Sport,

Steppery: nejlepší mini, s držadly | Recenze, test

Stepper je jednoduchý fitness stroj, jenž simuluje výstup do schodů. Jeho velkou přednostní můžou být velice malé rozměry, nízká hmotnost a tichý provoz. Může být také velmi levnou fitness pomůckou, která dobře poslouží jak pro kondiční trénink, tak pro silový. Můžeme se s ním také setkat jako součást posilovacích věží, kde má také rozhodně své uplatnění.

Stepper je vhodný pro všechny kategorie osob, které se chtějí hýbat. Můžete být tedy naprostý začátečník, nebo i aktivní sportovec a v obou případech bude pro vás trénink smysluplný. Nechá se používat jak v aerobním režimu, tak v anaerobním. To znamená, že jej lze používat jak na kardio trénink (delší čas s menší zátěží) tak na posilování (kratší čas s velkou zátěží).

K jeho provozu zpravidla není potřeba žádná elektrická energie. Většina modelů je vybavena více či méně jednoduchým počítačem, který podává informace o vašem pohybu. Může tak počítat nejen nachozené kroky, ale i celkový čas, nebo spálené kalorie. Šlapání do schodů obecně nejvíce namáhá spodní část těla a stejně tak je tomu i v tomto případě. Oproti klasické chůzi do schodů zde dochází k šetření vašich kloubů a efektivnějšímu využití.

V současné době se lze setkat s několika provedeními, z niž nejzákladnější je mini stepper. Na něj navazuje twist stepper a pomyslným vrcholem těchto trenažérů je stepper s držadly. Každý model se hodí pro jinak intenzivní zatížení, a proto je dobré se orientovat podle maximální nosnosti a celkové hmotnosti, která vypovídá o robustnosti trenažéru. Stepper je výborným fitness prvkem pro hubnutí, posilování svalů spodní části těla, ale i zad, břicha a k celkové zdravotní prevenci. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší steppery a jejich recenze.

Nejlepší steppery – TOP 9

V tabulce je výběr 9 nejlepších stepperů z testů a hodnocení pro rok 2021.

Porovnání parametrů

 InSPORTline Twist BigHousefit TRIGLAVInSPORTline StrongKettler MontanaHousefit HERMONinSPORTline profi ImperialinSPORTline BailarInSPORTline Cylina MiniMaster Twist s posilovací gumou
Nosnost100 kg100 kg100 kg110 kg100 kg150 kg120 kg100 kg100 kg
ComputerAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAno
Hmotnost9 kg7,2 kg10,7 kg32 kg17 kg66 kg23,8 kg7,5 kg12,5 kg
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 9 stepperů

inSPORTline Twist Big

InSPORTline Twist Big recenze a test

Nejoblíbenější stepper InSPORTline Twist Big je velice kvalitní model, který se pyšní vítězstvím ve spotřebitelské soutěži produkt roku. Nabízí velice dobrý poměr cena výkon a vzhledem k tomu, že se jedná o mini stepper, respektive mini twist stepper, velmi potěší možnost nastavení zátěže ve střech stupních. Naopak nelze nastavit výška kroku.

Má velmi kompaktní rozměry, kdy na délku měří jen 48 cm, na šířku 42 cm a na výšku pouze 21 centimetrů. Maximální přípustné zatížení je 100 kilogramů a čistá hmotnost činí 9 kg. Je tím pádem velmi skladný. Výrobce k němu dodává praktická gumová táhla, která slouží pro posilování rukou a horní poloviny těla. Také díky nim je tak tento model všestranným strojem, na kterém lze procvičit celé tělo, včetně prsních svalů, zádových, nebo břišních.

Šlapání probíhá stylem twist, tedy bočním nášlapem, který je z hlediska efektivity vhodnějším typem. Kromě posilovací gumy v balení najdete také olejíček, kterým je dobré po čase používání stroj namazat. Pakliže nezanedbáte údržbu, je stepper také velice tichý. Součástí výbavy trenažéru je také počítač, který zobrazuje čas cvičení, scan, počet kroků, nebo spotřebu kalorií.

