Outdoor,

Stany pro 2-3 osoby: Recenze 10 nejlepších

Stan pro 2 až 3 osoby platí za jednu z nejoblíbenějších možností přístřešku na trhu. Jsou vyhledávané u párů, u dvojic přátel, stejně jako je kupují jednotlivci, kteří při spánku vyžadují více místa na batoh a vybavení. Stan pro dva svou velikostí obvykle odpovídá svému určení. Jak po postavení, tak při zabalení se pyšní spíše kompaktními rozměry a má tak blíže k plážovému stanu než třeba ke stanu rodinnému.

Rozdělit je lze zhruba do dvou kategorií, a to na turistické a expediční stany. Odlišuje je odolnost tropika, podlážky a samotná konstrukce. V základní outdoor variantě můžete narazit jak na dvouplášťový stan ve tvaru kopule, tak třeba i jednoplášťový přístřešek a stanové plachty. Pro cykloturismus a skialpinismus je často praktický malý či ultralehký stan, který zbytečně nezvyšuje celkový náklad.

Zohlednit byste měli nejen nepromokavost tropika, vodní sloupec podlážky, hmotnost, výšku nebo materiál tyčí, ale i specifické vlastnosti. Například kolika vchody disponuje, jestli má moskytiéru nebo vstupní předsíň a jak je na tom s větráním. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší stany pro 2 až 3 osoby a jejich recenze.

Nejlepší stany pro 2 až 3 osoby – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších stanů pro 2 až 3 osoby z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Trimm TraceColeman Darwin 3 PlusFerrino Lightent 2MSR Elixir 3Husky Flame 2Husky Sawaj 3Zajo Norsk 2Hannah Sett 2Pinguin Gemini 150Jurek Alp 2.0
Výška-130 cm100 cm104 cm110 cm130 cm125 cm110 cm125 cm100 cm
Materiál tyčí-SklolaminátDuralHliníkDuralDuralDuralDuralDuralDural
Počet vchodů2122122221
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 stanů pro 2-3 osoby

Trimm Trace

Trimm Trace recenze a test

Ultralehký stan pro 2 osoby Trimm Trace má formu jednoduchého přístřešku, což se pozitivně podepisuje na malé váze, která má jenom 0,8 kilogramů. To usnadní převážení a také přenášení. Nejde sice o klasický stan, ale i tak dokáže nabídnout potřebnou střechu nad hlavou. Hodí se nenáročným turistům, rybářům, nebo třeba cyklistům.

Stan je vyrobený z polyesteru, který nabídne dobrou odolnost vůči vodě, která má hodnotu 3 000 milimetrů. Díky své konstrukci je možné pod přístřešek vstupovat ze 2 stran. Není možné ho uzavřít a také uzamknout.

Díky teleskopickým tyčím je rychlá jak jeho montáž, tak i jeho demontáž a také jeho složení. Jeho rozměry po rozbalení činí 290 x 350 cm. Když se stan zabalí, jsou jeho rozměry 25 x 25 cm. Součástí balení je pak 6 kolíků.

Malý a lehký, všestrannost, ochrana proti vodě
Pouze přístřešek, chybí vypínací očka

Coleman Darwin 3 Plus

Coleman Darwin 3 Plus recenze a test

Turistický stan pro 3 osoby Coleman Darwin 3 Plus je ideální volbou pro běžné kempování, nejenom dvou, ale i tří osob. Ti se vejdou do stanu, který disponuje 1 hlavním vchodem a celkovými rozměry, které jsou 330 centimetrů na délku, 200 centimetrů na šířku a 130 centimetrů na výšku.

Po zabalení má stan kompaktní rozměry vhodné k snadnému transportu. Jeho hmotnost v tomto případě činí 4,9 kilogramů. Konstrukce využívá tyčí, které jsou vyrobené ze sklolaminátu. Stavba využívá jedno centrální křížení ve středu stanu.

Vnějším materiálem je polyester Taffeta 68D, který je doplněný PU zátěrem a nabídne vodní sloupec o hodnotě 3 000 mm. Nechybí podlepené švy. Vnějším materiálem je prodyšný polyester, který je doplněný síťovinou. Materiál tropika také poskytuje ochranu před UV zářením.

Dvouplášťový stan, ložnice a předsíňka, cena/výkon
Trochu užší pro 3 dospělé

Ferrino Lightent 2

Ferrino Lightent 2 recenze a test

Lehký stan pro dva Ferrino Lightent 2 zaujme právě svou hmotností, která je jenom 1,7 kilogramů. To usnadní jeho přenášení, nebo převoz na kole. I přes malou hmotnost má rozměry, které nabídnou pohodlný spánek pro 2 osoby. Když je rozbalený, tak má na délku 170 centimetrů, jeho šíře má hodnotu 225 centimetrů a jeho výška je 100 cm.

