Outdoor,

Nejlepší trekové boty 2024: Test, recenze 10 turistických bot

Trekové boty jsou nezbytnou součástí všech aktivně žijících lidí. Zatímco někteří je mají pouze na výlety, nebo túry do přírody, jiní je používají ke každodennímu nošení a jsou naprosto spokojení. Treková obuv by měla být dostatečně komfortní, bezpečná a chůze v nich by měla být zkrátka příjemná. Zatímco ke každodennímu nošení jsou spíše určeny turistické boty bez membrány, pro náročný horský terén jsou jasnou volbou pevné pohorky s funkční membránou.

Outdoorové boty již dávno nejsou otázkou pouze černé barvy, hnědé, nanejvýš béžové. Dámské trekové boty bývají barevně více odvážné, zatímco pánské zůstávají u střídmých barev. Kromě vzhledu, který však hraje při výběru méně podstatnou roli, je třeba dále myslet na druh aktivity, terén a zátěž, kterou musí trekingové boty ustát.

Nízké provedení je vhodné k celoročnímu použití na výlety, nebo i pro aktivní způsob života ve městě. Boty do hor jsou převážně vysoké, mohou být měkké a tedy pohodlné, nebo i tvrdé a odolné vůči kamení a drsnému terénu. Svršek je zhotoven buďto z kůže, nebo z textilie a syntetických materiálů. Každé provedení má své klady i zápory a je vhodné do jiného terénu a na jiný způsob používání.

Boty na turistiku nemusí být vybaveny membránou, zejména pokud vyrážíte na výlety pouze v době hezkého počasí. V takovém případě noha v botě lépe větrá a nepotí se tolik. Pokud se však deště, nebo rozmáčeného terénu nebojíte, jsou pro vás boty s membránou jasnou volbou. Mohou být voděodolné, nebo i nepromokavé, nesmí se však zapomínat na správnou údržbu a pravidelnou impregnaci. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší trekové boty a jejich recenze.

Nejlepší trekové boty – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších trekových bot z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelUrčeníProvedeníSvršek 
Salomon X ULTRA 3 PRIME GTX recenze a testSalomon X ULTRA 3 PRIME GTXPánskéNízkéTextilie, syntetika
Adidas ANZIT DLX recenze a testAdidas ANZIT DLXPánskéNízkéKůže, syntetika
Columbia DUNWOOD recenze a testColumbia DUNWOODPánskéNízkéKůže
Crossroad DUST M recenze a testCrossroad DUST MPánskéVysokéKůže, syntetika
Salomon QUEST 4D 3 GTX recenze a testSalomon QUEST 4D 3 GTXPánskéVysokéKůže, textilie
adidas TERREX AX2R GTX W recenze a testadidas TERREX AX2R GTX WDámskéNízkéSíťovina
Lafuma Aneto Low LD recenze a testLafuma Aneto Low LDDámskéNízkéKůže, textilie
Salomon X ULTRA 2 GTX W recenze a testSalomon X ULTRA 2 GTX WDámskéNízkéTextilie Sensifit
Crossroad CYBER W recenze a testCrossroad CYBER WDámskéVysokéTextilie, syntetika
Merrell OUTMOST MID VENT GTX recenze a testMerrell OUTMOST MID VENT GTXDámskéVysokéSemiš, Mesh

Zobrazit celou nabídku


TIP:

Porovnání parametrů

 Salomon X ULTRA 3 PRIME GTXAdidas ANZIT DLXColumbia DUNWOODCrossroad DUST MSalomon QUEST 4D 3 GTXadidas TERREX AX2R GTX WLafuma Aneto Low LDSalomon X ULTRA 2 GTX WCrossroad CYBER WMerrell OUTMOST MID VENT GTX
MembránaAno, Gore-TexNeNeAno, HydroguardAno, Gore-TexAno, Gore-TexNeAno, Gore-TexAno, HydroguardAno, Gore-Tex
PodeševGumaGuma, TraxionGuma, Omni-GripGumaHigh Traction ContagripGuma, TraxionGuma, VibramGuma, ContagripGumaGuma, M-Select GRIP
MezipodeševEVAadiPRENEEVA, TechliteEVAEVA, 4D Advanced ChassisadiPRENEEVAEVA, Advanced ChassisEVAEVA, Air Cushion
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 trekových bot

Salomon X ULTRA 3 PRIME GTX

Salomon X ULTRA 3 PRIME GTX recenze a test

Pánské trekové boty Salomon X ULTRA 3 PRIME GTX jsou populární a velmi kvalitní, což dokazuje jejich obliba mezi spotřebiteli. Jsou stabilní, pohodlné a díky kvalitní gumové podešvi mají i skvělou přilnavost v terénu. Stélka OrthoLite dopřává vaší noze suché a zdravé prostředí, navíc přidává lepší odpružení, takže vás chodidla nebudou bolet ani při delších výletech.

