Outdoor,

Studentské batohy: nejlepší pro středoškoláky, 2. stupeň | Recenze

Na studentský batoh jsou po celou dobu jeho služby kladeny velké nároky. Plní roli pouzdra na svačinu a pití, na desky a sešity, učebnice, přezůvky a mnohdy také na notebook či tablet. Zároveň by neměl být příliš těžký a musí být pevný a ergonomický, aby neničil záda.

Batoh pro studenty provází studenta poměrně dlouhou dobu a na rozdíl od školního batohu je určen studentům středních škol a na druhý stupeň ZŠ. Děti a studenti však nejsou k věcem vždy nejopatrnější, a proto je potřeba myslet na to, aby byl batoh vyrobený z kvalitních odolných materiálů. Vedle ergonomického provedení by měl mít kvalitní popruhy, a pokud je model vybaven navíc hrudními a bederními, tím lépe.

Vzhledem k většímu počtu věcí, které s sebou studenti dnes a denně nosí, se studentský batoh vybírá i podle jeho vnitřního objemu. Nejčastěji mají batohy objem kolem 30 litrů, což jim zaručuje vysokou praktičnost. Nároky studentů jsou také v oblasti designu, proto vedle unisex modelů je rovněž řada batohů určených pro jedno, nebo druhé pohlaví.

V rámci parametrů lze vybírat také podle nosnosti, hmotnosti a celkových rozměrů. Právě rozměry jsou poměrně důležité u mladších studentů, kterým by neměl být studentský batoh příliš velký. Kvalitní batoh by měl být vybaven reflexními prvky, dobře zpracovaným vnitřním prostorem a dostatkem kapes. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší studentské batohy a jejich recenze.

Nejlepší studentské batohy – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších studentských batohů z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Dakine Campus 33Topgal HIT 869 EBagmaster LINCOLN 8 AKarton P+P Oxy Style UrbanWillard BART 35Vans Old Skool IIArs Una Vintage Rose AU2Karton P+P Oxy SportHerlitz Be Bag cubeWalker Fame Dream Horse
Rozměry51 x 33 x 23 cm44 x 30 x 21 cm48 x 37 x 25 cm32 x 23 x 44 cm32 x 22 x 51 cm42 x 31 x 12 cm32 x 46 x 22 cm32 x 44 x 15 cm45 x 31 x 20 cm32 x 24 x 44 cm
MateriálPolyesterPolyesterPolyester-PolyesterPolyesterPolyesterTextiliePolyesterPolyester
Reflexní prvkyNeAnoAnoNeNeNeAnoAnoAnoAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 studentských batohů

Dakine Campus 33

Dakine Campus 33 recenze a test

Studentský batoh Dakine Campus 33 nabízí kvalitu a stylové provedení za velmi dobrou cenu. Pyšní se velmi dobrým poměrem cena/výkon, je dostatečně prostorný a jeho výška 51 cm jej předurčuje pro starší školáky a studenty střední školy. Díky objemu 33 litrů toho pojme opravdu hodně, včetně notebooku do velikosti 15“.

Na jídlo a nápoje má oddělenou chladící kapsu, která je dokáže udržet v normálních podmínkách mimo lednici i v průběhu dne. Po stranách jsou síťované kapsy, například na lahev. Potěší také prostor na brýle a telefon, či jiné drobné věci. Materiál je kvalitní a batoh má anatomicky tvarovatelná záda, takže se dokonale přizpůsobí.

Ramenní popruhy jsou nastavitelné v dostatečném rozsahu, jen by mohly být o něco málo širší. Batoh je všestranný, lze jej tedy využít nejen do školy, ale určitě poslouží i na výletech. Výrobce bohužel nepoužil reflexní prvky, v důsledku jejich absence je však model poměrně elegantní a hodí se pro obě pohlaví.

Kvalitní materiály, prostornost, poměr cena/výkon
Užší popruhy

Topgal HIT 869 E

Topgal HIT 869 E recenze a test

Batoh pro studenty Topgal HIT 869 E je jedním z modelů této známé značky, který mohou nosit jak studenti vyšších tříd základní školy, tak středoškoláci. Předurčuje jej k tomu jeho výška 44 cm, která je na dolní hranici plnohodnotné velikosti batohu.

Zádový systém je anatomicky tvarovaný a obsahuje hliníkovou výztuž, která spolehlivě působí jako prevence proti bolavým zádům i při větším zatížení. Ramenní popruhy lze nastavit v dostatečném rozsahu a jsou nadstandardně polstrované i dostatečně široké. Podporu zajišťuje i hrudní pás.

