Velké spotřebiče do kuchyně,

Varné desky: nejlepší indukční, plynové, sklokeramické | Test, recenze

Požadavky moderní kuchyně prošly změnou a oddělená trouba od vestavné varné desky není nic neobvyklého. Varnou desku lze vybrat v potřebných rozměrech ladících do kuchyňského prostoru a s konkrétními požadavky pro vaření. K dispozici jsou jak malé 2 plotýnkové, tak i běžné nebo větší se 4 a více plotýnkami.

Základní rozlišení je na plynové a elektrické varné desky s tím, že elektrické se dále dělí na indukční a sklokeramické. Specifikem jsou kombinované desky, které tvoří menší část trhu. Pro zmíněné základní typy jsme vybrali na základě hodnocení a testů ty nejlepší vestavné varné desky a připravili jejich recenze, aby byl váš výběr snazší.

Indukční varná deska

Úsporný a bezpečný způsob vaření představují indukční varné desky. K ohřevu se využívá indukce (magnetické technologie), kdy se deska a varná plocha sama o sobě nezahřívá, ale naopak zahřívá dno hrnce. Nejen, že teplo neuniká po stranách a vy tak šetříte výdaje na energiích, ale jde rovněž o bezpečnější způsob vaření v domácnosti s dětmi.

Nevýhodou je potřeba speciálního nádobí s podporou indukce, přesněji s železným nebo ocelovým dnem, což poznáte přiložením magnetu. Pokud nechcete nádobí obměňovat, jsou východiskem kombinované varné desky, které kombinují indukci a elektrickou spirálu jako u sklokeramické desky, obvykle v poměru plotýnek dva ku dvěma.

Sklokeramická varná deska

Vaření jako na elektrické plotýnce, to jsou sklokeramické varné desky. Ohřev probíhá pomocí elektrických spirál, které sálají teplo a tím ohřívají přiložené nádobí. Nejde o tak úsporné řešení jako u indukčních desek, na druhou stranu je to jednoduchý a elegantní způsob do běžné kuchyně.

Sklokeramická deska je schopná rychle se zahřát i zchladnout. Teplotu lze regulovat mechanicky nebo dotykem a typické červené světlo vydávané topnou spirálou indikuje intenzitu nahřátí. Po vypnutí zůstává svítit kontrolka konkrétní plotýnky do okamžiku bezpečného zchladnutí, což minimalizuje riziko popálenin.

Plynová varná deska

Vývojem si prošly také plynové varné desky, které jsou stále velmi oblíbenou volbou na vaření jídla, mimo jiné díky pořizovací ceně. Modernizace se projevila například u zapalování, které je elektrické a není potřeba vytahovat sirky nebo křesadlo.

Vaření na ohni je u dnešních plynových desek bezpečné i snadné na údržbu. Tepelná pojistka reguluje přívod plynu a zabraňuje nežádoucímu úniku, povrch z tvrzeného skla nebo sklokeramiky zase usnadňuje údržbu a poskytuje komfort. Plynové desky se objevují také v provedení se smaltovaným a nerezovým plechem, případně ocelí.

Nejlepší varné desky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších varných desek z testů a hodnocení pro rok 2024. Kromě kontroly rozměrů a dostatečného příkonu věnujte pozornost také bezpečnostním prvkům (dětský zámek, ochrana před vznícením oleje, pojistka plamene), typu ovládání nebo funkcím jako časovač a stop and go.

VzhledModelTypPříkonRozměry (šířka/hloubka) 
Electrolux EHH6340FSK recenze a testElectrolux EHH6340FSKIndukční7400 W59cm/52cm
Mora VDI 641 C recenze a testMora VDI 641 CIndukční6800 W59.5cm/51cm
AEG Mastery HK654400XB recenze a testAEG Mastery HK654400XBIndukční7400 W57.6cm/51.6cm
Gorenje Essential IT 614 SC recenze a testGorenje Essential IT 614 SCIndukční6800 W59.5cm/51cm
Bosch PKE645D17E recenze a testBosch PKE645D17ESklokeramická6600 W58.3cm/51.3cm
Electrolux EHF6342XOK recenze a testElectrolux EHF6342XOKSklokeramická6300 W57.6cm/51.6cm
Mora VDS 620 FF recenze a testMora VDS 620 FFSklokeramická3500 W59cm/50.5cm
Bosch POH6B6B10 recenze a testBosch POH6B6B10Plynová7700 W59cm/52cm
Mora VDP 645 GX1 recenze a testMora VDP 645 GX1Plynová7500 W60cm/51cm
Whirlpool AKT 6414 NB recenze a testWhirlpool AKT 6414 NBPlynová7300 W59cm/51cm

