Sport,

Steppery: nejlepší mini, s držadly | Recenze, test

Stepper je jednoduchý fitness stroj, jenž simuluje výstup do schodů. Jeho velkou přednostní můžou být velice malé rozměry, nízká hmotnost a tichý provoz. Může být také velmi levnou fitness pomůckou, která dobře poslouží jak pro kondiční trénink, tak pro silový. Můžeme se s ním také setkat jako součást posilovacích věží, kde má také rozhodně své uplatnění.

Stepper je vhodný pro všechny kategorie osob, které se chtějí hýbat. Můžete být tedy naprostý začátečník, nebo i aktivní sportovec a v obou případech bude pro vás trénink smysluplný. Nechá se používat jak v aerobním režimu, tak v anaerobním. To znamená, že jej lze používat jak na kardio trénink (delší čas s menší zátěží) tak na posilování (kratší čas s velkou zátěží).

K jeho provozu zpravidla není potřeba žádná elektrická energie. Většina modelů je vybavena více či méně jednoduchým počítačem, který podává informace o vašem pohybu. Může tak počítat nejen nachozené kroky, ale i celkový čas, nebo spálené kalorie. Šlapání do schodů obecně nejvíce namáhá spodní část těla a stejně tak je tomu i v tomto případě. Oproti klasické chůzi do schodů zde dochází k šetření vašich kloubů a efektivnějšímu využití.

V současné době se lze setkat s několika provedeními, z niž nejzákladnější je mini stepper. Na něj navazuje twist stepper a pomyslným vrcholem těchto trenažérů je stepper s držadly. Každý model se hodí pro jinak intenzivní zatížení, a proto je dobré se orientovat podle maximální nosnosti a celkové hmotnosti, která vypovídá o robustnosti trenažéru. Stepper je výborným fitness prvkem pro hubnutí, posilování svalů spodní části těla, ale i zad, břicha a k celkové zdravotní prevenci. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší steppery a jejich recenze.

Nejlepší steppery – TOP 9

V tabulce je výběr 9 nejlepších stepperů z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 InSPORTline Twist BigHop-Sport HS-045S SlimHop-Sport HS-055S NobleinSPORTline RoteSportago Twist StepperinSPORTline HolisterinSPORTline BailarInSPORTline Cylina MiniMaster Twist s posilovací gumou
Nosnost100 kg120 kg100 kg130 kg100 kg130 kg120 kg100 kg100 kg
ComputerAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Hmotnost9 kg-16 kg30 kg7 kg82,6 kg23,8 kg7,5 kg12,5 kg
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 9 stepperů

InSPORTline Twist Big

InSPORTline Twist Big recenze a test

Nejoblíbenější stepper InSPORTline Twist Big je velice kvalitní model, který se pyšní vítězstvím ve spotřebitelské soutěži produkt roku. Nabízí velice dobrý poměr cena výkon a vzhledem k tomu, že se jedná o mini stepper, respektive mini twist stepper, velmi potěší možnost nastavení zátěže ve střech stupních. Naopak nelze nastavit výška kroku.

Má velmi kompaktní rozměry, kdy na délku měří jen 48 cm, na šířku 42 cm a na výšku pouze 21 centimetrů. Maximální přípustné zatížení je 100 kilogramů a čistá hmotnost činí 9 kg. Je tím pádem velmi skladný. Výrobce k němu dodává praktická gumová táhla, která slouží pro posilování rukou a horní poloviny těla. Také díky nim je tak tento model všestranným strojem, na kterém lze procvičit celé tělo, včetně prsních svalů, zádových, nebo břišních.

Šlapání probíhá stylem twist, tedy bočním nášlapem, který je z hlediska efektivity vhodnějším typem. Kromě posilovací gumy v balení najdete také olejíček, kterým je dobré po čase používání stroj namazat. Pakliže nezanedbáte údržbu, je stepper také velice tichý. Součástí výbavy trenažéru je také počítač, který zobrazuje čas cvičení, scan, počet kroků, nebo spotřebu kalorií.

