Malé spotřebiče do kuchyně,

Sušičky ovoce: test, recenze | TOP 6 sušiček potravin

Sušení je nejstarší způsob, jakým člověk uchovával nasbíranou, vypěstovanou, nebo ulovenou stravu. S příchodem elektrického pomocníka do kuchyně, sušičky potravin, se nejčastěji suší ovoce a zelenina. Ať si ovoce a zeleninu vypěstujete na vlastní zahrádce, nebo si koupíte výhodně uprostřed sezóny, kdy je jich na pultech farmářských trhů a v obchodních domech dostatek, sušením si ovoce a zeleninu uchováte bez problému na několik měsíců. A co je nejlepší, neztratíte z ní důležité a životu prospěšné vitamíny, minerály a aroma.

Moderní sušička ovoce je však do značné míry multifunkční pomocník. Zvládne kromě ovoce sušit nejen již zmíněnou zeleninu, ale také houby, bylinky, maso, či ryby. V některých univerzálnějších spotřebičích zaděláte dokonce těsto, nebo připravíte domácí jogurt. Je tedy dobré si před pořízením sušičky na ovoce pořádně promyslet, jak často a na co budu zařízení používat. Někomu se vyplatí dražší a výkonnější multifunkční sušička, jinému bohatě poslouží základní model s průměrným příkonem a výkonem.

V našem prostředí lidé nejčastěji suší nasbírané ovoce, zeleninu a pro někoho možná překvapivě, houby. Proto mají tyto zařízení největší sezónu v létě a na podzim. Ovšem ani v dalších měsících nemusí sušička zahálet. Skvělé je sušení masa, čímž nám vznikne legendární Jerky. Takto sušením připravené maso nám vydrží opět až několik měsíců a je skvělé například na výlety a sportovní aktivity, jako kvalitní zdroj energie.

Sušičku ovoce stále častěji využívají také příznivci tzv. RAW stravy, při které potraviny nejsou tepelně upravovány, nebo jsou, ale při nízkých teplotách. To sušička ovoce a potravin splňuje a lidé v ní tak stále častěji připravují nová chutná jídla a sdílejí své recepty, kterých jsou dnes na webu v kuchařkách stovky. Nejpopulárnější produkt sušiček, křížaly, určitě nemusíme dále představovat.

Pro snazší výběr jsme z hodnocení a testů vybrali nejlepší sušičky ovoce a připravili jejich recenze, spolu s nákupním průvodcem. Jsou v nich jak sušičky kulaté, tak hranaté, průhledné či neprůhledné, základní a multifunkční.

Nejlepší sušičky ovoce – TOP 6

V tabulce je výběr 6 nejlepších sušiček ovoce z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelPočet platRegulace teplotyKonstrukce 
Ezidri ULTRA FD1000 recenze a testEzidri ULTRA FD1000535 - 60 °CKulatá, neprůhledná
ETA Vital Air 0302 recenze a testETA Vital Air 0302930 - 70 °CHranatá, neprůhledná
Rommelsbacher DA 750 recenze a testRommelsbacher DA 7504AnoKulatá, neprůhledná
Profi Cook DR 1116 recenze a testProfi Cook DR 1116440 - 70 °CHranatá, průhledná
Concept SO-1020 recenze a testConcept SO-1020935 - 70 °CKulatá, průhledná
Gorenje FDK20MG recenze a testGorenje FDK20MG5NeKulatá, průhledná

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Ezidri ULTRA FD1000ETA Vital Air 0302Rommelsbacher DA 750Profi Cook DR 1116Concept SO-1020Gorenje FDK20MG
Rozměry (š/v/h) cm40 / 29 / 4034,5 / 35 / 5034,5 / 33 / 34,561,5 / 38,5 / 30,833 / 36 / 3426,8 / 27 / 26,8
ČasovačNeAnoAnoAnoNeNe
Velikost síta⌀ 39 cm29,4 x 36,5 cm⌀ 34,5 cm32 x 25 cm⌀ 32 cm⌀ 26 cm
Hmotnost5 Kg7,6 Kg2,8 Kg7,4 Kg3,2 Kg1,6 Kg
VíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 6 sušiček potravin

