Domácnost,

Domácí vinotéky: Vestavné, malé aj. | Recenze, test

Chladící vinotéka je určena k dlouhodobému uskladnění vína při vhodných teplotních podmínkách. Vinotéka od pohledu připomíná chladničku, a nejen proto se lze setkat rovněž s označením lednice na víno. Od běžné chladničky se samozřejmě liší, mimo jiné vnitřní konstrukcí. Ta je členěna tím způsobem, aby do ní bylo možné jednotlivé lahve snadno umístit, nebo vytvořit dvě teplotní zóny.

Rozlišují se dva typy, a to volně stojící a vestavné vinotéky. Významnou roli přitom hraje kapacita, přesněji vnitřní objem a počet lahví, které dokáže pojmout. Domácí vinotéka obvykle pojme desítky lahví vína, malé vinotéky do bytu pak mohou být i jen pro jednotky kusů. Do různých komerčních provozů, jako jsou bary a restaurace, jsou vhodnější větší modely, jež mohou pojmout až stovky lahví.

Zohlednit byste měli nejen kapacitu, tedy vnitřní objem a počet lahví, druh polic (dřevěné, drátěné) nebo hlučnost, ale i specifické vlastnosti. Například počet zón (jednozónová, dvouzónová) nebo přítomnost LED osvětlení. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší vinotéky a jejich recenze.

Nejlepší domácí vinotéky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších domácích vinoték z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelTypPočet lahvíObjem 
Hyundai VIN 18 DZ recenze a testHyundai VIN 18 DZVolně stojící1853 l
Guzzanti GZ 59 recenze a testGuzzanti GZ 59Volně stojící59117 l
Whirlpool ARC 229 recenze a testWhirlpool ARC 229Vestavná32105 l
Hyundai VIN 18 recenze a testHyundai VIN 18Volně stojící1848 l
AEG SWB63001DG recenze a testAEG SWB63001DGVestavná2056 l
Hyundai VIN 12 DZ recenze a testHyundai VIN 12 DZVolně stojící1233 l
Electrolux ERW0670A recenze a testElectrolux ERW0670AVestavná2454 l
Hoover HWCA 2335 recenze a testHoover HWCA 2335Volně stojící40118 l
Hyundai VIN 6 recenze a testHyundai VIN 6Volně stojící616 l
Candy CCVA 200 GL recenze a testCandy CCVA 200 GLVolně stojící40117 l

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Hyundai VIN 18 DZGuzzanti GZ 59Whirlpool ARC 229Hyundai VIN 18AEG SWB63001DGHyundai VIN 12 DZElectrolux ERW0670AHoover HWCA 2335Hyundai VIN 6Candy CCVA 200 GL
Druh policDrátěnéDrátěnéDřevěnéDrátěnéDřevěnéDrátěnéDřevěnéDřevěnéDrátěnéDřevěné
Hlučnost38 dB41 dB42 dB38 dB42 dB38 dB39 dB46 dB38 dB46 dB
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 vinoték

Hyundai VIN 18 DZ

Hyundai VIN 18 DZ recenze a test

Dvouzónová vinotéka Hyundai VIN 18 DZ zaujme nejenom svým elegantním vzhledem, který se hodí do každého bytu. Má i dobré parametry, kam nepatří jenom funkce Dual Zone. Zaujme také příkon, stejně jako i celková velikost jejího vnitřního objemu. Ta činí přesně 53 litrů. To v praxi znamená, že se do ní díky uspořádání vejde celých 18 lahví vína.

Maximální rozměr každé z umísťovaných lahví může být až 8 x 33 cm. Horní zóna této lednice nabídne rozdělení teploty v rozmezí 12 – 18 stupňů. Proti tomu spodní chladnější zóna nabídne možnost rozdělení v rozmezí od 8 až do 18 stupni.

Její spotřeba je 0,48 kWH/24 hodin. Ovládání je realizováno dotykově, s využitím praktického LED displeje. Zaujmou i prosklené dveře, nebo s celkovým vzhledem dobře ladicí drátěné police.

Funkce Dual zone, kapacita 18 lahví, stylový design
Bez zámku

Guzzanti GZ 59

Guzzanti GZ 59 recenze a test

Jednozónová vinotéka Guzzanti GZ 59 zaujme sovu nízkou spotřebou, konkrétně spotřebuje 0,68 kWh za 24 h. Svým určením se hodí do hotelů a penzionů. A to především pro svou velikost. Její celkový objem činí velmi dobrých 117 litrů, což v praxi znamená možnost umístění 59 lahví vína.