Nízké provedení předurčuje tuto botu spíše do méně náročných podmínek, avšak bát se nemusíte ani náročnějšího terénu díky přítomnosti membrány Gore-Tex, která k vaší noze nepustí jedinou kapku vody. Tomu, aby však bota stále dýchala, pomáhá technologie Performance Comfort Footwear, mokrých a zpocených nohou se tak bát nemusíte. Příjemná je tako textilní podšívka, nebo tradiční systém zavazování tkaničkami.

Pro hladší a rychlejší nazouvání zakomponoval výrobce na patu poutko a další vychytávkou je všitý jazyk, který pomáhá nepropustit dovnitř boty vodu. Další příjemnou technologií je SensiFit, která má za úkol dokonale obepnout a zafixovat nohu tak, aby se nevyzouvala pata, nebo při sestupu nenarážela špička. Trekingová bota je voděodolná, má hmotnost 370 gramů a mezipodešev tvoří materiál EVA.

Výborný poměr cena/kvalita, univerzální obuv s membránou Gore-Tex
Nenašli jsme

Adidas ANZIT DLX

Adidas ANZIT DLX recenze a test

Pánské turistické boty Adidas ANZIT DLX jsou ideální volbou pro nenáročné uživatele, kteří ocení univerzální obuv přes týden do města a o víkendu na výlet do přírody. Je vhodná spíše na zpevněné cesty a převážně do pěkného počasí, i když kůže, ze který je zhotoven svršek, také velmi slušně odolává botě. Na náročné túry kvůli absenci membrány vhodné nejsou, v případě, že byste procházeli mokrým terénem, nebo vás chytil přívalový déšť, rychle by se do boty vlhko dostalo.

Co však může být pro jedny nevýhodou, pro druhé žádnou nevýhodou není. Tyto nízké trekové boty mají díky nepřítomnosti membrány vysoce slušnou prodyšnost a díky kůži i slušnou odolnost vůči mechanickému poškození. Podešev Traxion je speciálně navržen pro dobrý záběr na suchém přírodním povrchu, za náročnějších podmínek vás ovšem bota kvůli nevýraznému vzorku příliš nepodrží.

Mezipodešev tvoří materiál adiPRENE, který v zadní části pod patou zajišťuje výborné tlumení a absorpci nárazů. Model spadá do kolekce Adidas Performance, ve které jsou i další velmi kvalitní boty. Šněrování je standardní pomocí tkaniček a kromě kůže najdeme na svršku i syntetické materiály, které jsou použity spíše na detaily pro delší životnost.

Univerzální trekové boty bez membrány, kvalitní kožené zpracování
Podrážka bez výrazného vzorku

Columbia DUNWOOD

Columbia DUNWOOD recenze a test

Columbia DUNWOOD jsou velmi dobře hodnocené a oblíbené trekové boty, které jsou do velké míry univerzální. Mají střídmý design, který nedává na první pohled najevo, že se jedná o outdoorové boty. Proto se je jejich uživatelé nebojí nosit do města, chodit v nich do práce, nebo ve špatné, jarním či podzimním, počasí. Tak, jak fungují ve městě, fungují i v terénu a to díky kvalitním materiálům a použitým technologiím.

Tou nejdůležitější je podešev, neboli podrážka Omni-Grip, která je známá především pro svou vysokou pohodlnost i při velmi častém a dlouhém nošení. Kromě toho má podrážka výbornou stabilitu na jakémkoliv terénu a výbornou přilnavost jak jakémkoliv povrchu. Směrové zóny zajišťují dokonalý záběr a zimní vzorek vás podrží i v případě sněhu.

Bota není vybavena membránou, na což se nechá nahlížet dvěma úhly pohledu. Ten, kdo hledá univerzální botu její absenci ocení, kdo chce chodit i v náročných podmínkách, její absenci nepřivítá. Model má vyšší prodyšnost, avšak horší voděodolnost. Svršek boty tvoří kůže a mezipodešev je zhotoven z EVA materiálu s technologií Techlite, která zvyšuje pohodlí a díky odpružení má i vysokou energetickou návratnost.