Ezidri ULTRA FD1000

Ezidri ULTRA FD1000 recenze a test

Často skloňována jako sušička ovoce, která nemá na našem trhu konkurenci. Seznamte se s Ezidri ULTRA FD1000, sušičkou kulatého tvaru s neprůhlednými platy. Její hlavní a nepřekonatelnou výhodou je její dostatečný výkon a rovnoměrné sušení až na 30 patrech najednou. Nutno zmínit, že při koupi obdržíte pater pouze 5, další ovšem není žádný problém sehnat a přikoupit.

Ezidri má plynulou regulaci teploty a to od 35 do 60 °C. Můžete tedy bez obav sušit různé druhy potravin. Síta patří rozměrově mezi největší, jaké můžete na trhu sehnat, mají příjemných 39 cm v průměru. Celková hmotnost zařízení činí 5 Kg a rozměrově nepatří mezi nejskladnější zařízení.

V zařízení chybí časovač a pokročilé programové funkce. S největší pravděpodobností je výrobce vyřadil záměrně, aby prodloužil dobu životnosti. Ezidri má velice malou poruchovost i při dlouhodobém vysokém zatížení. Časovač ovšem můžete spolehlivě nahradit externím zařízením do zásuvky. Kvalitní zpracování má další nespornou výhodu a tou je dokonalé sušení na všech plátech ve všech místech. S touto sušičkou ovoce se tedy zabývat prohazováním jednotlivých pater nemusíte.

Až 30 plat, kvalitní sušení a provedení, prostorná síta
Chybí zabudovaný časovač

ETA Vital Air 0302

ETA Vital Air 0302 recenze a test

ETA Vital Air 0302 je hranatá sušička potravin v neprůhledném provedení. Jedná se o moderní, velice dobře vybavené zařízení, u kterého se výrobce chlubí úsporou času až 30%, úsporou energie až 20% a rovnoměrným sušením s technologií Air Flow – nemusíte tak během sušícího procesu prohazovat jednotlivé tácy.

ETA má tichý provoz, v základním balení naleznete 9 plat a plata jsou tímto počtem na svém maximálním čísle. Samozřejmostí je plynulá regulace teploty, kterou lze nastavit od 30 do 70 °C a nastavení lze provádět po 1 °C. Potěší také přítomnost pokročilého časovače, který pracuje po jedné minutě a lze nastavit až na 41 hodin.

Snadno se ovládá pomocí 2 LCD panelů. V sušičce připravíte kromě ovoce, zeleniny, masa či ryb také wrap placky, raw tyčinky či celozrnné krekry. Přístroj má také speciální programy na přípravu jogurtů, kynutí těsta, sušení domácích těstovin nebo program na rozpékání pečiva. ETA Vital Air 0302 tedy není pouze obyčejná sušička, ale všestranný pomocník.

Multifunkční použití, plynulá regulace teploty a časovače
Nemožné dokoupit další plata

Rommelsbacher DA 750

Rommelsbacher DA 750 recenze a test

Sušička na ovoce Rommelsbacher DA 750 je kulaté konstrukce v neprůhledném provedení. Nabízí čtyři příjemně velké sušící patra s průměrem 34,5 cm a další lze běžně dokoupit. Zajímavé je umístění motoru pro tvorbu a rozvod horkého vzduchu, které není umístěno jako u většiny zařízení vespod, ale naopak ho najdeme na vrchu sušičky.

Výbava obsahuje funkci regulace teploty a to ve třech stupních. Nechybí ani časový spínač s automatickým vypnutím sušičky, který lze nastavit až na dvanáct hodin. Sušička je také příjemně tichá a zvládá sušit všechny běžné potraviny, jako je ovoce, zelenina, houby, či maso. Síta jsou plná, takže nehrozí, že by se například bylinky síty propadávaly a díky tomu se i plata velice dobře myjí.

