Velké spotřebiče do kuchyně,

Vestavné trouby: test, recenze | Nejlepší parní, horkovzdušné aj.

Vestavná trouba je charakteristická svou konstrukcí, kdy není součástí sporáku a je umístěna v konceptu kuchyně, místo klasické skříňky. Díky tomu může být jinde než varná deska a současně lze troubu umístit i do optimální výšky. Při jejím výběru narazíte na dva typy, a to plynovou a elektrickou troubu. V tomto článku se budeme zaměřovat na elektrické trouby.

Modely se liší v pečících funkcích, počtu programů, čištění, konstrukčních vlastnostech jako třeba kruhové topné těleso, teleskopický rošt nebo izolaci a samozřejmě v rozměrech a objemu trouby. Energetická třída se celkem stabilně udržuje v kategorii A. Pro snazší výběr jsme na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností vybrali nejlepší vestavné trouby a připravili jejich recenze.

Elektrická trouba na pečení

Elektrická trouba na pečení je oblíbenějším typem než plynová hlavně proto, že nemusíte řešit plynovou přípojku. Navíc poskytne různé pečící funkce, které byste u druhého typu hledali marně. Když je vsazena do korpusu kuchyně, působí esteticky mnohem zajímavějším a modernějším dojmem. Hodí se tak do moderních kuchyní. V menších kuchyních se uplatní specifický typ označovaný jako mini trouba.

Horkovzdušná trouba

Vestavná trouba nemusí fungovat jenom na klasickém principu, kdy je ohřívána horní a spodní část. Hitem posledních let je horkovzdušná trouba, která zajistí lepší přípravu jídla za použití horkého vzduchu. Pokud je s kruhovým topným tělesem, dokáže udržet konstantní teplotu v celém prostoru trouby. Horkovzdušná trouba s ventilátorem je levnějším řešením, s dopadem na rychlost přípravy a udržení teploty.

Parní trouba

Parní trouba využívá při přípravě horkou páru, a to s horním ohřevem. Někdy je též nazývána jako multifunkční trouba, přičemž samotná příprava párou je jednou z funkcí elektrické trouby. Jednoznačně se řadí mezi oblíbence vyznavačů zdravého vaření, jelikož neničí vitamíny a jiné zdraví prospěšné látky obsažené v připravovaném jídlu.

Nejlepší elektrické vestavné trouby – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších elektrických trub z testů a hodnocení pro rok 2023.

VzhledModelObjem troubyRozměry (v x š x h)Energetická třída 
Electrolux EOB7S31X recenze a testElectrolux EOB7S31X70 l59 x 56 x 55 cmA+
Mora VTS 785 BXB recenze a testMora VTS 785 BXB77 l59,5 x 59,5 x 56,4 cmA+
AEG Mastery BEE542320M recenze a testAEG Mastery BEE542320M71 l59 x 56 x 55 cmA+
Bosch Serie 6 HBG5370B0 recenze a testBosch Serie 6 HBG5370B071 l59,5 x 59,4 x 54,8 cmA
Electrolux EOF3H70V recenze a testElectrolux EOF3H70V72 l60 x 56 x 55 cmA
Amica Retro TR 110 TW recenze a testAmica Retro TR 110 TW65 l59,5 x 59,5 x 57,5 cmA
Beko BIM 22302 X recenze a testBeko BIM 22302 X71 l59,4 x 59,5 x 56,7 cmA
Siemens HS 658GXS1 recenze a testSiemens HS 658GXS171 l59,5 x 59,5 x 54,8 cmA+
AEG Mastery BSE988330M recenze a testAEG Mastery BSE988330M70 l59 x 56 x 55 cmA++
Bosch HBG635NS1 recenze a testBosch HBG635NS171 l58,5 x 56 x 55 cmA+

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Electrolux EOB7S31XMora VTS 785 BXBAEG Mastery BEE542320MBosch Serie 6 HBG5370B0Electrolux EOF3H70VAmica Retro TR 110 TWBeko BIM 22302 XSiemens HS 658GXS1AEG Mastery BSE988330MBosch HBG635NS1
Příkon3,5 kW3,5 kW3,5 kW3,4 kW2,79 kW3,6 kW2,5 kW3,65 kW3,5 kW3,65 kW
Spotřeba1,09 kWh0,71 kWh1,09 kWh0,97 kWh0,81 kWh0,99 kWh0,88 kWh0,87 kWh1,09 kWh0,87 kWh
Pára / Horký vzduchAno / AnoNe / AnoNe / AnoNe / AnoNe / AnoNe / AnoNe / AnoAno / AnoAno / AnoNe / Ano
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 vestavných trub

