Sport,

Veslovací trenažéry: Recenze 8 nejlepších

Máte sedavé zaměstnání, bolí vás záda, nebo hledáte skladný a univerzální cvičební stroj? Pak přesně takovým je veslovací trenažér, na kterém se procvičuje horní polovina těla, spodní polovina těla, zádové svaly i svaly břišní. Je výborným pomocníkem pro redukci tělesné váhy a pro celkové zpevnění postavy. Kombinuje posilování svalů a aerobní trénink. Pro všechny tyto vlastnosti se stává za poslední dobu velice oblíbeným strojem na cvičení, který můžete mít i u sebe doma.

Obdobně efektivní na procvičení celého těla je také eliptický trenažér, který je však vhodný spíše na kondiční trénink. Oproti němu lze na veslařském trenažéru i dobře posilovat. Pakliže trpíte častými bolestmi zad, které jsou typické pro osoby se sedavým zaměstnáním, lepší fitness stroj nenajdete. Veslovací trenažéry již nejsou doménou pouze posiloven a fitness center, díky příznivé pořizovací ceně, transportním kolečkám, nebo dobré vertikální skladnosti, si jej může pořídit téměř do jakéhokoliv bytu.

Pohyb na tomto stroji je plynulý, nejsou šokově namáhány klouby a tím je cvičení poměrně zdravé. Vybrat ten správný typ však pro nezasvěceného jedince nemusí být na první pohled snadné. K dispozici jsou různá provedení, která se od sebe zásadně liší. Zohlednit je nutné také své záměry, jiný model bude stačit jedinci na občasné cvičení a jiný tomu, kdo na něm bude provozovat intenzivní trénink.

Mezi nejprodávanější veslařské trenažery patří magnetické, vzduchové a hydraulické, méně prodávané pak indukční, nebo vodní. U jednotlivých modelů se rozlišuje systém regulace zátěže, počet stupňů zátěže, maximální zatížení, nebo důležitý parametr pro vysoké osoby, délka pojezdu. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší veslovací trenažéry a jejich recenze.

Nejlepší veslovací trenažéry – TOP 8

V tabulce je výběr 8 nejlepších veslovacích trenažérů z testů a hodnocení pro rok 2021.

VzhledModelBrzdný systémRegulace zátěžePočet stupňů zátěže 
Concept2 D PM5VzduchovýManuální10
inSPORTline KobukoVzduchový + magnetickýManuální8
Kettler Coach MMagnetickýManuální10
InSPORTline OxfordMagnetickýManuální8
Acra 05-BR2400MagnetickýManuální8
InSPORTline OceanMagnetickýManuální8
Kettler Coach EIndukčníElektronická15
InSPORTline PowerMasterHydraulickýManuálníPlynulé

Porovnání parametrů

 Concept2 D PM5inSPORTline KobukoKettler Coach MInSPORTline OxfordAcra 05-BR2400InSPORTline OceanKettler Coach EInSPORTline PowerMaster
Nosnost135 kg120 kg130 kg120 kg150 kg120 kg130 kg120 kg
Délka pojezdu137 cm125 cm118 cm95 cm105 cm111 cm116 cm-
Hmotnost25,8 kg40 kg41 kg28 kg28 kg25 kg47 kg14 kg
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 8 veslařských trenažérů

Concept2 D PM5

Concept2 D PM5 recenze

Veslovací trenažér Concept2 D PM5 patří k tomu nejlepšímu, co si v kategorii pořídit. Tento model najdete ve fitness centrech a používají jej také profesionální oddíly po celém světě. Daní za to je vyšší pořizovací cena, která se však stále vyplatí, pokud to s tréninkem myslíte vážně. Je dostatečně velký a robustní i pro vysokého dospělého může, to potvrzuje délka pojezdu se 137 centimetry.

Profesionální veslovací trenažér má rám vyrobený z hliníku a konstrukce je skládací, takže ani v malém bytě po složení nezabere mnoho místa. Brzdný systém je vzduchový, což znamená, že vydává při pohybu zvuk, na druhou stranu vás brzdící lopatky příjemně ovívají vzduchem. Má celkem 10 stupňů zátěže, které se regulují manuálně.

