Sport,

Vibrační plošiny: Recenze 10 nejlepších desek na cvičení

Vibrační plošina je velmi populární v různých fitness centrech a mnoho z nich zařadilo lekce cvičení na vibrační desce do svého denního rozvrhu. Pokud již máte s tímto cvičením nějaké zkušenosti, nebo jste o něm slyšeli a víte, že je pro zdraví člověka velmi přínosné, možná přemýšlíte o tom, že si vibrační plošinu pořídíte také domů.

Vibrační plošinu je možné vybírat podle několika parametrů. Různé výrobky mají různě výkonné motory, některé slouží čistě jako vibrační cvičící deska, jiné mají i masážní funkci. Pouhých dvacet minut cvičení denně výrazně ovlivní naši kondici a naše zdraví.

K dostání jsou menší provedení, které se hodí všem, kteří nemají prostoru ve své domácnosti nazbyt i plnohodnotné vibrační plošiny, které můžete znát z fitness centra. Zatímco základní provedení mají zpravidla jeden méně výkonný motor, lépe vybavenější vibrační desky mohou mít motorů více, s čímž se pojí rovněž i vyšší výkon. Základní pohyb vibrační desky na cvičení je horizontální, dražší modely zapojují i vertikální, nebo dokonce 3D typ vibrací.

Cvičení na vibrační podložce je šetrné vůči kloubům, přesto je velmi efektivní a podle druhů cviků může sloužit ke zlepšení kondice i posílení svalů. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší vibrační plošiny a jejich recenze.

Nejlepší vibrační plošiny – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších vibračních plošin z testů a hodnocení pro rok 2021.

VzhledModelVýkon motoruNosnostTyp vibrací 
VibroGym inSPORTline Lotos300 W120 kgVertikální
Vibro Shaper200 W100 kgHorizontální
VibroGym inSPORTline Charles500 W + 300 W120 kgVertikání, 3D
HMS SVP01200 W150 kgHorizontální
VibroGym inSPORTline Lilly300 W120 kgVertikální
Master G1300 W120 kgHorizontální
VibroGym inSPORTline Alex400 W120 kg3D+
SKY SVP07200 W150 kgHorizontální
inSPORTline Julisa200 W + 200 W + 40 W120 kgVertikální, horizontální, 3D
inSPORTline Devyn200 W100 kgVertikální

Porovnání parametrů

 VibroGym inSPORTline LotosVibro ShaperVibroGym inSPORTline CharlesHMS SVP01VibroGym inSPORTline LillyMaster G1VibroGym inSPORTline AlexSKY SVP07inSPORTline JulisainSPORTline Devyn
Váha30 kg12 kg36 kg14 kg35 kg14 kg48 kg16 kg18 kg9,5 kg
DisplejAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Maximální frekvence vibrací13,7 Hz13 Hz40 Hz-25 Hz18 Hz60 Hz12 Hz40 Hz14 Hz
Posilovací gumová lana (expandéry)NeAnoNeAnoNeAnoAnoAnoAnoAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 vibračních plošin

VibroGym inSPORTline Lotos

VibroGym inSPORTline Lotos recenze

Vibrační plošina VibroGym inSPORTline Lotos má vertikální vibrace, které umožňují efektivně posilovat svaly. Podložka je opatřena vroubkováním a díky tomu během cvičení podporuje prokrvení a masíruje vaše chodila, záda, hýždě či dlaně.

Je vybavena LED displejem, který zobrazuje zvolený program, délku cvičení a rychlost vibrací. Madla, která vedou od displeje dolů k plošině, umožňují výběr z více cviků a usnadňují cvičení a rehabilitace i pro osoby, které se hůře pohybují.

K dostání je ve dvou barevných variantách, váží 30 kg a má nosnost 120 kilogramů. Umožňuje nastavit 50 stupňů vibrací a má 3 přednastavené programy. Její součástí nejsou posilovací gumy a maximální frekvenci vibrací výrobce uvádí 13,7 Hz, kterými se řadí mezi základní modely.