Spotřebitelské ocenění produkt roku, nastavitelná zátěž
Bez možnosti nastavení výšky kroku

Housefit TRIGLAV

Housefit TRIGLAV recenze a test

Mini stepper Housefit TRIGLAV zaujme všechny, kteří za stepper nechtějí utrácet více peněz, než je nezbytně nutné. Jeho hlavní přednostní je tak poměr cena/výkon, kdy se tedy jedná o naprosto základní model typu mini. Tomu odpovídá i jeho velice nízká hmotnost 7,2 kilogramů a rozměry 42×29,5×19,5 centimetrů. Je velice skladný a dostatečně robustní pro pravidelný kardio trénink.

Konstrukce obsahuje také tréninkový počítač, který zobrazuje základní údaje – počet kroků za minutu, celkový počet kroků, spálené kalorie a čas cvičení. Jeho nosnost je běžných 100 kilogramů a vzhledem k velmi malým rozměrům je spíše vhodný pro ženy. Osobám s větším chodidlem by již cvičení nemuselo být pohodlné.

Je sestaven pro klasický rovný nášlap, díky kterému nejintenzivněji posiluje přední a zadní část nohou. Kvalitní hydraulické písty mají nastavitelnou výšku zdvihu, nenabízí však žádnou možnost regulace zátěže. Stejně jako další modely, i tento po pár hodinách používání začne vrzat. Není to příznak opotřebení, ale klasická vlastnost. Nepříjemné vrzání během okamžiku odstraní promazání.

Výborný poměr cena/výkon, hmotnost jen 7,2 kg
Bez možnosti nastavení zátěže

inSPORTline Strong

InSPORTline Strong recenze a test

Stojanový twist stepper InSPORTline Strong je základním modelem s madly. Díky nim má cvičící stroj vyšší stabilitu a nabízí možnost procvičit více partií. Výrobce jej osadil také praktickými gumovými táhly, které jsou určeny pro posílení rukou. Praktický je také twist pohyb nášlapů, díky kterému neposilujete pouze nohy, ale také záda, břicho, nebo vnější a vnitřní část stehen.

Dle specifikací není nijak omezena maximální výška cvičence, nutné je však brát ohled na maximální zatížení, které je v tomto případě 100 kilogramů. Na to, že se jedná o stepper s madly, má relativně nízkou hmotnost 10,7 kg. Také celkové rozměry nejsou vůbec špatné, na délku má 48 cm, na šířku 42 cm a výška díky řídítkům dosahuje 115 centimetrů. Sestava je také dobře skladná a proto ji není problém uklidit třeba do skříně.

Pedály jsou posuvné a poskytují tak při cvičení výborný komfort. Lze také nastavit zátěž a to ve třech stupních. Konstrukce držadla je zesílená, kvalitní a nabízí tak bezpečný pohyb i při vyšší zátěži. Z hodnocení spotřebitelů zaznívá mírně vyšší nestabilita, která je zapříčiněna malou základnou a metrovým držadlem. Jakmile však na stepperu cvičíte, stabilita je naprosto v pořádku.

Kompaktní rozměry, gumová táhla, twist pohyb do stran
Mírně nižší stabilita

Kettler Montana

Kettler Montana recenze a test

Pakliže to myslíte se sportováním vážně a chcete kromě cardio tréninku také patřičné partie posilovat, je vhodné zvolit model, který je robustní, bytelný a má nastavitelnou zátěž. Přesně takovým je stepper Kettler Montana, má sice vyšší pořizovací cenu, nicméně zpracování je na excelentní úrovni.

Balení obsahuje velice srozumitelný návod, se kterým zabere složení stroje jen pár desítek minut. Nosnost rámu je 110 kilogramů a sestava váží 32 kg, což odpovídá použití kvalitních materiálů a robustnímu provedení. Nášlapné plochy jsou na sebe nezávislé a umožňují klasický rovný nášlap. Díky výbornému provedení je možné jej používat 30 – 50 minut ve vysoké zátěži bez přestávky pro vychladnutí tlumičů.

Kettler Montana je velice stabilní a má ergonomická madla pro stabilní pozici při tréninku. Na délku měří 95 cm, na šířku má 71 cm a vysoký je 155 centimetrů. Potěší také rozšířená záruka na 3 roky. Cvičení na trenažéru je velice bezpečné, všechny šrouby mají krytky, takže je riziko poranění omezené na minimum. Za zmínku stojí také pokročilý computer, který umožňuje zadávat cílové hodnoty pro konkrétní trénink a opticky a akusticky vás informuje o probíhajícím vývoji.

