Péče o tělo,

Ústní sprchy: test, recenze | Nejlepší zubní sprchy

Ústní sprcha je jedním z pomocníků při snaze zajistit dokonalé čištění zubů a správnou ústní hygienu. Pomáhá tam, kde již kartáček nestačí, tedy při čištění mezizubních prostor a v péči o dásně tím, že je masíruje a prokrvuje. I když jsou na trhu zubní nitě a mezizubní kartáčky, představuje zubní sprcha rychlejší a pohodlnější variantu. Nemluvě o situacích, kdy se vám kartáček do mezizubního prostoru nevejde. Masáž dásní je pak často doplňkem léčby zánětu dásní, případně prevencí.

Na výběr je hned několik verzí dentální sprchy, která je vhodná i pro děti. Základním typem je ústní sprcha na vodovodní baterii, která vyniká hlavně cenou, méně však intenzitou tlaku vody. Kompaktní a účinnější je cestovní sprcha na zuby, která má v rukojeti zabudovanou nádržku na vodu a provoz je na aku nebo baterie. Domácím základem je stolní ústní sprcha, která má více stupňů pro volbu tlaku vody, větší nádržku a je napájena ze sítě. Pokud chcete používat elektrický zubní kartáček i zubní sprchu, můžete zvolit ústní centrum, které oba přístroje kombinuje.

Zohlednit byste měli nejen typ, objem nádržky, nastavení tlaku vody nebo druh napájení, ale také specifické vlastnosti. Například zda umožňuje masáž dásní, jestli je omyvatelná nebo kolik náhradních, případně speciálních trysek můžete použít. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší ústní sprchy a jejich recenze.

Nejlepší ústní sprchy – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších ústních sprch z testů a hodnocení pro rok 2022.

VzhledModelTypObjem nádržkyTlak 
Philips Sonicare AirFloss Ultra HX8331 recenze a testPhilips Sonicare AirFloss Ultra HX8331Cestovní150 ml4 bar
Braun Oral-B Oxyjet MD20 recenze a testBraun Oral-B Oxyjet MD20Stolní600 ml6 bar
Panasonic EW1211W845 recenze a testPanasonic EW1211W845Cestovní130 ml5,9 bar
SoWash Hydro-Jet recenze a testSoWash Hydro-JetNa kohoutek-2 - 3,5 bar
Waterpik Complete Care 5.0 WP861 recenze a testWaterpik Complete Care 5.0 WP861Ústní centrum600 ml7 bar
Oral-B Oxyjet OC20 + 3000 recenze a testOral-B Oxyjet OC20 + 3000Ústní centrum600 ml6 bar
Dr. Mayer WT5000 recenze a testDr. Mayer WT5000Stolní1600 ml6,2 bar
Panasonic EW-DJ10-A503 recenze a testPanasonic EW-DJ10-A503Cestovní165 ml5,3 bar
Waterpik Ultra WP100E recenze a testWaterpik Ultra WP100EStolní600 ml6,2 bar
ETA Sonetic 2707 90000 recenze a testETA Sonetic 2707 90000Ústní centrum150 ml6,2 bar

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Philips Sonicare AirFloss Ultra HX8331Braun Oral-B Oxyjet MD20Panasonic EW1211W845SoWash Hydro-JetWaterpik Complete Care 5.0 WP861Oral-B Oxyjet OC20 + 3000Dr. Mayer WT5000Panasonic EW-DJ10-A503Waterpik Ultra WP100EETA Sonetic 2707 90000
NapájeníAkumulátorSíťAkumulátorŽádnéSíťAkumulátorSíťBaterieAkumulátorAkumulátor
Masáž dásníAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoNeAnoAno
OmyvatelnáNeNeAnoAnoNeAnoNeNeNeAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 zubních sprch

Philips Sonicare AirFloss Ultra HX8331

Philips Sonicare AirFloss Ultra HX8331 recenze a test

Cestovní ústní sprcha Philips Sonicare AirFloss Ultra HX8331 nabízí dokonalou péči o mezizubní prostory, stejně jako umí pečovat o zdraví dásní, a to pomocí technologie AirFloss pracující na principu kombinace vzduchu a mikrokapek vody. Zaměřuje se na odstranění až 99,9% zubního plaku a také předchází tvorbě kazů v mezizubních prostorách. Krom toho potěší i velmi výkonná tryska.

