Zahrada,

Strunové sekačky: aku, elektrické, benzínové | Recenze, test

Strunové sekačky a křovinořezy se používají k sekání trávy v místech, kam nedosáhnou větší a výkonnější stroje. Zásadní rozdíl mezi strunovou sekačkou, často označovanou jako vyžínač, a mezi křovinořezem, spočívá hlavně ve výkonu a hmotnosti, případně v sekacím ústrojí. Strunové sekačky jsou zpravidla méně výkonné, kompaktnější a disponují nižší hmotností nežli křovinořezy. Tyto vlastnosti předurčují vyžínače k využití především při dokončovacích fázích sekání a detailním zastřihování nízké trávy.

Jednotlivé strunové sekačky se liší zejména použitým zdrojem energie. Nejčastěji zákazníci vybírají mezi elektrickými strunovými sekačkami s přívodním kabelem a mezi aku typem. Benzínové strunové sekačky jsou méně časté, poněvadž jde z velké části o přístroje, které svou konstrukcí spadají do kategorie zmiňovaných křovinořezů. Nejoblíbenějším typem vyžínačů jsou ty s akumulátorem, a to díky jednoduché manipulaci.

Podstatným parametrem strunovek je šířka záběru, která se uvádí v centimetrech. Velmi důležitá je i hmotnost jednotlivých strojů, případně také kapacita baterie, bude-li řeč o aku vyžínačích. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší strunové sekačky a jejich recenze.

Nejlepší strunové sekačky – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších strunových sekaček z testů a hodnocení pro rok 2024.

VzhledModelTyp sekačkyZáběrHmotnost 
Hecht 5020 recenze a testHecht 5020Akumulátorová25 cm2,2 kg
Makita DUR181Z recenze a testMakita DUR181ZAkumulátorová26 cm2,9 kg
Extol Premium 8895610 recenze a testExtol Premium 8895610Akumulátorová25 cm2 kg
Bosch EasyGrassCut 12-230 recenze a testBosch EasyGrassCut 12-230Akumulátorová23 cm1,7 kg
Gardena ComfortCut LI-18/23R recenze a testGardena ComfortCut LI-18/23RAkumulátorová23 cm2,8 kg
VeGA VE 24250 recenze a testVeGA VE 24250Benzínová43 cm5,2 kg
Hecht 630 recenze a testHecht 630Elektrická30 cm2,8 kg
Bosch ART 35 recenze a testBosch ART 35Elektrická35 cm4,6 kg
Fieldmann FZS 2050 E recenze a testFieldmann FZS 2050 EElektrická42 cm6 kg
AL-KO GTE 450 Comfort recenze a testAL-KO GTE 450 ComfortElektrická30 cm2,9 kg

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Hecht 5020Makita DUR181ZExtol Premium 8895610Bosch EasyGrassCut 12-230Gardena ComfortCut LI-18/23RVeGA VE 24250Hecht 630Bosch ART 35Fieldmann FZS 2050 EAL-KO GTE 450 Comfort
Typ sekacího ústrojíJednostrunnáJednostrunnáJednostrunnáPlastové nožePlastové nožeDvoustrunnáJednostrunnáDvoustrunnáDvoustrunnáDvoustrunná
Výkon (baterie)20 V / 2 Ah18 V / 2 Ah18 V / 1,5 Ah12 V / 2 Ah18 V / 2 Ah0,75 kW0,6 kW0,6 kW1,4 kW0,45 kW
Nastavení úhlu hlavyAnoAnoAnoNeAnoNeAnoNeNeAno
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 strunových sekaček

Hecht 5020

Hecht 5020 recenze a test

Akumulátorová strunová sekačka Hecht 5020 zaujme především atraktivní cenou. Z námi vybraných vyžínačů jde totiž o cenově nejdostupnější produkt. Nízká cena je důvodem pro nepříliš silný akumulátor, který vystačí na pouhých 15-20 minut sekání.

Velkou výhodou této aku strunovky je nízká hmotnost, která dosahuje hodnoty 2,2 kilogramů včetně baterie. Právě díky nízké hmotnost je práce s ní velmi pohodlná, k čemuž napomáhá i možnost nastavení rukojeti do různých poloh. Někteří uživatelé jsou nespokojeni s nízkým výkonem této sekačky, což je však pro aku strunovky běžné. Sekání je navíc zajištěno pouze jednou strunou, která se však odvíjí ze sekací hlavy automaticky.