Tichý chod, jednoduché ovládání, malé rozměry, nízká cena, vertikální vibrace

Průměrná nosnost, nižší maximální frekvence vibrací

Vibro Shaper

Vibro Shaper recenze

Domácí vibromasážní plošina Vibro Shaper spadá do nižší cenové kategorie, má pouhých 12 kilogramů, takže se snadno přenáší. Nižší váha a cena se ale odráží i na ostatních parametrech.

Vibrační plošina má pouze oscilační (horizontální) vibrace, které jsou vhodné výhradně pro simulaci chůze či běhu, nehodí se pro jiné cviky. Má nízkou amplitudu i frekvenci vibrací, takže je méně účinná než jiné, avšak zpravidla dražší, konkurenční modely.

Nastavení je zobrazené na displeji a lze určit délku i intenzitu tréninku. Na výběr je 99 stupňů vibrací a nastavení se provádí tlačítky na displeji nebo dálkovým ovládáním, které je součástí balení. V balení jsou také gumová posilovací lana pro vyšší variabilitu cviků. Přístroj má nosnost 100 kilogramů a jeho výkon činí 200 W. Spotřebitelé ve svých recenzích kvitují snadnou obsluhu, malé rozměry a také nízkou hlučnost, kterou po čas cvičení vibrační podložka vydává.

Gumová lana a dálkové ovládání v ceně, nízká cena

Nosnost pouze 100 kg

VibroGym inSPORTline Charles

VibroGym inSPORTline Charles recenze

Vibrostation VibroGym inSPORTline Charles zaujme dvojicí vibračních motorů, první s výkonem 500 W pro vertikální vibrace a druhý s výkonem 300 W pro 3D vibrace. Na vibrační plošině je možné nastavit 60 rychlostí vibrací, které mohou dosahovat nejvyšší frekvence až 40 Hz.

Tato vibrační plošina disponuje 4 programy, z toho 3 jsou přednastavené. Má displej, který zobrazuje délku cvičení, zvolený program a rychlost. Ovládání je možné na spodní části stroje nebo rovnou na displeji.

Přístroj váží 36 kilogramů a má nosnost 120 kg. Je vhodný pro domácí použití, případně do poloprofesionálních prostorů. Nehodí se do posiloven a klubů, kde by byl nepřetržitě v provozu. Power plate je dostatečně prostorný i výkonný s dobrým poměrem ceny a výkonu. Disponuje dále gumovým protiskluzovým povrchem, který zvyšuje bezpečnost při cvičení.

Velká variabilita nastavení programů, tři možnosti vibrací

Vyšší hlučnost, méně přehledný manuál a návod na sestavení

HMS SVP01

HMS SVP01 recenze

Vibrační plošina HMS SVP01 je určena pro domácí použití a má dobrý poměr ceny a výkonu. Na tomto přístroji je možné nastavit 3 úrovně intenzity a vybrat z 10 cvičebních programů. Díky tomu přístroj může simulovat chůzi, běh i sprint.

Ovládání na LCD displeji umožňuje nastavit čas cvičení, zvolit program a rychlost vibrací. Pro jednodušší ovládání je spolu s podložkou dodávané také dálkové ovládání. Součástí balení jsou také madla s gumovými lany pro možnost zapojení více různých cviků a posílení více svalových partií.

Tento vibrační stroj má dále tu výhodu, že disponuje vysokou nosností až 150 kilogramů. Je vybavený motorem o výkonu 200 W, což je základní hodnota a bohužel u něj nezjistíme maximální frekvenci vibrací, které jsou horizontálního pohybu.

Vysoká nosnost 150 kg, skladnost, v ceně dálkové ovládání a gumová lana

Nižší výkon motoru, pouze horizontální vibrace

VibroGym inSPORTline Lilly

VibroGym inSPORTline Lilly recenze

Vibrační plošina VibroGym inSPORTline Lilly nabízí 4 přednastavené programy, váží 35 kilogramů a je vybavená kolečky pro snadnější přesouvání. Má vyrovnávací nožičky, takže stabilně stojí i na nerovné podlaze.

