Malé spotřebiče do kuchyně,

Vakuovačky potravin: Test a recenze 10 nejlepších

Vakuovačka potravin je určena k prodloužení jejich trvanlivosti a čerstvosti se zachováním živin, vitamínů a chuti. Proces zabalení se nazývá vakuování, kdy je po vložení masa, zeleniny, sýra a jiných potravin do sáčku nebo nádoby, odsát přebytečný vzduch. Díky tomu jsou odstraněny i nežádoucí organismy, které způsobují rozklad potravin. Takto zabalené jídlo dokáže vydržet několikanásobně déle.

Na výběr jsou v podstatě tři typy vakuovaček. Ruční vakuovačka je určená pro rychlé a občasné vakuování, kdy vložíte potraviny do sáčku nebo dózy obsahující ventil a následně odsajete vzduch. Na podobném principu pracuje i vakuový box nebo dóza. Nejoblíbenějším typem je automatická svářečka fólií, která po odsátí vzduchu vytvoří svár a potraviny v sáčku tak neprodyšně uzavře.

Zohlednit byste měli nejen příkon a sací výkon, šířku a počet svárů, typ sáčků či fólií, ale i specifické vlastnosti. Například zda má dvojitý svár nebo bezpečnostní pojistku proti přehřátí. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší vakuovačky a jejich recenze.

Nejlepší vakuovačky (svářečky fólií) – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších vakuovaček z testů a hodnocení pro rok 2023.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 ETA Electronic 0762 90000Concept FRESH VA-0010Bionaire Foodsaver V2860Guzzanti GZ 300Concept VA-0020ETA Freshie II 2762 90000JATA EV1026Profi Cook VK 1080Steba VK 5Tefal VT254070
Světelná signalizaceAnoAnoAnoNeNeAnoAnoAnoAnoAno
Fólie/sáčky v baleníAnoNeAnoNeAnoAnoAnoAno-Ano
Hmotnost1,5 kg1,5 kg3,5 kg1,4 kg0,7 kg1,2 kg2,6 kg1,6 kg1,4 kg0,6 kg
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 vakuovaček

ETA Electronic 0762 90000

ETA Electronic 0762 90000 recenze a test

Domácí vakuovačka ETA Electronic 0762 90000 je charakteristická nejenom známou značkou, ale i hodnotou příkonu, který činí 135 W. Nabídne také plně automatický provoz, kdy stačí jenom přiklopit víko a dále se už postará o vše potřebné. Vysaje z obalu vzduch a zajistí tak vzduchotěsné uzavření.

V průběhu práce je k dispozici světelná signalizace, která upozorňuje na činnost. Díky bezpečnostní pojistce je eliminováno riziko přehřátí. Používány jsou originální folie značky Eta, které mají na šířku 28,5 centimetrů. Dodávány jsou v roli o délce 9,65 metru.

Kvalita vakuování je podpořena také automatickou tvorbou dvojitého sváru, která eliminuje riziko rozpojení. Díky svařování je možné automaticky přizpůsobit velikost sáčku konkrétním potravinám. Délka napájecího kabelu je 1,7 metrů a hmotnost příjemných 1,5 kilogramů, což usnadní manipulaci.

Automatický provoz, dvojitý svár, regulovatelná délka sáčků
Hlučný chod při odsávání vzduchu

Concept FRESH VA-0010

Concept FRESH VA-0010 recenze a test

Vakuová svářečka folií Concept FRESH VA-0010 má hodnotu příkonu 90 W. Kompaktní design a hmotnost 1 200 gramů zajistí pohodlnou manipulaci. Podtlak, který je během vakuování vytvořen, má hodnotu okolo 0,75 bar.

Vakuovačka funguje zcela automaticky. Stačí vložit potraviny ve folii a ta se již postará jak o vysátí vzduchu, tak zatavení a tvorbu sváru. Kladem je také kvalita drážkové folie, která nadchne odolností. Díky tvorbě sváru lze regulovat velikost sáčků, které se odmotávají z role, kupované ve formě příslušenství.

Kromě sáčků existuje i příslušenství ve formě praktických dóz, nebo ve formě zátek na nápoje. Během provozu je k dispozici světelná signalizace, která informuje o samotné činnosti odsávání vzduchu i o tvorbě sváru.