Nechybí jak možnost nastavitelné intenzity, tak i možnost využívat pro čištění místo klasické antimikrobiální ústní vodu. Zuby mohou být díky sprše čisté již za 60 sekund a oproti zubní niti je proces mnohem pohodlnější. Zlepšení by mělo být patrné po dvou týdnech používání.

Objem nádržky na vodu je 150 mililitrů. Základem výbavy je také Li-ion akumulátor, který umožní použití bez kabelů, a to v podstatě kdykoliv a kdekoliv. Zaujmou také kompaktní rozměry a nízká váha, které se hodí pro použití na cestách.

Kompaktní a přenosný, dlouhá výdrž na jedno nabití
Dlouhá doba nabíjení

Braun Oral-B Oxyjet MD20

Braun Oral-B Oxyjet MD20 recenze a test

Stolní zubní sprcha Braun Oral-B Oxyjet MD20 dokáže nabídnout regulovatelný tlak, který je v rozmezí od 2 do 6 barů. To se pozitivně podepisuje na celkové efektivitě čištění. Zaujme funkce výběru z 5 programů neboli jednotlivých rychlostí, a to s ohledem na výsledek i současnou potřebu čištění.

Součástí je dostatečná nádržka na vodu, která má objem celých 600 mililitrů. Součástí balení jsou 4 nástavce, které umožní bezproblémové použití. Napájení sprchy je řešeno pomocí adaptéru do klasické 230 V zásuvky a praktické je také možnost připevnění na stěnu.

Sprcha vyčistí mezizubní prostory, masíruje dásně a eliminuje jejich krvácení. Kromě čištění mezizubních prostor nabídne i efektivní čištění dásní, stejně jako je spojena také s eliminací škodlivých toxinů. Použití je možné i u jedinců s rovnátky, kdy usnadňuje celkovou péči o zuby, které se jinak velmi obtížně udržují čisté, nebo dále pro majitele korunek, můstků a implantátů.

Regulace proudu vody, barevně označené nástavce, připevnění na zeď
Síťové napájení, slabší tlak

Panasonic EW1211W845

Panasonic EW1211W845 recenze a test

Cestovní dentální sprcha Panasonic EW1211W845 má odlehčenou konstrukci, která usnadní jak transport, tak i použití. Součástí je také nádobka na 130 mililitrů tekutiny. Celková provozní doba sprchy je 35 sekund, popřípadě kratší, pokud by došlo k vyprázdnění nádobky, po kterém přestane automaticky pracovat. Součástí je Li-ion baterie pro možnost provozu bez využití kabelu.

Tento model ústní sprchy je schopen nabídnou 1 400 pulsů za minutu. Maximální hodnota tlaku je 590 kPa a je možné ho regulovat. K tomu poslouží celkem 3 fáze nastavení. Díky vyměnitelným kartáčkům je možné zvolit vždy ten optimální.

Zajímavý je režim Air in jet, který umí nabídnout přerušované proudy vody v kombinaci se vzduchem. Snadná je i samotná údržba, jelikož vyměnitelné hlavice jsou bez problémů omyvatelné proudem čisté vody z vodovodního kohoutku.

Regulace tlaku, technologie Air in jet, ergonomický a lehký do ruky
Upínací mechanismus trysky (hůře se vyndává)

SoWash Hydro-Jet

SoWash Hydro-Jet recenze a test

Ústní sprcha na kohoutek SoWash Hydro-Jet je unikátní tím, že její součástí není nádoba na vodu. Ta je získávána přímo z vodovodní baterie. Díky tomu je možné i snadněji regulovat tlak, a to podle utažení nebo povolení kohoutku či páky na baterii. Sprcha dokáže díky svému provedení vytvořit jednolitý proud vody, podle konkrétních představ.

Kromě čištění mezizubních prostor je možné využít sprchu také na masáž dásní, k čemuž slouží druhá tryska v balení. Ta nese označení Hydropulser a přináší hned trojitý proud vody směřující na to správné místo.

