Auto-moto,

Startovací kabely: Test a recenze 10 nejlepších

Startovací kabely se hodí pokaždé, kdy se nedaří nastartovat auto, což se stává zejména v zimě nebo při velmi krátkých jízdách. Viníkem zpravidla bývá vybitá autobaterie, a proto je třeba dodat energii potřebnou pro start motoru z jiného zdroje, zpravidla z akumulátoru jiného vozidla. Startování přes kabely je pro mnohé rutinní procedura, a to zejména pro svoji jednoduchost a účinnost. Dříve platné metody, jako například roztlačování vozidla, již totiž u moderních automobilů nejsou použitelné.

I když víte, jak zapojit startovací kabely, může se stát, že stejně nedokážete tímto způsobem nastartovat. Nejčastějším důvodem pro nefunkčnost startování přes kabely je nedostatečný průřez samotného kabelu, případně pak nízký výkon vozidla, přes které se snažíte nastartovat vozidlo s vybitým akumulátorem.

Proto je třeba rozlišovat jednotlivé autokabely podle průřezu jejich vodičů. Je však třeba neplést si tento parametr s průměrem kabelu, který o kvalitě startovacích kabelů nic neříká.

Velmi důležitý je také materiál, ze kterého jsou vodiče vyrobeny a poslední důležitou vlastností je délka kabelu, případně pak kvalita koncovek a ochrana proti zkratu. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší startovací kabely a jejich recenze.

Nejlepší startovací kabely – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších startovacích kabelů z testů a hodnocení pro rok 2023.

VzhledModelDostačující proStartovací proudDélka kabelu 
Extol Premium 800 A 5 m recenze a testExtol Premium 800 A 5 mNákladní vozidla800 A5 m
4Cars 900 A 6 m recenze a test4Cars 900 A 6 mNákladní vozidla900 A6 m
Sheron 600 A 3 m recenze a testSheron 600 A 3 mOsobní automobily600 A3 m
Extol Craft 400 A 3,5 m recenze a testExtol Craft 400 A 3,5 mOsobní automobily400 A3,5 m
4Cars 600 A 4 m recenze a test4Cars 600 A 4 mOsobní automobily600 A4 m
Sheron 400 A 3 m recenze a testSheron 400 A 3 mOsobní automobily400 A3 m
Compass 600 A 4 m recenze a testCompass 600 A 4 mOsobní automobily600 A4 m
GMP 1500 A 6 m recenze a testGMP 1500 A 6 mNákladní vozidla1 500 A6 m
GYS Profi 700 A 4,5 m recenze a testGYS Profi 700 A 4,5 mNákladní vozidla700 A4,5 m
Extol Craft 200 A 3 m recenze a testExtol Craft 200 A 3 mOsobní automobily200 A3 m

Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Extol Premium 800 A 5 m4Cars 900 A 6 mSheron 600 A 3 mExtol Craft 400 A 3,5 m4Cars 600 A 4 mSheron 400 A 3 mCompass 600 A 4 mGMP 1500 A 6 mGYS Profi 700 A 4,5 mExtol Craft 200 A 3 m
Průřez vodiče [mm2]601011-66-5035-
Materiál vodičeMěď a hliník99% Měď99% Měď-99% MěďMěď100% MěďMěďMěď-
Přepravní taškaAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoAnoNeNe
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 startovacích kabelů

Extol Premium 800 A 5 m

Extol Premium 800 A 5 m recenze a test

Tyto startovací kabely pro automobily Extol Premium mají provozní proud 800 ampérů a délku kabelů 5 metrů. Kabely jsou tedy určené spíše pro vozy s větším objemem motoru, případně pro dodávky či nákladní vozidla.

Zmíněným parametrům odpovídá i cena, která patří k těm vyšším. Výrobcem udávaný průřez vodičů je 60 mm2, což je ve srovnání s ostatními startovacími kabely velmi dobrá hodnota. Potěší také certifikace CE a navíc se výrobce chlubí tím, že použitý materiál TPR, tedy termoplastický polymer, odolává teplotám až do -30°C. Samotný vodič je složen jak z mědi, tak z hliníku, což výrobce netají.

