Zahrada,

Štěpkovače a drtiče větví: Test a recenze 10 nejlepších

K údržbě zeleně na vaší zahradě patří neodmyslitelně travní sekačka, a pakliže nechcete mít starosti ani se silnější zelení, větvemi stromů či křovinami, pak také drtič zahradního odpadu. Zahradní drtič je veliký dělník, který zpracuje téměř jakoukoliv dřevinu, nebo zeleň, kterou do něj vložíte. Samozřejmě má určité omezení a tím je maximální průměr větví, které jsou s ním možné zpracovat.

Jelikož drtič větví nepořizujeme obzvlášť často, je dobré se o nich něco dozvědět. Na trhu jsou k dispozici zdánlivě podobná zařízení a těmi jsou drtič a štěpkovač. Obě zařízení mají podobný tvar, obě slouží na zpracování zeleně. Mechanismus, kterým ovšem pracují, se zásadně liší a liší se také struktura zpracovaného odpadu a další vlastnosti, které nejsou zanedbatelné. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší drtiče větví a štěpkovače plus jejich recenze. Připravili jsme také nákupního rádce, kterého byste neměli před pořízením nového zařízení minout.

Drtič větví

Drtič větví, jak už název sám napovídá, vkládané větvě doslova drtí. Ústrojí je zpravidla vybaveno kotoučem, který je osazen rychloběžnými noži a je tak označován jako nožový drtič větví. Pokud bychom to chtěli k něčemu přirovnat, je to jakési elektrické struhadlo, jen samozřejmě s daleko větším výkonem.

Vkládané větve je potřeba vlastní silou do zařízení pěchovat, a když se dostanete na mezní úroveň, pěchujete dodávaných pěchovadlem, aby nedošlo k úrazu. Drtič na větve je určen spíše pro drobnější zeleň, je hlučný, má větší vibrace a rozdrcený, respektive rozsekaný odpad je velmi jemný a je vhodný jej použít kdekoliv na zahradě k mulčování, nebo jej lze bez obav přimísit do kompostu.

Štěpkovač

Štěpkovač dělá štěpky, tedy malé, 10 až 20 milimetrů dlouhé kusy naštípaného materiálu. V jeho ústrojí je válec hvězdicového tvaru (odtud pojem válcový drtič větví), který má z druhé strany kovovou stěnu a je sní ve velice těsném kontaktu. Větve se v tomto místě štípou na malé části a vypadávají do sběrné nádoby. Válec může být nahrazen noži, které fungují na podobném principu.

Elektrický či benzínový štěpkovač si poradí i s relativně silnými větvemi, jeho provoz je méně hlučný a netrpí ani velkými vibracemi. Navíc v momentě, kdy větvě do ústrojí vložíte, válcový mechanismus je začne samočinně vtahovat bez vašeho přičinění. Odpad není tak jemný a primárně je vhodný ke spálení – ať už v kamnech, nebo na ohni. Samozřejmě s ním můžete naložit podobně, jako s drtí, tedy poházet ke stromům, nebo vmísit do kompostu.

Jestliže jste pevně rozhodnuti pro jeden, či druhý mechanismus, důsledně upozorňujeme, abyste nespoléhali na informace, které naleznete v internetových obchodech v popisu produktu. Orientujte se dle mechanismu, případně se podívejte na recenzní videa vybíraného zařízení. Dotazem na prodejce samozřejmě také nic nezkazíte a předejdete snadno nemilým překvapením.

Nejlepší štěpkovače a drtiče větví – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších štěpkovačů a drtičů větví z testů a hodnocení pro rok 2023.

VzhledModelPříkonTypMechanismus 
Bosch AXT 25 TC recenze a testBosch AXT 25 TC2500 WDrtič / ŠtěpkovačVálcový
Fieldmann FZD 4020-E recenze a testFieldmann FZD 4020-E2500 WDrtičRychloběžné nože
Bosch AXT 25 D recenze a testBosch AXT 25 D2500 WŠtěpkovačVálcový
AL-KO LH 2800 Easy Crusch recenze a testAL-KO LH 2800 Easy Crusch2800 WŠtěpkovačVálcový
Bosch AXT Rapid 2200 recenze a testBosch AXT Rapid 22002200 WDrtičRychloběžné nože
GTM GTS 600 recenze a testGTM GTS 6004000 WDrtičRychloběžné nože
Riwall RES 2844 B recenze a testRiwall RES 2844 B2800 WŠtěpkovačVálcový
VeGA LSG 2812 recenze a testVeGA LSG 28122800 WŠtěpkovačVálcový
Güde GH 2801 Silent recenze a testGüde GH 2801 Silent2800 WŠtěpkovačVálcový
Fieldmann FZD 5015 E recenze a testFieldmann FZD 5015 E2800 WŠtěpkovačVálcový