Nastavení zátěže až ve 12 ti úrovních, velice kvalitní a bytelné provedení
Mírně vyšší pořizovací cena

Housefit HERMON

Housefit HERMON recenze a test

Housefit HERMON je další dobrou alternativou pro domácí stepper. Vyniká především rozšířeným příslušenstvím, které je od výrobce součástí balení. K dispozici jsou celkem čtyři vinylové činky, dvě o hmotnosti 1 kg a dvě o váze 1,5 kg. Na druhé straně madla se navíc nachází rotana, která je vhodná pro posilování stehen, boků a hýždí.

Samotný stepper ničím zásadně nevybočuje od konkurence. Bohužel nedisponuje žádným nastavením zátěže, takže se musíte smířit jen s jedním odporem. Také pro to je tento model určen spíše na kardio trénink, než silový. Konstrukce držadla je pro vyšší bezpečnost zesílená a celkově je k dispozici celá řada cviků, kterými lze procvičit celé tělo.

Hmotnost stroje činí 17 kilogramů, na délku má 86 cm, na šířku 44 cm a na výšku 118 centimetrů. Maximální přípustné zatížení výrobce udává na 100 kilogramů a poskytuje standardní záruku dva roky. Rozměry jsou tedy kompaktní a váha přijatelně nízká, což pomáhá velice dobré skladnosti. Základní počítač zobrazuje údaje scan, spálené kalorie, počet kroků za minutu, celkové počítadlo a čas tréninku.

Součástí stepperu je rotana a vinylové činky 2 x 1kg a 2 x 1,5kg
Bez možnosti nastavení zátěže

inSPORTline profi Imperial

inSPORTline profi Imperial recenze a test

Jestliže toužíte po profesionálním stepperu, pak by vás mohl zaujmout tento model, který je vhodný pro ty nejnáročnější sportovce, nebo lze použít i pro komerční využití. Profesionální stepper inSPORTline profi Imperial má velice stabilní konstrukci s odolnou povrchovou úpravou a je připraven pro velké zatížení. Vzhledem k povaze trenažéru má vyšší hmotnost 66 kilogramů a také větší rozměry 125x76x160 centimetrů.

Oproti základním provedením nabízí široký rozsah nastavení zátěže a také propracované ovládání, včetně přednastavených programů. Těch má stroj celkem šest a dále disponuje také programem na spalování tuků, čtyřmi programy s kontrolou tepové frekvence, 4 uživatelsky definovatelnými programy a samozřejmě i manuálním programem.

Výborná je také jeho maximální zatížení, které může být až 150 kilogramů. Jeho chod je velice tichý, disponuje magnetickým brzdným systémem se zátěžovým kolem o hmotnosti 7 kilogramů. V rukojetích jsou zabudované senzory pro měření tepové frekvence. Jako jeden z mála má také ergometr, který přizpůsobuje intenzitu tréninku podle aktuálního srdečního tepu.

Profesionální provedení, 16 stupňů zátěže a přednastavené programy, magnetická brzda
Větší rozměry a vyšší hmotnost

inSPORTline Bailar

inSPORTline Bailar recenze a test

Zlatou střední cestou by se nechal nazvat stojanový stepper inSPORTline Bailar, který v sobě kombinuje všechny výhody modelů s madly, kvalitní konstrukci a zároveň nižší pořizovací cenu. Díky možnosti složení je vhodný i do menších bytů, kdy po složení zabírá velice málo prostoru. Po rozložení je naopak velice stabilní a tak je vhodný jak pro kardio trénink, tak i pro posilování.

Pro snadnější manévrovatelnost jsou na konstrukci umístěna transportní kolečka a komfort zvyšuje rovněž polohovatelný držák na sportovní láhev. Pedály mají velkou protiskluzovou nášlapnou plochu a pohybují se v přímém vertikálním směru. Pohodlná rukojeť je ergonomická a najdeme v ní také snímače tepové frekvence. Z recenzí spotřebitelů zamrzí guma, kterou jsou rukojeti potažené, je náchylná k popraskání.