Vysoká kvalita kůže i zpracování, vhodné jak do terénu, tak do města
Absence membrány

Crossroad DUST M

Crossroad DUST M recenze a test

Trekové boty Crossroad DUST M zaujmou řadu spotřebitelů svou nízkou cenou, překvapením pak je, že za tuto cenu dostanete i poměrně kvalitní obuv, která při běžném nošení splní očekávání. Ve spotřebitelském hodnocení dále zaznívají klady k jejich pohodlnosti, kvalitě i pevnosti podrážky, která obstojí i v horských podmínkách. Jedná se o vysoké trekové boty, které díky své pevnosti nejsou, na rozdíl od nízkých, vhodné ke každodennímu nošení.

Díky jejich zpracování dobře poslouží i jako zimní trekové boty, ovšem pouze pro nenáročné podmínky. Dobře poslouží na českých horách, nebo při typické české zimně, na výšlap do alp jsou však málo pevné a odolné. Svršek je tvořen kombinací kůže a syntetických materiálů, které přináší ideální kombinaci mechanické odolnosti a prodyšnosti.

Na botě najdeme několik praktických vychytávek, které oceníte až během nošení. První věcí je poutko na patě, které usnadňuje obouvání. Druhou vychytávkou je okopová špice, která zachrání vaše prsty v případě nakopnutí kamene, nebo při zdolávání kamenitého terénu. Aby byla noha dostatečně fixována, umístil na patu výrobce stabilizátor. Jako i u dalších modelů vysokých bot, i zde je přítomna membrána, v tomto případě Hydroguard.

Výborný poměr cena/výkon, membrána Hydroguard, kůže kombinovaná se syntetikou
Nenašli jsme

Salomon QUEST 4D 3 GTX

Salomon QUEST 4D 3 GTX recenze a test

Treková obuv Salomon QUEST 4D 3 GTX je špičkový model, určen pro náročnější zákazníky a sportovce. Pyšní se několika špičkovými technologiemi, které vás podrží i ve velmi náročných horských podmínkách s pořádnou zátěží, chůze v nich v méně náročném terénu bude naprostá pohoda. Podešev je tvořená dvěma různými komponentami, které přináší vyšší pohodlí při chůzi, ochranu i lepší kontrolu.

Konkrétně se jedná o technologie 4D Advanced Chassis a High Traction Contagrip. Podrážka je poměrně tvrdá, snadno si tedy poradí s kamením a terénem obvyklý pro horské oblasti. Stélka uvnitř boty OrthoLite je vyrobena z tvarované pěny, která při chůzi zvyšuje pohodlí. Svršek je z kvalitní nubukové kůže, kterou doplňuje pro vyšší prodyšnost textilie.

Základ pro voděodolnost tvoří membrána Gore-Tex spolu s technologií Performance Comfort Footwear. Zapomínat se však stále nesmí na pravidelnou impregnaci, která nejenže podporuje funkci membrány, ale také prodlužuje životnost svršku. Na patě a špičce výrobce zakomponoval gumovou ochranu, na patě je pásek pro snadnější obutí a jazyk je všitý, což zvyšuje šanci, že se vám do boty nedostane voda ani při brodění.

Špičková kvalita a použité technologie, membrána Gore-Tex
Vyšší pořizovací cena

adidas TERREX AX2R GTX W

adidas TERREX AX2R GTX W recenze a test

Dámské trekové boty adidas TERREX AX2R GTX W jsou určeny pro všechny podmínky, které si jen dokážete představit. Bez potíží v nich zvládnete déšť, sníh, vítr i nenáročný terén horské turistiky. Jelikož se jedná o nízké trekingové boty, pochopitelně dlouhé horské přechody v nich nejsou tolik pohodlné, ač jejich tvrdost je více než dobrá.

Voděodolnost zajišťuje především kvalitní membrána Gore-Tex, přes kterou, pokud se správně udržuje, neprojde jediná kapka vody. Její výhodou je částečná prodyšnost směrem ven, což při delších výletech jen oceníte. Mezipodešev je tvořen materiálem adiPRENE, která dobře filtruje nerovnosti. Vzhledem ke své konstrukci jsou vhodné pro mírné až teplejší podmínky, jejich ideální čas nastává na podzim a na jaře.