Výkon sušičky Rommelsbacher je naprosto dostatečný a při dokoupení dalších plat bude provoz ještě více ekonomický. Pro někoho může být přínosné velice snadné ovládání, které obstarávají dva velké otočné knoflíky. Zamrzí snad jen skutečnost, že výrobce dodává pouze čtyři sušící patra.

Vysoký výkon, snadné ovládání
Při koupi pouze čtyři síta

Profi Cook DR 1116

Profi Cook DR 1116 recenze a test

Sušička od výrobce Profi Cook s modelem DR 1116 je jakýmsi mezistupněm, mezi dvěma nejčastějšími konstrukcemi, s jakými se lze setkat. Tento model je hranatého tvaru, avšak provedením zůstává věrný sušičkám kulatým – tedy horký vzduch prostupuje patry odspodu směrem vzhůru.

Jedná se o kompaktnější sušičku ovoce se čtyřmi patry o rozměrech 32 x 25 centimetrů. Pokud tedy nesušíte celou úrodu z vaší zahrádky, ale chcete si občas připravit kvalitní RAW pokrm, je tento model stvořen přímo pro Vás. Zařízení disponuje displejem, který výrazně usnadňuje nastavení a práci se spotřebičem. Zobrazuje aktuální teplotu a také se pomocí něj teplota reguluje a to od 40 do 70 °C.

Sušička má v sobě zabudován také elektronický časovač, který má rozsah jedné až čtyřiceti osmi hodin. Pogumované nohy jsou zárukou stability a hlučnost 50 dB zaručí, že o sušičce nebude během práce téměř vědět.

Kompaktní rozměry
Omezený počet pater

Concept SO-1020

Concept SO-1020 recenze a test

Zástupcem jednoduché kulaté sušičky s průhlednými platy je Concept SO-1020, která je zároveň jedním z nejprodávanějších modelů. Nechcete trávit zbytečný čas složitým nastavováním? S tímto modelem nastavíte jedním otočným knoflíkem teplotu a sušení může začít. Jednoduchosti sekunduje fakt, že Concept SO-1020 nemá zabudovaný časovač, což ovšem můžete vyřešit časovačem externím přímo do zásuvky.

Součástí balení máte 9 sušících sít o průměru 32 centimetrů, které zaručují optimální sušící plochu. Přikoupit lze ještě jedno patro a používat tak zároveň až 10 plat najednou. Regulace teploty probíhá zmíněným knoflíkem od 35 do 70 °C. Praktický je také ventilátor, zajišťující rovnoměrné sušení.

Výhodou čirých sít je usnadněná kontrola procesu sušení bez toho, abyste museli během procesu plata nadzvedávat. Kromě ovoce lze v sušičce sušit také bylinky, maso, ryby nebo třeba těstoviny, přičemž to není úplný výčet možností. Samozřejmostí je pojistka proti přehřátí, přičemž příkon modelu činí 245 W.

Dobrý poměr cena/výkon, ventilátor
Absence zabudovaného časovače

Gorenje FDK20MG

Gorenje FDK20MG recenze a test

Také Gorenje má své zástupce mezi sušičkami potravin. Konkrétně model Gorenje FDK20MG, který se nechá brát jako naprostý základ, se kterým se v kategorii sušiček na ovoce můžete setkat.

Příkon spotřebiče je 240 W, což je dostatečná hodnota pro použití několika sušících plat najednou. V balení dostanete 5 kulatých průhledných sít o průměru 26 centimetrů. Jedná se tedy o kompaktnější sušičku. Také váha odpovídá menším rozměrům a to přibližně jednomu a půl kilogramu. Pláty jsou výškově nastavitelné, což oceníte při sušení větších kusů ovoce či zeleniny, typicky například rajčat nakrájených na měsíčky.

