Zahrada a dílna,

Vybíráme vřetenovou sekačku – Recenze 9 nejlepších

Trávník, jako známe z anglických zahrad, můžete mít i u vás doma. Stačí jej pečlivě zalévat, čas od času přihnojit, minimálně dvakrát do roka provzdušnit, což zajišťuje vertikutátor, a nyní to hlavní, pravidelně trávník sekat. Dobře posekanou zahradu docílíte s běžnou travní sekačkou na elektřinu, nebo na benzín. Fajnšmekrům ale tyto běžné sekačky nestačí a právě pro ně je tu vřetenová sekačka.

Ruční vřetenová sekačka je na světě již přibližně dvě staletí a po tento dlouhý čas prošla vývojem a zdokonalením, včetně obměny materiálů. Princip však zůstává stejný – na horizontálním vřetenu jsou umístěny spirálovité nože a posunem vpřed se vřeteno otáčí, čímž dochází k sečení trávy. Tráva je však tímto pohybem doslova ustřižena, konce se netřepí a jednotlivé výhonky tak trpí naprosto minimálně.

Vřetenové sekačky používají také profesionálové – benzínová vřetenová sekačka se prohání po všech golfových a fotbalových hřištích. Také zámecké zahrady a reprezentativní prostory jsou sečeny touto sekačkou. Tráva by se měla zkracovat vždy maximálně o 1/3 své délky a doporučuje se sekat poměrně často, ideálně jednou za tři dny.

Vřetenová sekačka může být poháněna také elektřinou, nebo akumulátorem. Profesionální provedení jsou na spalovací motor. Pro snazší rozhodování jsme na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností připravili výběr, zahrnující nejlepší vřetenové sekačky a jejich recenze. Pokud se v nich chcete lépe orientovat a vědět, na které parametry se zaměřit, přečtěte si nákupního rádce umístěného pod recenzemi.

Nejlepší vřetenové sekačky na trávu – TOP 9

V tabulce je výběr 9 nejlepších vřetenových sekaček z testů a hodnocení pro rok 2019.

VzhledModelTyp pohonuŠíře záběruVýška střihu 
Gardena 380 ACUAkumulátorový38 cm12 - 42 mm
AL-KO Premium 380 HM COMFORTRuční38 cm14 - 35 mm
Fieldmann FZR 1010Ruční40 cm14 - 43 mm
Gardena 400Ruční40 cm12 - 42 mm
Einhell GC-HM 30 ClassicRuční30 cm15 - 42 mm
Fiskars MOMENTUMRuční45 cm25 - 100 mm
Gardena 380 ECElektrický38 cm12 - 42 mm
Bosch AHM 30Ruční30 cm12 - 40 mm
Swardman EdwinBenzínový55 cm4 - 45 mm

Porovnání parametrů

 Gardena 380 ACUAL-KO Premium 380 HM COMFORTFieldmann FZR 1010Gardena 400Einhell GC-HM 30 ClassicFiskars MOMENTUMGardena 380 ECBosch AHM 30Swardman Edwin
Max. doporučený prostor1200 m2400 m2200 m2400 m2150 m2400 m2800 m2400 m22000 m2
Hmotnost14 Kg9,4 Kg8,8 Kg8,9 Kg6,5 Kg19,6 Kg12 Kg6,4 Kg57 kg
Sběrný košAno, 35 lAnoAno, 35 lNeAno, 16 lAno, 18 lAno, 40 lNeAno, 50 l
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 9 vřetenových sekaček

Gardena 380 ACU

Gardena 380 ACU recenze

Chcete-li si dopřát to nejlepší, co trh s domácími vřetenovými sekačkami nabízí, zbystřete u tohoto produktu – k dostání je již mnoho let a nemá konkurenci, nebo o ní nevíme a zákazníci se k ní spokojeně vždy vrací. Akumulátorová vřetenová sekačka Gardena 380 ACU pracuje s 25 V baterií, která má kapacitu 3,2 Ah a na jedno dobití zvládne posekat plochu o rozměru cca 300 m2.

