Outdoor,

Nejlepší turistické batohy a krosny 2024 | Recenze, test

Turistický batoh je nedílnou součástí výbavy každého člověka, který se vydá na výlet, nebo expedici. Batoh zajišťuje, že s sebou budete mít vždy vše potřebné, ať už jde o jídlo a pití, čisté oblečení, případně stan či spacák, pokud vyrážíte na delší túru. Krosna, nebo outdoor batoh patří k tomu nejdůležitějšímu vybavení a proto je vhodné nákup dobře promyslet a nevyplatí se šetřit.

Turistický batoh se vybírá zejména s ohledem na účel použití. Vydáváte-li se na nedělní lehký výšlap s rodinou, potřebujete batoh jiných parametrů, kvalit a schopností, než když vyrážíte za dobrodružstvím přes půl kontinentu. Pro každou aktivitu se hodí jiné provedení, a proto je dobré mít batohů více, od malého, až po velkou krosnu.

Základním a dobře rozlišitelným parametrem je objem batohu, který výrobci často zmiňují rovnou v názvu. Dále je potřeba znát vnitřní uspořádání a systém přístupu do batohu, kde jsou mezi zdánlivě stejnými modely značné rozdíly. Přihlédnout je dobré také k hmotnosti a rozměrům, zejména pokud plánujete využít batoh jako příruční zavazadlo do letadla.

Materiál by měl být vždy kvalitní, aby turistický batoh či krosna v terénu něco vydržela. Samozřejmostí by měl být bederní popruh pro rozložení váhy, pláštěnka, prsní popruh a kvalitně zpracovaná záda. Pozornost je dobré věnovat také polstrování a malým kapsičkám, které na cestě pro rychlý přístup jistě každý ocení. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší turistické batohy a jejich recenze.

Nejlepší turistické batohy – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších turistických batohů z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelObjemHmotnostRozměry 
Husky SLOPER 45 recenze a testHusky SLOPER 4545 l1,3 kg60 x 30 x 21 cm
DEUTER Futura 28 recenze a testDEUTER Futura 2828 l1,18 kg54 x 32 x 23 cm
Osprey FARPOINT 40 recenze a testOsprey FARPOINT 4040 l1,4 kg54 x 35 x 23 cm
Loap SAULO 65 recenze a testLoap SAULO 6565 l2,2 kg80 x 49 x 20 cm
Pinguin Explorer 60 recenze a testPinguin Explorer 6060 l2,25 kg83 x 31 x 30 cm
Osprey KESTREL 48 recenze a testOsprey KESTREL 4848 l1,63 kg75 x 34 x 32 cm
Loap ALPINEX 25 recenze a testLoap ALPINEX 2525 l0,93 kg48 x 29 x 23 cm
Husky SCAPE 38 recenze a testHusky SCAPE 3838 l0,96 kg56 x 28 x 21 cm
Ferrino TRANSALP 100 recenze a testFerrino TRANSALP 100100 l2,55 kg85 x 52 x 40 cm
Osprey ATMOS AG 65 recenze a testOsprey ATMOS AG 6565 l2,22 kg87 x 39 x 41 cm

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Husky SLOPER 45DEUTER Futura 28Osprey FARPOINT 40Loap SAULO 65Pinguin Explorer 60Osprey KESTREL 48Loap ALPINEX 25Husky SCAPE 38Ferrino TRANSALP 100Osprey ATMOS AG 65
MateriálPolyesterNylon, polyesterNylon Mini RipstopBullTechHicorNylon DobbyBullTechPolyesterJaquardWeaveNylon Dobby
Bederní popruhAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
PláštěnkaAnoAnoNeAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 turistických batohů

Husky SLOPER 45

Husky SLOPER 45 recenze a test

Turistický batoh Husky SLOPER s objemem 45l pojme na svou velikost opravdu hodně věcí. Díky nízké hmotnosti pouhých 1300 gramů může posloužit i jako horolezecký batoh. Jinak je určen pro ty, kteří pořádají jak kratší, tak delší výlety na několik dní a hledají co nejuniverzálnější řešení. Určitě do něj zabalíte oblečení alespoň na 4 dny včetně spacáku. Upevnit lze turistické hůlky i lahve s vodou.

