Úklid,

Sušičky prádla: Test a recenze 10 nejlepších

Obtěžuje vás sušení prádla na prádelních šňůrách, nebo na sušáku na prádlo a koš s vyžehleným prádlem vám již týden překypuje? Slyšeli jste kdysi o sušičkách prádla, ale děsí vás jejich spotřeba? Současné moderní kondenzační sušičky na prádlo s tepelným čerpadlem vás v tomto případě velice mile překvapí. Jsou finančně dostupné, mají vysokou účinnost a co je hlavní, oproti svým předchůdcům díky pokroku v technologii jsou i několikanásobně úspornější.

Výhody, které přináší, nejsou pouze úspora času, místa a vaší energie. Sušička prádla odstraňuje z oblečení žmolky, vlasy a zvířecí chlupy. Stejně tak proces sušení zbaví textil alergenů a pylů, čímž se dokonale hodí pro osoby trpící alergií. Pokud budete sušit podobný textil na správný program, obejdete se ve většině případů i bez žehličky, i když dokonalou košili bohužel nevyndáte ani z těch nejlepších současných spotřebičů.

Moderní sušičky mají ve většině případů přehledné displeje, díky kterým je ovládání hračka. Nabízí několik základních programů, kterými si prádlo připravíte přesně tak, jaké jej chcete ze sušičky vyndat – nadýchané, lehce vlhké pro snadné žehlení a další. O dokonalý výsledek se stará řada senzorů a čidel, které každý okamžik vyhodnocují stav prádla a podle toho sušení upravují.

Jakou sušičku koupit? Připravili jsme pro vás průvodce správného výběru sušičky tak, aby vás žádný parametr nepřekvapil, a vy jste stoprocentně věděli, co kupujete. V článku také naleznete recenze sušiček prádla, které jsme pro vás důkladně vybrali. Vybrané sušičky prádla prošly testy samotnými spotřebiteli a obstály na výbornou, případně získaly dobré hodnocení v dTest apod.

Pokud trpíte nedostatek místa, můžete zvážit pračku se sušičkou, kterým se věnujeme v samostatném článku.

Nejlepší sušičky prádla – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších sušiček na prádlo z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 AEG AbsoluteCare T8DBE48SCBosch WTX87EH0EUBeko HDF 7412 CSRXLG RC91V9AV4NElectrolux EW8H358SCWhirlpool FFT M22 9X2B EESamsung DV90T5240AXMiele TWF 760 WPIndesit YT M11 83K RXCandy CSO4 H7A2DE-S
Třída účinnosti kondenzaceBBBABBBAAB
Trvání standard programu154 min215 min179 min212 min154 min211 min220 min165 min165 min202 min
Hlučnost66 dB62 dB65 dB62 dB66 dB64 dB63 dB66 dB65 dB67 dB
Roční spotřeba235 kWh193 kWh212 kWh194 kWh235 kWh258 kWh194 kWh161 kWh175 kWh212 kWh
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 sušiček na prádlo

AEG AbsoluteCare T8DBE48SC

AEG AbsoluteCare T8DBE48SC recenze a test

Sušička prádla AEG AbsoluteCare T8DBE48SC se řadí k nejprodávanějším sušičkám na trhu, i proto má stovky pozitivních recenzí od spokojených spotřebitelů. Ti často oceňují velké množství programů, intuitivní ovládání a celkovou kvalitu zpracování. Tu dokládá i sám výrobce, který nabízí 10 ti letou záruku na invertorový motor a 5 ti letou záruku na celý spotřebič.

Jedná se o kondenzační sušičku s tepelným čerpadlem, která má lehce horší energetickou třídu A++. Ve srovnání s jinými modely existují i lehce levnější sušičky s lepší energetickou třídou, nemusí však nabízet tolik programů a tolik pokročilých technologií. Velkou výhodou je například SensiDry, která suší bezpečně při nízkých teplotách, nebo technologie ProSense, která šetří vodu a energii.