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Electrolux EHH6340FSKMora VDI 641 CAEG Mastery HK654400XBGorenje Essential IT 614 SCBosch PKE645D17EElectrolux EHF6342XOKMora VDS 620 FFBosch POH6B6B10Mora VDP 645 GX1Whirlpool AKT 6414 NB
Varných zón4444443444
Napájení220 - 240 V230/400 V220 - 240 V220 - 240 V220 - 240 V220 - 240 V230 V220 - 240 V230 V230 V
Materiál deskySklokeramikaSklokeramikaSklokeramikaSklokeramikaSklokeramikaSklokeramikaSklokeramikaTvrzené skloTvrzené skloTvrzené sklo
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 varných desek

Electrolux EHH6340FSK

Electrolux EHH6340FSK recenze a test

Indukční deska Electrolux EHH6340FSK patří mezi nejoblíbenější vestavné varné desky a současně drží titul produktu roku pro rok 2015. Podporuje širokou škálu funkcí a poskytne vše potřebné, co byste od indukční desky čekali.

Na dotykovém panelu sklokeramické desky lze jak regulovat tepelný výkon jednotlivých varných zón, tak obsluhovat další funkce. Mezi ty patří funkce Power Booster pro posílení výkonu a okamžité dosažení vysokých teplot. Příprava jídla se rázem zkrátí a vy ušetříte čas. Praktická je i funkce Stop & Go pro pozastavení přípravy jídla. Všechny aktivní varné zóny se přepnou na nejnižší teplotu, takže se vám nic nepřipálí a po opětovném spuštění můžete vesele pokračovat ve vaření.

Deska myslí i na bezpečnost a obsahuje dětskou pojistku se zámkem funkcí. Obavy o nechtěné přenastavení výkonu jsou tím zažehnány. Detekce hrnců a pánví zajistí, že varná zóna bude aktivní pouze tehdy, pokud je nádobí na desce umístěno. Spolu s automatickým vypnutím jde o velmi praktickou věc k úspoře energie.

Z hlediska údržby jde o nejsnáze udržovatelnou kombinaci, tedy indukci a sklokeramickou desku. Indukce zabrání připalování rozlitého jídla a hladkou desku jen setřete.

Široká škála funkcí, snadná údržba, oblíbený model
Nemá minutku

Mora VDI 641 C

Mora VDI 641 C recenze a test

Další samostatná deska s indukční technologií, které lze vytknout jen málo co, je Mora VDI 641 C. Sklokeramická deska s dotykovým ovládáním má podobně jako předchozí model funkci pro zvýšení výkonu. U této varné desky je to funkce SPRINT, a to u každé varné zóny.

O bezpečnost je postaráno pojistkou na uzamknutí ovládání nebo automatickým vypnutím indukční zóny po 1 minutě, kdy odeberete hrnec nebo pánev z desky. Praktický je také ukazatel zbytkového tepla, který chrání před spáleninami.

Indukční deska Mora se může pochlubit funkcí, kterou předchozí model postrádá. Časovač zde slouží buď k nastavení automatického vypnutí, nebo jako minutka, kdy po uplynutí doby zazní zvukový signál.

Časovač (minutka), funkce SPRINT pro zvýšení výkonu
Trochu hlučnější (u indukce ovšem obvyklé)

AEG Mastery HK654400XB

AEG Mastery HK654400XB recenze a test

Vestavná indukční deska AEG Mastery HK654400XB patří mezi dražší modely, co za to nabídne oproti nižší třídě? Především jsou to 2 víceokruhové zóny, které vám umožní použít nádobí o různých velikostech (průměru) a flexibilně přizpůsobit styl vaření.

