Úklid,

Vodní vysavače: Test a recenze 10 nejlepších

Vodní vysavač může být jako označení lehce matoucí, neboť si lidé tento pojem často spojují s různými přístroji. Zdaleka nejčastější je záměna s vysavačem, který je schopen také namokro vysávat koberce a čalounění. Zvládá tedy takzvané mokré vysávání a říká se mu také čistič koberců. Přitom u vodních vysavačů se toto označení správně používá s ohledem na způsob filtrace.

Vodní vysavač má totiž filtraci vyřešenou skrze vodu. Díky tomu se jedná o podlahový vysavač, který je velmi vhodný pro alergiky. Filtrací vzduchu přes vodní náplň a případně další filtry, včetně HEPA, zůstává drtivé množství nečistot a prachu uvnitř vysavače.

Samozřejmě i vysavače s vodním filtrem však mnohdy zvládají také mokré vysávání. Mnohé z nich mohou pracovat jako bezsáčkový vysavač i jako sáčkový vysavač a zvládají třeba také vysávání tekutin, jejich využití může být tedy poměrně široké a proto nesou nezřídka označení multifunkční. Velice oblíbené jsou také u majitelů domácích mazlíčků, po kterých zvládají efektivně uklízet.

Většina těchto vysavačů má klasickou konstrukci, ale existují i tyčové vysavače, které mají tolik žádanou funkci vytírání. Z parametrů je důležitá hodnota sacího výkonu, která se odvíjí od maximálního podtlaku, kterého dokáže vysavač dosáhnout. Dále pak objem nádoby, akční rádius, či obsah dodávaného příslušenství. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší vodní vysavače a jejich recenze.

Nejlepší vodní vysavače – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších vodních vysavačů z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Kärcher SE 4002Thomas Aqua Pet & FamilyLiv Aquafilter 2000Bissell 1558N SpotClean ProfessionalPhilips AquaTrio FC7088/01VAX 7151 MultifunctionZELMER ZVC 762 SPETA Neptun 2404VAX Dual Power Pro Advance W85-PL-T-EETA Aqualio 1448
Akční rádius9 m11 m9 m-9,5 m13 m9 m9 m--
Délka přívodního kabelu7 m8 m6 m6,5 m8 m10 m6 m6 m9 m-
Hmotnost7,5 kg8,2 kg8,3 kg5,9 kg6,7 kg8,1 kg8,5 kg14,5 kg10,5 kg3,9 kg
Hlučnost73 dB70 dB82 dB84 dB84 dB-80 dB80 dB-83 dB
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 vodních vysavačů

Kärcher SE 4002

Kärcher SE 4002 recenze a test

Vodní vysavač Kärcher SE 4002 spolehlivě kombinuje suché a mokré vysávání. Je to zároveň také vysavač, který bývá někdy označován jako nástřikový extraktor. K čištění namokro využívá pouze čisté vody a zvládá odstraňovat jak suché, tak mokré nečistoty.

Pomocí propracovaného systému čištění je schopen čistit jak koberce, tak tvrdé podlahy, jako jsou kámen, dlažba, případně linoleum. Vyšlapaná místa na kobercích dokáže znovu oživit, protože pronikne až do hloubky vláken. V balení najdete také hubici, pomocí které vyčistíte čalounění.

V příslušenství je toho opravdu mnoho, obsahuje nástřikové sací hadice podle toho, jaký povrch chcete uklízet. Dokonce je zde také hubice na spáry. Veškeré příslušenství lze umístit do praktického úložného prostoru a s vhodným příslušenstvím je schopen dokonce fungovat jako bezsáčkový vysavač. Díky své univerzálnosti je tento přístroj schopen v podstatě zastat návštěvu úklidové firmy. Negativem může být o něco nižší sací výkon při suchém vysávání.