Po stránce vybavení je na tom Concept2 D PM5 rovněž velice dobře. Má moderní tréninkový počítač PM5, který nabízí export vašich dat pomocí USB flash disku do počítače. Umožní také spárování s hrudním pásem pro přesné měření tepové frekvence, nebo nosnost až 135 kilogramů. Je určen k pravidelnému vysokému zatížení a díky prvotřídním materiálům má hmotnost pouze 25,8 kg.

Spotřebitelské ocenění produkt roku, vysoká kvalita

Vyšší pořizovací cena

inSPORTline Kobuko

inSPORTline Kobuko recenze

Domácí veslovací trenažér inSPORTline Kobuko je výjimečný svou technologií brzdného systému, který kombinuje to nejlepší ze vzduchového a zároveň magnetického mechanismu. Nemá klasické zátěžové kolo a proto je toto provedení téměř bezúdržbové. Má manuální regulaci zátěže, kterou je možné nastavit až v osmi polohách.

Pojezd je dostatečně dlouhý, má 125 centimetrů, což odpovídá maximální výšce cvičence 195 centimetrů s maximální váhou 120 kg. Konkurenční modely nabízí zatížení i větší a proto je tento parametr jedinou věcí, kterou lze stroji vytknout. Konstrukce je dostatečně robustní, váží celkem kilogramů a je opatřena transportními kolečky, nebo systémem vyrovnání nerovností.

Samozřejmostí je možnost veslařský trenažér vertikálně složit, čímž zabere velice málo místa. Display je snadno čitelný a nabízí jednoduché ovládání. Zobrazuje ujetou vzdálenost, čas, kalorie, počet záběrů, celkový počet záběrů, scan a tepovou frekvenci. Tepovka se do zařízení přenáší z hrudního pásu, který je součástí balení a není jej tak nutné dokupovat.

Hrudní pás součástí balení, vzduchový a magnetický brzdný systém

V porovnání menší nosnost 120 kg

Kettler Coach M

Kettler Coach M recenze

Magnetický veslovací trenažér Kettler Coach M patří mezi nejlepší fitness stroje tohoto typu. Magnetický brzdný systém je velice tichý a také velmi účinný, nabízí manuální regulaci zátěže a to až v deseti stupních. Ať již budete provozovat kondiční, nebo vytrvalostní trénink, Kettler Coach M vám bude vždy skvělým parťákem. Má dobrou délku pojezdu 118 centimetrů a nosnost až 130 kg.

Všechny otočné části jsou osazeny průmyslovými ložisky SKF a anatomicky tvarované sedadlo, jenž má unikátní systém pojezdu. Jeho kolečka jsou vyrobeny ze silikonu a rovněž opatřeny průmyslovými ložisky, navíc jezdí po leštěných profilech, díky čemuž je pohyb téměř bezhlučný. Setrvačníkové kolo magnetického mechanismu má hmotnost 6 kilogramů a je kalibrováno proti kmitu.

Trenažér má integrovaný přijímač signálu z Cardo Puls Setu, který měří srdeční puls s přesností EKG, navíc je součástí balení. Celý stroj je možné jednoduše složit, čímž zabere velice málo místa a má tak minimální nároky na prostor. Computer je napájen dvěma AA bateriemi.

Spotřebitelské ocenění produkt roku, dobrý poměr cena/výkon, tichý

Pro část spotřebitelů méně přehledný display

InSPORTline Oxford

InSPORTline Oxford recenze

Veslařský trenažér InSPORTline Oxford je vhodným fitness strojem pro domácí pravidelné cvičení, ke kterému je také od samotného výrobce určen. Je vhodný zejména pro osoby menšího vzrůstu a to kvůli menší délce pojezdu, která činí jen 95 centimetrů. I když samotný výrobce uvádí výšku cvičící osoby až 190 centimetrů, je třeba brát tuto hodnotu s nadhledem a brát ji jednoznačně jako hraniční.

Nosnost má trenažér dobrých 120 kilogramů a dobrá je také jeho celková hmotnost, která činí 25 kg. Samozřejmostí je jej možné složit do vertikální polohy, kdy zabírá velice málo místa. Dle normy EN957 spadá do kategorie HC, hmotnost zátěžového kola činí 6 kg a nabízí až 8 stupňů zátěže, která se reguluje manuálně.

