Domácnost,

Vybíráme vestavnou digestoř – Recenze 10 nejlepších

Vestavná digestoř je určena pro instalaci do skříňky v kuchyňské lince nacházející se nad sporákem nebo varnou deskou. Jejím podtypem je výsuvná digestoř, která má výsuvnou desku pro zvětšení odsávací plochy. Na rozdíl od komínového odsavače par nedisponuje takovým výkonem, avšak výhodou vestavné digestoře jsou její kompaktní rozměry vhodné do malé kuchyně.

Výsuvná digestoř do skříňky i desky

Výsuvné odsavače par mohou být vestavěny jak do kuchyňské skříňky, tak do desky. V druhém případě tedy výsuvná digestoř vyjíždí vertikálně z pracovní desky, což se může hodit u ostrůvku místo klasické ostrůvkové digestoře. Stejně jako u ostatních typů lze vybrat odtah nebo recirkulaci, ideálně přes uhlíkový filtr.

Výběr je spojený s parametry jako je šířka, výkon odtahu nebo energetická třída. Svou důležitost má samozřejmě i vlastnost výsuvu nebo styl umístění. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší vestavné digestoře a jejich recenze.

Nejlepší vestavné digestoře – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších vestavných digestoří z testů a hodnocení pro rok 2019.

VzhledModelŠířkaMaximální výkonMaximální hlučnost 
Mora Premium OT 611 X60 cm639 m3/h68 dB
Gorenje DL610SR52 cm320 m3/h63 dB
Guzzanti GSL 6060 cm320 m3/h55 dB
Franke FBI 522 XS52 cm420 m3/h67 dB
AEG Mastery DDE5980G90 cm700 m3/h54 dB
Whirlpool AKR 749 NB60 cm372 m3/h65 dB
Faber INCA LUX 2.0 EV8 X A7070 cm800 m3/h68 dB
Mora OT 631 W60 cm250 m3/h56 dB
Electrolux EFG60563OX54 cm585 m3/h67 dB
Amica OTS 515 I50 cm253 m3/h63 dB

Porovnání parametrů

 Mora Premium OT 611 XGorenje DL610SRGuzzanti GSL 60Franke FBI 522 XSAEG Mastery DDE5980GWhirlpool AKR 749 NBFaber INCA LUX 2.0 EV8 X A70Mora OT 631 WElectrolux EFG60563OXAmica OTS 515 I
Typ osvětleníLEDHalogenHalogenHalogenLEDHalogenLEDHalogenLEDHalogen
Energetická třídaCEDEAECECD
Počet rychlostí3333533333
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 vestavných a výsuvných digestoří

Mora Premium OT 611 X

Mora Premium OT 611-X recenze

Výsuvná digestoř Mora Premium OT 611 X má nerezové provedení a umožní vysunout přední lištu tak, aby lépe pokryla plochu, nad kterou se vaří. Dokáže nabídnout nejenom funkci horního odsávání směrem do komína, ale také praktickou funkci recirkulace vzduchu do kuchyní bez odtahu.

Zaujme i velmi dobrým výkonem, který u tohoto modelu činí 639 metrů krychlových za hodinu. Dále nelze opomenout možnost volby konkrétní rychlosti. Může se jednat až o 3 rychlosti, které lze měnit pomocí posuvného ovládání.

Hlučnost činí 68 dB, přičemž jde o hodnotu, která je spojena s maximální výkonem. Pro umístění do kuchyně je třeba znát šíři, která je standardních 60 cm. Osvětlení je řešeno moderní formou, s využitím LED technologie. I díky tomu se dá mluvit o energetické třídě, která nese uspokojivé značení písmenem C.

Výkon, výsuvné provedení, LED světlo

Vyšší hluk

Gorenje DL610SR

Gorenje DL610SR recenze

Vestavná digestoř Gorenje DL610SR je určena pro zabudování do kuchyňské skříňky. Její rozměr je udáván jako 52 centimetrů. Dalším důležitým parametrem je fakt, že kromě klasického horního odsávání směrem do komína nabídne i funkci označovanou jako recirkulace, kdy vzduch čistí a vrací zpět do prostoru.

Celkem tento model disponuje 2 motory a příkonem 296 W. Celkový výkon odtahu je 320 metrů krychlových za hodinu. Ten je možné regulovat pomocí posuvného přepínače. K dispozici jsou u daného modelu 3 rychlosti. V případě rychlosti nejnižší je dosaženo výkonu 185 m3/h.