Prostorný buben má kapacitu pro sušení až 8 kg prádla a ve spojení se systémem AbsoluteCare zajistí sušička nejlepší péči pro všechny druhy materiálů. Hlučností 66 dB se nijak zásadně neliší od ostatních modelů, krátkou dobou základní programu pouze 154 minut však ano. K ovládání slouží velký otočný ovladač, který doplňují tlačítka a velký přehledný display.

Intuitivní ovládání a velké množství programů, mnoho pokročilých technologií, 10 let záruka na motor
Mírně horší energetická třída A++

Bosch WTX87EH0EU

Bosch WTX87EH0EU recenze a test

Sušička prádla A+++ Bosch WTX87EH0EU je umístěna v nejlepší energetické třídě, je proto značně energeticky úsporná a při běžném používání spotřebuje ročně pouze 193 kWh elektřiny. Jedná se o sušičku ve vyšší modelové řadě, proto nepřekvapí i velmi nízkou hlučností pouze 62 dB, kterou oceňuje nejedna pozitivní recenze. Hlasitost melodie po konci sušení by mohla být podle mnohých naopak vyšší.

Z nadstandardních funkcí zaujme možností propojit sušičku s chytrým mobilním telefonem skrze aplikaci Home Connect. Skrze tu lze například sledovat proces sušení i obdržet notifikaci o konci sušení, což může suplovat zmíněnou nevýhodu výše. Velkou výhodou je samočistící kondenzátor s automatickým proplachem a technologie AutoClean, díky které stačí ruční oplach zhruba jednou za 20 cyklů sušení.

Z další výhod lze zmínit jasné LED osvětlení bubnu, vyšší kapacitu pro 9 kg prádla, program pro alergiky nebo AntiVibration Design, který snižuje vibrace a hlučnost. Doplnit lze ještě praktické funkce Smart Dry, která automaticky vybere program sušení podle pracího cyklu, nebo funkci AutoDry, kterou lze volit stupeň sušení.

Velice tichá sušička prádla, propojení přes aplikaci Home Connect, samočistící kondenzátor
Melodie po konci sušení by mohla být hlasitější

Beko HDF 7412 CSRX

Beko HDF 7412 CSRX recenze a test

Úzká sušička prádla Beko HDF 7412 CSRX je ideální do menších prostorů, například do menších bytů a do bytů, které mají úzká futra. Její celková hloubka včetně přesahů je pouze 50,8 cm, a proto by s umístěním neměl být nikde problém. Vzhledem k příznivé pořizovací ceně potěší energetická třída A++, přičemž průměrná roční spotřeba je odhadována na 212 kWh.

Podle zkušeností je sušička mírně hlučnější – podle výrobce by však hlučnost neměla přesahovat 65 dB. Spotřebitelé často oceňují její Slim design, intuitivní a snadné ovládání nebo osvětlení v prostoru bubnu, které v této cenové relaci nebývá standardem. S funkcí EcoGentle dokáže sušit i při nízkých teplotách, což chrání tkaniny před jejich zničením.

Speciální buben AquaWave má kapacitu na 7 kg prádla a je navržený pro maximální šetrnost a zároveň efektivitu sušení. Dopomáhá k tomu speciálně navržený vzorek, který nezničí ani silonky nebo bavlnu. Potěší možnost sušičku připojit na odpad nebo dobře přístupné filtry.

Slim sušička prádla, speciální buben s osvětlením, 15 různých programů
Mírně vyšší hlučnost

LG RC91V9AV4N

LG RC91V9AV4N recenze a test

Sušička na prádlo LG RC91V9AV4N se řadí mezi skvělé a moderní sušičky s tepelným čerpadlem a pyšní se nejlepší energetickou třídou A+++. S průměrnou roční spotřebou elektřiny 194 kWh je proto velmi úsporná a nabízí celou řadu možností, jak ji využívat. Velkou výhodou je přítomnost technologie Dual Inverter Heat Pump, která pomocí duálního tepelného čerpadla dává na výběr mezi rychlým, nebo energeticky úsporným sušením.

Z pohledu uživatelského komfortu je potěšující přítomnost Wi-Fi konektivity, skrze aplikaci LG ThinQ lze sušičku ovládat na dálku, přidávat programy anebo dokonce komunikačně propojit sušičku s pračkou. Základní programovou nabídku o 14 položkách je tímto možné rozšířit o dalších 13 programů.