Kromě toho zde naleznete pláštěnku, která bezpečně ochrání věci před deštěm. Dále je možné umístit vodní vak, který však není součástí. Přístup do hlavní komory je jak shora, tak z boku. Batoh obsahuje také reflexní prvky, chůze po silnici za snížené viditelnosti je tak o něco bezpečnější.

Zádový systém poskytuje dostatečnou oporu a odvětrání. Jsou zde stahovací přezky i bederní a hrudní popruh. Ramenní popruhy jsou dostatečně polstrované, ale mohly by být trochu dále od krku, kde mohou některé uživatele tlačit.

Na krátkou i delší turistiku, dobré odvětrání zad, boční přístup
Popruhy blízko krku

DEUTER Futura 28

DEUTER Futura 28 recenze a test

Turistický batoh 30l DEUTER Futura postačí na kratší výlety, kde není potřeba tábořit a přespávat. Na jednodenní výlety a víkendové výšlapy splní běžné požadavky, využijete jej třeba i na cesty do práce a jeho přesný objem je 28 litrů.

Vybaven je bočními pružnými kapsami, do kterých se bez problémů vloží lahev s pitím. Najdete zde i přední kapsu a také vnitřní skrytou kapsu na cenné věci. Při nepřízni počasí lze využít dodanou pláštěnku a spodní komoru batohu lze oddělit zipem. Ramenní popruhy jsou dobře polstrované a polstrované boky má i bederní pás. Samozřejmě nechybí ani pás hrudní.

Na ergonomických zádech je klasická síťovina, která zajišťuje optimální odvětrávání. Batoh na zádech sedí dobře, což není překvapením, protože na zádovém systému si německý výrobce dává velmi záležet. Jediným negativem může být u takto relativně malého batohu vyšší cenovka, je to daň za kvalitu materiálů i zpracování.

Kvalita a ergonomie, oddělitelná spodní komora, pláštěnka
Vyšší cena

Osprey FARPOINT 40

Osprey FARPOINT 40 recenze a test

Turistický batoh 40l Osprey Farpoint udělá radost těm, kteří mají cestování v krvi a zároveň si potrpí na styl a univerzální použití, na které budou vždy a všude připraveni. Jeho největší předností je jeho praktičnost, lze použít jako trekingový batoh a zároveň je uzpůsoben jako příruční zavazadlo do letadla, včetně rozměrů. Navíc vypadá opravdu dobře a patří mezi nejoblíbenější batohy na světě.

Tento model nabízí pohodlný zádový systém a kvalitní popruhy včetně hrudního a bederního pásu, které lze všechny skrýt. Díky tomu je pak jako příruční zavazadlo kompaktní a při manipulaci na letišti se minimalizuje poškození. V tomto režimu se využije popruh přes rameno, který je součástí.

Batoh známého amerického výrobce je prostorný, kvalitně zpracovaný a mimo jiné nabízí i polstrovanou přihrádku na notebook, nebo stahovací popruhy. Vnitřek je celkově velmi dobře vyřešen a k batohu lze dokonce připevnit třeba karimatku, zamrzí snad jen absence pláštěnky, která se nechá dokoupit.

Turistický batoh i cestovní zavazadlo, vnitřní uspořádání, kvalita a design
Bez pláštěnky

Loap SAULO 65

Loap SAULO 65 recenze a test

Outdoor batoh Loap SAULO je produkt ověřené firmy, která se zaměřuje na sportovní vybavení. Objem má 65l a osloví zejména svou cenou, která u takto velkých batohů může být u podobných modelů i v násobcích. Nabízí toho opravdu hodně, včetně variability.