Samotné kabely jsou vhodné pro napětí 12V i 24V, čímž se stávají poměrně universálními. I přes neúplnost informací a vyšší ceně jde o oblíbené startovací kabely, které nezklamou, ale zvládnou vyřešit nouzovou situaci, pakliže budou mít k dispozici dostatečně silný zdroj energie.

Vysoký proud a dostatečná délka kabelů, zvládne i nákladní automobily
Vyšší cena

4Cars 900 A 6 m

4Cars 900 A 6 m recenze a test

Autokabely 4Cars 900 A 6 m jsou další z těch, které se chlubí vysokým přenosovým proudem, tedy 900 ampérů. Příznivá je délka kabelu, která je v této kategorii nadstandardní, neboť činí skvělých 6 metrů. Vyzdvihnout určitě musíme materiál vodičů, kterým je 99% měď, což zaručuje ještě větší spolehlivost.

Výrobce uvádí i průřez vodiče, který činí nevelkých 10,0 mm2. Tato hodnota je podprůměrná, avšak je možné očekávat, že při vhodném zdroji energie si dokážou i tyto startovací kabely poradit s osobními vozidly a jejich turbodieselovými motory. Startování nákladních nebo užitkových vozů však již bude pravděpodobně překážkou.

Samotné kabely jsou k mání v praktickém balení, díky čemuž je možné celý svazek pohodlně uchovávat například v kufru vozidla, a to bez rizika jakéhokoliv nepořádku. Za nevelkou investici je tak možné zakoupit slibně vypadající autokabely, které by si dle papírových hodnot měly poradit i s vozidly s objemnějším motorem.

Nadstandardní délka kabelu, praktické balení
Malý průřez vodičů

Sheron 600 A 3 m

Sheron 600 A 3 m recenze a test

Velmi oblíbenými startovacími kabely jsou Sheron 600 A 3 m. Dokážou dát automobilu proud až 600 A, což na běžné osobní automobily hravě stačí. Zajímavostí je velmi příznivý průřez vodičů, který činí 22 mm2, což je adekvátní hodnota na proud 600 ampérů. Dalším pozitivním znakem je materiál, v tomto případě skvěle vodivá a odolná měď v zastoupení 99%.

Mírnou nevýhodou může být kratší délka kabelů, která činí pouhé 3 metry. Protože však jde o kabely, které jsou určeny pro osobní vozidla, neměl by to být zásadní problém při jejich standardním používání. Stejně jako i další produkty, i Sheron 600 A 3 m se prodávají v praktickém obalu.

Bezkonkurenční je poměr ceny a kvality, neboť oproti jiným produktům jsou tyto kabely více než dvakrát levnější. Taktéž jsou k dostání na mnohých benzínových pumpách, navíc jsou osvědčené nejenom uživateli, ale také nezávislými testy.

Velký průřez vodičů, skvělý poměr cena/výkon
Kratší kabel

Extol Craft 400 A 3,5 m

Extol Craft 400 A 3,5 m recenze a test

Lákavá cena, ale minimum informací, to jsou autokabely Extol Craft 400 A 3,5 m. Co se dá bezpečně o tomto produktu zjistit, je délka přívodního kabelu a proud, kterým lze startovat vozidlo s vybitým akumulátorem. Zákazník však nemá šanci se před koupí dozvědět, jaký průřez vodiče očekávat a k dispozici nejsou informace ani o použitém materiálu.

Důvodem pro koupi tohoto produktu zpravidla bývá velmi nízká cena. Ta je oproti ostatním produktům v našem srovnání zlomková a navíc jde o produkt českého výrobce, což může zvýšit důvěryhodnost v tento produkt. Před koupí je však jen velmi složité se přesvědčit, zda kabely pro nouzové startování vozidla postačí.

Plusem je praktické balení, ale také přehledný návod. Vzhledem však k nízkému přenosovému proudu lze očekávat, že tyto kabely nebudou dostatečně silné pro startování silnějších vozidel. Uživatelé je nicméně navzdory málo informacím hodnotí veskrze velmi pozitivně, mluví o nich jako o kvalitních a spolehlivých.