Má veškeré pozitivní vlastnosti, pro které si spotřebitelé vřetenovky pořizují – bez kabelový precizní střih a výsledný trávník, který bude vaší chloubou široko daleko. V případě, že by se vám akumulátor vybil a potřebovali byste část zahrady dosekat, nechá se použít i bez akumulátoru jako obyčejná ruční vřetenová sekačka. Na těle sekačky najdete také ukazatel stavu nabití.

Šíře záběru je slušných 38 cm a výška střihu se nechá regulovat mezi 12 a 42 milimetry. Váhově se 14 kilogramy je na tom také velmi dobře a výrobce k ní přidává i sběrný látkový koš, který má kapacitu 35 litrů. Nožový válec je vyroben z kvalitní oceli a je kalený. Ergonomicky tvarovaný rám, který je skládací, umožní pohodlný transport a při skladování sekačka nezabere mnoho místa. Chod je velmi tichý a to i při práci elektromotoru, takže se nemusíte bát sousedských sporů, pakliže budete sekat i v pozdních hodinách.

Výhody aku provedení, velice efektivní střih trávníku

Vyšší pořizovací náklady

AL-KO Premium 380 HM COMFORT

AL-KO Premium 380 HM COMFORT recenze

Oblíbená vřetenová sekačka AL-KO Premium 380 HM COMFORT má dobrou šíři záběru 38 centimetrů pro její pohon si budete muset vystačit pouze s vlastní silou, jedná se totiž o čistě ruční provedení. K jejím kladům patří především robustní střední část, kde je umístěn integrovaný rychlouzávěr vyrobený z hliníku – pomocí něj madlo sekačky jednoduše složíte a sekačka zabere daleko méně místa.

Jinak se jedná o velice kvalitní produkt vyrobený z prvotřídních materiálů, jak je mimo jiné u výrobků AL-KO zvykem. Vřeteno je osazeno pěti noži ze speciální tvrzené oceli, které zajišťují dokonale čistý řez bez roztřepených konců trávníku. Je k trávě velmi šetrná a provoz je tichý a snadný. Navíc nevyžaduje žádnou speciální údržbu, pouze udržování v čistotě a dobře nabroušené nože.

Výška střihu je nastavitelná v rozmezí 14 – 35 milimetrů, takže se dobře přizpůsobí aktuální výšce trávníku a správnému střihu maximálně v 1/3 výšky. Nárazník je vyroben z pryže a dobře chrání tělo stroje před nárazy a poškrábáním. Jediná věc, na kterou spotřebitelé nahlíží spíše negativně je horší konstrukce sběrného koše, který se také obtížněji nasazuje.

Skladná díky integrovanému rychlouzávěru

Horší konstrukce sběrného koše

Fieldmann FZR 1010

Fieldmann FZR 1010 recenze

Pomyslným vítězem v kategorii s přihlédnutím k poměru cena/výkon je jednoznačně vřetenová sekačka Fieldmann FZR 1010, která patří také mezi oblíbenější produkty. Její šíře záběru 40 cm patři mezi lepší, stejně tak jako plynule nastavitelná výška střihu s rozsahem 14 až 43 milimetrů. Váha 8,8 kilogramů rovněž patří mezi nižší a tak se vám s ní bude velice dobře a snadno manipulovat i přes to, že se jedná o čistě ruční sekačku.

Tím, že je pouze ruční, získává výhodu v neomezenosti použití – všude, kde bude potřeba dokonale zakrátit trávník, tam pomůže. Jen se vyhněte kopcovitým místům, tam nicméně není pohodlné sekat s žádnou vřetenovou sekačkou. Výrobce si dal záležet, aby byla práce co nejvíce bezpečná a tak všechny funkční rotující části zakryl.

