Velké spotřebiče do kuchyně,

Šuplíkové mrazáky: Test a recenze 10 nejlepších

Šuplíkový mrazák je spotřebič sloužící pro uchování jídla po delší dobu než klasicky v lednici. Od pultového mrazáku se odlišuje hlavně svou konstrukcí, kdy připomíná lednici. Z toho důvodu je také nazýván jako skříňový mrazák.

Rozlišují se dvě varianty provedení, a to volně stojící a vestavný mrazák, u kterého je možné umístit korpus na přední stranu a nechat ho splynout s kuchyňskou linkou. Paleta modelů je široká a klíčovým parametrem je objem, který je výchozím bodem do konkrétního výběru.

Šuplíková mraznička se může lišit také tím, jak nízkou teplotu dokáže vyvinout, do jaké energetické třídy patří a jakou má spotřebu energie, nebo zda je mrazák no frost, tedy bez námrazový. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší šuplíkové mrazáky a jejich recenze.

Nejlepší šuplíkové mrazáky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších šuplíkových mrazáků z testů a hodnocení pro rok 2021.

Porovnání parametrů

 Goddess FSC085TW9Zanussi ZFU19400WASiemens GS54NEW40Whirlpool AFB 601 APBeko RFSA 240 M21WHyundai FSB050WW8Electrolux EUN2244AOWLiebherr Premium GP 1486Gorenje F 6181 AXSnaige Ice Logic F22SM-T10002
Energetická třídaA++A+A+++A+A+A+A+A+++A+A++
Počet prostor4574617486
Skladování při poruše11 h18 h25 h18 h16 h6 h24 h32 h28 h20 h
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 šuplíkových mrazáků

Goddess FSC085TW9

Goddess FSC085TW9 recenze

Šuplíkový mrazák Goddess FSC085TW9 je dobrým řešením pro toho, kdo chce mít ve svých potravinách přehled. Nabídne celkem 4 oddělení prostory pro umístění věcí. Celkový objem tohoto modelu činí 85 litrů. Zaujme i svým mrazicím výkonem, který je 4 kg za dobu jednoho dne.

Jeho spotřeba energie činí 0.37 kWh, což tento model řadí do dobré energetické třídy s označením A++. Dobré je i jeho provedení. V případě výpadku proudu může nabídnout bezproblémovou dobu skladování až 11 hodin.

Jde o klasický model bez doplňkových funkcí. Kladem je celkově nízká hlučnost udávaná o hodnotě 41 dB. Jeho použití je možné na jakémkoliv místě, jelikož předností je možnost změny otevírání dveří, a to podle potřeby.

Energetická třída, změna otevírání, objem

Bez lepších funkcí

Zanussi ZFU19400WA

Zanussi ZFU19400WA recenze

Šuplíková mraznička Zanussi ZFU19400WA zaručeně zaujme toho, kdo potřebuje na své potraviny dostatek prostoru. Celkový objem činí 168 litrů. Rozdělen je do celkem 5 prostorů, díky čemuž je možné mít v potravinách pořádek. Ty stihne zamrazit v dobrém tempu, které činí 20 kilogramů za dobu 24 hodin. Kladem je funkce supermrazení.

Produkt spadá do kategorie energetické třídy A+, což znamená spotřebu energie o hodnotě 0.658 kWh. Dokáže také zajistit, že v případě výpadku mohou být potraviny bezpečně skladovány až po dobu 18 hodin bez rizika rozmrznutí.

V případě potřeby je možné změnit otevírání dveří na druhou strnu. Hlučnost během provozu je výrobcem stanovena na 40 dB.  Zaujme také systémem akustického a vizuálního hlídání vysoké teploty, či praktickým mrazicím podnosem.

Velký objem, supermrazení, hlídání teploty

Robustnost plastových šuplíků

Siemens GS54NEW40

Siemens GS54NEW40 recenze

Šuplíkový mrazák no frost Siemens GS54NEW40 je moderní, výkonný a velkokapacitní model, který má povedený design a je skvěle vybavený. Jeho užitný prostor je nadprůměrný, nabízí až 323 litrů a je rozdělen do 7 oddělených zón. V nich najdeme 2 přihrádky intenzivního zmrazení, odnímatelný twist ice box na ledové kostky, VarioZone, nebo 5 transparentních mrazících boxů, z niž je jeden větší než ostatní.

