Domácnost,

Teplovzdušné ventilátory: Test a recenze 10 nejlepších

Teplovzdušný ventilátor patří mezi přímotopy, které lze pořídit za nízkou cenu. Zpravidla jsou určeny jako doplňkové vytápění konkrétních místností, kde vyžadujeme rychle zvýšit teplotu. Často si je lidé pořizují například do rekreačních objektů, jako jsou chaty, chalupy nebo do garáží, dílen a podobně.

Teplovzdušný ventilátor má jako hlavní výhodu zejména zmíněnou nízkou pořizovací cenu, ale také snadnou instalaci, která představuje pouhé zapojení do zásuvky. Velmi snadno se díky nízké hmotnosti přenáší a po zapojení okamžitě vytváří teplo. Ve své podstatě se jedná o elektrický přímotop, který je vybaven výkonným ventilátorem, jenž rozhání ohřátý vzduch po místnosti.

Při jejich výběru je nejdůležitější mít představu o tom, jak velkou místnost plánujete vytápět a podle toho vybírat produkt s potřebným výkonem. Často nabízí horkovzdušný ventilátor několik stupňů výkonu a řada z nich dokáže pracovat i jako běžný větrák, který přijde vhod naopak v letních měsících.

Nejlevnější teplovzdušné ventilátory ohřívají vzduch topnou spirálou, jejich alternativou jsou ohřívače vzduchu s keramickým topným tělesem, který dokáže uspořit až třetinu nákladů za elektrickou energii. Ve většině zařízení najdeme termostat a některé mohou mít i časovač, display a další moderní ovládací prvky, které zvyšují komfort obsluhy. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší teplovzdušné ventilátory a jejich recenze.

Nejlepší teplovzdušné ventilátory – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších teplovzdušných ventilátorů z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelPříkonStupně výkonuTopné těleso 
Concept VT5000 recenze a testConcept VT50002500 W2Keramické
Rovus Handy Heater recenze a testRovus Handy Heater370 W1Keramické
Sencor SFH 7011WH recenze a testSencor SFH 7011WH2000 W2Topná spirála
ETA Vietro 0622 recenze a testETA Vietro 06222000 W2Topná spirála
Sencor SFH 6011RD recenze a testSencor SFH 6011RD600 W1Topná spirála
HomeLife MINI HEATER KLW-007A recenze a testHomeLife MINI HEATER KLW-007A400 W2Keramické
ECG TV 30 recenze a testECG TV 302000 W2Topná spirála
Tristar ka5045 recenze a testTristar ka50451800 W2Keramické
Ardes 4P11 recenze a testArdes 4P112000 W3Keramické
Imetec 4012 recenze a testImetec 40122000 W2Keramické

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Concept VT5000Rovus Handy HeaterSencor SFH 7011WHETA Vietro 0622Sencor SFH 6011RDHomeLife MINI HEATER KLW-007AECG TV 30Tristar ka5045Ardes 4P11Imetec 4012
ProvedeníVolně stojícíDo zásuvkyVolně stojícíVolně stojícíVolně stojícíDo zásuvkyVolně stojícíVolně stojícíVolně stojícíVolně stojící
Hmotnost3,9 kg0,61 kg1,41 kg0,93 kg0,5 kg-1,04 kg1,9 kg3 kg1,5 kg
Hlučnost50 dB70 dB60 dB56 dB49 dB55 dB50 dB---
TermostatAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoNeAnoAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 teplovzdušných ventilátorů

Concept VT5000

Concept VT5000 recenze a test

Teplovzdušný ventilátor Concept VT5000 je produktem, který osloví všechny technické nadšence a ty, kteří mají zájem o luxusní designový doplněk. Není to zkrátka jen tak nějaký obyčejný ventilátor. Zařízení totiž můžete ovládat prostřednictvím vašeho mobilního telefonu s Androidem či iOS, a to díky Wi-Fi připojení.