Spotřebitelské ocenění produkt roku, nastavitelná zátěž
Bez možnosti nastavení výšky kroku

Hop-Sport HS-045S Slim

Hop-Sport HS-045S Slim recenze a test

Mini stepper Hop-Sport HS-045S Slim má velmi dobrý poměr cena/výkon a je ideální pro začátečníky, nebo k nenáročným tréninkům. Jedná se o klasický boční stepper, který je však vybaven rameny na Nordic walking. Díky tomu se nezapojují pouze svaly na nohou, ale aktivují se rovněž svaly na rukou a svaly hrudníku.

Je proto ideální na procvičení téměř celého těla, a i přes to, že je velmi skladný, což potvrzují samotní spotřebitelé ve svých recenzích. Dle svých zkušeností dále zmiňují jednoduchou obsluhu i snadnou montáž a připomínají, že navzdory zavádějícímu popisu nelze regulovat zátěž, ale pouze výšku kroku.

Disponuje tréninkovým počítačem, jenž zobrazuje základní hodnoty o cvičení, včetně odhadu spálených kalorií. Pro vyšší bezpečnost jsou nášlapy protiskluzové a rovněž potěší, že výrobce spolu se stepperem dodává i gumové expandéry pro posílení ramen, hrudníku a zad. Má také dobrou nosnost 120 kilogramů.

Mini twist stepper, ramena na Nordic Walking, gumové expandéry součástí balení
Nášlapy výškově nastavitelné bez nastavení zátěže

Hop-Sport HS-055S Noble

Hop-Sport HS-055S Noble recenze a test

Swing stepper s držadly Hop-Sport HS-055S Noble je cenově dostupný mini stepper, který je navíc opatřen pevným sloupem s držadly. Ty slouží zejména ke zvýšení stability při cvičení, což spotřebitelé podle svých zkušeností skutečně oceňují. Mezi madly je navíc umístěn tréninkový počítač s displejem, který je tak mnohem lépe čitelný, než když je umístěný u nohou.

Display je sice pouze základní, podle recenzí je však přehledný a zobrazované údaje jsou pro domácí trénink zcela dostatečné. Umožňuje zobrazení počtu kroků, průměrného počtu kroků za minutu, čas nebo spálené kalorie. Má nastavitelnou výšku pedálů a nastavit se dá také výška madel, a to ve třech úrovních po 5 centimetrech.

Pro vyšší bezpečnost jsou pedály protiskluzové a dostatečně přilnavé. Potěší také menší hmotnost 16 kg a stále ještě poměrně malé rozměry, byť v důsledku sloupu s madlem již není tak skladný. Za nevýhodu lze považovat menší nosnost 100 kg, neboť trenažéry v této cenové kategorii dokáží nabídnout i o několik kilogramů nosnost vyšší.

Držadla pro vyšší stabilitu, display umístěný výše, součástí tréninkové expandéry
Menší nosnost 100 kg

inSPORTline Rote

inSPORTline Rote recenze a test

Stepper inSPORTline Rote je velice robustní trenažér, který s přehledem zvládne i intenzivní a časté tréninky. Má nosnost 130 kg a hmotnost 30 kg, proto je opatřen transportními kolečky, které ulehčují jeho transport. Disponuje také systémem pro vyrovnání nerovností podlahy.

Výška kroku se nedá nastavit, je fixní a má 32 centimetrů. Zátěž se však nastavovat dá, což je skvělá zpráva. Děje se tak na každém hydraulickém tlumiči zvlášť, otáčením v horní části pístu. Umožňuje nastavení zátěže až ve 12 ti úrovních, a podle recenzí uživatelů je rozsah zcela dostatečný.

Z pokročilejších funkcí můžeme zmínit zabudované dlaňové snímače tepové frekvence, funkci Recovery anebo praktický držák na tablet. Na displeji umístěném mezi madly se zobrazuje čas, počet kroků, kalorie anebo právě aktuální naměřená tepová frekvence. Počítač je napájen dvěma AA bateriemi a stroj nevyžaduje připojení do elektrické zásuvky.