Electrolux EOB7S31X

Electrolux EOB7S31X recenze a test

Vestavná parní trouba Electrolux EOB7S31X je zajímavá zejména pro svou parní funkci SteamBoost, která je v této cenové kategorii nepříliš častou. Má dokonce pokročilou funkcionalitu, neboť využívá tři úrovně dávkování páry. Dvě jsou vhodné pro pečení masa a moučných jídel, zatímco třetí režim, čistou páru, využijete hlavně při přípravě ryb a zeleniny.

Značnou výhodou je také přítomnost teplotní sondy do masa, která je pevně propojena s ovládáním trouby. Ať již budete připravovat jakékoliv maso nebo steak, s chytrou teplotní sondou to půjde mnohem snáze a pohodlněji. Má standardní vnitřní objem 70 litrů a lepší energetickou třídu účinnosti A+.

Uživatelé hodnotí vestavnou troubu v recenzích velmi pozitivně a shodně zmiňují, že má velké množství funkcí. Samozřejmostí je funkce horkého vzduchu nebo parního čištění, překvapí však funkcí Cook3, díky které lze péct tři různá jídla naráz. Jediné negativum zmiňují uživatelé v omezení maximální teploty pečení, která je od výrobce nastavená maximálně na 230 °C.

Pokročilá funkce páry SteamBoost, integrovaná teplotní sonda do masa, rychlé zahřátí
Maximální teplota pečení 230 °C

Mora VTS 785 BXB

Mora VTS 785 BXB recenze a test

Vestavná elektrická trouba Mora VTS 785 BXB se řadí do kategorie levných vestavěných trub, zároveň však má zajímavý poměr cena/výkon a nabízí mnoho zajímavých funkcí, které jsou typické pro výrazně dražší modely. Zmínit lze například přizpůsobení osvětlení displeje, hlasitosti zvukových signálů, teleskopické vysouvání plechů anebo tiché (tlumené) otevírání a zavírání dvířek.

Na čelním panelu je vybavena poměrně velkým displejem, který zobrazuje několik hodnot a nastavení. K ovládání pak slouží jeden velký otočný ovladač a sada tlačítek kolem něj. Velmi praktických je pak 22 automatických programů, u kterých stačí nastavit pouze hmotnost a typ jídla a o zbytek se již trouba postará zcela sama.

Lze takto připravovat jídla například pomalým pečením, dále pak mražená a hotová jídla, smažená, gratinovaná anebo lze využít program pro pečení v krocích či program na pizzu. Bezpečnost pak zajišťují kvalitní CoolDoor dvířka, která jsou osazena trojitým, skvěle izolujícím, sklem. Díky vnitřnímu objemu trouby lze péct až na 5 plechách současně a potěší i skvělá rychlost nahřátí na 200 °C za 5 minut.

Úsporná vestavěná trouba třídy A+, velký vnitřní objem, 22 automatických programů
V této cenové kategorii nic zásadního

AEG Mastery BEE542320M

AEG Mastery BEE542320M recenze a test

Vestavná pečící trouba AEG Mastery BEE542320M má atraktivní poměr cena/výkon a podle recenzí a zkušeností uživatelů, kteří si ji zakoupili, nic zásadního nechybí. Vzhledem k nižší pořizovací ceně je potřeba počítat pouze s absencí parních funkcí. Oproti základním modelům však disponuje praktickou teplotní sondou, která je propojená s troubou a po dosažení kýžené teploty trouba sama zareaguje.

Praktickou funkcí je také víceúrovňové pečení Cook3, díky kterému lze připravovat tři různé pokrmy naráz. Lze tak dohromady péct jak cukroví, tak i dort anebo maso. Z pokročilých funkcí lze dále zmínit komfortní dovírání dvířek, které pracuje se speciálním mechanismem zajišťující jejich postupné zavírání.

Vestavná horkovzdušná trouba má v důsledku výkonného ventilátoru a promyšleně zhotoveného vnitřního prostoru výborné výsledky v pečení čehokoliv – vždy se můžete spolehnout na rovnoměrné propečení. Potěšující je schopnost troubu vyhřát ve velmi krátkém čase, což se pozitivně projevuje do šetření elektrické energie v součtu až 20 %.