Jednoduchost a kompaktnost má za následek absenci regulaci teploty a také absenci integrovaného časovače. Pří práci s tímto modelem je tedy potřeba čas od času sušené potraviny hlídat, aby nedošlo k příliš rychlému sušení a následnému spálení. Výrobce ovšem tuto vlastnost řeší čirými platy, takže kontrola průběhu je velice snadná.

Velice snadná obsluha
Absence regulace teploty

Nejprodávanější sušičky ovoce

Nejprodávanější sušičky ovoce na trhu jsou ty od značek: Concept, Klarstein, Sencor, G21, ETA. Oblíbené a kvalitní jsou také ETA a Ezidri. Vyhledávaná je rovněž sušička na ovoce Lidl pod značkou Silvercrest.

Jak vybrat sušičku ovoce

Při výběru nové sušičky potravin bychom měli dbát na technické parametry, funkce, vlastnosti a rozměry, které od spotřebiče očekáváme. Nejednou se stalo, že sušička vypadající na obrázku jako velká, byla po rozbalení krabice malá a obráceně. Předejděte tomuto zbytečnému zklamání, změřte si prostor, kde bude sušička stát a udělejte si také představu o tom, jak velká plata konkrétní model nabízí, případně kolik jich obsahuje a na kolik je sušička konstruována.

Jaký tvar upřednostnit?

V současnosti máme dva typy sušiček ovoce a to kulaté a hranaté. Každá konstrukce má své výhody i nevýhody a hodí se tak pro jiné spotřebitele. Platí však, že pokud budete sušičku používat správně, výsledek bude z obou konstrukcí perfektní.

Kulaté sušičky na ovoce

Jsou v nabídkách výrobců častější a finančně dostupnější. Mají výhodu v tom, že můžete plata vrstvit podle toho, kolik potravin potřebujete sušit. V jednotlivých sítech mohou být také různé druhy ovoce či zeleniny zároveň, pokud je sušení druhů vhodné při podobných teplotách. Horký vzduch je vháněn do zařízení zespoda prostředkem zařízení. Z toho vyplívá, že plata výše se budou sušit déle a také potraviny blíže středu budou o poznání hotovy dříve, než ty na vnější straně síta. Z těchto důvodů je vhodné během sušení síta přehazovat, aby bylo docíleno rovnoměrného usušení ve všech patrech sušičky.

Určité usnadnění nám přinese funkce otáčení sušících plátů. Konstrukce sušičky obsahuje motor, který pláty pomalu otáčí. Rotující síta mají chytře navržené otvory taky, aby v nich horký vzduch rovnoměrněji cirkuloval. Výsledkem je tak dosažení rychlejšího a hlavně rovnoměrnějšího usušení ovoce, zeleniny či masa ve všech patrech a na všech místech sušících sít.

Hranaté sušičky na ovoce

Při výběru hranatých sušiček se musíme spokojit s menším výběrem, což ovšem nemusí být notně na škodu. Hranatá konstrukce se používá u profesionálních spotřebičů a obvykle i domácí hranaté sušičky nabízí více funkcí a tím pádem větší komfort.

Horký vzduch může být v levnějších variantách vháněn zespoda a v tomto případě se neliší od sušiček kulatých. Vyspělejší modely vhání vzduch do prostoru plat ze strany, čímž je sušení téměř rovnoměrné a odpadá tak nutnost prohazovat při procesu sušení síta. Navíc pokud byste přeci jen plata prohodit potřebovali, učiníte tak daleko snadněji a rychleji, bez zbytečné ztráty tepla. Plata se totiž do zařízení zasouvají podobně jako pekáče do trouby a to s sebou nese zmíněná pozitiva.

Proč jsou některé sušičky průhledné a jiné neprůhledné?

Průhledné sušičky mají nespornou výhodu, že můžete během sušení potraviny kontrolovat, aniž byste nadzvedly sušící plata a uniklo vám vyrobené teplo. Jsou tedy efektivnější a v neposlední řadě se můžete procesem sušení kochat. V některých manuálech se můžete dočíst, že neprůhledná plata jsou zvolena pro to, aby nedocházelo působením světla k ničení zdraví prospěšných látek. Nakolik je to ovšem pravda a nakolik marketingový tah, nedokážeme posoudit.