Neoprenová kapsa ochrání až 15“ notebook, je zde také prostor na drobnosti, síťka na lahev s pitím na boku i prostor na svačinu. Materiál je velmi kvalitní, nicméně samotný batoh je v důsledku toho všeho trochu těžší. Jeho hmotnost je 1400 gramů a nabízí i reflexní prvky. Design s pěknou mozaikou je určen spíše pro kluky.

Extra vyztužený zádový systém, mnohé reflexní prvky, známý výrobce
Vyšší hmotnost

Bagmaster LINCOLN 8 A

Bagmaster LINCOLN 8 A recenze a test

Školní batoh pro teenagery Bagmaster LINCOLN 8 A je s výškou 48 cm plnohodnotným batohem pro odrostlejší školáky a středoškoláky. Ti zde mohou nosit až 15“ notebook, který chrání polstrovaná přihrádka.

Také další kapsy jsou zastoupeny v dostatečném množství a batoh je přehledně členěný. Na boku je samozřejmostí kapsa na lahev, na druhé straně je kapsa další. Dobrá je přihrádka na brýle a je zde dokonce také bezpečnostní kapsa na doklady a cenné věci.

Záda mají vyšší polstrování v bederní oblasti, což znamená, že batoh v této citlivé oblasti nebude nikdy tlačit. Ramenní popruhy jsou dostatečně široké i polstrované a anatomicky tvarované. Přítomen je také hrudní pás a zipy mají kryty proti průniku vody. Výrobce neopomněl ani na základní reflexní prvek, provedení je univerzální pro kluky i holky a má pěkný moderní design.

Polstrování bederní oblasti, kvalitní popruhy, organizace prostoru
Vyšší cena

Karton P+P Oxy Style Urban

Karton P+P Oxy Style Urban recenze a test

Batoh do školy pro studenty Karton P+P Oxy Style Urban je určen zejména žákům druhého stupně, případně jej mohou nosit i středoškoláci, výšku má 44 cm a objem 29 litrů. Na tomto modelu lze díky tvaru ocenit jeho dostatečnou prostornost a široký otvor, přes který se dobře vkládají věci.

Vnitřní členění je rozděleno na dvě hlavní komory, kde najdete jak kapsu na 15“ notebook, tak prostor pro tablet velikosti 10“. Nechybí ani kapsa s organizérem na školní potřeby. Na boku se nachází obvyklá kapsa na lahev a na druhé straně kapsa na další drobnosti, jako třeba klíče, ale vejde se zde pohodlně i telefon.

Kvalita zpracování je na dobré úrovni, záda jsou z prodyšného, anatomicky tvarovaného, materiálu. Ramenní popruhy jsou nastavitelné a je zde i hrudní popruh. Design zdobí abstraktní tvary a hodí se jak pro kluky, tak pro holky.

Organizace vnitřního prostoru, dobře přístupná hlavní kapsa, kvalitní zpracování
Chybí reflexní prvky

Willard BART 35

Willard BART 35 recenze a test

Školní batoh pro středoškoláky Willard BART 35 dobře poslouží i jako klasický městský batoh, ve kterém odnesete i těžší věci. Samozřejmě je vhodný pro školáky na druhém stupni, nebo studenty středních škol. Má plnohodnotnou výšku 51 cm a s objemem 35 litrů toho pojme opravdu dost.

Zvládne bezpečně přenést 15“ notebook, pro který má připraven speciální vypolstrovanou kapsu. Přední kapsa nabízí organizér, na boku najdete klasické pružné kapsy, které poslouží třeba na lahev. Je zde také termo kapsa a výrobce batoh vybavil dobře nastavitelným hrudním popruhem a kvalitními přezkami Nifco. Ramenní popruhy jsou polstrované, ale s ohledem na velikost batohu by byla vhodná větší šířka.

Na batohu nejsou reflexní prvky, což je zřejmě dáno jeho univerzálním určením. Jako školní je však určitě vhodný díky zpevněným zádům. Batoh je také za velmi dobrou cenu, z tohoto úhlu pohledu se tak jedná o dobrou všestrannou volbu.

Univerzální použití, prostorný, cena
Užší popruhy

Vans Old Skool II

Vans Old Skool II recenze a test

Školní batoh pro studenty Vans Old Skool II patří mezi městské batohy, který lze použít samozřejmě i jako studentský. Jeho zaměření na univerzálnost a styl však znamená, že neobsahuje reflexní prvky. Má výšku 42 cm a hodí se zejména pro školáky na druhém stupni. S celkovým objemem 22 litrů se řadí spíše mezi méně objemné modely.