Jedná se o velmi úsporný model, energetická třída je A+++ a jeho spotřeba elektrické energie za rok činí 187 kWh. Mrazícím výkonem se rovněž řadí mezi lepší modely, jeho mrazící kapacita je 22 kg za 24 hodin. Klimatická třída je SN-T a spotřebitelé na něm oceňují, kromě jiných předností, také nízkou hlučnost 41 dB.

Uvnitř mrazničky je praktické LED osvětlení a potěší také přehledný display doplněný o ovládací panel. Ten je však bohužel dostupný pouze po otevření dveří, což je škoda. Samozřejmostí je technologie noFrost, volitelné zavěšení dveří vpravo nebo vlevo, či vyrovnávací systém nožiček. Praktický je také varovný systém s memory funkcí a při výpadku proudu, nebo při poruše, udrží potraviny zmražené dlouhých 25 hodin.

Velký objem 323 litrů, nízká hlučnost, LED osvětlení, TouchControl a varovný systém

Ovládání a display dostupný jen při otevřených dveřích

Whirlpool AFB 601 AP

Whirlpool AFB 601-AP recenze

Malý mrazák Whirlpool AFB 601 AP poskytne slušný objem o hodnotě 86 litrů, ale dokáže nabídnout i praktické rozdělení na celkem 4 jednotlivé šuplíky. Má funkci supermrazení, díky čemuž zvládne bez problémů zamrazit 8 kilogramů jídla do 24 hodin po jeho umístění.

Zařazen je do energetické třídy A+, což znamená spotřebu energie o hodnotě 0.48 kWh. Pokud by došlo k výpadku proudu, umí udržet potraviny zmrazené po dobu 18 hodin. Velkým kladem je také jeho nízká hlučnost, protože právě ta činí pouze 39 dB.

Nemá displej, a tak je ovládání řešeno klasicky, pomocí mechanického nastavení hodnot. Možná je změna dvířek na potřebnou stranu a po vytvoření případné námrazy není problém klasického odmrazení. Díky nastavitelným nožičkám není problém s umístěním i na křivou podlahu.

Funkce supermrazení, nízká hlučnost

Bez funkce nofrost

Beko RFSA 240 M21W

Beko RFSA 240 M21W recenze

Skříňový mrazák Beko RFSA 240 M21W zaujme svou velikostí, která se pozitivně podepisuje na jeho vnitřním objemu, který je 215 litrů. Ten je rozdělený na jednotlivé zóny, tedy šuplíky, kterých je celkem 6. Během provozu zaujmou hodnoty, které udávají roční spotřebu 257 kWh, což je spojeno se zařazením do energetické třídy s označením A+.

Má vcelku dobré mrazící schopnosti, díky kterým není problém během 24 hodin zmrazit až 14 kilogramů potravin. Když by došlo k výpadku elektrického proudu, dokáže potraviny udržet zmrazené až po dobu 16 hodin. Umožňuje vyjímání polic mezi šuplíky, což přispívá jeho vyšší praktičnosti a využitelnosti.

Hlučnost tohoto produktu je 42 dB a potěší antibakteriální štít, který je tvořen madlem a těsněním s antibakteriální úpravou. Řadu spotřebitelů potěší dobrý poměr ceny k výkonu, na druhou stranu je to za určité kompromisy. Není možné například zaměnit směr otevírání dveří a není přítomna ani funkce rychlého mražení.

Velký objem 215 litrů, mrazící výkon 14kg/24h, dobrý poměr cena/výkon

Nelze zaměnit směr otevírání dveří

Hyundai FSB050WW8

Hyundai FSB050WW8 recenze

Mini mrazák Hyundai FSB050WW8 má opravdu miniaturní rozměry, jelikož jeho vnitřní objem je pouze 34 litrů. Vnitřní prostor je jednotný a není rozdělený. Na druhou stranu se zase může vejít doslova kamkoliv. A to i díky možnost změny otevírání dvířek. Díky velikosti je velmi malá i jeho spotřeba, která činí 0.4 kWh, což je spojen o s umístěním do energetické třídy A+.

