Elektronika,

Sporttestery: Recenze 10 nejlepších sportovních hodinek

Kdo se rozhodne žít zdravým životním stylem nebo vykonávat výkonnostní trénink, neměl by zapomínat na sporttester. Jedinečné sportovní a fitness hodinky, které dokáží přispět k efektivnosti pohybových aktivit.

Rozlišujeme sporttestery na běhání (běžecké hodinky), plavání, cyklistiku, ale i multi sport, které kombinují širokou škálu funkcí pro jednotlivé aktivity. Oproti klasickým hodinkám umožňuje sporttester měřit více hodnot současně a je také mechanicky odolný.

Při výběru byste si měli dát pozor, zda jde o sporttester s GPS, s nebo bez hrudního pásu, s měřením tepové frekvence nebo zda je voděodolný a pokud, tak do jaké hloubky. Ve funkcích a jejich rozsahu se sporttestery liší nejvíce. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší sporttestery a jejich recenze.

Nejlepší sporttestery – TOP 10

V tabulce je výběr 10 nejlepších sporttesterů z testů a hodnocení pro rok 2024.


Zobrazit celou nabídku

Porovnání parametrů

 Garmin Forerunner 35Polar M430Sigma PC 15.11 C3Garmin Forerunner 235Suunto Spartan SportGarmin Forerunner 935Sigma RC 14.11 C3Garmin vívoActive3Suunto Ambit3 VerticalGarmin Fenix 5X Sapphire
Dotykový displejNeNeNeNeAnoNeNeAnoNeNe
BluetoothAnoAnoNeAnoAnoAnoNeAnoAnoAno
Výdrž - trénink13 h--11 h18 h24 h-13 h-20 h
VíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíceVíce

Recenze 10 sporttesterů

Garmin Forerunner 35

Garmin Forerunner 35 recenze a test

Sporttester Garmin Forerunner 35 je vyroben známým výrobcem navigací, díky čemuž mají tyto hodinky i zabudovaný GPS modul, díky kterému je možné přesně monitorovat polohu při sportu. Nechybí řada dalších funkcí, jako je optický snímač srdečního tepu, stejně jako Bluetooth modul, který umožní spárování s telefonem, včetně vyřizování hovorů a SMS.

Nejde jenom o monitoring aktivity, ale i o její ukládání, stejně jako vytváření statistik. Pomocí něho lze vytvářet i přehledné tréninkové kalendáře, což zajistí lepší efektivitu při samotném cvičení.

Základem je silná baterie, která na jedno nabití vydrží až 8 hodin tréninku. V pohotovostním režimu dokáže vydržet až 6 týdnů. Samozřejmostí je velký přehledný displej, stejně jako menu, které je v českém jazyce. Výsledky cvičení lze navíc sttreamovat, díky integrované funkci Live Tracking.

České menu, GPS navigace, Live Tracking
Maximálně 8 hodin plného využití

Polar M430

Polar M430 recenze a test

Sporttester s GPS Polar M430 zaujme nejenom možností toho, že dokáže snadno monitorovat konkrétní polohu. Jeho předností je možnost využít doporučení aktivit, které jsou pro dosažení cíle vhodné. A to i díky tomu, že ho lze mít na ruce po celý den, díky čemuž snímá celkový denní režim.

Základem je kvalitní displej, který má rozlišení 128 x 128 bodů, což umožní jednotlivé čtení i sledování všech informací. Nechybí možnost propojení se službou Polar Flow, která každou aktivitu zaznamená a uloží. Unikátní je i funkce Back to Start, která je vhodná ve chvíli, kdy se sportovec ztratí v neznámém terénu. Podle navigace je naveden zpět na start.

Hodinky jsou doslova prošpikované různými dalšími funkcemi. Nechybí například výškoměr, kompas, měřič rychlosti, nebo klasický krokoměr. Také je samozřejmostí Bluetooth modul, který umožní propojení s telefonem. Zaujme i vodotěsnost, která činí 30 metrů.

Vodotěsnost, GPS, funkce Back to Start
Vyšší cena

Sigma PC 15.11 C3

Sigma PC 15.11 C3 recenze a test

Sportovní hodinky Sigma PC 15.11 C3 zaujmou hlavně rekreační sportovce. Přesto mají celkem slušnou výbavu, která umožní vyhodnotit data každého tréninku. Velkým plusem je hrudní pás, díky kterému lze přesně měřit tepovou frekvenci, s čímž je spojeno zvolení vhodné doby a intenzity tréninku, nebo zjištění spálených kalorií.