Funkce nástřikového extraktoru, bohaté příslušenství, sáčkový i bezsáčkový
Nižší sací výkon pro suché vysávání

Thomas Aqua Pet & Family

Thomas Aqua Pet & Family recenze a test

Vysavač na psí chlupy Thomas Aqua Pet & Family zvládá suché i mokré vysávání. Kromě toho je typickým zástupcem klasických vodních vysavačů, neboť obsahuje vodní filtraci. Díky tomu je schopen také čistit a osvěžovat vzduch v domácnosti a jeho objem nádoby na nečistoty je 1,8 litru.

Kromě toho se tento vysavač vyznačuje tím, že využívá moderní technologii na vysávání zvířecí chlupů. V tomto ohledu přináší opravdu mimořádný sací výkon s maximálním podtlakem až 280 mbar. Má speciální hubici na chlupy, kterou je dostanete jak z koberců, tak chlupy efektivně posbíráte i z tvrdých podlah. Vodní filtrace zase zajistí kvalitní odfiltrování alergenů, které se v nich vyskytují.

Na vysavači lze především ocenit silný tah. Právě díky tomu je schopen zvládnout opravdu důkladně vysát všechny druhy povrchů a zvládá velmi dobře také tepování koberců. Určitým negativem může být o něco vyšší hlučnost, nicméně tou se nevymyká z průměru.

Vysoký sací výkon, kvalitní odstranění zvířecích chlupů, výkonný na každém povrchu
Menší objem nádoby na prach

Liv Aquafilter 2000

Liv Aquafilter 2000 recenze a test

Tepovač koberců Liv Aquafilter 2000 zvládá samozřejmě kromě suchého také mokré vysávání a díky tomu je velmi dobrý v tepování koberců. Tento vysavač dále zvládá vysávat tekutiny, takže již nikdy více nemusíte rozlité věci komplikovaně vytírat hadrem.

Samozřejmostí je u tohoto vysavače vodní filtrace. Co nezachytí samotný vodní filtr, to skončí v kvalitním HEPA filtru. Klasický bezsáčkový systém lze nahradit s vhodným příslušenstvím také vložením sáčků, vysavač tak nabízí opravdu univerzální řešení pro každého.

U vodní filtrace je také samozřejmostí, že dokáže čistit a osvěžovat vzduch. Pokud například přidáte několik kapek vhodného esenciálního oleje, krásně vaši domácnost při vysávání provoní. Jako hlavní negativum bychom označili vodní filtrační nádobu, kterou nelze vyjmout, a proto se její obsah následně poměrně složitěji vylévá.

Výkon při tepování koberců, sáčkový i bezsáčkový, vysávání tekutin
Obtížnější vylévání špinavé vody

Bissell 1558N SpotClean Professional

Bissell 1558N SpotClean Professional recenze a test

Vodní vysavač Bissell 1558N SpotClean Professional nabídne účinný systém vodní filtrace a jeho nádoba na prach má velmi dobrých 3,5 l. Jinak se jedná o klasický vysavač, který zvládne vysávat jak koberce, tak třeba čalounění. Má rovněž funkci odstraňovače skvrn, díky čemuž dokážete kvalitně uklidit po domácích mazlíčcích nebo s ním vyčistíte vozidla, karavany či čluny.

Vysavač kombinuje výkonné sání a zároveň účinnost kartáčů a čistícího roztoku. Díky tomu je schopen intenzivně působit na nečistoty a skvrny. Přístroj má o něco menší délku přívodního kabelu, která je 6,5 m, což by mohlo někoho omezovat. Je schopen dosáhnout podtlaku 230 mbar, se kterým se řadí mezi výkonnější modely.

Vzhledem k tomu, že se vysavač specializuje na odstraňování skvrn, najdete zde 8 cm široký kartáč na skvrny. Pohodlně s ním uklidíte také schody, neboť právě na ně obsahuje speciální nástavec. V balení najdete dále speciální čistící přípravek na skvrny, se kterým připravíte čistící roztok.