Velmi robustní konstrukce, nastavitelná zátěž, snímače tepové frekvence v madlech
Nic zásadního

Sportago Twist Stepper

Sportago Twist Stepper recenze a test

Sportago Twist Stepper je levnější variantou stojanového provedení, kde skladnost a snadná přenositelnost stepperu hraje prim. Oproti podobným modelům s pevnými držadly je tento stepper lehčí (7 kg) a základnu má podobnou jako mini stepper, což v závislosti na vašich proporcích může být výhoda či nevýhoda.

Maximální nosnost 100 kg by tak bylo možné považovat pro tento typ stepperu za nevýhodu, ale s ohledem na okolnosti dává smysl. Tréninkový počítač s displejem je umístěný mezi madly. Můžete tak sledovat svůj výkon při cvičení, kde ukazuje odcvičený čas, množství spálených kalorií, celkový počet sešlápnutí a průměrný počet sešlápnutí za minutu.

Důvodem nižší ceny je absence expandérů v základní výbavě. Ty lze ale v případě potřeby ke stepperu připevnit a zapojit tak při cvičení více svalových partií. Kromě nastavení výšky kroku lze rovněž regulovat odpor pedálů, tedy obtížnosti cvičení, a to pomocí otočného kolečka.

Nižší cena, nastavení zátěže, display umístěný výše
V základní výbavě chybí expandéry (ale lze je ke stroji připnout)

inSPORTline Holister

inSPORTline Holister recenze a test

Profesionální stepper inSPORTline Holister je určen do domácího prostředí a výrobce jej popisuje jako revoluční, kterým opravdu je. Na rozdíl od většiny stepperů má tento trenažér pohyblivá madla, díky kterým dokážete procvičit efektivně celé tělo.

Využívá magnetického brzdného systému se setrvačníkem o hmotnosti 5,5 kg, který přispívá k velmi dlouhé životnosti. Z komfortního hlediska potěší plně elektronické ovládání se 16 stupni zátěže. Kromě manuálního režimu disponuje také 9 přednastavenými programy, 4 uživatelskými programy a dokonce také HRC programem, který nastavuje zátěž automaticky s ohledem na aktuální tepovou frekvenci.

Vybaven je jak dlaňovými snímači tepu, tak umožňuje propojení s jakýmkoliv analogovým hrudním pásem. Má stojan na tablet, držák na lahev a několik možností úchopu. Velkou chloubou je také kvalitní 7" display, který najednou zobrazuje velké množství údajů. Stroj se pak ovládá pomocí velkého panelu umístěného přímo pod displejem.

Velmi pokročilý profi stepper, magnetický brzdný systém, plně elektronické ovládání
Vyšší pořizovací cena

inSPORTline Bailar

inSPORTline Bailar recenze a test

Zlatou střední cestou by se nechal nazvat stojanový stepper inSPORTline Bailar, který v sobě kombinuje všechny výhody modelů s madly, kvalitní konstrukci a zároveň nižší pořizovací cenu. Díky možnosti složení je vhodný i do menších bytů, kdy po složení zabírá velice málo prostoru. Po rozložení je naopak velice stabilní a tak je vhodný jak pro kardio trénink, tak i pro posilování.

Pro snadnější manévrovatelnost jsou na konstrukci umístěna transportní kolečka a komfort zvyšuje rovněž polohovatelný držák na sportovní láhev. Pedály mají velkou protiskluzovou nášlapnou plochu a pohybují se v přímém vertikálním směru. Pohodlná rukojeť je ergonomická a najdeme v ní také snímače tepové frekvence. Z recenzí spotřebitelů zamrzí guma, kterou jsou rukojeti potažené, je náchylná k popraskání.

Výška kormu je 26 centimetrů a k dispozici je celkem 12 úrovní obtížnosti cvičení. Maximální nosnost je stanovená na 120 kilogramů s hmotností stroje jen 23,8 kg. Rozměry v rozloženém stavu jsou poté 82 cm na délku, 62 na šířku a 133 cm na výšku. V případě složeného stavu 35x62x160 cm. Samozřejmostí je také tréninkový počítač, který zobrazuje velké množství údajů a je vybaven přijímačem signálu z bezdrátového snímače tepovky.