Můžete tak vytvořit dvě velké varné zóny zkombinováním dvou plotýnek (vertikálně). V takových zónách lze vařit v oválném nebo obdélníkovém nádobí, což je u klasické čtyř plotýnkové desky pouhým snem.

Jednotlivé plotýnky dále nemají běžné ohraničení velikosti, ale středový kříž. Na něj lze umístit nádobí o jakémkoliv průměru a varná deska se mu přizpůsobí. Opět to násobí efekt energetické úspory indukční technologie.

Z funkcí je pokryto prakticky vše, co u indukční desky čekat, tedy stop and go, dětskou pojistku, časovač s minutkou nebo indikaci zbytkového tepla. Neméně zajímavá je i škála teplotních voleb, kde lze nastavit až 14 stupňů a jednu urychlující.

Přizpůsobení varné zóny průměru nádobí, spojení 2 plotýnek do 1 zóny
Větší ovládací panel

Gorenje Essential IT 614 SC

Gorenje Essential IT 614 SC recenze a test

Potřebujete maximálně rychlý ohřev na všech 4 plotýnkách? Není problém, indukční deska od Gorenje s funkcí AllBoost zvýší výkon na všech varných zónách současně. Navazuje tím na funkci PowerBoost, která dodatečně zvýší výkon desky o 25%.

Velmi praktický je i časovač, který posouvá nastavování minutky na další úroveň. Místo zvukové signalizace pro ruční ukončení vaření si nastavíte časovač, který je možné nastavit až na 99 minut. Po dokončení odpočtu se automaticky varný panel vypne a vyšle zvukovou signalizaci.

Jinak jde o vcelku běžnou varnou desku s indukcí. Provedení hrany varné desky ze sklokeramiky je bez rámečkové, takže se na ní nebudou držet případné nečistoty a údržba bude zase o něco snazší.

Časovač, zvýšení výkonu na všech varných zónách
Dle uživatelských ohlasů mírně složitější ovládání

Bosch PKE645D17E

Bosch PKE645D17E recenze a test

Sklokeramická deska Bosch PKE645D17E představuje rychlou a jednoduchou přípravu jídla. Čtyři plotýnky s odlišným průměrem zvyšují variabilitu, s jakou můžete jídlo připravit. Ohřát nebo připravit menší porce není díky malým varným zónám energetický problém.

Podobně jako u přechozích modelů, také tato varná deska disponuje funkcí pro posílení výkonu. S pomocí HighSpeed dosáhnete varu rychleji a kromě toho tuto funkci oceníte při prudším osmahnutí masa. Senzorovým ovládáním si jinak nastavíte až 17 teplotních stupňů, které lze zámkem uzamknout proti přenastavení.

Ukazatel zbytkového tepla je pro každou varnou zónu zvlášť, což by mělo zabránit nechtěnému popálení. Co hodnotíme sporně na této vestavné desce je nerezový rámeček, který nemusí ladit s interiérem kuchyně, případně může stěžovat čištění desky.

Přesné nastavení teploty, průměr plotýnek
Chybí časovač/minutka

Electrolux EHF6342XOK

Electrolux EHF6342XOK recenze a test

U sklokeramické desky Electrolux EHF6342XOK potěšíme hlavně náročnější kuchaře a kuchařky. Nabízí více než základní modely, přitom je ve stejné, dostupné cenové kategorii.

Hned první věc, kterou zaznamenáte, je kompaktní ovládání umístěné do rohu na místo středu. Tím zvětšuje varnou zónu levné strany a poradí si i s větším nádobím. Navíc levá přední a pravá zadní zóna je dvouokruhová a je tedy možné využít větší nebo menší průměr.

Praktická je přítomnost funkce stop and go, pro pozastavení a následné pokračování vaření. Hodí se to, když si potřebujete někam odskočit a nechat chvíli vaření bez dozoru. Větší samostatnost podporuje časovač, který automaticky varnou desku po uplynutí doby vypne a zvukovou signalizací na to upozorní.