Hodinky nabídnou rozdělení tréninků do dvou kategorií, a to Fit či Fat. A to podle konkrétního cíle. Umožní také zobrazit náhled sportovního okruhu i parametry, kterých je třeba dosahovat k bezproblémovému zvládnutí. Samozřejmostí je také vodotěsnost do 30 metrů, což umožníme všestranné použití.

Unikátem je funkce spojená se snadnou výměnou baterií, která navíc nesmaže uložené hodnoty. Stav baterie je zobrazen na displeji. Dále nechybí upozorňující alarm, pokud je přesažený limit konkrétní nastavené tréninkové zóny, kdy může hrozit i přetížení lidského organismu.

Hrudní pás, výměnné baterie, kategorie tréninku
Nemá GPS

Garmin Forerunner 235

Garmin Forerunner 235 recenze a test

Sporttester bez hrudního pásu Garmin Forerunner 235 zaručeně nadchne i náročného sportovce. Tep umí měřit přímo na zápěstí, pomocí optického snímače. Hodinky lze nosit celý den a aktivita bude zaznamenána prostřednictvím Garmin Connect, kde lze nahlížet do historie jednotlivých dní. Vše v rámci displeje s rozlišením 215 x 180 pix.

Inovativní funkce umí i naplánovat trénink podle potřeby, stejně jako ukážou, jak dlouho je třeba odpočívat k dokonalé regeneraci. Dále zaujme funkce spojená s možností sledovat hodnotu VO2, což je maximální objem kyslíku. Samozřejmé je propojení s mobilním telefonem, včetně možnosti volat, nebo číst zprávy a upravovat kalendář.

Zajímavá funkce LiveTrack je spojena s možností sdílení tréninku v reálném čase, a funkce Connect IQ, která umožní třeba i pozvání ostatních lidí na trénink. Samozřejmá je kvalitní baterie, která vydrží až 11 hodin tréninku a celkově 9 dní běžného používání.

Spárování s mobilem, sledování hodnoty VO2, funkce LiveTrack
Absence hrudního pásu

Suunto Spartan Sport

Suunto Spartan Sport recenze a test

Fitness hodinky Suunto Spartan Sport jsou určené pro ty nejnáročnější sportovce. Mají barevný dotykový displej state-of-the-art s dobrou pozorovatelností a snadným ovládáním. Jsou připraveny k použití při více než 80 sportovních aktivitách, které jsou v hodinkách již z výroby předinstalované. A to včetně hlavních, jako je běh, jízda na kole či plavání.

Prostřednictvím Suunto Movescount lze sledovat všechny detaily samotného tréninku, i regenerace. Hodinky tak umí efektivně naplánovat další trénink, na základě zjištěných dat. Dále nechybí možnost porovnávání výsledků s ostatními, což pomůže v celkové motivaci. Nechybí ani tipy na přípravu, v případě horších výsledků.

Samozřejmá je i možnost vést tréninkový deník, využívat GPS modul a další funkce. Hodinky jsou vodotěsné až do 100 metrů a při plném výkonu nabízejí výdrž baterie celých 18 hodin. V době režimu úsporného vydrží zhruba 26 hodin.

Široká škála funkcí, vodotěsnost 100 metrů, výdrž 18 hodin trénování
Vyšší pořizovací cena

Garmin Forerunner 935

Garmin Forerunner 935 recenze a test

Sportovní hodinky s měřením tepu Garmin Forerunner 935 umožní získat přesné hodnoty tepové frekvence díky optickému čidlu na zápěstí. Kladem je i možnost využití na různé sportovní aktivity, jako je třeba běh, je to také cyklistika, plavání, ale i různé druhy kruhového tréninku. Potěší také vysoké odolnost hodinek vůči mechanickému poškození, tak vůči vodě.

Prostřednictvím displeje o rozlišení 240 x 240 bodů jsou zobrazovány všechny důležité hodnoty, jako je tepová frekvence, vzdálenosti, i mnoho dalšího. Disponují i GPS modulem, díky čemuž zajistí přesné měření hodnot a lepší orientaci. Díky Bluetooth je možné spárovat je s telefonem, využívat deník Garmin Connect a další funkce.

Na jedno nabití je možné sportovat až 24 hodin, přičemž v pohotovostním režimu mohou nabízet výdrž až 2 týdny. Díky pokročilým funkcím lze získávat jak vyhodnocení, tak plánování tréninků, či informace o únavě – takzvané Stress Score.