Dobrý poměr cena/výkon, součástí teplotní sonda do pokrmů, víceúrovňové pečení s funkcí Cook3
Bez parní funkce

Bosch Serie 6 HBG5370B0

Bosch Serie 6 HBG5370B0 recenze a test

Černá vestavná trouba Bosch Serie 6 HBG5370B0 zaujme většinu spotřebitelů svým zcela černým, elegantním designem. V praxi ze zkušeností spotřebitelů je design velice povedený a odpovídá zcela produktovým fotografiím. Navzdory atraktivní pořizovací ceně disponuje mnoha funkcemi, za které se nemusí stydět ani o třídu dražší vestavěné trouby.

Všemu dominuje funkce AutoPilot, která dokáže připravit perfektně každý pokrm v jednom z 10 automatických programů. Dále disponuje sedmi druhy ohřevu a termostatem, který umožňuje vyhřát troubu na teplotu od 50 °C do 275 °C. Zajímavostí je také 3D horký vzduch, který se distribuuje optimálně po celé troubě a lze tak připravovat pokrmy ve 3 úrovních najednou.

Potěší rovněž čistícím programem EcoClean Direct, který pomocí vygenerované páry z pekáče dokáže odstranit automaticky většinu nečistot. Speciální povrch pečícího prostoru z jemných keramických částic však disponuje regenerační schopností, která probíhá automaticky při každém zahřátí. Za zmínku stojí také speciální systém ClipRail, který lze umístit do libovolné výšky v prostoru trouby.

Elektrická multifunkční trouba s automatickými programy, 3D horký vzduch, elegantní design
Mírně horší energetická třída A

Electrolux EOF3H70V

Electrolux EOF3H70V recenze a test

Bílá vestavná trouba Electrolux EOF3H70V se řadí do produktové řady SurroundCook a zajímavá je zejména pro svůj čistý bílý design, ve kterém mnoho vestavných trub nenajdete. Její vnitřní objem je standardních 72 litrů a spadá do energetické třídy A, což je vzhledem k nižší pořizovací ceně očekávaná energetická účinnost.

Elektrická vestavná trouba se dá považovat za multifunkční, byť ji chybí parní funkce. K dispozici je několik programů s různým nastavením trouby, při kterých se kombinuje gril, spodní ohřev, horní ohřev, ventilátor a kruhové těleso. Právě kruhové těleso je značnou výhodou této trouby, stojí za dokonalým rozprostřením tepla ve všech místech vnitřního prostoru.

Ovládací panel tvoří dva velké otočné ovladače, několik tlačítek a jednoduchý display který je umístěn uprostřed. Stejně jako design trouby má i display bílou barvu, která nenarušuje jednolitost. Potěší dále funkcí Cook3, se kterou umožňuje pečení až třech jídel naráz. Praktická je rovněž funkce AquaClean, která výrazně usnadňuje čištění trouby horkou párou.

Kruhové topné těleso, funkce Cook3, hladký smalt usnadňující čištění
Energetická třída A

Amica Retro TR 110 TW

Amica Retro TR 110 TW recenze a test

Retro vestavná trouba Amica Retro TR 110 TW má zcela unikátní design, díky kterému se hodí do stylových kuchyní a pro který si ji spotřebitelé nejčastěji pořizují. Navzdory retro provedení však nabízí moderní zpracování se současnými funkcemi, které pečení v troubě zpříjemňují. Není však vybavena tím nejlepším, co v současnosti trh nabízí, proto nehledejte parní funkci ani třeba teplotní sondu.

Vzhledem ke zpracování dokáže nabídnout až 11 programů pečení, a to programy včetně horkého vzduchu, grilu anebo speciální programy pro rozmrazování či rychlou přípravu. Právě programem rychlého nahřátí překvapí, neboť již za 3 minuty od zapnutí dokáže troubu vyhřát na 150 °C.

Další dobrou vychytávkou je takzvaný T programátor, což je ve své podstatě chytřejší časovač. Dokážete na něm nastavit počáteční a konečný čas pečení, což chod trouby do velké míry zautomatizuje. Navzdory retro designu použil výrobce moderní teleskopické výsuvy pro pohodlnější manipulaci s pekáči, anebo velmi bezpečné trojité sklo dveří CoolDoor3.

