Velké spotřebiče do kuchyně,

Šuplíkové mrazáky: Test a recenze 10 nejlepších

Šuplíkový mrazák je spotřebič sloužící pro uchování jídla po delší dobu než klasicky v lednici. Od pultového mrazáku se odlišuje hlavně svou konstrukcí, kdy připomíná lednici. Z toho důvodu je také nazýván jako skříňový mrazák.

Rozlišují se dvě varianty provedení, a to volně stojící a vestavný mrazák, u kterého je možné umístit korpus na přední stranu a nechat ho splynout s kuchyňskou linkou. Paleta modelů je široká a klíčovým parametrem je objem, který je výchozím bodem do konkrétního výběru.

Šuplíková mraznička se může lišit také tím, jak nízkou teplotu dokáže vyvinout, do jaké energetické třídy patří a jakou má spotřebu energie, nebo zda je mrazák no frost, tedy bez námrazový. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší šuplíkové mrazáky a jejich recenze.

Nejlepší šuplíkové mrazáky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších šuplíkových mrazáků z testů a hodnocení pro rok 2023.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Amica FZ 208.3 AAZanussi ZFG 06400 WABosch GSN58VWEVWhirlpool UW4 F2Y WB FBeko RFSA 240 M31WNHyundai FSB050WW8Electrolux LUB3AE88SLiebherr GP 1213Siemens iQ500 GS58NEWDVSnaige Ice Logic F22SM-T10002
Energetická třídaEFEEFEEEDE
Počet prostor5385614386
Skladování při poruše7 h14 h25 h24 h16 h6 h12,7 h17 h12 h20 h
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 šuplíkových mrazáků

Amica FZ 208.3 AA

Amica FZ 208.3 AA recenze a test

Šuplíkový mrazák Amica FZ 208.3 AA je dostatečně prostorný, nabízí objem 146 litrů a to v pěti oddělených šuplíkách. S roční spotřebou elektřiny 183 kWh se řadí do velmi dobré energetické třídy E a na základě zkušenostní hodnotí v recenzích spotřebitelé kladně i jeho hlučnost, která dosahuje jen 40 dB.

Jedná se o minimalistickou šuplíkovou mrazničku, nenabízí žádné nadstandardní funkce, za to však má velmi dobrý poměr cena/výkon. S ohledem na zdraví ji však výrobce vybavil antibakteriálním systémem, tedy speciální ochranou proti vzniku plísním a bakteriím. Tato ochrana navíc zabraňuje mísení odérů skladovaných potravin a eliminuje vznik pachů.

Výhodou je možnost zaměnit otevírání dveří, naopak méně praktická je doba, po kterou udrží šuplíková mraznička potraviny zmražené, pokud dojde k výpadku proudu, činí jen 7 hodin. Výhodou je také její nižší hmotnost 41 kg, proto ji nebude ani příliš obtížné nastěhovat na místo určení.

Dobrý poměr cena/výkon, větší vnitřní kapacita, nízká hlučnost
Kratší doba skladování při poruše

Zanussi ZFG 06400 WA

Zanussi ZFG 06400 WA recenze a test

Malá šuplíková mraznička Zanussi ZFG 06400 WA zaujme především svoji nízkou cenou a malými rozměry, je velmi kompaktní a vhodná pro menší prostory. Hluboká je 49,4 cm, široká 49,4 cm a na výšku má jen 84,7 cm. Menším rozměrům odpovídá také její menší hmotnost 29 kilogramů.

Nízké pořizovací ceně odpovídá také vybavení mrazáku, nenajdeme zde žádné pokročilejší technologie ani beznámrazový systém. Samozřejmostí však zůstává termostat a možnost manuálně nastavit mrazící výkon. Za 24 hodin dokáže mrazák zmrazit 6 kg potravin a při výpadku elektrického proudu je uchovat zmražené 14 hodin, což je dobrá hodnota.