Škála příslušenství, kompaktní design, automatický provoz
Neoddělené svařování a vakuování

Bionaire Foodsaver V2860

Bionaire Foodsaver V2860 recenze a test

Vakuovačka potravin Bionaire Foodsaver V2860 zaujme svým elegantním designem, který kombinuje nerez s černou barvou. Uplatnění najde v domácnostech, i v profesionálním provozu. Zaujme nová technologie vysokého vakua, která zajišťuje lepší vlastnosti s ohledem na udržení potravin. Životnost prodlužuje i kvalitní drážkovaná folie.

Díky hned 3 rychlostem odsávání vzduchu je zajištěno, že u jídla skutečně žádný nezůstane. Jednotlivé sáčky jsou opakovaně použitelné, jelikož je lze umývat i v myčce na nádobí. Možné je k vakuování využít i speciální dózu.

Příkon tohoto modelu je dobrých 105 W. Hodnota hmotnosti je vyšší, a to 3,45 kilogramů. Součástí balení je příslušenství v podobě sáčků o objemech 3,8 a 0,94 litrů, stejně jako je k dispozici i folie se šířkou 280 mm a s délkou 3 metry.

Robustní konstrukce, 3 rychlosti odsávání, škála příslušenství
Vyšší cena

Guzzanti GZ 300

Guzzanti GZ 300 recenze a test

Svářečka folií Guzzanti GZ 300 má samozřejmě i systém odsávání vzduchu, díky kterému prodlouží čerstvost a trvanlivost potravin. Stylový nerezový design se hodí do každé kuchyně a působí lépe než plast. Nezklame ani výčet jednotlivých parametrů, kam se řadí i garance vytvoření 97 procent vakua. To je podpořeno kvalitními drážkovanými foliemi.

Během práce, tedy vakuování, je schopna dosáhnout podtlaku mající hodnotu až 0,8 barů. Samozřejmý je automatický provoz, díky kterému dojde k odsání vzduchu a poté k zatavení sáčku. Unikátem je možnost nastavení podtlaku, u křehkých potravin.

Díky tlačítku Stop je možné práci kdykoliv jednoduše přerušit. Hodnota příkonu daného modelu je 110 W. Disponuje i příznivou hmotností, která je 1,4 kilogramu. Fólie ani sáčky nejsou v balení, takže je musíte dokoupit. Najdete je pod označením GZ301, GZ 302 a GZ 303. Podle zkušeností uživatelů je lepší sáhnout po fóliích, které vyjdou levněji než sáčky.

Nerezový design, 97% vytvoření vakua, balení mokrých potravin
Sáčky nebo fólie je nutné dokoupit zvlášť

Concept VA-0020

Concept VA-0020 recenze a test

Ruční vakuovačka Concept VA-0020 má kompaktní provedení, díky kterému ji lze použit kdekoliv. A to i díky provozu na baterie. Zaujme hlavně svou všestranností, jelikož vzduch lze vysávat ze zipových sáčků s ventilkem, stejně jako ze speciálních dóz, nebo také speciálních vakuovacích zátek na lahve.

Veškeré příslušenství je možné umýt, a tak i opakovaně používat. Tento model má příkon 3 W, což plně odpovídá jeho charakteristice. Dokáže však vytvořit velmi dobrý podtlak, o hodnotě až 0,75 bar. Zaujme také nízká hmotnost, která činí pouze 720 gramů.

Baterie je integrovaná a lze ji v případě potřeby jednoduše nabít, pomocí adaptéru. Použité sáčky je možné díky odolnosti i vařit, či je vkládat i do mikrovlnné trouby. Zaujme ergonomické provedení zajišťující bezproblémový úchop.

Bateriový provoz, nízká váha, na sáčky i na dózy
Nejasné použití i na neoriginální nádoby

ETA Freshie II 2762 90000

ETA Freshie II 2762 90000 recenze a test

Domácí vakuovačka ETA Freshie II 2762 90000 zaujme svým plně automatickým provozem, který zajistí odsátí vzduchu a také vytvoření potřebného sváru. Díky kontrolkám je možné snadno kontrolovat aktuální činnost. Kromě sáčků o rozměrech 20 x 30 centimetrů je součástí balení i folie, která má délku 2 metry. Delší je možné dokoupit jako příslušenství.