Disponuje funkcí samočistícího kondenzátoru, má osvětlený buben, zvukovou signalizaci či program pro alergiky, který dokáže odstranit až 99,9 procent alergenů. Potěšující je rozšířená záruka na invertorový motor v délce 10 ti let, ale i její objemný buben, který pojme 9 kilogramů prádla.

Sušička prádla A+++, duální invertorové tepelné čerpadlo, prémiové funkce a technologie
Bez odpadní hadice v balení

Electrolux EW8H358SC

Electrolux EW8H358SC recenze a test

Kondenzační sušička prádla Electrolux EW8H358SC má velmi dobrý poměr cena/výkon, řadí se do úsporné energetické třídy A++ a vybavena je množstvím pokročilých technologií. Vítaná je například technologie SensiCare, která automaticky sleduje vlhkost prádla a podle toho sama řídí proces a dobu sušení.

Z dalších lze zmínit technologii GentleCare, která suší až poloviční teplotou, což značně snižuje namáhání prádla, a tedy mu prodlužuje životnost a neničí jej. DelicateCare zase řídí teplotu a pohyb bubnu, což opět pozitivně ovlivňuje šetrnost a energetickou úspornost. Zvládne usušit až 8 kg prádla, má standardní hloubku a snadno se ovládá i provádí rutinní údržba.

Kromě výše zmíněného oceňují spotřebitelé ve svých recenzích možnost připojení sušičky na odpad, možnost snadného přehození otevírání dvířek či celkově velmi dobrou kvalitu zpracování. Výrobcem udávaná hlučnost 66 dB je mírně vyšší, než může být u jiných modelů, spotřebitelé na to ze zkušeností však nemají shodný názor. Jedni ji hodnotí jako tichou, zatímco druzí vyšší hlučnost připomínají.

Velké množství programů a technologií, integrované senzory vlhkosti, snadná údržba i ovládání
Mírně vyšší hlučnost

Whirlpool FFT M22 9X2B EE

Whirlpool FFT M22 9X2B EE recenze a test

Kondenzační sušička prádla s tepelným čerpadlem Whirlpool FFT M22 9X2B EE je moderní sušička v energeticky úsporné třídě A++. Ve své cenové kategorii potěší extra velkým nerezovým bubnem s objemem 120 litrů, který bez potíží pojme až 9 kilogramů prádla. Zaujme také technologií 6. smyslu, která automaticky nastavuje parametry sušení tak, aby bylo co nejefektivnější.

Po registraci produktu u výrobce je možné využít rozšířenou záruku na invertorový motor v délce až 10 ti let, což potvrzuje i celkovou kvalitu zpracování. K dispozici je 15 programů, které se snadno volí velkým otočným ovladačem, jenž je doplněn o LED displej. Z programů lze zmínit například program Eco, bavlna, osvěžení, rychlý program ale i režim pro hedvábí nebo syntetické materiály.

Odložený start sušení je možné nastavit až na 24 hodin a funkce FreshCare+ se postará, aby bylo prádlo vždy nadýchané a co nejvíce bez pomačkání. S přesahem má sušička ve srovnání větší hloubku necelých 68 centimetrů a oproti jiným má také mírně vyšší spotřebu elektrické energie, což jde značně na vrub velké kapacitě bubnu.

Technologie 6. smysl, větší kapacita bubnu 9 kg, rozšířená záruka na motor 10 let
Nemá program pro alergiky

Samsung DV90T5240AX

Samsung DV90T5240AX recenze a test

Stříbrno černá sušička prádla Samsung DV90T5240AX je energeticky velice úsporná, spotřebuje ročně zhruba 194 kWh elektrické energie a proto se řadí i do nejlepší energetické třídy. Vzhledem k funkcím, technologiím a k pořizovací ceně má dobrý poměr cena/výkon, nicméně velmi zásadní je pro mnohé spotřebitelé její vzhled, ve kterém se nabízí naprosté minimum sušiček.