Velmi dobrou stabilitu v terénu zajišťuje gumová podrážka TRAXION, která díky rozložení tvarů a gripů na podrážce zajišťuje maximální možný záběr. Podobné rozložení se používá například i u kopaček. Podrážka má lineárně vedený vzorek a je vyrobena z vysoce oděru vzdorné směsi, svršek je v tomto případě tvořen syntetickými prvky a síťovinou.

Poměr cena/výkon, membrána Gore-Tex, podešev Traxion
Nenašli jsme

Lafuma Aneto Low LD

Lafuma Aneto Low LD recenze a test

Nízké trekové boty Lafuma Aneto Low LD jsou ideální volbou pro trávení volného času v přírodě, na lesních cestách a zároveň na pravidelné používání ve městě. Jelikož nemají membránu, jsou boty příjemně prodyšné a chůze je v nich příjemná. Na druhou stranu mají technologii zvanou Climactive, která z nich dělá nepromokavé a zároveň prodyšné boty.

Tato technologie zabraňuje průchodu vody skrz tkaninu, čímž její uživatelka zůstane i za deště, nebo sněhu v suchu. Velmi potěší kvalitní podešev Vibram, tato exkluzivní směs, ze které je podrážka zhotovena, nabízí maximální trakci jak za sucha, tak za mokra. Mezipodešev je tvořena EVA pěnou, která je obecně nejrozšířenějším materiálem na tuto část obuvi. EVA je zkratkou pro Ethyl Vinyl Acetate, tento materiál má výbornou tlumivost a pórovitost přináší i velmi nízkou hmotnost.

Na svršek je použita velmi kvalitní nubuk kůže, která je doplněna o textilii. Model má decentní vzhled, bez křiklavých potisků a doplňků, jako lze najít u podobných modelu. Šněrování je standardní, tkaničkové a některé uživatelky potěší širší charakter boty, díky kterému je model vhodný i právě pro jedince se širším nártem.

Podešev Vibram, svršek tvořen kůží a textilií
Bez membrány

Salomon X ULTRA 2 GTX W

Salomon X ULTRA 2 GTX W recenze a test

Trekingové boty Salomon X ULTRA 2 GTX W se neřadí mezi nejlevnější modely, které si můžete pořídit, ovšem vzhledem k tomu, jaké technologie za tuto cenu dostanete, patří mezi nejlepší v poměru cena/výkon. Samozřejmostí je populární membrána Gore-Tex, která dovnitř boty nepustí ani kapku vodu, opačným směrem je však stále prodyšná.

Další technologie se jmenuje Sensifit a jedná se o speciální nepromokavou textilii, která tvoří svršek boty. Je unikátní také tím, že perfektně obepíná nohu a tím umožní skvělé držení těla a ovladatelnost za všech okolností. Mezipodešev je vyplněn vstřikovanou EVA pěnou v provedení technologie Advanced Chassis, má výborné tlumící schopnosti, nízkou hmotnost a proto je právem součástí většiny bot.

Výrobce Salomon neošidil ani stélku, kde se o suché, zdravé a pohodlné prostředí postará stélka Ortholite. Podešev je díky nejmodernějším přístupům dostatečně tvrdý a podrážka Contagrip má výborný záběr na měkkém i tvrdém podkladu a to za všech podmínek. Utahování boty probíhá rychlošněrovacím systémem, který je u této značky notoricky známý. Jediným zatažením za koncové poutko dojde k preciznímu upevnění nohy přesně tak, jak má být.

Dobrý poměr cena/výkon, elegantní provedení se skvělými technologiemi
Nenašli jsme

Crossroad CYBER W

Crossroad CYBER W recenze a test

Vysoké trekové boty Crossroad CYBER W zaujmou většinu spotřebitelů, pro které je na prvním místě cena. Bodují právě svými nízkými pořizovacími náklady, za které toho navíc obuv nabídne velmi mnoho. V podstatě ji nechybí žádná vlastnost, která by byla zásadně omezující pro pohyb v přírodě, nebo i v náročném terénu. Jsou vhodné i jako zimní trekové boty, což jistě mnoho zákazníků rovněž ocení.

Výrobce vzhledem k nízké cenovce nešel osvědčenou cestou, a proto zde najdeme nepříliš známou, ale přesto funkční membránu Hydroguard. Za pochvalu stojí také polyuretanový svršek kombinovaný s textilií, který je dostatečně odolný a zároveň i dobře dýchá. I přes provedení s membránou se však po čase používání nevyhnete aplikaci impregnace.