Díky tepelné pojistce je eliminován jakýkoliv problém či snad riziko možného poškození. Díky tvorbě svárů lze z role vytvořit sáček o požadované velikosti. Síla odsávání je dostatečná a je spojena s hodnotou maximálně 0,8 barů.

Příkon této vakuovačky je dobrých 110 W. Nechybí kabel o délce 1,2 metrů, slibující bezproblémové použití. Na jednoduchou manipulaci má vliv také nízká váha, která je 1,2 kilogramů. Kompaktní rozměry podpoří možnost snadného uložení.

Pro svařování lze užít i jiné obaly, cena/výkon
Nevytváří dvojitý svár

JATA EV1026

JATA EV1026 recenze a test

Vakuová svářečka folií JATA EV1026 dokáže trvanlivost potravin prodloužit i 5x a zaujme jak v domácnostech, tak i v profesionálních provozech. Potěšující jsou také parametry, kde dominuje hodnota vytvořeného podtlaku, která může být až 0,9 barů. S parametry souvisí i množství odsávaného vzduchu, které činí 12 litrů za minutu. To se podepisuje hlavně na dobré rychlosti samotného odsávání.

Samozřejmý je automatický provoz, který zajistí odsátí i zatavení. Vše může být hotovo přibližně za 6 – 9 sekund. Nechybí dodatečné funkce, jako režim odsátí pro tvrdé, stejně jako pro měkké potraviny, bez rizika jejich možného poškození.

Příkon tohoto modelu je velmi dobrých 130 W a hodnota hmotnosti činí 2,6 kilogramů. Zaujme škála příslušenství, kam se řadí jak role dvojité folie, tak i uzávěry na víno a s nimi související odsávací hadice. Dále je součástí nádoba o objemu 1 litr.

Příslušenství v balení, režim pro měkké a tvrdé potraviny
Vyšší pořizovací cena

Profi Cook VK 1080

Profi Cook VK 1080 recenze a test

Vakuovačka potravin Profi Cook VK 1080 má dobře vypadající nerezové provedení, které kromě estetických benefitů přináší i vyšší kvalitu. Hodnota příkonu činí 120 W, a slibuje vytvoření až 90% vakua. Podtlak, který tento model má, je o hodnotě 0,8 bar.

Hodnota jeho sacího výkonu odpovídá běžným nárokům a zvládne odčerpat 12 litrů vzduchu za minutu. Šířka použitelné folie je 30 centimetrů. Její délku je možné upravit v rámci jednoduché tvorby sváru.

Práce s ní je jednoduché a automatická. O nastavení a informace se stará celkem 6 praktických kontrolek. Součástí balení je také 10 + 8 sáčků různých velikostí. Hmotnost je rovněž přijatelná a její výše činí 1,6 kilogramů.

Široký a čistý svár, funkce suchá/mokrá náplň
Dražší sáčky (výhodněji vychází fólie)

Steba VK 5

Steba VK 5 recenze a test

Svářečka folií Steba VK 5 má i funkci vakuování, díky které umí potraviny udržet velmi dlouho čerstvé. Tento model slibuje díky svému výkonu vytvořit až 97 procentní vakuum. Odsaje tak v podstatě veškerý přebytečný vzduch. Na kvalitě uchovávání se podepisují také odolné a drážkované folie, které lze díky sváru upravit na požadovanou délku.

Šířka použité folie je standardních 30 centimetrů. Díky kvalitními pístovému čerpadlu zvládne tato vakuovačka odstát během 1 minuty přibližně 11 litrů vzduchu. To se projeví na rychlosti vakuování, během kterého je vytvářený podtlak o hodnotě 0,8 bar.

Zaujme vysoká hodnota příkonu 170 W, což kvalitu výkonu jenom potvrzuje. Kromě odsávání vzduchu ze sáčků nechybí konektor pro připojení různých nádob. V balení je k dispozici i 10 praktických sáčků a integrovaný nůž na folii.

Hodnota příkonu, 97% vakuum, pístové čerpadlo
Bez dvojitého sváru

Tefal VT254070

Tefal VT254070 recenze a test

Vakuovačka Tefal VT254070 má moderní, povedený černý design. Zaujme také svou automatikou, jelikož disponuje funkcí Vacuum / Seal. Ta vysaje vzduch a zároveň sáček automaticky zataví. Kladem je dostupné příslušenství, kdy je dodáváno celkem 10 sáčků o rozměrech 22 x 30 cm, ke kterým je připočteno 8 sáčků o rozměrech 28 x 35 cm.