Při nejvyšším výkonu je hlučnost digestoře 63 dB. Také je třeba počítat s lehce vyšší spotřebou, kterou potvrzuje energetická třída E. Nechybí dnes už standardní funkce osvětlení pracovní plochy, s vyžitím halogenové žárovky. Ty jsou u tohoto modelu hned dvě a nabízejí dohromady výkon 56 W.

2 motory, recirkulace, přijatelná hlučnost

Nižší maximální výkon

Guzzanti GSL 60

Guzzanti GSL 60 recenze

Výsuvný odsavač par Guzzanti GSL 60 zaujme nejenom touto praktickou funkcí. Jeho kladem je i univerzálnost použití. Jeho šíře je 60 centimetrů, což je v kuchyních ten nejběžnější rozměr. Atraktivní je také svým design, a to hlavně díky stylové černé barvě.

Je vybaven 1 motorem, který je schopen nabídnout výkon o hodnotě 320 m3/h. Toho je dosaženo při maximální rychlosti, která je nastavena na posuvném ovládání. Možné je zvolit jednu ze 3 rychlostí. Od té se odvíjí jak výkon, tak i hlučnost. Jde o model v tomto směru zajímavý, jelikož minimální hlučnost je 42 dB a tou maximální je hodnota 55 dB.

Kromě horního odtahu je možné zvolit funkci recirkulace vzduchu. Dále je možné si při práci osvítit pracovní plochu pomocí halogenové žárovky. Svou spotřebou s ohledem na parametry se jedná o model spadající do energetické třídy s označením D.

Černá barva, nízká hlučnost, recirkulace

Energetická třída D

Franke FBI 522 XS

Franke FBI 522 XS recenze

Vestavný odsavač par Franke FBI 522 XS sice není spojený s funkcí výsuvu, ale i tak dokáže nabídnout skvělé vlastnosti. Konstrukce tohoto modelu je široká 52 centimetrů. Najde se v ní pochopitelně i prostor pro 2 halogenové žárovky které velmi dobře osvětlují plochu daného sporáku. Každá z nich nabídne 20 W.

Příkon 1 motoru má hodnotu 140 W. V rámci energetické třídy si vysloužil hodnotu nesoucí označení písmenem E. Zajímavý kladem je určitě možnost využít klasický komínový odtah, stejně jako režim recirkulace vzduchu. Základem je hliníkový tukový filtr, který je omyvatelný. Lze použít také uhlíkový filtr. Ten se dokupuje zvlášť a mění se přibližně po 4 měsících.

Minimální hlučnost při provozu je 54 dB. Ta maximální při plném výkonu má hodnotu 67 dB. Výkon je možné regulovat. Slouží k tomu posuvné ovládání. K dispozici jsou celkově 3 rychlosti. Při té nejnižší tento model dosahuje výkonu s hodnotou 220 m3/h.

Výkon 420 m3/h, 2 žárovky, 3 rychlosti

Bez výsuvu

AEG Mastery DDE5980G

AEG Mastery DDE5980G recenze

Výsuvná digestoř do desky AEG Mastery DDE5980G je velkým unikátem jak pro povedený nerezový vzhled, tak i pro funkci Breeze. Díky ní je možné dosáhnout až neslyšného provozu. To jasně dokládá fakt, že na nejmenší výkon je její hlučnost pouze 40 dB. V případě výkonu plného se jedná o 54 dB. Plný výkon u tohoto modelu představuje skutečně vysokou hodnotu, a to 700 m3/h.

Výkon je možno regulovat. K dispozici je celkem 5 rychlostí. Samozřejmé je také jejich jednoduché navolení, pomocí dotykového ovládání. Dále nelze opomenout ani fakt, že tento model je spojený s dobrou spotřebou, kterou ukazuje energetická třída s onačením A.

Celková šířka zaujme majitele větších kuchyní. Činí totiž 90 centimetrů. V konstrukci je umístěno i výkonné, a přitom úsporné LED osvětlení ve formě pásky. Balení zaujme i tím, že jeho součástí je také kvalitní uhlíkový filtr pro vyčištění vzduchu.

Uhlíkový filtr, funkce Breeze, tichý provoz

Vyšší pořizovací cena

Whirlpool AKR 749 NB

Whirlpool AKR 749 NB recenze

Digestoř do skříňky Whirlpool AKR 749 NB na první pohled oslní svým černý designem. Díky výsuvu se stává i praktickým pomocníkem. Kromě toho, že ji lze umístit do skříňky o klasické šířce 60 centimetrů, zaujme i svou dvojicí vlastností. Nabídne možnost jak klasického odtahu do komínu, tak i recirkulace.

