychlejšímu a efektivnějšímu průniku tvrdým materiálem jako je například beton. Kromě počtu příklepů, kterých by mělo být v optimálním případě i několik tisíc za minutu, rozhoduje síla příklepu.

Zde byste měli vyvážit dostatečnou hodnotu síly příklepu pro určitou činnost a rozměry s hmotností, které rostou se silnějším kladivem. Jednodušší stavební práce si vystačí s hodnotou 1,5 J, běžně je pak vhodné zaměřit se na rozmezí 2 – 2,5 J. Vyšší hodnoty pak mají především kombinovaná kladiva umožňující vrtání i sekání.

Hmotnost

Čím bude lehčí, tím lépe se bude bez únavy držet a tím lépe se bude pracovat. U elektrických vrtacích kladiv je hmotnost konečná. Pokud je voleno aku vrtací kladivo, je třeba přihlédnout k tomu, zda jde o hmotnost s baterií, nebo bez. Tím to však nekončí. Hmotnost ovlivňuje také využití.

Lehčí vrtací kladiva kolem 2 až 3 kg jsou určeny pro elektroinstalační a montážní práce, vrtání do cihel, betonu nebo zdiva. Střední kategorie se pohybuje kolem 5 kg a taková kladiva využijete u silného zdiva, při zateplování budov nebo sekání materiálu. Těžší kombinovaná kladiva kolem 7 kg se již do značné míry začínají překrývat s bouracím typem.

Vlastnosti, systém upínání

Hlavní parametry máme zmapovány. Dále je dobré přihlédnout k navazujícím vlastnostem. Například kombinované kladivo může nabídnout funkci vrtání s příklepem i bez něho, nebo funkci jednoduchého sekání. Mezi další patří možnost využití různých turbo režimů, nebo anti vibračních systémů, které přijdou vhod při potřebě delší práce.

Důležitou vlastností je i systém upínání. U vrtacích kladiv dominuje varianta označená jako SDS-Plus. Zaujme rychlostí a také jednoduchostí výměny konkrétního nástroje oproti klasickému upínání s použitím kličky. Výkonnější (těžší) modely pak mají systém SDS-Max řešený pro vrtáky o větším průměru (12 až 52 mm oproti 4 až 32 mm u SDS+).

Příslušenství

Vrtací kladiva jsou spojena i s širokým příslušenstvím. Sem spadá například sada vrtáků, dlát a dalších nástrojů pro různorodé činnosti. Chybět nemusí ani doraz, pomocí kterého lze navrtat vždy přesnou hloubku. Praktickým příslušenstvím je také druhá rukojeť, stejně jako to může být i kufřík. Ten usnadní jak bezpečnou úschovu, tak zajistí i maximální jednoduchost transportu na místo práce.

4.2/5 - (14 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.