Vzhledem k provedení jsou k dispozici také speciální filtry určené na baterii. Problémem není požít sprchu ani v případě rovnátek, nebo fixních zubních náhrad. V balení jsou 4 trysky od každého druhu, pro možnost využití celou rodinou. Z nevýhod lze zmínit menší tlak, nebo nevhodnost v situaci, kdy máte tvrdou vodu – v takovém případě sáhněte po zubní sprše s nádržkou.

Bez nutnosti napájení, počet trysek, snadná regulace tlaku
Nutnost montáže filtrů na baterii

Waterpik Complete Care 5.0 WP861

Waterpik Complete Care 5.0 WP861 recenze a test

Sprcha na zuby Waterpik Complete Care 5.0 je ústní centrum pro zajištění dokonalé péče o zuby a také dásně. Jelikož jde o kombinaci ústní sprchy a sonického kartáčku, slibuje až o 70% účinnější čištění než jen s pouhým kartáčkem. Sprcha vytváří pulzující proud vody, který eliminuje nečistoty v mezizubních prostorách, přičemž na plný výkon dokáže nabídnout až 1 400 pulsů za minutu.

Součástí konstrukce je také nádržka na vodu, která pojme 600 mililitrů tekutiny. Tento objem by měl plně vystačit na zhruba 90 sekund důkladného čištění. Volit lze ze 3 režimů, a to z varianty čisticí, dále bělicí a také z režimu masáže dásní.

Podobně jako další zubní sprchy slibuje odstranit až 99,9 procent zubního plaku a eliminovat krvácivost dásní. Sonický kartáček nabídne 30.000 kmitů/min. Dále má funkci Smartimer pro automatické vypnutí, nebo funkci Quadpacer, která je 30s časovačem.

Silný tlak vody, dostupné příslušenství
Vyšší cena, sonickou hlavu kartáčku nelze obměnit za rotační

Oral-B Oxyjet OC20 + Professional Care 3000

Oral-B Oxyjet OC20 + 3000 recenze a test

Zubní sprcha Braun Oral-B Oxyjet OC20 je spolu s modelem Professional Care 3000 ústní centrum, které nabídne dokonalou péči o ústní dutinu. Kombinuje tedy sprchu s elektrickým zubním kartáčkem. Sprcha zaujme například možností zvolit si jednu z 5 rychlostí, a tak regulovat intenzitu. Součástí jsou 4 trysky Nozzle Jets a dále jeden takzvaný Power Tip.

Díky Aku provedení se není nutné obávat manipulace s kabelem. Nádoba o velikosti 600 ml plně postačí na klasickou hygienu ústní dutiny. Tu následně umí podpořit kartáček, který nabídne 8 800 oscilací za minutu a k tomu až 41 000 pulsů za minutu.

Kartáček má praktický 30 sekundový časovač, tlakový senzor, ale také 3 režimy čištění, s ohledem na požadavky. Těmi jsou Daily Clean 3D, Sensitive a Whitening. Kladem je také široká škála praktických nástavců.

Aku provoz, 5 rychlostí, lze použít ústní vodu
Delší dobíjení

Dr. Mayer WT5000

Dr. Mayer WT5000 recenze a test

Stolní dentální sprcha Dr. Mayer WT5000 je řešena s využitím síťového napájení z klasické 230 V zásuvky. Nabídne až 1 700 pulsů za minutu pro dokonalé vyčištění hlavně mezizubních prostor. Sprcha je vyrobena z kvalitního a zdravotně nezávadného plastu. Je vhodná i na cesty, což podpoří možnost využití praktického pouzdra.

Kromě čištění mezizubních prostor také dobře masíruje a stimuluje dásně. Má multifunkční ergonomickou rukojeť, která se dá otáčet o 360 stupňů. Dále nechybí třeba praktické tlačítko umožňující pozastavit tok tekoucí vody.

Vodní nádržka má velký objem o velikosti 1 600 mililitrů. Při cestování je možné nádržku obrátit dnem vzhůru a šetřit místo. Možné je rovněž ovládání tlaku pomocí 4 stupňů. Součástí balení je celkem 5 nástavců pro možnost různorodého použití.

