Dílna,

Stojanové vrtačky: Recenze 6 nejlepších stolních vrtaček

Klasická elektrická vrtačka je zřejmě všem domácím kutilům velice známá, a pakliže alespoň čas od času něco tvoříte, nebo potřebujete opravit, jistě ji používáte. Stojanová vrtačka je nezbytnou součástí průmyslu a řemeslníků, najdeme ji v dílnách všeho ražení. Možná jste se jako malý setkali u dědy v dílně s velkou sloupovou vrtačkou, která ležela na zemi a jednalo se o pořádný kus stroje. Stojanová vrtačka se umisťuje na pracovní stůl, je moderní a často stejně výkonná.

Nemusíte být profesionál, abyste si mohli dopřát pohodlí a přesné, bezpečné vrtání, které se se stojanovou vrtačkou pojí. Výrobci techniky a dílenského vybavení vyrábějí i hobby verze, které jsou vhodné pro domácí kutily, jsou finančně dostupné a zachovávají si stále výborné vlastnosti a parametry, podobným těm profesionálním.

Stolní vrtačka se skládá z podstavce, robustního sloupku na jehož vrcholu je umístěn hnací pohon – elektromotor s různě vysokým příkonem. Odsud je síla distribuována buďto vyměnitelnými řemenicemi, nebo elektronicky regulovanou převodovkou ke vřetenu, které se otáčí. Na vřeteno je přimontováno sklíčidlo, do kterého se upínají vrtáky.

V závislosti na konkrétním modelu rozlišujeme různě silné elektromotory, a to podle jejich příkonu. Od toho a použité převodovky se odvíjí počet otáček a jejich regulace. Různé jsou také typy sklíčidel. Můžete narazit na klasické ozubené, ke kterým je potřeba klička, nebo na moderní rychloupínací systém. Pracovní stůl by měl být robustní a posuvný, některé mají možnost naklopení až o 45 stupňů, čímž zvyšuje možnosti obrábění.

Velký důraz by měl být kladen na přesnost sestavení. Vrtačka s vůlemi vám moc dobrou službu neudělá. Stolní vrtačka si poradí s naprosto přesnými dírami do dřeva, kovu, kovových profilů, plastu a podobně. Je vhodná pro sériové činnosti, kdy si s použitím svěráku materiál pevně zafixujete a pouze jednou rukou pomalu přivedete vrták, nebo jiný nástroj, k materiálu.

Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší stojanové vrtačky a jejich recenze. Ve spodní části článku najdete také nákupního rádce, který vás provede všemi věcmi, které byste měli před nákupem této techniky vědět.

Nejlepší stojanové vrtačky – TOP 6

V tabulce je výběr 6 nejlepších stojanových vrtaček z testů a hodnocení pro rok 2025.

VzhledModelPříkonTyp sklíčidlaVýsuv vřetena 
Einhell BT-BD 501 recenze a testEinhell BT-BD 501500 WOzubené115 mm
Bosch PBD 40 recenze a testBosch PBD 40710 WRychloupínací90 mm
Narex EVM 32 recenze a testNarex EVM 32900 WŠestihran160 mm
Güde GTB 20/812 R+L recenze a testGüde GTB 20/812 R+L800 WRychloupínací80 mm
Scheppach DP 16 SL recenze a testScheppach DP 16 SL550 WRychloupínací60 mm
Scheppach DP 13 recenze a testScheppach DP 13350 WRychloupínací50 mm

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Einhell BT-BD 501Bosch PBD 40Narex EVM 32Güde GTB 20/812 R+LScheppach DP 16 SLScheppach DP 13
Rychlost otáček280 - 2350 / min200 - 2500 / min600 / min210 - 2500 / min460 - 2480 / min500 - 2500 / min
Celková výška650 mm1010 mm470 mm1010 mm715 mm580 mm
Vrtání pod úhlemAno, 45°NeNeAno, 45°Ano, 45°Ano, 45°
Hmotnost22,5 Kg11,2 Kg12 Kg48 Kg28 Kg14,5 Kg
VíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 6 sloupových vrtaček

Einhell BT-BD 501

Einhell BT-BD 501 recenze a test

Stojanová vrtačka Einhell BT-BD 501 patří mezi oblíbenější modely hobby domácích stolních vrtaček. Má vše, co můžete od tohoto typu vrtaček třeba a je vhodná pro méně náročné uživatele, typicky se hodí do domácí dílny, nebo na chatu. Její elektromotor má příkon 500 W, což pro nenáročný provoz úplně stačí. Pokud budete vrtačku používat déle bez přestávky, je dobré nechat motor chvíli vychladnout.