Batoh má dvě komory a plnit lze shora i zespodu. Dělící přepážka je nastavitelná a vrchlík je rovněž výškově nastavitelný, navíc má vnější i vnitřní kapsu. Celkově je zde čtveřice vnějších kapes, z toho dvě pružné síťované. Batoh obsahuje pláštěnku, a proto nejen díky ní s ním zvládnete jak vysokohorskou turistiku, tak běžné kempování.

Pochopitelně je zde dobrý zádový systém a dále potěší anatomicky tvarované ramenní popruhy. Kromě toho lze využít bederních i hrudních popruhů a nezapomnělo se ani na kompresní. Praktické jsou i další popruhy vespod k přichycení třeba karimatky, přední strana batohu navíc disponuje také řadou úchytů.

Spousta vychytávek, mnoho kapes a úchytů, cena
Chybí boční vstup

Pinguin Explorer 60

Pinguin Explorer 60 recenze a test

Turistický batoh 60l Pinguin Explorer patří k velkým expedičním batohům, které jsou přitom za rozumnou cenu. Pokud tedy toužíte po náročných túrách a výpravách, s tímto modelem nemusíte utrácet za vybavení horentní sumy. Dělá se také ve variantách 75 a 100 litrů, přičemž kromě objemu se nijak neliší.

Jde o dvoukomorový systém s horním i spodním plněním, který lze spojit do jedné komory. Do horní komory lze přistupovat i dvěma bočními vstupy. Ve výbavě je pláštěnka a dále zde najdete praktické boční kapsy, čtveřici vnějších kapes a jednu skrytou vnitřní na cenné věci.

Zádový systém je u takto velkých batohů samozřejmostí. Anatomicky tvarované jsou také ramenní popruhy, které perfektně drží. Hrudní a bederní popruhy nechybí a lze je výškově nastavit, naopak budete možná postrádat popruh na karimatku, ale to lze řešit univerzálním popruhem. Je zde rovněž řada dalších praktických úchytů na turistické vybavení.

Pevné popruhy, bederní popruh jako ledvinka, boční přístup
Chybí popruh na karimatku

Osprey KESTREL 48

Osprey KESTREL 48 recenze a test

Turistický batoh 50l Osprey Kestrel se řadí na horní hranici středně velkých batohů. Jeho výbava je přitom určena pro náročné, jak je ostatně u této značky Osprey zvykem. Pokud na sobě neradi šetříte a chcete si dopřát jedno z nejlepších řešení, mohou vaše cesty směřovat právě k tomuto modelu.

Přesný objem batohu je 48l a zvládnete tak s ním i několikadenní túry. Opravdu propracované je vnitřní uspořádání, kterému dominují dvě oddělitelné komory s horním i spodním plněním. Nechybí praktické pružné kapsy na bocích, kam je možno umístit hydrovak. Potěší dvojice kapes na víku a na batoh bez problémů uchytíte trekové hole i za chůze, karimatku, ale třeba i cepíny.

Zádový systém je kvalitní a velmi dobře odvětrávaný. Ramenní popruhy jsou anatomicky tvarované, nechybí ani hrudní a bederní popruh, na kterém jsou dvě malé kapsy. Využijete jistě také integrovanou pláštěnku.

Vnitřní uspořádání, spousta kapes a vychytávek, kvalita a design
Chybí boční vstup

Loap ALPINEX 25

Loap ALPINEX 25 recenze a test

Dětský turistický batoh Loap ALPINEX 25 je určen nejen pro malé turisty, ale pro kohokoliv, kdo využije malý lehký turistický batoh na běžné jednodenní výlety. Pokud nepotřebujte tahat spoustu věcí a vyrážíte jen tak nalehko s rodinou, určitě si zaslouží místo ve vašem výběru.

Objem batohu je 25 litrů a je zde jedna komora s oboustrannými zipy. Možnost rozepnout batoh až do poloviny je velice praktická, díky tomu je zajištěn dobrý přístup k uloženým věcem. Uvnitř je vnitřní uzavíratelná kapsa, další je také vepředu a jsou zde také praktické síťované boční kapsy.