Velmi nízká cena, pozitivní recenze
Minimum informací o produktu

4Cars 600 A 4 m

4Cars 600 A 4 m recenze a test

Startovací kabely 4Cars 600 A 4 m dokážou zaujmout hned několika vlastnostmi. Předností je zejména nízká cena, dále velmi příznivá hodnota proudu, která činí 600 ampérů. Pro náročnější je příznivá i délka 4 metry, což znamená větší komfort při nouzovém startování.

Při bližším zkoumání však dokáže odradit od koupi velmi malý průřez vodiče, který činí pouhých 6 mm2. Jde o vskutku nízkou hodnotu, což může znamenat nejenom malou spolehlivost celého startování, ale také vyšší zahřívání vodiče.

Kvůli malému průřezu není možné očekávat, že autokabely zvládnou dobít silnější vozidlo, byť by mohl proud 600 ampérů papírově stačit. Na druhou stranu jsou vodiče měděné z 99 %, což rovnici kvality vyvažuje. Pro majitele slabších vozidel by měla být funkčnost spolehlivá a dostačující, pakliže však vlastníte vozidlo s objemnějším motorem, buďte na pozoru.

Velmi nízká cena, dlouhá délka kabelu
Malý průřez vodiče

Sheron 400 A 3 m

Sheron 400 A 3 m recenze a test

Slabší autokabely Sheron 400 A 3 m postačí pouze pro menší osobní automobily. Může za to nejenom proud 400 A, ale také velmi skromný průřez vodiče, který nabývá hodnoty 6 mm2. Kabel o délce 3 metry je v této kategorií standardní, proto s ním bude práce pohodlná.

U tohoto kabelu si uživatelé pochvalují nejenom nízkou pořizovací cenu, ale také samotné svorky, které působí velmi bezpečným dojmem. Materiálem vodičů je opět měď, tedy rozumnější volba než vodiče kombinované, nebo dokonce čistě hliníkové.

Podle nezávislých testů mají autokabely problémy již se startováním osobního automobilu s dieselovým motorem 1,9 TDI, což odpovídá parametrům. Proto je třeba věnovat dostatečnou pozornost tomu, pro jaké vozidlo jsou tyto kabely pořizovány. Přínosem je praktické pouzdro, nicméně tato výhoda není stěžejní vzhledem k tomu, že v nouzové situace mohou tyto slabší kabely i pro běžná vozidla nedostačovat.

Velmi nízká cena
Malý proud a průřez vodiče

Compass 600 A 4 m

Compass 600 A 4 m recenze a test

Autokabely Compass 600 A 4 m jsou poměrně oblíbené a uživatelé je hodnotí jen pozitivně. Pokud opomeneme velmi příznivou délku kabelů 4 m, stojí určitě za zmínku masivní svorky, které jsou dle uživatelských recenzí pocitově velmi kvalitní. Kromě toho sdílejí uživatelé i pozitivní zkušenosti se startováním výkonnějších benzínových motorů.

Nevýhodou může být neuvedení informace o průřezu vodiče, což znalejší jedince může od koupě odradit. Cena tohoto modelu je sice vyšší, nicméně je možné očekávat, že díky masivní konstrukci budou kabely fungovat spolehlivě.

Proud 600 ampérů by měl teoreticky stačit pro většinu osobních automobilů, které lze na silnici běžně potkat. Polemizovat však lze ohledně spolehlivosti, která kvůli chybějící informaci o průřezu nemusí být vždy stoprocentní. Kabely jsou však vyrobené ze 100% mědi, a to bez jakékoliv příměsi, která by mohla snižovat účinnost a životnost.

Masivní konstrukce, 100% měď
Vyšší cena, není uvedený průřez vodiče

GMP 1500 A 6 m

GMP 1500 A 6 m recenze a test

Bezkonkurenčně nejvyšší proud zvládnou startovací kabely GMP 1500 A 6 m. Díky tomu jsou použitelné pro startování větších vozidel, a to i užitkových automobilů nebo nákladních vozidel. Svědčí o tom i velmi slušný průřez vodiče, který má rovných 50,0 mm2. Materiálem vodičů je měď, nicméně není zřejmé, zdali jde o měď s příměsí nebo o čistý kov.