Malý záběr čítající pouhých 25 cm v kombinaci s jednou strunou předurčuje tohle zařízení pouze k nenáročnému sekání. Spolu s nízko nastavenou cenovkou je Hecht 5020 ideálním zařízením pro méně náročné uživatele.

Nízká hmotnost, nízká cena, kompaktní rozměry

Malý záběr, nízký výkon

Makita DUR181Z

Makita DUR181Z recenze a test

Aku vyžínač Makita DUR181Z patří do kolekce akumulátorového nářadí stejné značky, proto je velkou výhodou jeden universální akumulátor pro více zařízení značky Makita. Uživatelé si pochvalují zejména kvalitní zpracování a dále pak slušný výkon s ohledem na aku pohon.

Záběr sekačky 26 cm patří k největším z aku modelů našeho výběru, což ale platí i pro hmotnost, která dosahuje i s akumulátorem 2,9 kg. K uživatelskému komfortu však napomáhá teleskopicky nastavitelné tělo sekačky a indikátor nabití akumulátoru. Odvíjení struny je automatické, díky čemuž je práce s touto sekačkou vskutku nenáročná.

Uživatelé si pochvalují především slušný poměr ceny a kvality, avšak za předpokladu, že již vlastní akumulátor a jiná zařízení z kolekce aku nářadí značky Makita. V opačném případě se může nákup tohoto vyžínače značně prodražit, protože součástí balení není ani nabíječka, ani samotný akumulátor.

Slušný výkon, kvalitní zpracování
Poměrně vyšší cena, obsah balení

Extol Premium 8895610

Extol Premium 8895610 recenze a test

Strunová sekačka s akumulátorem Extol Premium 8895610 je cenově příznivým zařízením pro zahrady menších velikostí. Díky záběru 25 cm, teleskopicky nastavitelnému tělu až o 20 cm a hmotnosti 2 kg je Extol Premium 8895610 při práci velmi efektivní. Sekání v blízkosti překážek je navíc zajištěno distančním obloukem. Uživatelský komfort je podtržen pogumovanou rukojetí, která efektivně tlumí vibrace.

Nevýhodou tohoto zařízení je poměrně malá výdrž baterie, která dosahuje cca 20 minut. K tomu se přidává i dlouhá doba nabíjení čítající 4 hodiny. Naopak velikou výhodou je obsah balení, ve kterém uživatelé najdou i akumulátor s kapacitou 1,5 Ah a nabíječku, což v rámci aku sekaček není standardem.

Zákazníci nejvíce oceňují jednoduché zpracování a velmi nenáročný provoz. Podstatnou výhodou je nízká pořizovací cena, ke které se přidává i jednoduchá manipulace bez přívodních kabelů, což je pro aku strunovky charakteristické.

Nenáročný a uživatelský komfortní provoz, obsah balení
Krátká doba provozu a dlouhá doba nabíjení

Bosch EasyGrassCut 12-230

Bosch EasyGrassCut 12-230 recenze a test

Aku vyžínač osvědčené značky Bosch EasyGrassCut je stejně jako ostatní aku strunovky oblíbený díky možnosti práce bez omezení přívodním kabelem. Oproti konkurenčním sekačkám se však chlubí revolučním sekacím systémem s názvem Durablade, který slibuje delší životnost sekacího nože.

Záběr sekačky patří k těm nejmenším z celého výběru, a to pouhých 23 cm. Je to výhoda v nevýhodě, protože díky tomuto malému záběru se dá dostat i do méně přístupných míst, ale za to produktivita při sekání je celkově menší.

Konstrukce je velmi podobná obdobným výrobkům, avšak s tím rozdílem, že nelze nastavit ani úhel sklonu sekací hlavy, ani není možné sekačku délkově nastavit. Výhodou tedy zůstává nízká cena a kompatibilní akumulátor s ostatními výrobky ze série značky Bosch. Pozor však na to, že sekačka se dodává zásadně bez akumulátoru.

Plastové sekací nože s jednoduchou výměnou, jednoduché skladování, rychlé nabíjení
Akumulátor není součástí balení, není možné nastavit úhel sklonu sekací hlavy

Gardena ComfortCut LI-18/23R

Gardena ComfortCut LI-18/23R recenze a test

Aku strunová sekačka Gardena ComfortCut LI-18/23R 9825-20 patří k nejdražším sekačkám z celého našeho výběru, ale za to disponuje mnoha výhodami oproti svým konkurentům. Vyzdvihnout je třeba baterii, se kterou se dá pracovat až 50 minut, navíc je součástí balení.