V případě umístění potravin je třeba počítat s tím, že zvládne zamrazit za 24 hodin zhruba 2 kilogramy potravin. V případě výpadku proudu je dokáže udržet o optimální teplotě po dobu, která je 6 hodin. Hlučnost této mrazničky je podobná jako u jiných produktů, a to 41 dB.

Vzhledem ke svému provedení nemá žádné lepší funkce, jako třeba supermrazení, nebo systém nofrost. Zaujme však svou kompaktností, která je spojena s rozměry 51x44x49 cm a také s váhou, která činí jen 16 kilogramů.

Kompaktní rozměry, energetická třída A+, změna dveří

Výdrž při výpadku proudu

Electrolux EUN2244AOW

Electrolux EUN2244AOW recenze

Vestavný mrazák Electrolux EUN2244AOW je skvělým řešením pro toho, kdo ho chce umístit přímo do své kuchyňské linky, i pro toho, kdo mrazí velké množství potravin. Celkový objem totiž činí velmi dobrých 208 litrů. Celá vnitřní plocha je prakticky rozdělena na 7 segmentů, které tvoří jednotlivé zásuvky.

I přes velikost se není nutné bát spotřeby. Ta je 0.841 kWh, což v praxi znamená zařazení do celkem populární energetické třídy A+. Nepřetržitý provoz je spojený i s dobrou hlučností o hodnotě 39 dB. O snadné ovládání se zase stará integrovaný displej, který zobrazuje i vše potřebné.

Samozřejmá je funkce supermrazení, díky kterému je možné za 24 hodin zmrazit až 20 kg potravin. Pokud by mělo dojít k výpadku proudu, udrží je mrazák v dobré teplotě po dobu až 24 hodin. Samozřejmá je i funkce nofrost.

Velký objem, funkce nofrost, energetická třída A+

Bez osvětlení

Liebherr Premium GP 1486

Liebherr Premium GP 1486 recenze

Volně stojící mrazák Liebherr Premium GP 1486 patří mezi jeden z nejúspornějších produktů na trhu. Když jde o jeho spotřebu, tak ta činí 0.276 kWh. To ho v souvislosti s ostatními parametry řadí do kategorie úsporné třídy A+++.

Zaujme také celkový objem, který je 104 litry a poskytuje tak kompromis mezi velkým a malým mrazákem. Pro lepší rozdělení nabídne celkem 4 jednotlivě oddělené prostory. Díky režimu supermrazení je možné dosáhnout výkonu, díky kterému lze během 24 hodin nechat dokonale zmrznout až 11 kilogramů potravin.

Unikátní je konstrukce spojená s izolací. Pokud dojde k výpadku proudu, lze potraviny skladovat více než jeden den, konkrétně 32 hodin. Kladem je i minimální hlučnost. I přes dobrý výkon téměř není slyšet, jelikož dělá hluk pouze do 38 dB.

Doba skladování při poruše, třída A+++, supermrazení

Pouze 4 oddíly

Gorenje F 6181 AX

Gorenje F 6181-AX recenze

Mrazák Gorenje F 6181 AX zaujme už na první pohled, jelikož na rozdíl od klasiky nabídne líbivé nerezové provedení. Specifický je i svou velikostí a následně i svým objemem, který činí velmi dobrých 261 litrů. Samozřejmostí je praktické rozdělený vnitřních prostorů, a to až na 8 jednotlivých šuplíků.

I přes svou velikost umí nabídnut hospodárný provoz, jelikož spotřebuje 0.791 kWh, což ho řadí do energetické třídy nesoucí označení A+. Přestože nedisponuje funkcí supermrazení, tak dokáže během 24 hodin pohodlně zmrazit potraviny o celkové hmotnosti 25 kg.

Zaujmou i izolační vlastnosti. Pokud dojde k poruše na elektřině, je možné potraviny bezpečně skladovat až po dobu 28 hodin. Nadměrná není ani provozní hlučnost, která se drží na maximální hodnotě 42 dB.

Velký objem, dobrý výkon, nízká spotřeba

Pouze základní funkce

Snaige Ice Logic F22SM-T10002

Snaige Ice Logic F22SM T10002 recenze

Šuplíkový mrazák Snaige Ice Logic F22SM-T10002 zaujme dvojicí vlastností. Tou první je unikátní chladicí okruh a tou druhou špičková izolace. Díky ní je možné při poruše ponechat potraviny v mrazáku až po dobu 20 h.