Posekanou trávu můžete nechávat buďto za sebou, anebo použít sběrný koš, který má poměrně velkorysý objem 35 litrů. Madlo je sklopné a tím pádem sekačka při skladování má pouze minimální nároky na prostor. O trávník jako ze škatulky se stará pětice ostrých nožů, které je potřeba udržovat nabroušené. Jiné nároky na vás tato sekačka mít nebude.

Dobrý poměr cena/výkon, sběrný koš s kapacitou 35 litrů

Méně srozumitelný návod na složení

Gardena 400

Gardena 400 recenze

Ruční vřetenová sekačka, se kterou také neuděláte při jejím pořízení chybu, se jmenuje Gardena 400. Stejně jako všechny zahradní produkty této firmy i tato travní sekačka je vyrobena z kvalitních a trvanlivých materiálů a je skvěle zkonstruovaná. Navíc je s ní možné sekat všude, kde je spíše rovinatější terén – nejste závislí ani na proudu, ani na benzínu.

Nožový válec a spodní nůž se nedotýkají, čímž je sekačka i velice tichá. Rovněž manipulace nečiní žádnou obtíž a to díky dobré hmotnosti 8,9 Kg. S prací pomůžou také velká kola, která také zajišťují dobrou trakci. Výrobcem doporučená maximální plocha pro sečení je 400 m2, nicméně vše závisí hlavně na síle ve vašich pažích.

S parametry samotného střihu trávníku se tato sekačka na trávu také řadí po bok těch nejlepších vřetenovek. Šíře záběru je 40 centimetrů a výška střihu 12 – 42 milimetrů. Nožový válec je kalený a navíc opatřen nepřilnavou vrstvou, což oceníte až při snadném čištění po konci sekání. Madlo je pro dobré skladování a přenášení sklopitelné, zamrzí pouze absence sběrného koše, který Gardena do balení nepřidává.

Záběr 40 cm, skládací rám

Bez sběrného koše

Einhell GC-HM 30 Classic

Einhell GC-HM 30 Classic recenze

Tato zahradní sekačka dělá skvěle přesně to, co má – seká. Jedná se o základní provedení, které je určeno spíše pro menší travní porosty, sám výrobce udává maximální doporučenou rozlohu 150 m2. Díky menším kompaktním rozměrům má vřetenová sekačka Einhell GC-HM 30 Classic velice nízkou hmotnost 6,5 Kg – jedná se tak o jednu z nejlehčích vřetenových sekaček, které jsou momentálně k dostání.

Nízkou hmotností a kompaktními rozměry zaplatila svou daň šíře záběru, která je 30 centimetrů – ve srovnání s jinými modely tedy výrazně menší záběr, nicméně pro některé uživatele to nemusí být na škodu, ba naopak. Lépe se s ní manévruje a dostanete se do užších míst, než s vřetenovou sekačkou se záběrem větším. Výška sečení je plynule nastavitelná a to v rozmezí 15 a 42 milimetrů.

Pohon obstarávají jen vaše paže, ale s nízkou hmotností a poměrně velikými koly není manipulace žádný větší problém. Výrobce Einhell k sekačce dodává rovněž záchytný koš na trávu s kapacitou 16 ti litrů. Řada spotřebitelů se však shoduje na tom, že je tam pouze symbolicky – objem není velký, tráva vylétává mimo koš a celkově provedení mohlo být povedenější, to však nekazí celkový dojem ze sekání, neboť pětice kvalitních nožů zvládá to hlavní dokonale.

Nízká cena, malá hmotnost 6,5 Kg, dobré výsledky

Hůře zkonstruovaný sběrný koš, záběr 30 cm

Fiskars MOMENTUM

Fiskars MOMENTUM recenze

Pro trávníkové specialisty vyrobila firma Fiskars velmi povedenou sekačku. Vřetenová sekačka Fiskars MOMENTUM má několik unikátních patentů, které z ní dělají jedinečné zařízení. Patentovaná technologie Inertia Drive dodává dvojitý žací výkon, patentovaný design VersaCut umožňuje sekat co nejblíže obrubníku a systém StaySharp střihá trávu tak, aniž by se nože navzájem dotýkaly.

