Sport a outdoor,

Nejlepší domácí a venkovní trampolíny – Recenze 2019

Trampolína a skákání na ní je nejenom skvělou zábavou pro děti, ale může být i pro dospělé. Jejich důvody pro pořízení však sahají ještě dále. Trampolína zajistí dostatek pohybu pro každé dítě, jeho lepší koordinaci pohybů, stejně jako odhad a orientaci v prostoru.

Při výběru je třeba mít jasno o účelu použití. V tomto směru dělíme daná řešení na venkovní trampolíny a domácí trampolíny do bytu. Nejoblíbenějším typem je zahradní trampolína s ochrannou sítí a většinou dostatečnou velikostí, s průměrem přesahujícím 200 centimetrů.

Druhé řešení je spíše dětská trampolína určená do interiérů menším dětem, čemuž odpovídá i jednoduchost konstrukce, menší výška i menší průměr, a to obvykle okolo 100 centimetrů.

Kritéria výběru jsou spojena nejen s velikostí, tedy průměrem trampolíny, ale i s tím, jaké má bezpečnostní prvky, případně podporovanou nosnost. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší trampolíny a jejich recenze.

Nejlepší trampolíny pro děti i dospělé – TOP 8

V tabulce je výběr 8 nejlepších trampolín z testů a hodnocení pro rok 2019.

VzhledModelPrůměr trampolínyPoužitíNosnost 
Marimex 305 cm305 cmVenkovní150 kg
Rulyt 244cm x 68244 cmVenkovní100 kg
Masterjump 96 cm97 cmDomácí25 kg
Brother 183 cm183 cmVenkovní100 kg
Rulyt 122cm x 22,5 cm122 cmDomácí100 kg
Marimex 244 cm244 cmVenkovní100 kg
Masterjump 426 cm426 cmVenkovní120 kg
Masterjump 122 cm122 cmDomácí25 kg

Porovnání parametrů

 Marimex 305 cmRulyt 244cm x 68Masterjump 96 cmBrother 183 cmRulyt 122cm x 22,5 cmMarimex 244 cmMasterjump 426 cmMasterjump 122 cm
Počet pružin5448383644548844
Ochranná síťNeNeNeAnoNeAnoAnoNe
Hmotnost49 kg51 kg8 kg33 kg8,8 kg49 kg89,8 kg11 kg
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 8 trampolín

Marimex 305 cm

Marimex 305 cm recenze

Kvalitní trampolína Marimex má průměr 305 centimetrů, což znamená jistotu zábavy nejenom pro jedno dítě, ale i pro několik dalších kamarádů. To zajistí průměr skákací plochy, který má přesně 260 centimetrů. Samozřejmostí je i dostatečně velká nosnost, která činí 150 kilogramů. Pro několik dětí jde o dostačující hodnotu.

O bezproblémové skákání se postará také celkem 54 pružin, které zajistí skvělý odraz po dopadu na středovou plochu. Samozřejmostí jsou i bezpečnostní prvky. Trampolína má celkem 6 tyčí, na kterých je umístěna bezpečnostní síť, která brání případnému pádu na zem.

Zaujme určitě i rychlé zprovoznění, jelikož po vybalení z krabice může být trampolína smontována a připravena k použití za 45 minut. Jistotou je i kompletní obsah balení, včetně nezbytného žebříku. V případě složení a manipulace zaujme i její nízká hmotnost, která činí pouze 49 kilogramů.

Velké rozměry, nízká hmotnost, bezpečnostní prvky

Chybí spodní ochranná síť

Rulyt 244cm x 68

Rulyt 244cm 68 recenze

Dětská trampolína Rulyt 244cm x 68 nabídne vnější průměr 244 centimetrů, což je jistotou dostatku prostoru pro skákání nejenom jednoho dítěte. Součástí jsou i schůdky, které zajistí bezproblémový přístup na doskočnou plochu, která je ve výšce 68 centimetrů.

Tato trampolína pro děti nadchne i svou bezpečností. Je vyrobena z galvanizované oceli, což zajistí ochranu proti korozi. Má 3 dvojnožky, které jsou jistotou vysoké stability. Také nelze opomíjet dostatečnou nosnost, která je výrobcem stanovena na 100 kilogramů.