Funkce odstraňovače skvrn, objemná nádoba na nečistoty, mnoho nástavců
Menší akční rádius

Philips AquaTrio FC7088/01

Philips AquaTrio FC7088/01 recenze a test

Vysavač na vodu Philips AquaTrio FC7088/01 je určen těm, kteří nedají dopustit na tyčové vysavače. Zvládá kromě klasického vysávání na sucho i na mokro také vytírání. Právě možnost vytírat je u tyčových vysavačů velmi oblíbená. Vodní vysavač Philips je vhodný i pro alergiky, neboť velmi dobře zvládá odstraňování zvířecích chlupů.

Přístroj zvládne všechny běžné povrchy, na tvrdých podlahách je pak jako doma. Mezi určitou nevýhodu tohoto přístroje, se kterou byste měli počítat při koupi, je poněkud horší schopnost dostat se ke krajům a do rohů místnosti, které je potřeba uklidit dodatečně.

Přístroj disponuje velmi dlouhým napájecím kabelem 8 m, který vás v pohybu nebude omezovat. Systém filtrace je na vodní bázi, nicméně v tyčovém provedení počítejte s o něco menší nádobou na prach, která má pouhých 0,8 l.

Funkce vytírání, odstraňování zvířecích chlupů, dlouhý přívodní kabel
Hůře zvládá kraje a rohy

VAX 7151 Multifunction

VAX 7151 Multifunction recenze a test

Multifunkční vysavač VAX 7151 má multifunkční využití již ve svém názvu. Můžete jej využít jako všestranný vysavač, tak rovněž jako čistič koberců. Kapacita nádoby na nečistoty při suchém vysávání je 10 l. V případě použití sáčku je to 8 l, přičemž stejná je také kapacita nádržky na špinavou vodu.

Z výše uvedeného je zřejmé, že vysavač zvládá jak suché, tak mokré vysávání. Zaujme kvalitní provedení příslušenství a všechny teleskopické prvky v kovu. Bohaté je také příslušenství, které zahrnuje například nástavec na tvrdé podlahy, na čalounění, prachový nástavec, turbokartáč a další.

Vysavač disponuje vodní filtrací, případně také HEPA filtrem. Při použití sáčků můžete využít jak látkové, tak ty papírové. Potěší také dlouhá přívodní šňůra a s tím související velký akční rádius, který je rovných 13 m. Negativem pro někoho může být o něco vyšší hlučnost.

Vysoká univerzálnost, velká kapacita na nečistoty, velký akční rádius
Vyšší hlučnost

ZELMER ZVC 762 SP

ZELMER ZVC 762 SP recenze a test

Vodní vysavač Zelmer ZVC 762 SP patří mezi víceúčelové vysavače. Umí vysávat jak suché nečistoty, tak tekutiny. Umožní namokro vysávat koberce, čalounění a systém filtrace kombinuje jak vodní filtraci, tak HEPA filtr. Kladně hodnotíme teleskopické kovové trubky.

Můžete si také zvolit, zda budete vysávat bez sáčku nebo se sáčkem. Sáček však v balení výrobce dodává pouze jeden. Nástavce na tvrdé podlahy jsou opatřeny jemnými kartáčky, které zamezují možnosti poškrábání kvalitních dřevěných podlah.

Akční rádius vysavače je dobrých 9 m při délce napájecího kabelu 6 metrů. Ocenili bychom o něco větší kapacitu sáčků nebo nádoby na prach, která je menších 2,5 l. To platí zejména v kombinaci s tím, že vysavač disponuje poměrně vysokým výkonem s podtlakem 220 mbar. Díky tomu je schopen dobře zvládat zvířecí chlupy a obecně silně znečištěné povrchy, dokonce třeba i bahno.

Bohaté příslušenství, sáčkový i bezsáčkový, vysávání tekutin
Menší kapacita nádoby na nečistoty

ETA Neptun 2404

ETA Neptun 2404 recenze a test

Vysavač s vodním filtrem ETA Neptun 2404 nabízí možnost suchého i mokrého vysávání. Zaujme poměrně velkým zásobníkem na 12 l znečištěné vody a nádoba na saponát pro mokré vysávání má 3 l. Při vysávání namokro zvládá nejen důkladně proprat koberce, ale také čalounění. Má velmi dobrý výkon, s podtlakem vysávání 250 mbar se řadí mezi ty výkonnější modely.