Velký objem nádržky, cestovní pouzdro, otáčivá rukojeť
Podle některých ohlasů vyšší hlučnost

Panasonic EW-DJ10-A503

Panasonic EW-DJ10-A503 recenze a test

Cestovní sprcha na zuby Panasonic EW-DJ10-A503 kombinuje klasickou sprchu spolu s nádobkou. Její objem je menší, s hodnotou 165 mililitrů, která by měla vydržet po dobu 40 sekund provozu. Sprcha dokáže nabídnout využití až 1 600 pulsů během jedné minuty. Nejenom, že čistí mezizubní prostory, ale také chrání před plakem a bakteriemi.

Tato varianta je vhodná i pro jedince, kteří nosí rovnátka, tedy hlavně děti anebo osoby s citlivými dásni. Pro ně je vhodná nižší intenzita pulzů, zatím co druhý stupeň (vyšší intenzita) odpovídá čištění mezizubních prostor podél dásní. Má také vyměnitelné kartáčky s ohledem na možnost využití podle aktuálních potřeb. Při cestování zaujmou jak kompaktní rozměry, tak i nízká hmotnost.

Disponuje také funkcí masírování dásní, což zlepšuje jejich stav a kvalitu. O dostatek energie se stará napájení pomocí dvou AA baterií, které je možné snadno vyměnit. Provozní doba na kvalitní baterie je přibližně 20 minut. Celkový tlak vody, který může být tímto modelem vyvinut činí dobrých až 5,3 bar.

Nízká cena, na baterie, dostatečný tlak vody
Malá nádoba na vodu

Waterpik Ultra WP100E

Waterpik Ultra WP100E recenze a test

Stolní ústní sprcha Waterpik Ultra WP100E je určená do menší domácnosti. Nechybí systém praktické regulace tlaku, a to až v celkem 10 jednotlivých stupních. Nádrž na vodu má klasických 600 mililitrů a v případě potřeby ji lze odejmout. Její víko poslouží jako úložný prostor pro jednotlivé trysky.

Sprcha dokáže eliminovat až 99,9 procent zubního plaku a je až 3x účinnější než klasická zubní nit. Zaujme také počet pulsů za minutu, kterých je až 1 200. K dispozici je navíc 1 speciální ortodontická tryska určená přímo na čištění plaku kolem rovnátek.

Unikátem jsou další trysky, a to Pik Pocket pro výplach parodontálních chobotů, nebo jedinečná 3 svazková Plaque Seeker. Sprcha nemusí být určená jenom k čištění, jelikož také velmi efektivně masíruje dásně. Pro udržení hygieny a prodloužení životnosti ústní sprchy je k výrobku dostupný prostředek Redesept.

Inovativní trysky, 10 stupňů výkonu, účinnost a výbava
Křehký držák na trysky, méně kvalitní držák na stěnu

ETA Sonetic 2707 90000

ETA Sonetic 2707 90000 recenze a test

Zubní sprcha ETA Sonetic 2707 90000 je ústní centrum, které kombinuje jak dentální sprchu, tak zubní kartáček. Ten dokáže nabídnout až 31 000 oscilačních pohybů za minutu, díky čemuž zuby čistí velmi efektivně. Konstrukce daného modelu zaujme také úložným prostorem, nebo tím, že jsou dané prvky voděodolné.

Využíváno je moderní technologie microBUBBLES, díky čemuž se lze snadno dostat i do hůře dostupných mezizubních prostor. K dispozici jsou celkem 3 režimy samotného čištění – intenzivní, šetrný a masáž dásní. Zajímavostí je 2 minutový chytrý časovač, který napomůže k rovnoměrnému vyčištění úst – po 30 sekundách vám dá signál k přesunu na další část.

Sprcha disponuje integrovanou nádobou, která má objem 150 mililitrů. Díky silnému proudu vody odstraní nečistoty a také bakterie. Navíc je v AKU provedení s využitím Li-Ion baterie, takže se není nutné při čištění obtěžovat manipulací s kabelem.

Ústní centrum, AKU provedení, chytrý časovač
Malá nádržka na vodu

Jak vybrat ústní sprchu

Ústní sprcha může být brána jako pomocník k dokonalému úsměvu. Tedy ke kvalitním, zdravým zubům a dásním (například při prevenci nebo zmírnění problémů s paradontitidou). Oproti dentální niti nebo mezizubnímu kartáčku, využívá proud mikrobublinek, který je příjemnější a šetrnější. K tomu, abyste vybrali tu pravou, je vhodné znát několik parametrů, na které je vhodné se zaměřit. Základem je volba konkrétního typu.

