Auto-moto,

Střešní boxy: Test, recenze nejlepších rakví na auto

Střešní box na auto využívají nejčastěji milovníci zimních sportů. Do boxu můžete dát lyže, snowboardy a v některých případech i běžky. Nejde však o jediné využití. Umístit lze do něj cokoliv, a tak výrazně rozšířit velikost zavazadlového prostoru nad rámec kufru. Hodí se jak na zimní, tak letní cestování, například pro kempingovou výbavu, ale i pro běžná zavazadla, nebo dětský kočárek.

Rakev na auto se může lišit svou velikostí jak s ohledem na hodnotu vnitřního objemu, který může mít až 650 litrů, tak i šířkou, stejně jako délkou. Vůz by měl disponovat hagusy nebo příčníky, na které se box na střechu montuje, ideálně pomocí rychloupínacích systémů. Kvalitní střešní box by měl mít nejlépe vícebodové centrální zamykání, konstrukci chránící před špatným počasím a dobře zvládnutý aerodynamický odpor pro minimální hlučnost a navýšení spotřeby pohonných hmot.

Zohlednit byste měli nejen rozměry (vnější i vnitřního prostoru), hmotnost a nosnost boxu, jeho objem, ale i specifické vlastnosti. Například zda má oboustranné otevírání, centrální zamykání nebo gumové popruhy k upevnění nákladu. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší střešní boxy a jejich recenze.

Nejlepší střešní boxy – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších střešních boxů z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Thule Pacific 500Northline ECOspaceHakr Magic Line 400Neumann Adventure 130Hapro Traxer 6.6Thule Motion XT XLHakr Magic 320Neumann Whale 227Thule Touring Sport 600Northline Tirol 420
Vnější rozměry226x55x37 cm190x67x36 cm199x74x42 cm131x72x37 cm191x81x42 cm215x91x44 cm185x60x42 cm227x52x33 cm190x63x39 cm205x84x34 cm
OtevíráníBočníBočníOboustrannéBočníOboustrannéOboustrannéBočníBočníBočníOboustranné
Počet lyží / snowboardů5/35/46/4-7/57/54/35/36/47/5
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 střešních boxů

Thule Pacific 500

Thule Pacific 500 recenze a test

Střešní box Thule Pacific 500 zaujme především svým provedením, se kterým je spojena délka, která je 226 centimetrů. Díky tomu se do něho vejdou i delší lyže, které mohou mít rozměr až 215 centimetrů. Zaujme také hodnota šíře boxu, která je 55 centimetrů. Pojmout může až 5 párů lyží, stejně jako až 3 snowboardy.

Vhodný je také pro zavazadla. Tady zaujme tím, že jeho celkový vnitřní objem činí 290 litrů. Dokonale tak rozšíří zavazadlový prostor vozu. Díky tomu, že váží jenom 12 kg nijak nezatěžuje konstrukci střechy a také usnadní samotnou manipulaci.

Díky využití centrálního zámku a bočního otevírání jsou přepravované věci v maximálním bezpečí a s jednoduchým přístupem. Konstrukce má dobrý aerodynamický tvar, což se podepisuje na zmírnění hluku během jízdy.

Rychlé uchycení k příčníkům, centrální zamykání, lehký
Délka boxu může bránit plnému otevření zadních dveří

Northline ECOspace

Northline ECOspace recenze a test

Střešní box Northline ECOspace je konstruován tak, že se po umístění na střechu dá otevírat ze strany spolujezdce. Disponuje 3 bodovým centrálním zámkem, který zajistí, že věci budou během jízdy v bezpečí. Na to má vliv také kvalitní ABS plast, který je tvrzený UV zářením a který disponuje tloušťkou 4 milimetry.

Vzhledem ke své velikosti zaujme celkový vnitřní objem, který činí 330 litrů. Celková délka boxu je 190 centimetrů a její šířka je nadstandardně velká, s hodnotou 67 centimetrů. Jeho výška je spíše nižší, a to 36 cm. To má vliv i na lepší aerodynamiku.

Maximální délka lyží, které je možné do boxu uložit, je 180 centimetrů. Celkem je možné naložit až 5 párů lyží, popřípadě 4 snowboardy. Hmotnost boxu je dobrých 14 kilogramů. Zaujme i svou nosností, která je celkem 75 kg.

Nosnost, dobrá aerodynamika a nízká hlučnost, cena/výkon
Pro některé případy malá výška

Hakr Magic Line 400

Hakr Magic Line 400 recenze a test

Rakev na auto Hakr Magic Line 400 je k dispozici hned ve 3 barevných provedeních, a to ve variantě bílé a dále lesklé nebo matné šedé. Konstrukce zaujme kovovými podélnými výztuhami, které jsou po obou stranách boxu. Zaujme také 3 bodový zámkový systém, stejně jako to, že nakládku a vykládku usnadní otevírání z obou stran.