Kromě toho je přístroj vybaven LED panelem, na kterém máte dokonalý přehled o tom, v jakém režimu momentálně pracuje. Výhodou tohoto přístroje je zabudovaný prachový filtr, který omezuje víření prachu v místnosti. Zařízení je rovněž vybaveno termostatem, který lze regulovat v rozmezí 5 až 35 °C.

Zařízení funguje ve dvou provozních stupních, které lze nastavit na výkon 1500 nebo 2500 W, což je tedy nadstandardně vysoký výkon. Kromě již zmíněného ovládání přes mobilní aplikaci můžete využít také dálkový ovladač. Zařízení je vybaveno i časovačem nastavitelným až na 12 hodin a vhodný je do místností do velikosti 40 m2.

Prachový filtr, vhodný pro chytrou domácnost, vysoký výkon
Vyšší cena

Rovus Handy Heater

Rovus Handy Heater recenze a test

Teplovzdušný ventilátor Rovus Handy Heater je, jak jeho název říká, výrobkem do ruky. Můžete jej mít zkrátka kdykoliv u sebe, protože je opravdu velmi malý. V závislosti na tom pochopitelně zvládá vytopit spíše menší místnosti do velikosti 13 m². Některé uživatelské recenze se však vyjadřují v tom smyslu, že možná i na tento prostor je výkon příliš malý.

Je pravdou, že s ohledem na příkon 370 W je možné předpokládat, že zařízení bude prostor vytápět poněkud pomaleji. Proto dobře zvažte, do jak velké místnosti jej chcete umístit. Přístroj v interiéru určitě neurazí, neboť má nenápadný design.

Topidlo je vybaveno také termostatem, na kterém lze navolit přesnou teplotu ve stupních Celsia, a ventilátor pak můžete nastavovat ve dvou rychlostních režimech. Zajímavostí je použité keramické topné těleso, které by mělo zajišťovat lepší tepelnou účinnost, příjemným doplňkem je také zabudovaný malý display.

Keramické topné těleso, malé rozměry, nenápadný design
Menší výkon

Sencor SFH 7011WH

Sencor SFH 7011WH recenze a test

Topný ventilátor Sencor SFH 7011WH osloví svou nízkou cenou a zároveň vysokým výkonem. Výkon lze nastavit ve dvou režimech a to 1000 nebo 2000 W. Nachází se zde plynule regulovatelný termostat, přičemž zařízení disponuje i funkcí foukání studeného vzduchu. Chod samotného ventilátoru by ale mohl být o něco tišší.

O chodu vás informuje jednoduchá kontrolka, která signalizuje zapnutí a vypnutí přístroje. Samozřejmostí je i v této nízké cenové relaci také ochrana proti přehřátí. Líbilo se nám, že přístroj je vybaven rukojetí pro jednoduché přenášení, které je u tohoto typu zařízení časté.

Horkovzdušný ventilátor má jednoduchý a vcelku elegantní design, díky kterému může být umístěn kdekoliv. Za danou cenu nabízí zajímavý poměr ceny a výkonu, přičemž cena se nijak zásadně nepodepsala ani na kvalitě zpracování.

Funkce studený vzduch, rukojeť na přenášení, poměr ceny a výkonu
Hlučnější chod

ETA Vietro 0622

ETA Vietro 0622 recenze a test

Horkovzdušný ventilátor ETA Vietro 0622 se řadí do kategorie produktů v rozumné cenové relaci a přitom s vysokým výkonem. Na přístroji si můžete zvolit dva výkonnostní režimy, které jsou 1000, nebo 2000 W. Disponuje funkcí foukání studeného vzduchu a volit lze dvě rychlosti ventilátoru.

Mezi standartní výbavu patří pojistka zamezující přehřátí a najdeme zde také bezpečnostní pojistku, která zajistí vypnutí přístroje v případě spadnutí nebo převrácení. Je vidět, že výrobce kladl důraz na bezpečný provoz, což oceňujeme. V tomto ohledu bychom však ocenili ještě funkci časovače, která by ovšem zařízení prodražila.