Mezi teenagery oblíbená značka Vans v tomto modelu přichází se spíše subtilnějším batohem, který je tedy hlavně pro studenty, jenž toho zase tolik nenosí, zádový panel je zpevněný pouze částečně. Popruhy jsou ale vyztužené, nastavitelné v dobrém rozsahu a dostatečně široké. Poutko je pevné.

Zipy na batohu jsou chráněny lemy proti průniku vody, což hodnotíme jako praktické. Pokud tedy student potřebuje menší univerzální batoh a zároveň si již potrpí na známou značku a nenosí v batohu celou knihovnu, může se jednat o zajímavou volbu. Je také za rozumnou cenu a nosit jej mohou kluci i holky.

Kvalitní popruhy, do města i do školy, populární značka
Záda zpevněná jen částečně

Ars Una Vintage Rose AU2

Ars Una Vintage Rose AU2 recenze a test

Batoh pro středoškoláky Ars Una Vintage Rose AU2 je typický holčičí batoh, který je se svým vnějším designem a výškou 46 cm určen hlavně pro školačky zhruba od páté třídy. Středoškolačky jej ale samozřejmě mohou nosit také. Barva je zelenkavá, pokryta motivy růží a dalších květů v populárním růžovém odstínu vintage rose.

Batoh působí kvalitním dojmem, jak po stránce zpracování, tak použitými materiály. Jsou zde čtyři kapsy na zip, ve kterých najdete organizéry na školní potřeby i kapsu na mobil či na brýle. Přítomna je také polstrovaná kapsa maximálně na 14“ notebook a na straně jsou síťované pružné kapsy, do kterých lze umístit například lahev s pitím.

Záda jsou polstrovaná a nechybí odnímatelný hrudní popruh. Samozřejmostí jsou nastavitelné ramenní popruhy a poutko pro přenášení je silné a velmi pevné. Při důrazu na design výrobce neopomněl ani reflexní prvky, které zde najdete na popruzích. Celkový objem batohu je spíše menších 17 litrů.

Kvalitní provedení, osobitý design, organizace vnitřního prostoru
Menší objem batohu 17 l

Karton P+P Oxy Sport

Karton P+P Oxy Sport recenze a test

Studentský batoh Karton P+P Oxy Sport se svými sytě růžovými prvky a výrazným vertikálním růžovým nápisem OXY na čelní straně si zamilují zejména dívky. Výška 46 cm jej předurčuje pro druhý stupeň ZŠ a střední školu. Vyznačuje se zajímavými detaily, jako jsou například zipy opatřené praktickými poutky pro snadné otevírání a uzavírání.

Dominantní je dvojice hlavních kapes a jedna menší kapsička vpředu. Uvnitř se nachází kapsa na notebook, která pojme velikost úhlopříčky až 17“. Vedle ní je také menší kapsa na drobnosti a hodí se karabina na klíče. Na boku je standardní kapsa na lahev a na druhé straně pak uzavíratelná kapsa na zip.

Batoh je vybaven reflexními prvky, ramenní popruhy jsou nastavitelné v dobrém rozsahu. Výrobce neopomněl ani hrudní popruh a transportní poutko je bytelné. Záda jsou ergonomicky tvarovaná a batoh má hmotnost pouhých 830 gramů, je tedy poměrně lehký. Využít lze kromě školy i na volnočasové aktivity.

Vnitřní členění, nízká váha, výrazný design
Vyšší cena

Herlitz Be Bag cube

Herlitz Be Bag cube recenze a test

Batoh pro studenty Herlitz Be Bag cube v tmavě modré barvě s motivy růžových motýlů zaujme jistě všechny dívky. Je kompaktní a zároveň prostorný, jeho celkový objem činí 28 litrů. Má sportovní moderní design a výšku 45 cm, která je vhodná hlavně pro konec prvního stupně a stupeň druhý.

Hlavní kapsa je dělená pro přehledné rozložení věcí, do organizační kapsy lze umístit telefon, peněženku či klíče a další běžné osobní drobnosti. Vpředu je další menší kapsa na zip a na boku se nacházejí kapsy využitelné například na lahev. Potěší také přítomnost reflexních prvků.

Záda jsou anatomicky tvarovaná a prodyšná, ramenní popruhy pak polstrované a dostatečně široké. Poutko, či chcete-li ucho, je ergonomicky tvarované a nechybí ani hrudní popruh. Zajímavým detailem jsou kompresní popruhy, kterými jde více naložený batoh stáhnout a přiblížit tak váhu co nejvíce k tělu, což záda vždy ocení.