Trampolína obsahuje vše, co přispívá k bezproblémovému skákání. Dopadová plocha je připevněna na celkem 48 kvalitních pružin, které zajisté dobrý odraz. Po obvodu je 6 tyčí, které jsou součástí konstrukce a na kterých je upevněna také ochranná sít, bránící vypadnutí dítěte mimo dopadový prostor.

Galvanizovaná ocel, bezpečnostní prvky, dobrá nosnost

Náročnější montáž

Masterjump 96 cm

Masterjump 96 cm recenze

Trampolína do bytu Masterjump 96 cm je řešením tam, kde není k dispozici venkovní prostor, nebo kde je cílem zajistit dítěti zábavu v interiéru. Tomu odpovídají i její rozměry. Průměr skákací plochy je 74 centimetrů, což je optimální hodnota pro jedno dítě. Vnější průměr 96 je zase jistotou, že se trampolína vejde i do menších prostorů.

Základem je Hi Ten ocelová konstrukce, která se podepisuje na odolnosti, ale i na dobré nosnosti, která činí 25 kilogramů. Přesto si zachovává nízkou hmotnost, která je jenom 8 kg. Kladem je také její výška, která činí 22 centimetrů. Je tak vhodné pro skákání i menších dětí.

Dopadová plocha je ke konstrukci připevněna na 38 pružinách, což zajistí jistotu dobrého odrazu. Pružiny jsou skryty pod ochrannou vrstvou, čímž je eliminováno zranění. K bezpečnosti přispívá také 6 nožek, díky kterým trampolína zajistí stabilitu.

Interiérové provedení, bezpečnostní prvky, sestavení bez použití nářadí

Menší rozměry

Brother 183 cm

Brother 183 cm recenze

Menší venkovní trampolína Brother dokáže splnit veškerá očekávání. Její výška je 46 centimetrů, což ukazuje, že patří mezi menší modely. Přesto je její průměr celkem dobrých 183 centimetrů. Nechybí ani odpovídající nosnost, která činí 100 kilogramů a je tak jistotou, že může naráz skákat i více dětí.

Je to trampolína s ochrannou sítí, čímž je zajištěna bezpečnost eliminující vypadnutí na pevnou zem. K bezpečnosti přispívá také ochranný polštář, který zakrývá pružiny. Těch je celkem 36, jsou galvanizované a zajistí dobrý odraz při jakémkoliv dopadu.

Tento model zaujme o svou odolností. Jak proto UV záření, tak i proti korozi, což zajistí galvanizovaná konstrukce. Její součástí jsou také 3 dvojnožky, které se starají také o maximální stabilitu během skákání. Samozřejmostí je také odolnost vůči veškerým povětrnostním vlivům, které souvisí s tím, že jde o variantu do venkovního prostoru.

Odolná konstrukce, bezpečnostní prvky, nízká hmotnost

Menší průměr

Rulyt 122cm x 22,5 cm

Rulyt 244cm 68 recenze

Domácí trampolína Rulyt je kruhového tvaru, s průměrem 122 centimetrů. To zajistí nejenom to, že se vejde i do menších prostor, ale zajistí to i možnost pohodlného skákání na dostatečně velké odrazové ploše. Zaujme i mobilita této trampolíny, jelikož její celková hmotnost je pouze 8,8 kilogramů, což zajistí bezproblémový transport.

Kladem je i velmi rychlá montáž, která se obejde bez jakéhokoliv nářadí. Jejím základem je stabilní rám, který má celkem 8 nohou, které zajistí dobře rozložení těžiště a jistotu toho, že se ani při dopadu na kraj nepřeklopí. Zaujme i dostatečně velká nosnost, která je srovnatelná s těmi venkovními a činí celých 100 kilogramů.

Skvělý odraz zajišťuje dopadová plocha z materiálu vyvinutého v USA, který nabídne jistotu skvělého výskoku. K tomu přispívají i pružiny, které jsou zakryty obvodovým ochranným polštářem, který eliminuje zranění.

Snadná manipulace, stabilita, vysoká nosnost

Absence ochranné sítě

Marimex 244 cm

Marimex 244 cm recenze

Zahradní trampolína Marimex s vnitřní sítí je skvělým řešením pro děti, ale i dospělé. Ty zaujme celková nosnost, která činí 100 kilogramů. Dostatek prostoru pro skákání zajistí kruhový tvar s velkým průměrem. Ten vnější je 244 centimetrů a průměr skákací plochy činí přesně 200 centimetrů neboli rovné dva metry.