Topidlo je vybaveno praktickým uchem, za které jej lze snadno přenášet. Na přístroji naleznete také termostat. Samotný termostat však je trochu hůře vyladěn, při nižších teplotách v malém prostoru nemusí být schopen dodržovat odpovídající teplotu.

Bezpečnostní funkce, funkce cirkulace, poměr ceny a výkonu
Chování termostatu u nižších teplot

Sencor SFH 6011RD

Sencor SFH 6011RD recenze a test

Ohřívač vzduchu Sencor SFH 6011RD může na první pohled zaujmout zajímavým retro designem, který je zároveň ve výrazné červené barvě. Výkon tohoto přístroje je 600 W, což jej předurčuje spíše pro menší místnosti. Počítejte také s pomalejším nástupem tepla, nicméně v malých prostorech, jako jsou koupelny, dojde k vyhřátí během pár minut.

Zařízení disponuje také řadou bezpečnostních funkcí, jako je ochrana proti přehřátí, bezpečnostní pojistkou a také pojistkou, která zařízení vypne v případě převrhnutí. To je neocenitelné, zejména pokud ve vaší domácnosti jsou děti, nebo domácí zvířata. Na druhou stranu je tato pojistka poněkud citlivější.

Pro vyšší bezpečnost je zde také poměrně robustní napájecí kabel, díky čemuž lze očekávat jeho dlouhou životnost. Potěšující jsou také malé rozměry přístroje, takže jej umístíte prakticky kamkoliv. Výrobce uvádí hlučnost jen 49 dB, což je v porovnání s ostatními modely poměrně nízká hodnota.

Kompaktní rozměry, bezpečnostní funkce, nízká cena a hlučnost
Citlivější pojistka proti převrhnutí

HomeLife MINI HEATER KLW-007A

HomeLife MINI HEATER KLW-007A recenze a test

Teplovzdušný ventilátor do koupelny HomeLife MINI HEATER KLW-007A je velmi kompaktní a v interiéru nenápadný. Jeho výkon je však pouze 400 W, proto jej lze doporučit pouze pro menší místnosti. Výrobce uvádí možný vytápěný prostor až do 23 m², avšak mnohé uživatelské recenze zmiňují slabou výkonnost i v menších místnostech, což je pro teplovzdušné ventilátory do zásuvky typické.

Opravdu tak lze tento přístroj doporučit spíše do malých koupelen a jiných malých místností, kde je potřeba momentálně zvýšit teplotu. Ventilátor umí pracovat ve dvou režimech a na termostatu si můžete nastavit rozsah teplot od 15 do 32 °C.

Zařízení má vcelku bohatou výbavu, najdete zde také digitální LED displej a časovač, který je možné naprogramovat až na 12 hodin. Výhodou je také keramické topné těleso, které dokáže zvýšit účinnost přístroje, což se při menším výkonu rozhodně hodí.

Keramické topné těleso, malé rozměry, bohatá výbava
Jen do menších prostor

ECG TV 30

ECG TV 30 recenze a test

Teplovzdušný ventilátor ECG TV 30 nabídne nízkou cenu a typické nastavení výkonu 1000 nebo 2000 W, rovněž můžete využít funkce studeného vzduchu. I přes nízkou cenu přístroj disponuje standardní tepelnou pojistkou, která by měla být samozřejmostí u všech modelů.

O chodu přístroje vás informuje kontrolka a najde zde také termostat. U termostatu je potěšující, že skutečně dokáže rozeznat i menší rozdíly v teplotě. Výrobce uvádí relativně nízkou úroveň hlučnosti 50 dB a spotřebitelské recenze tento fakt nijak nerozporují. Takto nízká hlučnost není standardem ani u mnohem dražších modelů.

S ohledem na již zmíněnou cenu nelze z hlediska funkčnosti příliš vytknout, zamrzí snad jen nižší kvalita dílenského zpracování. Také počítejte s tím, že chvíli trvá, než se zařízení vypálí a zmizí počáteční zápach, který je pro řadu modelů typický.