Sklíčidlo se utahuje zažitým způsobem pomocí ozubené kličky – je to osvědčený způsob, na kterém není mnoho co rozbít. Výsuvné vřeteno s vrtákem se může vysunout až na 110 milimetrů, což je dobrá hodnota. Rychlost otáček může být od 280 do 2350 za minutu a slouží k tomu několik rychlostních stupňů, které se regulují přehozením klínového řemenu na řemenici.

Celková výška je 650 milimetrů a váha mírně vyšší, než je průměr – 22,5 Kg. Maximální průměr sklíčidla je 16 mm, upnete tedy do něj celou řadu nástrojů a i velké vrtáky. Pracovní podkladový stůl je samozřejmě posuvný a může se naklonit pod úhel 45 stupňů. Z hodnocení některých spotřebitelů vyznívá mírná kritika na zpracování, jedná se o převodové ústrojí a vrtací stůl, odpovídá to ovšem relativně nízké ceně, takže v tomto ohledu se tyto drobnosti nechají přehlédnout.

Poměr cena/výkon
V některých částech mohlo být lepší zpracování

Bosch PBD 40

Bosch PBD 40 recenze a test

Bosch PBD 40 je moderní stojanová vrtačka pro domácí použití a i menší řemeslné dílny a provozovny. Má elektricky regulovatelné otáčky, což znamená, že se vás netýká nutnost přehazovat řemeny z převodových kol. Převodovka má dva rychlostní stupně, ve kterých nabídne otáčky 200 – 820 a 600 – 2500 otáček za minutu.

Rozsah sklíčidla je od 1,5 – 13 milimetrů, což je jediné omezení, které se s touto stojanovou vrtačkou pojí. Vrtáky s větším průměrem do ni neuchytíte. Celková výška je 1010 milimetrů a váha je příjemně nízká, jen 11,2 Kg. Stojanová vrtačka je velice kvalitní, má robustní skelet a dosáhnete s ní velice přesného vrtání.

Příkon činí 710 W, nedostatek síly vás s ní tedy nemusí trápit. Moderní provedení s sebou nese digitální display, na kterém se zobrazují otáčky, laserové ukazovátko, které promítá místo vrtu na materiál a přisvětlovací LED diody pro dokonale osvícený pracovní prostor. Bosch k vrtačce přidává paralelní doraz a svorku k vedení přesných vrtů a pro asistenci držení obráběného materiálu. Pracovní stůl se nedá naklápět, snadné vrtání pod úhlem s tímto modelem tedy není možné.

Elektrická regulace otáček, display, laser a LED přisvětlení
Menší maximální průměr sklíčidla 13 mm, bez úhlových vrtů

Narex EVM 32

Narex EVM 32 recenze a test

Stojanová vrtačka Narex EVM 32 je speciální provedení tohoto typu vrtačky. Na její spodní části je umístěn extrémně silný elektromagnet, který po zapnutí zajistí bezpečnou práci v jakékoliv poloze. Zařízení je po zapnutí přitahování ke všem feromagnetickým materiálům – ocel, železo a tím pádem lze provádět velice přesné vrtání a obrábění kdekoliv na kovové konstrukci.

Vrtačka je vybavena také bezpečnostním pásem pro případ, že by během provozu došlo k výpadku elektrického proudu – vrtačka tak zůstane zafixována tímto pásem. Rovněž má bezpečnostní pojistku, která zajistí, že se vrtačka po nahození proudu znovu sama nerozběhne. Jelikož se předpokládá, že tato vrtačka bude vrtat zejména kovové materiály, je vybavená zásobníkem pro řeznou kapalinu, která během vrtání chladí vrták a zvyšuje tak efektivitu procesu.

Příkon elektromotoru je 900 W a neměnné otáčky dosahují 600 otáček za minutu v nezatíženém stavu. Stolní vrtačka je vhodná k používání jak spirálových vrtáků, tak především jádrových vrtáků. Jádrové na rozdíl od spirálových odebírají materiál pouze na obvodu díry a tím zvyšují efektivitu a rychlost práce. Narex k této kompaktní stojanové vrtačce, která váží příjemných 12 Kg, dodává robustní přepravní kufr, který nástroj dobře chrání při cestách, i při skladování.

Profesionální magnetická stojanová vrtačka, velice kompaktní provedení
Vyšší pořizovací cena, neměnné otáčky 600 ot./min

Güde GTB 20/812 R+L

Güde GTB 20/812 R+L recenze a test

Velká stojanová vrtačka Güde GTB 20/812 R+L nezklame žádného náročného spotřebitele a domácího kutila. Skvěle poslouží i v dílnách a průmyslových provozech či nástrojárnách. Má příkon 800 W a napájení 400 V zásuvkou, dejte si tedy pozor, zda touto zásuvkou ve svých prostorech disponujete. Konstrukce se drží osvědčeného způsobu, tj. ocelová řemenice s kónickými úchyty.