Disponuje systémem proti pomačkání prádla Wrinkle Prevent a má Inteligentní ovládání s AI Control, které personalizuje proces sušení podle vašich zvyků a navrhuje s velkou úspěšností sušící cykly. Sušení prádla probíhá díky trojici senzorů na výbornou, zařízení vyhodnocuje vlhkost a teplotu, podle čehož následně samo upravuje proces sušení.

Velký buben s vnitřním osvětlením pojme až 9 kilogramů prádla, dvířka mají reverzibilní funkci a potěší možnost využít program pro alergiky, nebo další z celkové nabídky 14 ti programů. Vyzdvihnout můžeme například program pro extra rychlé sušení za 35 minut, nebo i možnost propojit a ovládat sušičku pomocí aplikace SmartThings.

Inteligentní funkce AI control, nejlepší energetická třída A+++, dobrý poměr cena/výkon
Delší doba základního programu 220 minut

Miele TWF 760 WP

Miele TWF 760 WP recenze a test

Sušička na prádlo s parní funkcí Miele TWF 760 WP se řadí mezi nejlepší sušičky prádla, jaké si dnes můžete pořídit. Má bezkonkurečně nízkou spotřebu elektrické energie, při průměrném využití spotřebuje za rok pouze 161 kWh. Samozřejmě tedy spadá do nejlepší energetické třídy A+++, stejně tak jako patří do nejlepší třídy A v oblasti účinnosti kondenzace/sušení.

Potěší nadstandardní funkcí SteamFinish, která se aktivuje na konci sušení a zajistí krásně načechrané prádlo, které je takřka bez pomačkání. K dispozici je celkem 12 programů a mnoho moderních funkcí, které odpovídají vyšší pořizovací ceně. S funkcí EcoSpeed lze například zkrátit program až o 20 minut a pomocí funkce AddLoad lze kdykoliv přidat další kusy oblečení.

Díky technologii EcoDry má trvale nízkou spotřebu elektrické energie, disponuje vnitřním LED osvětlením a ovládá se pomocí dotykového ovládání s displejem MTouch. Samozřejmostí je možnost propojení s chytrým mobilním telefonem přes aplikaci Miele@mobile, ale dokáže komunikovat i přímo s pračkou a dle toho nastavit vhodný program. Sušička je výkonná a díky technologii SilenceDrum i tichá, byť hlučnost na energetickém štítku je udávána 66 dB.

Parní sušička, nejlepší energetická třída i účinnost sušení, technologie FragranceDos
Adekvátně vyšší pořizovací cena

Indesit YT M11 83K RX

Indesit YT M11 83K RX recenze a test

Kondenzační sušička s tepelným čerpadlem Indesit YT M11 83K RX má výborný poměr cena/výkon, za relativně nízkou cenu získáte kvalitní a úspornou sušičku, která má nejlepší třídu energetické účinnosti. Díky tomu spotřebuje za rok průměrně jen 175 kWh elektřiny, což je o několik desítek kWh méně než podobné modely v této cenové kategorii.

Spotřebitelé v recenzích oceňují zmíněnou výhodnost, ale i celkovou kvalitu spotřebiče. Na rozdíl od většiny jiných sušiček je u této součástí speciální koš na sušení bot, který tak není nutné dokupovat extra. Má velmi intuitivní ovládání, kde hlavní úlohu plní otočný ovladač, jenž doplňují tlačítka a přehledný display.

Zvládne usušit až 8 kilogramů prádla a vybrat si lze jeden z 15 ti sušících programů. Zajímavostí je funkce Easy Mix Cycle, při které lze sušit 3 kilogramy prádla různých barev bez nutnosti třídění. Z programů lze vyzdvihnout rychlý 45 ti minutový, program, program na syntetiku, košile, sport nebo přikrývky. Zkušenosti pak potvrzují, že i při sušení objemného prádla jsou výsledky sušení velice dobré.