Disponuje hned 2 vchody. Tyče, které jsou základem konstrukce, jsou vyrobeny z duralu. Součástí stanu je také praktická předsíň. Nepromokavost tropika má hodnotu 3 000 milimetrů. Nepromokavost podlážky činí 4 000 mm.

Jako vnitřní materiál je použitý nylon v podobě moskytiéry. Na ten vnější je použitý speciální Polyester 210T Ripstop. Pokud jde o podlážku, je použitý polyester 210T. Stan má rovněž praktické ventilační otvory, které zaujmou tím, že jsou kryté.

Ultralehký stan, duralové tyče, snadné složení
Problém se stavbou na betonu

MSR Elixir 3

MSR Elixir 3 recenze a test

Dvouplášťový stan pro 3 osoby MSR Elixir 3 je modelem z nové kolekce, která se pyšní řadou vylepšení. Zapracováno bylo například na hmotnosti, která je jenom 3,1 kilogramů. Také zaujme fakt, že stan má hned 2 vchody, a to ve tvaru písmene D. K jeho stavbě jsou využívány pruty, které jsou vyrobené z hliníku, což se podepisuje na kvalitě i nízké váze.

Jedná se o dvouplášťový stan, který jako vnitřní materiál používá 40D ripstop. Materiálem vnějším je potom 68D ripstop polyester, který doplňuje polyuretan s DWR. Kvalitní je i podlážka stanu, kde je použitým materiálem 70D taffeta nylon.

Hodnota nepromokavosti tropika je 1 500 milimetrů. Hodnota nepromokavosti samotné podlážky činí 3 000 milimetrů. Konstrukce stanu také využívá 3 křížení tyčí. Dále nechybí ani praktické odvodňovací kanálky Stay-Dry. Výhodou je možnost postavit stan pouze s tropikem bez vnitřního stanu díky přidělané podlážce.

Odvodnění Stay-Dry, kvalitní materiál, dobře větrá
Délka tyčí po složení, vyšší cena

Husky Flame 2

Husky Flame 2 recenze a test

Malý stan pro dva Husky Flame 2 je dobrou volbou pro toho, kdo hledá hlavně kompaktní rozměry a nízkou váhu. Hmotnost tohoto expedičního stanu má hodnotu 3,4 kilogramy. Jeho rozměry jsou po složení pouze 65 x 23 centimetrů. Pokud jde o rozměry při postavení, tak má 295 cm na délku, 145 centimetrů na šířku a dále 110 centimetrů na výšku.

Je špičkovou volbou pro toho, kdo hledá velkou odolnost vůči vodě. To potvrzuje jak nepromokavost tropika s hodnotou 7 000 milimetrů, tak i nepromokavost podlážky, která má hodnotu dokonce až 11 000 milimetrů. Pro horolezce, cykloturisty a pro skialpinismus jako dělaný.

Vnitřní vrstva je vyrobena z prodyšného nylonu 190T, zatímco vrstva vnější z materiálu 210T Polyester RipStop. Ten je navíc doplněný o PU zátěr a dále nechybí ani podlepené švy. Tyče na stavbu jsou vyrobeny z duralu. V příslušenství navíc najdete sněžné límce, kolíky, kompresní obal nebo opravárenský set.

Aerodynamický tvar a 3 křížení, malý a lehký
Malý vnitřní prostor, zbytečně velké logo

Husky Sawaj 3

Husky Sawaj 3 recenze a test

Ultralehký stan pro 3 osoby Husky Sawaj 3 zaujme hlavně lehkostí všech použitých materiálů, díky čemuž si zachovává celkovou váhu jenom na hodnotě 2,5 kilogramů. Materiály přitom nijak neztrácejí na kvalitě. To potvrzuje jak nepromokavost tropika s hodnotou vodního sloupce 3 000 milimetrů, nepromokavost podlážky, kdy mluvíme o čísle 10 000 milimetrů.

Stan má konstrukci složenou z duralových trubek s jednom křížením. Je dvouplášťový a jeho součástí je také moskytiéra. Jeho rozměry činí 270 centimetrů na délku, 200 centimetrů na šířku a ve srovnání s jinými modely příjemných 130 centimetrů na výšku.

Zajímavostí je silikonový zátěr, spolu s RIPSTOP úpravou materiálu proti protržení, a neméně praktické pak odlehčené duralové kolíky a pruty. Stan zaujme i setem na drobné opravy, kompresním obalem a síťkou na drobnosti.