Dlouhá výdrž, GPS navigace, pro více sportů
Bez dotykového displeje

Sigma RC 14.11 C3

Sigma RC 14.11 C3 recenze a test

Hodinky na běhání Sigma RC 14.11 C3 jsou jednodušším modelem, který potěší rekreační sportovce. A nikoliv jenom běžce, ale i osoby vykonávající plavání a turistiku. Vodotěsnost je do 50 metrů a konstrukce nabídne dobrou odolnost při různorodých aktivitách v jakémkoliv prostředí a v jakémkoliv počasí.

Mezi funkce patří i přesný měřič tepové frekvence, s monitoringem té minimální, stejně jako té maximální. V příslušenství nechybí praktický hrudní pás s RS vysílačem. Možnosti nastavení počítají se zvolením tréninkových zón. Podsvícený displej ukazuje rychlosti, vzdálenosti, kalorie a mnoho dalšího.

Součástí balení je také dokovací stanice s program Data Center. Zajímavou předností je vyměnitelnost baterie, což lze ocenit u delšího tréninku bez rizika ztráty dat. Hodinky mají i dva přednastavené režimy konkrétního tréninku, a to s označením Fit nebo Fat.

Hrudní pás, výměnné baterie, dokovací stanice
Absence GPS

Garmin vívoActive3

Garmin vívoActive3 recenze a test

Běžecké hodinky Garmin vívoActive3 zaujmou tím, že je lze využít i na řadu jiných sportů. Celkem je k dispozici 15 přednastavených aktivit, ze kterých se vybere ta pravá. A to pomocí dotykového displeje, který díky platformě ConnetctIQ umožní různé modifikace, třeba na klasické ručičkové, nebo také na moderní digitální hodinky. Displej Garmin Chroma zaujme i svou odolností a vysokým rozlišením.

Mezi funkcemi nechybí měřič tepu, průběžná informace o aktivitě, ukládání dat i informace o úrovni kondice. Podle parametrů jako je věk a hodnota VO2 umí hodinky zvolit optimální tréninkový plán a vést deník, a to prostřednictvím aplikace Garmin Connect.

Velkým unikátem je technologie Garmin PAY, která umožní pomocí hodinek bezdrátově platit v obchodech. Tím se zvyšuje praktičnost i pro použití mimo trénink. Při něm vydrží hodinky okolo 13 hodin, zatímco v pohotovostním režimu je to až 7 dní.

Funkce Garmin PAY, dotykový displej, 15 sportovních aktivit
Bez elektronického kompasu

Suunto Ambit3

Suunto Ambit3 Vertical recenze a test

Sporttester Suunto Ambit3 potěší tím, že umožní získávat data z různých aktivit, i tím, že díky zabudovanému GPS modulu umožní získávat přesná data o poloze. Díky tomu se přesně měří jak samotná rychlost pohybu, tak se přesně měří i vzdálenost, stejně jako nadmořská výška, a to díky technologii FusedAlti.

Nechybí praktický plánovač cvičení, možnost navigace zpět, pokud dojde k špatné orientaci v náročném terénu, nebo spárování s telefonem pomocí Bluetooth, či využití funkce označované jako Bike, která je určená pro sportovce milující primárně jízdu na kole.

Přítomna je také funkce Firstbeat, která je spojena s možností zjištění zotavení po výkonu, nebo možnost hledání nových tras, prostřednictví aplikace Suunto Movescountu. Dále podporuje možnost jednoduchého sledování kondice, nebo i vodotěsnost do 100 metrů.

Dobrá výdrž, mnoho funkcí, 100 m vodotěsnost
Bez hrudního pásu

Garmin Fenix 5X Sapphire

Garmin Fenix 5X Sapphire recenze a test

Sporttester Garmin Fenix 5X Sapphire je unikátním produktem, který je označován jako multisportovní hodinky. Mezi jedinečné vlastnosti patří barevný Chroma displej, možnost propojení s telefonem pomocí Bluetooth, stejně jako integrovaný Wi-Fi modul určený pro připojení k bezdrátovým sítím.

Provedení je designově povedené, displej je odolný proti poškrábání a nabídne možnost zvolit intenzitu podsvícení. Nechybí snímač tepu a funkce umožňující nastavení správného tréninku, a to i díky aplikaci Training Effect 2.0, sloužící i ke sledování výkonnosti. Zajímavá je funkce Group Track, která umožní cvičení a vyhodnocování činnosti ve skupině.

