Domácnost,

Nejlepší vonné svíčky: Test, recenze Yankee Candle aj.

Vonné svíčky se staly oblíbeným doplňkem interiéru zejména u žen. Jejich primárním účelem je interiér provonět a zkrášlit, některé svíčky také mohou obsahovat esenciální oleje, které se pak hodí i k aromaterapii. Svíčku můžete hledat opravdu dlouho, než objevíte vůni, která bude pro vás ta pravá.

Vonné svíčky do bytu by vám měly navodit v domácnosti příjemnou atmosféru, podobnou funkci má třeba také aroma difuzér. Měly by vám pomoci nejen relaxovat, ale především vás i pohladit na duši. Často trápení, které nosíme v sobě, má vliv i na naše fyzické zdraví. Proto lze s mírnou nadsázkou říci, že vonné svíčky jsou v podstatě schopny v nadneseném slova smyslu léčit.

Řada svíček je vysoce parfemovaných, takové vonné svíčky prostor provoní, i když právě nehoří. Pokud tedy máte rádi opravdu silnou vůni, hledejte právě takové produkty. Pro mnoho lidí může být zajímavou volbou také katalytická lampa. To platí zejména tam, kde chcete prostor nejen provonět, ale také pohltit pachy, kupříkladu z vaření, cigaret, nebo domácích mazlíčků.

Výběr vonné svíčky je často vysoce osobní záležitostí, pokud chcete vonnou svíčku darovat, je dobré obdarovaného v tomto ohledu znát, nebo se poptat jeho nejbližších. Cenu ovlivňuje kvalita použitého vosku, dále pak hlavně velikost svíčky, od které se odvíjí doba hoření.

Velké svíčky mohou mít hmotnost i přes 600 gramů a vydrží hořet 150 hodin, vybírat lze také mezi klasickým bavlněným knotem, nebo dát přednost dřevěnému knotu, který relaxační požitek z hoření svíčky doplní o příjemné praskání dřeva. Vůni svíčky zaštiťuje její charakter, který může být složen z mnoha a mnoha jednotlivých vůní. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší vonné svíčky a jejich recenze.

Nejlepší vonné svíčky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších vonných svíček z testů a hodnocení pro rok 2023.


Zobrazit celou nabídku

Recenze 10 vonných svíček

Yankee Candle Soft Blanket

Vonné svíčky Yankee Candle Soft Blanket patří mezi jedny z nejznámějších svíček. Nabízí se zde velmi příjemná vůně, která je opravdu svěží a vrátí vás do dětství. Tak trochu tomu napovídá už vyobrazení medvídka na těle svíčky. Jedná se o svíčku, která dokáže hořet až 150 hodin a pokud máte rádi jemné vůně, určitě vás právě tato svíčka zaujme. Uživatelé v recenzích hodnotí dobře dlouhou výdrž a potvrzují opravdu jemnou a příjemnou vůni. Svíčka je z parafínu v potravinové kvalitě a má standardní bavlněný knot. Její hlava se skládá z bergamotu, citrusů a ostružin, v srdci najdeme pudr, růže, tabákový květ, vanilku a základ tvoří kakao, pižmo a ambro.

Yankee Candle Cinnamon Stick

Svíčka Yankee Candle Cinnamon Stick od známého výrobce z USA nabízí kořeněný charakter vůně. Výrobce slibuje dobu hoření od 110 do 150 hodin a při výrobě této svíčky byly použity kvalitní čisté suroviny s využitím přírodních vonných výtažků. Uživatelé v recenzích velmi dobře hodnotí nevtíravou vůni a ideální je tato svíčka na podzimní nebo vánoční období. Materiálem svíčky je parafín v potravinové kvalitě, její hmotnost činí 623 gramů a má běžný bavlněný knot. Hlavu vůně tvoří skořice, srdce hřebíček s kardamomem a v základu ucítíte bobkový list s cedrovým dřevem.

WoodWick Lavender Spa

Svíčka WoodWick Lavender Spa je krásné fialové barvy, což samo napovídá, že uvnitř je ukryta květinová vůně. Tato relaxační vůně je speciálního složení z levandule a eukalyptu. Použity jsou éterické oleje a vůně byla vytvořená tak, aby vedla k celkovému uvolnění. Doba hoření je výrobcem udávaných 130 hodin a značnou zajímavostí u této svíčky je dřevěný knot, který kromě toho, že je 100% přírodní, také lépe uvolňuje vůni do okolí. Zajišťuje tak lepší hoření a doprovází jej příjemné praskání. Svíčka je z kvalitních vosků s převahou ekologičtějšího sójového a má hmotnost 609 gramů.