Typ zubní sprchy

Cestovní ústní sprcha

Kompaktní provedení, které zaujme menšími rozměry. Většinou je dodávána s cestovním pouzdrem a umožní provoz na baterii. Má také menší nádobku na vodu, která je u daného zařízení nezbytná a nabídne jen omezený výběr intenzity proudění vody.

Stolní ústní sprcha

V podstatě klasické provedení, určené do domácnosti. Disponuje dostatečně velkou nádobou na vodu i několika jednotlivými nástavci pro dokonalou péči v rámci celé rodiny. Oproti cestovní verzi nabídne více stupňů intenzity proudění tekutiny a napájením ze sítě nebudete omezeni v délce provozu. Nevýhodou je náročnost na prostor, což lze vyřešit připevněním na zeď.

Ústní sprcha na kohoutek

Spíše jednodušší model, který nevyužívá vlastní nádržku. Potřebný tlak je regulován ručně, přímo na samotné vodovodní baterii, kam se sprcha připojuje. Kladem je příznivá cena, negativem nutnost montáže na baterii přes speciální filtr.

Ústní centrum

Jde o řešení, kdy je kombinována zubní sprcha s oscilačním nebo sonickým elektrickým kartáčkem. Ve výsledku máte produkt, který kombinuje dvě doporučené možnosti pro ústní hygienu. Výhodou může být příznivější pořizovací cena, nevýhodou pak náročnost na prostor.

Tlak vody

Voda, kterou ústní sprcha používá k čištění, by měla být regulována s ohledem na velikost tlaku. K tomu obvykle slouží škála, která může mít 3, 5, ale třeba i 10 jednotlivých stupňů. Čím větší je možnost regulace tlaku, tím lépe lze použití přizpůsobit konkrétním potřebám jako je čištění mezizubních prostor, masáž citlivých dásní nebo použití dětmi. Při výběru je vhodné hledět i na celkový rozsah tlaku, který bývá i 6 nebo více barů.

Velikost nádobky

Pokud se nejedná o variantu určenou na vodovodní baterii, měla by mít zubní sprcha k dispozici i nádobku na vodu. Zde je možné použít vodu klasickou, u některých modelů i s přidáním antibakteriální ústní vody. Důležitou roli hraje velikost nádobky, která určuje to, jak dlouho lze se sprchou pracovat. Nejmenší cestovní modely mohou začínat na hodnotě 150 ml. Většina variant disponuje nádobou o velikosti 600 ml. Lze však najít i ty, kde je velikost přes 1 500 mililitrů.

Napájení

Ústní sprcha by měla být vybírána také s ohledem na napájení. Klasikou u stolních sprch je využití běžného síťového adaptéru do zásuvky. U lepších je k dispozici integrovaný akumulátor. Ten je také běžnou výbavou cestovních sprch. U některých cestovních modelů není baterie integrována, ale je zde využito tužkových baterií, které jsou kladem jak s ohledem na výdrž, tak snadnou možnost výměny bez nutnosti dobíjení.

Funkce čištění a jednotlivé nástavce

Kvalitní ústní sprcha by měla nabídnout nejenom možnost důkladného vyčištění mezizubních a jiných hůře dostupných prostor a odstraňování plaku. Mohou existovat i funkce založené třeba na bělení zubů, funkce spojené s masírováním a stimulací dásní, nebo funkce spojené s čištěním zubů s rovnátky. Od toho se následně odvíjí druhy jednotlivých nástavců, které jsou určené pro daný druh čištění, nebo jiného využití. Čím je jich více, tím větší všestrannost.

Pro kolik osob?

Při výběru je zohlednit i to, kolik osob bude ústní sprchu používat. Dané nástavce pro konkrétní druh činnosti by měly být dostupné v dostatečném počtu, nebo by měla existovat možnost jejich samostatného dokoupení. V rámci využití v domácnosti je nezbytné, aby měl z důvodu hygieny každý svůj vlastní nástavec.

4.2/5 - (43 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.