Recenze,

Autokamera TrueCam A7s – Recenze

Naše hodnocení

Autokamera TrueCam A7s se řadí ke špičce současné nabídky a má řadu pokročilých funkcí, které doplňují hlavní funkci černé skřínky automobilu. Kamera je schopná natáčet ve vysokém rozlišení, disponuje kvalitní optikou s dobrou světelností, HDR funkcí a vyjímá se rovněž jednoduchým ovládáním. Funkce tachometr s hlásičem rychlostních radarů, nebo výbava obsahující GPS modul a G-senzor z kamery dělají jeden z nejlepších modelů, které si do auta můžete pořídit. Zklamání však přichází ve chvíli, kdy zjistíte, že filtr v základní výbavě chybí nebo tehdy, kdy budete bojovat s přichycením kamery, které je někdy problematické.

  • Mnoho pokročilých funkcí včetně LDWS a FCWS
  • Velký LCD display
  • Kvalitní optika
  • Polarizační CPL filtr a UV filtr na čočku není součástí balení

Parametry

Maximální rozlišení videa Full HD+ (2304 x 1296 px) 30 FPS
Display 2,7 ” LCD
GPS modul Ano
G-senzor Ano
České hlasové pokyny Ano
Integrované napájení do držáku Ano
Noční režim Ano
Přisvětlovací LED Ano 6x
Funkce tachometr Ano
Asistence držení v jízdním pruhu Ano
Asistence bezpečné vzdálenosti Ano
Podsvětlená tlačítka Ano
Paměťová karta Micro SD (až 32GB)
Detekce pohybu Ano
Fotoaparát Ano, 5 Mpx
Úhel záběru 130 °
Baterie Ano, 400mAh
Rozměry 103 x 51 x 40 mm

Display, ovládání a optika

Kamera do auta TrueCam A7s je velice pěkně zpracována a dobrý dojem dokresluje velký LCD display s úhlopříčkou 2,7 palce, který zaujímá velkou část zadní strany kamery. V jeho okolí je několik tlačítek, která jsou podsvícená, takže jejich ovládání je snadné a přehledné i v noci. Tyto tlačítka slouží k ovládání kamery a kromě těch jsou zde také speciální, které slouží pro okamžitou akci. Je to tlačítko pro pořízení fotografie, pro okamžité vypnutí displeje a pro ztlumení nahrávání zvuku (máte-li během řízení například telefonát). Kvalitní čočka optiky a kvalitní čip dokáže skvěle zpracovat nejen obraz za denního světla, ale také při zhoršených podmínkách – v noci, za šera či rozbřesku a podobně.

Základní funkce kamery

Černá skřínka do auta by měla plnit hlavně hlavní funkci a tedy nahrávání toho, co se před automobilem děje. TrueCam A7s to zvládá ve vysokém rozlišení, ještě ve větším, něž umí Full HD autokamery. Při poměru stran 21:9 je rozlišení 2304 x 1296 pixelů a v širokoúhlém režimu 16:9 2304 x 1296 obrazových bodů. To vše při frekvenci 30 snímků za vteřinu (30 FPS). Při takto vysokém rozlišení jsou velice přesně čitelné SPZ automobilů, nebo obličeje osob a dalších detailů, například dopravních značek i na velkou vzdálenost.

Autokamera TrueCam A7s s vámi také komunikuje v českém jazyce, svůj hlas ji propůjčil Karel Zima a jeho komentáře jsou vtipné a zpříjemní vám dlouhé cesty. Samotné nahrávání probíhá ve smyčce, kdy se staré záznamy přemazávají. Pokud dojde k události, při které se aktivuje G-senzor (při působení velkých sil, například při prudkém brždění, nebo úhybném manévru) úsek videa se zamkne a nepřemaže se. Stejně tak zůstane uložené video, pokud zmáčknete tlačítko pro uložení právě zachycené události. Nemusí se vždy jednat o autonehodu, nebo nebezpečnou událost, ale můžete si uložit i příjemné chvíle, jako třeba východ slunce, nebo průjezd krásnou krajinou.