V rámci odtahu nabídne celkem zajímavý výkon o hodnotě 372 metrů krychlových za hodinu. To zvládne 1 motorizace o příkonu 130 W. Pomocí mechanických tlačítek je možné ovlivnit i počet rychlostí. Ty jsou celkem 3 a slouží právě k regulaci samotného výkonu.

Hlučnost se odvíjí od rychlosti. Na nejmenší výkon je dobrých 47 dB. Při té největší již stoupá na hodnotu 65 dB. Energetická třída je celkem klasická a má hodnotu E. Nejde tedy o žádný úsporný model. V konstrukci nechybí téměř samozřejmé osvětlení, které je řešené pomocí halogenové žárovky.

Černá barva, standardní výkon, funkce výsuvu

Hlučnější provoz

Faber INCA LUX 2.0 EV8 X A70

Faber INCA LUX 2 EV8 X A70 recenze

Vestavná digestoř Faber INCA LUX 2.0 EV8 X A70 zaujme svou konstrukcí. Je možné ji umístit přímo do skříňky, nebo je možné použít ji například u varné desky na ostrůvku. Zaujme také nerezový vzhled a stylové hladké ocelové provedení. Šířka tohoto modelu je o něco vyšší než standard, a to 70 centimetrů. Příkon tohoto provedení je 250 W.

Má 1 motor, který však při odtahu nabídne unikátní výkon 800 m3/h. Ten lze regulovat, a to pomocí 3 rychlostí. Ty je možné navolit jak pomocí mechanických tlačítek, tak i s využitím dálkového ovládání. Dále nechybí možnost rozsvícení LED světla pro osvětlení pracovní plochy pod digestoří.

Při nejnižším výkonu je hodnota hlučnosti 50 dB. Pokud mluvíme o výkonu nejvyšším, je jeho hlučnost 68 dB. Co dále zaujme, to je poměrně dobrá energetická třída, nesoucí označení písmenem C. Kladem je záruka, která je v délce až 5 let.

5 let záruka, velký výkon, dálkové ovládání

Vyšší hlučnost

Mora OT 631 W

Mora OT 631-W recenze

Výsuvná digestoř Mora OT 631 W patří mezi jednodušší modely na trhu. Její vzhled je spojený s bílou barvou. Zvládne jak klasický odtah par a pachů do komínové šachty pomocí horního odtahu, tak i možnost recirkulačního režimu. Při instalaci je důležité myslet na její šířku, která je standardních 60 centimetrů.

V případě využití klasického odtahu na plný výkon mluvíme o hodnotě 250 m3/h. Nechybí možnost jeho snížení. Digestoř disponuje hned 3 rychlostmi, která se nastavuje mechanickým, tlačítkovým ovládáním. Během plného výkonu zaujme dobrá hlučnost o hodnotě pouze 56 dB. Z uvedených parametrů lze odvodit její vhodnost do malé kuchyně.

Spadá do energetické třídy označené písmenem E. Nabídne možnost výsuvu, stejně jako i funkci osvětlení pomocí halogenové žárovky. To nabízí výkon 2 x 56 W. Součástí jsou kovové filtry proti mastnotě. Ty se snadno udržují.

Kovové filtry, výsuv, nízká hlučnost

Méně výkonný model převážně do malé kuchyně

Electrolux EFG60563OX

Electrolux EFG60563OX recenze

Kuchyňská digestoř Electrolux EFG60563OX funguje na dvou principech. První je spojený s možností vyžití klasického odtahu do komína. Druhý je s možností využití recirkulace vzduchu. Jedná se o nerezové provedení, bez výsuvné části. Šíře činí 54 centimetrů

Mezi hlavní přednost zaručeně patří výkon. I když má jenom 1 motor, je možné dosáhnout výkonu sání až 585 m3/h. Komu postačí menší hodnota, může volit v rámci jedné ze 3 rychlostí. Ty se nastaví i pomocí unikátního dálkového ovládání. Výše výkonu se odvíjí od celkové hlučnosti.

Minimální hlučnost spojena s nejnižším výkonem je 46 dB. V případě zapnutí na nejvyšší je hodnota 67 dB. Zaujme i celkem dobrá energetická třída kategorie C. Vliv na ni má motorizace, ale i použité LED osvětlení s minimální spotřebou. Tento model má navíc indikaci znečištění filtru.

