Dílna,

Stavební míchačky: Recenze 6 míchaček na beton

Stavební míchačka je stroj, který najde uplatnění na stavbách všech velikostí. Je nedílnou součástí při budování novostavby, stejně jako při rekonstrukci již postaveného domu. Pokud vlastníte dům a nějaká rozsáhlejší stavební akce vás čeká, rozhodně se vyplatí si míchačku pořídit, neboť kolem domu najde uplatnění téměř každý rok při větších, nebo i menších pracích.

V minulosti bylo zvykem na menší práce si směs na beton mísit ručně, sám, přehazováním směsi z místa na místo. Míchačka betonu byla doménou zejména rozsáhlejších staveb, lidé si je často zhotovovali svépomocí a nemohl si ji tak dovolit každý. V dnešní době je to však velice dostupný stroj, který se v nejmenším provedení nechá pořídit za pár tisícikorun. Pokud ji máte kde skladovat (a že současné míchačky jsou i poměrně skladné), není příliš nad čím přemýšlet.

Dříve bylo typické vídat míchačky zejména na třífázovou zásuvku, tedy s napájením na 400V. I to je v současnosti jinak, a pokud přemýšlíte nad pořízením domů, s největší pravděpodobností si pořídíte praktičtější provedení na 230V. Silná míchačka na beton na 400V napájení je samozřejmě také stále v nabídkách, pokud však nehodláte betonovat celý rok, pět dní v týdnu, spíše její potenciál nevyužijete, takové provedení se hodí na stavby, nebo například do půjčovny, kde se předpokládá vyšší využití.

Určitou alternativou tomuto produktu může být na první pohled ruční míchadlo, které je levnější a výrazně lépe skladné. Hodí se však pro mísení směsí do cca 20 litrů, na více není dimenzované. Pokud tedy připravujete objemnější směs a například i poctivý beton se štěrkem, je stavební míchačka nezastupitelným strojem.

Zmínili jsme si již jeden z několika důležitých parametrů, kterým je napájení. Tím dalším je objem míchacího bubnu, neboli velikost míchačky a také příkon elektromotoru, který koresponduje právě s velikostí. Ty nejmenší míchačky mohou mít objem 63 litrů, zatímco ty nejobjemnější až 300 litrů. Mezi nejprodávanější však patří ty s objemem 120 až 180 litrů – jsou nejpraktičtější, mají slušnou kapacitu a zároveň stále přijatelné rozměry a váhu, díky čemuž se s nimi dobře pracuje.

Příkon se pohybuje průměrně od 550 W do 1000 W a hmotnost se posléze pohybuje v průměru od 50 do 100 kilogramů. Zaměřit se můžete také na ovládání bubnu, kde má jasnou převahu ovládání pomocí zpřevodovaného kola. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší stavební míchačky a jejich recenze.

Nejlepší stavební míchačky na beton – TOP 6

V tabulce je výběr 6 nejlepších míchaček z testů a hodnocení pro rok 2023.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 HECHT 2117M.A.T. míchačka 63lScheppach MIX 125MA-TECH FB 230LScheppach MIX 180Lescha S 230 HR
Hmotnost49,5 kg25 kg50 kg76 kg64 kg126,5 kg
Ovládání bubnuKoloPákaKoloKoloKoloKolo
Rozměry (š,h,v)-111x55x93,5 cm120x71x140 cm125x75x140 cm126x85x140 cm155x83x144 cm
VíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 6 míchaček

HECHT 2117

HECHT 2117 recenze a test

Stavební míchačka HECHT 2117 je oblíbeným modelem, který je vhodný k většině rodinných domů, kde bydlí kutil, který si rád sám od času zhotoví něco svépomocí. Je ideální na stavby menšího rázu, typicky pro betonování základů pro plot, základů pro bazén, nebo pro postavení garáže, či k vyplnění ztraceného bednění. Spotřebitelné také zmiňují její celkem tichý chod, což se hodí zejména pokud bydlíte v hustě obydlené čtvrti.

Její celkem nízký příkon 550 W přináší také nezanedbatelnou výhodu a to takovou, že zvládne pracovat mimo dosah elektrické sítě, konkrétně tedy při připojení na elektrocentrálu. Napájí se z běžné 230V zásuvky. O přenos síly na buben se stará pevný litinový věnec a kvalitní mísení směsi zajišťují speciálně tvarované vnitřní lopatky.