Vnitřní doskočná plocha je ve výšce 68 centimetrů, na kterou se lze pohodlně dostat pomocí žebříku. Jistotu skvělého odrazu zajistí jak kvalitní materiál, tak i celkem 54 pružin, které jsou po celém obvodu. I při velkém odrazu je jistota, že trampolína neztratí stabilitu. A to díky kvalitní propracované konstrukci.

Základem konstrukce je i 6 tyčí, na kterých je umístěna vnitřní ochranná síť, která eliminuje pád mimo odrazový prostor. K bezpečnosti přispívá také kryt jednotlivých pružin. U trampolíny zaujme i snadná montáž, která nemusí trvat déle než 45 minut, stejně jako zaujme hmotnost 49 kilogramů.

Rychlá montáž, nosnost 100 kg, bezpečnostní prvky

Absence spodní ochranné sítě

Masterjump 426 cm

Masterjump 426 cm recenze

Venkovní trampolína Masterjump je řešením pro náročné. Je to dáno jejím průměrem, který činí 426 centimetrů. To znamená i dostatečně velkou skákací plochu, třeba i pro několik dětí. Že pro ně bude zábava na trampolíně bezpečná zajišťuje i zvýšená nosnost, která činí přesně 120 kilogramů. Zábavu podpoří celkem 88 pružin, které v kombinaci s pružným materiálem zajistí skvělý odskok.

Myšleno je i na bezpečnost. Základem jsou trubky o průměru 38 a také 42 milimetrů. Jsou pevné, robustní a pro ochranu před korozí také galvanizované. Součástí je také vysoký bezpečnostní síť, které eliminuje pád. Trampolína splňuje normy EU, a drží certifikáty TÜV NORD.

Jistotou je také snadná montáž, kterou lze zvládnout bez použití nářadí. Vznikne konstrukce, která využívá 8 opěrných noh, které zajistí maximální stabilitu během skákání. Zároveň trampolína odolá i povětrnostním vlivům, jako je silnější vítr.

Velikost, certifikace a normy, montáž bez nářadí

Vysoká hmotnost

Masterjump 122 cm

Masterjump 122 cm recenze

Skákací trampolína Masterjump s průměrem 122 cm je ideálním řešením pro domácí použití. Odpovídá tomu i její velikost. Je určena pro skákání jedné osoby, a to pouze dětí. Odpovídá tomu i její nosnost, která činí 25 kilogramů. Přesto umí nabídnout řadu kvalitativních vlastností.

Jejím základem je Hi Ten ocelová konstrukce, která nabídne stabilitu, ale také dobrou odolnost a životnost. Celá konstrukce využívá 8 nožek, na kterých stojí. Samotná montáž není nijak složitá a vše se dá zvládnout bez použití nářadí. Určena může být i menším dětem, jelikož odrazová plocha je jenom 25 centimetrů nad zemí.

Základem je kvalitní dopadová plocha, která je přichycena na 44 pružin zajišťující dobrý odraz. Ty jsou pro zvýšení bezpečnosti kryty ochranným polštářem. Díky nosnosti 11 kilogramů není problém s trampolínou i snadno manipulovat. Třeba ji přenést na jiné místo, nebo ji kamkoliv uložit.

Nízká hmotnost, stabilita, použití v interiérech

Menší nosnost

Jak vybrat trampolínu

Trampolína a skákání na ní má mnoho kladů. A to ať už jde o zabavení a zábavu pro děti, nebo jistotu, že budou v pohybu. Při výběru je třeba mít jasno o účelu použití. V tomto směru dělíme daná řešení na venkovní trampolíny a trampolíny do bytu. První řešení je většinou dostatečně velké, s průměrem přesahujícím 200 centimetrů. Druhé řešení je určené do interiérů, čemuž odpovídá i jednoduchost konstrukce, menší výška i menší průměr. A to obvykle okolo 100 centimetrů. Takové varianty jsou určené spíše pro menší děti.

Kvalita provedení trampolíny

Kvalita konstrukce je velmi důležitá jak u trampolín určených do bytu, tak hlavně u těch venkovních. Zde by měla být samozřejmostí ochrana proti povětrnostním vlivům, které mohou způsobovat korozi. Existují dvě cesty, kterými se výrobci vydávají. Buď je to postup označovaný jako galvanizace, kdy je materiál ošetřen jiným prvkem, druhým řešením je ošetření pomocí speciálních nátěrů, které mají také bránit vzniku koroze a zvyšovat tak celkovou odolnost. Obvykle se používá černá prášková barva, která se může hodit i při budoucí údržbě a snaze životnost o odolnost trampolíny prodloužit.