Kromě automatického provozu je možné zvolit program Seal Only, který je určený k zatavení sáčků. Kdykoliv během provozu je možné stisknout tlačítko Stop a činnost zastavit. Hodnota příkonu je 130 W, což se podepisuje na rychlosti odsávání vzduchu.

Zaujme také snadná manipulace, jelikož hmotnost tohoto modelu činí jenom 0,6 kilogramů. U ukládání zaujmou jak kompaktní rozměry, tak možnost postavení do vertikální polohy. Díky kvalitním sáčkům a vytvoření vakua výrazně prodlouží životnost všech potravin.

Stylový design, automatická funkce Vacuum / Seal, 18 sáčků v balení
Neumí dvojitý svár

Jak vybrat vakuovačku

Vakuovačka by měla být v první řadě vybrána podle konkrétního typu. Když se podíváme na typy profesionální, patří sem hlavně komorové a zatavovací vakuovačky (svářečky fólií). V domácím použití se najde uplatnění spíše pro modely, které nesou označení externí vakuové baličky nebo také vakuové boxy, ve kterých můžete skladovat těstoviny, zrnkovou kávu, případně pečivo. Druhou možností je ruční vakuovačka, která má takzvaný pistolový tvar a je spojována s velmi dobrou mobilitou a nižší pořizovací cenou.

Provoz

Napříč cenovými kategoriemi je možné říci, že dnes v podstatě převládá automatická vakuovačka potravin. Tedy model, který po zapnutí odsaje přebytečný vzduch z okolí potravin, a také dokáže daný sáček automaticky zatavit. Od toho se odvíjí i jednoduché ovládání, kdy stačí pouze stisk jednoho tlačítka, nebo uzavření sáčku přimáčknutím konstrukce.

Rozměry a hmotnost

Svářečka folií se může lišit hlavně svými rozměry, kde je důležitou veličinou šířka. Ta sice znamená, že bude zabírat více plochy na kuchyňské lince, ale zároveň platí, že větší šíře umožní snadné vakuování i větších kusů potravin. Standardem je dnes šířka okolo 30 centimetrů.

S velikostí jde obvykle ruku v ruce také hmotnost. Ta má vliv hlavně na celkovou manipulaci než samotný výkon. U těch nejmenších, ručních typů, lze mluvit o hmotnosti okolo 0,5 kilogramů, naopak u stolních vakuovaček se může váha pohybovat jednotkách kilogramů.

Příkon a sací výkon

Podobně jako jakékoliv jiné elektrické zařízení, je hodnota příkonu ukazatelem, který se podepisuje na výsledném výkonu. Příkon je u současných domácích vakuovaček v rozmezí 100 – 200 W. Záleží samozřejmě i na typu, například ruční modely mají přirozeně příkon výrazně menší. Od hodnoty příkonu se odvíjí i sací výkon, kterým bude vakuovačka potravin disponovat. Pokud jde o hodnoty optimálním, pohybují se v rozmezí 10 – 20 litrů odsátého vzduchu za minutu.

Příslušenství

Některé modely lze vybalit z krabice a začít ihned používat. Od toho se odvíjí také příslušenství spojené s tím, co vše je možné vakuovat. Standardem jsou hlavně různé druhy již velikostně připravených sáčků. U dalších modelů čítá příslušenství i dvojitou folii, ze které si lze vyrobit sáčky potřebné velikosti. Chybět nemusí ani různě velké speciální dózy, nebo i speciální zátky na lahve.

Doplňkové funkce

Jde například o tvorbu dvojitého sváru, který přispívá k tomu, že nevznikne ani minimální otvor, kudy by proudil vzduch. Dále může mezi doplňkové funkce patřit režim zatavení, používaný právě při tvorbě sáčků z role folie.

Inovativní jsou režimy odsávání volené podle typu konkrétních potravin. Může se jednat o režim pro tvrdé potraviny a režim pro měkké, aby se zamezilo jejich poškození. Dále by neměly chybět různá čidla a teplotní pojistky, které eliminují poškozené přístroje, nebo sáčku. Kromě toho, že většinu nádob lze umývat v myčce, nechybí ani možnosti mýt v myčce některé sáčky. Ty lze u řady značek také mrazit, vařit, či vkládat do mikrovlnky.

4.1/5 - (22 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.