Rozlišovací schopnost termostatu, tichý ventilátor, poměr ceny a výkonu
Nižší kvalita zpracování

Tristar ka5045

Tristar ka5045 recenze a test

Horkovzdušný ventilátor Tristar ka5045 disponuje keramickým topným tělesem, díky kterému má vyšší účinnost vytápění. Přístroj je zabalen do opravdu zajímavého designu, podle kterého byste ani na první pohled nepoznali, jaké má zařízení určení. Netradiční design nicméně nabízí 3 nastavitelné polohy a možnost oscilace 360°.

Celkový příkon přístroje je 1800 W a umožňuje také foukání studeného vzduchu. Samozřejmostí jsou bezpečnostní pojistky, mimo jiné také ochrana před pádem. Indikaci činnosti poznáte podle světelné kontrolky.

Zařízení disponuje rukojetí k přenášení a opravdu zapadne do každého moderního interiéru a do každé místnosti, kam jej postavíte. Je patrné, že ani u tak běžného zařízení, jakými jsou teplovzdušné ventilátory, se nemusíte vzdávat originálního designu. S originalitou přichází i vyšší cena a o to více zamrzí absence termostatu.

Futuristický design, keramické topné těleso, 360° oscilace
Chybí termostat

Ardes 4P11

Ardes 4P11 recenze a test

Teplovzdušný ventilátor s termostatem Ardes 4P11 vás osloví v případě, že hledáte nejen funkční přístroj, ale také stylový doplněk do moderní domácnosti. Navrhlo jej totiž italské designérské studio a rozhodně je to na něm vidět. Není to ale pouze o designu, má i kvalitní keramické topné těleso slibující vyšší účinnost.

Celkový příkon přístroje je 2000 W a zařízení můžete nastavit ve 3 výkonnostních stupních. Ventilátor umožňuje také volitelně foukat pouze studený vzduch. Přítomny jsou samozřejmě bezpečnostní funkce, jako je ochrana proti přehřátí a převrhnutí. O činnosti topidla máte přehled díky kontrolce.

Přístroj je vybaven termostatem, který je podsvícený efektním modrým LED světlem. To zároveň plní i praktickou funkci, neboť jej zvládnete ovládat také po tmě. S přihlédnutím k ceně bychom očekávali ještě další funkce, jako je třeba praktický časovač.

Moderní design, keramické topné těleso, 3 stupně výkonu
Chybí časovač

Imetec 4012

Imetec 4012 recenze a test

Teplovzdušný ventilátor Imetec 4012 vyvedený v pěkném industriálním designu nabízí možnost nastavení výkonu 1200 nebo 2000 W. Kromě toho umí také foukání pouze studeného vzduchu. Přístroj disponuje prachovým filtrem, což je velmi praktické zejména pro alergiky.

Vzhledem k vyšší ceně zde nechybí termostat, který poměrně bezproblémově snímá teplotu z okolního prostředí. Přístroj je vybaven úsporným keramickým topným tělesem, které je šetrnější k vaší peněžence a nabízí vyšší efektivitu.

Zařízení disponuje zajímavou funkcí proti zamrznutí, kdy může spínat při teplotách pod 5 °C. To oceníte zejména v sezónně obývaných rekreačních objektech. Topidlo překvapilo také tichým chodem a to i při vysokém výkonu. S ohledem na cenovou kategorii výrobku bychom ocenili ještě přítomnost časovače, který by posunul užitnou hodnotu zařízení o něco výše.

Keramické topné těleso, tichý chod, prachový filtr
Chybí časovač

Jak vybrat teplovzdušný ventilátor

Teplovzdušné ventilátory lze koupit za relativně nízké ceny, přičemž jsou lehké, přenosné a téměř okamžitě dokáží vytvářet teplo. Spolu s klasickými elektrickými přímotopy, od kterých se liší zejména přidaným výkonným ventilátorem, tvoří doplňkový způsob vytápění. Kromě výše uvedených kladů mají také určité zápory a tím nejvýznamnějším je poměrně vyšší spotřeba elektrické energie. Pokud však máte v objektu dvojí tarif na elektřinu, můžete toho využít a ušetřit. Pro občasné vytápění jsou ideální zejména do rekreačních objektů, které nejsou obývány celoročně a kde se nevyplatí instalace centrálního systému vytápění.