Standardem této sekačky je indikátor nabití baterie, oblíbenou funkcí uživatelů je pak chytře nastavitelná hlava sekání. Stejně jako konkurent od značky Bosch má i Gardena ComfortCut LI-18/23R místo struny plastové nožíky, které při správném zacházení vydrží dlouho a jsou při sekání efektivnější.

Sekačka je navržena s důrazem na ergonomii. To znamená, kromě nastavitelné rukojeti i to, že je doplněna o extra madlo, které umožní pohodlně pracovat i vyšším postavám. Nevýhodou může být poměrně malý záběr sekání, který činí pouhých 23 cm.

Dlouhá výdrž akumulátoru, ergonomie práce, plastové nože, obsah balení
Malý záběr sekání, vyšší cena

VeGA VE 24250

VeGA VE 24250 recenze a test

Benzínová strunová sekačka VeGA VE 24250 patří k menšině těch se spalovacím motorem. Díky spalovacímu motoru disponuje vyšším výkonem než akumulátorové sekačky, avšak přináší to s sebou i několik nevýhod. Oproti ostatním vyžínačům ze srovnání je charakteristický zahnutou hřídelí namísto klasické teleskopické, jako je tomu u jiných modelů.

Mimo vysoký výkon je předností této sekačky bezesporu šířka záběru – 43 cm. Dále stojí za zmínku ergonomie, neboť uživatelé si chválí kvalitní vyvážení celého stroje. Součástí balení jsou praktické popruhy, díky čemuž je možné rozložit váhu více než 5 kg na celé tělo. Práci s tímto těžším vyžínačem tedy zvládnou bez jediného problému i ženy.

Co dokáže odradit, je náročnější péče o stroj. Je třeba dodávat palivo, které se navíc doplňuje ve správném poměru s olejem. K tomu se jedná o stroj celkově hlučnější, než jsou elektrické varianty. Naopak potěšit může automatické odvíjení struny.

Vysoký výkon, velký záběr, spolehlivost, robustní konstrukce
Náročnější používání, hmotnost, popruh bez polstrování

Hecht 630

Hecht 630 recenze a test

Elektrická strunová sekačka Hecht 630 se může pyšnit velmi dobrým poměrem výkonu a váhy. Při relativně nízké hmotnosti (2,8 kg) dosahuje výkon této sekačky až 600 W a je vhodné ji využít v místech s odolnějším porostem.

Sekání je efektivní díky většímu záběru s hodnotou 30 cm. Tělo vyžínače je délkově nastavitelné, to stejné platí i o sekací hlavě, kterou lze nastavit i do polohy pro zastřihování okrajů trávníku. K dispozici je i poloautomatické odvíjení strun, které funguje při poklepání o zem, kdy se struna posune a zastřihne na správnou délku.

Nevýhodou je samotný přívodní kabel, který omezuje v pohybu. Na druhou stranu součástí výbavy je i odlehčovač pnutí kabelu, díky kterému je manipulace s Hecht 630 snazší než u jiných elektrických strunových sekaček.

Solidní výkon a záběr sekací hlavy, nastavitelnost mnoha prvků
Nic zásadního

Bosch ART 35

Bosch ART 35 recenze a test

Elektrická strunová sekačka Bosch ART 35 patří mezi konstrukčně odlišné sekačky. Slibuje však příznivou ergonomii při práci, a to díky zahnuté hřídeli i závěsným popruhům na ramena. I přes nižší výkon oproti jiným strojům je tento vyžínač oblíbený, neboť v kombinaci s velkým 35 cm záběrem jde o efektivní strunovku pro menší rozsah prací.

Jako i u ostatních elektrických strunovek, i zde je nevýhodou přívodní kabel, který dovede při práci překážet. Na druhou stranu si není třeba dělat starosti o nabití akumulátoru nebo hladinu benzínu v nádrži. Hmotnost 4,6 kg se příjemně rozloží na ramena díky popruhům, manipulace proto není nikterak obtížná.

Nevýhodou může být absence jakéhokoliv polohovacího nastavení, kromě madla, u kterého je nastavení polohy umožněno. Uživatelé si navíc stěžují na poměrně velký odpor vypínače, který je třeba po celou dobu sekání držet.