Skvěle zvládne i náročnější horské túry jak v létě, tak i v zimně. Pokud se vyhnete extrémním sněhovým podmínkám, obuv vás v žádných dalších nezklame. Podešev je gumová s hrubým vzorkem, mezipodešev je tvořena materiálem EVA a pro lepší fixaci opatřil výrobce obuv v horní části praktickými šněrovacími háčky.

Nízká pořizovací cena, kvalitní provedení, membrána Hydroguard, zesílená okopová špice
Nenašli jsme

Merrell OUTMOST MID VENT GTX

Merrell OUTMOST MID VENT GTX recenze a test

Dámské boty na turistiku Merrell OUTMOST MID VENT GTX v sobě za poměrně dobrou cenovku kloubí jednu technologii vedle druhé, z toho jedna se dokonce nenajde ani u žádného jiného výrobce. Jistotu v každém počasí dodává tomuto modelu membrána Gore-Tex, která si nejen výborně poradí s deštěm, nebo rozmáčeným podložím, ale dokáže odolat i přiměřenému tlaku vody. Tomu pomáhá také všitý jazyk a voděodolný svršek, kde je použit materiál Mesh a semiš.

Velmi příjemná je také podrážka M-Select GRIP, která zajišťuje skvělou trakci v různorodém terénu. Maximální trakci má nejenom za sucha, ale i za mokra, včetně dobré ovladatelnosti. Na podešev přímo navazuje zmíněná speciální technologie, která se jmenuje Air Cushion. Tato vychytávka tvoří v patě výrazný kalich, který má za úkol absorbovat nárazy a zvyšovat stabilitu.

V mezipodešvi je použitý osvědčený materiál EVA, který nezklame v žádném typu a druhu bot. Ač bota sama o sobě je dobře prodyšná, výrobce ji ještě navíc vybavil M-Select FRESH antibakteriální ochranou, která zamezuje vzniku nepříjemného zápasu. Jsou určeny pro ženy a z použitých technologií je patrné, že je lze použít i jako boty do hor. Na dlouhých túrách vás podpoří navíc nylonová podpora klenby, která zajišťuje vyšší stabilitu a přirozený ohyb chodidla.

Exklusivní podešev M-Select GRIP, mezipodešev Air Cushion a další technologie včetně Gore-Tex
Nenašli jsme

Jak vybrat trekové boty

Trekingová obuv by měla být vždy vybírána s ohledem na to, jak často a kde budete chodit. Základní rozdělení je na nízké a vysoké provedení, které se také dělí na pánské a dámské. Genderové rozdělení není pouze otázkou designu bot, ale i tvarem samotné boty, který je u moderních modelů přizpůsobený speciálně pánské i dámské noze.

Měla by být pohodlná, bezpečná a chůze v nich zkrátka komfortní. Obuv by neměla nikde tlačit, pata by se neměla za chůze viklat a špička by při chůzi z kopce nikdy neměla narážet do přední části boty. Pokud vybraný model po doručení a vyzkoušení vykazuje některý ze zmíněných jevů, není nic jednoduššího, než jej prodejci vrátit a poohlédnout se po jiné botě.

Nízké trekové boty

Nízké provedení je vhodné k nošení po celý rok, vyjma prostřední s velkým množstvím sněhu. Obecně jsou tyto boty vhodné spíše pro výlety, nebo kratší túry, kde se nepředpokládá, že ponesete s sebou velkou zátěž, má totiž slabší oporu kotníku. Na druhou stranu modely, které jsou designově střídmé a nemají membránu, mohou být vhodné i pro každodenní nošení. Přes týden v nich můžete do města a o víkendu s rodinou na výlet do přírody. I pokud nemají membránu, jsou ve většině voděodolné, nebo alespoň nepromokavé. Pakliže plánujete rozšířit váš botník o co nejvhodnější obuv na každé roční období, poté jsou nízké boty ideální na jaro a na podzim. Méně náročnému spotřebiteli však dobře poslouží po celý rok.

Vysoké trekové boty

Jsou přímo zaměřené na chůzi v přírodě, v náročném terénu. Díky zpevněnému kotníku jsou vhodné na dlouhé túry, které mohou být bez problému i několikadenní. Mají zpravidla tvrdší podešev a díky tomu v nich lépe zdoláte kamenitý terén, který je při horských přechodech velmi častý. Celkově tvrdší provedení snese i zátěž, kterou s sebou při delším putování nesete. Zpravidla jsou vždy vybaveny membránou, o kterou je potřeba se starat impregnačními spreji. Svršek bývá často z kůže, která dobře odolává mechanickému namáhání a přirozeně odpuzuje vodu.