Výška kormu je 26 centimetrů a k dispozici je celkem 12 úrovní obtížnosti cvičení. Maximální nosnost je stanovená na 120 kilogramů s hmotností stroje jen 23,8 kg. Rozměry v rozloženém stavu jsou poté 82 cm na délku, 62 na šířku a 133 cm na výšku. V případě složeného stavu 35x62x160 cm. Samozřejmostí je také tréninkový počítač, který zobrazuje velké množství údajů a je vybaven přijímačem signálu z bezdrátového snímače tepovky.

Robustní konstrukce, dobrý poměr cena/výkon, skládací konstrukce
Méně kvalitní guma na rukojetích náchylná k popraskání

InSPORTline Cylina Mini

InSPORTline Cylina Mini recenze a test

Mini stepper InSPORTline Cylina Mini je ideálním modelem pro všechny ženy, kterým není lhostejný stav jejich nohou a hýždí. Je pro ně ideální volbou nejen z hlediska designu, ale také technických parametrů, nízké hmotnosti a výborné skladnosti. Jeho hmotnost je pouze 7,5 kilogramu a maximální možné zatížení je 100 kilogramů.

Výška cvičence není výrobcem nijak omezená. Na modelu nenajdeme žádné nastavení zátěže, proto je vhodný převážně pro aerobní kardio cvičení. Pohyb na něm posiluje srdce a podporuje hubnutí, vše navíc v pohodlí domova. Kompaktní rozměry jsou 32,5 cm na délku, 41 cm na šířku a 38 cm na výšku. Zhotoven je z oceli, ABS, PVC a polypropylenu.

Umožňuje klasický rovný nášlap bez twist funkce, který je zaměřen především na procvičování zadních a předních svalů dolních končetin. Jako obdobné modely, tak i tento po prvních trénincích začnou povrzávat, řešením je promazání pohyblivých částí.

Skladné provedení, nízká hmotnost, designové provedení vhodné pro ženy
Balení neobsahuje gumová táhla

Master Twist s posilovací gumou

Master Twist s posilovací gumou recenze a test

Robustní a bytelný mini stepper Master Twist zaujme oproti konkurenčním modelům praktickou posilovací gumou, kterou výrobce přikládá jako součást balení. Díky ní tak lze na fitness stroji efektivně cvičit nejen spodní část těla, ale i horní. Díky funkci bočního nášlapu neboli twist pohybu, se posiluje také zádové svalstvo a břišní svalstvo. Zejména ženy ocení také posilování vnitřní strany stehen, které je při twist pohybu efektivnější.

Maximální výška sportovce není nijak omezená, restrikce je pouze na hmotnost a to v případě tohoto modelu na 100 kilogramů. Celková hmotnost stepperu činí 12,5 kilogramů a příjemné jsou kompaktní rozměry, díky kterým se snadno uloží tam, kde nebude překážet. Konkrétní rozměry tedy jsou 56 cm na délku, 46 cm na šířku a 29 cm na výšku.

Chod je velmi plynulý a tichý zároveň. Nechybí ani display, který je dobře přehledný a zobrazuje základní údaje o vašem cvičení. Dozvíte se tak čas, počet kroků, nebo spotřebu kalorií. Jako i další mini steppery, tak ani zde bohužel není možné jakékoliv nastavení zátěže, stroj je tak převážně vhodný pro aerobní cvičení, nežli pro náročný posilovací trénink.

Přehledný display, tichý chod, nízká pořizovací cena, twist pohyb
Bez možnosti nastavení zátěže, na mini provedení vyšší hmotnost 12,5 kg

Jak vybrat stepper

Stepper je ve své podstatě velice jednoduché zařízení simulující šlapání do schodů. Skládá se nejčastěji z ocelového rámu, pístů a případně regulace zátěže. Někdy se můžeme také setkat s posilovací gumou, nebo stojanem na jednoručky, díky kterým se procvičovaná oblast rozšíří pouze ze spodní části těla na tělo celé.