Rozměry, počet a velikost plat

Že na obrázku byla sušička velká? Nenechte se zmást pěknými obrázky a raději se vždy informujte o skutečných rozměrech každého typu. Podle předpokládaného využití vybírejte buďto mezi menšími, nebo většími modely, všech je v nabídce dostatek.

Zaměřte se také na počet plat, které jsou v ceně sušičky a dobré je také vědět, jestli lze k modelu další plata dokoupit a případně za jakou cenu. Podle výkonu sušičky lze přidat klidně i jednou tolik plat, co máte v základní výbavě, u jiných však nikoliv.

Velikost jednotlivých sít se významně liší, průměr vík se pohybuje od 20 cm do 40 cm. Kapacita může být tedy až jednou taková v rámci zdánlivě podobných modelů.

Funkce

Regulace teploty

Téměř nepostradatelnou funkcí je regulace teploty vzduchu, kterým se potraviny suší. Pokud byste narazili na model, který tuto regulaci nemá, a víte, že budete sušičku aktivně používat, raději se poohlédněte po té, co regulaci má. Teplota se u většiny nechá regulovat mezi 30 až 70 °C. V návodu se dozvíte, jaké teploty jsou pro které potraviny vhodné. Potraviny s podobnou vhodnou teplotou se pak nemusíte bát sušit dohromady.

Časovač a pojistka proti přehřátí

Velice praktičtí pomocníci. Zatímco pojistku proti přehřátí zařízení mají všechny moderní sušičky potravin, časovač už samozřejmostí není. Pomocí něj můžete buďto odložit začátek sušení na dobu, která se vám hodí, nebo pomocí časovače naplánujete bezpečné vypnutí přístroje po určitém čase. Nemusíte tak myslet na včasné vypnutí. Můžete se věnovat jiné činnosti a mít jistotu, že sušené potraviny nepřesušíte.

Přednastavené programy

Programy určené na různé typy potravin vám je dokonale připraví, aniž byste je museli hlídat, nebo sušičku dlouze nastavovat. Vložíte ovoce, zeleninu, maso či bylinky na síta, navolíte správný program a ten již bude sám regulovat teplotu vzduchu a čas sušení. Většího pomocníka v současnosti v běžných sušičkách ovoce nenajdete.

Příkon, výkon, hlučnost

Parametry, které vás zajímají v případě, že budete sušit velké množství surovin naráz. Jinak se jedná u sušiček o méně důležité parametry. Mějte na paměti, že vysoký výkon sušičky může při nízkém počtu plat suroviny nikoliv rychle usušit, ale spálit. Stát se tak může při špatně nastavené teplotě vzhledem k sušené potravině, či úplné absenci regulace teploty. Pokud bydlíte v bytě, neopomeňte se podívat na úroveň hlučnosti vybraného modelu. Současné modely disponují sice tichým chodem, ten se ale může u různých výrobců mírně lišit.

Co lze k sušičce dokoupit?

Nejčastějším doplňkovým sortimentem jsou síta neboli sušící plata. Můžete si základní rozšířit o plata s jemnými otvory, která jsou určena především pro drobné bylinky. Další síta mohou být plná, na nich se dělají zejména ovocné placky a jim podobné pokrmy, které jsou při vložení do sušičky v tekutém stavu. Nebo si můžete samozřejmě dokoupit další základní plata, díky kterým zvýšíte objem vašeho spotřebiče klidně na dvojnásobek. Samozřejmě za předpokladu, že disponujete dostatečně výkonným modelem. U některých verzí sušiček můžete dokoupit také otočný mechanismus, který pomůže s lepší cirkulací a distribucí horkého vzduchu do všech plat.

4.3/5 - (22 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.