Automatické navíjení struny, velký záběr
Silná pružina vypínače, vyšší hmotnost

Fieldmann FZS 2050 E

Fieldmann FZS 2050 E recenze a test

Elektrická strunová sekačka Fieldmann FZS 2050 E patří mezi vyžínače s vyšším výkonem. Sekání je efektivní díky silnému motoru, velkému 42 cm záběru a sekací hlavě s dvěma strunami. Součástí balení je navíc trojzubec, který bývá charakteristický pro křovinořezy – vyžínač si tedy poradí i s náletovými dřevinami a tvrdou trávou.

Velkou výhodou tohoto modelu je rozložení hmotnosti díky ramenním popruhům. I při hmotnosti 6 kg není i několikahodinové sekání jakkoli namáhavé. Nevýhodou je na druhou stranu minimální možnost nastavení, kdy jediný nastavitelný prvek je madlo.

Uživatelé si u tohoto zařízení stěžují na nekvalitní spojovací materiál, který se může při sekání uvolnit. Také je třeba zmínit, že plastový ochranný kryt je uzpůsobený pouze pro praváky. To znamená, že při držení levou rukou může veškerá tráva létat přímo na uživatele.

Vysoký výkon, ramenní popruhy, trojzubec součástí balení
Vysoká hmotnost, nekvalitní spojovací materiál

AL-KO GTE 450 Comfort

AL-KO GTE 450 Comfort recenze a test

Cenově příznivý elektrický vyžínač AL-KO GTE 450 Comfort cílí zejména na nenáročné uživatele. S menším záběrem 30 cm, nízkým výkonem a přívodním kabelem je ideální především pro sekání menších ploch, případně pro detailní úpravy trávníků.

Mezi příznivé znaky této strunovky patří nastavitelná délka těla, několik poloh sklonu sekací hlavy a nastavitelná poloha přídavného madla. Práce s tímto vyžínačem bude fyzicky nenáročná i díky nízké hmotnosti, která činí cca 2,9 kg. Možnou nevýhodou je motor umístěný blízko sekací hlavy, což mění těžiště zařízení a negativně tak ovlivňuje manipulaci s vyžínačem.

Dvojitá struna je odvíjena poloautomaticky, a to poklepem o zem. Praktickým prvkem je vymezovač, díky čemuž nehrozí poškození sekacího nástroje o tvrdé překážky. Nepraktický je však přívodní kabel, který dokáže při sekání nepěkně omezovat v pohybu.

Nízká cena, možnosti nastavení, nenáročný provoz

Malý záběr, nízký výkon

Jak vybrat strunovou sekačku

V první řadě je třeba si uvědomit, k čemu budete sekačku vlastně využívat. Strunové sekačky neboli vyžínače zastanou funkci nenáročného zahradního nářadí, které bude sloužit při občasném a méně náročném sekání. Budete-li chtít sekat větší plochy v nepřístupném terénu, navíc různé typy travin, případně i náletové dřeviny, nebude od věci poohlédnout se spíše po kategorii křovinořezů.

Zdroj energie

Pro maximální komfort při sekání jsou skvělou volbou akumulátorové vyžínače. Nejste omezeni při pohybu, protože za sebou netaháte kabel. Na druhou stranu jste omezeni dobou sekání, která se počítá na desítky minut, proto je třeba myslet na kapacitu akumulátoru. Z toho plyne, že akumulátorové strunové sekačky najdou uplatnění jenom při nejméně náročném sekání trávy.

Benzínové strunové sekačky také neomezují v pohybu, ale jejich údržba je značně obtížnější. Navíc tato zařízení jsou jenom krůček od výkonných křovinořezů. Může tedy jít o kompromis mezi nenáročným vyžínačem a výkonným křovinořezem. Vhodné jsou zejména pro náročnější uživatele.

Klasikou v této oblasti jsou elektrické vyžínače. Vyšší výkon než aku strunovky, nenáročné použití oproti benzínovým sekačkám, ale jedna zásadní nevýhoda, a to nutnost tahat za sebou přívodní kabel. Z toho plyne nejenom nepohodlí, ale také nebezpečí přetnutí kabelu při neopatrném sekání.

Záběr a nastavení strunové hlavy

Záběr strunové hlavy určuje, jak velký kruh dokáže strunovka posekat. Strunové sekačky by neměly být používány na časově dlouhé osekávání rozsáhlých ploch. Záběr tak nebývá příliš široký. Většinou se setkáte s rozpětím mezi 20 až 40 centimetry. Záběr strunové hlavy velmi často koresponduje s celkovým výkonem vyžínače a rozhodně byste jej neměli při výběru přehlížet.