Vysavač umí také vysávat tekutiny a zvládá šamponování. Pokud využijete suché vysávání, můžete použít dvoustěnný sáček, který má objem rovněž úctyhodných 9 l. Oceňujeme kovové provedení sacích trubek.

Dle výše uvedeného je zřejmé, že vodní vysavač ETA je poněkud větší, má o něco vyšší hmotnost, než by mohlo být každému příjemné, a sice 14,5 kg. To však nepovažujeme za nevýhodu, protože je to každému zřejmé už při nákupu a pravděpodobně si tento vysavač pořídí zákazník, kterému taková kapacita bude vyhovovat. Příkladem je třeba průmyslové využití, stejně tak jako úklid kompletně celého velkého domu.

Kapacitně zvládne i průmyslové nasazení, kovové sací trubky, výborný výkon
Kratší přívodní kabel

VAX Dual Power Pro Advance W85-PL-T-E

VAX Dual Power Pro Advance W85-PL-T-E recenze a test

Vysavač s vodní filtrací VAX Dual Power Pro Advance W85-PL-T-E je v tyčovém provedení a má 9 m dlouhý přívodní kabel, díky čemuž vás nebude nijak zásadně omezovat. Zvládne jak vysávání, tak vytírání, které je šetrné k podlaze. Využívá totiž rotačního kartáče, který čistí šetrně i efektivně zároveň.

Vysavač se velmi dobře obsluhuje a kromě rotačních kartáčů nabízí další bohaté příslušenství. Přesto, že se jedná o tyčový model, objem nádoby na prach je 4,5 l. To nicméně dělá tyčový vysavač o něco robustnější, nijak významně to však nebrání jednoduchosti obsluhy. Jeho hmotnost je 10,5 kilogramů a podtlak má hodnotu 210 mbar, což je na toto provedení velice dobrá hodnota.

Na tyčové provedení vás může překvapit o něco vyšší cena, nicméně dostanete opravdu všestranný a výkonný přístroj. Již jsme zmínili velmi dobrou manipulaci, kde je potřeba vyzdvihnout také schopnost vysávat okolí nábytku, kam se některé jiné tyčové vysavače mají problém dostat.

Rotační kartáče, velký objem nádoby na nečistoty, vysávání kolem nábytku
Vyšší cena

ETA Aqualio 1448

ETA Aqualio 1448 recenze a test

Vysavač na mokré vysávání ETA Aqualio 1448 využívá systému vodní filtrace v kombinaci s dalšími filtry a HEPA filtrem. Tento systém zajistí celkem pětistupňovou filtraci včetně karbonového filtru, který má výrobce patentován jako unikátní řešení. To je schopno zajistit naprostou většinu nečistot, takže je vhodný pro alergiky. Dokonce umí eliminovat bakterie ve znečištěné vodě UV světlem.

Hlavní jeho výsadou je také napájení bateriemi. Díky tomu máte prakticky neomezený pohyb po místnosti a nepřekážejí vám žádné kabely. To se na druhou stranu odráží na omezené době provozu, která je 50 minut. Přes provoz na baterie, má vysavač velmi slušný sací výkon, který je dostatečný zejména na tvrdé podlahy.

Vysavač neumí vysávat tekutiny, což vzhledem k ceně zamrzí. Na druhou stranu jeho největší výhodou je zde především bezšňůrové provedení, což je potřeba si před koupí uvědomit. Vysavač je s hmotností 3,9 kg velmi lehký a zároveň má o něco menší nádobu na nečistoty, která je 0,47 l.