Otáčky vřetena jsou v závislosti na nastavení převodu možné od 210 do 2500 otáček za minutu. Do sklíčidla lze upnout nástroje až do průměru stopky 16 milimetrů – máte tedy relativně bohatou nabídku z možných použitelných vrtáků. Vyložení vřetena od hlavního sloupu je 169 milimetrů a výsuv vřetena ve směru k obrobku 80 milimetrů, nabízí tedy práci i s většími kusy dřeva, kovu, nebo plastu.

Sklíčidlo je rychloupínací, to znamená, že k jeho dotažení nepotřebujete žádné dodatečné kličky ani jiné nástroje. Hmotnost této sloupové vrtačky je 48 kilogramů, což tedy odpovídá robustní konstrukci a výkonnému zpracování, pro někoho to však může být omezující parametr. Pracovní deska je vyrobena z kvalitních materiálů a je možné ji naklopit až pod úhel 45°.

Napájení 400 V, sklíčidlo až 16 mm a příkon 800 W
Vysoká hmotnost 48 Kg

Scheppach DP 16 SL

Scheppach DP 16 SL recenze a test

Sloupová vrtačka Scheppach DP 16 SL uspokojí domácí kutily a pracovníky v menších provozech a dílnách. Stabilní podstavec vyrobený z kovu má předpřipravené dráhy pro stabilní uchycení ať už k desce pracovního stolu, nebo k podlaze. Části vrtačky jsou vyrobeny z litiny, ne však celé šasi, jak se někde milně uvádí a spotřebitelé na tuto věc upozorňují.

Příkon elektromotoru je 550 Wattů, vrtačka má tedy dostatečný výkon pro vrtání do dřeva, kovů i plastů. Vzhledem ke sklíčidlu o průměru 16 milimetrů lze používat velkou škálu i velkých vrtáků. Vřeteno je poháněno řemenovým převodem a v závislosti na sestavení umožňuje otáčky od 460 do 2480 ot./min. Rozměr pracovního stolu, který se nechá naklápět až do úhlu 45 stupňů, je téměř 20 x 20 centimetrů. Celková výška stojanové vrtačky je 715 milimetrů a hmotnost 28 Kg.

Velkou výhodou, kterou se odlišuje tento model od ostatních, je zakomponování do konstrukce laseru. Ten ukazuje přesné místo na obrobku, kde dojde ke kontaktu vrtáku se dřevem či kovem. Tato vymoženost usnadní a urychlí práci. Vrtačka také samozřejmě plní poslední bezpečnostní standardy a tak nechybí hlavní vypínač umístěný na čele stroje, nebo průhledný kryt sklíčidla, který zvyšuje bezpečnost.

Příkon 550 W, sklíčidlo až 16 milimetrů, křížový laser pro snadnou orientaci
Mylně uváděná informace o provedení podstavce z litiny

Scheppach DP 13

Scheppach DP 13 recenze a test

Stojanová vrtačka Scheppach DP 13 je typickým zástupcem domácích stolních vrtaček. Její kompaktní rozměry a nízká hmotnost, která činí jen 14,5 kilogramu z ní dělají příjemného pomocníka, který nezabere na pracovní desce téměř žádné místo. Celková výška provedení je jen něco málo přes půl metru, konkrétně 580 milimetrů. Je tedy vhodná spíše pro menší obrobky, s tím je potřeba před pořízením počítat.

Pracovní stůl má pravidelný tvar s délkou hrany 164 milimetrů. Jsou na něm vyfrézované otvory pro snadné upnutí svěráku a dalších pomocných svorek. I samotný podstavec vrtáku má předpřipravené otvory pro bezpečné přichycení k desce pracovního stolu. Řemenový převod nabízí až 5 rychlostí, čemuž odpovídá rychlost vřetena 500 – 2500 otáček za minutu. Sklíčidlo samotné má maximální průměr 13 milimetrů, velké vrtáky do něj tedy neupnete.

Má rychloupínací systém, díky kterému nebudete potřebovat pro uchycení nástroje žádné další vybavení. Příkon elektromotoru činí 350 Wattů, což je pro domácí podmínky naprosto dostačující. Pakliže byste měli nedostatek výkonu, stačí správně přehodit řemenicový převod a pokračovat plynule v práci. Jestliže budete vrtat po delší čas bez přestávky, elektromotor se může nepříjemně zahřát. Pak stačí chvíli počkat a opět pokračovat v bezpečné práci. Vrtací stolek je také možné naklánět a to na obě strany do úhlu 45 stupňů.