Retro vestavná trouba, nízká pořizovací cena, super rychlý ohřev do 3 minut
V této cenové kategorii nic zásadního

Beko BIM 22302 X

Beko BIM 22302 X recenze a test

Trouba na pečení Beko BIM 22302 X zaujme třeba tím, že nabídne možnost takzvaného 3D pečení. Dále nechybí ani dostatečně velký vnitřní objem trouby, který činí 71 litrů. Kladem tohoto modelu je také jeho praktické ovládání. Kromě klasiky v podobě knoflíků je jeho součástí také unikátní dotykový displej.

Jelikož je trouba zařazena do energetické třídy A, je možné očekávat nízkou spotřebu. Ta činí 0.88 kWh. Samotná příprava jídla je jednoduchá jak díky 8 programům, tak i tomu, že nabídne teleskopický výsuv plechů, což usnadňuje přístup do prostoru trouby.

Kromě klasického pečení lze využít horký vzduch, stejně jako možnost grilu. Praktickou funkcí je existence časovače a bezpečnostní vlastností zase dětská pojistka. Konstrukčně zaujme i to, že má trouba trojité sklo dveří a tím i dobré izolační vlastnosti.

Trojité sklo, 3D pečení, objem prostoru
V podstatě žádné

Siemens HS 658GXS1

Siemens HS 658GXS1 recenze a test

Pečící trouba Siemens HS 658GXS1 je díky své úspornosti zařazena do energetické třídy A+, což potěší každého, kdo ji hodlá používat pravidelně. Je určena pro náročné spotřebitele, kteří chtějí mít ve své domácnosti jen to nejlepší. K dispozici je celkem 15 druhů možností, jak jídlo připravit, nadchne tedy každého člověka, pro kterého je vaření a pečení radost. Jediným negativem je její vyšší pořizovací cena, která je však pochopitelná.

Vnitřní prostor má dobrý objem se 71 litry a elektronickou regulaci teploty lze nastavit v rozmezí od 30°C do 250 stupňů Celsia. Z funkcí lze zmínit například 4D horký vzduch, cirkulační infra-gril, velkoplošný gril, vaření s párou, nebo funkce pomalého vaření, sušení, či udržování tepla. Pro ovládání je k dispozici velký otočný volič a dotykový barevný display, s velikostí 5,7 palce.

Vnitřní prostor má víceúrovňové LED osvětlení se separátním vypínáním, parní generátor je bezpečně umístěn mimo varný prostor a chladící ventilátor je vyroben z nerezu. Celkový příkon má trouba 3,65 kW a rozměry jsou standardních 595x595x548 milimetrů. Je vybavena čistícím a odvápňovacím programem, včetně automatického vyrovnání bodu varu podle nadmořské výšky. Černé skleněné plochy jsou na dotek pouze teplé, tedy bezpečné a doplněny nerezovými prvky.

Výborné zpracování, 15 druhů ohřevu včetně páry, grilu a horkovzduchu, velký dotykový barevný display
Vyšší pořizovací cena

AEG Mastery BSE988330M

AEG Mastery BSE988330M recenze a test

Samočistící vestavná trouba AEG Mastery BSE988330M se řadí k těm nejlepším vestavným troubám, které se v současnosti nabízí na trhu. Má ve své podstatě vše, co by vás mohlo napadnout, od parní funkce, přes teplotní sondu, až po ovládání trouby hlasem. Značnou výhodou je také její výborná třída energetické účinnosti A++, která je druhá nejlepší.

Maximálním výkonem i vnitřním prostorem se řadí po bok většiny ostatních parních trub. Vyniká naopak parní funkcí Steamify, která dokáže teplotu páry automaticky regulovat podle nastavené teploty, v jaké chcete pokrm připravovat. Obdobně inteligentně se chová i teplotní sonda do masa, která je s troubou přímo propojená.

Páru si navíc můžete při pečení kdykoliv přidat, a to pomocí funkce SteamBoost. Má víceúrovňové pečení pro přípravu více jídel naráz i rychlý ohřev, který dokáže zkrátit připravenost trouby až o 40 %. Tato trouba, jako jedna z mála, se navíc dokáže propojit s aplikací My AEG Kitchen, přes kterou můžete ovládat troubu pomocí telefonu, anebo skrze svou chytrou domácnost dokonce hlasovými povely.