Potravin se do této varianty vejde skutečně dost. Disponuje totiž celkovým objemem o velikosti 196 litrů. Ten je rozdělen na jednotlivé šuplíky, kterých je k dispozici celkem 6. Samozřejmý je i dobrý výkon. Naráz vložených 24 kilogramů potravin bude zmraženo za 1 den.

Ohromí i spotřebou. Vzhledem ke svým parametrům si vezme jenom 0.53 kWh, což je spojeno s faktem, že se pyšní energetickou třídou A++. Výkonná jednotka navíc není nijak zvlášť hlučná, jelikož ta maximální je stanovena na hodnotu 41 dB, což je poměrně běžná hodnota.

Rychlé mrazení, doba skladování při poruše, úspornost

Bez nofrost systému

Jak vybrat šuplíkový mrazák

Šuplíkový mrazák je charakteristický tím, že na první pohled může vypadat i jako lednice. Někdy je označený i jako skříňový mrazák. Jeho charakteristikou je tedy spíše vyšší výška a konkrétní šířka. Na trhu je možné setkat se variantami ve dvou provedeních. První je možnost volně stojící a druhou možností je vestavný mrazák, na jehož přední část je možné umístit klasický korpus, jako v případě kuchyňských skříněk.

Výkon a akumulační doba

Obě hodnoty spolu lehce souvisí. Šuplíkový mrazák s dobrým výkonem zajistí, že se během 24 hodin dokáže zmrazit velké množství potravin. Úplně obyčejná řešení nabídnou výkon spojený s 3 kg jídla za 24 hodin. Standard začíná na mrazicím výkonu okolo hodnoty 10 kg/24 hodin. Ty nejlepší umí dosáhnout i výkonu, kdy za den zmrazí až 40 kilogramů.

Akumulační doba je hodnotou, která udává, jak dlouho dokáže šuplíková mraznička udržet potraviny zmrazené, pokud vypadne elektrický proud. Ty méně kvalitní mají danou hodnotu okolo 5 hodin. Optimální je doba okolo 15 hodin, která už odpovídá i delším výpadkům. Jsou však i modely, které udrží jídlo zmrazení i 30 hodin bez proudu.

Energetická třída

Parametr, který udává, jak moc je skříňový mrazák úsporný. Ty nejméně ekonomické jsou spojeny s energetickou třídou A, což je však stále celkem dobrá hodnota. Na trhu lze najít i takové, které mají třídu A+++, což se pochopitelně odrazí i na nižších výdajích za energie. Energetickou třídu najdete na štítku, který musí povinně každý mrazák mít. Kromě ní tam najdete údaj o objemu, třídě mrazení, hlučnosti a roční spotřebě.

Objem mrazáku a jeho rozdělení

Šuplíkový mrazák je třeba vybírat i podle objemu s ohledem na požadavky používání. Ty úplně nejmenší varianty nabídnou objem okolo 30 – 40 litrů. Jsou ale i modely o celkové hodnotě okolo 200 litrů. Orientační rada spojená s výběrem často říká, že jedna osoba v průměru využije právě 30 – 40 litrů.

Opomíjet nelze také jeho rozdělení. Tedy na jednotlivé šuplíky a boxy. U větších mrazáků mohou být 4, ale může jich být i 6. Mají primárně praktickou funkci, která je spojena s tím, že je možné věci lépe třídit i rychleji najít.

Praktické funkce a vlastnosti

Mezi takové může patřit funkce supermrazení. Tu je vhodné aktivovat, když se přidává větší množství jídla a je třeba, aby ho šuplíkový mrazák co nejrychleji zchladil. Další funkcí, která souvisí s teplotou, je čidlo kombinované s varovným zvukem, který informuje o tom, že teplota uvnitř výrazně stoupla.

Praktickou funkcí je i technologie nofrost. Ta je založena na tom, že se uvnitř netvoří námraza. V praxi to znamená, že šuplíkový mrazák no frost není nutné nikdy během použití takzvaně odmrazovat.

Hlučnost

Parametr, který je možné najít i na energetickém štítku a který je u většiny produktů téměř stejný a liší se jenom v jednotkách decibelů. Standardní hlučnost, která se u zboží tohoto typu objevuje, je okolo 40 dB. U některých je to více, u jiných zase o něco méně.

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.