Auto-moto,

Střešní nosiče: Recenze 10 nosičů kol na střechu

Střešní nosič kol je nejvyužívanějším typem uchycení jízdních kol pro cyklisty cestující autem. Nosič kol na střechu může být použit v podstatě na každém voze. Stačí mít hagusy nebo příčníky pro jeho montáž. Díky nosnostem střech a konstrukcím nosičů je možné snadno přepravovat kola i celé rodině, obvykle v počtu 3 až 4 kol. Jedná se také o řešení, které přijde vhod pokud na svém voze nemáte kouli pro nosič na tažné zařízení.

Další velkou výhodou je neomezený výhled při pohledu dozadu oproti nosiči na páté dveře, snadný přístup do kufru, minimální zašpinění kol a srovnatelně nižší pořizovací náklady, které lze uzpůsobit počtu převážených kol (samostatný nosič pojme 1 kolo).

Střešní nosič na kola má však i své negativní stránky. Tou nejzásadnější je dopad na jízdní vlastnosti vozidla a zvýšená spotřeba paliva následkem většího odporu. Také montáž ve větší výšce nemusí být snadná, obzvláště pro jednu osobu, a dále je třeba dávat pozor na snížené vjezdy například do podzemních parkovišť a garáží. Za jistých okolností se tak vyplatí spíše jiný držák kol na auto.

Zohlednit byste měli nejen nosnost a hmotnost nosiče, použité materiály nebo jeho rozměry, ale i specifické vlastnosti. Například jestli umožňuje uzamčení kol k nosiči a ten pak k autu, jaký má systém upevnění (T-adaptér, U-profil), nebo jak se upevňuje kolo ke střešnímu nosiči (za rám, rychloupínací systém). Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší střešní nosiče kol a jejich recenze.

Nejlepší střešní nosiče kol – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších střešních nosičů kol z testů a hodnocení pro rok 2025.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Thule ProRide 598Hakr Speed ALU 0902Thule FreeRide 532Atera Giro AFThule OutRide 561Yakima FrontloaderThule ThruRide 565Menabo HUGGYThule ProRide 591Hakr Cyklo Pro
Uzamčení nosiče k vozuAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoNeAnoNe
Uzamčení kola k nosičiAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoNeAnoAno
MateriálHliník/plastHliník/kov/plastHliník/plastHliník/plastHliník/plast-Hliník/plastHliník/plastHliník/plastOcel
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 střešních nosičů kol

Thule ProRide 598

Thule ProRide 598 recenze a test

Střešní nosič kol Thule ProRide 598 nabídne kvalitu, ale také sofistikovanost, což se odráží i v tom, že patří mezi nejoblíbenější střešní nosiče. Předností je hlavně otočný omezovač momentu utažení, který nabídne jistotu optimálního upevnění na střeše. Montáž zvládne jedna osoba, a to bez jakéhokoliv dodatečného nářadí. Díky praktickým popruhům je možné převážet v podstatě jakékoliv kolo.

Nosič zaujme i tím, že jeho kompatibilita s různými typy zvyšuje jejich bezpečnost a minimalizuje riziko pádu. I držák rámu se umí přizpůsobit různým velikostem, od kol silničních, až po kola horská. Dále je vybaven gumovou ochranou, která eliminuje poškrábání.

Celková hmotnost nosiče činí 4,2 kilogramů, což usnadňuje jeho manipulaci, jeho šíře je 32 centimetrů. Že je všestranný ukazuje i jeho nosnost, která činí dobrých 20 kg. Samozřejmostí je možnost uzamčení kola k nosiči, čímž je eliminováno riziko krádeže.

Snadná montáž, otočení uchycené kola z levé a pravé strany, uchycení vhodné pro různé typy kol
Vyšší cena, ochranu karbonového rámu je třeba dokoupit

Hakr Speed ALU 0902

Hakr Speed ALU 0902 recenze a test

Nosič kol na střechu Hakr Speed ALU 0902 zaujme dobrým poměrem přijatelné ceny ke kvalitě. Kromě plastu je vyrobený také z kovu a dále hliníku. Přesto má příznivou váhu, která je jenom 3,6 kilogramů. Umí zaujmout i svou dobrou nosností, která je až 25 kilogramů.

Díky tomu umožní přepravu třeba i těžších elektrokol a obecně pak do velikosti kola 27 palců, čímž ukazuje i svou flexibilitu. Délka žlabu nosiče je 137,5 centimetrů. Pro svou konstrukci je určený pro všechny druhy plášťů. Výrobce myslí také na bezpečnost, kdy lze kola uzamknout k nosiči. Nosič je dále uzamčený přímo k vozu.