Vnitřní prostor je rozdělen šuplíky na tři části s celkovým objemem 63 litrů. Z recenzí vyznívá kladně její hlučnost, kterou výrobce udává 43 dB a naopak ne příliš dobrá je roční spotřeba mrazáku, která je 200 kWh a odpovídá horší energetické třídě F. I přes malé rozměry však mraznička umožňuje zaměnit směr otevírání dveří.

Nižší hlučnost 43 dB, skladné provedení, nastavení mrazícího výkonu
Horší energetická třída F

Bosch GSN58VWEV

Bosch GSN58VWEV recenze a test

Šuplíkový mrazák no frost Bosch GSN58VWEV je velký mrazák vhodný pro náročnější spotřebitele a pro velké rodiny. Její vnitřní objem 366 litrů patří k těm největším mrazákům tohoto typu, které si do své domácnosti můžete pořídit. Vnitřní prostor je členěn do 8 šuplíků různých velikostí a v kontextu vnitřního prostoru jen zamrzí, že zde chybí jakékoliv vnitřní osvětlení.

S velkým objemem se pojí také velký mrazící výkon, který činí 22 kg/24 h a o kvalitě tohoto mrazáku hovoří rovněž velmi dobrá akumulační doba, která je až 25 hodin. Má vyšší hmotnost 92 kg, s čímž je potřeba počítat při instalaci mrazáku na své místo. Spotřeba elektřiny 278 kWh za rok je při těchto rozměrech dobrá a odpovídá energetické třídě E.

Vedle dobrých technických parametrů potěší i přítomnost mnoha pokročilých funkcí a technologií. Samozřejmost je funkce No Forst, funkce rychlého zmrazení, senzory FreshSense či systém MultiAirflow, který po vnitřním prostoru rovnoměrně rozvádí vzduch. Ovládání je elektrické s LED ukazateli a při otevřených dveřích, nebo zvýšené teplotě, vás upozorní signál.

Funkce No Frost a SuperMrazení, senzory FreshSense, cirkulace vzduchu MultiAirflow
Absence vnitřního osvětlení

Whirlpool UW4 F2Y WB F

Whirlpool UW4 F2Y WB F recenze a test

Šuplíkový mrazák Whirlpool UW4 F2Y WB F má dobrý poměr cena/výkon, což potvrzují i uživatelé ve svých recenzích. Jedná se o středně velkou mrazničku, která nabízí celkový vnitřní objem 179 litrů a uspořádání v pěti zásuvkách, z niž jedna je typu maxi pro velké potraviny. Jeden šuplík má také výklopná dvířka, což zvyšuje praktičnost.

Funkce, pro kterou ji mnoho spotřebitelů pořizuje, je No Frost. Výrobce jej popisuje jako beznámrazový patentovaný systém, který velmi dobře funguje. 6. Smysl No Frost zajišťuje v mrazáku rovnoměrné proudění vzduchu, čímž dochází ke snížení vlhkosti a zamezení namražování.

Na dveřích mrazáku najdeme displej a ovládání je řešeno elektronicky pomocí tlačítek. Svou roční spotřebou 213 kWh elektřiny se řadí k průměru, energetická třída má hodnotu E. Spotřebitelé hodnotí dobře také její hlučnost, která má podle energetického štítku hodnotu C a odpovídá 41 dB. Potěšující je možnost zaměnit otevírání dveří, díky čemuž se přizpůsobí jakémukoliv umístění.

Vysoký mrazící výkon 26 kg/24 h, systém No Frost, 24 hodin skladování při poruše
Pouze průměrná energetická třída

Beko RFSA 240 M31WN

Beko RFSA 240 M31WN recenze a test

Skříňový mrazák Beko RFSA 240 M31WN zaujme především svou nízkou pořizovací cenou a poměrně velkým vnitřním objemem, který je 215 litrů. Uvnitř šuplíkového mrazáku najdeme 5 standardních zásuvek a jednu velkou, která nese název Big box, a je určena pro mražení velkých potravin. Potěší také praktický detail, a to zásobník na výrobnu ledu.