Díky tomuto pokrokovému provedení má sekačka nastavitelnou výšku střihu velice, ale velice dobrou – lze volit mezi 25 – 100 milimetry. Rovněž záběr travní sekačky je velmi nadprůměrný a to 45 centimetrů. Vše má svou daň a tou je v tomto případě vyšší hmotnost bezmála dvacet kilogramů. Výrobce udává velikost plochy, kterou tento model hravě zvládne, až 400 m2, vše ale samozřejmě záleží na vaší fyzické zdatnosti, náročnosti terénu a podobně.

Na první pohled vás zaujme sběrný koš, který inženýři Fiskars umístili vpředu. Má poměrně malý objem 18 litrů a právem na sebe strhává největší část kritiky, která na tuto jinak výbornou sekačku je. Sběrný koš má tendence vyskakovat a vypadávat, navíc se ne zcela pohodlně nasazuje. Umístění vpředu také omezuje v rozích a na krajích trávníku, kde se kvůli němu nedostanete až na úplný konec.

Perfektní střih trávníku, šíře záběru 45 cm, výška střihu až 100 mm

Horší manipulace s košem na trávu, vypadává

Gardena 380 EC

Gardena 380 EC recenze

Elektrická vřetenová sekačka Gardena 380 EC nemá svou příznivou cenou a provedením konkurenci. Jestliže nechcete utratit desítky tisíc za profesionální variantu, tak tento model je na vrcholu pro všechny hobby spotřebitele. Výkonný elektromotor má výkon 400 W a velice usnadňuje a zefektivňuje samotné sekání a věřte, že rozdíl, oproti ručnímu provedení, je opravdu znatelný.

Vřetenová sekačka lze však používat i bez zapnutého elektromotoru, tedy jako čistě ruční sekačka. Šíře záběru je dobrých 38 centimetrů a plynule nastavitelná výška střihu lze nastavit od 12 ti do 42 milimetrů. Hmotnost je 12 Kg a výrobcem udávaná doporučená plocha pro sekání je až 800 m2 – zvládnete s ní tedy pohodlně posekat i poměrně velkou zahradu.

Sběrný koš má kapacitu 40 litrů, což je ve své kategorii jeden z největších objemů. Chod sekačky nehlučný a práce je mimořádně lehká, mimo jiné díky tomu, že je zde přítomna bezdotyková řezací technika. Velká pojezdová kola, skládací rám, nebo tvarované držadlo a ergonomická rukojeť jsou již jen příjemnými doplňky, této výborné elektrické vřetenové sekačky.

Vřeteno s noži je poháněno elektromotorem s výkonem 400 W

Poměrně široké nedosekané okraje až 10 cm

Bosch AHM 30

Bosch AHM 30 recenze

Chcete-li na malý trávník velice lehkou, tichou a funkční sekačku, tak na to je zde vřetenová sekačka Bosch AHM 30. Šíře záběru 30 centimetrů a ruční pohon předurčují tuto travní sekačku spíše na menší plochy i přes to, že výrobce udává maximální doporučený prostor až 400 m2.

Výšku střihu lze volit v rozmezí 12 až 40 milimetrů s tím, že nastavení žací výšky je plynulé a nastavování protinože se aretuje zaklapnutím. Cylindrický nožový válec je osazen kvalitními kuličkovými ložisky a nevyžaduje žádnou údržbu – jediné, co po vás sekačka bude vyžadovat je čištění po každém sekání (to by mělo být samozřejmostí u všech typů sekaček) a čas od času nabroušení nožů, v závislosti na tom, jak často sekáte.

Ovladatelnost a nenáročnost této vřetenové sekačky je natolik jednoduchá a nenáročná, že ji rády používají i ženy a dospívající děti. Žací ústrojí je osazeno čtyřmi zakřivenými noži z kalené oceli princip sečení je podobný střihu nůžkami – tedy bezhlučný a nejšetrnější způsob, jakým můžete váš trávník udržovat v dokonalé podobě.