Víceokruhové zóny, automatické vypnutí
Údržbu může stěžovat rámeček

Mora VDS 620 FF

Mora VDS 620 FF recenze a test

Sháníte vestavnou varnou desku, která si poradí tam, kde není trojfázové napětí, typicky v bytě paneláku? Pak je sklokeramická deska Mora VDS 620 FF jedním z kandidátů.

Od pohledu lze poznat, že levá horní plotýnka mezi zbylými vyčnívá svým čtvercovým tvarem. To je samozřejmě záměr, protože to není varná zóna, ale odkládací. Ano, tato deska má pouze 3 plotýnky, což je logický kompromis.

Z hlediska ovládání jde o naprostý základ. Je tedy vysoce intuitivní a devět možných velikostí teploty pro přípravu pokrmů dostačujících. Zajímavým bezpečnostním prvkem je samovolné vypnutí při přetečení tekutin na ovládací prvky, kdy by jinak hrozilo možné popálení. Z pohledu údržby je příjemná taktéž absence rámečku, který nebude překážet nebo zachytávat špínu.

Ochrana při přetečení tekutin na ovládací prvky, vhodné do panelových bytů
Chybí časovač

Bosch POH6B6B10

Bosch POH6B6B10 recenze a test

Vaříte rádi na plynu a ani u nové vestavné desky ho nechcete postrádat? V tom případě vám plynová varná deska Bosch POH6B6B10 udělá radost. Elegantní deska v černém provedení tvrzeného skla poskytne rychlý ohřev a plynulou regulaci plamene.

Čtyři hořáky nabízí úspornost (pravý přední) i vysoký výkon (pravý levý – hořák WOK). V ovladačích pro regulaci plamene jsou umístěny integrované elektronické zapalovače, takže zapomeňte na sirky. Oproti základním indukčním a sklokeramickým deskám je výhoda v libovolně velkém nádobí, které lze umístit na smaltové rošty.

Únik plynu je také minulostí, jelikož jsou hořáky vybaveny termoelektrickou pojistkou, která hlídá zhasnutí plamene. Pokud se tak stane, přeruší přívod plynu.

Samostatné rošty, pojistka hořáků, hořák WOK
Mřížky mohou být méně stabilní

Mora VDP 645 GX1

Mora VDP 645 GX1 recenze a test

Vestavná plynová deska Mora VDP 645 GX1 s povrchem z tvrzeného skla má oproti předchozímu modelu masivnější litinovou mřížku, která by měla zajistit větší stabilitu nádobí. Automatické zapalování hořáků je pak stejné.

Také deska Mora disponuje bezpečností pojistkou pro zastavení přívodu plynu v případě zhasnutí plamene. O všechny čtyři hořáky se stará pojistka Stop Gas. Pokud vyžadujete vysoký výkon, i tento plynový model nabídne jeden trojitý hořák.

Za zmínku stojí i poměrně nízká váha kolem 6 kg, která je prakticky poloviční oproti předchozímu modelu. Samozřejmě to není rozhodující faktor, ale pro manipulaci je to rozhodně příjemná hodnota.

Masivní litinová mřížka, rychlý ohřev
Údržba a čištění desky

Whirlpool AKT 6414 NB

Whirlpool AKT 6414 NB recenze a test

Další plynová deska a opět odlišné zpracování držáků na nádobí. Z našeho pohledu kombinuje robustnost (litinové držáky vypadají stabilně) a současně ponechávají prostornost varné desky ke snazší údržbě.

V knoflících, které jsou umístěny vepředu, najdete integrované zapalování hořáků. Whirlpool zvolil poměrně intuitivní řešení, tedy stačí otočit knoflík na symbol jiskry a držet ho stlačený do té doby, než se plamen automaticky zapálí.

Jeden ze čtyř hořáků je opět s vysokým výkonem pro rychlý ohřev, který se hodí hlavně u větších objemů. Bezpečnostní ventil pro uzavření přívodu plynu při zhasnutí plamene je u této desky taktéž přítomný. Co trochu kazí dojem je větší hmotnost kolem 12 kg.