Rozměry boxu jsou 199 centimetrů na délku, 74 centimetrů na šířku a dále 42 centimetrů na výšku. Pokud jde o rozměry vnitřní, ty mají hodnotu 190 x 68 cm. V případě zájmu přepravovat lyže potěší jak to, že se jich vejde 6, tak i maximální délka 185 cm.

Přepravit je možné celkem až 4 snowboardy. Maximální nosnost je výrobcem stanovena na 50 kilogramů, přičemž hmotnost tohoto boxu je 15 kg. Vnitřní objem je opravdu velký, jelikož jeho hodnota činí 400 litrů.

Velký úložný prostor, oboustranné otevírání, kovové výztuhy ze spodní strany
Nižší nosnost, lesklý povrch náchylný na upatlání, vyčnívající vnitřní úchyty

Neumann Adventure 130

Neumann Adventure 130 recenze a test

Střešní box na auto Neumann Adventure 130 je dobrým pomocníkem jak na zimu, tak i na léto. Jeho konstrukce je založena na otevírání z jedné strany a disponuje také centrálním zámkem pro zajištění bezpečnosti. Víko drží kvalitní dvojčinné vzpěry. Celkový objem tohoto modelu činí rovných 300 litrů a hodnota nosnosti je 50 kilogramů.

Délka boxu je 131 centimetrů a jeho šíře 72 cm. Hodnota výšky činí 37 centimetrů. Zaujme kvalita jeho konstrukce. Je vyrobený z ABS plastu, který je navíc tvrzený UV zářením. Hodnota tloušťky materiálu jsou 4 milimetry.

Kvalitu potvrzují i certifikace TÜV SÜD, stejně jako certifikát 8 SD 1074. Součástí balení je i speciální háček, díky kterému lze box snadno pověsit třeba na stěnu garáže. Instalace na vůz je realizována pomocí třmenů U a matic M8.

Háček pro pověšení, nízká cena, povrchová úprava
Krátká konstrukce, obtížnější montáž na nosníky ze strany u pantů

Hapro Traxer 6.6

Hapro Traxer 6.6 recenze a test

Rakev na střechu Hapro Traxer 6.6 zaujme hlavně použitými materiály. Jde o ABS v kombinaci s ASA. Dále nechybí ani kovové výztuhy, které se podepisují na zvýšené nosnosti, která je až 75 kilogramů. O jednoduchou instalaci se stará rychloupínací systém Premium-Fit, který zajistí i bezpečnou montáž na střechu vozu.

Celkový objem boxu je velkých 410 litrů. Jeho délka je 191 cm, šířka 81 cm a výška 42 centimetrů. Kromě klasických zavazadel se hodí i na přepravu lyží s maximální délkou až 186 cm. Lyží pojme celkem 7. Snowboardů lze naložit 5.

Robustnější konstrukce se podepisuje na hmotnosti tohoto modelu, která je 18 kilogramů. Zaujme jak centrálním zámkem pro větší bezpečnost, tak oboustranným systémem otevírání, což usnadní nakládku a vykládku. Má nejenom schválení TUV, ale také splňuje standard testů City-Crash.

Kvalitní zpracování, malý aerodynamický hluk, oboustranné otevírání
Náročnější manipulace kvůli šířce

Thule Motion XT XL

Thule Motion XT XL recenze a test

Box na střechu Thule Motion XT XL má nejenom atraktivní tvar, ale označení XL směřuje k faktu, že nabídne i velký vnitřní prostor. Zaujme také inovovaný systém uzavírání SlideLock, který je spojený s automatickým uzamčením, nebo rychloupínací úchyt Power-Click s momentovým indikátorem utažení pro snadnou montáž.

Celkový objem tohoto boxu je bezkonkurenčních 500 litrů. Jistotou je i velká maximální zátěž o hodnotě 75 kilogramů. Rozměry tohoto modelu jsou 215 centimetrů na délku, 91 centimetrů na šířku a 44 cm na výšku. Jeho váha činí 23,5 kilogramu.

Otevírání je nejenom, jednoduché, ale je i oboustranné. Kladem je fakt, že umožní převážet lyže až o celkové délce 200 centimetrů. Také zaujme tím, že celkem je možné přepravit až 7 párů lyží, stejně jako lze přepravit až 5 snowboardů.