Vychytávkou je vyjímatelná zádová konstrukce. Přestože jde o malý batoh, tak má řadu úchytů na bocích pro další vybavení. Nevyužijí jej jen turisté a nadšenci do kempování, ale také se může hodit cyklistům. Najdete zde integrovanou pláštěnku, ramenní popruhy jsou anatomické a je zde samozřejmě hrudní i bederní popruh spolu s kompresními. Nosnost je nižší, a sice 8 kg.

Univerzální použití, vyjímatelná záda, pěkný design
Menší nosnost

Husky SCAPE 38

Husky SCAPE 38 recenze a test

Turistický batoh 35l Husky Scape se řadí mezi zástupce z kategorie středně velkých batohů, přičemž míří spíše ke spodní hranici. Nabízí tedy kompaktní rozměry a zároveň do něj již něco dáte. Jeho reálný objem je okolo 33 litrů, s přimhouřením oka 35l, i když výrobce uvádí 38l.

Komu ale nevadí menší objem, do užšího výběru jej u méně náročných trekařů určitě dostane cena, která je příznivá. Navíc má pěkný vzhled a je lehký, jeho celková hmotnost je pouze 960 gramů a přitom unese až 25 kg.

Zádový systém má duralové výztuhy pro ještě větší pevnost, batoh je kvalitně zpracován a má dobře vyřešené odvětrávání zad. Nechybí bederní a hrudní popruhy, pláštěnka, možnost vložení hydrovaku, nebo praktické boční síťované kapsy. Má jednu větší komoru s horním i bočním vstupem.

Nízká hmotnost, boční vstup, cena
Menší reálný objem

Ferrino TRANSALP 100

Ferrino TRANSALP 100 recenze a test

Krosna Ferrino TRANSALP opravdu umožní klidně přejít Alpy, jak vyznívá z názvu modelu. Její objem je totiž rovných 100 litrů, a tak uspokojí i ty nejodhodlanější turisty, kteří hledají opravdový expediční batoh za slušnou cenu. Batoh má přitom na svůj velký objem velmi nízkou hmotnost, pouze 2550 gramů.

Nabídne dvě komory s horním i spodním plněním a kromě nich je zde také boční vstup. Potěší velká spousta vnějších kapes a možností, jak uchytit trekové vybavení. Boční praktické síťky jsou ze slabšího materiálu a možná budou časem náchylné na protržení.

Zádový systém je nastavitelný, proto se dá říci, že by měl padnout prakticky každému. Ze spotřebitelských recenzí lze potvrdit, že sedí opravdu dobře a také neméně dobře větrá. Hrudní popruh je u takto velkého batohu předpoklad, stejně jako bederní, který má navíc kapsu.

Nízká hmotnost, boční vstup, cena
Slabší postranní síťka

Osprey ATMOS AG 65

Osprey ATMOS AG 65 recenze a test

Krosna 70l Osprey ATMOS AG je dalším velmi povedeným modelem. Výrobce Osprey je zárukou nejvyšší kvality, která vás podrží za každé situace. Nabízí 65 litrů reálného objemu a má ve srovnání vyšší cenu, na druhou stranu jsou zájemci jistě připraveni, že zde platí za kvalitu provedení a design.

Hlavní komory jsou dvě a lze je tedy plnit shora i zespodu, nikoliv však z boku. Trekový batoh působí velmi kvalitním dojmem, kromě toho je zde spousta kapes, které jsou logicky umístěné a velmi dobře přístupné. Boční kapsy ze síťoviny nechybí.

Odvětrávání zádové části je velmi sofistikované, včetně speciální perforované pěny a bohatého polstrování. Kvalitní ramenní popruhy doplňuje bederní a hrudní. Najdete zde také mnoho úchytů, a to třeba na hole, cepíny nebo popruhy na karimatku.