Před slunečním zářením chrání tmavší, a navíc 2 vrstvé sklo. Vnitřní prostor využívá 3+1 chromovou drátěnou polici. Uvnitř nechybí ani praktické osvětlení. Zaujme velký chladicí rozsah, který začíná na teplotě 7 a končí na hodnotě 18 stupňů.

Dveře vinotéky je možné snadno umístit i na druhou stranu. Hlučnost tohoto modelu je 41 dB. Nechybí ani samozřejmý LED displej s důležitými informacemi, nebo i praktický digitální termostat s nastavením vždy o 1 stupeň Celsia.

Velký objem, výměna dvířek, úsporná energetická třída
Relativně hlučnější

Whirlpool ARC 229

Whirlpool ARC 229 recenze a test

Vestavná vinotéka Whirlpool ARC 229 je skvělé řešení pro každou domácnost. Má svěží a moderní design, který zaujme možností umístění do kuchyňské linky. Stylově působí také police, které jsou vyráběné ze dřeva. Celkový objem je dobrých 105 litrů, což dohromady dává celkový kapacitu ve výši na 32 lahví vína běžných velikostí.

Díky intuitivnímu elektronickému ovládacímu panelu není problém nastavit teplotu, která může být v rozmezí od 6 do 18 stupňů Celsia. Dále nechybí ani možnost optimálního nastavení vlhkosti, která je v rozmezí mezi 50 – 70 procenty. Navíc je možné uvnitř vytvořit dvě různorodé teplotní zóny.

Zaujme také spotřeba, která při klasickém provozu činí 0,9 kWh/24 h. Hlučnost o velikosti 42 dB je tak kolem průměru srovnávaných modelů. Poliček je k dispozici celkem 5 a nabídnou možnost nastavení.

Vestavné řešení, 2 zóny, na 32 lahví vína
Bez oddělené regulace

Hyundai VIN 18

Hyundai VIN 18 recenze a test

Domácí vinotéka Hyundai VIN 18 zaujme každého milovníka vín. I přes své kompaktnější rozměry bez problémů pojme celých 18 lahví, což je ono číslo ukryté v názvu. Umístit je možno i větší lahve vína, a to až o rozměru 8 x 33 cm. Vnitřní objem je 48 litrů. Problémem není ani její spotřeba, což potvrzuje také hodnota příkonu, která je 50 W.

Díky polovodičovému chladicímu systému je zajištěný tichý chod, a to o hodnotě 38 dB. I přesto někteří uživatelé zmiňují hlučný provoz, ovšem tyto názory nejsou jednotné. Police jsou klasické drátěné a hodnota spotřeby je 0.51 kWh za 1 den provozu.

Teplotu je možné navolit v celkem široké škále možností, a to v rozmezí 12 – 18 stupňů Celsia. Zaujme také ovládání, které je zajištěno pomocí dotykového LED displeje. Po otevření dvířek je praktickou funkcí také možnost využití vnitřního osvětlení.

Pro 18 lahví, tichý chod, kompaktní rozměry
Vyšší teplota

AEG SWB63001DG

AEG SWB63001DG recenze a test

Lednice na víno AEG SWB63001DG zaujme už svým provedením. Skrz sklo zaujmou dřevěné police, stejně jako upoutá i zabudované LED osvětlení. Dále nezklame ani velikost prostoru. Jeho celkový objem činí 56 litrů, s čímž je spojeno celkem 6 polic určených pro umístění vína. Daná kombinace nabídne možnost umístit do vinotéky až 20 lahví vína.

Unikátem je i vestavné provedení, což přispívá k celkovému vzhledu. Zařazena je do energetické třídy s označením G (dle nového štítkování) a orientační roční spotřebu pouze 137 KWh. Hlučnost během normálního provozu vinotéky činí 42 dB.

V případě zájmu je možné změnit otevírání dveří na druhou stranu. Ovládání je řešeno elektronicky a konkrétní nastavení rozsahu teplot zobrazuje displej v čelní části. Konstrukce je vyráběna s ohledem na to, aby měly vibrace kompresoru naprosto minimální vliv na kvalitu lahví.