Díky kovovému madlu EasyOpen vypadá mrazák prémiově a svými čistými liniemi splyne s velkou většinou kuchyní. Mrazící výkon 14 kg/24 h se dá považovat vzhledem k nižší ceně jako dobrý a stejně tak je tomu i u akumulační doby 16 hodin. Kde však tento mrazák předčí i násobně dražší modely je hlučnost, ta má hodnotu jen 37 dB.

Spotřeba elektrické energie je ohodnocena třídou F, s roční spotřebou 256 kWh se tak řadí spíše mezi méně úsporné. Nenajdeme zde ani žádnou z pokročilých technologií, tou nejvýznamnější je samozřejmě NoFrost, nicméně vzhledem k ceně to nelze brát příliš jako nevýhodu, ale spíš jako upozornění. Disponuje naopak funkcí super mrazení a také umožňuje zaměnit otevírání dveří.

Nízká pořizovací cena, zásuvka Big box, nízká hlučnost 37 dB
Bez technologie NoFrost

Hyundai FSB050WW8

Hyundai FSB050WW8 recenze a test

Mini mrazák Hyundai FSB050WW8 má opravdu miniaturní rozměry, jelikož jeho vnitřní objem je pouze 34 litrů. Vnitřní prostor je jednotný a není rozdělený. Na druhou stranu se zase může vejít doslova kamkoliv. A to i díky možnost změny otevírání dvířek. Díky velikosti je velmi malá i jeho spotřeba, která činí 0.4 kWh, což je spojen o s umístěním do energetické třídy E.

V případě umístění potravin je třeba počítat s tím, že zvládne zamrazit za 24 hodin zhruba 2 kilogramy potravin. V případě výpadku proudu je dokáže udržet o optimální teplotě po dobu, která je 6 hodin. Hlučnost této mrazničky je podobná jako u jiných produktů, a to 40 dB.

Vzhledem ke svému provedení nemá žádné lepší funkce, jako třeba supermrazení, nebo systém nofrost. Zaujme však svou kompaktností, která je spojena s rozměry 51x44x49 cm a také s váhou, která činí jen 16 kilogramů.

Kompaktní rozměry, energetická třída A+, změna dveří
Výdrž při výpadku proudu

Electrolux LUB3AE88S

Electrolux LUB3AE88S recenze a test

Vestavný mrazák Electrolux LUB3AE88S je malý mrazák s objemem 98 litrů. Vnitřní prostor je členěn čtyřmi šuplíky, které mají plnou šířku a jsou vyrobeny z průhledného plastu. Unikátní je především velmi nízkou hlučností, která má hodnotu 34 dB a odpovídá třídě B. Energetická třída E pak patří k lepšímu průměru a odpovídá roční spotřebě 177 kWh.

Chladící výkon i akumulační doba odpovídá menším rozměrům, ve srovnání s podobnými malými mrazáky má však hodnoty lepší. zmrazí 4,5 kg za 24 hodin a potraviny při výpadku proudu uchová zmražené až 12,7 hodin. U vestavných mrazáků jsou obzvláště důležité rozměry, tento mrazák má výšku 87,3 cm, široký je 54 cm a jeho vnější hloubka činí 54,9 cm.

Vybaven je mnoha moderními technologiemi a funkcemi, dominuje zde technologie LowFrost, která brání tvorbě námrazy. Další praktickou funkcí je FastFreeze, která dokáže vložené potraviny velmi rychle zmrazit. Pohodlné nastavování zajišťuje elektronické ovládání, kterým lze nastavit teplotu a skladovací funkce.

Velmi nízká hlučnost 35 dB, systém LowFrost, elektronické ovládání, funkce rychlého zmrazení
Bez osvětlení vnitřního prostoru

Liebherr GP 1213

Liebherr GP 1213 recenze a test

Volně stojící mrazák Liebherr GP 1213 má kompaktní rozměry a menší objem 98 litrů. Na výšku měří 85,1 cm, široký je 56,7 cm a vnější hloubku má 62,4 centimetrů. Vnitřní prostor je řešen třemi plastovými průhlednými šuplíky, které disponují technologií VarioSpace. Tato technologie umožňuje úložné police snadno vyjmout, díky čemuž vznikne jeden velký mrazící prostor.