Nízká cena, kompaktní rozměry, vhodný do malé, či hobby dílny
Sklíčidlo 13 mm, při delším používání zahřívání elektromotoru

Jak vybrat stolní vrtačku

Příkon a převod

Na první pohled by se nechalo zdát, že podobně, jako u ostatního elektrického náčiní, příkon jasně definuje sílu a výkon daného pracovního nástroje. Do určité míry to je pravda i zde, nicméně do role vstupuje zásadně také převodovka, která může být buďto klasická řemenicová, nebo moderní, elektronicky regulovatelná s ozubenými koly. Příkon se u hobby provedení pohybuje mezi 300 – 500 W, silnější poloprofesionální a profesionální stojanové vrtačky dosahují klidně až 800 Wattů, někdy i více.

Zmíněný převod řemenem se nechá nastavovat tak, že na pohonných kolech jednoduše vyměňuje řemen a tím se vrtačka nastavuje buďto do tahu (pomalé otáčky a velká síla), nebo do rychlosti (menší točivý moment ale vysoké otáčky). Každému nástroji a materiálu vyhovuje jiné nastavení a proto u tohoto přesného pracovního nástroje je použit tento mechanismus. Tento systém je u některých modelů automatický, čím vám ušetří a zpříjemní práci.

Moderní stojanové vrtačky mohou disponovat také elektronickou regulací otáček. V tomto případě je řemen vyměněn za soustavu ozubených kol a nejčastěji se setkáme pouze se dvěma rychlostmi. Pro uživatele je to příjemnější řešení, avšak profesionály může v některých případech omezovat. Dobře vybavené modely disponují také displejem, kde jsou otáčky přehledně zobrazovány.

Rychlost otáček

V závislosti na nastaveném stupni převodu se i liší dosažitelné otáčky. Pokud se zaměříme na převod do síly, otáčky u něj dosahují zhruba do 500 otáček za minutu. V případě převodu do rychlosti mohou otáčky dosahovat až ke 2500 otáčkám za minutu.

Sklíčidlo a vrtací stůl

Převodový pohon pohání vřeteno, ve kterém je uchyceno sklíčidlo. Teprve do sklíčidla vsazujeme a upevňujeme vrtáky, nebo jiné nástroje. Sklíčidlo se může utahovat buďto postaru kličkou, nebo novodobým rychloupínacím systémem. Každý kutil preferuje jiné řešení, kvalitní stojanová pila s kvalitním rychloupínacím sklíčidlem však dokáže ušetřit mnoho času.

Velikost sklíčidla také jasně udává, s jakými vrtáky budete moc pracovat. Nejčastěji je maximální průměr sklíčidla 13 milimetrů, nebo 16 milimetrů. Prvně zmíněné mají levnější vrtačky určené do domácích dílen, 16 mm sklíčidlo najdeme u výkonných sloupových vrtaček.

Další funkce

Jak bylo zmíněno, dobře vybavená stojanová vrtačka je vybavena digitálním displejem, na kterém jsou vidět aktuálně nastavené otáčky vřetena. Další vychytávka je laserové navádění vrtáku. Nejčastěji křížek, který je promítán na obráběný materiál, ukazuje přesné místo, kde bude vrták do obráběného materiálu vrtat. U některých modelů najdeme také přisvětlení pracovního prostoru, které je zhotovené nejčastěji LED světlem. Všechny tyto funkce zvyšují pohodlnost práce a potenciálně i bezpečnost.

Rozměry a hmotnost

Stojanová vrtačka je nejčastěji vyráběna v provedení na pracovní stůl, ke kterému se nechá i bezpečně přišroubovat. Zejména dříve byla k vidění sloupová vrtačka, která stála na podlaze. Najdeme ji stále ve starých dílnách, nebo v průmyslovém odvětví, kde má jistě své opodstatnění.

Stojanová stolní vrtačka dosahuje výšky do jednoho metru a podle provedení zabírá různě velké místo. Pakliže budete zpracovávat větší kusy materiálu, měli byste zpozornět u parametru vyložení ramene, který udává vzdálenost vřetene s vrtákem od sloupku. Profesionální provedení mají toto vyložení nastavitelné, je to takzvaná radiální stojanová vrtačka.

Hmotnost se opět v závislosti na provedení pohybuje různě. Hobby menší provedení mají váhový rozptyl od 12 kilogramů do 25 kilogramů a robustní velké stojanové vrtačky od cca 30 kilogramů do 50 kilogramů, někdy i více. Pro srovnání sloupové vrtačky dosahují s přehledem váhy i stovek kilogramů – s těmi se tedy opravdu doma tahat nechcete.

4.1/5 - (16 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.