Woodwick Vanilla & Sea Salt

WoodWick svíčky Vanilla & Sea Salt nabízejí, jak již může být patrné z názvu, spojení vanilky a mořské soli. Tato kombinace je úžasně svěží a určitě váš osloví, kromě toho citlivým nosem objevíte také vůni jasmínu. Výdrž této svíčky je 50 až 80 hodin a zajímavostí je 100% přírodní dřevěný knot, který při hoření praská. Tato ručně vyráběná svíčka z USA využívá vysoce kvalitní vosky, kde se uplatňuje zejména sójový vosk. Je biologický rozložitelný, takže k přírodě šetrnější než parafín. Celková váha svíčky činí 453 gramů a do základu výrobce zakomponoval aroma dřevitých tónů, pižma, sladkých tónů a vanilky.

Yankee Candle Clean Cotton

Yankee Candle Clean Cotton zaujme opravdu svěží vůní čisté bavlny, jinak řečeno voní podobně jako právě vyprané prádlo. Je to taková vůně čistoty, která je příjemně nevtíravá, což oceňují také zákazníci, kteří si produkt zakoupili. Svíčka je schopná vydržet hořet až 150 hodin, což odpovídá její velké velikosti s hmotností 623 gramů. Po celou dobu uvolňuje stálou věrnou vůni, nemusíte se tak obávat zhoršení kvality vůně v průběhu hoření. Jedná se o parafínovou svíčku, knot je bavlněný a hlava obsahuje bergamot, ozón a zelené listy, srdce konvalinku, růže a základ tvoří cedr, dřevité tóny, pižmo a vetiver.

Yankee Candle Midnight Jasmine

Vonné svíčky Yankee Candle Midnight Jasmine přinášejí do vašeho domova úžasnou květinovou vůni, kde dominuje vůně jasmínu. Počítejte samozřejmě s tím, že jasmínová vůně je velmi specifická a nemusí sednout každému, což zdůrazňují také uživatelské recenze. Na druhou stranu pokud jasmín milujete, svíčka vám bude výrazně vonět už po samotném vybalení. Jedná se skutečně o autentickou vůni pravého jasmínu, doba hoření této svíčky je 150 hodin a využívá k tomu parafín s bavlněným knotem. Hlavu tvoří grep, květ mandarinky, neroli a orantique, srdce grep a základ pižmo s pudrovými tóny.

Woodwick Rose

Svíčka ve skle Woodwick Rose nabídne kouzelnou vůni růže. Uživatelé, kteří si produkt zakoupili, oceňují, že vůně růže je zde opravdu velmi vyvážená, což je u vůní, které obsahují růži, velmi důležité. Jedná se tedy o typickou květinovou vůni, přičemž svíčka vyrobená ze směsi parafínu prvotřídní kvality a sójového vosku, vás na první pohled upoutá svou růžovou barvou. Doba hoření je 130 hodin a hmotnost svíčky činí 609 gramů. U této svíčky si užijete také dřevěný knot, který při hoření praská jako pravé dřevo a lépe distribuuje vůni do okolí. Výrobce kromě růže zmiňuje použití aroma prvosenky a gardénie.

Yankee Candle Lemon Lavender

Svíčky Yankee Candle Lemon Lavender dle názvu kombinují svěží vůni citrónu a levandule. Ta je velmi čistá, přívětivá a skutečně si vás získá. Jedná se o velmi příjemnou kombinaci vůní, uživatelé ji v recenzích hodnotí jako jednu z nejlepších vůní od tohoto výrobce. Jedná se o svíčku, která dlouho vydrží, neboť nabízí hoření až 150 hodin a její gramáž je 623 gramů, je tedy velká. S ohledem na složení je svíčka fialová a je tvořena parafínovým voskem s klasickým bavlněným knotem.

Air Wick Life Scents Cozy by the Fire

Svíčka Air Wick Life Scents Cozy by the Fire přinese do vaší místnosti příjemnou vůni dřeva, která je kombinovaná se skořicí a pomerančem. Na vůni vás zaujme především to, že se v průběhu hoření neustále mění, hraje mnoha barvami a tóny. Skleněná nádoba svíčky je uzavřena méně obvyklým korkovým víčkem, výrobce preventivně upozorňuje na to, že se víčko nesmí používat ke zhasínání svíčky. Vzhledem k pěknému provedení s korkem se jedná také o svíčku, která určitě skvěle poslouží jako dárek a svou vůní se hodí do sychravého podzimu, nebo na sváteční vánoční období. Její hmotnost je 185 gramů a knot je standardní, bavlněný.