Další technologie SmartFrost je konstrukčního typu, zapěněný výparník v konstrukci mrazáku se obtáčí ve spirálách kolem úložného prostoru, čímž významně zvyšuje efektivitu chlazení. Díky tomu také v mrazáku vzniká mnohem méně námrazy jak na stěnách, tak samotných potravinách. Nejedná se však o technologii No Frost, která funguje na jiném principu.

Roční spotřebou elektrické energie 170 kWh se řadí mezi energeticky průměrné mrazáky a značí se energetickou třídou E. Poměrně dobrá je také jeho hlučnost udávaná 39 dB (třída C), kterou mnoho spotřebitelů na základě zkušeností hodnotí jako nízkou. Pozor si dejte u mnohých prodejců na nesprávně uváděné parametry, správné hodnoty, přímo do výrobce, jsou pouze ty v naší tabulce.

Technologie SmartFrost a VarioSpace, nižší hlučnost 39 dB, funkce super mrazení
Absence funkce No Frost

Siemens iQ500 GS58NEWDV

Siemens iQ500 GS58NEWDV recenze a test

Šuplíkový mrazák Siemens iQ500 GS58NEWDV je vhodný pro náročnější spotřebitele, má sice vyšší pořizovací cenu, za to však výborné zpracování, mnoho funkcí a především nízkou spotřebu elektrické energie. Roční udávaná spotřeba je u takto velkého mrazáku jen 222 kWh, díky čemuž si zasloužil velmi dobrou energetickou třídu D.

Zmíněný velký objem je 366 litrů a vnitřní dělení je uspořádáno do 8 polic. Konkrétně se jedná o 5 transparentních mrazících boxů, z nichž jeden je velký bigBox, a o trojici přihrádek intenzivního mrazení, které jsou dovybaveny klapkou. Mrazící výkon takto velkého mrazáku je dobrých 20,8 kg za den a snad jedinou jeho nevýhodou je menší akumulační doba, která činí 12 hodin.

Z funkcí a technologií tento mrazák pravděpodobně vše, na co si vzpomenete. Uvnitř je LED osvětlení, integrovaný výrobník ledu, technologie noFrost či technologie freshSense, která senzory zajišťuje konstantní teplotu. Nastavení teploty probíhá skrze panel s názvem TouchControl a samozřejmostí je pak akustický a optický signál, upozorňující na zvýšenou teplotu, nedovřené dveře, nebo výpadek proudu.

Vysoká energetická třída D, velký objem a nízká hlučnost 38 dB, technologie noFrost
Menší akumulační doba

Snaige Ice Logic F22SM-T10002

Snaige Ice Logic F22SM-T10002 recenze a test

Šuplíkový mrazák Snaige Ice Logic F22SM-T10002 zaujme dvojicí vlastností. Tou první je unikátní chladicí okruh a tou druhou špičková izolace. Díky ní je možné při poruše ponechat potraviny v mrazáku až po dobu 20 h.

Potravin se do této varianty vejde skutečně dost. Disponuje totiž celkovým objemem o velikosti 196 litrů. Ten je rozdělen na jednotlivé šuplíky, kterých je k dispozici celkem 6. Samozřejmý je i dobrý výkon. Naráz vložených 24 kilogramů potravin bude zmraženo za 1 den.

Ohromí i spotřebou. Vzhledem ke svým parametrům si vezme jenom 0.55 kWh, což je spojeno s faktem, že se pyšní energetickou třídou E. Výkonná jednotka navíc není nijak zvlášť hlučná, jelikož ta maximální je stanovena na hodnotu 41 dB, což je poměrně běžná hodnota.