Výborný poměr cena/výkon, nejvyšší energetická účinnost A+++, přihrádka na obuv součástí
Nic zásadního

Candy CSO4 H7A2DE-S

Candy CSO4 H7A2DE-S recenze a test

Levná sušička prádla Candy CSO4 H7A2DE-S patří mezi nejlevnější slim sušičky prádla na trhu. Její hloubka včetně přesahů je pouze 51,5 cm, takže se bez potíží vejde i do menších bytů a do bytů, které mají užší futra. Kromě toho je moderně vybavená, samozřejmostí je funkce odloženého startu, bezpečnostní zámek dveří nebo možnost sledovat stav zanesení filtrů pomocí ukazatelů.

Vzhledem k nízké pořizovací ceně má druhou nejlepší energetickou třídu, stejně tak jako druhou nejlepší třídu účinnosti kondenzace/sušení. Ze zkušeností pak spotřebitelé chválí velký počet programů, dobře dostupnou nádobu na vodu ve dvířkách nebo snadné čištění filtrů. Upozorňují také na mírně vyšší hlučnost, která je podle výrobce 67 dB.

Sušička je bez možnosti napojení na odpad, což může být pro některou část spotřebitelů zásadní nevýhoda a je potřeba na to myslet. Nevyhnete se tak nutnosti po pár sušících cyklech ručně nádobu vylévat. Naproti tomu však zaujme funkcí Simply Fi, která umožňuje propojit sušičkou s chytrým mobilním telefonem skrze Wi-Fi, a kromě jiného i rozšiřovat základní sadu programů.

Úzká sušička prádla, možnost ovládání chytrým telefonem, praktické chytré funkce
Sušička prádla bez odpadu

Nejprodávanější sušičky prádla

Nejprodávanější sušičky prádla na trhu jsou ty od značek: Beko, AEG, LG, Bosch. Oblíbené a kvalitní jsou také Whirlpool, Samsung, Hoover a Electrolux. Levné sušičky prádla pořídíte už od 8000 Kč.

Jak vybrat sušičku

Předně byste se měli zeptat sami sebe, jak často a jaké množství prádla perete, potažmo tedy budete sušit. Pro pár stačí maloobjemové sušičky prádla o objemu sedmi kilogramů, zatímco čtyř členná rodina hravě využije sušičku s objemem 9 kg i více. Berte ohled na blízkou budoucnost, tento spotřebič kupujete na mnoho let dopředu, takže pokud vám to prostor prádelny či koupelny dovolí, dejte přednost vyššímu objemu.

Druhy sušiček

Za dobu vývoje vzniklo několik druhů sušiček s tím, že v současné době se setkáte v drtivé většině pouze s jedinou technologií. Pro ucelenost si je zmíníme.

Ventilační sušička

Ventilační, neboli odvětrávací sušičky pracují na principu horkého vzduchu, který se s odpařenou vodou z oblečení odvádí ventilací pryč ze sušičky. Znatelnou nevýhodou je nutný stavební zásah pro vývod horké páry vně budovy, na druhou stranu jsou levné a mají nižší spotřebu elektrické energie. Aktuálně se s nimi téměř nesetkáte, stejně tak jako nejsou v nabídkách obchodů. Zmíněná drtivě používaná technologie je technologie kondenzační.

Kondenzační sušička s topným tělesem

Tento druh sušiček bývá zkráceně označován pouze jako kondenzační sušička. Princip, jak se nechá vyčíst z nadpisu, vychází z topného tělesa, které vytvoří teplo a vysrážená voda se odvede do kondenzační nádoby, čímž prádlo schne. Toto jsou právě ty neúsporné zařízení – náklady spojené s provozem topného tělesa jsou vysoké, na druhou stranu sušení trvá kratší dobu a pořizovací cena tohoto druhu je nižší. Jsou ovšem na ústupu a v našem výběru top deseti je nenajdete.

Kondenzační sušička s tepelným čerpadlem

U tohoto druhu se můžeme často setkat s označením pouze sušička s tepelným čerpadlem. Jedná se o technologického nástupce, který v současnosti dominuje trhu se sušičkami od nejlevnějších modelů, až po ty nejsofistikovanější. Princip sušičky je stejný, kondenzát je zachycen a sveden do sběrné nádoby či do odpadního potrubí. Rozdíl je v technologii ohřevu vzduchu, kdy tepelné čerpadlo zbytkové teplo využívá k dalšímu ohřevu studeného vzduchu. Neuniká tak ze zařízení ven a díky tomu jsou sušičky s tepelným čerpadlem účinnější a mnohonásobně úspornější. Sušící cyklus trvá o něco déle, je ovšem šetrnější, a proto se tento druh sušiček oproti typu s topným tělesem nechá používat i na jemné textilie.