Kabely se prodávají v kompaktním balení, které umožňuje pohodlné i dlouhodobé skladování. Příznivá je rovněž cena, která vzhledem k provozním parametrům není jakkoli vysoká. Parametry tohoto produktu jej předurčují k použití, které lze očekávat u nákladních vozidel, kamionů a podobně velkých dopravních prostředků.

Nevýhodou tohoto produktu může být paradoxně délka kabelu, která činí 6 metrů. Ačkoliv se to zdá mnoho, pro použití mezi nákladními vozidly je to spíše méně. Podle některých recenzí a požadavků se jeví ideální délka větší než 6 metrů, nicméně je třeba uvažovat cenu a vysoký proud 1 500 A, které z těchto startovacích kabelů dělají velmi zajímavý produkt.

Vysoký přenosový proud, velký průřez
Pro nákladní vozidla menší délka 6 m

GYS Profi 700 A 4,5 m

GYS Profi 700 A 4,5 m recenze a test

Startovací kabely francouzské značky GYS Profi 700 A 4,5 m patří mezi ty dražší na trhu. I když proud 700 A není oslňující, neboť podobnými hodnotami disponují i jiné produkty s nižší cenovkou, vyzdvihnout je třeba průřez vodičů 35,0 mm2.

Předností je dále materiál svorek a kleští, kterým je bronz, což je rozhodně nadstandard v oblasti startovacích kabelů. Standardem mezi kvalitními modely jsou pak samotné vodiče z mědi. Tyto všechny parametry tedy jasně naznačují, že jde o autokabely určené pro náročné a spolehlivé použití v oblasti nejen nákladních vozidel, stavebních strojů a další těžké techniky.

Vysoká kvalita, odolné materiály a výborné provozní parametry dělají z těchto startovacích kabelů žhavého kandidáta pro všechny náročné zákazníky. Je však třeba počítat s tím, že pořizovací cena odpovídá kvalitě zpracování, a proto se jedná o několikanásobně vyšší částku než u kabelů, které jsou určené pro osobní automobily. Nevýhodou však může být krátká délka kabelu, která je pro osobní automobily bohatě dostačující, pro nákladní vozy už ale být nemusí.

Bronzové prvky, velký průřez vodičů
Vyšší cena

Extol Craft 200 A 3 m

Extol Craft 200 A 3 m recenze a test

Extol Craft 200 A 3 m jsou jedny z nejlevnějších startovacích kabelů na trhu. Z úvodních charakteristik, mezi které patří přenosový proud 200 ampér a délka kabelu 3 metry, lze vyčíst jasné použití u osobních automobilů. Jelikož však proud nabývá hodnot pouze 200 A, je třeba myslet na to, že tyto startovací kabely jsou vhodné pro ta nejslabší vozidla.

Výrobce se nezmiňuje o průřezu vodičů, nicméně vzhledem k extrémně nízké ceně a přenosovému proudu je možné očekávat, že průřez bude skutečně malý. S tímto vědomím by je měli zákazníci nakupovat, neboť je zcela zřejmé, že kabely budou mít problémy s nastartováním všech výkonnějších osobních vozidel.

Výrobek přichází s certifikací CE, což lze považovat za malou útěchu za to, že o produktu se jinak není možné dozvědět předem nic jiného, než jeho délku kabelů a proud, který jsou kabely schopné přenést. S nízkou cenou jde ruku v ruce také absence přepravní tašky, což s ohledem na jejich skladování příliš nepotěší.

Nízká cena
Nízký proud, málo informací

Jak vybrat startovací kabely

Výběr startovacích kabelů se zdá být jednouchý, ale zdání klame. Většina motoristů totiž dělá zásadní chybu, neboť při výběru sleduje jen základní parametry. Zpravidla jde o proud a napětí, který je pro kabely typický. Z toho však mnohdy plyne zklamání a pocit bezmoci v situaci, kdy řidič sežene někoho s nabitým akumulátorem, navíc přesně ví, jak nastartovat auto přes kabely, ale přesto automobil nestartuje.