Robustní konstrukce, dobrý poměr cena/výkon, skládací konstrukce
Méně kvalitní guma na rukojetích náchylná k popraskání

InSPORTline Cylina Mini

InSPORTline Cylina Mini recenze a test

Mini stepper InSPORTline Cylina Mini je ideálním modelem pro všechny ženy, kterým není lhostejný stav jejich nohou a hýždí. Je pro ně ideální volbou nejen z hlediska designu, ale také technických parametrů, nízké hmotnosti a výborné skladnosti. Jeho hmotnost je pouze 7,5 kilogramu a maximální možné zatížení je 100 kilogramů.

Výška cvičence není výrobcem nijak omezená. Na modelu nenajdeme žádné nastavení zátěže, proto je vhodný převážně pro aerobní kardio cvičení. Pohyb na něm posiluje srdce a podporuje hubnutí, vše navíc v pohodlí domova. Kompaktní rozměry jsou 32,5 cm na délku, 41 cm na šířku a 38 cm na výšku. Zhotoven je z oceli, ABS, PVC a polypropylenu.

Umožňuje klasický rovný nášlap bez twist funkce, který je zaměřen především na procvičování zadních a předních svalů dolních končetin. Jako obdobné modely, tak i tento po prvních trénincích začnou povrzávat, řešením je promazání pohyblivých částí.

Skladné provedení, nízká hmotnost, designové provedení vhodné pro ženy
Balení neobsahuje gumová táhla

Master Twist s posilovací gumou

Master Twist s posilovací gumou recenze a test

Robustní a bytelný mini stepper Master Twist zaujme oproti konkurenčním modelům praktickou posilovací gumou, kterou výrobce přikládá jako součást balení. Díky ní tak lze na fitness stroji efektivně cvičit nejen spodní část těla, ale i horní. Díky funkci bočního nášlapu neboli twist pohybu, se posiluje také zádové svalstvo a břišní svalstvo. Zejména ženy ocení také posilování vnitřní strany stehen, které je při twist pohybu efektivnější.

Maximální výška sportovce není nijak omezená, restrikce je pouze na hmotnost a to v případě tohoto modelu na 100 kilogramů. Celková hmotnost stepperu činí 12,5 kilogramů a příjemné jsou kompaktní rozměry, díky kterým se snadno uloží tam, kde nebude překážet. Konkrétní rozměry tedy jsou 56 cm na délku, 46 cm na šířku a 29 cm na výšku.

Chod je velmi plynulý a tichý zároveň. Nechybí ani display, který je dobře přehledný a zobrazuje základní údaje o vašem cvičení. Dozvíte se tak čas, počet kroků, nebo spotřebu kalorií. Jako i další mini steppery, tak ani zde bohužel není možné jakékoliv nastavení zátěže, stroj je tak převážně vhodný pro aerobní cvičení, nežli pro náročný posilovací trénink.

Přehledný display, tichý chod, nízká pořizovací cena, twist pohyb
Bez možnosti nastavení zátěže, na mini provedení vyšší hmotnost 12,5 kg

Jak vybrat stepper

Stepper je ve své podstatě velice jednoduché zařízení simulující šlapání do schodů. Skládá se nejčastěji z ocelového rámu, pístů a případně regulace zátěže. Někdy se můžeme také setkat s posilovací gumou, nebo stojanem na jednoručky, díky kterým se procvičovaná oblast rozšíří pouze ze spodní části těla na tělo celé.

Při výběru byste měli především mít představu, kolik lidí a s jakou intenzitou jej budou využívat. Pakliže hledáte stepper na cvičení večer u televize, pravděpodobně vám bude naprosto dostačovat levný mini stepper, který nemá velké nároky na místo, ani na sportovce. Čím více se však domníváte, že budete stepper používat intenzivně, tím je lepší sáhnout po dražším modelu, klidně ve stojanovém provedení, který vyšší zatížení vydrží.