Při výběru byste měli především mít představu, kolik lidí a s jakou intenzitou jej budou využívat. Pakliže hledáte stepper na cvičení večer u televize, pravděpodobně vám bude naprosto dostačovat levný mini stepper, který nemá velké nároky na místo, ani na sportovce. Čím více se však domníváte, že budete stepper používat intenzivně, tím je lepší sáhnout po dražším modelu, klidně ve stojanovém provedení, který vyšší zatížení vydrží.

Rozdělení podle typu

Mini stepper

Tento druh stepperů patří mezi nejvíce finančně dostupné, nejlehčí a zároveň nejvíce skladné. Ani v těch nejmenších bytech vám tato cvičební pomůcka nebude zabírat místo. Pohodlně jej uklidíte například pod stůl, do skříně, nebo ke zdi a vyndáte jen v případě, kdy budete sportovat. Jejich hmotnost se nejčastěji pohybuje do 10 ti kilogramů, mají jednoduché základní provedení a většinou neumožňují na pístech nastavovat zátěž. Co však většinou nastavit jde, je výška kroku. Mini stepper posiluje hlavně přední a zadní část nohou a ve spojení s posilovací gumou, nebo jednoručkami, na něm lze procvičit a posílit celé tělo. Díky nutnosti udržovat balanc se také posiluje hluboké svalstvo.

Twist stepper

Toto provedení vyniká pohybem do strany (respektive úhlopříčně šikmo dolů), zatímco základní stepper pracuje pouze vertikálně. Díky tomu šikmému pohybu zabírá mnohem více svalových partií a cvičení tak má mnohem větší smysl. Kromě nohou twist stepper procvičí také zádové svaly a břišní svaly. Zejména ženy pak na tomto trenažéru ocení zvýšené posilování vnitřní strany stehen. Twist provedení může být jak ve verzi mini, tak i ve verzi stojanové.

Stepper s držadly

Stojanový stepper s držadly je nejpokročilejším provedením. Díky madlům, nebo řídítkám poskytuje větší oporu a zároveň i stabilitu. Nabízí více funkcí a také propracovanější počítač, který často ukazuje i aktuální tepovou frekvenci. Díky vyšší všestrannosti na něm lze posilovat více partií a velmi potěšující je také regulace zátěže. Stojanový stepper bývá robustnější konstrukce a tak se hodí na intenzivnější zatížení, nebo posilovací tréninky. Rovněž mívá vyšší nosnost a to až 150 kilogramů. Hmotnost se pohybuje řádově v desítkách kg.

Nastavení zátěže a výšky kroku

Nastavení zátěže neboli odporu a výška kroku patří k jediným věcem, které lze u většiny modelů nastavit. Zátěž se nejčastěji reguluje pomocí posunu tlumičů, nebo jejich otočením. Popracované modely mohou mít magnetickou brzdu, která dokáže nabídnout velmi jemně odstupňované stupně zátěže. Jestliže nastavení zátěže mají až vyšší řady stepperů, výška kroku se nechá nestavit na většině modelů a to i těch mini.

Nosnost a computer

Mini stepper má nejčastěji maximální zatížení omezené sto kilogramy a rozhodně se tato hranice nedoporučuje překročit. Výrazně rychleji ztrácí svou životnost a rozvrže se. Stepper s držadly je celkově bytelnější konstrukcí a z toho plyne i vyšší možné zatížení, které se může pohybovat až mezi 120 a 150 kilogramy.

Jednoduchý, nebo propracovaný display, nabídne téměř každý model. Počítač je zpravidla napájen malou baterií, která má dlouho životnost. Mezi základní údaje, které se nám zobrazují, je celkový čas tréninku, počítadlo kroků, nebo počítadlo spálených kalorií. Pokročilé modely zobrazí i tepovou frekvenci, nebo rychlost chůze.

Hmotnost, skladnost

Mini stepper je přirozeně výrazně lehčí, než plnohodnotné stojanové provedení. Jeho váha se pohybuje do 10 kilogramů, zatímco stepper s držadly na 10 kilogramech začíná a může dosahovat bez problému váhy 50 kg i více. S tím je také spojena skladnost, kdy mini provedení jednoduše uklidíte téměř kamkoliv. Stojanový stepper již zabírá více místa, i tak je však možné některé modely složit a tím ušetřit drahocenný prostor.

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.