Velmi nízká hmotnost 6,4 Kg, kvalitní provedení Bosch

Menší šíře záběru 30 cm

Swardman Edwin

Swardman Edwin recenze

Benzínová vřetenová sekačka Swardman Edwin je velmi populární model českého výrobce, který je určen zejména pro dokonalou úpravu větších travnatých ploch. Viditelným rozdílem je absence koleček, které nahrazují pojezdové válce. Ty nejen, že vytvářejí efektní pruhy, ale také méně utužují půdu, ke které se lépe dostává vzduch, voda a živiny. Oproti běžným sekačkám se pyšní znatelně větší rychlostí sekání, což dokládají i videa na Youtube. Vhodná je pro plochy o velikosti až 2000 m2 a velmi nadstandardní jsou také možnosti nastavení výšky střihu, která je od 4 milimetrů do 45 mm.

Travní sekačka se nabízí v poměrně široké škále variant, základní rozdělení je na Edwin 2.0 Standard 45 a Edwin 2.0 Standard 55. Rozdíly jsou mezi těmito dvěma modely hlavně v šíři záběru, model 45 má záběr 45 centimetrů a model 55 šíři záběru 55 cm. U menšího modelu má sběrný koš objem 40 litrů a je vhodný pro plochy do 600 m2, zatímco větší model má koš s objemem 50 litrů a je vhodný pro travní plochy až do 2000 m2. Pokud by vám byl tento výběr stále málo, výrobce dále nabízí model s označením Edwin 2.0 Special, který si lze nakonfigurovat přesně podle vašich představ a potřeb.

Tento model vřetenové sekačky se v současnosti řadí k tomu nejlepšímu, co lze v dané kategorii pořídit a již základní výbava nezklame ani ty nejnáročnější spotřebitele. Základ tvoří pěti nožové vřeteno se 60 střihy na metr, čtyřdobý benzínový motor Kawasaki s pojezdem, který je navíc s hlučností 79 dB extrémně tichý. Jednoduchým zásahem lze navíc žací vřeteno vyměnit za jednu z mnoha rozšiřujících kazet. Díky tomu sekačku proměníte na vertikutátor, rotační kartáč pro zapravování písku, nebo na vyčesávač travní plstě a mechu. Za pozornost stojí také model Electra, což je akumulátorová vřetenová sekačka s bezkonkurenčními parametry, která zvládne na jedno nabití posekat plochu až 1400 m2 a navíc je ještě tišší než Edwin.

Nadprůměrný rozsah výšky střihu, sběrný koš 50l, pojezd, široké možnosti rozšíření

Vyšší hmotnost (pro uživatele), oproti ručním servis motoru

Jak vybrat vřetenovou sekačku

Vřetenovou sekačku si budete vybírat s ohledem na velikost plochy, kterou s ní budete sekat. V případě ručně poháněných sekaček samozřejmě závisí na vaší fyzické zdatnosti a v tomto vás žádné doporučení nemůže omezovat. Vřetenová sekačka je vhodná zejména do rovinatého prostředí, sebemenší kopeček ihned poznáte. Pohon nožů může zastoupit v lepších modelech elektrický motor napájený přímo elektřinou, nebo akumulátorem. Ty nejvíce profesionální sekačky jsou pak na spalovací motor a stojí mnohonásobně více než běžné modely.

Vřetenová nebo rotační sekačka?

Vřetenová sekačka je sekačkou pro labužníky. Pro ty, kteří chtějí mít naprosto precizně ostřihaný, sytě zelený a hustý trávník. Pomocí válců, které některé sekačky mají, lze docílit také ikonických pruhů, známé z anglických zahrad. Spirálové nože se brousí poměrně náročně a v případě poruchy se také těžko hledá specializovaný servis. Někteří prodejci ty nejlevnější vřetenové sekačky označují jako jednorázové zboží s životností jen několika sezón.