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Bosch AXT 25 TCFieldmann FZD 4020-EBosch AXT 25 DAL-KO LH 2800 Easy CruschBosch AXT Rapid 2200GTM GTS 600Riwall RES 2844 BVeGA LSG 2812Güde GH 2801 SilentFieldmann FZD 5015 E
Hmotnost30,5 Kg12,5 Kg31,3 Kg29 Kg12 Kg65 kg27 kg32 Kg18,2 kg19,4 Kg
Nádoba na odpadAno, 53 LAno, 50 LAno, 53 LAno, 50 LNeNeAno, 60 LAnoAno, 30 LAno, 60 L
Max. průměr větví45 mm40 mm40 mm42 mm38 mm50 mm44 mm40 mm44 mm44 mm
Samovtahování větvíAnoNeAnoAnoNeNeAnoAnoAnoNe
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 drtičů zahradního odpadu

Bosch AXT 25 TC

Bosch AXT 25 TC recenze a test

Drtič větví Bosch AXT 25 TC patří mezi velmi oblíbené drtiče zahradního odpadu a to z důvodu, že je někde na pomezí drtiče větví a štěpkovače. Řezné ústrojí je konstruováno válcovým systémem a tím tedy získává všechna pozitiva tohoto mechanismu, kterými jsou samovtahující systém, tichý chod a relativně nízké vibrace. Díky použití turbínových nožů místo hvězdicového drtícího válce je navíc odpad jemnější, čímž se přibližuje jemnosti odpadu z klasického drtiče s rychloběžnými noži.

Odpad je tedy možné jak po dokonalém vyschnutí spálit, tak jej bez obav použít k mulčování, nebo ke kompostování. Samotný nožový drtič větví Bosch má dobrý příkon 2500 W a hmotnost 30,5 kilogramů. Je vybaven relativně velkými transportními kolečky, které usnadňují přemisťování po zahradě. Jeho rozložitelná konstrukce pomáhá při skladování a tak díky tomu nezabere v dílně, garáží, či kůlně mnoho místa v případě, že jej zrovna nepoužíváte.

Maximální průměr větví, které dokáže zpracovat je 45 milimetrů, tedy velice dobrá hodnota. Z dalším parametrů stojí za zmínění průchodnost až 230 kilogramů materiálu za hodinu či krouticí moment 650 Nm. Provedení obsahuje také praktický plastový koš s kapacitou odpadu 53 litrů. Jedná se tedy o komplexní provedení, které skvěle poslouží všude, kde je potřeba.

Systém válcových nožů Turbine-Cut, patentovaný odnímatelný trychtýř
Nákladnější údržba turbínových nožů

Fieldmann FZD 4020-E

Fieldmann FZD 4020-E recenze a test

Drtič na větve Fieldmann FZD 4020-E ve své kategorii získal ocenění produkt roku a to díky jeho vlastnostem a nízké pořizovací ceně, které z něj dělají nutnost každé zahrady a každého zahrádkáře. Příkon elektromotoru je velice dobrých 2500 W a každý ocení také jeho nízkou hmotnost, která činí pouhých 12,5 kg. I přes nízkou hmotnost nechybí velká transportní kolečka, která jsou při posunu po zahradě k nezaplacení.

Systém drcení obstarávají rychloběžné nože, umístěné na rotující desce. Ty je potřeba čas od času nabrousit a po jejich dosloužení vyměnit za nové – údržba však není nikterak náročná. Díky tomuto mechanismu vzniká velice jemná drť, která je přímo určena pro mulčovací účely ke stromům a k jiným rostlinám na vaší zahradě.

Na rozdíl od konkurenčních drtičů na větve s rychloběžnými noži zde dostaneme i nádobu na odpad, která má kapacitu 50 litrů drti. Otvor pro větvě pojme dřeviny o tloušťce až 4 centimetry a v důsledku tohoto typu mechanismu nemá samovtahování. Součástí balení je však kvalitní plastové pěchovadlo, kterých i zbytky větví bezpečně protlačíte k řezným nožům.