Doporučená maximální rychlost jízdy je 130 kilometrů v hodině. K dispozici jsou také praktické upínací řemínky, kde je využitý systém Clip. Snadnou montáž podporuje fakt, že k ní není potřeba jakékoliv speciální nářadí, a to díky montážní sadě T-adaptérů, která je součástí balení.

Systém Clip, montáž bez nářadí, cenově dostupný
Tužší aretační mechanismus

Thule FreeRide 532

Thule FreeRide 532 recenze a test

Střešní nosič na kola Thule FreeRide 532 zaujme svou rychlou instalací na střechu, stejně jako rychlým umístěním kola. V podstatě stačí zajet po drážce až do držáku rámu, kde se okolo několika rychlými pochyby připevní. Zaujmou také bezpečnostní řemínky, které drží kolo na místě. Při sundávání stačí jeden pohyb k jejich uvolnění.

Součástí balení nosiče jsou i speciální zámky. Díky nim je možné uzamknout jak kola k samotnému nosiči, tak se uzamyká i nosič k vozu. Riziko krádeže je sníženo skutečně na minimum. Zaujme i kvalitní a odolná konstrukce.

Nosič váží relativně ke kategorii průměrných 3,5 kg, což nijak neztíží manipulaci a jeho šířka je 21 centimetrů. Maximální zatížení pak dosahuje 17 kilogramů, a kromě dospěláckých jízdních kol na něj uchytíte také dětské kolo.

Uchycení na páčky, cena/kvalita, T-kus nebo objímka
Nutnost vsadit zámky

Atera Giro AF

Atera Giro AF recenze a test

Držák na kolo na auto Atera Giro AF pochází od německého výrobce, což se ukazuje i na jeho kvalitě, ale také o něco vyšší ceně. Zaujme třeba nízkou váhou, která je jenom 2,9 kilogramů. Přitom se může stále pyšnit velkou nosností, která má hodnotu 17 kilogramů.

Zapomínat nelze na všestrannost. Průměr převáženého rámu kola může být v rozmezí 20 – 80 milimetrů. Pokud hledáte bezpečnost, tento model umožní jak zamknutí kola k nosiči, tak zamčení nosiče k vozu. Na druhou stranu se v recenzích uživatelů občas objevuje zmínka o horší kvalitě zámků.

Montáž je velmi snadná a rychlá. Využívána je takzvaná T-drážka a součástí balení je také adaptér. Montáž je umožněna i na ocelové tyče pomocí třmenů. Kromě plastových jsou využívány i hliníkové konstrukce a pro své rozměry 1300 x 240 mm ho lze používat v podstatě na jakémkoliv voze.

Nízká váha, stabilní upnutí kola, na rámy 20 – 80 milimetrů
Horší kontrola přítlačného pístu

Thule OutRide 561

Thule OutRide 561 recenze a test

Držák kol na auto Thule OutRide 561 je produktem známé značky, která přichází s novinkou v podobě nastavitelného západkového systému, který umožní upevnit jakýkoliv typ vidlice. Nosič je určený i pro kola s kotoučovou brzdou a osou 20 milimetrů.

Díky hliníku je zajištěna i nízká váha, která je jenom 2,5 kg. Materiál se podepisuje i na dobré nosnosti, která dosahuje hodnoty 17 kilogramů. Nosič využívá rychloupínací popruhy, které lze nastavit na velikost plášťů až o velikosti 2,5 palců.

Nechybí jistota snadné montáže, a to na jakékoliv tyče až do šíře 60 milimetrů. Součástí jsou i zámky, kterými lze zamknout kola i samotná nosič. Nechybí ani kompatibilita s takzvaným systémem jednoho klíče Thule.

Systém jednoho klíče, nízká váha, kvalitní hliníkové provedení
Vyšší cena

Yakima Frontloader

Yakima Frontloader recenze a test

Střešní nosič kol Yakima Frontloader zaujme rychlou montáží na vůz, při které není potřeba ani žádné nářadí. Jednoduché je také usazení jízdního kola. Zde je možné zvednout a nastavit rameno tak, aby se přizpůsobilo rozměrům. Tím je zajištěna maximální flexibilita při převážení jakýchkoliv kol.

Zaujme také oboustranné provedení, kdy lze kolo usadit jak z levé, tak pravé strany, nebo malá šíře nosiče o hodnotě 19 cm. Nosič je poměrně robustní, což dokládá i jeho nadprůměrná hmotnost 6 kilogramů.