Membrána

Velmi důležitou, nikoliv však nezbytnou, je právě membrána, která dělá z bot trvale nepromokavé boty, pokud o ni správně pečujete. Tím, že se do bot nedostane voda, jsou však hůře prodyšné, a proto nemusí být membrána vhodná pro ty, kteří vědí, že na výlet do přírody vyrazí pouze za pěkného počasí. Obuv bez membrány je daleko prodyšnější, chůze v takové botě je tedy komfortnější, zdravější a příjemnější. Nejznámější membránou je Gore-Tex, alternativně se lze však setkat i s jinými, jako je například membrána Hydroguard, nebo HydorTex. Pakliže vás počasí před výšlapem neodradí, membrána je pro vás jasnou volbou.

Svršek a impregnace

Pohorky i kvalitní nízké trekové boty jsou často vyrobeny z kůže. Kožené boty, pokud je o ně dobře pečováno, mají velmi dlouho životnost a jsou mechanicky velmi odolné. Pro zvýšení prodyšnosti se lze setkat s kombinací kůže textilie, nebo kůže a syntetické materiály. Je dobré je po každém výletě nechat vysušit a pravidelně i ně pečovat přípravky na obuv.

Syntetické materiály, případně textilie, se vyznačují menší hmotností, vysokou prodyšností a také dobrou mechanickou odolností. Mohou být vybaveny membránou, ale často také nemusí, záleží na konkrétním modelu, do jakého prostředí je určen. Ještě více u bot z těchto materiálů platí, že pro zachování voděodolnosti se musí adekvátně impregnovat.

Impregnace nejenomže zabraňuje pronikání vody dovnitř boty, má ale také další výhody, pro které je její pravidelná aplikace vhodná. Naimpregnované boty lépe odolávají špíně, mají delší barevnou stálost i životnost. Dá se říct, že impregnací svou obuv v podstatě konzervujete a prodlužujete si tam dobu, po kterou vám budou sloužit.

Podešev a mezipodešev

Podešev neboli podrážka, je velmi důležitou částí boty, která je v přímém kontaktu s terénem. Kvalitní podrážka by měla být stabilní jak suchém podkladu, tak na mokrém. Měla by být stabilní za každé situace, poskytovat skvělý záběr a trakci a měla by být také dostatečně odolná vůči oděru. Materiálem na její zhotovení je guma, která může být v různém složení a variacích. Do náročného terénu je určen hrubý vzorek, zatímco univerzálnější nízké boty mají vzorek méně agresivní.

Podešev může být také tvrdý, bavíme-li se zejména o vysokém provedení, nebo měkčí a tím pádem komfortnějším na každodenní nošení. V rámci této části se u kvalitních bot používají ověřené technologie, jako jsou například Traxion, Vibram, Contagrip, nebo Omni-Grip.

Mezipodešev je část mezi podrážkou a vnitřní stélkou boty, jedná se o výplň, která má za úkol tlumit došlap, nárazy a vracet zpět do dalšího kroku částečně energii. Zde je v drtivé většině použita pěna EVA, která má v tomto směru výborné vlastnosti. V závislosti na jednotlivých výrobcích se i zde objevují technologie, které zmíněné vlastnosti ještě dále posouvají, jde zejména o adiPRENE, Techlite, Advanced Chassis, nebo Air Cushion.

Voděodolné nebo nepromokavé?

Při výběru bot se s těmito termíny stoprocentně setkáte, přímo na botě posléze můžete najít nápis waterproof, nebo waterresistant. Voděodolné boty jsou vůči vodě a vlhkosti více odolné, pokud se o ně člověk správně stará, mohou odolávat i přímému tlaku vody. Pomáhají tomu uzpůsobené materiály, samozřejmě membrána, nebo i všitý jazyk.

Nepromokavé boty, jak je z názvu patrné, odolávají dešti a mírné vlhkosti prostředí, ve kterém se pohybujete. Takovou obuv by neměla rozhodit například ani ranní rosa a podobné situace. Mohou být více prodyšné, neboť často nejsou vybaveny membránou. Pro jejich funkčnost je však velmi důležitá impregnace.

4.5/5 - (50 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.