Příslušenství, lehký a skladný, výška stanu
Malá předsíň a její otevírání shora (nepraktické do deště)

Zajo Norsk 2

Zajo Norsk 2 recenze a test

Stan pro dva Zajo Norsk 2 je dobrou volbou tam, kde je poptávána dobrá ochrana proti dešti. Tu tento model zajistí díky dobré nepromokavosti tropika, kde je hodnota vodního sloupce 8 000 milimetrů. Skvělými hodnotami se pyšní také podlážka, která má vodní sloupec 10 000 milimetrů. Konstrukce využívá 3 kvalitních duralových tyčí.

Hmotnost stanu jsou rovné 3 kilogramy a při transportu nadchne i možnost složit ho do kompaktní podoby. Ty jsou jenom 54 x 17 cm. Po postavení jsou jeho rozměry 270 x 230 x 125 centimetrů.

Zaujmou materiály, které se podepisují na jeho kvalitě. A to například Duraflex®, stejně jako materiál RainXpert. Stan disponuje také praktickými stropními větracími otvory, disponuje 2 vchody, stejně jako síťkou proti hmyzu.

Vysoká odolnost proti vodě, nízká cena
Chybí háček na síťku u střechy uvnitř stanu

Hannah Sett 2

Hannah Sett 2 recenze a test

Stan pro 2 osoby Hannah Sett je ideální pro běžné trávení volného času v přírodě. Dokládají to mimo jiné také parametry stanu. A to hodnota nepromokavosti tropika, která je 4 000 milimetrů, nebo hodnota nepromokavosti podlážky, která činí 10 000 milimetrů. Ke stavbě jsou využity duralové tyče, které vytvoří konstrukci se 3 kříženími.

Rozměry stanu po postavení jsou 300 centimetrů na délku, 150 centimetrů na šířku a také 110 centimetrů na výšku. Pokud je sbalený a složený, nadchne tím, že zabírá plochu jenom o velikosti 16 x 45 centimetrů. Jeho váha je 3,6 kilogramů.

Je složen ze dvou plášťů. Vnitřní využívá materiál 190T polyester. Podobné je to i u vnějšího, který je pro lepší vlastnosti doplněný PU zátěrem a ochranou RibStop. Zátěr je také součástí podlážky stanu. Kromě jiného zaujme i tím, že disponuje dvěma vchody.

Poutko u stropu, vnitřní kapsy, dobré větrání
Použité suché zipy u konců zipů otevírajících tropiko

Pinguin Gemini 150

Pinguin Gemini 150 recenze a test

Dvouplášťový stan pro 3 osoby Pinguin Gemini 150 má větší rozměry, díky kterým se udává, že může v případě potřeby nabídnout nocleh i pro 3 turisty. Ti mohou ocenit například 2 vchody do stanu, stejně jako praktickou výbavu jak v podobě moskytiéry hodící se na léto, tak v podobě sněhového límce, který se hodí na zimní období do hor.

Celková váha stanu je přijatelná a činí pouze 3,5 kilogramů. Když jde o ochranu proti vodě, je nepromokavost tropika 4 000 milimetrů. Hodnota nepromokavosti podlážky je 10 000 milimetrů. Tropiko je navíc vybaveno ochranou proti UV záření.

Na konstrukci jsou využívány celkem 3 duralové pruty s 1 křížením. Zajímavostí stanu je možnost jeho postavení bez hlavní ložnice. Výška stanu je 125 centimetrů. Nechybí kvalitní ochrana švů, která chrání před zatečením vody.

Ochrana švů, možnost stavby bez ložnice, sněhový límec
Podle ohlasů méně kvalitní šňůry

Jurek Alp 2.0

Jurek Alp 2.0 recenze a test

Lehký stan pro dva Jurek Alp 2.0 je určený i do těch nejnáročnějších podmínek. To jasně potvrzují i hodnoty vodního sloupce. Nepromokavost tropika má hodnotu 10 000 milimetrů. Nepromokavost podlážky zase zaujme hodnotou 15 000 milimetrů. Stan nadchne i tím, že se hodí na delší putování, jelikož váží jenom 2,65 kilogramů.

V rozloženém stavu je jeho délka 220 centimetrů, jeho šířka je 130 centimetrů a hodnota jeho výšky je 100 centimetrů. Provedení je dvouplášťové a kvalitu a odolnost celkové konstrukce zodpovídají pruty, které jsou vyrobené z duralu.

Stan je možné doplnit také sněhovým límcem, stejně jako voděodolnými zipy v provedení YKK. Jeho kvalitu potvrzuje fakt, že na něho dává výrobce záruku 36 měsíců. V zabaleném stavu je jeho velikost jenom 51 x 17 centimetrů.