Vestavné provedení, úsporný provoz, na 20 lahví
Vyšší hlučnost

Hyundai VIN 12 DZ

Hyundai VIN 12 DZ recenze a test

Domácí vinotéka Hyundai VIN 12 DZ je určená pro toho, kdo hledá opravdu kompaktní rozměry. Tento model disponuje prostorem o velikosti 33 litrů, což odpovídá tomu, že pojme až 12 lahví vína. I přes svou velikost nabídne pokročilé funkce, jako je například Dual Zone. Tím lze vytvořit dvě teplotní zóny. V jedné bude rozmezí teplot 12 – 18 stupňů, zatímco v té druhé bude 6 – 18 stupňů.

Zrcadlově tónovaná dvířka přispívají k zajímavému vzhledu. U nich nechybí také modře podsvícený LED displej, který ukazuje aktuální nastavení tohoto modelu. K designu přispívají také drátěné police. Uvnitř nechybí ani praktické osvětlení.

Hodnota příkonu u této vinotéky je 100 W a její spotřeba během 1 dne je zhruba 0,37 kWh. I když je menší, maximální velikost lahve, kterou pojme může být až 8 cm x 33 cm.

Dual Zone, LED displej
Lehce zvýšená hlučnost ventilátoru

Electrolux ERW0670A

Electrolux ERW0670A recenze a test

Chladící vinotéka Electrolux ERW0670A patří do kategorie takzvaných vestavných spotřebičů, díky čemuž ji můžete snadno zabudovat právě do vaší kuchyně. Kladem je také to, že nabídne velký rozsah teplot, které lze zvolit. Tou nejnižší teplotou je 5 stupňů a tou nejvyšší je celých 20 stupňů Celsia. Má 1 zónu a všechny lahve budou vychlazeny na stejnou teplotu.

Unikátní konstrukce a chladicí systém zajišťují úsporný provoz se spotřebou zhruba 107 kWh/rok. Nezklame ani ovládání, které je realizováno hned v oblasti za samotnými dvířky.

Celkový objem 54 litrů a nabídne možnost vložit 24 jednotlivých lahví. Ty se ukládají nikoliv na kovové, ale dřevěné nosiče. Během provozu vzniká hluk o velikosti 39 dB, což je přijatelná hodnota.

Vestavné řešení, široký rozsah teplot
Bez displeje

Hoover HWCA 2335

Hoover HWCA 2335 recenze a test

Chladnička na víno Hoover HWCA 2335 určitě nezklame tím, jak je velká, pokud jde o vnitřní prostor. Její objem totiž činí dobrých 118 litrů. Vlivem toho dokáže bez jakýchkoliv problémů pojmout i 40 lahví různorodého vína. Ty jsou umístěny na stylových dřevěných policích. K dispozici jsou hned 4 a v případě potřeby není problém jejich snadného vyjmutí.

Jde o takzvané jednozónové řešení, což znamená jistotu všude stejné teploty. Tu lze nastavit v rozmezí od 7 stupňů, až po hodnotu 18 stupňů Celsia. Díky displeji je možné nastavení snadno kontrolovat. Chlazení je řešeno pomocí 1 kompresoru a média R600.

Spotřeba energie během jednoho dne činí zhruba 0,39 kWh. Opomenout nelze ani hlučnost o velikosti 46 dB, kterou je možné označit za vyšší a spotřebič by se tak měl nacházet v prostoru, kde nebude svým provozem rušit. Klimatické označení je spojeno s písmenem N.

Dobrá kapacita, vyjímatelní dřevěné police, velký rozsah teplot
Větší hlučnost

Hyundai VIN 6

Hyundai VIN 6 recenze a test

Malá vinotéka Hyundai VIN 6 se hodí i do menších bytů. Její rozměry jsou opravdu kompaktní, a to konkrétně o hodnotě 53 x 38 x 51 cm. Z toho plyne i to, že její vnitřní objem činí pouze 16 litrů. Přesto dovolí bez problémů umístit až 6 lahví vína. Ty jsou umístěny na drátěné police a chlazeny na potřebnou teplotu, kterou zobrazí modře podsvícený LED displej.

Teplotu lze nastavit v širokém rozsahu, a to už od hodnoty 8 stupňů, až po hodnotu 18 stupňů Celsia. Chlazení je řešeno polovodičový systémem, kdy nevznikají vibrace. Toto řešení je velmi úsporné, což potvrzuje spotřeba 0,39 kWh/24h.