Multifunkční parní trouba, propojení a ovládání s mobilní aplikací, skvělá energetická třída A++
Vyšší pořizovací cena

Bosch HBG635NS1

Bosch HBG635NS1 recenze a test

Vestavná trouba Bosch HBG635NS1 je multifunkčním řešením pro náročné. Celkem je k dispozici 13 druhů různého ohřevu. Nechybí ani velká regulace teploty, spojená s rozsahem od 30 po 300 stupňů Celsia. Zaujme jak její nerezový a černý design, tak i výrazný textový displej, který využívá dokonce i barev.

Nadchne také energetická třída A+. Celkový příkon tohoto modelu je 3.65 kW a udávaná spotřeba energie činí 0.87 kWh. Pro možnost vestavby je nutné dodržet rozměry 585 mm – 595 mm x 560 mm – 568 mm x 550 mm, přičemž nabídne objem o velikosti 71 litrů.

K pečení je možné využít klasický ohřev, velkoplošný, maloplošný nebo infra gril, případně 4D horkovzdušnou funkci. O snadné umístění jídel se starají teleskopické výsuvy. O snadnou údržbu se zase stará funkce nesoucí název ECO clean.

Třída A+, čištění ECO clean, barevný displej
I přes multifunkční provedení nemá páru

Nejprodávanější vestavné trouby

Nejprodávanější vestavné trouby na trhu jsou ty od značek: Electrolux, Bosch, Beko, Whirlpool, Mora. Oblíbené a kvalitní trouby jsou také AEG, Siemens, Miele, které určitě najdete v odborných testech vestavných trub (například dTest). Nejlevnější vestavné trouby pořídíte už od 5000 Kč.

Jak vybrat vestavnou pečící troubu

Jedním z nezbytných parametrů při výběru vestavné trouby jsou její rozměry. Standardem je šířka 60 centimetrů. Dále je třeba zohlednit i výšku a také hloubku. Rozměr je důležitý hlavně pro přípravu, aby bylo možné troubu do daného prostoru bez potíží usadit.

Objem trouby

Výběr by se měl podřídit tomu, jak často se peče a také pro kolik lidí. Pokud se podíváme na to, jaký vnitřní objem nabídne spíše menší elektrická trouba, je to objem přesahující 50 litrů. Naopak ty největší vestavné modely se svým objemem mohou blížit třeba hodnotě 70 litrů. Ty už jsou vhodné i do větších domácností.

Spotřeba energie

Roli hraje hlavně příkon a také spotřeba energie při pečení. Dané parametry není nutné vždy porovnávat. Lepším vodítkem při výběru je energetická třída. Standardní energetická třída, kterou má vestavná trouba standardní, nese označení písmenem A. Ty nejlepší modely na trhu jsou spojeny s označením A+, což znamená úspornost provozu. I při pravidelném použití tak nebude účet za elektřinu nijak výrazně markantní.

Funkce pečení a počet programů

Od pečících funkcí se odvíjejí jak různé možnosti použití, tak i výsledná kvalita jídla. Klasikou je samozřejmě horní a dolní ohřev, který lze brát jako standard. Dále je dobré přihlédnout k tou, zda má trouba funkci grilu. I to je vlastnost, která je brána za standardní. Modernější varianty nabídnou funkci horkého vzduchu. Ty nejlepší pak umí využívat páru, ovšem u takových modelů už si připlatíte.

S ohledem na funkce se může lišit i počet programů. Jednodušší mohou mít pouze 3 programy + možnost nastavení teploty. Lepší trouby již mají programů 9, nebo dokonce 13, a to právě s ohledem na typ jídla a samotný výsledek (například pro rozmrazení, přípravu pizzy apod.).

Čištění

Standardem by měl být hladký povrch trouby, který půjde dobře čistit. Modernější řešení mohou nabídnout integrované čisticí programy. Ty jsou spojeny například s využitím páry. Nejmodernější varianta je takzvaná pyrolýza založena na využití vysokých teplot.

Další vlastnosti

Vestavná trouba může nabídnout i funkce bezpečnostní, jako je dětská pojistka, která by měla být povinností při pořízení do domácnosti s dětmi. Dále lze mluvit i o funkcích praktických, jako je časovač. Standardem dnes bývá i vnitřní osvětlení. Některé modely dále nabídnou kvalitní displej, možnost dotykového ovládání, ale i zasouvací tlačítka. Samozřejmou funkcí by mělo být kvalitní izolační sklo a chladicí větrák který bude spínaný automaticky při jakémkoliv provozu trouby.

4.4/5 - (28 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.