Rychloběžné nože, nízká cena, ocenění produkt roku
Vyšší hlučnost, krátká přívodní šňůra

Bosch AXT 25 D

Bosch AXT 25 D recenze a test

Kvalitní a robustní zahradní drtič Bosch AXT 25 D je vhodný převážně pro náročnější drcení větších větví anebo pro dlouhé hodiny používání. Jeho válcový systém s frézovacími válci (hvězdicovitý tvar) vytváří hrubou drť, podobající se spíše štěpkám. Zvládne zpracovat větve až do průměru 40 milimetrů a s příkonem 2500 W má dostatek síly drtit ve velmi vysokém tempu.

Štěpkovač Bosch není kvůli použití válců náročný na údržbu a slabé větývky, nebo čerstvé větve nedokáže účinně rozdrtit – v odpadu naleznete pouze přežvýkaný a neoddělený odpad. Řešením je tento drobný dřevěný materiál nechat alespoň trochu vyschnout, což se mimochodem doporučuje u všech modelů a drticích mechanismů.

Váha 31,3 kilogramů je pocítit, nicméně s relativně velkými transportními kolečky není problém se štěpkovačkou pohodlně manévrovat. Bosch AXT 25 D je tichý drtič větví, netrpí přehnanými vibracemi a má funkci samovtahování. Kromě toho disponuje praktickým a velkým sběrným košem, který má objem 53 litrů.

Robustní provedení, tichý chod
Slabé a čerstvé větve hůře štěpkuje, vyšší hmotnost

AL-KO LH 2800 Easy Crusch

AL-KO LH 2800 Easy Crusch recenze a test

Válcový drtič větví AL-KO LH 2800 Easy Crusch na první pohled zaujme svým vysokým příkonem elektromotoru 2800 W a velkými transportními XL koly s přilnavou úpravou, které zajišťují nejen pohodlnou manipulaci, ale také stabilitu. Výrobce osadil model i sběrnou nádobou na odpad, která má kapacitu 50 litrů.

Domácí štěpkovač AL-KO má patentované válcové vtahování, které účinně a kvalitně zpracovává dřevěný materiál až do průměru 42 milimetrů. Tato technologie drcení větví netvoří jemnou drť, ale spíše větší štěpky, které jsou vhodné i ke spalování. Válcový mechanismus je osazen frézovými válci, které mají pomalejší rychlost a díky tomu není zařízení hlučné a rovněž méně vibruje.

Velkou výhodou je také samovtahování – větve vložíte do hrdla zařízení, počkáte, až je válce chytí a můžete jít připravovat další materiál, neboť drtič práci dokončí sám. Hmotnost má tento domácí drtič větví 29 kilogramů, se kterými patří spíše mezi lehčí zařízení svého druhu.

Skvělý příkon 2800 W, velká transportní kola
Systém frézových válců – tvoří větší štěpky

Bosch AXT Rapid 2200

Bosch AXT Rapid 2200 recenze a test

Nožový drtič větví Bosch AXT Rapid 2200 má dobrý příkon 2200 W a je vhodný pro všechny zahrádkáře a majitele většího či menšího pozemku. Kromě drcení větví až do průměru 38 milimetrů zvládne zpracovat jakoukoliv silnější zeleň, od stonků od rajčat až po vzrostlé kopřivy. Ze všeho udělá velmi jemnou drť, která je přímo vhodná k rychlému kompostování.

Toto všechno je možné díky dvojici naproti sobě umístěných rychloběžných nožů, které dosahují rychlosti až 3650 otáček za minutu. Nožové drtiče jsou známé také svou vyšší hlučností, vibracemi a nutnou častější údržbou – jinak tomu není ani v tomto případě. Po čase je nutné brousit ostří nožů, nebo ne celé vyměnit.

S hmotností 12 kilogramů nepočítejte s přítomností boxu na odpad, ani s žádným dodávaným vakem. Jestliže nebudete chtít nechat padat jemnou drť na zem, musíte pod odpadní otvor umístit vlastní vhodnou nádobu, nebo kýbl. Smířit se musíte také s absencí automatického vtahování větví – odměnou vám za to budiž jemná drť. Pro bezpečné pěchování však Bosch nezapomněl na robustní plastové pěchovadlo, které je dodáváno v ceně drtiče.