Energetická náročnost a účinnost kondenzace

Důležité parametry, které vám napoví nakolik je váš vybraný model účinný, nebo kolik vás bude provoz sušičky stát. Oba parametry jsou snadno zjistitelné na energetickém štítku, který musí každý spotřebič mít. Na zmíněném štítku také naleznete údaj o průměrné roční spotřebě, který jsme mimochodem zanesli také jako porovnávací parametr do top desíti produktů.

Energetické třidy moderních sušiček se pohybují zhruba od A do A+++. Vyjadřuje nám to tedy jak moc je spotřebič ve výsledku úsporný. Ruku v ruce se s energetickou třídou můžete zaměřit na již zmíněnou průměrnou roční spotřebu. Ta se udává v kilowatt hodinách s jejichž pomocí si lze orientačně spočítat kolik vás provoz sušičky bude ročně stát. Tento výsledek vychází ze 160 sušících cyklů za rok v základním sušícím programu.

Účinnost kondenzace neboli účinnost sušení má škálu od A do G s tím, že třída sušení A na standardní program vysuší více než 90 % vody a třída G vysuší na standardní program méně než 40 % vody. V našich recenzích se nacházejí sušičky s účinností kondenzace A a B, a proto zmíníme ještě parametry třídy B, která na standardní program vysuší 80 – 89,9 % vody z prádla.

Buben a rozměry sušiček

Objem bubnu je jedním z hlavních parametrů, které budete zohledňovat při výběru sušičky a je to na zcela subjektivním rozhodnutí a potřebách domácnosti. Nejčastěji se objemy pohybují od 7 kg mokrého prádla do 10 kg. Buben již mívá většinou průhledná dvířka a můžete se také setkat s vnitřním LED osvětlením bubnu. Tato vlastnost a funkce nejenže vypadají efektně a prémiově, zároveň se vám ale nestane, že byste v bubnu přehlédli a zapomněli nějakou část oděvu.

Rozměry sušiček se pohybují ve stejných číslech, jako standardně veliké čelně plnící pračky. Šířka tedy zhruba 60 cm, hloubka také 60 cm a výška kolem 85 cm. Pokud vám to prostor umožní, snažte se sušičky umisťovat alespoň půl metru od zdí či okolních zařízení, aby sálající teplo mělo kam od sušičky unikat.

Mezikusy

Umístění sušiček do prostoru koupelen či prádelen můžete elegantně vyřešit pomocí mezikusu, kterým spojíte vertikálně sušičku a pračku dohromady. Mezikus mívá v sobě integrovaný šuplík, který oceníte při manipulaci s prádlem. Věnujte pozornost správnému výběru mezikusu, aby byl kompaktní jak s vaší pračkou, tak sušičkou.

Oboustranná dvířka

Bojujete-li s prostorem a jste omezeni pouze na otevírání dvířek na jednu stranu, kontrolujte u vybraného modelu buďto jejich směr otevírání, nebo vyhlížejte vlastnost oboustranná dvířka. Jedná se o stále více rozšiřující se vychytávku, díky které si sami zvolíte, na jakou stranu se budou dvířka od bubnu otevírat.

Parametry a funkce

Základní funkce mají v dnešní době již všechny sušičky na prádlo. Níže si vysvětlíme několik parametrů a funkcí, které práci se sušičkou ještě více usnadňují.

Nádoba na kondenzát, filtry a čištění

Kondenzační druhy sušiček, kterým je věnován tento nákupní rádce, přeměňují vodu v oblečení na páru, která se sráží uvnitř zařízení a je zachytávána v nádobce na kondenzát. V této nádobce buďto zkondenzovaná voda zůstává a vy ji nejlépe po každém cyklu vylijete, nebo lze sušičku napojit na odpad, kterým bude voda po každém cyklu odvedena. Kapacita nádoby se liší a bývá o objemu několika litrů, dojde-li k úplnému naplnění z několika cyklů sušení, zařízení vás na to upozorní a nenechá vás v dalším cyklu pokračovat.