Tento vibrostroj umožňuje nastavit 20 různých intenzit vibrací s maximální frekvencí 25 Hz. Má vertikální vibrace, které jsou vytvářené motorem o výkonu 300 W. Maximální nosnost přístroje je 120 kilogramů, což patří mezi těmito modely k průměru.

Vibrační plošina je opatřena podložkou s vroubkováním, díky tomu neklouže a během používání masíruje chodidla, ruce, hýždě nebo záda. Veškeré nastavení je zobrazené na LCD displeji, který ukazuje zvolený program, délku cvičení, rychlost vibrací a tělesný tuk – přístroj je vybavený senzorem pro měření procent tuku v těle. Spotřebitelé tento model veskrze chválí, pozorují výsledky a zmiňují také jednoduchou montáž.

Senzor pro měření tuku v těle, kolečka a vyrovnávací nožičky

Pouze 20 rychlostí vibrací

Master G1

Master G1 recenze

Vibrační deska na cvičení Master G1 je vybavena motorem o výkonu 300 W, jedná se o malý a kompaktní stroj za nízkou cenu pro domácí použití. Plošina váží 14 kg a má nosnost 120 kilogramů.

Deska disponuje 10 přednastavenými programy a možností nastavení intenzity vibrací. Na výběr je z 20 možných stupňů rychlosti a vibrace jsou tvořené horizontálním pohybem desky do stran. Aktuální nastavení je zobrazené na displeji zařízení a pro snazší ovládání je součástí balení dálkový ovladač.

Pro větší efekt a širší variabilitu cviků jsou součástí balení také posilovací gumy, což jistě potěší. Amplituda vibrační desky je 10 milimetrů a maximální frekvence vibrací činí 18 Hz. Povrch podložky je masážní a obsahuje akupresurní body.

Nízká cena, 10 přednastavených programů, váha pouze 14 kilogramů

Nižší maximální frekvence vibrací

VibroGym inSPORTline Alex

VibroGym inSPORTline Alex recenze

Vibromasážní stroj VibroGym inSPORTline Alex má motor o výkonu 400 W a vibruje 3D vibracemi. Maximální frekvence vibrací je 60 Hz a je možné nastavit více než 50 stupňů vibrací. Díky tomu je možné nastavit intenzitu posilování a použít stroj jak pro rehabilitace, tak pro posilování svalů, formování postavy a jako prostředek k hubnutí.

Tato vibrační plošina je opatřena adhezním vroubkováním, které podporuje správnou funkci krevního oběhu, masíruje a prokrvuje chodidla, dlaně, hýždě a záda. Amplituda 3D vibrací je 0,5 až 2 milimetry a potěší rovněž jeho robustní a stabilní konstrukce.

Přístroj je vhodný jak na doma, tak i pro profesionální použití. Snadno a pohodlně se ovládá, má madla připojená k displeji pro větší variabilitu cviků a je vybaven gumovými lany pro posílení i horních končetin. Jeho nosnost je dobrých 120 kilogramů a váží 48 kg.

Gumové expandéry, tichý a klidný provoz, 3D vibrace, snadné a pohodlné ovládání

Vyšší cena a hmotnost

SKY SVP07

SKY SVP07 recenze

Domácí vibrační plošina SKY SVP07 je vybavena 200 W motorem a zařízení váží pouhých 16 kilogramů, takže se snadno přenáší, je malé a skladné zároveň. Její nosnost je výborných 150 kilogramů a umožňuje výběr z 10 cvičebních programů, 3 stupňů intenzity a 99 úrovní rychlosti vibrací.

Přístroj je vybaven LCD displejem, který ukazuje nejen zvolený cvičební program, délku cvičení a rychlost vibrací, ale také orientační počet spálených kalorií během cvičení. Jeho vibrace jsou pouze základní, tedy horizontální.