Objem míchacího bubnu je 120 litrů, což patří k nižšímu průměru pro domácí použití. Celková hmotnost je 49,5 kilogramu a buben se ovládá velkým kolem. Také podvozek je dostatečně vyztužen a je pevný tak, aby odolal i vysokému zatížení. Vstupní otvor je dostatečně veliký, čímž opět o trochu usnadňuje práci.

Ideální poměr cena/výkon, vhodná na menší staveniště
Méně přehledný návod na sestavení

M.A.T. míchačka 63l

M.A.T. míchačka 63l recenze a test

Míchačka M.A.T. 63l je ideální volbou pro všechny hobby kutily, kteří čas od času potřebují připravit menší množství stavební směsi na své kutilské činnosti. Produkt již podlé velmi nízké pořizovací ceny napovídá, že se nejedná o stroj, se kterým byste hravě postavili celý dům. Má relativně subtilní provedení a proto se s ní musí zacházet opatrně. Pokud toto splníte, míchačka nadělá mnoho služby.

Má velice nízkou hmotnost 25 kilogramů a na rozdíl od většiny také jiný systém ovládání bubnu, který je zde zhotoven pákou. Rozměry jsou na šířku 111 cm, do hloubky 55 cm a na výšku 93,5 cm, poměrně tedy skladné provedení. Samozřejmostí jsou také transportní kolečka, na kterých se míchačka se svou nízkou váhou velmi snadno transportuje.

Buben se otáčí rychlostí 27,5 otáček za minutu a akustický výkon činí jen 85 dB. Napájena je z klasické zásuvky na 230V a příkon činí pouze 220 W. Objem bubnu, jak je z názvu patrné, je jen 63 litrů. Smontování je velice snadné, stejně jako údržba, kdy je přístup k ložiskům i hřídeli velice snadný. Z recenzí spotřebitelů se dozvíme, že je převod zhotoven z plastu, na rozdíl z litiny, jak je zjistitelné z informací od výrobce.

Velice nízká hmotnost 25 kg, vhodná na občasné použití
Plastový převod pohonu bubnu

Scheppach MIX 125

Scheppach MIX 125 recenze a test

Míchačka na beton Scheppach MIX 125 patří k velice oblíbeným strojům, a to zejména díky poměru ceny ke kvalitě, který se v případě tohoto modelu dokonale kloubí. Jsou použity velice kvalitní materiály, které slibují dlouhou životnost a to i při náročnějším zacházení. Objem míchacího bubnu je dobrých 125 litrů a o jeho pohon se stará elektromotor s příkonem 550 W.

Zapojíte ji do běžné zásuvky na 230V, což je značná výhoda. Možný je také provoz na benzínový generátor elektřiny. Buben se ovládá standardním způsobem pomocí kola a celkové rozměry jsou 120 cm na šířku, 71 cm do hloubky a 14 cm na výšku. Elektromotor točí 2750 otáček za minutu a s bubnem je zpřevodovaný kovovými součástkami.

Je vybavena systémem dvojitého chlazení, díky kterému eliminuje možnost přehřátí motoru. Hřídel je uložena v robustných plechových profilech, které jsou silné 5 milimetrů a buben má speciálně vyztužené dno, které je přesně roboticky svařeno. Tato všechna vylepšení, včetně dvojité elekto izolace, mají za důsledek slušnou kvalitu, která je navíc za přijatelné peníze.

Poměr cena/výkon, kvalitní provedení i použité materiály, dvojité chlazení
Mírně vyšší hlučnost

MA-TECH FB 230L

MA-TECH FB 230L recenze a test

Míchačka na 220V MA-TECH FB 230L patří k tomu nejvýkonnějšímu, co lze na dané napětí pořídit. Její buben s velkým objemem dosahuje hodnoty 230 litrů, avšak zůstává zachováno napájení z běžné zásuvky na 230V. Elektromotor má výborný příkon 1000 W, který si s velkou váhou dobře poradí. Na jednu míchačku dokáže připravit podle údajů výrobce až 2,5 kolečka směsi.