Rozdělení podle typu

Mini stepper

Tento druh stepperů patří mezi nejvíce finančně dostupné, nejlehčí a zároveň nejvíce skladné. Ani v těch nejmenších bytech vám tato cvičební pomůcka nebude zabírat místo. Pohodlně jej uklidíte například pod stůl, do skříně, nebo ke zdi a vyndáte jen v případě, kdy budete sportovat. Jejich hmotnost se nejčastěji pohybuje do 10 ti kilogramů, mají jednoduché základní provedení a většinou neumožňují na pístech nastavovat zátěž. Co však většinou nastavit jde, je výška kroku. Mini stepper posiluje hlavně přední a zadní část nohou a ve spojení s posilovací gumou, nebo jednoručkami, na něm lze procvičit a posílit celé tělo. Díky nutnosti udržovat balanc se také posiluje hluboké svalstvo.

Twist stepper

Toto provedení vyniká pohybem do strany (respektive úhlopříčně šikmo dolů), zatímco základní stepper pracuje pouze vertikálně. Díky tomu šikmému pohybu zabírá mnohem více svalových partií a cvičení tak má mnohem větší smysl. Kromě nohou twist stepper procvičí také zádové svaly a břišní svaly. Zejména ženy pak na tomto trenažéru ocení zvýšené posilování vnitřní strany stehen. Twist provedení může být jak ve verzi mini, tak i ve verzi stojanové.

Stepper s držadly

Stojanový stepper s držadly je nejpokročilejším provedením. Díky madlům, nebo řídítkám poskytuje větší oporu a zároveň i stabilitu. Nabízí více funkcí a také propracovanější počítač, který často ukazuje i aktuální tepovou frekvenci. Díky vyšší všestrannosti na něm lze posilovat více partií a velmi potěšující je také regulace zátěže. Stojanový stepper bývá robustnější konstrukce a tak se hodí na intenzivnější zatížení, nebo posilovací tréninky. Rovněž mívá vyšší nosnost a to až 150 kilogramů. Hmotnost se pohybuje řádově v desítkách kg.

Nastavení zátěže a výšky kroku

Nastavení zátěže neboli odporu a výška kroku patří k jediným věcem, které lze u většiny modelů nastavit. Zátěž se nejčastěji reguluje pomocí posunu tlumičů, nebo jejich otočením. Popracované modely mohou mít magnetickou brzdu, která dokáže nabídnout velmi jemně odstupňované stupně zátěže. Jestliže nastavení zátěže mají až vyšší řady stepperů, výška kroku se nechá nestavit na většině modelů a to i těch mini.

Nosnost a computer

Mini stepper má nejčastěji maximální zatížení omezené sto kilogramy a rozhodně se tato hranice nedoporučuje překročit. Výrazně rychleji ztrácí svou životnost a rozvrže se. Stepper s držadly je celkově bytelnější konstrukcí a z toho plyne i vyšší možné zatížení, které se může pohybovat až mezi 120 a 150 kilogramy.

Jednoduchý, nebo propracovaný display, nabídne téměř každý model. Počítač je zpravidla napájen malou baterií, která má dlouho životnost. Mezi základní údaje, které se nám zobrazují, je celkový čas tréninku, počítadlo kroků, nebo počítadlo spálených kalorií. Pokročilé modely zobrazí i tepovou frekvenci, nebo rychlost chůze.

Hmotnost, skladnost

Mini stepper je přirozeně výrazně lehčí, než plnohodnotné stojanové provedení. Jeho váha se pohybuje do 10 kilogramů, zatímco stepper s držadly na 10 kilogramech začíná a může dosahovat bez problému váhy 50 kg i více. S tím je také spojena skladnost, kdy mini provedení jednoduše uklidíte téměř kamkoliv. Stojanový stepper již zabírá více místa, i tak je však možné některé modely složit a tím ušetřit drahocenný prostor.

4.5/5 - (26 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.