Součástí balení jsou gumové expandéry pro posilování horní části těla a dálkové ovládání, které umožňuje jednoduchou a pohodlnou volbu intenzity, stupně a rychlosti vibrací bez nutnosti se během cvičení ohýbat dolů k displeji a volit intenzitu cvičení na něm.

Gumové expandéry a dálkové ovládání součástí balení, malé rozměry, nízká váha

Motor pouze 200 W, maximální frekvence vibrací jen 12 Hz

inSPORTline Julisa

inSPORTline Julisa recenze

Vibrační plošina inSPORTline Julisa nabízí možnost výběru mezi oscilačními, 3D a horizontálními vibracemi a umožňuje jejich kombinaci. Pro jednotlivé druhy vibrací má přístroj 3 oddělené motory o výkonu 200 W, 200 W a 40 W. Vibrační deska je vybavená protiskluzovou plochou pro bezpečné používání a cvičení.

Vibrační podložka umožňuje výběr ze 3 přednastavených programů, 7 manuálních programů a 60 rychlostí vibrací. Součástí balení je protiskluzová podložka, gumové expandéry pro posílení horní poloviny těla a dálkové ovládání, které je možné připnout na ruku a mít jej tak po celou dobu cvičení u sebe.

Přístroj je vybavený dotykovým LCD displejem, který ukazuje rychlost vibrací, čas cvičení, zvolený program a počet spálených kalorií. Maximální nosnost je stanovena na 120 kilogramů při hmotnosti zařízení pouze 18 kg. Potěší také relativně velká maximální frekvence vibrací, která je 40 Hz.

Dotykový displej, velký počet programů, tři motory a tři druhy vibrací

Nenašli jsme

inSPORTline Devyn

inSPORTline Devyn recenze

Domácí vibrační plošina inSPORTline Devyn vyniká nízkou hmotností, váží pouhých 9,5 kilogramů a díky tomu se snadno přenáší a hodí se i do menších prostorů a bytů. Je vybavena motorem o výkonu 200 W a má maximální nosnost 100 kilogramů.

Plusem jsou jednoznačně vertikální vibrace, 4 programy, z toho 3 přednastavené a 1 manuální a 50 rychlostí vibrování. Součástí balení jsou odnímatelné expandéry pro posílení horních končetin. Svou maximální frekvencí vibrací se řadí mezi základní modely, dosahuje 14 Hz. Zpracování je příkladné a kvalitní, efektivně na plošině posílíte svaly, a i je uvolníte.

Přístroj má nastavitelné stabilní protiskluzové nohy, díky kterým je jeho použití bezpečné a stojí na zemi velmi stabilně. Veškeré potřebné nastavení je zobrazené na přehledném LED displeji. Nastavení je možné také prostřednictvím dálkového ovládání, které je součástí balení.

Poměr cena/výkon, 50 rychlostí vibrací, nízká hmotnost, vertikální vibrace

Nosnost 100 kg, maximální frekvence vibrací 14 Hz

Jak vybrat vibrační plošinu

Vibrační plošiny jsou velmi populárním doplňkem tréninku. Hodí se pro podpoření efektivity trénování, posilování svalů, hubnutí i jako rehabilitační pomůcka. Plošiny dostupné na trhu mají různý výkon, intenzitu vibrací a každá se hodí k trochu jinému účelu, proto je výběr důležitý a je třeba zohlednit, k čemu chcete přístroj používat a jaké jsou vaše cíle.

Rychlost, frekvence a druh vibrací

Vibrační plošiny mají možnost nastavit různé rychlosti a frekvence vibrací, což výrazně ovlivňuje intenzitu a efektivitu cvičení. Nejuniverzálnější a vhodné pro začátečníky jsou plošiny, které mají široké možnosti nastavení intenzity a rychlosti vibrování, díky tomu si můžete vybrat takovou intenzitu, která vám bude vyhovovat.