Velký vnitřní prostor, systém uchycení pomocí čelistí, pohodlné zamykání/odemykání boxu
Vyšší pořizovací cena, obtížnější manipulace kvůli rozměrům

Hakr Magic 320

Hakr Magic 320 recenze a test

Rakev na auto Hakr Magic 320 nadchne materiálem, který má tloušťkou celkem 5 milimetrů. Na výrobu je použitý PS/PE plast, který je navíc stabilizovaný pomocí UV. Na druhou stranu uživatelé v recenzích zmiňují chatrnost plastu od pohledu, což ovšem do značné míry odpovídá cenové kategorii. Zajímavá je i hmotnost, která má hodnotu pouhých 10 kilogramů.

Celkový objem daného boxu nabídne prostor o velikosti 320 litrů. Převážet lze věci do váhy 50 kilogramů, což je celková nosnost. Rozměry tohoto modelu jsou 185 cm na délku, 60 cm na šířku a 42 cm na výšku.

Otevírání a nakládka je řešena z jedné strany. Po zavření není problémem použití centrálního zámku. Kromě klasických zavazadel je možné převážet až 5 párů lyží, popřípadě je možní naložit až 3 snowboardy. Vnitřní prostor disponuje 2 popruhy, které pomohou ke stabilizaci nákladu.

Nízká váha, centrální zámek na 3 body, vnitřní popruhy na uchycení nákladu
I přes větší tloušťku plastu se ozývají názory na kvalitu a měkkost plastu

Neumann Whale 227

Neumann Whale 227 recenze a test

Střešní box na auto Neumann Whale 227 je zástupcem cenově dostupných boxů. Plast má obvyklou tloušťku 4 milimetry, a potěšující je i to, že výrobce na tuto rakev nabízí záruku v délce 3 roky. Zaujme také využití 2 zámků, které se podepisují na celkové bezpečnosti uložených věcí, když je auto bez dozoru.

Jedná se o menší variantu, což dokládá i objem, který je 270 litrů. Rozměry jsou přesto celkem zajímavé, jelikož délka je 227 centimetrů a šířka 52 centimetrů. Výška je spíše menší, a to 33 centimetrů. Samotná délka může být i omezující v přístupu do prostoru zadních dveří, na druhou stranu pro přepravu dlouhých běžeckých lyží je ideální volbou.

Celková nosnost boxu je 50 kilogramů. Otevírat ho lze z jedné strany, konkrétně z té levé. Kromě zavazadel je možné naložit a převážet buď až 5 párů lyží, nebo 3 snowboardy. Nechybí potřebné certifikace, včetně TÜV SÜD.

Cena, přeprava běžeckých lyží (délka), centrální zámek
Bez upínacích popruhů v balení

Thule Touring Sport 600

Thule Touring Sport 600 recenze a test

Střešní box Thule Touring Sport 600 je modelem, který nahrazuje předchozí řadu Pacific a tak přichází s řadou inovací. A to hlavně s ohledem na bezpečnost, stejně jako jednoduchost. Zaujme třeba systémem FastClick a integrovaným systémem momentu utažení. To zajistí jednoduchou a zcela bezproblémovou montáž.

Rozměry tohoto boxu jsou 190 cm na délku, 39 cm na výšku a celých 63 centimetrů na šířku. I když jeho objem je jenom 300 litrů, dokáže nadchnout milovníky zimních sportů, díky možnosti transportovat až 6 párů lyží, popřípadě až 4 snowboardy.

Maximální délka převážených lyží je dostačujících 175 centimetrů. Otevírání je řešeno z jedné strany, od spolujezdce. Hmotnost boxu je dobrých 12 kilogramů. Nechybí důraz na bezpečnost jak s ohledem na kvalitní materiál, tak využití centrálního zámku.

Prostorný, rychlé uchycení, titanová barva v kombinaci s profilovaným plastem
Nosnost 50 kg, vyšší cena

Northline Tirol 420

Northline Tirol 420 recenze a test

Box na střechu Northline Tirol 420 zaujme jak svým aerodynamickým tvarem, tak i ocelovým zadním křídlem. Není to jenom vzhled, jelikož kladem je i použití kvalitního materiálu, kterým je plast ABS v tloušťce 5 milimetrů, který zvyšuje celkovou odolnost a bezpečnost přepravovaných věcí.

A těch může být mnoho. Rozměry daného boxu jsou 205 cm na délku, 34 cm na výšku a dokonce celých 84 centimetrů na šířku. Právě díky tomu je možné bez jakýchkoliv problémů snadno převážet až 7 párů lyží s délkou až 195 cm, nebo až 5 snowboardů.