Jeho maximální zatížení je až 18 kilogramů. Samozřejmá je funkce zamykání jak nosiče k vozu, tak kola k nosiči. Tento model splňuje řadu přísných požadavků, jako třeba City Crash testy, nebo také testy institutu TÜV.

Oboustranné nakládání, rychlá montáž, upevnění kola
Nadprůměrná váha

Thule ThruRide 565

Thule ThruRide 565 recenze a test

Nosič kol na střechu Thule ThruRide 565 funguje na principu uchycení za vidlici. Díky nastavitelné čelisti je zajištěno jak snadné nakládání, tak i nastavení průměru osy jízdního kola. Mechanismus může být ovládán jednou rukou, což zvyšuje jednoduchost použití. Určený je pro 12mm a 20mm průchozí osy.

Celková hmotnost nosiče je jenom 2,7 kilogramů, což usnadňuje manipulaci s ním samotným a snižuje celkové zatížení střechy vozu. Hodnota maximálního zatížení je klasická, a to 17 kilogramů. Šířka nosiče je pak 17,2 centimetrů.

Na bezpečnost je dbáno použitými materiály, i systémem zámků. Montáž lze realizovat do T-drážky, stejně jako na řadu kompatibilních Thule tyčí. Zaujme i kvalitní držení kola při vyšších rychlostech i agresivnější jízdě.

Stabilita i při vyšších rychlostech, nízká váha, systém zámků
Vysoká cena

Menabo HUGGY

Menabo HUGGY recenze a test

Střešní nosič na kola Menabo HUGGY se řadí do levnějšího spektra. Přesto nechybí například potvrzení kvality ze strany GS/TÜV. Celková délka ližiny nosiče je 137 centimetrů a šíře pak 50 milimetrů, což je také maximální velikost pneumatik.

Převážet lze i mírně těžší kola, na což ukazuje nosnost s hodnotou 15 kilogramů, která je však oproti srovnávaným nosičům o pár kilogramů nižší. I přes kvalitní materiály přijde vhod nízká váha, která je 2,8 kilogramů. Jednoduchost montáže potvrzuje i to, že lze nosič umístit na tyče s průřezem až 48x40mm.

Design nijak zásadně nevyniká a celkově je ve stříbrném provedení. Láká jednoduchá montáž na střechu, i praktické umístění kola. Negativem může být absence integrovaných zámků, ovšem to ani nelze v této cenové kategorii příliš očekávat.

Nízká váha, odolné provedením, nízká cena
Bez integrovaného zámku

Thule ProRide 591

Thule ProRide 591 recenze a test

Držák na kolo na auto Thule ProRide 591 má elegantní a robustní konstrukci. Zaujme i snadná nakládka kola. Upevnění probíhá v dobré výšce a ke všemu stačí použití pouze jedné ruky, a to díky inovativními mechanismu. Převážet lze kola s různou velikostí plášťů, a to až do hodnoty 2,5 palce.

Není problém převážet kola s různými rámy, a to až do 100 milimetrů. Díky možnosti posouvání nosiče ho lze umístit na střeše kamkoliv. Nechybí ani možnost bezpečného dvojitého uzamčení díky zámkům, které jsou součástí balení.

Může se také pochlubit vyšší nosností, která činí nadprůměrných 20 kilogramů. Kvalitní konstrukce se však podepisuje na vyšší váze, která má 4 kg. Samozřejmé je také plnění všech potřebných norem pro provoz na silnicích. Kvalitu potvrzují také absolvované náročné testy CityCrash a celkově pro něj mluví vysoká oblíbenost mezi řidiči a velmi dobré uživatelské recenze.

Dobrá nosnost, rychlé upnutí kola, testy CityCrash
Robustnější konstrukce se podepisuje na vyšší váze

Hakr Cyklo Pro

Hakr Cyklo Pro recenze a test

Držák kol na auto Hakr Cyklo Pro lze zařadit do kategorie střední třídy, což je spojeno s univerzálností, kvalitou i nižší pořizovací cenou. Problémem není ani montáž, na kterou není nutné používat jakékoliv nářadí. Připevňuje se k příčníkům ve tvaru U, avšak pro hliníkové tyče je nutné dokoupit sadu T-adapterů. Je možné převážet kola s rámem 35-75mm u kulatých a dále 50×70 u oválu.