Díky tomu dosahuje tento stroj velice příznivého poměru ceny k výkonu. Zpracování je na velice dobré úrovni, včetně pevného věnce, jenž je vyroben z litiny. Řemenice je vyrobená kompletně z kovu včetně ložisek a systém lopatek se stará o rovnoměrné smíchání celé směsi. Samotný buben je z 2 milimetrového silného plechu, což potvrzuje její poctivé zpracování.

Navzdory tomu si míchačka udržuje stále poměrně nízkou hmotnost, která činí 76 kilogramů. Potěší poměrně rychlá a snadná montáž i demontáž, díky kterému lze míchačku snadno transportovat. Dostatečně velká kolečka zase umožňují pohodlné posouvání po staveništi. Elektromotor dosahuje otáček bubnu až 31 x za minutu, konstrukce je vybavena nožní brzdou a na šířku má míchačka 125 cm, hluboká je 75 cm a vysoká 140 centimetrů.

Výborný poměr cena/výkon, velký objem bubnu 230 litrů, napájení 230V
Nenašli jsme

Scheppach MIX 180

Scheppach MIX 180 recenze a test

Velice dobře hodnocená míchačka na beton Scheppach MIX 180 patří díky své větší kapacitě do vyšší kategorie. Její objem bubnu činí 180 litrů, což je pro hobby potřeby naprosto dostatečná hodnota. Svým výborný zpracováním však již atakuje profesionální zpracování, což potvrzují i spotřebitelé ve svém hodnocení. Jedinou nedokonalostí na jinak precizním zpracování je plastový kryt motoru, který je náchylný k prasknutí.

Míchačka je stále napájena ze standardní zásuvky na 230V a má příkon 800 W, který slibuje dostatek síly i při práci s plným bubnem betonové směsi. Elektrické obvody mají kvalitní izolaci, a hlavní části stroje jsou složené tak, aby je bylo možné kdykoliv rozebrat a pohodlně převézt. Bylo myšleno i na design lopatek, který je vyladěn pro co nejlepší promíchání celé směsi.

Jak je z názvu modelu patrné, objem bubnu je 180 litrů a jeho ovládání pro vylití směsi do stavebního kolečka probíhá standardně pomocí velkého kola. Celková hmotnost činí dobrých 64 kilogramů a díky bytelným kolečkám se nechá i dobře převážet. Míchačka je 126 centimetrů široká, 85 centimetrů hluboká a na výšku má 140 centimetrů.

Kvalitní zpracování, velice přehledný návod k montáži
Plastový kryt motoru

Lescha S 230 HR

Lescha S 230 HR recenze a test

Profesionální stavební míchačka Lescha S 230 HR patří k tomu nejlepšímu, co si na svou stavbu můžete pořídit. Kapacita jejího bubnu je úctyhodných 230 litrů a elektromotor má síly na rozdávání, neboť má příkon 1250 W. Profi provedení odpovídá i napájení, to je na třífázovou 400V zásuvku. Výrobce uvádí, že na 10 míchaček namíchá přibližně 1,4 m3 betonu, což je velmi, velmi dobrá hodnota.

Váha míchačky je poměrně velkých 126 kilogramů, nicméně odpovídá robustnímu zpracování a kvalitním materiálům. Motorová skříň je odolná vůči nárazu a je kovová – v této části se nejvíce liší od hobby modelů. Podvozek je vybaven velkými gumovými koly, které zajišťují pohodlné převážení a dobrou stabilitu.

Míchačka Lescha S 230 HR má vysoce kvalitní povrchovou úpravou práškovou barvou a ochranu proti stříkající vodě IP 45. Silný motor umí startovat i při podpětí 15% a věnec, zhotovený z litiny, má patentovanou technologii uchycení. Nastavit lze i vůle zubů. Ložiska mají dvojité uložení, a proto snesou velké zatížení. Speciálně vyvinutý tvar bubnu s okapnicí zase nemá žádné mrtvé zóny a díky tomu je vyprazdňování bezezbytkové.