Většina sušiček je vybaveny dvěma filtry, které je potřeba čistit, pokud není vámi vybraný model vybaven samočistící funkcí kondenzačního filtru. Filtry zachycují chlupy, žmolky textilu a další nečistoty z prádla. Běžně bývají dva s tím, že první, který je umístěn u nádobky na kondenzát je potřeba čistit nejlépe po každém cyklu.

Zmíněná automatická funkce čištění tento filtr několikrát během sušícího cyklu opláchne a tím vás zbavuje potřeby jej pokaždé čistit – nečistoty se z filtru spláchnou do nádoby na kondenzát, odkud je vylejete, nebo putují samy do odpadu. Další filtry jsou doplňkové tomuto hlavnímu a nevyžadují tak častou údržbu, jako tento. Mějte na paměti, že čisté filtry jsou základním předpokladem pro správnou funkci sušičky, s neudržovanými filtry vzrůstá spotřeba, prodlužuje se sušící cyklus a rychleji se opotřebovává samotné zařízení.

Parní funkce

Někdy také funkce „snadné žehlení“ prádlo v sušičce před koncem cyklu lehce předpaří, čímž se zjemní záhyby v textilu a pádlo se tak bude mnohem snáze žehlit. Doporučujeme využívat tento program, pokud opravdu víte, že po konci cyklu budete ihned žehlit. Prádlo totiž není zcela suché a při delší době v bubnu sušičky by mohlo zatuchnout. Pomoci si můžete v tomto případě časovačem, kdy si naplánujete konec parní funkce na dobu příchodu ze zaměstnání či procházky a nestane se vám, že by sušení skončilo v čas, kdy již nebudete doma.

Žehlící funkce

Opět pomocí vodní páry při sušení dokáže prádlo připravit v nejlepším případě zcela nepomačkané. V tomto režimu vyndáváte prádlo již dokonale suché. Efektivita funkce „bez žehlení“ závisí na typu tkaniny a množství prádla v bubnu a samozřejmě také na správně nastaveném typu tkaniny. Čím správnější nastavení a skladba tkanin bude, tím dokonaleji vyžehlené prádlo ze sušičky vyndáte.

Refresh funkce

Určitě se čas od času setkáte při prohrabávání vaší skříně s oblečením, které jste delší dobu nenosili, s kousky pomačkanými či se záhyby v důsledku skládání. Není nic snadnějšího, než tato trička a další textil vložit do sušičky na program refresh. Díky této funkci vyndáte prádlo opět nadýchané, vyžehlené a bez pachů a alergenů. Prádlo jednoduše občerství a vy s ním budete moc dělat opět parádu.

Doplňky a vychytávky

Pro vaši dokonalou domácnost si můžete pořídit to nejlepší, co současné technologie nabízí. V kategorii sušiček jsou to zejména modely, které oplývají několika typy senzorů a čidel, které zajišťují nejlepší možný proces sušení. Senzory a čidla hlídají aktuální vlhkost prádla, teplotu uvnitř bubnu a hmotnost prádla. Tyto parametry se při procesu neustále vyhodnocují a sušička tak pracuje co možná nejefektivněji. Díky tomuto hlídání se vám nestane, že by se prádlo v sušičce srazilo, či jinak poškodilo.

Bezpečnostní pojistka otevření bubnu je v současné době u většiny sušiček prádla. Chrání tak především vaše děti před vniknutím do bubnu během procesu sušení a následným nepříjemnostem. Dvířka jsou zajištěna až do doby, než je naprosto bezpečné do bubnu sáhnout.

Posledními výstřelky na poli chytrých spotřebičů je propojení v rámci chytré domácnosti, nebo alespoň propojení s vaším chytrým telefonem. Ovládání a časování sušičky bezdrátově, například z práce dává ovládání zcela nový rozměr, na který si uživatel takto inteligentní sušičky velice brzo zvykne a již nebude chtít jinou.

4.7/5 - (12 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.