Z tohoto důvodu je nutné sledovat a respektovat další parametry, které sice někteří výrobci vůbec neuvádí, ale přesto toho řeknou o startovacích kabelech opravdu hodně.

Provozní proud

Obecně platí, že čím větší proud kabely snesou, tím větší nebo silnější vozidlo zvládnout nastartovat. Není to sice rozhodující, každopádně se lze podle provozního proudu alespoň částečně řídit. Běžné autokabely, které lze koupit nejenom ve specializovaných obchodech, ale také na benzínových pumpách, jsou k dostání s proudy od 200 A až po 1 500 A.

Zatímco pro méně výkonná vozidla, například s benzínovými motory do zdvihového objemu 1 600 ccm, postačí proudy cca 400-600 A, pro dieselové motory, které svým zdvihovým objemem dosahují čísel až 2 000 ccm, je třeba sáhnout po větších proudech kolem 800 A. Pro nákladní a užitková vozidla, jejichž motory značně převyšují svými provozními parametry motory osobních automobilů, je třeba vybírat proudy minimálně 800 A, ideální jsou však hodnoty přesahující 1 000 A.

Délka kabelu

Druhý z běžně poskytovaných parametrů je délka samotných kabelů. Tento parametr se zdá být velmi důležitý, ale vesměs je to podstatné jen z hlediska vašeho komfortu. Platí zde, že čím jsou kabely kratší, tím blíže a šikovněji budete muset s druhým vozidlem najet k motorovému prostoru vozidla s vybitým akumulátorem.

U kamionů a jiných velkých dopravních prostředků to přitom může činit nemalé potíže. Ačkoliv by teoreticky stačily kabely s délkou 1,5 metru, standardem jsou 3 metry, nicméně některé prémiové produkty jsou k mání i v délce 6 metrů, případně i více. Takové poté najdou uplatnění u šoférů velkých vozidel.

Průřez vodičů

Tento parametr je mimořádně přehlížen, a to zejména výrobci, kteří se tak trochu snaží ošálit své zákazníky. Mnohdy je uváděn pouze průměr celého kabelu, jenže je třeba si uvědomit, že samotný kabel je tvořen vodičem a izolací.

Právě vodič však přenáší elektrický proud, a pokud je vodič příliš tenký, může se stát, že se přepálí a požadovaný proud vůbec nepřenese. Případně se může nadměrně zahřívat, což z dlouhodobého hlediska také není nic dobrého. Obecně tedy platí, že pro osobní automobily postačí průřez vodiče 15 mm2, nicméně je lepší, pokud je průřez co možná největší. U nákladních vozidel se ani nesnažte cokoli startovat, pokud máte kabely s průřezem menším než 30 mm2.

Materiál vodičů

Výrobci autokabelů se snaží šetřit i v oblasti materiálů, a proto nahrazují lepší a dražší měď levnějším a méně vhodným hliníkem. Někteří výrobci zašli tak daleko, že imitují měděné vodiče těmi hliníkovými, které jsou pouze potažené tenkou vrstvou mědi. Na svorkách to pak vypadá, že vodiče jsou z mědi, přitom tomu tak není.

Hliník je nevhodný zejména z dlouhodobého hlediska, kdy existuje větší riziko praskání. Navíc nemá tak dobrou elektrickou vodivost, jako je tomu u mědi. Je však levnější než měď, a proto jej výrobci do levných startovacích kabelů rádi používají.

Pracovní napětí a zpracování kleští

Zde není třeba déle vybírat, neboť na výběr je zpravidla hodnota 12 V nebo 24 V. Řiďte se proto napětím charakteristickým pro akumulátor Vašeho vozidla.

Vhodné je, pokud jsou kleště opatřeny ochranou proti zkratu, například vhodně řešenou izolací nebo správným tvarováním. Při nešikovné manipulaci se svorkami se totiž může stát, že při startování dojde ke zkratu, který je samozřejmě nežádoucí.

4.4/5 - (30 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.