Prémiové asistenční systémy

Tato část programového vybavení je pod neustálým vývojem, a proto je třeba pro nejnovější verze autokameru pravidelně aktualizovat. TrueCam A7s má systém LDWS, což je varovný bezpečností systém, který vás varuje při opuštění jízdního pruhu. Hlášení probíhá akustickým signálem, který rozhodně nepřeslechnete. Při dlouhém cestování dálničním tempem je to velice praktická asistence, která za svou praxi již předešla mnoha nehodám.

Druhým asistenčním systémem je FCWS, systém, který varuje před nedodržením bezpečné vzdálenosti. Jakmile se přiblížíte k automobilu před vámi na menší vzdálenost, než je bezpečné, autokamera vás akusticky opět upozorní. FCWS je praktické zejména při monotónním pojíždění v kolonách, nebo při čekání na červené – při rozjezdu vozidla před vámi vám dá kamera vědět, abyste se rozjeli také.

Doplňky a další funkce

K palubní kameře je možné dokoupit dva filtry pro zkvalitnění videozáznamu. První polarizační CPL filtr pomáhá s odlesky například při ostrém slunci, nebo na mokré vozovce a druhý UV filtr dává videu větší živost a barvám sytost. Na kameře jsou také LED diody, které pozor, neslouží pro noční záznam po čas jízdy. LED diodami si můžete posvítit v noci na dokumenty, po interiéru nebo při obchůzce vozidla při dopravní nehodě.

TrueCam A7s disponuje také GPS modulem a G-senzorem. GPS celou dobu zaznamenává celou dobu vaši přesnou polohu a G-senzor síly ve třech rovinách pohybuje. Údaje mohou být buďto obsaženy rovnou ve videu, nebo si můžete data prohlédnout v praktickém softwaru spolu s videem. Záznam trasy je možné zobrazit také v Google mapách, se kterými je tato autokamera kompatibilní.

Dalšími vychytávkami je integrovaný nabíjecí systém do držáku kamery, senzor pohybu, nebo HDR funkce, která pomáhá vykreslit obraz s velikým kontrastem bílé. Například při noční jízdě s protijedoucím oslňujícím vozidlem, při jízdě v lese a prosvítajícím sluníčkem, nebo při vjezdu a výjezdu z tunelu. Zmíněný senzor pohybu aktivuje nahrávání například v momentu, kdy se o vás na parkovišti opře couvající auto – máte pak důkazný materiál, se kterým stačí kontaktovat policii a dopátrat řidiče.

Potěší také nepříliš typická funkce Tachometr, která rovněž slouží jako spořič obrazovky, například pokud display řidiče nebezpečně oslňuje. Ten tedy kromě zobrazování aktuální rychlosti umí hlásit stacionární a úsekové radary, jejíž databáze čítá přes 33 tisíc po celé Evropě a je pravidelně aktualizována. Kromě rychlostních radarů hlásí také nebezpečná místa a aktualizace je samozřejmě zdarma.

Zkušenosti uživatelů

Jelikož patří TrueCam A7s mezi nejprodávanější zařízení ve své kategorii (09/2018), má na internetu stovky recenzí a hodnocení od převážně spokojených uživatelů. Spotřebitelé v součtu hodnotí, stejně jako my, tuto kameru do auta převážně pozitivně. V kladných ohlasech a testech se nejčastěji vyskytuje chvála na kvalitní pořízený videozáznam, velice dobré výsledky i za špatných okolních podmínek, propracovaný software s podporou Google map a samozřejmě na asistenční funkce, i když jsou stále ve vývoji.

Negativní ohlasy často pramení ze špatné uživatelské obsluhy, za kterou kamera nemůže. Oprávněná kritika míří k absenci UV filtru a CPL filtru v základní výbavě, nebo ke krátké výdrži akumulátoru, která je jen přibližně 15 minut. Pro úplnost je však nutné dodat, že ani konkurenční kamery do auta nemají výdrž delší. Při jejich provozu se zkrátka počítá s permanentním zapojením do napájecí zásuvky automobilu.

Podívejte se i na další kamery do auta.

Produkt: TrueCam A7s
Hodnocení: 85 %

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.