Rychloběžné nože pro jemnou drť, nízká hmotnost
Absence nádoby/vaku na rozdrcený odpad

GTM GTS 600

GTM GTS 600 recenze a test

Jedním ze zástupců drtičů větví na benzínový motor je oblíbený benzínový štěpkovač GTM GTS 600. Jeho výkon odpovídá hodnotě 4000 W a dokáže pojmout až větve o tloušťce 50 milimetrů. Tento profesionální zahradní drtič má nízkou spotřebu benzínu a jeho další velkou předností je celokovové zpracování, které zaručuje trvanlivost a robustnost přístroje.

Jeho uplatnění je všude tam, kam nedosáhne prodlužovací kabel s elektrickým proudem. Rovněž je vhodný pro sadaře, zemědělce, nebo drobné lesníky, kteří jeho velký výkon zaručeně využijí. Z podstaty konstrukce nemá nádobu na odpad – výhoz odpadního materiálu je ovšem řešen velice chytře a vejde se pod něj například kolečko, nebo jiná velkoobjemová nádoba. Velká 200 mm kola spolu s kovovým madlem zase zaručují naprosto pohodlnou manipulaci.

O dokonalé a jemné drcení se starají celkem tři nože – 2 otočné v jednom směru a jeden protinůž. Jelikož se jedná o benzínový drtič větví, musí se hlídat hladina oleje, o kterou se stará zabudovaný senzor. Hmotnost 65 Kg odpovídá konstrukci a provedení a není tak brána jako nevýhoda. Motor má objem 163 ccm a výkon zmíněné 4 kW, neboli 5,5 koní.

Silný výkon, benzínové provedení, větvě až do průměru 50 mm
Vysoká hmotnost, méně praktické vypouštění oleje

Riwall RES 2844 B

Riwall RES 2844 B recenze a test

Také Riwall přispěl svým kvalitním zařízením do kategorie drtičů zahradního odpadu a jeho model nese označení RES 2844 B. Tichý drtič větví Riwall má výkonný elektromotor s příkonem 2800 W a na tento výkon i nízkou hmotnost, která činí jen 27 Kg. Výrobce osadil štěpkovač velmi objemnou nádobou na odpad, do které se vejde až 60 litrů materiálu.

Snadné manipulaci pomáhají osazená velká plastová kola a elektrická jednotka má ochranu proti přetížení a samozřejmě zpětný chod, který oceníte v případě zaseknutí ozubeného válce. Mechanismus pracuje s ozubeným válcem, který je přitlačován kovovou štelovací deskou. Zpracovávat dokáže větvě až o průměru 44 milimetrů a odpad je ve formě štěpek, kterými je možné jak topit, tak je použít k mulčování na zahradě.

Indikace chodu motoru je provedena pomocí LED diody a samotný motor dosahuje šedesáti otáček za minutu. Chod je tedy plynulý, tichý a bez velkých vibrací. Samozřejmostí je funkce automatického vtahování větví, která vám ušetří spoustu času. Výhodou je také méně častá údržba, kterou tento sytém drcení vyžaduje.

Skladný a tichý štěpkovač, velká nádoba na odpad 60 litrů
Odpad ve větších štěpkách (vlastnost tohoto ústrojí)

VeGA LSG 2812

VeGA LSG 2812 recenze a test

Dalším typem zahradního drtiče, osazeným frézovacími válci, je VeGA LSG 2812. Tento tichý drtič větví má skvělý příkon elektromotoru 2800 W, který si poradí s větvemi až do průměru 40 milimetrů. Najde uplatnění na všech větších zahradách, kde pomůže jak při pravidelném úklidu, tak při likvidaci větví po prostřihu ovocných stromů, nebo kácení.

Elektrický štěpkovač VeGA LSG 2812 je vybaven mechanismem pomalochodného ozubeného válce, který má průměr 90 milimetrů. Pomalé otáčky znamenají nízkou úroveň hlučnosti a téměř žádné vibrace během drcení větví. Elektrická jednotka je vybavena ochranou proti přetížení, motorovou brzdou a samozřejmě zpětný, chodem, který doceníte v momentě zahlcení a ucpání štěpkovače.