Vnitřní uspořádání, účinné odvětrávání, kvalita a design
Chybí boční vstup

Jak vybrat turistický batoh a krosnu

Velikost a účel

Již v úvodu jsme naznačili, že při výběru je vždy důležitý účel. S batohem kolem objemu 35 litrů si vystačíte při běžném táboření nebo jednodenních výletech. Jsou ideální volbou pro rekreační turisty, kteří toho s sebou nepotřebují a ani nechtějí mnoho nosit.

Pokud již chcete vyrazit někam dále a očekáváte, že z toho bude túra na více než jeden den, je potřeba karimatka, spacák a stan. Vystačit by vám na toto putování měly batohy o objemu od 40 do 50 litrů, vždy ale záleží na konkrétním modelu. Je důležité, aby nabízel potřebné popruhy (na karimatku) a úchyty na další trekové vybavení.

Náročné túry, které jsou na celé dny, pak vyžadují tzv. expediční batohy. Jedná se o velkou krosnu o objemech kolem 60 litrů a více. Zde se předpokládá, že s sebou nosíte velké množství věcí včetně zásob jídla a vody. Při tomto výběru se očekává, že jste již zkušení cestovatelé a přesně víte, co od takového batohu chcete.

Výbava batohu a uspořádání

V případě malých batohů pro rekreační turistiku není obvykle ani mnoho požadavků. Jistě vás potěší drobnosti, jako je integrovaná pláštěnka nebo dobré vnitřní uspořádání či kvalitní zpracování a materiály. Mnoho rekreačních turistů naopak spíše ocení zejména nízkou cenu, a to i s ohledem na možné kompromisy v kvalitě.

U větších batohů se pak více zaměřte na vnitřní uspořádání, které zde musí být trochu sofistikovanější. Výrobci se toho snaží docílit možnostmi plnění batohu z více stran, a to proto, aby byl ke všem věcem co nejlepší přístup. Turistický batoh je často velký a jedním otvorem byste se ke všemu pohodlně nedostali.

Dnes je zpravidla populární dvoukomorový systém, který nabízí horní i spodní plnění a k tomu také přístup z boku. Taková krosna vám umožní snadno se dostat ke věcem i ve střední části. Někdy jdou obě komory spojit v jednu jedinou, jsou i tací cestovatelé, kteří tuto variantu preferují. Mnoho velkých krosen nabízí poddajný vrchlík, či chcete-li nástavec, kterým jde navýšit objem nad rámec kapacity.

Dbejte také na to, aby bylo potřebné množství kapes mimo hlavní komoru, abyste k přístupu k nejnutnějším věcem nemuseli pořád sundávat batoh na zem a otevírat hlavní otvor. Velmi praktické jsou boční síťky, kde se může nosit třeba jídlo a pití.

Neméně důležité jsou nejrůznější úchyty, není to pouze karimatka a trekové hole, co lidé nosí, ale také spousta dalšího vybavení, jako třeba cepíny u horolezců. Zde již záleží, jaký typ outdoorového sportu provozujete a podle toho zaměřit svou pozornost na konkrétní výbavu a typ batohu.

Ergonomie a zdravotní hledisko

Protože v batohu nosíme velké množství věcí, které něco váží (zejména při náročné turistice), je potřeba dbát na naše záda. Zdraví máme opravdu jen jedno a za peníze si druhé nekoupíme. Dbejte proto především na dobře nastavitelné polstrované ramenní popruhy a na kvalitní zádový systém, který musí nejen dobře odvětrávat, ale také být dostatečně tuhý a zároveň adekvátně polstrovaný, aby podpořil rozložení váhy.

K tomu dopomáhá také bederní pás, který může vašim zádům odlehčit a část hmotnosti přenést na bedra. Hrudní pás má krosna zase pro vyšší stabilitu. Dobré jsou stahovací (kompresní) popruhy, které pomohou zmenšit objem batohu a zátěž dostat blíže k zádům.

4.5/5 - (16 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.