Některým spotřebitelům nevyhovovaly nášlapy, které dle jejich hodnocení mají horší oporu paty. Jiní naopak velice chválí velmi nízkou hlučnost a to především díky magnetickému brzdnému systému. Vzhledem k tomu a ke kompaktním rozměrům je tedy vhodný i do menších bytů. Computer nabízí omezené informace o vašem tréninku, které obsahují celkové počítadlo tahů, aktuální počet tahů, spálené kalorie a čas cvičení.

Tichý chod, dobrý poměr cena/výkon, pohodlné sedátko

Jednodušší provedení počítače, délka pojezdu jen 95 cm

Acra 05-BR2400

Acra 05-BR2400 recenze

Veslovací trenažér Acra 05-BR2400 patří co se týče pořizovací ceny k jeho vybavení k tomu nejlepšímu, co lze nyní na trhu pořídit. Jeho nízká cena neznamená, že by mu něco zásadního chybělo, nebo že by se šetřilo na zpracování. Naopak oproti dražším konkurenčním modelům nabídne zátěžový setrvačník o slušné hmotnosti 8 kg, nebo i nadprůměrné zatížení, které je stanoveno na 150 kilogramů.

Spíše menší je však délka pojezdu, která je 105 cm – vzhledem k ceně se to však nechá odpustit, neboť doporučená maximální výška cvičence je stále výborných 200 cm. Ovládání zátěže probíhá manuálně a je ji možné navolit v osmi stupních. Pedály jsou opatřeny bezpečnostními řemínky, které zabraňují náhlému vyšlápnutí ze stroje po čas tréninku.

Je určen pro domácí užití, čemuž odpovídá i skládací konstrukce, která po složení zabere velice málo místa. Veslařský trenažér je samozřejmě vybaven i computerem, který umí funkce scan, měření času, počítat záběry, frekvenci záběrů a také spočítá spálené kalorie. Sedátko je vyrobeno z PU a je poměrně pohodlné, stroj se řadí podle normy EN957 do kategorie HC.

Vysoká nosnost až 150 kilogramů, zátěžový setrvačník o hmotnosti 8 kg

Menší délka pojezdu 105 centimetrů

InSPORTline Ocean

InSPORTline Ocean recenze

Veslovací trenažér InSPORTline Ocean je základní model tohoto druhu fitness strojů, má kompaktní rozměry, nízkou hmotnost25 kilogramů a výbornou skladnost, jelikož je vertikálně skládací. Délka pojezdu je 111 centimetrů a měl by vyhovovat osobám do vzrůstů 195 cm, z hodnocení spotřebitelů však vyplívá, že hraniční může být již výška cvičence 175 cm.

Maximální zatížení je 120 kilogramů a potěší schopnost přijímat signál z hrudního pásu, který však v balení nenajdete a musíte si jej případně pořídit. Je vybaven základním počítačem, který je nabíjen standardními bateriemi. Zobrazuje údaje o času tréninku, počtu záběrů, spálených kaloriích, celkovém počtu záběrů a nabízí také režim scan.

Konstrukce trenažéru je ocelová s pískovou povrchovou úpravou. Sedátko je poměrně pohodlné a vyrobené z PU hmoty. Veslařský trenažér má magnetický brzdný systém se zátěžovým kolem o hmotnosti 6 kg. Celkem se nechá regulovat zátěž v 8 stupních a regulace probíhá manuálně.

Nízká hmotnost 25 kg, velice skladný a tichý, nízká pořizovací cena

Vhodný spíše pro ženy či osoby do cca 175 centimetrů

Kettler Coach E

Kettler Coach E recenze

Veslovací ergometr Kettler Coach E je unikátní svým brzdným systémem a také elektronickou regulací zátěže, které umožňuje tréninku nový rozměr. Fitness stroj se řadí do kategorie profesionálních zařízení, který je tedy určen profesionálním sportovcům, nebo náročným vyznavačům domácího cvičení a posilování. Trenažér je napájen 230 V z běžné elektrické zásuvky.