Robustní úchyty rámů a dále řemínky zajistí bezpečnost kola i při agresivnější jízdě. Nechybí také řemínek, který pojišťuje čelisti proti případnému rozevření. Kolo je možné při převozu zamknout k nosiči. Ten však nejde zamknout k samotnému vozu.

Hmotnost celého nosiče je 2,5 kilogramů, a to i přesto, že je použita ocel. Maximální rychlost, kterou doporučuje výrobce, je 110 kilometrů v hodině a vhodnost spíše pro střední vzdálenosti.

Levný nosič, snadná montáž, dobrá hmotnost
Nelze zamknout k příčníkům, T-adaptér pro hliníkové tyče nutno dokoupit

Jak vybrat střešní nosič kol

Střešní nosič na kola je nejoblíbenější a nejlevnější variantou nosiče jízdních kol. Jeho unikátem je to, že může být instalován v podstatě na každý vůz. Na rozdíl od držáků, které jsou určené na tažné zařízení, kterým musí vozy disponovat. Jedna konstrukce umožní převoz jednoho kola, přičemž celkem lze na střechu upevnit až 3 nebo 4 kola.

Typ převážených kol

Většina modelů na trhu je všestranných, což znamená, že takový střešní nosič kol dokáže převézt jakékoliv kolo. Při výběru hrají roli především dvě charakteristiky. Je to rám, kde je nutné hledět jak na jeho velikost, tak i na to, jaký má tvar. Může to být kulaté, ale i oválné provedení. Dále hrají roli pneumatiky, a hlavně potom jejich šíře. Vhodný nosič si poradí jak se silničním, tak horským kolem.

Nosnost

Nosnost, kterou může držák kol na auto mít se obvykle pohybuje v rozmezí mezi 15 – 20 kilogramy. U běžného kola plně stačí nosnost menší. Kdo převáží takzvaná elektrokola, ten by měl tento parametr sledovat, jelikož ta jsou vzhledem k akumulátorům a motorům podstatně těžší.

Rozhodně neopomíjejte ani maximální možné zatížení střechy auta, jejíž hodnotu najdete ve velkém technickém průkazu. Myslete na to, že se do této hodnoty počítá nejen váha jízdních kol, ale také samotných nosičů a příčníků.

Upevnění nosiče a kol

Roli hrají především takzvané příčníky, které mohou být buď na střeše auta nebo na hagusy. Na ně je možné střešní nosič kol namontovat. Důležité je sledovat hlavně to, s jakými je kompatibilní. Mezi nejznámější patří varianta označovaná jako T-drážka (snazší a rychlejší montáž), nebo U-tyče (časově náročnější s potřebou nářadí).

Dále nelze zapomínat ani na to, že různé příčné tyče mohou mít různé tvary a průřezy, nebo různé velikosti. Při výběru hleďte buď na to, aby byl s vaším řešením kompatibilní, nebo na to, zda existuje příslušenství ve formě adaptérů, které danou kompatibilitu zajistí.

Upevnění kola ke střešnímu nosiči může být realizováno pomocí rychloupínacího systému nebo uchycením za rám kola. V prvním případě však musíte odmontovat přední kolo a vidlici upevnit do nosiče (obsahuje čistě jen drážku na zadní kolo). Ve druhém případě jsou drážky na obě kola, která se upevní s pomocí stahovacích pásků a samotný rám pak stahovacím hákem. Výhodou druhého systému je úspora místa v kufru, kam by jinak nejspíš putovaly odmontovaná přední kola.

Možnosti zamykání

Existují dvě varianty a ideální je, když držák na kolo splňuje obě dvě. První varianta je založena na možnosti zamčení kola k samotnému nosiči. Bez klíče tak není možné kolo sundat. To brání zlodějům v krádeži. Pokud touto funkcí daný držák nedisponuje, lze ji obejít třeba pomocí klasického cyklistického zámku. Druhou možností je zabezpečení nosiče tak, že bude zamčen k autu. Tedy k příčným tyčím, na které je namontován.

Stabilita a bezpečnost kol

Čím více jištění, tím lépe. Pláště mohou být ve speciálních drážkách, rám je pevně uchycen a pomocí řady řemínků je zvýšena stabilita kola. To vše vede k bezpečnosti převozu. S tou souvisí i maximální doporučená rychlost, která je u řady nosičů až 130 kilometrů v hodině, obvykle pak kolem 90 až 100 km/h. Dobré je hledět také na to, zda má produkt potřebné certifikace a doporučení. Nejznámější v kategorii nosičů jsou City Crash testy, nebo také testy institutu TÜV.

4.5/5 - (36 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.