Pružiny trampolíny

Jsou jedním z klíčových prvků, jelikož právě díky nim je zajištěn dostatečný odraz. Pružiny jsou umístěny po obvodu a spojují právě odrazovou plochu se samotnou konstrukcí. Vliv na kvalitu odrazu má hlavně počet pružin. Ten může být různorodý. Klasikou u venkovních trampolín je počet začínající na 85 pružinách a končící na počtu 100. U těch největších je možné najít i 130 pružin. Naopak interiérová řešení mají obvykle pružin 50 a méně.

Odrazová plocha

I samotná odrazová plocha může podpořit výšku odrazu. A to podle materiálu, ze kterého je vyrobena. Obvykle jsou využívány materiály PP, nebo materiály PP MESH. Základem výběru by měl být důraz na vlastnosti při odrazu, stejně jako na vlastnosti spojené s vysokou odolností. Zároveň by odrazová plocha měla být šetrná a neměla by způsobit poranění v případě pádu.

Nosnost a počet osob

Velmi důležitým parametrem při výběru je nosnost trampolíny a počet osob. Vliv má použitá konstrukce a její vlastnosti, stejně jako vlastnosti dopadového materiálu. Obvykle si jsou dané parametry přímo úměrné. Čím větší trampolína, tím více osob pojme a tím vyšší nosnost má. Nejmenší varianty, určené hlavně do interiéru, mohou mít nosnost pouze okolo 25 kilogramů a jsou určené výhradně pro děti. Venkovní trampolíny mají obvykle nosnost 100 a více kilogramů. Hodnota se počítá jako váha člověka v klidu. To, že vlivem dopadu bude na konstrukci působit více, je něco, s čím výrobci při určení nosnosti kalkulují. Rozhoduje tedy hmotnost změřená třeba na domácí váze.

Bezpečnostní prvky

Kryt pružin

Aby trampolíny přinášely hlavně zábavu a radost, je nutné i to, aby měly dostatečné množství bezpečnostních prvků. Základem by měl být kryt pružin, který je po celém obvodu trampolíny zakrývá. Eliminuje nejenom to, že by osoba na pružiny dopadla, ale eliminuje i to, že by se mezi pružiny mohla dostat končetina.

Ochranná síť

Dalším bezpečnostním prvkem je ochranná síť, které eliminuje pád mimo trampolínu. Jelikož je dopadová plocha často i více než 50 centimetrů nad zemí, byl by daný pád poměrně velkým problémem. Proto je základním bezpečnostním prvkem ochranná síť. Tou jsou vybaveny jenom větší venkovní trampolíny. U těch určených do interiérů to standardem není. Možnou doplňující ochranou je i spodní síť. Ta má bránit tomu, aby se pod dopadovou plochu dostalo malé dítě, či třeba domácí mazlíček.

Konstrukce

S bezpečností samozřejmě souvisí také kvalita konstrukce a robustnost trampolíny. Samozřejmá by měla být i kotvící sada, pomocí které se uchytí k zemi a nehrozí riziko překlopení jak při dopadu na okraj, tak ani při silnějším větru. Kvalitní zabezpečení je testováno a správná trampolína by měla nejenom splňovat normy EU, ale je vhodné i to, aby měla prestižní certifikáty TÜV NORD. Taková je jistotou, že bude splňovat veškeré požadavky každého konkrétního majitele.

Cena

Cenové rozpětí může být různorodé. U skutečně malých trampolín do interiérů není výjimkou, že se cena pohybuje pod částkou 1 000 Kč. Nejde tak o nijak velkou investici. U těch větších venkovních, s bezpečnostními prvky a s kvalitními materiály je třeba si připlatit. Ceny mohou začínat na částkách kolem 3 000 Kč a postupně se mohou zvyšovat. Výslednou cenu ovlivňují i doplňky a bezpečnostní prvky. Ty největší a nejlepší lze pořídit i za cenu okolo 10 000 Kč. Vždy je vhodné hledět při výběru nejenom na výslednou částku, ale hlavně na to, co za ni dostanete. Tedy vlastnosti trampolíny, kvalitu a odolnost, ale i velikost a dlouhou životnost.

Nejlepší domácí a venkovní trampolíny – Recenze 2019
4.5 (90%) 16 votes