Indukční brzdný systém řízený počítačem má velice slušný rozsah nastavení zátěže a to až v 15 stupních. Maximální výkon tahu, kterého je možné dosáhnout, činí úctyhodných 500 W a zajímavá je skladba programového vybavení. K dispozici je celkem 12 programů, z niž 6 programů je s wattovým režimem, 4 s přednastaveným pulsním profilem a 1 pulsem řízený program. Možné je také nastavit vlastní cílového hodnoty v podobě frekvence záběrů, vzdálenosti, nebo spotřeby energie.

Veslařský ergometr je velice kvalitní a podtrhují ho použitá prvotřídní průmyslová ložiska SKF. Setrvačník kalibrovaný proti kmitu má váhu 6 kg a potěší také dobře vybavený tréninkový počítač, jenž zhotovil výrobce Siemens a kormě zobrazování základních hodnot disponuje také akustickými signály. Nosnost činí 130 kilogramů, délka pojezdu 116 cm a poměrně vysoká je hmotnost sestavy, činící 47 kg. Trenažér je také možné postavit, čímž se dosáhne značné úspory místa.

Pokročilý indukční brzdný systém, elektronická regulace zátěže, nosnost 130 kg

Vyšší pořizovací cena a vyšší hmotnost 47 kilogramů

InSPORTline PowerMaster

InSPORTline PowerMaster recenze

Hydraulický veslovací trenažér InSPORTline PowerMaster patří mezi velice oblíbené stroje tohoto typu. Hydraulický trenažér nepatří mezi špičkové výkonné stroje, spíše naopak. Je určen pro nenáročný, občasný trénink, pro který poslouží velmi dobře. Stejně tak je vhodný převážně pro ženy a drobné osoby, kterým vydrží sloužit dlouhé roky.

K jeho přednostním jednoznačně patří nízká hmotnost 14 kg a velice skladné rozměry. Po složení zabírá velice málo místa. Jeho provoz je tichý a zátěž se nechá plynule regulovat. Nosnost je výrobcem stanovena na 120 kg a výška cvičence na 185 cm. Jeho součástí je také základní počítač napájený bateriemi, který zobrazuje čas, počet záběru a spálené kalorie.

Ovládání zátěže probíhá manuálně a spadá do kategorie HC, určené nornou EN957. Je tedy určen výhradně pro domácí použití. InSPORTline PowerMaster má robustní konstrukci, která je zhotovena z oceli a bohužel nedohledatelnou délku pojezdu.

Velice skladný a lehký (14kg), nízká pořizovací cena

Pro nenáročný trénink, kratší délka pojezdu

Jak vybrat veslovací trenažér

Veslovací trenažér je potřeba vybírat podle toho, kdo všechno jej ve vaší domácnosti bude používat a jakým způsobem. Pakliže bude veslařský trenažér sloužit jako stroj pro protažení, nebo mírnější trénink, postačí levnější provedení s magnetických brzdným systémem, nebo dokonce hydraulickým. Pokud jste však sportovnější povahy, na trenažéru chcete kromě protažení i budovat svalovou hmotu, je vhodnější robustnější provedení, které může být rovněž s magnetickou brzdou, lépe však se vzduchovým systémem.

Brzdný systém

Vzduchový

Fitness trenažéry s tímto brzdícím systémem patří mezi ty nejlepší stroje, které si je možné pořídit. Jsou často robustní, velice kvalitně zpracované a díky brzdících lopatkám vás může ovívat proud vzduchu, což je často velice příjemné. Najdeme je ve fitness centrech, v profesionálních týmech a také u náruživých sportovců v domácích posilovnách.

Magnetický

Tréninkový stroj s tímto brzdícím systémem je typickým zástupcem domácích veslovacích trenažérů. Jsou levnější avšak stále velmi kvalitní s dobrou účinností brzdícího systému. Někdy se lze také setkat s kombinací magnetického a vzduchového mechanismu. Velikou výhodou je jeho tichý provoz, kdy si je možné dát bez obav trénink v bytovém domě i v nočních hodinách, aniž by vás prokleli sousedi.

Hydraulický

Jedná se o základní provedení, které je vhodné pro nenáročný trénink. Často se tento systém doporučuje pro ženy, nebo drobné osoby. Napodobení pohybu veslování není dokonalé, nicméně na protažení a posílení celého těla je pohyb stále dostatečně kvalitní.