Kvalitní strunové sekačky také umožňují flexibilně nastavit úhel žací hlavy. Nastavení úhlu pomáhá uživatelům upravit si sekačku tak, aby dobře vyhovovala jejich způsobu držení. Vyšší lidé potřebují o něco jiný úhel než lidé menšího vzrůstu.

Struna sekačky

Klíčovou součástí strunové sekačky je samozřejmě struna. Tu je potřeba jednou za čas vyměnit, aby byla zachována efektivita sečení. Při výběru struny sledujte průměr, délku a z jakého materiálu je vyrobená. Ostřejší sekání nabízí varianty se čtvercovým profilem, u kterých je však potřeba vybrat kvalitní materiál. Ještě větší efektivitu, a hlavně šetrnost k sekané trávě mají hvězdicové struny. Varianta s větším průměrem má delší životnost, ale záleží na výkonu motoru sekačky. Při výběru náhradních strun dodržujte parametry dané výrobcem.

Struna nebo plastový nožík?

V poslední době jsou k dostání kromě strunových hlav také plastové nožíky. Jejich výhoda tkví v efektivnějším sekání a delší životnosti. Struna je však klasika, navíc je levnější než plastový nožík. V každém případě platí, že čím méně šetrněji budete sekat, tím kratší dobu sekací nástroj vydrží. Je třeba vyhýbat se pevným překážkám, o které se může struna přetnout a plastový nožík přelomit. V tomto případě oceníte vymezovače, které zajistí bezpečný odstup od patníků, kamenů nebo zdí.

Jednostrunné vs. dvoustrunné

Systém odvíjení struny ovlivňuje efektivitu dané strunové sekačky. U jednostrunných verzí se z cívky odvíjí pouze jeden konec struny, zatímco u dvoustrunných sekaček dochází k odvíjení dvou konců. Kromě vyšší efektivity sekání mají dvoustrunné sekačky tu výhodu, že se jejich struna pomaleji opotřebovává a nemusíte ji tak často měnit. Z toho důvodu se výrobci dnes zaměřují především na tyto modely.

Hmotnost

Strunové sekačky většinou nepřesahují váhu 5 kg. Elektrické a aku vyžínače mohou vážit i výrazně méně – běžně najdeme modely okolo 1,5 nebo 2 kg. Výkonnější benzínové strunové sekačky bývají těžší. Je třeba se rozhodnout, který parametr je pro vás důležitější – váha, nebo výkon (lze najít i velmi dobré kompromisy). Každé kilo navíc po desítkách minut práce rozhodně ucítíte.

Výkon

Strunové sekačky nevyžadují extrémní výkon vzhledem k tomu, že jsou používány na sekání relativně jemných travnatých porostů. Neznamená to však, že byste se o výkon vyžínače neměli zajímat. Obecně nižší výkon mezi 250 až 600 W najdeme u akumulátorových a slabších elektrických strunových sekaček. I ty si ale stále s trávou poradí bez problémů. Pokud však hledáte silnější stroje, sáhněte po benzínové strunovce s výkonem od 650 do 1000 W nebo výše. Čím houževnatější porost na vašem pozemku, tím výkonnější strunovku budete potřebovat.

Ergonomie a rukojeť

Typ rukojeti ovlivňuje ergonomii držení přístroje. Vyskytují se dva typy. U lehčích přístrojů je držení řešeno pomocí madla, kdy jedno je na konci přístroje a druhé v optimální vzdálenosti na tyči pro pohodlně držení oběma rukama. Druhou variantou jsou řídítka doplněná o popruh, kdy jde o řešení hlavně u těžších a výkonnějších sekaček.

Pokud se při používání jednoho přístroje bude střídat více lidí, zvažte model s teleskopickou rukojetí, která se jednoduše přizpůsobí různě vysokým lidem.

Příslušenství

Mnoho strunových sekaček kromě základního vybavení koupíte i s příslušenstvím, které používání výrazně zjednoduší. Zejména u výkonnějších a těžších modelů jsou velmi příjemným doplňkem ramenní popruhy, které lépe rozloží váhu sekačky a zamezí přílišné fyzické únavě.

Skoro samozřejmou součástí by měly být náhradní struny. V případě, že hodláte strunovku použít i k vertikálnímu sekání, hledejte verzi s opěrným kluzákem. Pro přesnější horizontální sekání a menší námahu se rozhlédněte po doplňku v podobě postranních koleček.

4.5/5 - (23 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.