Keramické topné těleso

Lepší ekonomiky provozu lze dosáhnout také za pomocí keramických topných těles, které slibují až o 30 % vyšší účinnost, než je tomu u klasických elektrických topných spirál. Na druhou stranu mají tyto typy vyšší pořizovací cenu, a proto je důležité mít jasno, s jakou intenzitou hodláte horkovzdušný ventilátor používat.

Výkon teplovzdušného ventilátoru

Jedním ze základních parametrů každého topidla je pochopitelně schopnost výhřevu. Typický teplovzdušný ventilátor nabízí maximální příkon 2000 W a platí to pro naprostou většinu produktů na trhu. 2000 W je pak také typický maximální výkon, který je schopen takový přístroj vyvinout.

Výkon se však často nechá nastavit standardně ve dvou stupních, kdy se nižší stupeň většinou pohybuje okolo poloviny maximální hodnoty výkonu. U většiny modelů je také možno využít funkci studeného vzduchu. Tehdy teplovzdušný ventilátor netopí, ale pouze podporuje proudění v místnosti jako klasický větrák, to se samozřejmě hodí zejména v horkých dnech.

Provedení a vhodné užití

Mimo nejběžnější modely existují i provedení s menším výkonem, který se pohybuje v rozmezí 300, až 600 W. Použití těchto přístrojů dobře zvažte, zejména s ohledem na prostory, které jimi plánujete vytápět, protože jsou určeny zejména pro menší místnosti. Vzhledem k nižšímu výkonu mohou evokovat úsporu energie, avšak platí to pouze částečně. Nižší výkon totiž zároveň znamená, že bude přístroji trvat delší dobu, než místnost vytopí na požadovanou teplotu. Proto nejsou vhodné a ani ekonomicky výhodné do velkých místností, které ani nemusí zvládnout vytopit.

Standardně je teplovzdušný ventilátor volně stojící, takových modelů je naprostá většina a liší se od sebe zpracováním, designem i kvalitou. Poměrně oblíbenou minoritou je teplovzdušný ventilátor do zásuvky, který je velmi malý a hodí se opravdu jen do těch nejmenších místností.

Hlučnost ventilátoru

Jak již plyne z názvu těchto topidel, jsou vybaveny ventilátorem a jeho intenzitu lze u většiny zařízení regulovat ve dvou rychlostních stupních. Některé modely však mohou být hlavně na vyšší výkonnostní stupeň o něco hlučnější a proto je dobré parametr hlučnosti vždy sledovat. S problémy se můžete setkat zejména u levnějších modelů, ale nemusí to být nutně pravidlem. Vodítkem mohou být samozřejmě i spotřebitelské recenze, kde se hlučnost často řeší.

Další vlastnosti a funkce

U teplovzdušných ventilátorů si také dejte pozor na víření vzduchu, které nemusí být zrovna ideální pro osoby, které mají problémy s alergiemi. Proto některé modely disponují prachovým filtrem, který pomůže problém do určité míry eliminovat.

Lépe vybavené horkovzdušné ventilátory mohou mít zpravidla jednoduchý display, který usnadní ovládání a zpřesní nastavení. Někdy lze narazit i na model s časovačem a samozřejmostí by měly být bezpečností pojistky, zejména tedy ty proti přehřátí.

Mezi další praktické funkce, které dnešní přístroje mohou nabízet, patří připravenost pro takzvanou chytrou domácnost. Takový model je vybaven Wi-Fi modulem a můžete jej ovládat pomocí aplikace v chytrém telefonu. Budujete-li doma systém chytré domácnosti, určitě by vás tyto modely neměly minout.

4.5/5 - (31 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.