Dobrý výkon, indikace znečištění filtru, třída C

Vyšší pořizovací cena

Amica OTS 515

Amica OTS 515-I recenze

Vestavná digestoř Amica OTS 515 I nabídne několik klíčových předností. Tou první je možnost vyzutí klasického odtahu, nebo druhé funkce v podobě recirkulace. Dále nechybí výsuvná část pro lepší pokrytí plochy varné desky. Plusem je také moderní nerezový vzhled a stylový design. Model je oproti ostatním menší a má šířku 50 centimetrů.

Výkon v rámci klasického odtahu, který zajišťuje 1 motor, má hodnotu 253 m3/h. Jde o výkon maximální, který lze regulovat. Celkově je možno využít hned 3 rychlosti, které se nastavují pomocí posuvného vypínače. Mechanicky se také zapíná osvětlení, které je řešeno pomocí halogenové žárovky.

Digestoř je zařazena do energetické třídy D a disponuje motorem o příkonu 165 W. Při nejnižším výkonu je její hlučnost 51 dB. V případě využití výkonu nejvyššího mluvíme o hlučnosti 63 dB, což je stále ucházející hodnota.

Recirkulace, 3 rychlosti, 2 halogenové žárovky

Výkon spojený s rozměry

Jak vybrat vestavný odsavač par

Vestavná digestoř je určena primárně k instalaci přímo do skříňky, která se nachází nad sporákem či varnou deskou. Při výběru je však možné najít i modely označené jako ostrůvková výsuvná digestoř. Ty jsou určené k výsuvu z pracovní desky a nabízejí prostornější alternativu ostrůvkové digestoři.

S výsuvem i bez

Konstrukce, jakou má vestavná digestoř, může být spojena se dvěma variantami. Ta první je bez výsuvu, kdy si vystačí se základní plochou. Druhá je spojena s řešením, které je označeno jako výsuvná digestoř. Jde o variantu, kdy se přední část panelu vysune směrem dopředu a pokrývá tak větší prostor nad kuchyňskou deskou.

Šíře a vzhled

Výběr je nezbytně spojen i s ohledem na šíři skříňky, která se nachází nad varnou plochou. Běžným a standardizovaným rozměrem je varianta, která má 60 centimetrů. Na trhu lze pořídit i provedení menší, a to mnohdy s rozměrem 50 centimetrů. Ta je typická pro malé kuchyně. Sortiment je natolik bohatý, že pro majitele velkých kuchyní mohou být k dispozici i modely se šíří 90 cm, čemuž by měla odpovídat i šíře skříňky.

Pokud jde vzhled, tak dominující variantou je stříbrné neboli nerezové provedení. Jednodušší modely mohou být klasicky bílé. Ty designově vytříbené jsou spojeny i s využitím černé barvy. Konkrétní výběr by měl být spojen s podobou kuchyňské linky, aby tam spotřebič esteticky zapadl.

Odtah a jeho vlastnosti

Vestavná digestoř může nabídnout dvojici funkcí. Tou první funkcí je možnost klasického odtahu, kdy páry a pachy míří do komínové nebo jiné šachty. Spolu s touto funkcí je uváděný také výkon, kterou výsuvná digestoř má. U jednodušších a méně výkonných modelů se daná hodnota pohybuje okolo 250 m3/h. U těch kvalitních je to až 700 – 800 m3/h za hodinu.

Kromě klasického odtahu nelze zapomínat také na funkci recirkulace, kterou většina digestoří nabídne. Tato funkce je spojena s nasátím a vyčištěním vzduchu, s následným vracením zpět do prostoru kuchyně. S touto funkcí se pojí rovněž filtr s aktivním uhlím, který je potřeba obvykle dokoupit.

Hlučnost

Ta patří mezi důležitý parametr výběru. Vestavná digestoř může mít různou míru hlučnosti, která je závislá hlavně na tom, jak velký je výkon a rychlost odtahu. Při nejnižším režimu je možné mluvit o hlučnosti lehce přesahující 40 dB. Při plném výkonu může dosahovat i hodnoty okolo 60 až 70 dB.

Další vlastnosti a funkce

Na co při výběru dále hledět? Je to třeba regulace rychlosti, kdy je možné najít modely, které mají rychlosti 3, které jsou standardem, ale i rychlostí 5. Dále je vhodnou funkcí osvětlení, které je řešeno pomocí klasických, halogenových, nebo LED žárovek. Moderní varianty nabídnou i inovativní ovládání, které může být i dálkové.

Vybíráme vestavnou digestoř – Recenze 10 nejlepších
4.5 (90%) 24 votes