Rotační sekačka je určena pro zakracování trávníku pro všechny méně náročné osoby. Sekání s ní je pohodlnější, méně fyzicky náročné, nůž se udržuje ostrý výrazně lépe a také případný servis je lépe dostupnější. Nedocílíte s ní však tak dokonalého sestřihu. Na druhou stranu se obě sekačky mohou výborně doplňovat – rotační sekačka pro sekání přerostlé trávy a vřetenová sekačka pro následnou dokonalou úpravu.

Typ pohonu

Ruční

Jedná se o nejběžnější vřetenovou sekačku, na kterou můžeme v zahradách rodinných domů narazit. O její pohyb vpřed i otáčení spirálovitých nožů se stará obsluha sekačky. Pohybem vpřed rotuje horizontální vřeteno a tím dochází k sekání. Ruční vřetenové sekačky patří mezi nejlevnější provedení, mají minimální nároky na údržbu a jsou to bytelné, trvanlivé stroje.

Elektrický

Pohon vřetena zajišťuje elektromotor, zatímco pohyb vpřed zajišťuje stále obsluha. Jedná se o citelně menší fyzickou námahu, než je tomu při práci s čistě ručním provedením. Také sekací výkon je lepší a tím pádem jsou dosaženy i lepší výsledky. Jedinou nevýhodou je omezení v podobě přívodního kabelu a vyšší pořizovací cena.

Akumulátorový

Téměř na chlup stejně, co se do provedení konstrukce týče, je na tom aku vřetenová sekačka. Pohyb vřetena obstarává elektrický motor, který je napájen z baterií. Těchto baterií můžete mít neomezený počet a sekat tak i velké zatravněné plochy. Opět toto provedení znatelně ušetří fyzickou námahu a zlepší výkon i výsledky sečení a navíc nejste omezeni prodlužovacím kabelem. Obě provedení, jak elektrické, tak akumulátorové, je díky vyššímu výkonu vhodné používat se sběrným košem.

Benzínový

Benzínová vřetenová sekačka je poměrně drahé provedení pro domácí podmínky. Tyto sekačky začínají na 30 tisících a pohybují se bez problému i nad sto tisíc. Nenajdete je u běžných prodejců zahradní techniky, ale pouze u specializovaných firem. Jejich výhodou je vysoký výkon a schopnost skvěle posekat i prostory v řádu tisíců metrů čtverečních. Ještě větší provedení těchto sekaček nejdeme také na greenu golfových hřišť.

Šíře záběru a výška střihu

Tyto dva výkonnostní parametry nám udávají možnosti, jakých se sekačkou dosáhneme. Šíře u lehkých základních provedení činí 30 centimetrů a zastavuje se na 45 cm v případě pokročilých modelů. Výška střihu je poměrně důležitá vlastnost a je dobré, aby byla plynule nastavitelná, nikoliv jen nastavitelná v několika málo stupních. Jelikož střih trávy vřetenovou sekačkou je dost věcí detailu, přesné nastavení v milimetrech hraje roli.

Sběrný koš a hmotnost

Abyste následně po posekání vřetenovou sekačkou nemuseli pracně posekanou trávu shrabávat, výrobci k většině modelů buďto přímo dodávají, nebo prodávají jako příslušenství, sběrné koše. Sběrný koš je veskrze praktickou věcí a je dobré ho používat. Může mít různé objemy v závislosti na výkonu samotné sekačky a to od 15 ti litrů až po 40 litrů.

Hmotnost je u ručních vřetenových sekaček docela podobná a osciluje kolem deseti kilogramů. Najdou se však i takové, které mají 6 Kg, ale i 20 Kg. Elektrická, nebo akumulátorová vřetenová sekačka je o váhu elektromotoru a jeho ústrojí těžší – dosahuje hmotnosti 12 – 20 kilogramů. Benzínové vřetenové sekačky jsou samozřejmě nejtěžší a váha se u nich počítá na desítky kilogramů.

Vybíráme vřetenovou sekačku – Recenze 9 nejlepších
4.4 (87.37%) 19 votes