Indukční

Tyto typy veslařských trenažérů musí být po čas svého provozu zapojeny do napájení na 230 V. Brzdění setrvačníku probíhá na principu elektromagnetické indukce a díky ní je možné velice přesně a snadno regulovat zátěž. Jejich provoz je velmi tichý a řadí se mezi dražší trenažéry, často profesionálního zařazení.

Vodní

Vodní veslovací trenažér je do určité míry raritou, která je však dobře dostupnou a není problém si takový trenažér dohledat. Odpor zajišťuje točící se lopatky v nádrži umístěné pod strojem. Nádrž je zpravidla průhledná a vzniká tak velmi zajímavá podívaná, doplněná o podobné zvuky, které dělá voda při opravdovém veslování. Regulace zátěže probíhá ubíráním, nebo přidáváním vody.

Regulace zátěže a počet stupňů

U konvenčních veslovacích trenažérů probíhá ovládání zátěže mechanicky, neboli manuálně. Nejčastěji je přítomen otočný ovladač, který nabízí 8 – 10 poloh intenzity zátěže. Další možností je elektronická regulace, která se ovládá přes tlačítkové, nebo dotykové rozhraní počítače. Elektronická regulace zpravidla nabízí větší možnosti škálování zátěže a umí ji také variabilně měnit.

Pojezd sedla

Pojezd sedala je u kvalitnějších modelů vybaven kvalitnímu ložisky, zatímco v levnějších provedeních najdeme pouze plastová kolečka bez nich. Ložiskový mechanismus je tišší a funguje lépe, má také vyšší životnost než mechanismus bez nich. Na druhou stanu případná výměna, nebo oprava je finančně náročnější, byť se tedy rozhodně nejedná o nějak častou činnost.

Počítač a přednastavené programy

Počítač neboli computer, mají jak modely za desítky tisíc, tak modely v řádech tisíců. Většina z nich zobrazuje základní údaje spojené s tréninkem, kterými jsou celkový čas, ujetá vzdálenost, počet tahů, nebo spálené kalorie či SCAN. Pakliže trenažér umí pracovat s tepovou frekvencí z hrudního pásu, zobrazuje se zde i ta.

Elektronicky regulovatelné veslovací trenažéry mohou také nabídnout přednastavené programy, kdy se v průběhu tréninku mění intenzita zátěže podle toho, jaký profil trati (tréninku) jste si nastavily. Můžete také využít funkci, kdy proti vám bude závodit samotný počítač. Praktické pak pro sportovce může být přenesení zaznamenaných výkonů do počítače, kde mohou být vyhodnocovány, nebo sdíleny s dalšími sportovci.

Délka pojezdu a nosnost

Délka pojezdu určuje vzdálenost lavice, po které se pohybuje sedačka. Do velké míry odpovídá délka pojezdu maximální výšce cvičence, pro kterého je trenažér vhodný. Čím tedy delší délka pojezdu, tím vyšší jedinec na trenažéru může cvičit. Obecně je lepší upřednostňovat modely s vyšší délkou, neboť na nich dojde k dokonalejšímu propnutí těla a tím pádem efektivnějšímu tahu.

Dalším důležitým údajem je nosnost trenažéru. Základní modely nabízí nosnost kolem 120 kilogramů, profesionálnější až kolem 150 kilogramů. Je důležité uvědomit si, že hodnota je opravdu maximální možné přípustné zatížení, v praxi je dobré tuto hranici neatakovat a mít vždy minimálně několik kilogramů rezervu.

Skladnost a hmotnost

Většina současných moderních modelů na doma, nebo i do fitka, má skládací konstrukci, které umožňuje velice efektivně šetřit místem. Pokud vertikálním složením veslařským složením nedisponuje, nabízí alespoň celkové postavení do vertikální polohy. Modelů, které žádné složení neumožňují, je velice málo a jedná se zejména o klubové a profesionální stroje.

Hmotnost je v závislosti na konstrukci, provedení a materiálech velice různá. Nejlehčí jsou jednoznačně hydraulické modely, které se pohybují mezi 10 – 20 kilogramy. Za nimi následují magnetické s 20 – 40 kg a nejtěžší bývají zpravidla vzduchové trenažery, které mohou mít 40 kg i více. Vždy však záleží na konkrétním výrobci a modelu.

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.