Rychlé mrazení, doba skladování při poruše, úspornost
Bez nofrost systému

Nejprodávanější šuplíkové mrazáky

Mezi nejprodávanější šuplíkové mrazáky na trhu patří:

  • Whirlpool
  • Beko
  • Gorenje
  • Bosch
  • Liebherr

Levné mrazáky má Amica a Candy. Kvalitní malé mrazáky například Philco.

Jak vybrat šuplíkový mrazák

Šuplíkový mrazák je charakteristický tím, že na první pohled může vypadat i jako lednice. Někdy je označený i jako skříňový mrazák. Jeho charakteristikou je tedy spíše vyšší výška a konkrétní šířka. Na trhu je možné setkat se variantami ve dvou provedeních. První je možnost volně stojící a druhou možností je vestavný mrazák, na jehož přední část je možné umístit klasický korpus, jako v případě kuchyňských skříněk.

Výkon a akumulační doba

Obě hodnoty spolu lehce souvisí. Šuplíkový mrazák s dobrým výkonem zajistí, že se během 24 hodin dokáže zmrazit velké množství potravin. Úplně obyčejná řešení nabídnou výkon spojený s 3 kg jídla za 24 hodin. Standard začíná na mrazicím výkonu okolo hodnoty 10 kg/24 hodin. Ty nejlepší umí dosáhnout i výkonu, kdy za den zmrazí až 40 kilogramů.

Akumulační doba je hodnotou, která udává, jak dlouho dokáže šuplíková mraznička udržet potraviny zmrazené, pokud vypadne elektrický proud. Ty méně kvalitní mají danou hodnotu okolo 5 hodin. Optimální je doba okolo 15 hodin, která už odpovídá i delším výpadkům. Jsou však i modely, které udrží jídlo zmrazení i 30 hodin bez proudu.

Energetická třída

Parametr, který udává, jak moc je skříňový mrazák úsporný. Energetickou třídu najdete na štítku, který musí povinně každý mrazák mít. Kromě ní tam najdete údaj o objemu, hlučnosti a roční spotřebě. Původní energetické třídy dosahovaly hodnot až A+++. Nyní platí nové značení A-G, přičemž původní úsporné mrazáky najdete ve třídách D, E, nebo F. Vyšší třídy jsou zatím spíše výjimkou, ale postupně se budou objevovat. (zdroj: europa.eu)

Objem mrazáku a jeho rozdělení

Šuplíkový mrazák je třeba vybírat i podle objemu s ohledem na požadavky používání. Ty úplně nejmenší varianty nabídnou objem okolo 30 – 40 litrů. Jsou ale i modely o celkové hodnotě okolo 200 litrů. Orientační rada spojená s výběrem často říká, že jedna osoba v průměru využije právě 30 – 40 litrů.

Opomíjet nelze také jeho rozdělení. Tedy na jednotlivé šuplíky a boxy. U větších mrazáků mohou být 4, ale může jich být i 6. Mají primárně praktickou funkci, která je spojena s tím, že je možné věci lépe třídit i rychleji najít.

Praktické funkce a vlastnosti

Mezi takové může patřit funkce supermrazení. Tu je vhodné aktivovat, když se přidává větší množství jídla a je třeba, aby ho šuplíkový mrazák co nejrychleji zchladil. Další funkcí, která souvisí s teplotou, je čidlo kombinované s varovným zvukem, který informuje o tom, že teplota uvnitř výrazně stoupla.

Praktickou funkcí je i technologie nofrost. Ta je založena na tom, že se uvnitř netvoří námraza. V praxi to znamená, že šuplíkový mrazák no frost není nutné nikdy během použití takzvaně odmrazovat.

Hlučnost

Parametr, který je možné najít i na energetickém štítku a který je u většiny produktů téměř stejný a liší se jenom v jednotkách decibelů. Standardní hlučnost, která se u zboží tohoto typu objevuje, je okolo 40 dB. U některých je to více, u jiných zase o něco méně.

4.5/5 - (18 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.