Hlučnost tohoto modelu je 38 dB, což je poměrně příjemná hodnota. Nechybí existence vnitřního LED světla, které nabídne perfektní prosvětlení vnitřní části. Ovládání je nejenom dotykové, ale také intuitivní.

Dotykové ovládání, malé rozměry
Nic zásadního

Candy CCVA 200 GL

Candy CCVA 200 GL recenze a test

Vinotéka Candy CCVA 200 GL má velmi dobré rozměry, díky čemuž se hodí i do řady komerčních prostor. Z hlediska provedení je to 84 x 50 x 59 centimetrů a s ohledem na vnitřní objem je to hodnota 117 litrů. Díky tomu se do ní vejde až 40 jednotlivých lahví. Ty jsou umístěné na dřevěných policích, přičemž hned 3 police je možné v případě potřeby vyjmout.

Klimatická třída je klasická a nese označení N. Během roku vinotéka spotřebuje zhruba 197 kWh elektrické energie. Chlazení je řešeno 1 kompresorem a chladivem R600.

Teplotu lze nastavit v širokém rozsahu. Tou nejnižší je 7 stupňů a tou nejvyšší zase 18 stupňů Celsia. Nechybí displej, který ukazuje aktuální nastavení. Pro snadnější identifikaci lahví je ve vnitřní části k dispozici osvětlení. Hlučnost činí 46 dB, což by hlavně v komerčních provozech nemělo vadit.

Prostorná, široký rozsah teplot, osvětlení
Úroveň hlučnosti

Jak vybrat lednici na víno

Chladící vinotéka a její výběr by měl být spojen v první řadě s tím, o jaký se jedná typ. V tomto směru lze produkty rozdělit do dvou kategorií, a to podle toho, kde budou umístěné.

Volně stojící vinotéka

Řešení, které je samostatným designovým spotřebičem, který je možné kamkoliv postavit. Velmi často se volně stojící vinotéky umisťují do obývacích pokojů, či v restauracích do prostoru pro hosty.

Vestavná vinotéka

Toto řešení je podobné, jako u jiných vestavných spotřebičů. Vestavná vinotéka je určená pro montáž do korpusu kuchyní. Třeba pod linku, nebo i klasicky do větší výšky. Při výběru je nutné zohlednit hlavně vestavné rozměry, primárně šíři.

Objem a počet lahví

Kapacita se udává hned ve dvou hodnotách. První hodnota, kterou vinotéka disponuje, je celkový vnitřní objem. U těch nejmenších modelů je to okolo 15 – 20 litrů. U těch největších už objem vinotéky přesahuje hodnotu 100 litrů.

Tento prostor je dále rozdělený na police. Ty mohou být drátěné, nejčastěji chromové, nebo také dřevěné. Jejich počet či tvar ovlivňují, jaká je kapacita s ohledem na počet lahví. U nejmenších je to kolem 6 lahví. U největších to může být až 40.

Chlazení

Vinotéka je určená k tomu, aby udržela víno ve správné teplotě. K tomu slouží funkce chlazení. U ní je třeba si všímat rozsahu teplot, které vinotéka nabídne. Nejnižší teploty bývají okolo 8 stupňů, nejvyšší okolo 20 stupňů. Inovativní je v dané ohledu dvouzónová vinotéka, která umožní vytvořit dvě zóny s různou teplotou. Proti tomu jednozónová vinotéka má stejnou teplotu v celém prostoru.

Spotřeba a hlučnost

Jde o elektrický spotřebič s určitým příkonem a výkonem od čehož se odvíjí i spotřeba. Vinotéky musí mít energetický štítek, a tak konkrétní úsporu odhalí energetická třída.

Hlučnost je udávána klasicky v decibelech. Je dobré vzít v potaz, zda bude v kuchyni, kde hluk tolik nevadí, nebo v obývacím pokoji, kde může rušit. U tichých modelů je hlučnost pod 40 dB. Naopak u těch hlučných už atakuje hranici 50 dB.

Vlastnosti a funkce

Co ještě mohou vinotéky nabídnout? Třeba LED displej s dotykovým ovládáním pro nastavení teploty. Dále vnitřní LED osvětlení pro snazší nalezení vína a manipulaci s lahvemi. Může to být i zámek, stejně jako funkce nastavení vlhkosti. Při vkládání nových lahví se může hodit také režim superchlazení.

4.4/5 - (32 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.