Profesionální míchačka, velice kvalitní provedení, objem bubnu 230 litrů
Vyšší pořizovací cena a vyšší hmotnost 126,5 kg

Jak vybrat stavební míchačku

Vybírat tento typ stroje je dobré s přihlédnutím k záměru, nač jej chcete primárně využívat. Budete připravovat méně často menší množství směsi? Pak vám postačí levnější míchačka na maltu s méně objemným bubnem a nižší hmotností. Čeká vás naopak stavba, nebo náročnější rekonstrukce? Pak dává smysl výkonnější míchačka na beton, které dokáže pojmout až třikrát větší množství stavební směsi.

Objem bubnu, ovládání a zpracování

Vše se kolem něj točí, neboť je středobodem tohoto stroje. Řeč je o mísícím bubnu, kam se jednotlivé složky ve správném poměru vloží a po krátkém čase se z něj vyklopí hotová směs. Buben může mít různou velikost a od této velikosti se posléze odvíjí i další parametry, jako je robustnost konstrukce, nebo výkon elektromotoru.

Hobby míchačka může začínat s objemem cca 60 ti litrů, nejčastěji prodávané dosahují objemu 120 – 180 litrů a ty nejobjemnější běžně dostupné mají 230 litrů objemný buben. Uvnitř něj jsou poté mísící lopatky, které mohou mít různý tvar a je jich v bubnu různý počet. Měl by mít dostatečně velký otvor alespoň na velikost běžné lopaty, neboť právě onou se ve většině případů do míchačky materiál nandává. Také by měl mít minimum mrtvých zón, tedy míst, ze kterých se směs špatně vylévá do kolečka.

Ovládání, respektive naklápění bubnu je řešeno v drtivě většině případů kolem, které je pro snadnější manipulaci zpřevodováno. Kolo může být nahrazeno také čtvercem s kulatými rohy, nebo jednoduše pákou. Páka se vyskytuje u těch nejmenších míchaček, které mají menší kapacitu bubnu. Čím dražší model, tím je také kvalitnější buben, respektive jeho síla stěn. Po jeho obvodu se nachází ozubené kolo, které je součástí pohonného ústrojí. Toto kolo by mělo být vždy vyrobeno z kovu, neboť je významně namáháno.

Napájení a příkon

Běžná míchačka betonu je elektrické zařízení, které má v hobby provedení převážně napájení na standardní 230V zásuvku. Díky tomu je možné ji provozovat i při napojení na generátor elektřiny tam, kde elektrické rozvody nejsou. Příkon se pak podle velikosti bubnu nejčastěji pohybuje od 500 W do 1000 W. Profesionální stavební míchačka může být napájena také třífázovým proudem s napětím 400V. Taková míchačky mohou být mnohonásobně výkonnější a zvládnout vysokou zátěž s několikahodinovým denním provozem. Jejich nevýhoda je jasná, a to nutnost mít třífázovou zásuvku vyvedenou a funkční.

Rozměry, hmotnost

Většina míchaček se pohybuje do šíře 1,5 metru, hloubky jednoho metru a výšky také 1,5 metru. Současné modely se poměrně jednoduše skládají a tedy také i rozkládají. Díky tomu demontáž zvládne i laik a je ji tam snadné převážet ve větším aute z místa na místo. Hobby míchačka má hmotnost průměrně 50 kilogramů a je zasazena do stabilního kovového rámu s kolečky. Ty by měla být pevná a robustní, aby vydržela i vyšší zatížení.

Stabilita a údržba

Stabilitě lze při práci pomoci vypodložením, nebo naopak zatížením podvozku například trámem, nebo betonovým obrubníkem, či cihlami. Při práci se stavební míchačkou se doporučuje být maximálně opatrný. Častým úrazem je zablokování lopaty v točícím se bubnu při vhazování materiálu dovnitř a následné pomlácení vlastním náčiním. Mějte tuto typickou situaci neustále na paměti a chovejte se při práci s ní velmi opatrně.

Po dokončení každé práce s míchačkou je ji potřeba důkladně vymýt a očistit. Ve většině případů k tomu stačí silný proud vody, pokud vám však v bubnu zbytky malty nebo betonu zatvrdly, můžete se pokusit je dostat ven tímto způsobem. V závislosti na bytelnosti celého stroje vložte do bubnu větší či menší kameny a nechte míchačku pracovat 5 – 15 minut. Většina zatvrdlé směsi by se měla uvolnit a zbytky již dočistíte běžným náčiním.

4.3/5 - (43 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.