Robustní kovový trubkový rám doplňují velká transportní kola a ve pojení s bytelným madlem je jeho manipulace snadná pro každého. Jeho hmotnost činí 32 kilogramů, což je průměrná hodnota u této konstrukce zahradního drtiče. Válcový systém má samovtahovací funkci větví a pomocí šroubu na boku drtiče lze nastavit úběr materiálu, což oceníte zejména při práci se silnými kusy dřevin.

Kovový trubkový rám, výkonný elektromotor – 2800 W
Nedohledatelná velikost nádoby na odpad

Güde GH 2801 Silent

Güde GH 2801 Silent recenze a test

Svého zástupce má také výrobce zahradní techniky Güde, my jsme vybrali model GH 2801 Silent. Jak již má tento ruční drtič větví v názvu, jeho provoz je velmi tichý a to v důsledku válcového mechanismu, který má na hřídeli od elektromotoru umístěn robustní frézovací válec s osmi noži. Otáčky válce dosahují šedesáti za minutu a při nich dokáže zpracovat větve až o průměru 44 milimetrů.

Skelet je vyroben z tvrzeného plastu a ten je osazen na robustním trubkovém rámu, který je osazen transportními kolečky. Model má také relativně nízkou hmotnost 18,2 kg a výrobce k modelu přikládá také pěchovadlo, pro bezpečné dotlačení větví do ústrojí. Štěpkovač Güde GH 2801 Silent nepostrádá funkci automatického vtahovaní větví a ani zpětný chod pro uvolnění zablokovaného frézového válce.

Příkon elektrického motoru má hodnotu 2800 W, což zaručuje dostatek výkonu i pro pořádný zápřah. Kromě větví zvládne samozřejmě zpracovat všechny typy dřevin, které se vám na zahradě vyskytují a to do stanového průměru. Güde v tomto případě nedodává plnohodnotný odpadní koš, ale pouze vak, který má menší objem 30 litrů.

Nízká hmotnost a cena, slušný příkon 2800 W
Pouze textilní sběrný vak s kapacitou 30 litrů

Fieldmann FZD 5015 E

Fieldmann FZD 5015 E recenze a test

Výrobek, který se pyšní oceněním produkt roku, je štěpkovač Fieldmann FZD 5015 E. Tento drtič na větve má vše podstatné, co od štěpkovače očekáváte. V zásadě mu není co vytknout a silný elektromotor s příkonem 2800 W následuje i příjemně nízká cena. Na zpracovaný dřevěný odpad je zde velký, šedesáti litrový plastový box a o pohodlnou manipulaci se stará pár dostatečně velkých transportních koleček.

Mechanismus tohoto drtiče je válcový, osazený frézovým válcem. Ten je při práci relativně tichý, obejde se bez velkých vibrací a kromě dalších předností má i funkci samovtahování. Na rozdíl od rychloběžných nožů, takto zpracovaný odpad je ve formě větších štěpek, které po vyschnutý poslouží také jako topný materiál.

Hmotnost této jednotky je příjemných 19,4 kilogramů. Elektromotor je vybaven ochranou proti přetížení a zaseknutým větvím zdárně sekunduje zpětný chod. I přes funkci automatického vtahování větví výrobce k modelu dodává praktický pomocný pěchovač, který zvyšuje úroveň bezpečnosti práce s těmito výkonnými stroji.

Příkon 2800 W, Sběrný box s objemem 60 litrů, produkt roku
Odpad formou větších štěpek (typické pro toto ústrojí)

Jak vybrat zahradní drtič

Stojíte před otázkou, jaký drtič zahradního odpadu vybrat? Určitě se orientujte podle užití, které pro stroj předpokládáte. Pro domácí potřeby budete pravděpodobně volit elektrický zahradní drtič. Jestli máte však velký pozemek, nebo obhospodařujete sad, vinici, či les, mohl by být pro vás vhodnější benzínový štěpkovač, nebo dokonce štěpkovač za traktor. Předpokládejme, že drtivá většina čtenářů vybírá elektrický zahradní drtič a tak stojí před otázkou, který mechanismus pro svoje potřeby zvolit.

Drtič nebo štěpkovač?