Možnosti vylepšení, záruka 36 měsíců, dobrá voděodolnost
Není moc místa na batohy, obecně spíš pro jednoho

Jak vybrat stan pro dva

Stan pro 2 až 3 osoby je nejčastěji poptávaným typem stanu. Má všestranné využití a hodí se na řadu věcí. Na tomto základě je třeba ujasnit si, k čemu bude stan používán. Daná řešení se dělí do několika kategorií.

První jsou outdoorové turistické stany, které jsou určené na nenáročnou turistiku, výlety, kempování, stanování u vody nebo spaní na festivalech. Druhou variantou jsou expediční stany, které zvládnou i náročnější podmínky v místech, kde hrozí vítr, sníh i déšť nebo extrémní sluneční aktivita. Odnoží outdoor stanů jsou pak dále samorozkládací a ultralehké stany, u rybářů pak bivaky a stanové plachty.

Tvar a konstrukce

V tomto segmentu jasně dominuje varianta kopulová, pro svůj charakteristický tvar, která je nejuniverzálnější. Dále se zde může vyskytnou varianta takzvaného „Áčka“, která už není tak rozšířená, jako tomu bylo v minulosti. Tunelové stany jsou efektivní z hlediska zabíraného prostoru a hmotnosti. Jsou lehké a prostorné, nicméně je třeba dát pozor na kotvení a stavět je po směru větru, aby byly dostatečně stabilní.

Charakteristikou, kterou má stan pro dva je také to, že využívá pouze jedinou, tedy centrální ložnici. Někdy lze narazit i na přístřešky bez ložnice, které jsou určené spíše na nouzové přespání při dobrém počasí než na klasické kempování. S konstrukcí souvisí i použití tyček, které mohou být z laminátu, ale častěji se lze setkat se sklolaminátem, nebo také s duralem. Rozhoduje také počet a množství křížení.

Velikost

Na kapacitu a počet osob je třeba hledět především pro odhadnutí velikosti vnitřního prostoru. Čím větší ložnici bude stan pro 2 osoby mít, tím je spánek pohodlnější. Udává se, že dospělý člověk by mě mít šířku prostoru zhruba 60 cm a délku o 25 cm více, než je jeho výška. Pro největší pohodlí je samozřejmě určený stan pro 3 osoby, obývaný dvěma lidmi s tím, že do něj umístíte i nějaké vybavení.

Dále rozměry rozhodují také o tom, jakou plochu zabere a zda se hodí na rozbalení na různých hůře přístupných místech. Velikost také ukazuje na to, kolik místa nabídne případná předsíň, určená na zavazadla. Počet vchodů do stanu rovněž ovlivňuje jeho velikost a dále pak třeba možnost lepšího větrání nebo větší komfort při větrném a nepříznivém počasí.

Odolnost vůči vodě

Stan pro dva by měl samozřejmě nabídnout i dobrou odolnost vůči vodě. Ta se odvíjí hlavně od jeho určení. Ty turistické pro běžné použití mají hodnotu, která obvykle začíná na vodním sloupci tropika okolo 3 000 milimetrů. V případě podlážky jsou hodnoty okolo 5 000 mm.

U stanů expedičních je vyžadována mnohem větší odolnost vůči prosáknutí a nemusí být výjimkou, že se hodnota odolnosti tropika pohybuje v hodnotě 10 000 mm a podlážky kolem 15 000 mm. Pozor však na to, že čím vyšší vodní sloupec, tím hůře materiál dýchá, rosí se a je tak třeba, aby měl stan dobře vyřešený systém větrání.

Doplňky stanu

V závislosti na použití je dobré hledět také na doplňky stanu. V případě určení do letního počasí se hodí moskytiéra, která zabrání vlétnutí hmyzu, nebo větrací otvory, které zajistí přísun vzduchu a cirkulaci proti rosení. Stan na expedice zase zaujme možností využít takzvaný sněhový límec, který eliminuje to, aby se dostal mezi jednotlivé vrstvy pláště.

Hmotnost a rozměry ve sbaleném stavu

Čím kompaktnější rozměry, tím lépe se stan pro dva vejde třeba na kolo, nebo do batohu. Přispívat k menším rozměrům může takzvaný kompresní obal. Hmotnost je při transportu také velmi důležitá. Ultralehký stan pro 2 osoby může vážit kolem 1 až 2 kilogramů. Standardní váha je v rozmezí 2 – 3 kilogramy. Ty těžší se na přenášení pěšky příliš nehodí.

4.5/5 - (48 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.