Robustní přesto kompaktní rošty, snadné ovládání
Vyšší hmotnost

Nejprodávanější indukční varné desky

Mezi nejprodávanější indukční varné desky patří:

  • Electrolux
  • Siemens
  • AEG
  • Bosch
  • Whirlpool
  • Gorenje

Jak vybrat varnou desku

Výběr varné desky je věc estetiky, funkčnosti a praktičnosti. Vestavný spotřebič by měl vzhledově zapadnout do vaší kuchyně, umožnit vám rychlou přípravu jídla a v neposlední řadě poskytnout bezproblémovou práci i konečnou údržbu. O jednotlivých typech varných desek jsme psali v úvodu, takže se zaměříme přímo na konkrétní věci ke zvážení při výběru desky.

Počet plotýnek

Velikost varné desky je nejvýraznější právě dle počtu plotýnek. Standardním typem jsou 4 plotýnkové desky, sehnat lze také úspornější verzi se 2 plotýnkami. Ty se hodí například do malých bytů, kde se šetří místem, ale i do malé domácnosti, která si pro vaření vystačí s menší varnou plochou.

Plotýnkami máme na mysli klasické rozdělení varné desky. Setkáte se také s pojmem varná zóna, který používáme mimo jiné v recenzích. Ty se mohou pohybovat od 2 třeba až k 8. V závislosti na desce lze varnou zónu přizpůsobit velikosti nádobí (průměru dna), a to snížením průměru v rámci plotýnky nebo spojením více varných zón do jedné. Typicky jde o vytvoření jedné vertikální varné zóny ze dvou nad sebou umístěných plotýnek.

Příkon a rychlý ohřev

Pohodlí vaření do značné míry ovlivní také výkonnost varné desky. Je potřeba zvážit, zda máte dostupnou třífázovou zásuvku nebo ne. V panelových bytech to může být problém a nezbyde vám než pozorně hledat desku, které stačí 230V. V rodinných domech třífázovou zásuvku zřejmě postrádat nebudete, takže máte na výběr ze širokého spektra varných desek.

V souvislosti s příkonem je mezi deskami určitá forma posílení výkonu, respektive silného hořáku. Funkce posílení výkonu je schopná zvýšit výkon o dalších například 20% k dosažení rychlejšího varu nebo speciální přípravě masa. Obecně pak ze čtyř plotýnek jsou například dvě průměrné, jedna se slabším a jedna se silným příkonem (kolem 3 kW). Na silné varné zóně lze rychleji dovést k varu velkoobjemové nádoby.

Z hlediska spotřeby a efektivnosti lze říct, že indukční varné desky patří mezí úspornější a inteligentnější, zatím co plynové desky mezi ty nejméně efektivní. Indukční deska ohřívá jen dno nádoby, kdežto plynový hořák je typický okolním únikem tepla.

Bezpečnostní prvky

Každý typ varné desky disponuje nějakým bezpečnostním prvkem a ani u plynové desky není obava o únik plynu taková, jako kdysi. Z těch nejdůležitějších jde o bezpečnostní pojistku pro zastavení přívodu plynu v případě zhasnutí plamene u plynové desky, dále ochranu proti přetečení na ovládací panel, uzavření ovládacího panelu (dětská pojistka) a ukazatel zbytkového tepla proti popálení.

Ovládání desky

Jednoduché rozdělení je na dotykové a mechanické ovládání. U dotykového ovládání je zabudovaný panel na varné desce, kde ovládáte tlačítka nebo posuvné nastavení. Mechanické má charakteristické otočné knoflíky a spatříte je především u plynových desek. Mají v nich totiž zabudovaný elektrický zapalovač hořáků.

Funkce

Varné desky mají plno funkcí, které posunou vaření na další úroveň. Takový časovač je schopný pohlídat dobu vaření a po uplynutí doby vyslat zvukový signál spolu s vypnutím varné zóny. Jde o vylepšené minutkové zvonky, které pouze odpočítávají čas. Další funkce, kterou najdete především u indukčních desek je stop and go. Pokud vás něco nebo někdo vyruší, vaření pozastavíte a poté opětovně spustíte. V neposlední řadě funkce Booster, Sprint apod. označuje zesílení výkonu, které uvítáte třeba k rychlejšímu uvedení do varu.

4.9/5 - (10 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.