Na jedno nabití vydrží celkem až 35 hodin a celodenní používání usnadní i vodotěsnost do celkem 10 ATM. Ve výbavě je také barometrický výškoměr, tříosí kompas, stejně jako GPS modul, který ukazuje přesnou polohu v topografických mapách. Praktická je rychlá možnost výměny řemínků pomocí funkce QuickFit.

Inovativní funkce, Wi-Fi, barevný displej
Vyšší cena

Jak vybrat sporttester

Sporttester je dobrým pomocníkem pro amatérského a rekreačního, stejně jako pro profesionálního sportovce. Toto by mělo být hlavní kritérium výběru, když sporttestery využíváte. Je třeba ujasnit si, jak často ho budete používat, při jakých aktivitách a co od něho očekáváte. Zda jenom základní data o aktivitě, nebo pokročilé funkce spojené s plánováním tréninku, nebo i regenerace.

Sporttester podle aktivity

Úplně základní sporttester je určený hlavně na běhání a podobnou aktivitu, jako je turistika, nebo běžná chůze. Pokročilejší modely je možné využít na řadu jiných sportů. Může se jednat o cyklistiku, plavání, stejně jako řadu jiných aktivit. Kdo chce měřit své výkony napříč různými sporty, měl by zvolit multi sportovní řešení. Jsou modely, které nabídnou základních 15 sportů, stejně jako varianty, které jich mají předvolených až 80.

Materiál a jeho odolnost

Od něho se odvíjí životnost, odolnost, stejně jako jeho váha, nebo provázanost s cenou. Základní pouzdra, kde je uložený ciferník, mohou být vyrobena z polyuretanu, z plastu, stejně jako z materiálů zajímavějších, jako je ocel, hliník, nebo keramika. V případě řemínků se sporttestery zhotovují ze silikonu a plastu, textilu, kůže, nylonu, ale i různých kovových materiálů. Výběr je velký, a kromě vlastností je dobré přihlédnout k osobním preferencím.

Displej

Tím se sporttester liší od obyčejného fitness náramku. Jeho součástí je obvykle displej, který může mít různé provedení, a to buď čtvercové nebo kruhové. Roli hraje také jeho rozlišení – podobně jako u jakýchkoliv jiných displejů. Do popředí se s ohledem na volbu dostává i požadavek na správný typ displeje. Na trhu jsou úsporné, ale spíše obyčejnější P-OLED displeje, dále jedny z nejpoužívanějších, a to TFT displeje, u kterých nechybí barvy, dotyková vrstva a kvalitní rozlišení. Špičkou jsou AMOLED displeje, se skvělým rozlišením, věrným podáním barev, ale i s vyšší energetickou náročností, pokud jde o výdrž baterie.

Funkce a senzory

Vzdálenost, čas a z toho vypočítávaná rychlost jsou funkce samozřejmé. Kdo hledá více, má v segmentu sporttesterů na výběr z řady dalších možností. Přesnou trasu může zaznamenat GPS senzor, směr zaznamená kompas a přesnou rychlost tachometr. Mezi další můžeme zařadit akcelometr, měřící aktuální zrychlení. Hodí se i výškoměr zajišťující výpočet hodnot stoupání a klesání, nebo teploměr i barometr, pro lepší určení aktuálního klimatu. U většiny nechybí také měřič tepu, a to buď optický, který snímá tep na zápěstí, nebo varianta, kterou je popruh se senzorem, který se umístí na hrudník.

Spárování s telefonem

Displeje na sporttesterech jsou menší, ale na zobrazení základních informací o aktuálním tréninku mohou dostačovat. V případě vyhodnocení aktivit, sledování vývoje, historických dat a dalších informací, je vhodné využívat displej mobilního telefonu, nebo počítač. Proto je vhodné při výběru přihlédnout i ke konektivitě. Mezi mnohdy už historickou možnost patří propojení USB kabelem. Nejpoužívanější řešení je naopak pomocí Bluetooth. Moderní cestou je Wi-Fi propojení, čímž se dají data přenést třeba i do cloudu.

Výdrž baterie

Čím je větší, tím samozřejmě lépe. Důležité je sledovat dvojici hodnot. První je délka výdrže při tréninku – tedy při zapnutí všech funkcí. Ta je obecně počítána na hodiny, u těch lepších na čas přes 10 hodin. Dále rozhoduje doba pohotovostního režimu. U základních je ve dnech, u lepších v týdnech.

4.5/5 - (11 votes)

Recenze a hodnocení, srovnání, žebříčky a testy pro snazší výběr produktů a nákupní inspiraci.