Transportovat je možné také mnoho zavazadel, jelikož vnitřní objem má hodnotu 420 litrů. Nezklame ani nosnost, což je parametr s hodnotou 75 kilogramů. Hmotnost daného řešení je však vyšší a činí 19 kilogramů.

5 mm tloušťka plastu, velký objem, rychloupínací
Vyšší váha

Jak vybrat rakev na auto

Střešní box je ideální volbou k rozšíření velikosti zavazadlového prostoru svého vozu a zvýšení množství věcí, které je možné převážet. Jak a podle čeho vybrat ten pravý?

Rozměry a objem

Hlavním úkolem je zohlednit délku, šířku a výšku (navíc pozor na vnější a vnitřní rozměry), od čehož se odvíjí také všestrannost použití. Delší varianty jsou ideální, pokud hledáte primárně box na lyže, běžky a kempingové vybavení. Pokud jich potřebujete převážet více, měl by střešní box disponovat také větší šířkou, která umožní naskládat do rakve až 7 párů lyží, nebo 5 snowboardů. Kdo naopak plánuje převoz hlavně klasických zavazadel nebo kočárku, není pro něho délka až tak důležitá. Hlavním parametrem by měla být především výška v kombinaci s šíří. Krátké boxy mají délku do 130 cm, dlouhé boxy pak od 130 do 230 cm nebo i více.

Rozměry, které má rakev na auto se následně podepisují také na tom, jaký nabídne dané řešení vnitřní objem. U těch nejmenších variant je to okolo 300 litrů. Ty největší mohou objemem přesahovat 600 litrů. Opět je dobré zohlednit, co všechno a v jakém množství budete chtít převážet. Samotný údaj je spíše orientační, reálně je pak zhruba o 10% menší.

Nosnost

S převáženými věcmi souvisí jak to, v jakém budou celkovém objemu, ale i to, jak budou těžké. Klasický box na střechu má nosnost okolo 50 kilogramů. Pořídit však lze i lepší modely. Obvykle jde o ty objemově a rozměrově větší. Ty už se mohou pyšnit nosností okolo 75 kilogramů, která by měla na běžnou přepravu sportovní výbavy a zavazadel plně dostačovat. Nezapomeňte zohlednit také nosnost střechy auta a příčníků, na které se střešní box na auto upevňuje.

Otevírání

Existují tři možnosti otevírání boxu, a to zadní, boční nebo oboustranné. Nevýhodou zadního otevírání je absence centrálního zámku, tedy uzamykání boxu na více místech. Z hlediska bezpečnosti se tak jeví lépe boční otevírání a nejlépe oboustranné, které nabídne největší flexibilitu v přístupu do boxu. Můžete ho tak upevnit na jakoukoliv stranu střechy. Jinak doporučujeme vybírat podle toho, jak u svého domu parkujete, nebo kdo a odkud bude nejčastěji nakládat a vykládat.

Montáž boxu

Váš vůz by měl disponovat buď takzvanými hagusy neboli podélníky, popřípadě příčníky. Mnoho kvalitních střešních boxů nabídne různé systémy a mechanismy, které montáž zrychlí a zjednoduší. Hitem jsou pokročilé prvky stavící na signalizaci momentu utažení, nebo systémy automatického vycentrování.

Hmotnost a tvar boxu

Je důležitá ze dvou důvodů. V první řadě proto, že s boxem budete manipulovat při jeho montáži, demontáži, nebo skladování. Dále je třeba hmotnost sledovat i z důvodu maximálního zatížení střechy. Nejlehčí střešní boxy váží okolo 10 kilogramů. Naopak u těch největších může hmotnost směřovat až k hodnotě 20 kg.

Tvar boxu je důležitý ani ne tak pro design, jako pro jízdní vlastnosti vozu. S tvarem souvisí také aerodynamika. Čím je kvalitnější, tím lépe. Box nebude výrazně ovlivňovat jízdní vlastnosti vozu, nebude způsobovat nadměrné hučení vlivem proudícího vzduchu, stejně jako nemusí nijak výrazně ovlivňovat spotřebu pohonných hmot.

Materiál, certifikáty a testy

Ve většina případů je použitý ABS nebo jiný druh plastu, který je dále tvrzený UV zářením, což zajistí pevnost a odolnost. Vliv na tyto parametry má také použitá tloušťka daného materiálu. Kvalitní střešní boxy mohou disponovat hodnotou v rozmezí 4 – 5 milimetrů.

Certifikáty a testy potvrzují, že je určený pro bezpečný provoz na tuzemských silnicích. Mezi hlavní dnes můžeme zařadit City-Crash, stejně jako certifikaci TÜV SÜD, ale i 8 SD 1074.

4.5/5 - (39 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.