Propracovaná ergonomie, kvalita provedení, moderní design
Bez kapsy na notebook

Walker Fame Dream Horse

Walker Fame Dream Horse recenze a test

Školní batoh pro teenagery Walker Fame Dream Horse se snovým koníkem na čelní straně si zamilují všechny romantické holčičí duše. Výška 44 cm jej předurčuje všem dívkám od 5. třídy včetně druhého stupně ZŠ.

Záda jsou ergonomická se síťovaným polstrováním, jak je u kvalitnějších batohů zvykem. Hlavní kapsa je rozdělena zdvojenou přepážkou na tři části, na ni navazuje další kapsa na zip, a nakonec velká přední kapsa, kde je organizér s kapsičkou na mobil, síťovanou přihrádkou a přihrádkou na školní pomůcky.

Ramenní popruhy jsou kvalitní a široké. Poutko je robustní a zdá se, že něco udrží. Potěší také menší poutko na pověšení. Nechybí rovněž hrudní pás a batoh je opatřen i reflexními prvky, a to i na hrudním pásu. Postranní kapsy mají rovněž reflexní prvky a s objemem 34 litrů a hmotností jen 900 gramů se tak jedná o velmi zajímavou volbu.

Kvalitní materiál a provedení, četné reflexní prvky, moderní vzhled
Vyšší cena

Jak vybrat studentský batoh

Batoh do školy pro studenty musí splňovat hned několik požadavků. Především musí být dostatečně ergonomický, aby neničil záda dítěte ve vývoji. Proto je zádová část batohu velmi důležitá, včetně popruhů. Do výběru zasahuje také design a určení, řada modelů je určena zvlášť pro dívky a chlapce.

Design a určení

U dětí ve studentském věku již často hraje roli důraz na styl, z tohoto důvodu je u studentů vyšších ročníků a středoškoláků preferovaný batoh, před klasickou školní aktovkou, která se hodí spíše pro nižší stupeň základní školy. Dnes je navíc možné vybírat mezi mnoha u teenagerů populárních značek, mohou mít tedy kvalitní batoh a zároveň být takzvaně in.

Nikdy by se však výběr batohu neměl podřizovat módě, vždy je potřeba v prvé řadě dbát na kvalitní provedení z hlediska ergonomie. Výrobci jdou naproti poptávce, a proto vedle unisex modelů jsou také batohy určené jak pro chlapce, tak pro dívky.

Vnitřní uspořádání a objem

Studenti již často nosí do školy notebook, kterému je pak určitě nutné přizpůsobit výběr batohu. Menší batoh pro studenty nemusí pojmout větší úhlopříčky displejů, případně mohou mít vnitřní uspořádání nevhodně řešeno z pohledu ochrany notebooku, kdy k uložení zařízení nemají vyhrazenu dostatečně pevnou přihrádku.

Vedle kapsy na notebook by měl být k dispozici i dostatečný počet dalších přihrádek, kapes a oddělených prostor. S tímto uspořádáním koresponduje celkový objem batohu, který se nejčastěji pohybuje mezi 20 až 30 litry.

Záda a popruhy

U každého studenta je důležité chránit záda a páteř, a proto musí záda batohu splňovat určité ergonomické předpoklady. Pokud vybíráte studentský batoh, zaměřte se na délku zádové části. Její výška musí být shodná s délkou zad studenta. Délka zad se měří od ramenou k úrovni kyčlí. Rozhodně se vyvarujte situaci, kdy končí batoh studentovi až na hýždích. Většina výrobců již dnes nabízí anatomicky tvarovanou zadní část batohu, nejčastěji zhotovenou z prodyšného materiálu.

Důležité jsou rovněž popruhy, kterými se nastavuje, jak vysoko na zádech bude student tašku nosit. Dobrý rozsah nastavení popruhů je velmi klíčový. Popruhy se dále nastavují v průběhu roku, v zimě je totiž obvyklá vrstva oblečení podstatně hrubší, takže je třeba popruhy povolit. Při výběru dejte také pozor na šířku ramenních popruhů a jejich provedení.

Rozměry a hmotnost

Rozměry batohu jsou důležité zejména u mladších studentů, kde by se mohlo nedopatřením stát, že bude batoh přesahovat přes jejich záda. Obdobně je tomu i u hmotnosti, kterou je potřeba hlídat opět hlavně u mladších studentů. Rozměry se odvíjejí od objemu batohu a hmotnost se průměrně pohybuje kolem jednoho kilogramu s oscilací 200 gramů.

4.5/5 - (17 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.