Přístroje se liší také podle druhu vibrací. Horizontální vibrace najdeme často u levnějších modelů, v tomto případě se vibrační deska v podstatě klepe, kdy je jedna strana plochy výš, druhá níž, a takto stále dokola. Při vertikálních vibracích se plocha posunuje ze strany na stranu a často o nich hovoříme také jako o houpačce. Novější a modernější přístroje mají takzvané 3D vibrace, které jsou efektivnější. Některé přístroje zvládají i kombinované vibrace a možnost nastavení preferovaného typu.

Počet motorů a výkon

Výkon výrazně ovlivňuje to, jakou frekvencí a jak rychle bude přístroj vibrovat. To nakonec poznáte na efektivitě a náročnosti cvičení, případně i na tom, jak kvalitní a intenzivní bude masáž.

Na trhu jsou přístroje, které mají jeden nebo více motorů a více motorů mají většinou přístroje, které nabízí více než jeden typ vibrací. Nejslabší přístroje mají zabudované motory s výkonem okolo 100 W, intenzita vibrací u vibračních plošin s těmito motory bude tedy velmi nízká.

Pro domácí použití se hodí přístroje s výkonem od 200 W do 500 W, výjimečně jsou k sehnání přístroje s motory i o výkonu 700 W a více. Ty se hodí nejen pro domácí, ale také pro profesionální využití v klubech, nebo fitness centrech.

Velikost plošiny

Velikost desky, na které se cvičí, je velmi důležitá. Podle velikosti je plošina vhodná pro cvičení pouze ve stoje, nebo se hodí i pro cvičení vsedě a vleže. Podle toho, jak chcete přístroj používat, zvažte, jak velkou potřebujete plošinu. Větší deska má výhodu v širší variabilitě cviků, ale je také potřeba více prostoru pro její skladování a uchovávání.

Madla a expandéry

Některé přístroje jsou pouze v provedení vibrační desky bez dalších úchopů. Pokud se cvičením začínáte, budete úchopy a madla pravděpodobně potřebovat pro zajištění dostatečné stability. Některé plošiny mají madla navržená tak, aby na ně bylo možné přenést většinu váhy člověka. Takové vibrační plošiny se hodí i pro účely rehabilitací a pro lidi, kteří mají sníženou hybnost.

Některé přístroje, zejména ty základní a levnější v podobě pouze vibračních desek, mají v balení také expandéry, tedy gumová lana, která jsou vhodná pro procvičení a posílení horní poloviny těla.

Váha a nosnost

Hmotnost vibrační plošiny je důležitá zejména v případě, že máte malý prostor, menší dům či byt a budete chtít powerplate stěhovat do různých místností, nebo po použití vždy uklízet například do skříně. Pro tyto účely jsou lepší lehčí varianty, které se pohybují od 10 kilogramů výše.

Váha profesionálnějšího přístroje však může být i několik desítek kilogramů. Čím těžší je vibrační plošina, tím je stabilnější a pevnější. U těžších modelů nehrozí riziko převrácení a také zpravidla déle vydrží. Dalším důležitým kritériem je nosnost. K sehnání jsou nejčastěji vibrační plošiny s celkovou nosností od 100 do 150 kilogramů. Vždy si při výběru ale raději nechejte dostatečnou rezervu a nikdy udávanou nosnost nepřekračujte.

Displej, ovládání a funkce

Většina vibračních plošin je vybavená displejem, který zpravidla funguje také jako ovládací panel. Zobrazuje nastavený program, intenzitu a rychlost vibrací. Jsou ale také přístroje, které ukazují počet spálených kalorií, výpočty BMI, nebo mají zabudovaný senzor pro výpočet procent tuku v těle.

Přístroj je možné ovládat zpravidla tlačítky u displeje, dotykovým displejem přímo dole na plošině, nebo dálkovým ovládáním. Pohodlný způsob ovládání vám umožní měnit nastavení také během cvičení, na což je dobré při výběru nezapomínat.

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.