Propracovaný systém filtrace, skvělý pro alergiky, díky bateriím neomezený pohyb
Horší vysávání koberců

Jak vybrat vodní vysavač

Pokud se rozhodnete pro vodní vysavač, pravděpodobně vám jde především o účinnou filtraci výstupního vzduchu z vysavače. Vodní filtrace v kombinaci s dalšími filtry je totiž dnes prakticky nejúčinnějším systémem filtrace vůbec. Vysavač s vodním filtrem většinou nevybíráme pouze s ohledem na filtraci vzduchu, ale je zde také celá řada dalších důvodů k jejich nákupu.

Objem nádoby vodního vysavače

U vodních vysavačů se můžeme setkat hned s několika nádobami. Ta nejdůležitější je nádoba na špinavou vodu, kde se zachytávají nečistoty. Pokud je objem této nádoby příliš malý, může se stát, že budete příliš často běhat nádobu vylévat. Dávejte si také pozor na to, jak je nádoba přístupná. Některé vysavače ji totiž mohou mít napevno a vylévání je tak komplikovanější.

Vysavače, které umí mokré vysávání, mívají také nádobu na saponát. Zde je zpravidla objem většinou dostatečný a není potřeba se ničeho obávat. Pokud vysavač nefunguje pouze jako bezsáčkový, ale používá také sáčky, zaměřte se i na jejich kapacitu.

Systém filtrace

Již v úvodu našeho výběru vodních vysavačů jsme zmínili, že jsou velmi dobré pro alergiky, filtrace do vody je totiž velmi účinná. Každopádně řada produktů je doplněna ještě o další filtry, které zajistí maximální vyčištění výstupního vzduchu. Poměrně běžně bývá v přístroji HEPA filtr, některé vysavače ale mají ještě sofistikovanější systémy filtrace pomocí dalších přídavných filtrů, které je důležité nezapomínat pravidelně čistit.

Vysávání a sací výkon

Všechny vodní vysavače samozřejmě zvládají suché vysávání. Díky tomu můžete vysávat nečistoty z tvrdých podlah a z koberců, které zůstanou zachyceny ve vodní náplni. V tomto případě si dejte pozor na sací výkon, který je důležitý zejména tehdy, pokud třeba potřebujete odstraňovat z koberců zvířecí chlupy (některé vysavače se na takové druhy nečistot přímo specializují). Sací výkon se nechá jednoduše odvodit od maximálního podtlaku, kterého je schopno zařízení dosáhnout a platí, že čím vyšší podtlak je, tím má vysavač větší sílu.

Mnoho vodních vysavačů umí také mokré vysávání, což využijete u koberců nebo čalounění. Pokud je to pro vás důležité, tak na to při výběru berte ohled. Již v úvodu jsme totiž zmiňovali, že mnoho lidí často zaměňuje vodní vysavač a mokré vysávání, přičemž se jedná o dvě rozdílné věci. Vodní vysavač automaticky neznamená, že umí vysávat namokro. Vodní vysavač znamená, že má vodní filtraci. Pokud hledáte vysavač, který umí mokré vysávání, můžete volit mezi modely, které přidávají do vody saponát, ale také mezi modely, které čistí pouze vodou. Vysavač při mokrém čištění koberec, případně čalounění, v podstatě vypere.

Klasický vs. tyčový vysavač

Mnoho uživatelů se drží klasické koncepce, tedy přístroje, od kterého vede flexibilní hubice s kovovou nebo plastovou násadou. Na ní pak lze měnit libovolně nástavce. Řada lidí si však také oblíbila tyčové vysavače, které nabízejí i praktickou možnost vytírání, u těch však většinou nehledejte další nástavce či jiné praktické adaptéry a příslušenství.

Proto si dobře rozmyslete, k jakému účelu budete vysavač s vodním filtrem používat. V případě tyčových vysavačů existují také modely, které zvládají provoz na baterie. Nebudete tak zbytečně omezení přívodní šňůrou a rutinní úklid se tak stane hned o něco příjemnějším.

4.5/5 - (28 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.