Drtič je vhodný pro méně náročné využití, své uplatnění má na běžných zahradách a zahrádkách, kde pomůže s každoročním čištěním zahrady od dřevního odpadu. Pracuje na principu vysokých otáček rychloběžných nožů a tak je hlučnější a při práci značně rezonuje. Také je potřeba po celou dobu drcení větvě a dřevěný materiál do zařízení pěchovat. Výsledkem vám za to ale bude velice jemná drť, která má široké uplatnění od dekorace ve skalce, nebo záhonu až po zužitkování v kompostu. Nože se používáním tupí a tak je potřeba je čas od času nabrousit a posléze vyměnit. Dle výkonu drtiče může mít buď nože dva, nebo jeden.

Štěpkovač je vhodný pro náročnější využití, neopotřebovává se tak rychle a snáze zvládne i větve s větším průměrem. Větve drtí buďto válcové kolo hvězdicového tvaru, nebo válec osazený noži. Odpad je hrubší a po důkladném vysušení s ním není problém topit. Jeho provoz je znatelně tišší, neprodukuje tolik vibrací a má díky svému ústrojí samovtahovací funkci, takže není potřeba větve držet a pěchovat.

Štěpkovač větvě štípe na malé kousky, zatímco drtič krájí na drobnou drť. V obou případech je dobré pracovat s lehce zaschlými větvemi. Čerstvé mokré větve nemusí být dokonale naštěpkovány a hutný dřevnatý materiál může ústrojí zahltit a zablokovat tak chod stroje.

Větve a vstupní materiál

Každý štěpkovač, nebo drtič větví, má mezi základními údaji parametr maximálního průměru větví, které dokáže zpracovat. Tento údaj je odvíjen od výkonu zahradního drtiče, tedy od příkonu jeho elektromotoru. Průměr se tak pohybuje od 35 milimetrů v případě těch méně výkonných až po 50 milimetrů v případě nejvýkonnějších domácích drtičů. Zpracovávaný materiál nemusí být samozřejmě pouze větvě, ale lze drtit jakákoliv dřevina, která se na vaší zahradě objeví – samozřejmě do stanoveného max. průměru.

Nádoba na odpad a hmotnost

Některé zahradní drtiče jsou vybaveny praktickou nádobou na odpad a v poslední době jich je čím dál tím více. Ta má kapacitu od 30 do přibližně 60 litrů a zpravidla bývá vyrobena z bytelného plastu. Někdy je také možnost se setkat s látkovým provedením odpadní nádoby. Pokud vyberete drtič zahradního odpadu, který je dodáván bez této nádoby, musíte si vystačit s vlastními kbelíky, pytli, nebo odpad nechat padat na zem a posléze jej sebrat.

Drtiče se také odlišují svou hmotností a opět rozhoduje hlavně příkon elektromotoru a případně robustnější zpracování v důsledku zabudované nádoby na odpad. Některé drtiče jsou také převážně vyrobeny z kovu a plechu, zatímco u jiných šasi obstarává plast. To vše rozhoduje o hmotnosti, která se pohybuje zhruba od 12 ti kilogramů, až po 70 kilogramů v případě malých motorových drtičů.

Příkon, zpětný chod, transportní kolečka

Příkon by nikdy neměl být pod 2000 W. Jestliže někde narazíte na model se slabším elektromotorem, doporučujeme se mu vyhnout – nejenže bude mít nedostatek síly k drcení větví, ale také v důsledku vyšší zátěže může mít kratší životnost. Elektrický štěpkovač vybírejte tedy od příkonu 2000 W a výše s tím, že dostatečně výkonná zařízení mají alespoň 2500 W.

Praktickou funkci, kterou je zpětný chod, doceníte až v praxi, kdy se vám drcené větve zaseknou v mechanismu a celý drtič zablokují. Bezpečností pojistka, která hlídá přetížení elektromotoru včas zasáhne a v takový moment stroj ihned vypne. Pomocí reverzního chodu větve snadno dostanete zpět a můžete opět pokračovat v práci. Jak zpětný chod, tak bezpečnostní pojistku má většina dostupných modelů.

Transportní kolečka bývají rovněž součástí většiny drtičů větví a štěpkovačů, nicméně i zde hledejme rozdíly a to v jejich velikosti. V závislosti na tom, jak daleko budete zahradní drtič transportovat, je lepší přihlížet k jejich velikost. S většími kolečky prostoupíte snáze větším terénem, což se může při těžším provedení drtiče obzvlášť hodit.

4.3/5 - (14 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.