Yankee Candle A Calm & Quiet Place

Yankee Candle A Calm & Quiet Place by vám měla svou vůní evokovat klidné a tiché místo, jak již napovídá její název. Uživatelé, kteří si ji zakoupili, hodnotí velmi dobře pěknou sladkou vůni, která je skutečně velmi příjemná a má relaxační účinky. Jedná se o vůni, která je svěží a dosaženo je jí velmi vyváženým poměrem jemného jasmínu s lehkým dotekem pačuli a ambrového pižma, které vůni dodává hřejivé tóny. Kvůli nižší gramáži 49 g je zde doba hoření pouze 15 hodin a její knot je bavlněný.

Nejprodávanější vonné svíčky

Nejprodávanější vonné svíčky na trhu jsou Yankee Candle a WoodWick. Nejlevnější pořídíte už od 50 Kč. Oblíbené a kvalitní svíčky bez parafínu má například Aromka anebo The Greatest Candle (TGC).

Jak vybrat vonnou svíčku

Při výběru vonné svíčky byste měli zvážit hned několik jejich vlastností. Výběr totiž není pouze o tom, jak nám svíčka voní. Velmi důležitý je kupříkladu materiál, ze kterého je svíčka vyrobená. Drtivá většina svíček je v různých skleněných nádobách a vzhledem k tomu, že se jedná o typické interiérové doplňky, bývá jejich design nápaditý, vkusný a celkově hezký. Z hlediska materiálu není ale až tak podstatný obal, jako to, co je uvnitř.

Různé svíčky, různé materiály

Konvenčním materiálem je parafín, který se vyrábí za surové ropy. Pokud smýšlíte ekologicky, pravděpodobně se budete chtít těmto svíčkám spíše vyhnout. Není řečeno, že jsou vyloženě špatné, výrobci se zpravidla snaží používat parafín prémiové kvality, ale při hoření uvolňují například více sazí a škodlivin.

V současné době se tak do popředí dostávají svíčky ze sójového vosku. Důvod je tedy hlavně v tom, že při hoření neprodukují takové množství sazí jako parafín. Stále oblíbené jsou už po dlouhá léta také vonné svíčky z včelího vosku, které jsou na tom z pohledu ekologické zátěže velmi podobně a tedy dobře, jako svíčky sójové. Všem ekologicky zaměřeným lidem tak lze obě varianty určitě doporučit. Svíčky jsou zpravidla dražší, ale na druhou stranu mívají obvykle větší výdrž než svíčky parafínové.

Hlava, srdce, základ a charakter

Tato tři první slova slouží k detailnímu popisu složení vůně konkrétní svíčky. Složit příjemnou vůni není nic snadného, a proto kvalitní svíčka může mít i desítku jednotlivých aroma, které se složí do jedné výsledné vůně. Hlavu tvoří takzvané vysoké tóny, jejich vůně se rozvine ihned po zapálení, je výrazná a často rychle odezní. Srdce tvoří střední tóny vůně, které se projeví po několika minutách a v interiéru zůstanou 2 až 3 hodiny. Základ je tvořen nízkými tóny parfému a tyto tóny vydrží vonět nejdéle, zpravidla minimálně 4 hodiny, ale klidně i celý den. Výslednou vůni konkrétní svíčky popisuje její charakter, který může být květinový, kořeněný, bylinný, svěží, nebo sladký.

Knot svíčky a péče o něj

Velmi důležité také je, z jakého materiálu je vyroben knot. Většina svíček používá klasický bavlněný knot, nicméně některé vonné svíčky nabízí i speciality v podobě dřevěných knotů. Ty vám navodí příjemnou atmosféru nejen vůní, ale také zvuky praskajícího dřeva.

V případě knotu nehraje ale roli jen jeho materiál, důležitá je také určitá péče o knot. Ten by měl být neustále v délce asi 3 až 5 mm, aby zajistil optimální hoření a právě proto je tolik důležité o něj pečovat. Pokud se například na konci knotu objeví větší černý útvar, je potřeba svíčku sfouknout a knot zastřihnout.

Vysoce parfémované svíčky

Řada svíček je také vysoce parfemovaných. V těchto případech si je majitelé pořizují také z toho důvodu, aby provoněly interiér i bez hoření, což může být v mnoha ohledech praktické. Obvykle se podobné svíčky používají rovněž pro aromaterapii, zde je pak nicméně potřeba se zaměřit hlavně na to, jakou konkrétní bylinu hledáte a svíčku tak vybírat nejen podle vůně, ale také podle účinků byliny.

Provedení svíček

V jakém provedení si svíčku pořídíte, je už spíše otázka estetického cítění. Pokud jde například o barvu svíček, tak ta je zpravidla spjata s vůní, kterou svíčka uvolňuje. Většina svíček je ve skle, přičemž mají také skleněné víčko. Jsou ale svíčky třeba také s víčkem korkovým nebo kovovým. Na trhu najdete dokonce i vonné svíčky s více knoty, které mohou v interiéru působit velmi nevšedním dojmem a zaujmou na první pohled.

4.5/5 - (22 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.